DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IpWL Bezwaren tegen fondsvorming. Ho. 37 Donderdag 13 Februari 1936 138e Jaargang Tweede Kamer De vrijzinnig-democraten verdeeld. Mr. Wendelaar voor versterking der weermacht. Het proces tegen de Oestaji's- De oorlog in Oost-Afrika. ïl |)i p Botsingen in het Oosten. Zestien dooden bij spoor wegongeluk te Astaehowo. jaar voor Schaap. Noodlottige brand te New-York. Olympische Winterspelen. Charles Mathisen Olympisch kampioen. Prinses Juliana. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, gTOote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Den Haag, 12 Februari. Vele sprekers gevoelen bezwaren tegen de vorming van een fonds voor de mate- riëele uitrusting onzer weermacht, al zullen zij lang niet allen deswege tegen het wets ontwerp stemmen. Wel echter, naar het schijnt, mr. Joekes (v.d.), volgens wien de Kamer, door in de fondsvorming toe te stemmen, zich voor vele jaren vastlegt en niet vrij staat tegenover de begrooting van het Defensiefonds, welke zij jaarlijks te be handelen zal krijgen. Dezelfde oneenigheid onder de vrijzinnig-democraten, welke bij de stemming over de Defensiebegrooting tot uiting kwam, heerscht ook ten aanzien van de militaire voorzieningen, welke de regee ring noodzakelijk acht. Mr. Joekes zou wel voor de credieten willen stemmen, die voor deze voorzieningen noodig zijn, en stemt, als het wetsontwerp niet veranderd wordt, alleen tegen vanwege die fondsvorming. Een deel zijner fractie echter is tegen deze voorzieningen, zooals het tegen de Defen siebegrooting was. In December heeft de heef Ketelaar zich van dit deel de tolk ge maakt en betoogd, dat men ook nu de na tionale ontwapening moest voorstaan. Of hij ook thans het woord zal voeren, is niet bekend. Blijft het wetsontwerp ongewij zigd, dan zal vermoedelijk de geheele frac tie tegenstemmen. Allen zijn tegen de fondsvorming en een deel hunner boven dien tegen de militaire voorzieningen op zichzelven. Dat zij over een zoo belangrijk punt als het laatstgenoemde niet gelijk den ken, zal den invloed en het gezag van hun partij niet ten goede blijken te komen. Mr. Joekes en ir. Albarda (s.d.) herinner den, de fondsvorming bestrijdende, aan het gebeurde, in 1923, met de vlootwet, toen het Kamerlid van Schaik, de tegenwoordige mi nister van Justitie, aan het hoofd van een groep opposanten aan de verwerping daar van mededeed, omdat de Kamer zich voor een reeks van jaren aan maritieme uitgaven zou hebben vastgelegd. De heer Tilanus (c.h.) evenwel citeerde, dat mr. Van Schaik toen vooral bezwaar had tegen de precieze omschrijving van het materiëel, dat volgens de vlootwet in twaalf achtereenvolgende jaren had moeten worden aangeschaft. Een zoodanige omschrijving nu komt in het wetsontwerp tot instelling van een Defen siefonds niet voor. Ir. Albarda stelde in het licht, dat het aan te schaffen materiëel ver ouderd zal zijn, lang voordat de twintig jaar, waarin de vier-en-vijf tig millioen van het Defensiefonds zal zijn afgelost, verstre ken zullen zijn. Hij betoogde, dat instelling van het fonds zal leiden tot een verhooging van het eindcijfer der Defensiebegrooting. De heer Van Dijk (a.r.) evenwel zette uit een, dat dit eindcijfer in elk geval de hoog te in zal gaan, met of zonder fonds, omdat er niet alleen achterstand aan materiëel zal moeten worden ingehaald, maar men bin nenkort ook nieuw materiëel zal moeten aanschaffen. De heer Tilanus vestigde er de aandacht op, dat tot dusver op de Defensie begrooting vier millioen voorkwam voor materiëel voor de landmacht en dat deze post nu zal plaats maken voor een annuïteit van 3.570.000 voor land- en zeemacht. Eigenlijk dus een bezuiniging, aldus de heer Tilanus, die er zelf aanstonds op liet volgen, dat dit wel zonderling klonk. De oplossing moet vermoedelijk gezocht worden in de, door den heer Van Dijk aangegeven, rich ting. Al komt die annuïteit op de begroo ting, dan zullen de uitgaven voor het mate riëel hiertoe waarschijnlijk niet beperkt blijven. En stellig wordt de annuïteit heel wat hooger, wanneer gevolg wordt gegeven aan den, heden door mr. Wendelaar (lib.) bepleiten, wensch, dat de aflossingstermijn niet op twintig, maar op acht jaar zal wor den gesteld. Evenmin als hij bewondert de heer Schaepman (r.k.) de fondsvorming, maar voor geen van beiden zal hun beden king hiertegen een reden zijn om tegen te stemmen, omdat bij verwerping van het wetsontwerp de ook h.i. noodzakelijke mili taire voorzieningen niet tot stand komen. De sociaal-democraten zijn tegen het wetsontwerp. Ir. Albarda noemde een reeks landen op, waaronder Denemarken, Zweden en Polen, die per hoofd minder voor de defensie betalen dan ons land. Hij achtte de defensie-uitgaven hier wèl drukkend en verklaarde, dat zij niet mogen worden ver hoogd, ook gezien de stijging der werkloos heid, welke vergrooting van het steunbe drag der werkloozen noodzakelijk zal ma ken. De veiligheid van ons land wordt vol gens de sociaal-democraten niet verhoogd door versterking van de bewapening. Zij zoeken heil in een collectieve veiligheid der landen, door den Volkenbond te scheppen, en meenen, dat die veiligheid slechts moge lijk is, als de bewapening gebreideld wordt. Verschillende afgevaardigden voerden hier tegen aan, dat in Abessinië wel blijkt, dat het met de veiligheid, welke de Volken bond moet brengen, nog lang niet in orde is; dat een aangevallen land zelf den eersten stoot moet kunnen opvangen en dat men niet mag speculeeren op de hulp, welke de Volkenbond in de toekomst misschien in staat zal zijn, te verleenen. Daarbij merkte de heer Schaepman op, dat, als de Volken bond met sancties gaat werken, ons land toch ook in staat moet wezen, eraan mede te doen. Mr. Arts (k.d.p.) en de heer v. Houten (c.d.) hielden pleidooien voor nationale ontwapening. De laatste, die het vroeger vaak in allen deele met de s.d.a.p. eens was, verweet ir. Albarda nu, dat deze zich tegen het wetsontwerp had verzet slechts op finan- cieele en militaire gronden en niet op zede lijke. Hij betoogde, dat de zedelijke normen van Gods wet de bewapening ontoelaatbaar maken. Maar mr. Wendelaar merkte op, dat z.L God wel degelijk wil, dat wij trachten te verhinderen, dat 't kwade zal zegevieren. Zette de heer v. Houten uiteen, dat de weermacht steeds grootere uitgaven vraagt en dat wij heel wat zouden kunnen bespa ren, als de principieele dienstweigeraars hun zin kregen, mr. Wendelaar stelde hiertegen over, dat, als wij onze onafhankelijkheid verliezen, tevens onze welvaart zal worden aangetast, vooral, wanneer men ons Indië afneemt, wat men stellig zal doen, als wij geen vrij volk meer zijn. De heer de Visser (c.p.) achtte het een socialistischen plicht om tegen het wetsont werp te stemmen, oijidat het leger, zooals hij het uitdrukte, een klasse-instrument is en bovendien fascistisch besmet. Mr. Wendelaar en de heer Tilanus hebben er bezwaar tegen gemaakt, dat uit het fonds ook zullen worden bekostigd de afbouw van den flottieljeleider 1931 en de tweede ter mijn van twee onderzeebooten. Want het fonds is, voor wat^de zeemacht betreft, be stemd voor de kustverdediging en hiervoor dienen deze schepen niet. De regeering heeft in de stukken verklaard, dat verdere bekos tiging van deze schepen uit het fonds finan cieel noodzakelijk is. Alle drie tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Het gerechtshof te Aixen Provence heeft de drie Oestasjis veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. Toen het vonnis was uitgesproken in de 7?ak tegen de moordenaars van koning Alexander vertaaalde de tolk den tekst van het vonnis in het Kroatisch. Nh deze formaliteit gelastte de president van het Hof den deurwaarders de veroor deelden weg te leiden. Een incident. Op dat oogenblik staat Pospisjil lijk bleek op en schreeuwt met een stentorstem in het Kroatisch: Leve het vrije Kroatië! Leve Ante Pavelitsj. De beambten der gendarmerie willen hem met geweld verwijderen, doch Pospis jil verweert zich en roept eenige oogen- blikken later opnieuw tegen de vertegen woordigers van de Joego Slavische bladen: Leve het vrije Kroatië. Dan pas gelukt het Pospisjil en de beide andere veroordeelden weg te leiden, waar na de president van het Gerechtshof de zitting sluit. Tweede zitting van het Hof. Direct hierna ving een nieuwe zitting van het Gerechtshof aan, ditmaal bij af wezigheid der gezworenen. In deze zitting werden de drie andere beschuldigden Pavelitsj en Kwaternie, zoomede kolonel Percewitsj bij verstek veroordeeld. Volgens de wet moesten eerst de namen der drie beklaagden worden afgeroepen, ook op de gangen en buiten het gerechts gebouw. Er werd geen antwoord ontvan- gen. Nadat op deze wijze aan de wet was vol daan, werden de drie beklaagden bij ver stek ter dood veroordeeld. Om even over negenen was de zitting afgeloopen. Opwinding te Marseille. Toen de uitspraak van het vonnis te Marseille bekend werd, ontstond eemge opwinding bij het teleurgestelde pub ie dat algemeen voor de beschuldigden Jvraj c.s. de doodstraf had verwacht. Het is evenwel niet tot incidenten ge komen. Van de fronten. Tusschen den Fanfan en den weg van Gerlogoebi naar Koerale zouden, naar ge meld wordt, troepen van generaal Nassiboe Italiaansche voorposten, die daar bezig waren met het bouwen van blokhuizen en dekkingen voor machinegeweren, hebben aangevallen. Daarbij zouden twee blokhui zen door de Abessinische troepen stormen derhand zijn genomen. De dagelijksche groote toevoer van vruchten van de keizerlijke plantages in Harrar, die tot dusverre geheel Addis Abeba van fruit voorzagen, is voor het grootste gedeelte stopgezet, daar de keizer bevolen heeft, dat de geheele vruchten- oogst van zijn plantages besteed moet wor den voor de verpleging der troepen en in het bijzonder voor de gewonden. Volgens berichten uit Italiaansch Soma- liland komen daar nog voortdurend troe pentransporten aan. Nog steeds landen daar gemotoriseerde gemechaniseerde af- dcelingen, die aan de troepen op het Noordelijk front onttrokken worden. Waar is Ras Desta? Het agentschap Stefani meldt uit Dji- boeti: Uit Addis Abeba zijn berichten ont vangen, volgens welke Ras Desta geen enkel teeken van leven gegeven heeft, na- üMMi Ras Desta dat hij geweigerd had zich bij den keizer te vervoegen. Niemand weet of hij leeft, of hy zijn toevlucht heeft gezocht in een klooster, dan wel de hand aan zich zelf heeft geslagen. Men weet alleen, dat hij na een nederlaag, die hem door generaal Graziani is toegebracht, bang was naar de hoofdstad terug te keeren en met tien sol daten het bosch is ingegaan. Bijgevolg kunnen de berichten', volgens welke de Negus in den loop van de vorige week tij dens een bezoek aaan het Zuidelijk front een ontmoeting zou hebben gehad met zijn schoonzoon Ras Desta in de streek van Si- dame, geacht worden onjuist te zijn. Regen. Het agentschap Stefani seint: Dinsdag en Woensdag zijn lichte regenbuien neer gekomen op het Erythreesche front, maar in strijd met wat in het buitenland gemeld wordt gaat het hier nog niet om het sei zoen der z.g. kleine regens, dat slechts tegen het einde van April zal beginnen. Een intensieve luchtactiviteit en hevig ar tillerievuur worden aan het geheele Noor-, delijke front onderhouden. Laatstelijk gemaakte gevangenen beves tigen, dat een onderdrukte ontevredenheid zich uitbreidt onder de Gallabevolkingen, vooral in Aroessi. De Gallas Azaba, Mo hammedanen, weigeren gevolg te geven aan het nieuwe mobilisatiebevel van Ad dis Abeba. De Italiaansche verliezen. Een Abessinische verklaring. In verband met de officieele Italiaansche mededeeling van 10 Februari, volgens de welke tot dusverre 844 soldaten van het thuisleger gevallen zijn, verklaart de re geering te Addis Abeba in een officieel communiqué, dat deze verliescijfers een bedriegelijke misleiding van het Italiaan sche volk vormen, want alleen reeds in den slag van 20 tot 30 Januari in den sector van Tembien was de Abessinische leger leiding gedwongen door speciaal aange stelde begrafenisafdeelingen 15.000 Itali anen en bovendien 5.123 inboorlingen sol daten ter aarde te bestellen. De Italianen hebben geen melding gemaakt van alle verliezen aan troepen van het Erythrea-, Somili-, en Lybië-leger. Bovendien zijn tjjdens den genoemden slag in Tembien 333 Erythrea-Askari's naar de Abessiniërs overgeloopen. Er zouden zelfs vliegtuigen ge bruikt zijn. Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat de staf van het Kwantoeng-leger mededeeling heeft gedaan over een nieuwe ernstige botsing tusschen een Japansch-Mandsjoe- rijsche afdeeling er 200 Mongoolsche. De botsing zou hebben plaats gehad ten westen van het Boeir-meer, waar de Mon goolsche afdeeling het grensstation Ola- hodka bezet zou hebben. Van Japansche zijde verluidt, dat het den Japansch— Mandsjoerijschen troepen gelukt is, Woensdag het station te heroveren. Aan Japansche zijde vielen 8 dooden, terwijl 10 soldaten gewond werden. De Mongolen zouden bij de gevechten zelfs van twee bombardementsvliegtuigen gebruik heb ben gemaakt. De Japanners melden verder, dat zij verscheidene stukken geschut en een aan tal machinegeweren en geweren hebben buit gemaakt, die voor een deel van Rus sische herkomst zijn. Nadat het afbreken der onderhandelin gen tusschen den vice-minister van bui- tenlandsche zaken van Mandsjoekwo en den Russischen consul-generaal veel ver bittering had gewekt, is de spanning door de laatste incidenten opnieuw verhoogd. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de groote spoorwegramp in Zuid Bulgarije tot nu toe in het geheel 16 personen om het leven zijn gekomen. Voorts zijn zeven gewonden geborgen. De bergingswerk zaamheden zijn bijna ten einde, zoodat het verkeer op het traject naar Burgas gis teravond kon worden hersteld. De rechtbank te Haarlem heeft heden den bankier L. Schaap Jzn. uit Wormerveer veroordeeld tot 454 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis t/m. 27 Febr. 1936. De rechtbank verklaarde bewezen, dat verdachte door middel van valsche sleu tels op verschillende tijdstippen effecten heeft gestolen ter waarde van 70.000 uit de loketten der diverse safehouders. Te vens is bewezen, dat verd. effecten heeft verduisterd, die hij in zijn functie als pen ningmeester der „Wilhelminapark" on der zich had. In verband met den hoogst ernstigen aard van het misdrijf achtte de rechtbank een strenge straf gerechtvaardigd: wegens verduistering op groote schaaal werd verd. tot 414 jaar gevangenisstraf veroordeeld.d Het O. M. had 6 jaar geëischt, benevens de teruggave van de effecten. Vier dooden, dertig gewonden. Gisteravond heeft te New-York een felle brand gewoed in een huis van drie ver diepingen. Drie mannen en een vrouw zijn in de vlammen omgekomen. Meer dan dertig bewoners werden gewond; velen liepen hun kwetsuren op, toen zij uit de vensters sprongen. HET IJSHOCKEY-TOURNOOI. De demi-finale. De resultaten van de hedenochtend voort gezette ijshockey-wedstrijden luiden als volgt: demi-finale, groep I: EngelandHon garije 51. groep II: Tsjecho-SlowakijeOosten rijk 2—1. Op de 1500 Meter van der Scheer de snelste Nederlander op dezen afstand. G a r m i s c h-P artenkirchen, 13 Febr. Liet het weer zich gisteren minder gunstig aanzien minder gunstig in den zin van stijging van temperatuur hedenmorgen straalde het zonnetje uit een blauwen he mel met kracht over het witte bergland schap. Het was het prachtigste winterweer, dat men zich zou kunnen wenschen. Om ruim tien uur waren de tribunes rond om de Riessersee weer met duizenden toe schouwers bevolkt. Er werd met opzet iets later begonnen in verband met het feit, dat het ijs zeer hard was. De groote vraag van dezen derden dag van het schaatsenrijden was, of Ballangrud den derden Olympischen titel zou behalen. Deze Noord startte in de derde serie tegen den Amerikaan Freisinger. Het werd een fraaie race, die door Ballangrud in 2 min. 20.2 sec. werd gewonnen. Hij bleef met dezen tijd een flink eind boven den tijd bij de wereldkampioenschappen te Davos behaald, waar hij het wereldrecord van 2 min. 17.4 sec. evenaardde. De tijd van Ballangrud bleek echter niet snel genoeg te zijn om het Olym pisch kampioenschap te behalen. Im mers, in de volgende serie kwamen Charles Mathisen en Stiepl aan den start. Ook dit werd een ongekend fraaie race. Mathisen is, wat de stijl van rij den betreft, zeker de beste Noorsche vertegenwoordiger. Hij nam de bochten soepel, had een prachtige streek en hij paarde groote snelheid aan élégance. De tijd van Mathisen was 2 min. 19.2 sec., welke, naar later zou blijken, vol doende was den titel van Olympisch kampioen op de 1500 meter te behalen. Wederom is dus een Olympische titel in Noorsche handen gekomen. In de negende serie kwamen twee Hol landers aan den start, Dijkstra tegen Lan- gedijk. De laatste was sneller dan de Am sterdammer en won in 2 min. 24.6 sec. De beste tijd van Langedijk is 2 min. 24.2 sec., gemaakt bij de Europeesche kampioen schappen van dit jaar te Oslo. Overigens reed hij dus den afstand in denzelfden tijd als dit jaar bij de wereldkampioenschappen te Davos. Dijkstra daarentegen was nu sneller dan in Davos, al staat ook zijn beste tijd lager, n.1. 2 min. 24.8 sec., dateerend uit Davos 2 Febr. 1935. Nu noteerde hij 2 min. 27.7 sec. Twee series later reed Koops tegen Eng- nestangen. Koops ging niet al te best weg, waardoor de Noor direct een flinken voor sprong verkreeg. Wij waren benieuwd naar den tijd van Engnestangen, doch deze lag vele seconden boven dien van zijn landge noot Mathisen. De tijd van Koops was 2 min. 30 sep. De 1500 meter is nooit voor den Zuidlarenaar den sterksten afstand geweest, doch desniettemin stemt zijn prestatie tot tevredenheid. Van der Scheer de beste. In de dertiende serie reed als laatste Ne derlander van der Scheer tegen Andriksons. Weer klonken van de volle tribunes de uit roepen: „Hup Holland, Hup Holland". En iedere keer, dat de Zutphenaar passeerde, uitte het publiek aanmoedigende kreten. Van der Scheer werd eerste met den tijd van 2 min. 32.2 sec., waarmede hij zich on der de tien snelste rijders op dezen afstand plaatste. In ieder geval was zijn tijd hier veel beter dan te Davos bij de wereldkam pioenschappen, waar voor hem toen 2 min. 24.6 sec. was genoteerd, en waar hij toen als dertiende in het klassement was geëin digd. Van der Scheer was dus ditmaal de beste Nederlandsche rijder. Van der Scheer eindigde ditmaal in het klassement oo de negende nlaats, welke hij deelde met Blomquist en Ojala. De andere Nederlanders plaatsten zich: Langedijk 14e, Dijkstra 21e en Koops 30e. De resultaten van den wedstrijd. De voornaamste resultaten over 1500 M. luidden als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Charles Ma thisen (Noorwegen) 2 min. 19.2 sec. 2. Ballangrud (Noorwegen) 2 m. 20.2 sec. 3. Vasenius (Finland) 2 min. 20.9 sec. 4. Freisinger (Amerika) 2 min. 21.3 sec. 5. Stiepl (Oostenrijk) 2 min. 21.6 sec. 6. Wazulek (Oostenrijk) 2 min. 22.2 sec. 7. Haraldsen (Noorwegen) 2 m. 22.4 sec. 8. Engnestangen (Noorwegen) 2 m. 23 s. 9. 10. en 11. Van der Scheer (Nederland), Blomquist (Finland), Ojala (Finland), allen 2 min. 23.2 sec. 14. Langedijk (Nederland) 2 m. 24.6 sec. 21. Dijkstra (Nederland) 2 min. 27.7 sec. 30. Koops (Nederland) 2 min. 30 sec. Weer bij de Winterspelen. Geheel onverwacht kwam vanmorgen te ongeveer 11 uur prinses Juliana, vergezeld van baron en baronesse van Hardenbroek en baronesse van Asbeck, op het station te Garmisch aan, waar ze onopgemerkt tus schen het publiek in de hofauto stapte, die gereed stond en die haar naar het ski stadion bracht. Toevallig heerschte daar een groote drukte, doordat Hitier, Goebbels e.a. aan wezig waren en op het balcon hadden plaats genomen. De prinses arriveerde toen de lijfgarde van Hitier de voorbereidende maatregelen nam voor het vertrek van den Führer en reeds den weg had afgezet. Het was voor den ingang van het Olympia- haus zeer druk, zoodat de prinses volkomen onopgemerkt bleef en plaats nam op het terras, waar ze tusschen het publiek ging zitten en het ski-springen, dat toen aan den gang was, gedurende eenigen tijd gade sloeg. Kort na aankomst van de prinses vertrok Hitier uit het stadion. Nadat de prinses zich eenigen tijd in het heerlijke zonnetje had bezig gehouden met het kijken naar de sprongen, begaf ze zich naar het hotel, waar ze de lunch gebruikte. 1

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1