DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Politieke aanslag op Léon Blum. No. 38 138e Jaargang De leider der Fransche socialisten ernstig gewond. Royalistische vereenigingen ontbonden. Tumult in de Kam r. Koningin en Prinses naar Silezie. Auto te water gereden. Inzittende jammerlijk verdronken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 -naar.den by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door bet geheele Ryk f 2 50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: \an 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote lettrrs naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTEK ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. KRAK. Vrijdag 14 Februari 1936 Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. Leon Blum ernstig gewond. Leon Blum, de leider van de Fran sche socialisten is gisterochtend door eenige Camelots du Roi aangevallen en gewond. Hij is met een doorgesr 'en slagader in het ziekenhuis opgenomen. Blum reed met een kamerlid, Honnet, van het departement van de Aisne op de Boulevard Saint Germain, toen een groep jonge lieden, die de orde hand haafden bij de begrafenis van Baiville, Blum herkenden. De ruiten van de auto werden ingeslagen en Blum en Honnet stegen uit, waarna zij door een vijftig tal jongelieden werden aangevallen. Blum werd slechts verdedigd door drie politiemannen en zijn chauffeur, en ontving verscheidene slagen en trappen. De royalistische aanval op Blum. De verwondingen, die Leon Blum be komen heeft tijdens den royalistischen aan val op zijn persoon blijken niet van zoo ernstigen aard te zijn als oorspronkelijk ge dacht werd. Blum is aan het hoofd en voor al in den hals gewond, hetgeen voor een deel te wijten is aan de rondvliegende splinters van de vernielde ruiten. Over den aanslag wordt nader gemeld, dat Léon Blum reeds spoedig, nadat hij te voet uit de Kamer was vertrokken, door vier leden van de Action Frangaise was aan gevallen en mishandeld. Op dat oogenblik wat toevallig een fractielid van de socialis tische partij met zijn auto voorbijgekomen. Deze stopt en Blum reed met hem weg. In den wagen zat ook nog de vrouw van den socialistischen afgevaardigde. Toen de auto was aangekomen bij het sterfhuis van Jac- ques Bainville, den dezer dagen overleden schrijver, waar de straat wegens de rouw- plechtigheid was afgezet, vielen de aan wezige studenten onmiddellijk op de inzit tenden van de auto aan. De vensterruiten van den wagen werden vernield en Léon Blum, die zich wilde verwijderen, werd door ongeveer 100 tot 200 jonge mannen omsingeld, die met alle hun ter beschikking staande voorwerpen op hem insloegen. Hevig bloedende vluchtte Blum 'n zijstraat in, waar hij aan een huis aanbelde. Toen de conciërge echter een met bloed bedekt man voor zich zag, sloeg zij de deur weer toe, zoodat Blum verder moest vluchten. In een belendend perceel, waar eenige arbeiders aan het werk waren, werd de deur voor hem geopend, zoodat hij voorloopig in vei ligheid was. Eerst toen de chef van de Parijsche veiligheidspolitie met een krach tige afdeeling politie arirveerde, kon Blum naar het ziekenhuis worden overgebracht. Van sommige zijden wordt van den over val een andere lezing gegeven, die in het kort hierop neerkomt, dat hier in het geheei geen sprake kan zijn van een overval. De toedracht zou volgens dezen aldus zijn, dat de auto, waarin Blum gezeten was, trachtte door de afzetting voor het huis van Bain ville heen te rijden en dat de verontwaar digde menigte daarop, zonder te weten, dat men hier met Léon Blum te doen had, er op los geslagen. Blum zou eerst herkend zijn, toen hij uit den wagen was gejaagd. Groote opwinding in de Kamer. Het ligt voor de hand, dat dit incident in politieke en parlementaire kringen buiten gewoon groote opwinding heeft veroor zaakt Reeds onmiddellijk na het begin van de kamerzitting van gistermiddag bracht de voorzitter het huis in kennis van het ge beurde en betuigde hij Léon Blum uit naam van de Kamer zijn sympathie. Minister president Sarraut legde eveneens een korte verklaring af. De regeering zoo zeide hij zal met het oog op de gebeurtenissen niet meer aarzelen energiek op te treden. Het betreft hier een georganiseerden aan slag. De regeering zal in de toekomst me meer toelaten, dat de bewegingsvrijheid der Franschen in gevaar wordt gebracht. Zy zal zich veeleer bedienen van de wetten, die de Kamer haar ter beschikking heef gesteld. Op het oogenblik wordt reeds ee tweevoudig onderzoek ingesteld. L eene geval gaat het om zekere dagbladen en vlugschriften, die tot het plegen v g weid oproepen, in het tweede geval is het onderzoek aangevangen naar de daders va den aanval op Blum. Spr. zal den eerst volgenden ministerraad uitnoo ïgen ten te nemen om energiek op de trcae minister-president «-J*-* listische afgevaardigde Vincent Aurw woord uit naam van zyn par y P ,- in te dienen tegen het optreden der royalis ten trgen Blum. Herriot sloot zich bij dezen spreker aan en verklaarde, dat het ontoelaatbaar was, dat oprechte republikeinen niet meer vrij in Frankrijk konden rondgaan. Hij gaf uiting aan de hoop, dat de overval op Léon Blum de laatste betooging van dien aard zou zijn, die nog geduld werd. Franklin Bouillon (rechts midden) ver oordeelde namens zijn partijvrienden even eens het gewelddadige optreden tegen par lementsleden. Toen de rechtsche afgevaardigde, predi kant Soulier, het woord wilde nemen in deze aangelegenheid, weerklonken van linksch luide protesten. Toen Soulier uit eenzette, dat niet alleen de socialisten aan gevallen werden, gingen zijn woorden ver loren in algemeen tumult, waartusschen ge roep „Moordenaar" weerklonk. Ten slotte zag de voorzitter van de Kamer zich ge dwongen de zitting een oogenblik te schor sen. Huiszoekingen te Parijs. Maurras zal worden vervolgd. De huiszoeking in de bureaux van de Action Francaise heeft tot laat ln den avond geduurd. In het gebouw van de Action bevinden zich het echtpaar D-udet, Charles Maurras en de leiders van de Camelots du Roi. De commissaris van politie en de rechter van instructie worden bijgestaan door 60 inspecteurs van politie, terwijl ook de om geving scherp wordt bewaakt. In den loop van den avond zijn in ver schillende deelen der stad groote afdeelin- gen politie samengetrokken, doch het is, voor zoover tot nu toe bekend, nergens tot ernstige incidenten gekomen. Verklaring van Pujo. De hoofdredacteur van de organen van de Action Francaise, Pujo, heeft tegenover een persvertegenwoordiger verklaard, dat het resultaat van de huiszoeking in geen geval belangrijk kan zijn. Men zou slechts een oude ledenlijst heb ben in beslag genomen, welke nog van voor den oorlog dagteekent. Deze lijst zou vol gens Pujo geen enkele waarde hebben. Hij heeft geweigerd alle bescheiden uit te leve ren. Men kan, volgens Pujo, mannen ar resteeren, bonden ontbinden, doch het zal z.i. niet gelukken een idee te onderdrukken. De leden der Action Francaise zijn sedert 30 jaren monarchist en htm houding is nauwkeurig bekend. De Action Frangaise is geen bond in den zin der wet. Pujo was hierom vol vertrouwen op het resultaat van het onderzoek. Krachtig optreden der regeering. In de kringen, welke gelieerd zijn aan den minister-president, verzekert men, dat Sarraut vastbesloten is er voor te zorgen, dat de ontbinding van de Action Frangaise niet alleen op pa pier zal staan. Iedere openbare betoo ging der Camelots du Roi zal voortaan niet alleen worden verboden, doch ook onderdrukt. Op het oogenblik is geen sprake van de arrestatie van politieke personen. De regeering zal eerst zien, hoe de wet zal worden geïnterpreteerd en dien overeenkomstig handelen. De Parijsche rechtbank heeft een ver volging ingesteld tegen Maurras en den uitgever van de Action Frangaise, we gens ophitsing tot moord, zulks op grond van een op 13 Januarn j.1. aan genomen wetsartikel. Buitengewone zitting van den ministerraad. De ministerraad heeft in een buiten gewone zitting besloten tot het verbod en de ontbinding van de Liga der Ac tion Frangaise, van de studentenorga nisatie der Action Franaise en van de z.g.n. Camelots du Roi, de eigenlijke kern van de Action Frangaise. De minister-president heeft op grond van de wet van 10 Jan. 1936 een de creet ter zake voorgelegd aan den pre sident der republiek. Iets uit de geschiedenis der Action Frangaise. De Liga der Action Frangaise ontstond in 1903 als grondorganisatie der royalistische beweging. Zij strijdt (streed) voor het her stel der monarchie. Ieder lid moest een lange verklaring onderteekenen, waarin hy zich verplicht ieder republikeinsch re; 'em te bestrijden en met alle middelen te stre ven naar het herstel der monarchie. Hoeveel leden de Action Frangaise telt is niet te zeggen. Het is mogelijk, dat daarom trent bij de huiszoekingen gegevens voor den dag zullen komen. De strijd tegen de katholieke kerk, wel ke eenige jaren geleden leidde tot de ex- communiceering van leden der Action Fran gaise, heeft toen geleid tot een daling van het ledental. Door de gebeurtenissen in Febr. van het jaar 1934 was het ledental evenwel weer toegenomen. Het wordt geschat op 60.000, welk cijfer aan den lagen kant zou zijn. De Camelots du Roi en de royalistische studen- tenvereenigingen zouden 17.000 leden tellen. Krachtige politiemaatregelen Na den ministerraad, waarin werd beslo ten tot de ontbinding van de Action Fran gaise heeft minister-president Sarraut zich naar het ministerie van binnenlandsche za ken begeven, waar hij een bespreking heeft gehad met den minister van justitie en den prefect van politie van Parijs. Minister-president Sarraut is in het mi nisterie gebleven om vandaar uit eventueel noodzakelijk geachte maatregelen te kunnen afkondigen voor de handhaving van de orde. De bewaking in de stad is aanzienlijk ver scherpt, vooral in de buurt, waar de Action Frangaise haar zetel heeft. Tot nu toe is het overal in d^ stad rustig gehleven. In de woonhuizen i Maurras, Daudet en andere royalistische leiders zijn huiszoekingen gedaan. De jongelieden, die wegens de aanranding van Blum waren gearresteerd zijn grooten- deels ingesloten. De verwondingen van Blum. Omtrent de verwondingen van Léon Blum wordt nog gemeld, dat hij verscheidene won den in het gelaat en op het hoofd had ge kregen, die toegebracht waren met een hard voorwerp. Een der hem toegebrachte slagen heeft de slaap gekwetst en een der daar loopènde bloedvaten vernield, hetgeen een inwendige bloeding heeft veroorzaakt, zoodat hier chirurgisch moest worden in gegrepen. In den loop van den middag kon Blum uit het ziekenhuis vertrekken. Hij is naar zijn woning vervoerd. Naar eerst thans bekend wordt, is ook de vrouw van afge vaardigde Monnet, die zich eveneens in de auto bevonden, tegen den grond geslagen en gewond. Ontbinding royalistische organisaties. Na den gistermiddag gehouden minister raad is een officieel communiqué uitgege ven, waarin wordt medegedeeld, dat minis ter-president Sarraut in zijn kwaliteit van minister van binnenlandsche zaken den pre sident der republiek, Lebrun, een decreet ter onderteekening heeft voorgelegd, waar in, volgens de wet -^an 10 Januari j.1. de ontbinding wordt bepaald van de volgende organisaties: de „Action Frangaise", de na tionale federatie „Camelots du Roi" en de nationale federatie van studenten der „Ac tion Frangaise". Huiszoeking bij de „Action Frangaise". De rechter van instructie Linais, die be last is met het onderzoek naar den aanval op Léon Blum, heeft den commissaris van politie Guillaume opdracht gegeven een huiszoeking te houden in de lokalen van de Action Frangaise in de Boccadorstraat. Deze huiszoeking is nog gister ten uitvoer ge legd. Het resultaat is nog niet bekend. Wat de bladen zeggen. In hun commentaar op de mishandeling van den socialistischen leider Leon Blum spreken de Fransche bladen algemeen hun veroordeeling uit over gewelddadigheden die onvereenigbaar zijn met een geeste- lijk-politieken strijd. Zij keuren de door de regeering getroffen maatregelen goed. Eenige bladen van links vragen zich af of men niet zelf de hand aan de ploeg moet slaan indien de door de regeering afgekon digde maatregelen niet energiek genoeg worden uitgevoerd. Heden vertrekt de koninklijke familie uit Innsbrüca. H. M. de koningin en H. K. H. prin ses Juliana zullen heden van Inns- brück, via München en Dresden, naar Waldenburg (Silezië) vertrekken, teneir 'e aldaar nog eenigen tijd te vertoeven. De heer E. Robertus, een geziene per soonlijkheid in de stad Winschoten en o.m. voorzitter der middenstandsver- eeniging voor handel en nijverheid is gisteravond met zijn auto ln de Neuwei Haven gereden en verdronken. Blijk baar is niemand van dit ongeluk getui ge geweest. De heer Robertus was te 18.30 u. van huis gegaan met het doel zich naar zijn graanpakhuis, dat aan de Nieuwe Haven staat, te begeven. Toen hij na middernacht nog niet terug was, waarschuwden zijn huisgenooten de po litie, die onmiddellijk tot dreggen over ging. In den loop van den nacht heeft zjj de auto en het lijk van den heer Robertus gevonden. Het stoffelijk over schot is naar het R.K. ziekenhuis over gebracht. 0*f vt

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1