KOUQERed Groote Feestavond N R V Agenda ~£uchlvaact Amstecdamsche föeacs Rechtszaken WeerkricAt JCunst en Wetenschap JSucqediike Stand Stad. en Omoeoinq- Ongeregeldheden op de schippersbeurs. vliegtuigbouwkunde. prolonüa H.d.. pCl 22 Februari, Gulden Vlies. Ook voor NIET-LEDEN. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, half acht, hoofdnummer De roep der inboorlingen (Wildernisfilm), derde (laatste) episode; hoofdrol Noah Bee- ry. Extra-nummer: Het gebeurde op een avond (rom.); hoofdrollen Clark Gable en Claudette Colbert. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Gewetenswroeging (dram.), hoofdrollen An na Sten en Fredric March. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 2t Februari. 8 uur, Bioscoop Harmonie, film Land en Volk van Japan, toegelicht door prof. dr. J. G. Slees wijk, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond gemengd en mannenkoor Vocaal Alkmaar. 8 uur, De Unie, muziek- en voordrachten avond. 8 uur, in het City-theater, propaganda filmbijeenkomst Overheidspersoneel; spreker B. J. van Stapele. 8.30 uur, in de Overdekte, polowedstrij den. Agent door aantal schippers bedreigd. Hedenmorgen is het onder de talrij ke schippers, die dagelijks bijeen zyn in de hun toegewezen wachtkamer in het beursgebouw te Amsterdam, waar ook de bevrachtingscommissie zetelt, tot wanordelijkheden gekomen. Toen een agent van politie, die hier toezicht uitoefent, tot kalmte aan maande, keerde een groot aantal onte vredenen zich tegen hem, zoodat hij zich met zijn sabel, en toen deze hem afgenomen was, met de blanke vuist tegen de menigte moest verdedigen. Kort daarna verplaatste de strijd zich buiten het gebouw, waar weldra een kleine politiemacht ter plaatse was, die de demonstranten uiteen sloeg. Eén der schippers werd wegens ge weldpleging aangehouden en in 't po litiebureau in arrest gesteld. Nadere bijzonderheden. Het tumult onder de schippers brak zoo plotseling los, dat dit ook voor de bevrach- tings-commissie een volkomen verrassing was. Van andere zijde vernemen wij, dat de onmiddellijke aanleiding tot het gebeurde gelegen heeft aan de omstandigheid, dat de schepen van een paar schippers, die voor het toekennen van een vracht in aanmer king kwamen, te klein bleken, zoodat de opdracht hun ontging. Hierover ontstaken zij in woede tegen de leden der bevrach tingscommissie én aangezien de meesten van de in het lokaal aanwezige schippers hun partij kozen, was in een oogwenk het tumult gaande. De toezichthoudende com missie, die de orde wilde herstellen, werd aangevallen voor het echter ernstig voor hem zou kunnen gaan uitzien was politie- assistentie ter plaatse en werde de schippers met sabel en gummistok uit het lokaal ver dreven, waarbij rake klappen werden uit gedeeld en waarna zich ook buiten den strijd nog een oogenblik voortzette. Na de sluiting van de schippersbeurs werd door agenten gepatrouilleerd, tenein de te voorkomen, dat de wanordelykheden zich zouden herhalen. Een terzake van het gewelddadig optre den tegen den agent gearresteerde schip per blyft in arrest. De politieman heeft slechts enkel schrammen opgeloopen en kon zyn dienst blyven waarnemen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. H. M. de koning en H. K. H. prinses Ju- liana hebben gistermiddag een bezoek ge bracht aan de beroemde rotsen van Aders- bach in het Tsjecho Slowaaksche grensge bied. SPOORWEGARBEDER DOODGEREDEN. Tragische bijkomstigheid. Gistermorgen werd de 42-jarige wc--.-.-er ker der Spoorwegen, M. van Ginniken, door een personentrein, die om 7.48 uur van Seppe vertrekt in de richting Breda, gegre pen en op slag gedood. De man was bezig de spoorlyn tusschen Seppe en Hoeven te schouwen en week uit voor een goederentrein, die uit Breda kwam maar had er geen erg in, dat de personen trein uit Roosendaal zoo kort by was De trein stopte onmiddellyk en vervoer de het slachtoffer naar Hoeven, waar de politie een onderzoek instelde. Tragisch was, dat in den trein, die den man overreed, zyn zoon zat, die de ambachts school te Breda bezoekt. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Inkrimping bij het seinwezen. Zooals reeds bekend is, wordt de dienst van weg en werken van 11 tot 8 secties teruggebracht. 1 Mei wordt de sectie Alk maar, 1 Aug. de sectie Amersfoort en 1 Nov. a.s. de sectie Zwolle opgeheven. Thans is, naar wij vernemen, besloten van de afdeeling seinwezen, die eveneens onder den dienst van weg en werken ressorteert en waarvan 1 Jan. j.L het district Gronin gen werd opgeheven, ingaande 1 Mei a.s. ook het district Maastricht te laten verval len. Dit zal gevoegd worden by het district Amersfoort, zoodat van den dienst van het seinwezen nog overblyven de districten Amersfoort, Amsterdam, Rotterdam en Zutphen, VOOR CONTROLEUR DER WERKVERSCHAFFING Te Winschoten 110 gegadigden. Voor de tijdelyke betrekking van contro leur voor de steunverleening en werkver schaffing te Winschoten, salaris 20 per week, hebben zich niet minder dan 110 per sonen aangemeld. Er kwamen alleen inge zetenen der gemeente Winschoten voor de vervulling van deze betrekking in aanmer king. LUCHTBESCHERMING EN APOTHEKERS. Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschap- py ter bevordering der Pharmacie heeft zich met een adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin wordt medegedeeld, dat de genoemde organisatie zich beschikbaar stelt om behulpzaam te zyn by de uitvoering van de wet op de luchtbescherming der burgerbevolking. koopen, tot zulke verrichtingen in staat was, bewees welk een vooruitgang op het gebied van de aviatiek viel aan te wyzen. Vóór Maandagmiddag bereikten Mac Gregor en Waller Karachi. Met het berei ken van deze plaats in een dergelyken kor ten tyd hadden zy alle bestaande records voor lichte vliegtuigen op dezen afstand glansrijk verbeterd. Maandagmiddag be reikten de vlieger Jodhpoer dank zy hun goede navigatie en volharding. Zes dagen na hun vertrek uit Mildenhall bereikten zy Melbourne. Daarmee hadden zy de merk waardigste vlucht afgelegd, die ooit met licht verkeersvliegtuig was volbracht. Zy hadden in den handicap-wedstryd alle be staande records tusschen Engeland en Australië voor lichte vliegtuigen verbeterd. Hun gemiddelde vliegtyd verschilde maar weinig met die van de grootere vliegtuigen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Nachtegaal (thuisreis) is uit Rangoon vertrokken en in Jodhpur aangekomen. De Kwak is op uitreis te Rome aange komen. McGREGOR VERONGELUKT. De Australische Escadrille-leider McGre- gor, is by een landing op het vliegveld te Melbourne over den kop geslagen. Hij werd zwaar gewond opgenomen en overleed bijna onmiddellijk meldt Reuter. Zyn aandeel in den wedstryd LondenMelbourne. De naam van dezen vlieger roept herin neringen wakker, aan den wedstryd Lon denMelbourne, in October 1934. Daaraan heeft deze vlieger vergezeld door Walker, deelgenomen in een Miles Hawk Major, een licht vliegtuig. Het resultaat, dat zy met dit vliegtuig bereikten, was zeer gunstig. Zy kwamen als vyfde aan in den handicap wedstryd, na den verren afstand Londen Melbourne in den vliegtyd van 82 uur, 43 min. en 34 sec. te hebben afgelegd. Na het vertrek op Zaterdagochtend uit Mildenhall 20 October, bereikten zy Zon dagavond Bagdad. Ondanks het feit, dat het lichte toestel slechts één motor bezat, vlogen beide vliegers byna onmiddellyk verder, 's Nachts vlogen zy over de Perzische Golf. Hun prestatie stond naast die van de drie deelnemende De Havilland, Cornets en de beide verkeersvliegtuigen (Uiver en Boeing) in het middelpunt van de belang stelling der luchtvaartdeskundigen. Dat een dergelyk licht vliegtuig, dat iedereen voor enkele honderden ponden sterling kon By Koninklyk Besluit van 11.2.'36 is de instelling van een afdeeling Vliegtuig bouwkunde aan de Middelbare Technische School te Haarlem goedgekeurd, en zal de ze met ingang van September a.s. in wer king treden. Hierdoor zal het mogeiyk zyn in 1937 de eerste diploma's voor Vliegtuig- bouwkundige uit te reiken, voorloopig ook de eenige wettelyke erkende diploma's. Tot het laatste jaar van deze nieuwe cur sus kunnen worden toegelaten voor zoo ver plaatsruimte gevonden kan worden, afgestudeerden van de afdeelingen Werk tuigbouwkunde of Scheepsbouwkunde van elke M. T. S. in Nederland, mits met een behoorlyke cyferlyst en een diploma, dat in September niet ouder zal zyn dan 27 maanden. Tot het eerste en tweede studiejaar wor den voor de volledige 4-jarige cursus leer lingen toegelaten onder dezelfde voorwaar den als voor de andere afdeelingen van de M. T. S., waarvoor verwezen wordt naar het prospectus, dat op aanvraag gratis verkrygbaar is. DE VLIEGONGELUKKEN IN HET LAGERHUIS BESPROKEN. Een uiteenzetting van den onder minister van Luchtvaart. De onderneming van luchtvaart heeft na een betuiging van deelneming met de slachtoffers en hun nabestaanden gister middag in het Huis meegedeeld, dat er in het geheel 72 bommenwerpers voor de nachtelyke manoeuvres boven het Kanaal waren gecommandeerd. Deze manoeuvres moeten, willen zy aan hun bedoeling van landsverdediging beantwoorden, onder alle omstandigheden gehouden worden waar voor men by een oorlog ook kan komen te staan. Het was gisteravond mistig en daarom waren alle bakens op de kust van van Donderdag 20 Februari 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-lndië 4 5)4 Duitschland Idem met kettingverklarinü. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij Cert Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. 1931 1934 1934 193^ A 1930 250 Alg Kunstzijde Unie v Berkels Patent 62</4 224 223 111 40 §21%. 34% 37/16 38»/i6 5»/. 243'/4 13o 116 25 14.50 1663/4 211 232 2453 95 253A 10% H Vis 133V. 783/4 11 4'Vj 76V, 2% 6V» 5C% 190»/, 209V« 2041/, 45 lli/, 763Jt 10* 39 20'/. 303/4 2»/,-% 37'/, 8 5V« 240-37 132 113-1/, 25 167 212 2461/,-6 95 261/, '1 Vis ll7/is I 138V,.9 IS 111 47 76 27/s 61/, 483/4 191 210 2043/4 44'/. 11V, 761/, 2231/, 223V, 109'/, 110 110-»/4 20»/w 20«A, 201%,-j 33i-i%8 33"/,, 333/4 2V. 2 37'/4 37% 2371/4 g 235-7 234 6 1J2 112'/, 112V, 112-»/, Calvé Delft Cert Nederl. Ford ex 40 afst Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Betbleh. Steel Cities Service t Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg hxplor. Mij. Rediang Lebong PETROLEUM Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Sbell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deti Bat. Rubber Hessa Ru ber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboci TABMKIN"'" Deli Batavia Oud. Deli Senembah AMER SPOORWEGEN.' 1 Atchison loprUa Southern Railw. Cert Union Paciiic J J J RNoteering per 50. x) ex Co'upón WISSELKOERSEN AMi> IM. Vorige koere Vorige koers 98% 98i3/i8 97% 97% 233/4 26V, 113V, 1331/4 55V, 893/4 105Vi pl.m. 1.30 98'/, 98% 97V, 97 V, 23V, 26 54»/, 891/, pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.16 97»/, 97 »%-t 27'/s 481/, 62% 22a'/, 22Ü/4 III1/4 27 26 V, 245f3/, 245f y, 244*.5* »f«/l8 Ui 6/w HH/M "As 129'/4-l 1281/4-9 127* 9* 751/, 0 751/, IO93/4 109 72V,.3/4 2»A »/l6 2"/u 481/, 481/4-'/, 2071/, 203 NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parijs Brussel fBelga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo 1 Msd ld 1 Italië Koert op 2 uur 145% 7 2/»/, 59 16 9 721/, 24.81 48 12 32 40 37.50 36.45 20 I2V, 00.00 1.453/, 7 26»/, 59.171/, 9.72'/, 24 82 48.13 32 40 37 40 36 45 20 I2V, 00 00 Hants, Sussex en Kent ontstoken en boven dien nog enkele vuren op de toppen van de Sussex-duinen, Ten slotte moesten de ma chines zelf al hun versterkte lichten op heb ben. Het toestel dat in de duinen by Peters- field is verongelukt, kwam uit zee en moest naar zyn basis terugkeeren. Het vloog met 150 myl dus niet op volle sterkte en de be stuurder heeft in den mist zyn landings terrein niet gezien en is op kondschap ge gaan. Ongelukkigerwyze is hy tegen een der hoogste duinen van Sussex aangevlo gen en dadelyk brak een vleugel, waarna het toestel is omgeslagen. De drie slacht offers waren alle drie radio-telegrafisten, maar de besturder, luitenant Page, was vo - komen ongedeerd en heeft 2 myi naar he naaste dorp gehold. Zoo dicht was de mist dat hy een buiten, waar telefoon aanwezig was, op 100 yard afstand niet heeft gezien. Ook het toestel dat by Havre veronge lukt is, heeft dit aan de mist te wyten. De bestuurder was zyn koers kwyt en trachtte daarom een noodlanding op het vliegvelci van Ste Adresse te maken, wat hem niet gelukt is. Voor hy de zwaar bemande ma chine weer kon oprichten kwam hy met het wateroppervlak in aanraking. De minister verklaarde, dat alle noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen, wat ten overvloede bewezen werd door het feit dat de andere 70 vliegtuigen die onder de zelfde condities hadden gemaoeuvre°rd, allen behouden in hun luchthavens zyn teruggekeerd. Op een nadere vraag antwoordde Sir Phillip, dat voor deze ongelukken in de eerste zes weken van dit jaar 6 man van de militaire luchtmacht het leven hadden ver loren. Dit getal was nu gisteren, helaas, ver dubbeld. EEN LUCHTTREIN. Te Toela in Rusland heeft gisteren een vliegtuig, dat 5 zweeftoestellen sleepte een hoogte bereikt van 3150 M., hetgeen een nieuw Russisch record vormt. Op 3150 M. maakten de zweeftoestellen zich los van het trekkende vliegtuig en maakten vervol gens een vlotte landing op het vliegveld. Tot dusverre waren dergelyke luchttrei nen nooit hooger gestegen dan 500 tot 600 M. DE AANVARING TUSSCHEN „BATAVIER II" EN „GRIETJE". Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart In den vroegen ochtend van 5 Februari j.L heeft op de Noordzee naby Schouwen- bank een aanvaring plaats gehad tusschen het 1573 bruto register ton metende pas sagiersschip „Batavier II" van Wm. Mül- ler en Co. te Rotterdam en het 10 bruto reg. ton metende motorschip „Grietje" uit Groningen. Ter zitting van den Raad voor de Scheep vaart, die gistermiddag naar de oorzaak van dit ongeval een onderzoek heeft inge steld, deelde de eerste stuurman mede, dat hy op het oogenblik van de aanvaring de wacht had en zich met den roerganger op de brug bevond. De „Batavier" was op weg van Londen naar Rotterdam; het weer en het zicht waren goed. Er waren 19 pas sagiers aan boord. Gestuurd werd Oost ten Noorden. Te ongeveer 4.15 uur zag getuige recht voor uit, iets aan stuurboord, het achterlicht van een meegaand schip. Men liep het vaartuig op en doordat het iets Noordely- ker stuurde, kwam het aan bakboord. Te ongeveer vyf uur was het ongeveer vyf streken aan bakboord, op ongeveer een myl afstand. Getuige, die aan stuurboord stond uit te kijken naar Schouwenbank, doch het licht van Schouwen zag, is, na het aantal schitteringen geteld te hebben, teruggegaan naar het kompas. Op hetzelf de oogenblik zag hy het meegaande schip, dat later het kleine motorschip „Grietje" bleek te zyn, recht op de „Batavier" toe komen. Getuige liet hard bakboordroer geven, desondanks was de aanvaring niet te vermyden. De boegspriet van de „Grietje" trof de .Batavier" aan bakboordzy onder de brug en drong in den salon, waar zich gelukkig niemand bevond. Vlak daarop waren beide schepen los van elkaar De vaart van de Batavier heeft naar schatting 13 H myl bedragen, die van de „Grietje" 10 myl. Getuige heeft van de zijde van de „Grietje" den indruk gekregen, dat toegegeven werd, dat dit schip uit het roer is geloo- pen. De afstand tusschen beide schepen is, naar zyn meening, groot genoeg geweest om de „Grietje" te kunnen voorby varen, hetgeen door enkele leden van den Raad en den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart werd betwist. De schipper van de „Grietje" verklaar de hierna, dat hij zyn schip te 1.10 uur de „Noord Hinder" op korten afstand was ge passeerd. Gestuurd werd Oost, Noord Oost Oost. Te 4 uur het schip was op weg naar Capelle a. d. IJsel kwam ge tuige op de brug; achteruit was toen een oploopend stoomschip in zicht, dat, toen het dwars was, den indruk maakte of het op de „Grietje" toekwam. Getuige liet bakboord roer geven, de „Grietje" ging echter stuurboord uit. Een verklaring voor dit feit heeft getuige niet, volgens hem is de „Grietje" niet uit het voer geloopen, hoewel het journaal hiervan melding maakt. Dadelyk na het commando „hard bakboordroer!" had de aanvaring plaats. Nadat nog de roerganger, de stuurman en een matroos waren gehoord de laat ste twee, die in hun kooi lagen toen de aanvaring plaats vond, doch dadelijk naar dek waren gekomen, gaven op alle vra gen, die hun gesteld werden, een ontwy- kend antwoord was het woord aan den inspecteur-generaal, den gewezen vice- admiraal C. Fock. Spr. zeide, dat uit de af gelegde verklaringen geen definitief oor deel omtrent de oorzaak van de aanva ring gevormd kan worden. Mogelyk is, dat e „Batavier" zóó dichtby is geweest, dat aan D dj "Grietie" heeft „aangezogen"; en anderen kant is het niet uitgeslo naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 20 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond van Vrydag 21 Februari: Meest matige zuidwestelyke tot zuidooste- lyke wind; gedeeltelyk bewolkt; weinig of geen neerslag; kouder met temperatuur om het vriespunt, 's nachts in het oosten. Weeroverzicht, Zonnig weer met lagere tempera turen te verwachten. In het noordoosten bleef de hooge druk toenemen zoodat in Finland eeh kern boven 780 m.M. ontstond. De depressie over de Britsche eilanden trok verder noordwaarts en nam sterk af, doch in het westen ver- toont zich een nieuwe daling. De vorst is in Finland weer toegenomen en werd ook in oost-Duitschland streng terwijl de vorst zich westwaarts tot zich by Hamburg en over Denemarken uitbreidde. Ook de bovenlucht werd veel kouder en droger; in de Alpen is weer vorst boven 1500 M.; in Schotland valt nog regen en sneeuw In Ierland en west-Duitschland Te gen; in oost-Duitschland valt sneeuw; in Frankrijk is zeer veel mist en betrokken lucht; in het noorden en over Engeland klaart de lucht op. Door het verder uitbreiden van de hooge druk is het waarschiinlWk, dat de nachten kouder zullen worden en lichte vorst wel licht het oosten van ons land zal bereiken, terwyl overdag vrij zonnig weer met een temperatuur iets lager dan heden is te verwachten. LICHT OP! Hedenavond voor rywielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.42 uur licht op. Voor kaarten naar v. d. Meulen's Boekhandel. ten, dat het roer op de „Grietje" verkeerd is gedraaid of onklaar is geraakt Uit het gebeurde valt echter de leering te trekken dat een oploopend schip het andere, ten einde veilig voorbij te kunnen varen, zoo veel mogelyk uit den weg dient te gaan. Uitspraak volgt later. COR VAN DER LUGT BLUFT. Cor van der Lugt Melsert, de directeur van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel, die zooals hy in Januari 1935 besloot aan het einde van het thans nog loopende speel seizoen, om gezondheids- en artistieke redenen, zyn functie wilde neerleggen, heeft, naar thans kan worden meegedeeld, zich bereid verklaard aan te blyven. Reeds is het zeker, dat het gezelschap, zy het in wat beperkter vorm, zal blyven bestaan, onder zyn leiding. De gezondheids toestand van den heer Van der Lugt Mel sert schynt aanmerkeiyk verbeterd te zyn, zoodat hy zich weer opgewassen acht tegen de directeursbeslommeringen, welke hem in Januari '35 te zwaar geworden waren. ALKMAAR. GETROUWD: Gerardus Kenter en Cornelia Maria Spruit Adriaan Hom en Catharina Maria Cornelia Bot GEBOREN: _1 Jacobus Gerardus Franciscus z. van WÜ* helm Zimmer en Anna Theodora Pels. Maria Sophia, d. van Dirk Koolwyk en Eli- sabeth Marytje Admiraal. OVERLEDEN: Aafje Eecen, 64 jaar, gehuwd met Abra ham Vroegop. DE TRAMLIJN ALKMAAR—EGMOND. De rails worden opgebroken. Men deelde ons mede, dat de volgende week een begin zal worden gemaakt met het opbergen van de rails van de tramlijn AlkmaarEgmond. Van een te eeniger tijd weder voor het personenvervoer in gebruik nemen zal dus niet meer kunnen komen. DE WERVERSHOOFSCHE DIEVENBENDE- Gestolen goederen onder den vloer. Zooals bekend is, heeft de politie te Wer- vershoof onlangs een zestal inwoners dier gemeente gearresteerd, op verdenking dat zy in vereeniging het platteland van West- Friesland hebben afgestroopt en tal van diefstallen en inbraken hebben gepleegd. Thans is, volgens de Vr. Westfr., by een huiszoeking ten huize van P. R. te Wer- vershoof een groote hoeveelheid gestolen goederen onder den vloer verborgen 8e" vonden. De politie heeft de goederen wegge haald en naar het raadhuis gebracht. Er was een heele auto vol. Ook is gebleken, dat deze bende schuldig is aan den diefstal van kaas uit de kaas- fabriek te Opperdoes.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2