Suriname blijft noodlijdend. ^Buitenland GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 20 FEBRUARI1936 Tweede Kamer De Surinaamsche begrooting goed gekeurd, na veel besprekingen over de mogelijkheid om het gebied tot bloei te brengen. N.S. B.-SYMPATHIEËN? Begrooting buitenlandsche zaken aangenomen. Nederland en de neutraliteit Wij zullen geen vierkanten meter grond vrijwillig afstaan, zegt minister De Graeff. Den Haag, 19 Februari. gen vreemdeling, die het debat hier zou volgen, aldus minister Colyn by de afhan deling van de Surinaamsche begrooting, zou meenen, dat hier een gemeenteraad ver gaderde over dorpskwesties en niet een parlement over de begrooting van één der overzeesche gewesten. Er zit veel waars in de opmerking, maar men moet hierbij in aanmerking nemen, dat dit gewest 165.000 inwoners heeft. Mi nister Colijn zelf herinnerde hieraan, toen hij vertelde, dat Nederland sedert het begin dezer eeuw twintig millioen besteed heeft aan de bevordering van de welvaart van Su riname, afgescheiden van de 72 millioen, gedurende dezen tyd in totaal als rijksbij drage aan het gewest geschonken. En toch blijft het noodlijdend. De heer Van Dijk (a.r.) verklaarde heden, te vertrouwen, dat de regeering elk levensvatbaar plan, om het tot bloei te brengen, zal steunen. Minister Colijn toonde met tal van voorbeelden de bereidheid der regeering hiertoe aan. Maar hij liet erop volgen, dat zy, als men wenscht, dat in Suriname cultures zullen worden ge sticht, die producten voortbrengen, waarvan reeds een teveel in de wereld bestaat of waarvan de kostprijs veel hooger is dan elders, „niet thuis" geeft. Dit geldt bijvoor beeld voor suiker en rubber. In kolonisatie van Hollandsche landbouwers zag Z.Exc. evenmin heil als verscheidene afgevaardig den. Hij pleegt overleg met het departement van Waterstaat over de vraag, of hier hout uit Suriname kan worden ingevoerd, een kwestie, minder eenvoudig dan zy lijkt, omdat dit hout gezaagd zou worden geïm porteerd en het hout, dat hier nu uit het buitenland komt, ongezaagd is, wat werk voor onze houtzagerijen beteekent. Tal van sprekers bepleitten steun aan de bacoven- cultuur en de regeering wil dien wel geven. Maar er is een bacovenziekte, welke slechts door spuiten kan worden overwonnen. En onderzocht moet nog worden, of dit spuiten den kostprijs niet te hoog maakt. Blijkt het van niet, dan zal de regeering de stichting van een verkooporganisatie voor de kleine landbouwers bevorderen. Een mechanisch rijstbedrijf, door mr. Wendelaar (lib.) warm aanbevolen, heeft, naar Z.Exc. meedeelde, vijf proefaanplantingen gemaakt, welke alle mislukt zijn. De heer Van Dijk (a.r.) betoogde, dat de regeering Suriname aan een constante be volking moet helpen door erkenning van Javaansche desa's en Britsch-Indische dorps gemeenschappen, die daar dan volgens haar eigen inzettingen zullen kunnen leven. Van Eerste Kamer. Den Haag, 19 Februari. Bij de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken, welke de senaat heeft aangenomen, hebben, in tegenstelling tot de heeren Pollema (c.h.), Briët (a.r.) en Van Vessem (N. S. B.), die gisteren aan het woord waren geweest, heden de heeren Van Lanschot (r.k.), Anema (a.r.), Droogleever Fortuyn (lib.) en Van Embden (v.d.) de regeeringspolitiek gesteund, welke gericht is op trouwe medewerking aan den Volken bond. Deze senatoren achtten een zelfstan- digheidspolitiek van ons land volstrekt niet in strijd met zulk een medewerking. Wel bleek nog een verschil tusschen de heeren Van Lanschot en Van Embden. De eerste meent, dat ook voor een lid van den Vol kenbond, als ons land is, neutraliteit in een oorlog tusschen andere landen nog wel mogelijk is, namelijk in geval van een ge- oorloofden oorlog. Prof. van Embden vindt neutraliteit niet goed denkbaar. De aan dacht verdient overigens mr. Van Lanschot's vraag, of een niet-aanvals-pact bijvoorbeeld met Duitschland, als mr. Briët had aange- *5r5?€n' wel past in een neutraliteitspolitiek. Naast een zelfstandigheidspolitiek kan men volgens mr. Van Lanschot zeer goed het ideaal nastreven van collectieve veilig- eid door den Volkenbond, waarin ons land, zeide hy, zyn plicht moet doen zonder er een overmoedige rol in te spelen. En prof. Anema noemde de beginselen van den Vol kenbond alleszins waard om naar verwe zenlijking ervan te streven, aangezien de Volkenbond aan zijn leden een recht op hulp verleent en het prijsgeven van den Volkenbond een terugkeer naar het recht van den sterkste zou beteekenen. Had mr. Van Lanschot zich inzake de verhouding tot Duitschland tegen mr. Briët gericht, prof. Anema deed een aanval op mr. Van Vessem, die z.L annexatie van Vlaanderen door Ne derland en dan een aanleunen van Groot- Nederland tegen Duitschland wenschte, wat ons, zooals prof. Anema het uitdrukte, in de begeerige maag van den Pruisischen adelaar Zou doen terechtkomen. Minister De Graeff erkende, dat de Vol kenbond niet ten volle heeft beantwoord aan redelijke verwachtingen, maar betoogde, dat wij den Bond deswege niet den rug moeten toekeeren. In het Italiaansch-Abes- sinische conflict, vervolgde hij, heeft de Ne- derlandsche regeering niets meer maar ook oiets minder gedaan, dan haar door het lid den minister kwamen wy te weten, dat de gouverneur hiervoor een ontwerp-verorde- ning heeft gemaakt. Een andere verorde ning zal ervoor zorgen, dat dit ook geldt voor huwelijken van zulke emigranten, welke volgens het heerschende recht onwet tig zijn. De heer Van Kempen (lib.) maakte er aanmerking op, dat de gouverneur na een kort verblijf in Suriname alweer in Neder land is, waarop de bewindsman vertelde, dat de regeering den gouverneur uitgenoo- digd heeft, hier te komen voor overleg. In antwoord op de vele klachten over het lectuurverbod, den gevangen journalist Sa- rucco opgelegd, omdat deze het rookverbod had overtreden, deelde Z.Exc. mede, dat de desbetreffende verordening minder rigou reus zal worden gemaakt. De heer Wijnkoop (c. p.) en mevrouw De VriesBruins (s.d.) keurden af, dat de volksgezondheid in het gewest nog zooveel te wenschen overlaat, maar de minister merkte op, dat men den toestand in Suri name moet vergelijken met dien in andere tropische gewesten en geen westerschen maatstaf moet aanleggen. Mr. Vervoorn (platteland) en de heer Van Dyk vonden, dat het bestuurslichaam ginds te veel kost, doch volgens Z.Exc. moet men de salarissen der bestuursambtenaren be- oordeelen naar Nederlandschen maatstaf, niet naar Indischen. Daarbij komt, dat in het kleine gewest toch maar van alles moet zijn, bijvoorbeeld een rechtspraak met hooger beroep, wat on vermijdelijk in de papieren loopt. Over door ir. Cramer (s.d.) aanbevolen bevloeiingswerken zal Z.Exc. nadenken. Mr. Joekes (v.d.) verklaarde, dat in het bestuurderscorps nat.-soc. sympathieën zijn binnengedrongen, wat mr. Westerman (n.h.) een nonsensbewering noemde. De minister zeide, dat hem hiervan niets bekend is en dat er maar één dame is, de echtgenoote van een vry hoog geplaatst ambtenaar, die zulke sympathieën heeft. Het leek hem uiterst on waarschijnlijk, dat men in Suriname de richting der N. S. B. uit zal gaan, een mee ning welke hij staafde door de verklaring, dat van de 1560 ambtenaren ginds maar vyf-en-twintig uit Nederland gezonden zyn. „Zijn de anderèn er te verstandig voor?", werd geïnterrumpeerd Mr. Joekes' speech deed mr. Westerman vuur vatten. Deze ver weet den leider der vrijzinnig-democraten, dat deze de vrijheid van meeningsuiting on derdrukken wil. De Kamer heeft de begrooting goedge keurd met aanteekening, dat de heeren Effendi (c.p.) en Sneevliet (r.s.) tegen waren. maatschap van den Bond is voorgeschreven, namelijk medewerken aan de financiële en economische sancties. De vraag, welk effect de sancties hebben, achtte hij moeilijk te be antwoorden. Hij achtte het mogelijk, dat het effect al zoo groot is, dat van een uitbrei ding der sancties kan worden afgezien, en verklaarde, dat zy in elk geval, doordat er zoovele staten aan medewerken, indruk op Italië maken. 's Ministers uitlating te Genève over een verdeeling van de grondstoffen der wereld tusschen de onderscheidene landen vond mr. Van Lanschot niet zoo gevaarlijk als de sprekers van den.vorigen dag. Het grond stoffen-argument, merkte hij op, wordt al leen misbruikt en uitgebuit door landen met honger naar koloniën en onze opendeur- politiek in Indië heeft steeds ieder land in staat gesteld, uit Indië te betrekken, wat het noodig heeft. Zoo ook dacht prof. Anema er over, die het grondstoffenargument voor koloniaal bezit „vierkanten onzin" noemde, daar de grondstoffen slechts in beperkte mate in de koloniën aanwezig zijn en groo- tendeels in andere landen gekocht moeten worden. Men herinnert zich, dat gisteren ook de heer Polak (s.d.) in dezen geest ge spróken had. Minister de Graeff verklaarde, dat hij met zijn gecritiseerde uitlating te Genève geen oogenblik te kennen had willen geven, dat Nederland tot eenigerlei gebiedsafstand be reid zou zyn. Hij had slechts de beteekenis van onze open deur-politiek willen doen uitkomen. Thans zeide hij met grooten na druk, dat nooit ofte nimmer Nederland be reid gevonden zal worden, vrijwillig een vierkanten meter van zijn territoir af te staan in het belang der koloniale expansie van welke mogendheid ook. De senaat liet deze verklaring door applaus volgen. Een gevaarlijke legende noemde Z.Exc. dat Nederland zyn neutraliteitspolitiek zou heb ben prijs gegeven door zich in den Volken bond te begeven. Onzijdigheid sprak de be windsman, is iets anders dan afzijdigheid. Het lidmaatschap van den Volkenbond be teekent geen Volkenbondspolitiek, maar nationale politiek voor ons land. En de re geering had verklaard, niet in te stemmen met het voorstel LavalHoare, omdat zij de beginselen van den Volkenbond niet met voeten wenschte te zien getreden en haar plicht van fatsoen ten aanzien van haar medeleden wilde nakomen. Vermeld worde nog 's ministers verkla ring dat het mogelijke wordtgedaan ter verbetering van den economischen. voor lichtingsdienst en dat het bezwaar tegen er kenning van Sovjet-Rusland gelegen is in de vrees voor vestiging in ons land van een centrum van communistische propaganda, een vrees, welke Z.Exc. den laatsten tyd nog versterkt noemde. De N.S.B.-ers lieten aanteekenen, dat zij tegen de begrooting waren. Zij deden dit ook by de begrooting van het departement van financiën welke de Kamer zonder stemming aannam, nadat de heer Gelderman had aangedrongen op verlaging van den accyns op het gedistilleerd, welke verlaging ook minister Oud wenschelyk vond. Als hy de zeven millioen maar kon missen, die zij zou kosten! DILLINGER'S VROUW VRIJGELATEN. Evelyn Frechette, de 27-jarige vrouw van wylen John Dillinger, den beruchten bende leider, die „public enemy no. 1" was, is uit de gevangenis te Detroit, in Michigan, ont slagen, waar zy twee jaar was opgesloten, wegens het verbergen van Dillinger toen deze door de politie werd gezocht. Voor haar vrijlating heeft zy een verkla ring moeten teekenen, dat zy niet in staat was de boete van 1000 dollar te betalen, waartoe zy was veroordeeld. Zij is terug gekeerd naar haar moeder te Neopit in Wis- consin. VERGADERINGGEBOUW DOOR BRAND VERWOEST. Vijf brandweerlieden gedood. In Columbus, in den staat Ohio, is het oude vergaderinggebouw van de vereeni- ging Orde der ridders van Columbus door brand volkomen in de asch gelegd. Vijf brandweerlieden zijn door instortende mu ren gedood, twaalf anderen werden zwaar gewond. GROOTE BRAND TE GENVAL. Een hevige brand is in het Belgische plaatsje Genval uitgebroken in de papier fabrieken. Op de af deeling, waar de „balatum" wordt vervaardigd, d.i. op de vierde étage van het gebouw, greep het vuur snel om zich heen. De vlammen sloegen over naar de afdeeling waar behangselpapier wordt gefabriceerd. De brandweer uit Brussel heeft assistentie verleend, doch een groot gedeelte van het fabriekscomplex is in de asch gelegd. Van de 700 arbeiders, die tot nu toe in deze fabrieken werkzaam waren, komen 500 op straat. HEVIGE SNEEUWSTORMEN BOVEN DENEMARKEN. Verkeersstremmingen te water en te land. Gisteren heeft boven een groot deel van Denemarken een hevige sneeuwstorm ge woed. Het eiland Bornholm was, wat het Oostelijk deel betreft, vrijwel geïsoleerd. Vandaag is een ijsbreker naar de Stor- ström tusschen de eilanden Falster en See- land vertrokken, daar de scheepvaart in dit water door ijsmassa's werd belemmerd. OVERVALLEN VAN MEXICAANSCHE BANDIETEN. De „Prensa" meldt, dat een bende Mexi- caansche rebellen in de nabijheid van het station Rosendo Marquez in den staat Puebla een trein heeft overvallen. Drie passagiers, waaronder zich twee vrouwen bevonden, werden gedood, terwijl een groot aantal andere reizigers gewond werd. Troepen zijn uitgezonden om de bandieten te achtervol gen. Een tweede aanslag is gepleegd in Tlacua- lican. Daar hebben 50 bandieten het station overvallen, dat zij volkomen leegplunder den. Nadat zij de telegraafleidingen ver nield hadden, sloegen zy op de vlucht. IJSBREKER VERDWENEN. Sedert vier dagen wordt op de Kaspische Zee de Russische ijsbreker „Sjaumjan" ver mist. Het schip was 15 Februari van Ma- chatsj-Kala aan de Westkust vertrokken naar de aan de oostkust gelegen stad Alexan- drowsk. Op 16 Febr. zond het schip plotse ling S.O.S.-signalen uit. Sindsdien heeft men niets meer van den ijsbreker gehoord. SOCIALISTISCHE VERGADERINGEN. Tegen actie der N.S.D.A.P. Te Bern is gisteravond een protestverga dering gehouden tegen de nationaal-socialis- tische actie in Zwitserland. De vergadering was belegd door de sociaal-democraten en het vakvereenigingskartel. Het lid van den nationalen raad Robert Grimm zette als zijn meening uiteen, dat de buitenlandsche orga nisaties der NSDAP het instrument vormden voor de expansiepolitiek der huidige Duit- sche regeering. De sociaal-democraten van Zwitserland zullen voortstrijden voor de ontbinding van alle fascistische en nationaal- socialistische organisaties op Zwitsersch ge bied. De vergadering nam een resolutie aan, waarin verbod geëischt wordt van alle nat.- soc. en fascistische organisaties van buiten landers in Zwitserland. Een sociaal-democratische vergadering, die Dinsdagavond in Zuerich gehouden werd, heeft een resolutie van gelijke strekking aangenomen en tevens het aftreden van twee leden vani den bondsraad geëischt. NOG EEN VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. Wederom vermoedelijk 7 slacht offers. Zooals reeds is gemeld is gisteren het visschersvaartuig „Merry Vale" met 13 op varenden bij de Orkney vergaan. Thans wordt vernomen, dat een tweede visschers vaartuig by de Shetlands eilanden schip breuk heeft geleden. Men vreest dat ook in dit geval geen der 7 leden van de be manning er het leven heeft afgebracht. 123 MELAATSCHEN LOSGEBROKEN. Uit het leprozenhuis te Tichilesti, in de Dobroedja, zijn 123 melaats chen ontsnapt. Zij terroriseeren de bevolking en bege ven zich op weg naar Boekarest, om een betere behandeling te eischen. De autoriteiten hebben opdracht gegeven 1 hen onmiddellijk aan te houden. De raad vergaderde hedenmiddag ten één ure. De voorzitter, burgemeester van Kinschot, deed mededeeling van bericht van verhindering van de heeren Venneker en Vogelaar. a. Een besluit dd. 29 Januari j.1., nr. 7 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, tot verdaging hunner beslissing om trent het raadsbesluit van 23 December jl. tot wijziging van de verordening op het beheer der gemeentebedrijven. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 29 Januari jl., nr. 127 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 December 1935, nr. 11 tot verbetering van het Varnebroek, den Kennemersingel en den Geestersingel. Als voren. c. Een brief dd. 29 Januari jl., nr. 105 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 December jl., nr. 12, tot verhooging van het aan de Woningbouwvereniging „de Middenstand" verstrekte voorschot, ten behoeve van het verbouwen van de met dit voorschot gebouwde woningen aan de Dahliastraat. Als voren. d. Een brief dd. 29 Januari jl., nr. 217 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen voor zooveal punt I betreft goedgekeurd raadsbesluit van 31 October jl., nr. 22, tot aankoop van perceelen wei land en kade, gelegen in den Huiswaar derpolder van J. Pels, alhier. Als voren. e. Berichten van aanneming der be noeming tot lid van de commissie van toe zicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs van P. Dekker, M. Duinmayer, C. E. Slin ger, H. C. Lind, P. J. van Kessel, P. A. J. Louws, C. Snel, J. S. W. van der Meulen, J. van Berkum Sr. en J. W. F. Kraayo. Als voren. f. Een brief dd. 1 Februari jl., nr. 21 van Burgemeester en Wethouders van Brgen, houdende dankbetuiging voor het besluit tot verlaging van den gasprijs voor die gemeente. Als voren. g. Een brief dd. 12 Februari jL van F. J. L. Berkenvelder, houdende dankbetui ging voor zijne benoeming tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Als voren. h. Een adres, ingekomen 14 Februari jl. van de Besturen der afdeelingen Alk-' maar van den Nederl. Bond van koffie huis-, restauranthouders en slijters, van den bond van verlofhouders „Hocares" en van den Kath. Bond van koffiehuishouders „St. Jozelf", verzoekende om verlichting der lasten van ie caféhouders, zoowel voor personeele- als voor de biljardlasten. Te behandelen by de gemeentebegroo- ting voor 1937. i. Het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim van hare sa menstelling en hare verrichtingen, over 1935. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een brief dd. 13 Februar jl. van het Bstuur van de Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Schoolonderwijs, hou dende intrekking van de aanvrage om de financieee medewerking der gemeente voor den aanleg van centrale verwarming in de Wilhelm inaschool. De heer Bakker vroef of de centrale verwarming niet meer noodig is. Deze ver gadering was alleen noodig naar aanlei ding van dit verzoek, op grond van de wet. De christelijke schoolvereeniging zal dus goed doen door voortaan geen noode- looze verzoeken te richten. Mr. de Groot zeide dat dit schoolbe stuur op eminente wijze de zuinigheid be tracht. De verwarmingstoestand is er slecht. Spr. veronderstelde, dat het verzoek is ingetrokken omdat men hoopt op een goedkoope wijze een oplossing te vinden. De heer H o ij t i n k protesteerde tegen de uitdrukking: een lichtvaardig verzoek. De voorzitter zeide, dat het bestuur het verzoek voorloopig heeft ingetrokken. Toch is er geen sprake van een lichtvaar dige aanvraag. De zaak moet alleen nader bekeken worden. De heer Bakker veronderstelde, dat als een dergelijke aanvrage gedaan wordt, dit absoluut noodzakelijk moet zijn, vooral van die zijde, die steeds op bezuiniging aandringt. Is deze vergadering inderdaad uitgeschreven in verband met dit verzoek? De voorzitter: Zeker, maar de ver gadering is slechts een week vervroegd. Van een onnoodige vergadering kan niet gesproken worden. De heer H o ij t i n k oordeelde, dat het christelijk schoolbestuur altijd zeer sober met aanvragen is geweest. Wat de centrale verwarming betreft, met de oude was er brandgevaar. Wij gevoelen dat de financiën het moei lijk maken. De heer Margadant heeft gezegd: er moet centrale verwarming komen en later heeft hij een omgekeerde houding aangenomen. Wij willen nu technisch onderzoeken of centrale verwarming niet beter is. Wij hebben de aanvrage voorloopig ingetrok ken. Van het onderzoek hangt het af of er een nieuwe aanvrage zal komen. Het schrijven werd hierop voor kennis geving aangenomen. Als voren. k. Een brief dd. 12 Februari jl., nr. 129 •van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 30 Januari 1936, nr. 11, tot verhuur van een strook bouwterrein, gelegen aan den Friescheweg. Als voren. 1. Een brief dd. 12 Februari jl., nr. 128 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 30 Januari 1936, nr. 9, tot verhuur van speel- terreinen, gelegen in den polder Overdie en Achtermeer en aan den Tienenwal. Als voren. m. Een brief dd. 15 Februari jl. van de N. V. van Onroerende goederen „Nooit Gedacht", verzoekende, nu het bij raads besluit van 31 Mei 1934, nr. 5, vastgestelde uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer" niet is goedgekeurd, te voldoen aan hef bepaalde bij het tweede lid van artikel 38 der Woningwet en binnen den daarbij ge- stelden termijn een nieuw plan aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten t« onderwerpen. Mr. Leesberg verwonderde zich ove* het voorstel om het verzoek voor kennis geving aan te nemen. Een stuk als dit, dat een ernstige zaa kbehandelt, zou getuigen van gebrek aan deferentie. Wanneer de requestrant gelijk heeft, ia er een gevaar dat wij in rechten verliezen. Prae-advies is ook niet mogelijk, omdat de wet dien tijd niet toelaat. Spr. oordeelde directe behandeling de juiste oplossing en komende tot de zaak had spr. daarvoor uitvoeriger het woord noodig. Is het waar, dat wanneer de raad bin nen die 12 maanden na den laatsten brief van Ged. Staten Alkmaar zijn recht ver liest met een uitbreidingsplan te komen en dat Ged. St. dit dan vaststelt. B. en W. beantwoorden deze rechtsvraag ontkennend, maar wie is juist Het is niet met zekerheid te zeggen. Absolute zeker heid is er niet. Spr. vroeg welke zekerheid B en W. hebben. Het gaat over de artikel len 37, 38 en punt 40 van de woningwet Spr. erkende deze artikelen. Spr. was van meening, dat de verzoeker gelijk heeft en dit op grond van de recht spraak. Spr. citeerde hierover deskundigen Beerkotte en een tweetal K. B. In deze gevallen is de wet streng for meel. Uitvoerig besprak spr. deze besluiten ten aanzien van de gemeente Eindhoven. Als het zoo loopt verliest de raad de be voegdheid zelf het uitbreidingsplan vast te stellen. Laat men de zaak dus behan delen en bepalen wat men wil. De voorzitter had geen bezwaar tegen behandeling. Weth. Klaver vond het eigenaardig al leek men in een juridische kwestie be trokken te worden. Spr. geloofde, dat de raad in het belang van „Nooit Gedacht" handelde, door te doen wat B. en W. voor stellen. Binnenkort komt het stuk van Haarlem en kan het ter visie gelegd wor den. Wil men echter behandeling dan krijgen wij een juridisch debat. Het gaat er om of de inzichten van de Maatschappij juist zyn. Men kan alles aanvechten, maar zooals het geval hier ligt is hier geen goed- noch afkeuring. zaak eens af te doen en tot een goed einde Haarlem heeft dezen weg gekozen om de deze wijze om de gemeente geen rechten te brengen. In Haarlem koos men bewust te laten verliezen. De voorzitter: De vraag is of Alk maar bevoegd is het uitbreidingsplan vast te stellen en op grond van de gegevens uit Haarlem kan spr. verzekeren, dat men die bevoegdheid behoudt. In Haarlem wil men wijziging in het plan. Binnenkort kan de zaak in behandeling komen en het plan dan ter visie worden gelegd. Daarom zal men goed doen het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Mr. Leesberg merkte op, dat het niet Ged. Staten zijn die beslissen of de raad de zaak in handen kan nemen. Dat doet de Kroon en al denken Ged. Staten dat dit zoo wel kan gaan, dan geeft dit geen zekerheid. Integendeel er zyn beslissingen in anderen zin. Het gebeurde in Eindhoven leert dit. wat hier is en nieuwe ter visieligging noodig. Spr. bleef voor een directe behandeling en dit te meer omdat de zaak al een jaar duurt en omdat het om details gaat. Herhaaldelijk heeft adressant be leefd geschreven. Opheldering is noodig hoe het mogelijk is dat de zaak moest traineeren. Spr. bleef van meening, dat het zeer ge vaarlijk is de zaak voor kennisgeving aan te nemen. Weth. Klaver: Er zyn ook juridische uitspraken, dat wij geen gevaar loopen. 't Is mogelijk dat men zich vergist heeft. Spr. oordeelde dat de beslissing over Eindhoven voor de zienswijze van B. en W. pleiten. Spr. schroomt 't debat echter niet. De voorzitter: Het plan ligt in Haarlem; er is dus toch niets aan te doen. Mr. Leesberg: Dan zijn B. en W. door er een jaar voor te nemen, in gebreke. Uit de rechtspraak is wel gebleken, dat wy gevaar loopen. De v o o r z i 11 e r Uit het geval Eind hoven is wel gebleken, dat door geen be slissing te nemen men dit niet kan be schouwen als een niet-goedkeuring en Haarlem heeft geen beslissing genomen. Weth. Klaver: Over de beslssing ;'s geen kennisgeving. Mr. Leesberg: Er is een schrijven van 23 Maart. Met de stemmen van de heeren Appel en Leesberg tegen, werd het stuk voor kennisgeving aangenomen. n. Voorstellen dd. 11 Februari 1936 van Burgemeester en Wethouders, om de verslagen over 1934 van het gemeentelijk pensioenfonds en -ongevallenfonds voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. o. Een verslag van het Centraal Bu reau voor verificatie en financieele advie zen der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, van de opneming van kas an boeken op 17 Februari jl., van den gemeen teontvanger. Als voren. p. Een brief dd. 16 Februari jï. van Mej. J. M. Flohil, onderwijzeres aan de

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9