DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de Olympische Winterspelen. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. 138e Jaargang Organisatie-talenten der Duitschers. HITLER REIST. De Spaansche verkiezingen Waf vandaag de aandacht trekt De terechtstelling van Bruno Hauptmann. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden btf vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kcrij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. No. 43 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 20 Februari 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) In Garmisch-Partenkirchen is de witte vlag met de vijf gekleurde ringen gestreken. De Winter-Olympiade be hoort tot het verleden. Reeds kan men in de Duitsche bladen de begrijpelijke voldoening der gastheeren lezen. Het is alles als van een leien dakje gegaan. Duitschland heeft geboft. Een dag voor het begin van de Spelen was er nog geen sneeuw, en pas aan het einde van deze lange reeks van wedstrijddagen is het begonnen te dooien en te rege nen. Dat is, wat men hier in Duitsch land met een populaire uitdrukking: .Schweineglück" pleegt te noemen. Maar als men bedenkt, welk een onge looflijke inspanning het den Duitschen organisatoren gekost heeft om dit alles voor te bereiden, dan kan men niet an ders zeggen dan: dit geluk was ver diend. De sportieve beoordeeling van een en an der behoort niet tot onze competentie. De resultaten zijn bekend. Helaas ook, dat Nederland er ditmaal nogal bekaaid van af gekomen is zonder zelfs maar één derde prijs en bijna onderaan de lijst der deel nemende naties. Troosten we ons met de overweging, dat we in Nederland al sinds lange jaren niet meer met sneeuw en ijs verwend geworden zijn en de gelegenheid voor amateurs om te trainen waarlijk niet groot is geweest. Dat natuurlijk, wat die on- derdeelen betreft, die van bergachtig ter rein onafhankelijk zijn. Intusschen, het is onze opdracht, over Duitschland en het Duitsche volk te schrij ven, en dan willen we alleen maar even op merken, dat de Duitsche successen groot en verdiend geweest zijn, ook al heeft Duitsch land op sommige gebieden (zooals b.v. de boksleeconcurrentie) nog al wat pech ge had en ook in de afdeeling ijshockey niet bereikt, wat het in stilte gehoopt heeft. Het is voor de Duitsche gastheeren een gewel dig succes, na Noorwegen, dat met zijn 100 punten weer eens bewezen heeft, in de win tersporten verre bovenaan te staan met 48 punten, drie gouden en drie zilveren medailles op de tweede plaats te zijn ge komen. Maar het is bijna nog belangrijker, te kunnen constateeren, dat volgens tal van buitenlandsche ooggetuigen, die hun mee ningen hebben laten af drukken en aan wier objectiviteit en waarheidsliefde niet getwijfeld mag worden, de voorbereiding, de doorvoering en de hartelijke ontvangst van Duitsche zijde eenvoudig voorbeeldig geweest zijn. (Een enkele dissonant, ont staan door de minder sportieve houding van het grootendeels Duitsche publiek bij een der ijshockey-wedstrijden moge de uit zondering zijn, die den regel bevestigt). Wij weten wel, dat bij zulke gelegen heden het ontvangende land zijn beste beentje pleegt voor te zetten. Maar dat doen ze ten slotte alle. De Duitschers hadden het in dit bijzondere geval niet zoo gemakkelijk als vele andere volken. We zitten nu een maal in een periode van groote politieke spanningen. Het Derde Rijk is sinds drie jaren een der middelpunten van die span ningen, die het nu eenmaal zelf ten deele uitgelokt heeft door aan alles en nog wat den strijd op leven en dood aan te kondi gen. Het kon niet uitblijven, dat onder zulke gespannen verhoudingen ook een actie tegen de Olymypische Spelen onder de regie van dit door velen gehate Derde Kijk moest losbreken. Garmisch-Partenkir chen heeft bewezen, dat diegenen gelijk hadden, die tegen alle anti-propaganda in hebben volgehouden, dat men van de gast vrijheid, het talent tot organiseeren en de sportieve objectiviteit van het Duitsche volk, geheel afgezien van elke politiek, overtuigd kon zijn, en dat men met gerust hart naar Garmische vertrekken kon. Het verloop der Spelen heeft bewezen, dat de verwachtingen nog overtroffen zijn. Voor ons, berichtgevers der buitenland sche pers in Duitschland, is dit geen verras sing geweest. Wij hebben ons eerlijk ge ërgerd over deze hatelijke anti-Duitsche propaganda op een gebied, dat meer dan elk ander van politiek vrij gehouden behoorde te worden. Wij kenden sinds lange jaren de schitterende organisatietalenten der Duit schers, en wij wisten nog iets meer: name lijk, dat deze talenten door het karakter van het tegenwoordige regeeringsstelsel toevallig nog verveelvoudigd zouden blij ken. Het heeft al weer niets met politiek te doen als wij heden met voldoening consta teeren, dat de optimisten gelijk en de eeuwige kankeraars en ophitsers ongelijk gehad hebben. Openbare demonstraties. Een van de geheimen, waarom tegen woordig meer dan ooit tevoren openbare demonstraties in Duitschland een zoo in drukwekkend verloop hebben, schuilt in de persoon van het hoofd van staat. Natuurlijk is de werkelijke of ook maar voorgewende belangstelling van een staatshoofd in de sportieve prestaties vooral van een volk niet voldoende om groote resultaten te be reiken. Hoofdzaak is en blijft, dat een volk over de krachten beschikt, die presteeren moeten. Maar gaat een en ander samen en dat is tegenwoordig in Duitschland in hooge mate het geval dan beteekent de hoogste belangstelling een prikkel, die wel licht het halve succes uitmaakt. Niet alle volken, die tot nu toe gastheeren voor Olympische spelen geweest zijn, hebben diezelfde belangstelling van hun staats hoofd ondervonden, die Adolf Hitier, de veelbestredene, voor deze Olympische Win terspelen getoond heeft. Duitschland is groot, en de afstanden zijn hier eenigszins anders dan b.v. in Nederland. Maar Hitier was driemaal in Garmisch, ofschoon hü in die weken nog in Noord-Duitschland, in Berlijn, in vele andere hoeken van dit groote Rijk te doen gehad heeft. Overal, waar de representatie het van hem ver langde, maar vooral ook steeds, waar het ging om momenten, waarbij zijn tegen woordigheid de Duitsche sportmenschen moest aanmoedigen om het hoogste te too- nen, daar was hij op de tribunes aanwezig. Het behoort tot de plichten der objectivi teit, dat men het hoofd van staat van een ander land nu eens niet tot vervelens toe altijd maar weer als politicus ziet, die din gen doorzet, waarvan men in eigen land niets weten wil, maar dat men zijn per soonlijkheid in het volle licht zet en ook dat ziet en navertelt, dat eerder tot navolging dan tot afkeuring uitlokt. De manier, waar op Hitier representeert, aanmoedigt, tot hoogste prestaties aanvuurt, komt ons, juist in deze tijden van groote Duitsche feeste lijkheden en organisaties, voorbeeldig voor. Wij denken daarbij niet alleen aan de Olympische Spelen, maar willen ook een ander voorbeeld geven. Zaterdagochtend was Hitier in Berlijn (en tusschenhaakjes Zondag alweer in Garmisch) ter opening van de jaarlijksche internationale automo bieltentoonstelling. Niet alleen hield hij bij die gelegenheid weer een groote rede. waarbij hij op vele speciale gebieden dezer industrie uitvoerig inging. Niet alleen bleef hij uren lang op deze reuze expositie, waar van de bezichtiging inderdaad bijna boven- menschelijke krachten vereischt. Maar hij deed nog meer. Hij liet 's avonds in een der groote hotels delegaties der werklieden uit de groote Duitsche automobielwerken bij een komen, arrangeerde daar voor hen een avondeten, en verscheen zelf een uur lang in hun midden om in gemoedelijke conversatie alle mogelijke plannen voor de uitbreiding der Duitsche auto-industrie met hen te bespreken. Men kan zich zonder moeite voorstellen, wat zulk een optreden van het hoofd van staat voor de stemming onder deze groote groep van arbeiders be teekent. Maar natuurlijk werkt zich zooiets niet aleen onder deze specialisten uit. Heel het Rijk leest van zulk een ontvangst, en overal zijn tienduizenden Duitsche arbei ders er trotsch op, dat het hoofd van staat hun werk zoozeer op prijs stelt en per soonlijke aanraking met de arbeidende be volking zoekt. Wie de Duitsche mentaliteit kent, weet, wat deze goed uitgedachte regie voor het wekken van een gewenschte stemming en vooral voor het doen vergeten van nu een maal onvermijdelijke ontstemmingen betee kent. Mij dunkt: wie zich aan een ander spiegelt Maar dat is niet het eenige, wat ik van de autotentoonstelling in Berlijn, die gisteren alleen door 80.000 menschen bezocht werd, na Zaterdag officieel geopend te zijn, ver tellen wilde. Deze show duurt tot einde Februari. En wie in zulke dingen belang stelt, doet goed, even naar Berlijn over te wippen en zyn wandeling door deze acht groote hallen te beginnen. De Berlijnsche autotentoonstelling is lang niet zoo inter nationaal als die welke zooeven in Amster dam gehouden is. En veel van wat speciaal de Duitsche industrie te toonen heeft, kon men in Amsterdam reeds in oogenschouw nemen. Maar toch lang niet alles! En lang niet, zelfs niet voor één procent, in die prachtige volledigheid, die de' attractie van deze geweldige tentoonstelling is. Wat Duitschland doet, om onafhan kelijk te zijn. Het eigenlijk interessante, voor den bui tenlander vooral, is, hier waar te nemen, wat Duitschland doet in de richting van een zich onafhankelijk maken van buitenland sche grondstoffen. Het thans wel uiterst nijpend geworden gebrek aan vreemde be talingsmiddelen noodzaakt de Duitsche in dustrie steeds meer tot het zoeken naar wat men „Ersatz" pleegt te noemen. Dat woord heeft geen goeden klank. Het herinnert aan de moeilijke laatste jaren van den wereldoorlog, die we zelf in Berlijn meebe leefd hebben, toen vrijwel alles „Ersatz' was, wat practisch neerkwam op in hooge mate minderwaardig. De „Ersatz" van de hedendaagsche periode is dat niet in alle opzichten. Ik voor mijn part geloof niet, dat de auto', die Duitschland thans aflevert, in elk opzicht uit zoo voortreffelijk mate riaal vervaardigd zijn als de (veel goed koopere) Amerikaansche wagens. Om het bij deze vergelijking te laten. De Duitsche industrie houdt natuurlijk vol, dat haar wagens wel degelijk even soliede zijn. Wat de duurste Duitsche wagens aangaat (May buch en Mercedes gaan in hun prijzen voor de kostbaarste modellen zelf tot boven de 45,000 Mark) zal dat zeker ook wel het ge val zijn, vooral wat kwaliteit der motoren aangaat. Maar de statistiek zou moeten be wijzen, dat de goedkoope Duitsche auto's ook een vergelijking met het buitenland kunnen doorstaan. En toch wil men ze, wil Hitier zelf vooral, ze nog goedkooper heb ben. Hitier verlangt een wagen, die niet meer dan ongeveer duizend mark kost, en ongeveer 50 Mark per maand aan onder houd. Deze tentoonstelling hrengt geen wagens beneden een prijs van 1600 Mark bij een maandelijke vaste uitgaven van on geveer 100 Mark. In de toekomst zullen deze goedkoopere wagens alle voorzien worden van banden gemaakt uit synthetische rubber. Dat is een clou van deze tentoonstelling. Men toont u banden van deze kunstmatige rubber en daarnaast banden van natuurlijk caout chouc, en wil demonstreeren, dat kunst matige 30 tot 40 beter is dan de natuur lijke. Is dit inderdaad het geval, en is de prijs niet hooger, dan is er reden voor alle landen, die rubber planten en uitvoeren om zich met deze uitvinding ernstig te gaan bezighouden. Bedenkt men verder, dat in Duitschland sedert eenige jaren ook al met synthetische benzine gereden wordt, dan kan men zich stellig voorbereiden op het oogenblik waar op zich het Duitsche volk tot op groote hoogte van het buitenland onafhankelijk zal gemaakt hebben. Ter bestudeering van dit vraagstuk levert de groote tentoonstel ling stof te over. Een Italiaansche onthulling. Uittreksels uit rapport van Engel sche intcrministerieele commissie. Op sensationeele wijze publiceert de semi-officieele „Giornale d'Italia" in zijn editie van Woensdagavond uit treksel uit het christelijke rapport, dat de door de Engelsche regeering in het voorjaar van 1935 ingestelde inter ministerieele commissie onder voorzit terschap van sir John Maffey uitge bracht heeft op 18 Juni 1935 over het Abessinische vraagstuk. In dit rapport, dat men in Romeinsche kringen als een politieke onthulling van het grootste belang beschouwt, blijkt ge noemde commissie van meening, dat de Engelsch regeering met de overeenkomst tusschen de drie mogendheden over Abes- sinië van 1906 erkend heeft, dat bijna ge heel Abessinië tot de invloedsfeer van Ita lië behoort en dat in Abessinië geen vitale Engelsche belangen bestaan, die van zoo- danigen aard zouden zijn, dat de Engelsche regeering zich zou moeten verzetten tegen een verovering van Abessinië door Italië. Van een algemeen standpunt zou het vol gens het rapport zelfs toe te juichen zijn, waneer Italië in Abessinië aan de macht zou komen, mits overeenstemming zou kun nen worden bereikt over de weideplaatsen in de grensgebieden van Engelsch—Soma- liland. Volgens den „Giornale d' Italia" geeft dit rapport ook aan, welke grenswijzigingen Engeland ingeval van een verovering door Italië van Abessinië onder oogen zou moe ten zien. By EngelschSomaliland zouden de weidegronden der Somalis getrokken moeten worden, Voor Keney zouden herzie ningen moeten komen tusschen den 38-sten en 40-sten lengtegraad, waarby in het bij zonder rekening zal moeten worden ge houden met de waterrijke gebieden; voor den Soedan worden grenswijzingen voorge steld, waarby de Zuid-Westelijk van den Blauwen Nyl liggende gebieden van Beni- Sjangoel worden ingelijfd. Volgens het Italiaansche blad luidt dan de samenvatting der conclusies ongeveer als volgt: Van het standpunt der defensie zou een onafhankelijk Abessinië te verkiezen zijn boven een Italiaansche Abessinië. Het gevaar voor de Engelsche belangen lijkt echter verder af te liggen en zou al leen gezien kunnen worden in verband met een oorlog tusschen Engeland en Ita lië, die vooreerst als zeer onwaarschijnlijk beschouwd kan worden. Het voornaamste belang van Engeland in Abessinië wordt gevormd door het Tana-meer en het Nyl bekken, hetgeen tevens een Egyptisch be lang is, dat de Engelsche regeering moet beschermen. Voor het geval, dat Abessinië als onafhankelijke staat mocht verdwijnen zou de Engelsche regeering moeten trach ten de territoriale controle over het Tana meer en een overeenkomstige corridor voor zich te verzekeren, welke corridor het Ta na-meer met den Soedan zou verbinden Wanneer dit niet mogelijk zou zijn, zou den voor den bouw van een stuwdam aan het Tanameer minder drukkende voor waarden verkregen moeten worden dan thans bestaan tegenover de Abessinische regeering. In handelspolitiek opzicht ten slotte zou economische rechtsgelijkheid en de politiek van de open deur op Abessi- nisch gebied moeten worden verlangd. Sabotage bij vliegtuig van den Negus De autoriteiten van de luchthaven te Ad dis Abeba hebben een daad van sabotage ontdekt tegen het leven van den keizer Het vliegtuig waarin de keizer gewoon is zyn vliegtochten te maken was onklaar ge maakt. Omtrent het ongeval wordt de grootste geheimhouding betracht, maar men gelooft te weten, dat zand in de olie van de machine is gestort, terwijl de cylin- ders beschadigd zijn. Onmiddellijk is een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Men ge looft, dat de saboteurs behooren tot een bende spionnen, die door het buitenland wordt betaald. Ongerustheid over een Abessinische Roode Kruis ambulance. Men verkeert in ongerustheid over het lot van de ambulance no. 3 van het Abes sinische Roode Kruis waarvan o.a. deel uitmaken de Ier dr. Hickey, de Hindoe dr Ahmed en de Oostenrijker dr. Schupler. De standplaats van de ambulance bevond zich ten Zuiden van Makallé naby het hoofdkwartier van ras Moeloegeta. Sedert den Italiaanschen opmarsch heeft men er niets meer van vernomen. Het materiaal van deze ambulance werd tijdens het Ita liaansche bombardement van eenigen tijd geleden byna volkomen vernield. Nieuwe troepenverschepingen. Het mailschip „Prinses Marie" is uit Na pels naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord 30 officieren, 22 onderofficieren en 335 soldaten, waarvan het grootste deel ge specialiseerd is in de behandeling van vliegtuigen, auto's en ander materiaal. Verscheidene buitenlandsche journalisten zijn met hetzelfde schip vertrokken. Het hospitaalschip ,Heluan" is uit Na pels naar OoSt-Afrika vertrokken, met aan boord 32 officieren, 12 onderofficieren en 200 soldaten. Hetzelfde schip vervoert een beeltenis van de Madonna, bestemd voor de strijdenden. Onverwachte gevolgen van den oorlog. Volgens een bericht in een Duitsch blad brengt het ItaliaanschAbessinische con flict merkwaardige en onverwachte conse quenties met zich mede. Eén daarvan is de groote stijging in de prijs van de leeuwen. Het overgroote deel van de leeuwen voor de dierentuinen in Europa komt n.1. uit Abessinië. Men heeft op het oogenblik in Abessinië echter andere zaken te behartigen dan de leeuwenvangst. Vandaar dus, dat de prij zen voor de koningen van de woestijn sty- gen. Het ministerie Valladares afgetreden. Portela Valladares heeft gisteren den president van de republiek van het. kabinet aangeboden. Het ontslag is aanvaard. Azana is met de vorming van een kabinet belast. In de wandelgangen van de Cortes werd de politieke toestand druk besproken. Al gemeen verwachtte men dat Azana een ka binet zou vormen, dat geheel uit links-re publikeinen zou bestaan. (Azana is leider van de links-republikeinsche partij). Men voegde hieraan toe, dat Azana eerst eraan heeft gedacht den leider van de re- publikeinsche unie, Bario, de portefeuille van binnenlandsche zaken aan te bieden, doch by eenig nadenken is hij tot de con clusie gekomen, dat Barrio beter voorzitter van de Cortes kan worden. Azana vormt een nieuwe regeering. Het gisteravond door Azana gevormde kabinet ziet er als volgt uit: Minister-president: Azana (links-rep.); Oorlóg: generaal Masquelet (partijloos). Generaal Miaja zal zich in afwachting van de terugkomst van generaal Masquelet in Spanje, met de portefeuille belasten. Marine: Jose Giral (links-rep.); Justitie: Antono Lira (rep. unie); Na de Olympische Winterspelen. (Buitenland). Vergaderingsgebouw in Amerika door brand verwoest. Vyf brand weerlieden gedood. (Buitenland). De verkiezingen in Spanje. Het ministerie afgetreden. (Buitenland). Groote brand te Genval (België); 500 arbeiders werkeloos geworden. (Buitenland). Binnenl. zaken: Amos Salvador (l.rep); Openb. werken: Cesares Quiroja (l.-rep); Onderwijs: Domingo (links-rep); LandboViw: Ruiz Funez (links-rep); Financiën: Gabriel Franco links-rep.); Buitenl. zaken: Augusto Barcia (l.-rep.); Industrie en handel: Buylla (rep. unie); Arbeid: Ramos (links-rep.); Verkeer: Garzon (rep. unie). Het nieuwe kabinet bestaat dus uit ne gen links-republikeinen en drie vertegen woordigers van de republikeinsche unie van Martinez Barrio. Generaal Masquelet is bij geen partij aangesloten. Gil Robles met vacantie. De leider van de katholieke volksparty, Gil Robles, heeft de leiding der partyzaken tot nader order neergelegd om, naar ge zegd wordt, verscheidene dagen met vacan tie te gaan. In zijn plaats treedt de vroege re minister van landbouw, Gimenez Ferna- denz. Dit verlof van Gil Robles wordt opgevat als een consequentie van den nederlaag, die zyn party bij de verkiezingen heeft ge leden, waarvoor de onjuiste politiek van Gil Robles verantwoordelijk wordt gesteld. Men vermoedt, dat achter deze maatregel de voorzitter der Acion populair, staat. Casanova teruggekeerd in Barcelona. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de vroegere voorzitter van het Catalaansche parlement, Casanova, die verleden jaar uit de gevangenis in Barcelona naar Parijs ge vlucht was, zich weer in de Catalaansche hoofdstad bevindt. Casanova, die wegens zyn rol in de re volte van October 1934 veroordeeld was tot levenslange tuchthuisstraf, zou, naar verteld wordt, toen de afgevaardigden de zittingszaal van het Cataleensche parle ment binnentraden, op den voorzittersze tel plaats hebben genomen, zonder dat iemand tevoren iets van zij terugkeer had gemerkt. Een uitlating van generaal Franco. Generaal Franco, de chef van den gene- ralen staf van het leger, heeft gisteren te gen den correspondent van Havas, die hem opzocht in zijn bureau op het ministerie van oorlog, gezegd: „Wij zijn hier om de wet en de orde te handhaven en om de re geering te steunen, welke het land zich zelf geeft met wettige middelen". De generaal verklaarde, dat de geruch ten, welke gisternacht de ronde deden, volgens welke hij betrokken zou zijn bij 'n poging tot een militairen staatsgreep, ge heel onjuist zijn. Voorloopige in vrijheidstelling vau politieke gevangenen. De procureur-generaal te Madrid heeft aan alle gerechtshoven een schrijven ge zonden, waarin hij bepaalt, dat alle perso nen die zich wegens politieke misdrijven in hechtenis bevinden, voorloopig op vrije voeten moeten worden gesteld. Uit Santander wordt gemeld, dat de ge detineerden in de strafgevangenis Santena aan het muiten waren geslagen. Het oproer kon pas na aankomst van po litie worden onderdrukt. Drie personen zouden bij deze muiterij om het leven zyn gekomen, terwijl ver scheidene personen werden gekwetst. Ook te Bilbao zijn gedetineerden on op stand gekomen op de mededeeling, dat zy spoedig in vrijheid zouden worden gesteld. De gevangenen staken de cellen in brand en mishandelden de brandweerlieden. Twee brandwacht zijn ernstig gewond. Een sterke afdeeling politie heeft ten slotte de orde hersteld. De algemeene staking te Saragossa is door de leiders der socialistische en syndi calistische vakvereenigingen beëindigd. Het leven in de stad is weer normaal. In den nacht op Woensdag zijn bij schiet partij tusschen politie—beambten en sta kers twee personen gedood Uit Trenton in New-Jersey wordt gemeld, dat rechter Trenchard thans de executie van Hauptmann heeft vastgesteld op een der dagen van de week die 30 Maart begint.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1