'fcoviHciaat 'flieuws Jiidschciften JitttuüetMS stom petoren limmen zuidscharwoude ursem wieringerwaard schermerhorn warm en huizen wognum bergen texel heiloo heerhugowaard ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 OOSTHUIZEN herdenking van Anna Pawlowa. Propaganda-avond Ned. Blindenbond. e Het comité dat door voorverkoop van kaarten den propaganda-avond van den Ned. Blindenbond had voorbereid, zag zijn arbeid Dinsdagavond wel bekroond. De kolfbaan in het café Kamsteeg was vol belangstellenden, die door ds. Heep werden begroet. De idee. dat blinden als volwaardige arbeidskrachten beschouwd moeten worden juichte spr. toe, en hij hoopte dat dezen avond veel mocht bijdra gen, om het doel van den bond te benaderen. Daarna kreeg de propagandist, de heer Joh. v. d. Berg het woord. Hij zeide, dat de volle zaal getuigenis aflegde van het gemeenschaps gevoel dat leeft in de harten der inwoners van de gemeente Oterleek, die toch leven buiten de wereld der blinden. Uitgaande van het gebod „draagt elkanders lasten", wees spr. op den plicht der meer bevoorrechten, om te steunen het werk der blinden, die geenszins liefdadig heid verlangen. Zij wenschen met opgeheven hoofd blij door het leven te gaan, daar blinden over het algemeen geen kniesooren zijn, dank baar voor wie hen wil steunen, doch afwijzend gegenen, die meenen dat zij beklagenswaardige wezéns zijn, zonder meer. Dat blinden inder daad voor bijna alle beroepen kunnen worden opgeleid, leerde ons de film, waar wij de op leiding van het blindgeboren kind zagen, en verder de volwassenen bezig in velerlei beroe pen. Met dankbaarheid getuigde spr. dat de prop.avonden door het geheele land gehouden, zoo goed slaagden, hetgeen hem aanleiding gaf, welgemoed zijn dikwijls vermoeienden arbeid voort te zetten. „Allen", zoo zeide hij, „heb ben wij onze lasten te dragen, het komt er op aan, hoe hij gedragen wordt", en de blinden blijven meest opgewekt onder hun lot, sjokken niet voort met hun last als muildieren, doch dragen hem, zooals de moeder het kind draagt. Daarna droeg hij een viertal gedichten van Adama van Scheltema, onder diepe stilte, op ontroerende wijze voor. Het muziekgezelschap onder leiding van den heer P. de Geus, dat zijn welwillende mede werking verleende, heeft aan de in haar ge stelde verwachting in alle opzichten voldaan en de jongejuffr. Ali Goed en Klaas Kokkes uit H.Hugowaard, zongen eenige liedjes, zoo zuiver, dat zij een extra woord van dank van den burgemeester kregen. Ook de gekleurde film van Amerika's West kust en die van de opening van de school van geleidehonden in Amstelveen, waarbij H.K.H. prinses Juliana aanwezig was, sloegen in. De heer v. d. Berg kenmerkte zich tevens als een gezelligen verteller, en wist de lachers op zijn hand te krijgen, Met eerbied herdacht hij den blinden Franschman Louis Braille, waar zijn lotgenooten, door diens uitvinding van het z.g. Brailleschrift,, zooveel te danken hebben. Ten slotte bracht hij een woord van dank aan de dames en heeren die zitting hadden in het co mité en zooveel voor het welslagen van den avond hebben gedaan, ieder op zijn wijze en naar vermogen. Oterleek zal, verzekerde hij, hem en zijn trouwen begeleider, den heer Jansen, in aangename herinnering blijven. Tot slot dankte ook burgemeester Huijser van Reenen allen bezoekers voor hun daad van meeleven, en in het bijzonder het ensem ble van den heer de Geus dat zich belangloos dien avond had vrij gemaakt. Ook de heer Kamsteeg werd in het dankwoord betrokken, voor de gulle medewerking, waardoor het mo gelijk was, een flink bedrag aan den Ned. Blin denbond af te kunnen dragen. Witte Kruis. De afd. Lïmmen van het Witte Kruis hield Dinsdagavond jaarvergadering in café Groot. De voorzitter, burgemeester Nieuwenhuissen, opende, heette welkom en deelde mede, dat dr. van Oppen was verhin derd door den cursus. Uit het verslag van den magazijnmeester bleek, dat de inven taris in goeden staat verkeert. Aanvulling van enkele artikelen is gewenscht. De heer Blauw bracht het jaarverslag uit. Het leden tal bleef stationnair 219. De wijkverpleeg ster heeft 528 bezoeken afgelegd en 179 ar tikelen zyn in bruikleen afgegeven. Voor de tuberculoseverpleging waren 7 gezinnen met 8 patiënten in behandeling. Ook aan de kinderhygiëne wordt door Zuster Pira prachtig werk verricht. De heer Blauw gaf een verslag van de jaarvergadering te Amsterdam, ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van het W. K. De rekening en verantwoording luidde: voor Witte Kruis 1457, voordeelig saldo 385.59. Voor wijkverpleging 1454,83, na- deelig saldo 323,07. Voor tuberculosever pleging 1247,54, nad. saldo 79.44. Het na- deelig saldo voor de wijkverpleging wordt terugbetaald door provincie en gemeente. In het bestuur werden herkozen dr. van Oppen en de heer Jac. Schermer. Als afge vaardigde werd benoemd de heer I. Mok. Een voorstel van Zuster Pira (waarbij zij toelichting gaf) om eenig materiaal, waar onder een draagbare baby-weegschaal aan te schaffen, werd goedgekeurd. Na gehou den rondvraag volgde sluiting. Oliebollendag. Het was Dinsdag een bijzondere dag voor deze gemeente. Hij stond in het tee- ken van de oliebollen, tengevolge van de door de damesclub T. O. N. E. G. I. D. O. georganiseerde „oliebollendag", ten bate van de kas dier vereeniging, welke zich ten doel stelt daar waar dit noodig is, hulp te verleenen. Het is een zeer drukke dag geweest voor de dames, die voor zoo vele gezinnen het middagmaal in den vorm van oliebollen heeft bereid. Er zullen weinig gezinnen zijn geweest, waar niet als het half mogelijk was, werd medegewerkt, aan het mooie doel. In de bergplaats van den heer D. de Geus Jbz. waren onafgebroken een aantal dames aan 't bakken, terwijl andere voor de bezorging zorgden. Er was echter zooveel vraag naar de olie bollen. dat men ze zelfs kwam afhalen en momenten waren, waarop de dames het niet konden verwerken, zooveel werden er besteld. De burgemeester dezer gemeente, Jhr. A. L. van Spengler had de attentie, de school jeugd der O. L. school op oliebollen te trakteeren. Moge deze attractie, elke zeer „in den smaak" is gevallen, er toe bijdragen, dat de vereeniging in staat wordt gesteld, weer veel goed te doen in de gemeente. Naar wy vernemen, hebben de dames van TONEGIDO Dinsdag gedurende de oliebollendag niet minder dan 3500 olie bollen verkocht. Wel een groot aantal, waardoor het bedrag, dat hiermee ver diend is, wel aanmerkelijk zal zijn. De zangvereeniging zal er komen. Voor de op te richten gemengde zang vereeniging alhier hebben zich 45 personen aangemeld, voorwaar een pracht succes voor den initiatiefnemer den heer N. Ko men. Woensdag zullen de lessen een aanvang nemen in het lokaal van den heer Jb. Mul der. Uitvoering Tooneelvereeniging. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging E. M. M. in de zaal van den heer Jb. Mul der haar tweede uitvoering. De zaal was flink bezet en zooals gewoonlijk was de muziek prima verzorgd. Het spel stond deze avond veel hooger. Er werd vlot gespeeld en de rollen waren in goede handen. Ook deze avond zong mej. S. Beerepoot begeleid door den heer Stam zeer verdienstelijk eenige liederen, waarop een daverend applaus volgde. Aan mej. S. Beerepoot werd door mevr. van den Heuvel, namens E. M. M. een fraai bouquet overhandigd, terwijl de burgemeester na afloop allen in zeer waardeerende woorden dank bracht voor den genotvollen avond waarin de regisseur de heer N. Komen speciaal betrokken werd. Daar deze avonden de vereeniging weinig financieele steun verschaffen de entree was gratis gesteld deed spr. een vriendelijk beroep op de aanwezigen om als blijk van waardeering zich in groo- ten getale op te geven als donateur. Rundveefokvereeniging. In een gehouden vergadering van de Rundveefokvereeniging Wieringerwaard in het lokaal van mevr. de wed. H. v. d. Woude sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de goede opkomst. De notulen wer den onveranderd vastgesteld. Het eerste punt betrof het verslag van den secretaris- stamboekhouder C. Bakker over het dienst jaar 1934. Uit dit verslag stippen we de volgende bijzonderheden aan. Het jaar 1934 gaf weer een stijging te zien van de produc tiecijfers ten opzichte van 1933. De gemid delde opbrengst van 219 dieren was 4379 K.G. melk, 151 K.G. vet, 3.45 in 289 melk- dagen. In een grafische voorstelling werd gewezen op de groote verhooging van de productie sinds het jaar 1910. In procenten uitgedrukt bleek, dat in Wieringerwaard 75.32 van het vee een vetgehalte had van 3.26 tot 4 Het verslag werd besloten met een over ervingsrapport van den stier Max Albert 2, eigenaar F. A. F. Groneman. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing werden de aftredende heeren D. Kaan Kz. en Jb. Sleutel bij acclamatie herkozen. Door den heer R. L. Waiboer werd ver slag uitgebracht van de laatst gehouden vergadering van den Bond van Rundveefok- vereenigingen in Noordholland. Namens de commissie voor het nazien der rekening bracht de heer Waiboer ver slag uit. Spr. verklaarde alles in orde te hebben bevonden en adviseerde tot goed keuring. Aldus besloten. De omslag bedraagt volgens mededee- ling van den penningmeester 2.50 per melkkoe. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering wer den de agendapunten o.a. te benoemen voorzitter, tentoonstellingen enz. uitvoerig besproken en toegelicht. Na rondvraag volgde sluiting. Propaganda-avond Bond v. Staats- pensionneering. De afdeeling Schermerhorn van den Bond voor Staatspensionneering gaf Zon dagavond een propaganda-avond voor een vry goed bezette zaal. Na een samenzang uit den bekenden liederenbundel hield de voorzitter, de heer J. de Groot, een inleiding Spr. heette allen welkom en dankte alsnog de verschillende medewerkers van den goea geslaagden autotocht met de ouden van dagen in den afgeloopen zomer gehouden. Vervolgens hield spr. een causerie over 1935 en betreurde den internationalen toestand, de toeneming van de bewapening en het wantrouwen tusschen de verschillende naties. Ook staatspensioen had in het afge loopen jaar geen vorderingen gemaakt. Toch meende spr. een klein lichtpuntje te zien, in de eerste plaats door de oprichting van veel Christelijke af deelingen, vooral in de provincie Groningen, waar deze afdee- lingen een groot aantal leden hebben. Ook de R.K. staan niet meer vijandig tegen het staatspensioen, getuige de besprekingen bij de indiening van de motie-van Houten in de Kamer tot hulp aan de 60000 uitgeslote- nen. Spr. hield nog even stil bij 6 van de Soc. Wetgeving van het verkiezingsprogram der Vryz. Dem., hetwelk invoering van staatspensioen beoogt en vergeleek daarbij de houding van min. Oud als oud-hoofd bestuurslid en vrijz. dem. minister. Met een opwekking stand te houden en niet te ver sagen, daar spr. de vaste overtuiging had, dat het staatspensioen moet komen, eindig de hij zijn rede. Hierna werd door de tooneelvereeniging „Hoop doet Leven" opgevoerd het tooneol stuk ,,'t Verleden spreekt'" van Jos. Smits. Wy kunnen niet anders zeggen dan dat de opvoering van dit stuk uitstekend was. Deze vereeniging beschikt over enkele heel goede krachten. Ditmaal waren enkele nieuwe krachten aangenomen. Mejuffr. Los was geen onbekende op het tooneel en was best in haar rol. De heeren S. Postma en F. Le Mair waren voor 't eerst op de planken en kweten zich uitstekend van hun rol. Onder de goede leiding van den regisseur Heertjes gaven zij blijk hun best te hebben gedaan. De jongejuffr. G. Voerman, die de rol van Greetje, hun kind, vertolkte, deed dit zoo best, dat de voorzitter haar na afloop een afzonderlijk pluimje gaf. Met een slotwoord van den voorzitter, waarin hij de verschillende medewerkers dank bracht, sloot hij dezen goed ge slaagden avond. Steun bij ziekenhuisverpleging. Zaterdagavond had in het lokaal van den heer Donker de jaarlijksche vergadering plaats van de vereeniging „Steun bij zie- kenhuisverpleging". Het nadeelig saldo over het afgeloopen jaar bedroeg 105.92, waardoor de lijst van tekorten is opgeioopen tot 1605.04. Met groot genoegen nam de commissie kennis van de gift van 250 van de huisvrouwenver- eeniging. De rekening sloot op 3849.29. Op de balans komt een schuld voor van ƒ2500, in kas is 789.04. Uitgekeerd werd voor ziekenvervoer van 16 patiënten 113.58, voor operatiekosten voor 32 patiënten 1529.87 en voor verpleegkosten voor 32 patiënten 1802.65. Van H.H. doktoren wer den 32 verklaringen voor opname in een ziekenhuis ontvangen. Het aantal leden be droeg op 1 Jan. 1936: 628 leden en gezins leden tegen 10 ct. per week, 187 leden tegen 2 cent per week. Nutsavond. Maandagavond had in de zaal van den heer Slikker de tweede nutsavond plaats uitgaande van de Mij. tot Nut van Alge meen dep. Warmenhuizen, waarvoor het be stuur als spreker had uitgenoodigd ds. Westmyse uit Rotterdam. De voorzitter, de heer Swan, vond het jammer, dat de opkomst niet grooter was, omreden toch heel goed bekend was, dat ds. Westmyyse een spreker met goeden naam dezen nutstavond zou vullen. Ds. Westmysye ving aan met de nagedachtenis van Herman Heyermans en over diens wer ken. Deze letterkundige verleek spreker met de Uiver, waarvan de roemrijke presta tie ons nog versch in het geheugen ligt. Zoo ging het ook met Heyermans werk. Het vloog laag over de bevolking van Noord naar Zuid, van Oost naar West. Heyermans was een man, die ons gaf versterking van waarheidsbesef. Zijn schetsen (Falklandjes), zijn tooneelstukken Ghetto, Op Hoop van Zegen, waarvan uit laatstgenoemde enkele grepen werden gedaan, werden gememo reerd. Daardoor verschenen wetten in het Binnenhof te Den Haag, voor toezicht op schepen enz. Na zijn kankeroperatie heeft Heyermans nog geschreven zijn laatste werk „Droomkoninkje", waaruit spreker enkele fragmenten voordroeg. Spreker heeft ons deze helaas te vroeg ontslapen letterkun dige op schitterende wijze uitgebeeld. Vervolgens werd voorgedragen „De Witte Vogel" van J. B. Hooijer. Treffende momen ten, waarin het moederhart sprak. Na de pauze gaf hy nog enkele korte voordracht ernst en luim. De voordracht, waarmede spreker den avond besloot, was „Het Poesje". Op keurige wijze en alles voor de vuist weg, heeft deze talentvolle spreker ons een paar uur geboeid. Hierna had de voorzitter nog een mede- deeling en wel over den laatsten nutsavond, die nog zal worden gegeven. De vereeniging zit met een leege kas en kan voor dezen avond niet uitgeven. Een beroep zou het bestuur nu willen doen op de leden of er ook zijn, die iets ten beste willen geven om op die manier den avond te vullen. Woorden van dank richtte de voorzitter tenslotte tot den begaafden spreker, wat door de aanwezigen met applaus werd on derstreept. Jongetje aangereden. Gistermorgen te pl.m half twaalf is het ongeveer 7-jarig zoontje van den heer Bakker, vermoedelijk omdat het onver wachts de straat overstak, op den hoek van den Hoornsche Weg door een uit de rich ting komende auto werd gegrepen. Ernstig gewond is het knaapje bij ds. Van Wese- mael binnengebracht. Ontwikkelingsavond in de „Rustende Jager". Uitgaande van de Ver. voor Ontwikke lingsavonden hebben gisteravond in de voorzaal van „De Rustende Jager" de hee ren Harry v. Oss en Felix de Nobel een klein, doch dankbaar gestemd gehoor van hun specifieken volkszang doen genieten. Het was niet de eerste keer, dat zy in Bergen optraden en juist door het groote succes van den vorigen keer was tot dit wederoptreden besloten. De heeren v. Oss en de Nobel hebben zich als weinig anderen in de kunstenaarswereld toegelegd op de bestudeering van het echte, uit het volk ontsproten volkslied en zij heb ben daaruit 'n programma samengesteld, dat eenig in zijn soort is. Het is zeker geen ge makkelijke taak geweest om het nog onge schonden volkslied uit vele landen der aarde op te sporen, het op muziek te zetten en het dan voor te dragen op een wyze, zoodat zij dat by uitstek kunnen. Want hoe primitief en onsamenhangend het volkslied ook is, by de voordracht hiervan ging er een groote ontroering van uit, juist om de manier, waarop deze heeren het lied aannemelijk wisten te maken. Nu dient gezegd te worden, dat de heer v. Oss een prettige stem heeft en in zijn collega de Nobel vond hij een uitstekend begeleider, een waardig partner. Met welk een diep gevoelde en vaak reli- gieuse overgave brachten zij het reine volks lied en het krachtig applaus was het beste bewijs, dat de aanwezigen het gebodene naar waarde wisten te apprecieeren. Begonnen werd met een vijftal Neder- landsche liedjes, waaronder een Groningsch wijsje en eenige religieuze liedekens. Aan dachttrekkend was vooral de primitieve zegswijze in deze liedjes, het onschuldig- verhalende van de kinderen van Jezus. Na een drietal Engelsche liederen (w.o. het bekende the little soldier) werd overge gaan tot het Fransche volksliedje. De heer v. Oss zong o.m. het ontroerende „Fête en paradis" en „Jolie tambour". Na de pauze waren het vooral de Jiddi sche liedjes, welke een groot succes oogstten. Deze liedjes, oorspronkelijk ontstaan uit het volksleven der joden in Oost-Europa uit de middeleeuwen, hadden den verklarenden tekst zeer noodig. De uitspraak was vaak on begrijpelijk door het door de eeuwen heen levende doch vreemde volkslied der joden, verspreid over den aardboL Na een aantal neger-liedjes (o.m. twee spirituals), besloten de heeren v. Oss en de Nobel hun repertoire met eenige succes liedjes, waarvan we vooral zouden willen noemen „Betler's Hochzeit" en „Der be- trohene Ehemann" en het laatste liedje „Het kwezeltje aan den hemelpoort". De heer Beyneveld was de tolk van allen, toen hy de heeren v. Oss en de Nobel harte lijk dank zegde voor hun kunst en den wensch uitsprak, dat dit duo nog eens weer zou kunnen optreden, dan echter voor een grooter aantal luisteraars. Een wensch, waarmee wij geheel instem men, want een avond als deze brengt ons nader tot het lied, dat bij zoovelen in het vergeetboek is geraakt. Naar wij vernemen, zullen de heeren v. Oss en de Nobel eerdaags optreden voor de Middelbare scholen in Alkmaar. Alg. Texelsche wijkverpleging. De jaarvergadering van de Algem. Texelsche Wijkverpleging Dinsdagavond in café „Den Burg" gehouden was slechts matig bezet. De voorzitter, notaris Mulder, opende de vergadering. Uit het verslag van den heer W. N. Kelder, secretaris-penn. blijkt, dat 1935 financieel voor de vereeni ging niet zeer gunstig is geweest. Het aan tal leden bleef vrijwel gelijk doch sommi gen hadden hun contributie verlaagd. Ook de ingekomen bijdragen van verschillende openbare lichamen bleven beneden de ra ming. Het subsidie van de commissie voor Wijkverpl. was ook met 19 verminderd. Een en ander was oorzaak, dat de ont vangsten in 1935 minder bedroegen dan op de begrooting was geraamd. De uitgaven bleven vrijwel gelijk. Door de wijkzusters was er in 1935 6045 bezoeken afgelegd. Wijlen mej. H. Bakker te Oosterend heeft onder vruchtgebruik aan 5 vereenigingen alhier, waartoe ook de Wijkverpleging behoort 10 HA. land vermaakt. Uit de rekening bleek, dat het tekort voor 1935 had bedragen 75.37, welk be drag ongeveer overeenkomt met het subsi die der comm. v. Wijkverpleging. De begrooting voor 1936 sloot met een nadeelig slot van 695.97. Op deze begroo ting is echter het bedrag der vrijwillige bijdrage, dat vorig jaar reeds zeer hoog eti boven de raming was, 300 hooger ge raamd. Het bestuur zal dan ook ernstige pogingen aanwenden om dit bedrag op te voeren. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren notaris Mulder, W. Kelder, M. W. de Graaf en W. H. Willemsen. Aan het slot der vergadering werd her dacht hetgeen de thans overleden heer H. Klimp voor de Wijkverpleging in Eierland heeft gedaan. Een gift van het Mobilisatiekruis. Dank zij een gift van het hoofdbestuur heeft de afd. van „Het Mobilisatiekruis" aan een aantal gezinnen goederen in natu- ra verstrekt. Aanrijding. Dinsdagavond is de heer J. B. uit Alk maar aangereden tegen een hek dat uit steekt buiten het fietspad. De heer B. be kwam een hoofdwonde, terwijl zijn fiets onklaar werd. Wanneer komt het eens zoo ver dat onwilligen hun grond aan het Rijk moeten afstaan? Dan zouden de fietspaden afgemaakt kunnen worden. Bazar van H.U.G.O. De bazar van „H.U.G.O." is weer achter den rug. Maandagavond werd een bal-mas- qué gehouden, waaraan door velen werd deelgenomen en dat tot laat in den nacht duurde, waarbij het heel vroolijk toeging. Van de paren werd de 1ste prijs gewonnen door mej. G. Stekelbos en mej. N. Bas, voor stellende kinderwagen met kind. Bij de groepen kwam de 1ste prijs aan de heeren J. Moeyes en A. de Groot, die het Neder- landsch elftal voorstelden. Mej. A. Rezel- man won den eersten prijs by de fantasie- costuums als bloemenmeisje; terwijl de 1ste prijs bij de nabootsingcostuums gewonnen werd door den heer Werner uit Wormer- veer, voorstellende een kikker. Over het algemeen is het bezoek aan de bazar niet bijzonder groot geweest, alleen Maandagavond was er veel publiek. De op brengst is desondanks nogal meegevallen, zoodat het doel van het verkrijgen van de benoodigde financiën voor aankoop van in strumenten voor het jongerencorps is be reikt. Het bestuur van „H.U.G.O." kan te vreden zijn over het resultaat. De hoofdprijzen van de door „H.U.G.O." georganiseerde verloting vielen op de vol gende nummers? le pr. No. 149; 2e pr. No. 2984, 3de pr. No. 121. HEERHUGOWAARD (Januari). Geboren: Johanna Maria, d. van Jaco- bus van den Berg en Maria Elemunda Jon ker. Nicolaas Cornelis, z. van Johannes Bleeker en Maria Punt. Nicolaas Gerar- dus, z. van Hendrikus Antonius Smit en Maria Catharina Rijs. Catharina Maria, d. van Dirk Dekker en Maria Catharina Commandeur. Margaretha Johanna, d. van Wilhelmus Dekker en Agnes Maria Roozendaal. Klazina, d. van Jozias der Krijger en Grietje den Hartigh. Johannes Petrus, z. van Gerrit Molenaar en Trijntje Kieft. Margaretha Anna Sophie, d. van Laurentius Adriaan Commandeur en Anna Grooteman. Marie Nellij, d. van Gerrit Kooy en Aafjé de Jong. Ondertrouwd: Nicolaas Oud en Geer- truida Maria Klaver. Cornelis de Ruiter en Aafje Bakker. Maarten Dekker te St. Maarten en Maartje Bakker. Hendrik Rentenaar te Harenkarspel en Jannetje Alida Vader. Gerardus Adrianus Dongel- mans en Geertje Adriana Bruyns. Getrouwd: Nicolaas Oud en Geertrui- da Maria Klaver. Cornelis de Ruiter en Aafje Bakker. Maarten Dekker en Maartje Bakker. Overleden: Maria Deen, echtgenoote van Cornelis Oud, 55 jaar. Evert Schaap, weduwnaar van Berendina Bruintjes, 74 jaar. Maria Coleta Steur, d. van Cornelis Steur en Aaltje Groot, 21/2 maand. Panorama van deze week brengt ge ïllustreerd nieuws van de Japansche schooljeugd en laat zien wat er daar van de leerlingen verlangd wordt. Een des kundige vertelt bij vele foto's „waar het bij de ski-sport om gaat." Er zyn ditmaal fraai kieken uit het oude Zwolle en een volle pagina is gewijd aan de Siameesche katten, dieren zooals Aljechin er een paar megenomen had om den wereld-schaak wedstrijd te kunnen winnen. Er is weer bizonder veel zorg besteed aan geïllustreerd nieuws uit binnen- en buitenland, aan sport en mode enz. Verhalen of novellen zyn er ditmaal van Santos Oliveira, van Mary Ellen Chase, van Robert W. Cham- bers, van Karl L. Kossak Raytenau, van Mortimer Heurter en van Seppl Popfinger. Nachtvoorstelling in TuschinkskL Wie ooit tot de bevoorrechten heeft mogen behooren, die de kunst van Anna Pawlowa in werkelijkheid heeft aan schouwd zal met dankbaarheid de film aanschouwen, die in den afgeloopen nacht onder auspiciën van de concertdirectie van Ernst Kraus in het théater Tuschinski bij wijze van Pawlowa-herdenking is afge draaid. Het was een levenswaardig idee van den heer Kraus deze film naar Am sterdam te brengen, de Nederlandsche hoofdstad, die in den loop der laatste jaren blijk gegeven heeft zoo gevoelig te zyn voor de danskunst, dat ook de grootsten onder de grooten het niet versmaden hier te komen optreden. De allergrootste heeft Amsterdam echter slechts éénmaal in den Stadsschouwburg mogen zien. Wel was de zaal bij dat eene optreden van Pawlowa tot het nokje toe gevuld, maar toch zyn het nog maar weinigen geweest, die van deze gelegenheid gebruik hebben kunnen maken. Misschien verklaart dat het feit, dat het théater Tuschinski vannacht niet nog veel voller was. Pawlowa heeft in Amsterdam slechts enkele fervente bewon deraars van haar kunst kunnen achter laten .Hoe spijtig dit is, bleek duidelijk, toen wij de verschillende fragmenten van de vannacht voor ons vertoonde film de groote danseres weer voor onze oogen zagen oproepen. Het ballet moge dan voor den Nederlander, die op dit gebied geen traditie heeft, een kunstvorm zijn, waarin hij zich maar onwennig terecht vindt, wanneer een Pawlowa zich in dien kunst vorm vertoonde, vervielen alle bezwaren. Dan was er alleen schoonheid van bewe ging, zuiverheid van conceptie en lijnen spel, harmonie' en rhythme. De vannacht voor ons vertoonde film had de groote verdienste ons dat weer met grooter stel ligheid in het geheugen te roepen, dan de enkele herinnering dit zou vermogen te doen. Of de film ook voor hen, die Paw lowa nooit mochten aanschouwen dezelfde waarde zal hebben als voor de gelukkiger bewonderaars der groote Russische kun- tenares, wij wagen het te betwijfelen. In teressant echter zal het blijven zelfs deze flauwe afstraling van wat eens voor dui zenden een helder licht van schoonheid was te zien, ook voor wie nooit in de ge legenheid waren Pawlowa zelf te bewon deren. De film is geheel opgebouwd uit frag menten, die tijdens haar lexen zijn opgeno men, aaneengeschakeld door een „vertel ler", die over haar kunst en levensloop enkele sumiere inlichtingen geeft. Vele fragmenten dateeren uit de vroege perio den van de filmkunst en kruinen dus niet veel meer dan reeds bestaande herinnerin gen scherper naar voren doen treden. Andere dansfragmenten echter, en in het bijzonder het fragment vertraagde film, geven een scherp beeld van het ein deloos meesterschap der danseres, gelijk ook het slot van de film, een uitvoerig fragment uit de dans „Stervende Zwaan" die wel altijd onmiddellijk genoemd zal worden, waar de naam Pawlowa klinkt deze zuivere kunst in al haar volmaakt heid weer voor ons wist op te roepen. Een Pawlowa-herdenking, die zoo sterk het vroeger genotene weer weet op te roepen is een dankbetuiging waard. Een enkel woord van lof ook mag niet achter wege blijven voor het Moskowsky-kwar- tet, dat voor de film met zijn schoon mu- siceeren het publiek in de vereischte stem ming wist te brengen om Pawlowa weer te bewonderen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9