Jooneei Sn^nret t kon. rederijkerskamer bilderdijk. Willem v. d. Veer jubileert. DE HOOGE CRISISLASTEN. Diverse vereenigingen protestee ren by den minister. De besturen van de volgende organisa- ties:Vereeniging van Nederlandsche Cacao- én Chocolade-fabrikanten, Vereeniging van Biscuitfabrikanten in Nederland, Eer ste Nederlandsche Vereeniging van Ban ket-, Biscuit- en Wafelfabrikanten, Neder landsche Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten, Nederlandsche Ver eeniging van Fruitwerkers, Vereeniging van Beschuitfabrikanten en Organisatie van Nederlandsche Koekfabrikanten heb ben den minister van landbouw en vis- scherij de uitkomst medegedeeld van een enquete, betrekking hebbende op de las- sten, welke over de periode van 1 Juli 1934 tot en met 30 Juni 1935 door een aantal fabrikanten, leden van genoemde vereenigingen, zijn opgebracht in den vorm van crisisheffingen en accijnzen over een bepaald aantal grondstoffen. Het rapport omvat de opgaven van slechts 103 bedrijven, waarvan de gege vens bij de samenstelling aanwezig waren en geeft een duidelijk beeld van de ont zaglijk zware lasten, die bovengenoemde takken van industrie jaarlijks hebben op te brengen. Het totale cijfer loopt over de ruim 100 bedrijven slechts een klein deel der fabrikanten overschrijdt de tien millioen gulden waarbij bovendien in aanmer king genomen moet worden dat slechts de voornaamste grondstoffen in de enquete zijn opgenomen. Een der voornaamste grieven der fabrikanten tegen de crisis wetgeving is, dat ''e lasten voortdurend op een deed der Nederlandsche industrie zijn gelegd, terwijl andere takken hiervan verschoond zijn gebleven. De besturen, die ten volle beseffen, dat onmiddellijke afschaffing der heffingen niet mogelijk is, doen een dringend beroep op den minister om de crisisheffing gelei delijk te verminderen. Zij spreken de verwachting uit, dat de regeering bij het nemen van maatregelen het oog meer zal richten op de bevorde ring van het verbruik dan tot op heden het geval is. De besturen vragen voor hunne takken van industrie geen steun, doch verlichting van lasten, in het belang van de zoo hoog noodige verbruiksver- meerdering, ter voorkoming en opheffing van nog grootere werkloosheid. Tenslotte verzoeken zij den minister in een audiën tie hun wenschen en grieven kenbaar te mogen maken. FASCISTISCHE SMOKKELAARS. Nadat de persen van het orgaan van Zwart Front zijn verzegeld, wordt het blad in België gedrukt en over de grens gesmokkeld. Eenige weken geleden deed de officier van justitie te Breda, in samenwerking met den districts-commandant der Kon. Mare chaussee te 's-Hertogenbosch, een inval in het hoofdkwartier van de fascistische be weging Zwart Front te Oisterwijk en in de drukkerij van het orgaan dezer beweging aldaar. Hierbij werden de vitale deelen der per sen, waarop het orgaan gedrukt werd, ver wijderd en de persen verzegeld. Niettegenstaande deze verzegeling bleef het wekelijksch orgaan der Zwart Front-be weging verschijnen, terwijl het aanvanke lijk onbekend was, waar dit orgaan verder gedrukt werd. Een dezer nachten echter stieten de kom miezen te Sprundel op een groep van circa 16 menschen, die zich op verdachte wijze in de grensstreek ophielden. Op den roep: „Halt, rijksambtenaren visitatie" koos de groep het hazenpad, terwijl de meegedra gen pakken werden weggeworpen. Groot was de verwondering der kommiezen toen de weggeworpen pakken niet de in de grensstreek gebruikelijke margarine en suiker bleken te bevatten, doch de geheele oplage van pl.m. 4000 exemplaren van no. 45 van het weekblad Zwart Front. Vanzelfsprekend werden de drukwerken, waarvan de invoer gecontingenteerd is, als frauduleus ingevoerd in beslag genomen, doch bovendien werd deze oplaag ter be schikking gesteld van de marechaussee, ten einde een onderzoek in te stellen naar de schrijvers van eenige daarin geplaatste ar tikelen, welke beleedigend voor de regee ring moeten worden geacht. De leiding van de De Zwart Front-be weging heeft daarop de redactie van deze artikelen eenigszins gewijzigd en van het bedoelde no. 45 in de Belgische drukkerij te Esschen een nieuwe oplaag doen drukken. Deze oplaag is inderdaad de grens over- gesmokkeld, doch niet dan nadat de smok kelende fascisten een danig pak slaag ge ïncasseerd hadden van de leden eener „echte" smokkelaarsbende, die van deze concurrentie geenszins gediend waren in verband met het verscherpte toezicht dat daarvan het gevolg zou kunnen zijn. De Zwart-Fronters hebben intusschen in een bijeenkomst te Breda officieel medege deeld dat het orgaan ook aan het einde van deze week weer over de grens zal wor den gesmokkeld! NEDERLANDSCHE DIEVEGGE GEVAT TE TOULOUSE. Lid van een internationale bende, De correspondent van de Haagsche Crt. verneemt uit Toulouse: In de afgeloopen zes maanden werden in verschillende steden in het zuiden van Frankrijk diefstallen geconstateerd ten na deele van juweliers. De oude truc werd steeds toegepast: een klant meldde zich, liet zich verschillende bijoux toonen. Hij kocht een kleinigheid of zeide later te zullen te rugkomen, en even later ontdekte de win kelier, dat er iets ontvreemd was uit zijn collectie. Dan was 't weer eens een man dan een vrouw, soms ook een „echtpaar" of een stel „verloofden", dat zich zoo aan dief stal schuldig maakte. In Montpellier, in Cet te, in Béziers, Narbonne en Carcassonne hadden zij zoo hun slag geslagen, zonder dat de politie er in was geslaagd ben te ar resteeren, Eergisterochtend vroeg nu werd de politie van Toulouse gewaarschuwd, dat er zich een verdacht paar ophield bij een juwelier. Twee inspecteurs trokken er dadelijk op uit, maar de vrouw en de man waren reeds bijouteriezaak begeven. Zij waren juist be- byouteriezaak begeven. Ze waren juist be zig 'n keuze te doen uit een collectie rin gen. De politie liet hen rustig vertrekken, maar één der inspecteurs vervolgde hen on gemerkt, terwijl de andere den winkelier uitnoodigde eens goed zijn collectie na te gaan. En toen bleek dadelijk, dat het echt paar weer het oude trucje had toegepast en dat een kostbare ring ontbrak. Dadelijk ging de inspecteur zijn collega achterna en men zag hoe de man en de vrouw een café bin nentraden, waar reeds enkele „vrienden" op hen wachtten. Het waren twee mannen en twee vrouwen, bij wie een Nederland sche, P. H. M., oud 29 jaar, geboren in de residentie. Toen de inspecteurs het gezel schap uitnoodigden hen te volgen, wierpen ze twee gestolen ringen haastig onder het cafétafeltje. De recherche vermoedt dat deze vier deel uitmaken van een wijd ver takte bende, die in Parijs zetelt. Men mag nog meer arrestaties binnenkort verwach ten. VRACHTAUTO RIJDT TEGEN BOOM. Een zwaar en één licht gewonde. Hedenmorgen omstreeks half vijf werden de bewoners van de Verlengde Dorpsstraat te Putten opgeschrikt door een hevigen slag. Bij onderzoek bleek, dat een vracht auto komende uit Emmen beladen met 110 kisten eieren bestemd voor Rotterdam, te gen een der langs den weg staande boomen was gereden. In de cabine, welke geheele werd inge drukt, zaten drie personen. De bestuurder eigenaar, de heer H. Sliers, uit Emmen was er het ernstigst aan toe. Hem werd de borst kas ingedrukt, terwijl hij ernstig aan het gelaat werd gewond. Hij is in het zieken huis Salem te Ermelo opgenomen. De chauf feur en een 23-jarig meisje, eveneens uit Emmen, die ook in de cabine zaten, werden door de voorruit geslingerd. De chauffeur kreeg lichte verwondingen aan handen en armen, terwijl het meisje niet werd ge wond. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is niet bekend. Op het oogen- blik van de botsing zaten zoowel de chauf feur als het meisje te slapen. De heer S. kan niet worden gehoord. Vermoed wordt, dat de bestuurder door een tegenligger is verblind. VOORTZETTING ZUIDERZEEWERKEN. Werkzaamheden voor Noord-Oost polder zullen 1 April beginnen. In met het Departement van Waterstaat bekende kringen zoo vernam de Standaard rekent men erop, dat de wer ken tot droogmaking van den Noord-Oost- polder, nabij het eiland Urk, met 1 April a.s. zullen beginnen. Er zullen aanvankelijk 400 arbeiders te werk worden gesteld, van welke .de helft Urkers zullen zijn en de overigen van elders komen. Het ligt in de bedoeling om aan voormalige Zuiderzeevisschers, die thans steun genieten ingevolge de Zuiderzee- steunwet, voorrang te verleenen by de plaatsing. ken, het spoelen der emmers etc. met sloot water, was oorzaak, dat de melk met ty- phusbacillen werd besmet, met als gevolg, dat iedere afnemer die deze melk gebruikte zonder ze vooraf te koken, geïnfecteerd kon worden. Op 18 Febr. werd met den burgemeester van Uithoorn een conferentie gehouden, waarbij de bevonden toestanden en de re sultaten van het onderzoek werden bespro ken. Op advies van den inspecteur voor Volksgezondheid en den G.G.D. van Am sterdam, gelastte de burgemeester genoem den veehouder om de oorspronkelijke aan sluiting op de waterleiding direct te her stellen en de onheil veroorzakende pomp- installatie grondig af te breken, zoodat ver dere uitbreiding uitgesloten moet worden geacht. Ook de slooten werden inmiddels gedesinfecteerd. Door het spoedige waarschuwen van den burgemeester en het daarop krachtig en succesvol ingrypen van den Geneeskundi gen Dienst van Amsterdam werd deze be smettelijke ziekte beperkt tot enkele geval len en zoodoende een epidemie voorkomen, niet alleen voor Uithoorn, doch ook voor de hoofdstad, daar de benoodigde melk voor Amsterdam ook vanuit Uithoorn en omge ving wordt aangevoerd. TYPHUS-EPIDEMIE TE UITHOORN VOORKOMEN. Toen begin Februari in de gemeente Uithoorn een geval van typhus werd gecon stateerd en zich intusschen nog meerdere gevallen openbaarden, waardoor de onrust in het dorp werd vergroot, heeft de burge meester van Uithoorn, C. M. A. Koot, reeds Zondag 9 Februari de hulp ingeroepen van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, opdat iedere verdere uitbreiding zooveel mogelijk zou worden voorkomen. In gevolge dit dringende verzoek had, naar de Tel. meldt, nog dien Zondagavond een conferentie plaats tusschen den burge meester, de plaatselijke doctoren, dr. H. Pe ters, leider van de afd. Volksgezondheid van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, en een ambtenaar van dezen dienst, daar ook Amsterdam begreep, dat in verband met de melkvoorziening van de hoofdstad zeke re consequenties niet uitgesloten geacht mochten worden. Nog dienzelfden avond werden de diver se typhuspatiënten bezocht ter verzameling van gegevens. De burgemeester had inmid dels op de scholen laten waarschuwen te gen het gebruik van ongekookte melk, ter wijl overal in de gemeente biljetten werden aangebracht met de aanbeveling „Kookt uw melk". Na gepleegd overleg met de verschillen de instanties en den inspecteur van Volks gezondheid, dr. Doyer, werd op Maandag 10 Febr. den burgemeester geadviseerd, di rect alle geproduceerde melk van een vee houder in beslag te nemén, terwijl iedere wyze van in consumptie brengen moest worden voorkomen. Ofschoon niet met ze kerheid te zeggen viel, dat men hiermede den oorspronkelijke haard had gevonden, is later toch gebleken, dat deze maatregel zeer doeltreffend is geweest. Op 12 Februari werden proeven genomen met slootwater uit de slooten, grenzende aan een van besmetting verdachte perceelen en toen de G.G.D. op 16 Februari kon con- ip!. JrerV h"erin inderdaad typhusbacil- len voorkwamen, kreeg men eenige zeker heid omtrent de wijze, waarop de besmet ting had plaats gehad. De eerste typhuspatiënt, op de^en^^n dere wyze geïnfecteerd, bewoonde een oer ceel waarvan de W.C. was aangesloten Gp de sloot achter het huis, zooals dit nog veel vuldig voorkomt in de dorpen. Zooals be kend, is verdere besmetting bij typhus slechts mogelijk door faecaliën etc. van een patiënt en op deze wijze is de sloot dan ook met bacillen besmet geworden. Bij bovenge- noemden veehouder was oorspronkelijk een duinwaterleiding voor het voederen en dren ken van het vee, doch daar deze te duur werd bevonden, werd deze leiding afgeslo ten en een pomp aangesloten op het sloot water. Het wasschen der handen voor het mel DE STAKING TE VELDHOVEN. Vijftig arbeiders erbij betrokken. Naar aanleiding van de staking in de schoenfabriek van de firma van Sambeek te Veldhoven (N.Br.) vernemen wij, dat de oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat door het hoofdbestuur van de werklie denorganisatie de eisch is gesteld, dat een collectieve arbeidsovereenkomst zou wor den gesloten. Deze eisch is ook aan andere firma's gesteld, doch deze hebben van de zijde der werknemers inlichtingen ontvan gen, waarop zij de gegronde verwachting konden baseeren, dat haar voornaamste concurrente eveneens de collectieve over eenkomst zou sluiten. Een dergelijke mede- deeling betreffende de voornaamste concur rente der firma van Sambeek kon niet wor den gedaan, zoodat deze firma zich niet aan een collectief contract wilde binden, zoo lang haar concurrente de loonen in volle vrijheid kon vaststellen. Intusschen verschil len de loonen van het voorgestelde collec tieve contract weinig van de reeds bij de firma van Sambeek in feite betaalde loonen. Bij de staking zijn vyftig menschen be trokken. MINISTER VAN ONDERWIJS TE GRONINGEN. Bezoeken aan het academisch zieken huis, den hortus botanicus en het zoölogisch laboratorium. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotenmaker de Bruine, vergezeld van mr. A. J. L. Beeck Calkoen, chef van de afdeeling hooger on derwijs van het departement en den voor zitter en den secretaris van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Gronin gen, heeft gistermorgen een bezoek ge bracht aan het academisch ziekenhuis ter bezichtiging van de verschillende verbete ringen en uitbreidingen, die voor gezanten lijke rekening van het rijk, de provincie en de stad Groningen zijn of nog moeten wor den tot stand gebracht. Na dit bezoek werd in de kamer van curatoren koffie gedronken. 's Middags is nog een bezoek gebracht aan den hortus botanicus te Haren en daar na aan het zoölogisch laboratorium. DE HEER SNEEVLIET MOCHT NIET SPREKEN. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Sneevliet, in verband met ingrijpen van den burgemeester van Sliedrecht, waardoor een openbare verga dering, waar de heer Sneevliet zou spreken onmogelijk is gemaakt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat het beleid van den burgemeester hem geen aanleiding heeft kunnen geven tot het treffen van de verlangde maatregelen. ONDERSTEUNDE „SCHREEF". „Goed voor blocnota en potlood". In de gemeenteraadsvergadering van 's-Gravenhage klaagde een raadslid over het feit, dat een werkloozen, die aan de commissie voor B-steun een paar schoenen en een werkbroek had gevraagd, een bon toegestuurd kreeg, „goed voor een blocnote en een potlood". De wethouder van sociale zaken, die om trent dit geval opheldering gaf, deelde mede, dat de betrokken werklooze her haalde malen een briefje instuurde, waarin hij om het een of ander vroeg. Er ging vrijwel geen vergadering der commissie voorbij, of het bekende briefje was aanwezig. Omdat de man echter dikwijls werk had meende de commissie de verzoeken te moe ten afwijzen. De commissie had echter vernomen, dat voor het schrijven van briefjes de schrijver telkens naar zijn buren ging om pen en inkt te leenen. Daarom werd besloten een bon te verstrekken, waarop de schrijver in het bezit zou worden gesteld van een blocnote en een potlood. BEDRIJFSRAADSIGARENINDUSTRIE. Niet officieel erkend. In de pers komen regelmatig mededeelin- gen voor omtrent besluiten, genomen door en edryfsraad voor de sigarenindustrie. keprrL™01rk°m!ng van het trekken van ver- aandacht°nAUSleLWOrdt opnieuw ondel" de aandacht gebracht, dat het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland de leden een belangrijk deel vf; ra?rfrhalT6 W°rden de besluhen van dien niet genomen door vertegenwoordi- hetSva,hde,geheele si8arenindustrie en kan het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland daarvoor cppn ,v,iMV,4lu vati oigar Nederland daarvoor geen woordelijkheid aanvaarden. enkele verant- De vereeniging „Varia" uit IJmuiden voert op: „Ex-koning Peter" van A. den Hertog. Door bijzondere omstandigheden trad gis teravond op de Groote Vergadering van de Kon. Rederijkerskamer Bilderdyk, niet de kamer zelf op, maar een gast en wel de vereeniging „Varia" uit IJmuiden. Zy bracht het stuk van A. den Hertog, „ex- koning Peter", dat met Annie van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert in de hoofdrollen zoo'n groot succes had bij het Hofstad- tooneel. Nu de Bilderdijk-leden hebben ook gis teren een pracht avond gehad, want „Varia heeft dit moeilijk stuk schitterend gespeeld en na deze opvoering te hebben gezien, verwondert het ons geenszins, dat de IJmui- densche vereeniging op het concours te Noordscharwoude den eersten prijs won. De auteur heeft inderdaad de Holland- sche tooneellitteratuur met een uitstekend stuk verrijkt. Men accepteerde het by de eerste opvoeringen hier te lande tenminste gaarne als het werk van een buitenlandsch auteur. Peter is de ex-koning van Molavie. Een staatsgreep der republikeinen heeft hem van den troon gestooten. De republiek is uitgeroepen. Thans begint Peter als vrij man eerst recht te leven. Hij leert nu be seffen, wat vrijheid is. Jong en rijk geniet hij van Londen en Parijs. In Molavië is men nog steeds van meening, dat de koning wel weer graag terug zou keeren op den troon. Men houdt de royalisten goed in 't oog. Maar als Peter als ex-koning in zijn land terugkeert, om zijn zieke grootmoeder te kunnen bezoeken, doet hij zich in het paleis van den president der republiek kennen als iemand, die dolblij is niets meer met het koningschap uitstaande te hebben. Hij ont- mpet dan ook de particuliere secretaresse van den president: een vurig republikein- sche en doctor in de staatswetenschappen. Zij is weinig vrouwelijk in kleeding en hou ding en Peter zegt haar dit ronduit. Een beetje kwetst dit wel haar vrouwelijke jjdelheid-en als Peter zich in het tweede be drijf ten zeerste amuseert in het hem aan gewezen hotel met de filmactrice Valon komt een jonge charmante vrouw als nieu* we gast, die na korten tijd door Peter herl kend wordt als de secretaresse. Hü denkt natuurlijk, dat zy voornamelijk als Spion. ne aanwezig is, om toch vooral te control leeren of zyn opinie over het koningschan ernst of bedrog was. En'tusschen beide ont- brandt thans de strijd, die na tal van in' teressante wederwaardigheden eindigt met de overwinning van de liefde, Als ten slotte de royalisten voor 't hotel om den koning roepen, kiest Peter de vlucht. Hij heeft de vrijheid te lief, maar hij heeft een vrouw gewonnen, die gaarne zijn vrijheid wil dee len. Een langdurig applaus beloonde de wer kende leden van „Varia" voor de wyze waarop zij het stuk hadden opgevoerd. Een woord van hulde aan alle medewerkenden zij hier gaarne gebracht, maar toch willen wij nog graag verschillende spelers afzon derlijk noemen. De heer en mevrouw Boeree hebben als ex-koning en secretaresse het publiek doen genieten van hun buitengewone spel. Dat was prachtig vlot en weloverdacht en ten volle beheerscht in de vele moeilijke scènes. Ons compliment. En hoe goed speelde de heer A. H. Holtslag de rol van den presi- dent! Kranig heeft hy de handicap van een zware keelaandoening overwonnen. En dan de heeren v. d. Borg, Kok en Jack Roza, die resp. als eerste minister, als hoofd der roya listen en als voorzitter van den Bond van Arbeiders zoo juist in het geheel pasten» Mevr. Roza—Peek behaalde een groot suc ces als de filmster Delila Valona. Fijn wa- ren de kleinere rollen van den kamer, die Boris (de heer D. J. Bais) en den hotel- directeur (den heer A. de Bach), alsook de gesluierde dame (mevr. Neve). De regis seur A. P. Roza had alle eer van zyn werk, De geheele voorstelling maakte een in druk van hard en ambitieus werken van een aantal talentvolle dilettanten. Wat er gepresteerd werd, mocht in alle opzichten gezien worden en de leden van BUderdjjk zullen zeker nog lang aan den avond van „Varia" terugdenken. Op den derden avond in dit seizoen zal de Rederijkerskamer Bilderdyk zelf weer vx>r het voetlicht treden, en wel met het succes stuk „Grompie", dat in Royaards tijd zoo'n grooten opgang maakt. Dat kan dus op nieuw een mooie avond worden. Met het Esther de Boer—van Rijk ensemble in „Liefde" van Jaap v. d. Poll. In de meest uiteenloopende toonaarden is „de Liefde" bezongen, bespot, opgezegd, ge declameerd en in evenzoo vele schakeerin gen is ook dit subtiele onderwerp beschre ven. „De Liefde" als het mysterieuze, het ondoorgrondelijke in dit aardsche leven heeft menig tooneelschrijver naar de pen doen grijpen en na „Oude Liefde" en „Jonge Liefde" thans dit nieuwe stuk van Jaap van der Poll: „Liefde" zonder meer. Een stuk laat ons dit vooraf vaststellen dat geenszins bedoelt meer te zijn dan iets vergankelijks, een stuk, dat kennelijk gemaakt is hoezeer we ook de verdiensten naar waarde schatten naar gegeven per sonen, in dit geval de directe medespelers van den schrijver. Vooral in de rol van den jubilaris, Willem van der Veer, kwam dit recht duidelijk tot uitdrukking. De rol van den oud-Indisch-gast, die op 50-jarigen leef tijd nog verliefd wordt op het meisje van zijn zoon, zie, dat was geen confectie-werk, dat was een rol pasklaar als in geen der vele stukken, waarin deze groote acteur van zyn uitgesproken talent deed blijken. Jaap van der Poll heeft hem hiermee een on schatbare dienst bewezen, want nu kan Wil lem van der Veer eerst recht zijn gaven ont plooien, omdat reeds bij voorbaat succes verzekerd is. Het stuk zelf weet de toeschouwers te boeien vanaf het oogenb'ik, dat het doek opgaat tot het allerlaatste moment. In „Liefde" zien wij in het eerste bedrijf de botsing tusschen verstand en gevoel, als do oudere man-uit-Indië en diens zoons ver liefd zijn op hetzelfde meisje en dan nog wel een meisje, dat zeer vrij van opvatting is en als het ware do moderne jeugd ver tegenwoordigt. Het verschil tusschen vader en zoon is wel heel groot. De eerste is een robuste man, altijd opgewekt en vroolyk, voortvloeiend uit een optimistischen kijk op het leven, in één woord een bon-vivant van de eerste klasse. De zoon eigenlijk zijn stiefzoon heeft ondanks zyn meesterstitel een zwarten kijk op de toekomst. Het loopt hem in het leven niet mee en hy loopt rond met zelfmoord plannen en geeft daardoor zijn vader vrij spel om het meisje in te palmen. En het spreekt vanzelf, dat het meisje de voorkeur geeft aan papa boven den zoon. Donkere wolken komen over het huis, als de joviale Hans v. Wijk te weten komt, dat Elvire, waar hij mee zal trouwen, een amouretje heeft gehad tijdens een tour van de zwemclub naar Parijs. De verstandige grootmoeder, die allercharmantst haar mee ning ten beste geeft en die zich beroept op Vader Cats en den Bijbel („Wie Uwer zon der zonde is, werpe den eersten steen") redt in het laatste bedrijf de inderdaad pijnlijke situatie en alles komt op zijn pootjes terecht. De stiefzoon krijgt zyn lang verwachte be trekking, Elvire trouwt met Hans en deze rekent op zyn beurt af met al die menschen, die hem door chantage getracht hebben het levensgeluk te verwoesten. Tusschen de bedrijven door ontstaan er allerlei verwikkelingen, welke echter weinig ter zake zijn. Jaap van der Poll verstaat de kunst het publiek te brengen in een omgeving, welke algemeen wel graag gezien wordt, doch ons bezwaar is de sfeer van klein-burgerlijkheid, waaraan men zich moeilijk kan onttrekken. Een klein-burgerlijkheid, welke onprettig aandoet en die ondanks een gave ver tolking een gevoel van lichten wrevel opwekt. Willem van der Veer is de levenslustig* vijftiger en de jubilaris met zijn zware sonore-stem maakt hiervan iets moois, dat allerwege hulde verdient Esther de Boer— v. Rijk is de goede Oma en zy speelt dat op de haar eigene wijze, dus goed. Adolphe Hamburger als het wanhopige jongmensch was uitstekend, juist van toon en spel, terwijl naast hem Mieke Flink— Verstraete een alleraardigst rolletje speelt van het ongekunstelde meisje, een fijne rol. Jaap v. d. Poll dwaalt door dit stuk heen als een zuur-zoet oud mannetje, dat kruis- woordpuzzles oplost en meer nog, kwaad spreekt zooals het een burgerlijk mannetje betaamt. Fie de Vriesde Boer was de venijnige tante Henriëtte, misschien wat minder over tuigd dan de bedoeling was. Mevr. v. d. Poll was goed, zonder meer. Aan het eind was er een bescheiden hul diging, waar wederzijds prettige woorden gesproken werden. Het publiek liet zich. toen bloemstukken opgedragen worden, niet onbetuigd. Willem van der Veer mag over Alkmaar meer dan tevreden zijn. Hns. Huldiging. Namens het Comité voor Tooneeluitvoe- ringen voerde de heer B. H a n s e n het woord. Spr. bracht de groote verdiensten van den jubilaris naar voren en het sprak vanzelf, dat, waar Amsterdam hem zoo ge huldigd had, Alkmaar niet wilde achterblij* ven. Wij zyn verheugd, dat U thans voor een uitstekend bezette zaal gehuldigd kunt wor den en wy wenschen u van harte geluk met uw jubileum. Met den wensch, dat de reis naar West-Indië met Esther de Boer— v. Ryk even succesvol zou zyn als thans hier te lande het geval is, besloot spr. zijn hartelijke woorden. Een fraaie bloemstuk en een prachtige rhodondendron ging hier bij onder groot applaus vergezeld, waarna de jubilaris in sympathieke woorden voor de hem spontaan gebracht hulde bedankte. Ook mevr. de Boerv. Rijk werd in deze hulde betrokken, zij ontving een fraai bouquet seringen onder daverend applaus. Esther de Boerv. Ryk en Willem van der Veer in het jubileumsstuk „Liefde" van Jaap van der Ppll,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8