De Indische begrootinq. Help Uw Nieren ^Buitenland £and= en Juin&ouw Rechtszaken. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 21 FEBRUARI 1036 Tweede Kamer Vele wenschen en critiek van verschillende kanten. Aandrang om „Rubber" te verbieden. Haarlem's burgemeester staat terecht. Glimlachje Na de verloving van een vlie genier. Den Haag, 20 Febr. 1936. Bij de behandeling van de Indische be boeting, waarmede de Kamer heden is fangevangen, hebben de heeren Feber (r.k.) v. Kempen (lib.) erop aangedrongen, dat Nederland rechtstreekschen, financieelen steun aan Indië zal verleenen. Ir. Feber vond dit, als wy hem goed hebben begre pen, gerechtvaardigd, omdat er z.i. een be langentegenstelling tusschen Nederland en Indië bestaat met betrekking tot de hand having van den gouden standaard. Hy schijnt deze handhaving een belang voor Nederland, maar niet voor Indië te achten. Volgens den katholieken woordvoerder kan de bezuinigingspolitiek in Indië geen uitkomst uit den financieelen nood geven. Hy zeide, dat wy met die politiek zijn vast- geloopen en ook ir. Cramer (s.d.) noemde ze een failure. Het beginsel, dat de begroo ting sluitend moet zijn, noemde ir. Feber op zichzelf gezond, maar, vulde hy aan, het wordt ad absurdum doorgezet Scherp druk te hij zich uit, toen hy verklaarde, dat er ter wille van de bezuiniging een afbraak van de sociale wetgeving plaats vindt, met name ten opzichte van de arbeidsinspectie. Heil verwacht hij van de stichting eener imperiale economische eenheid, zooals deze het vorige jaar bepleit is door zijn party- genoot den heer van Poll, die het mogelijk en wenschelijk acht, dat Nederland en Indië hun productie en hun economische politiek zullen richten op de voorziening in elkan ders behoeften. Minister Colijn heeft het vorige jaar dui delijk gemaakt, dat zulk een economische eenheid een droombeeld is, o.a. omdat Ne derland in het gunstigste geval toch maar een klein deel van Indië's producten zou kunnen consumeeren. Zou ook onze open- deurpolitiek niet in het gedrang komen, wanneer aan het Nederlandsche kapitaal de voorkeur zou moeten worden gegeven door de Indische regeering ten aanzien van op richting van ondernemingen ginds? Minister de Graeff heeft juist gisteren in de Eerste Kamer nog eens het nut van die politiek, welke voorkomt, dat andere lan den een gegrond verlangen krijgen, om zich van ons gewest meester te maken, in het licht gesteld. Overigens verweet ir. Fe ber der regeering, dat zy ook in het kader der tegenwoordige verhouding tusschen Nederland en Indië het verbruik in Neder land van Indische producten en andersom niet veel en veel meer bevordert. De heer van Kempen bepleitte steun aan de Indische suiker-, rubber- en koffiecul tuur. En mr. Westerman (n.h.) was van meening, dat het niet goed te praten is, dat wy de Indische suiker goeddeels uit het land houden, omdat in ons land bietsuiker wordt geproduceerd en gebruikt, waarvan de kost prijs veel hooger is dan van de Indische rietsuiker. Al is, merkte mr. Westerman op, in 's heeren Van Poli's denkbeeld wat veel fantasie gemengd en al blikt deze misschien wat in de blauwe verte, de regeering van haar kant ziet te weinig vooruit en leeft met haar politiek van den eenen dag in den anderen. Hy was het echter niet met den heer Feber eens, dat Nederland verplicht zou zijn, Indië rechtstreeks te steunen, en betoogde, dat Nederland wel degelijk veel voor Indië doet, getuigen Nederlands aan deel in de kosten der Indische marine, Ne derlands garantie van Indische leeningen, waardoor de geheele Indische schuld het vorige jaar is kunnen worden geconver teerd, en Nederlands offers by handelson derhandelingen met derden ter wille van den Indische export. Ook baron van Boet- zelaer van Dubbeldam (c.h.) liet zich in dien geest uit. Ir. Cramer ziet de oplossing niet in een economische eenheid der beide gebiedsdee- len, maar in de uitvoering van het Plan van den Arbeid ook voor Indië, by voorbeeld door textiel- en andere industrialisatie. Hy zette uiteen, dat de gezondheidstoestand der inheemsche bevolking slecht is, hetgeen blijkt uit hoogere sterftecijfers en uit uit breiding van de tuberculose, en achtte een verdergaande bezuiniging op de begrooting voor 1937 met 40 tot 45 millioen, als door den gouverneur-generaal aangekondigd, een onmogelijkheid. De belanghebbenden hebben een speciale belasting op de petroleummaatschappijen voor het loopende jaar afgekocht, door zich bereid te verklaren, vijf millioen in 's lands kas te storten. Baron van Boetzelaer, die zich over zulk een belasting op zichzelvc niet uitsprak, keurde deze transactie als een abnormaliteit af. Volgens ir. Cramer getuigt de tot stand gekomen schikking van een al te groote welwillendheid jegens het olie kapitaal. De heer van Kempen vindt een dergelyke speciale belasting even onbillijk, als in ons land by voorbeeld een belasting alleen van Philips of van de betonmaat- schappijen zou zijn. Wat den politieken toestand aangaat, uit ten de heeren van Kempen en van Boetze laer waardeering voor de krachtige handha ving van orde en rust door de Indische re geering, al moet volgens den heer van Kem pen de n.s.b. in Indië scherper op de vin gers worden gekeken en ook ginds bijvoor beeld een uniformverbod worden ingevoerd. Baron van Boetzelaer merkte op, dat vo rige gouverneurs-generaal, die de volksbe weging vriendelijker waren tegemoetgetre- den, er weinig pleizier van hadden beleefd en het door hen gekoesterde vertrouwen niet beantwoord zagen. Wie het hoorde, dacht aan den oud-gouverneur-generaal De Graeff, die thans buitenlandsche zaken be heert. Ir. Cramer nam het gouverneur-generaal De Jonge kwalijk, dat deze geen sociaal democraten in den Volksraad heeft be noemd. Z.i. treedt de Indische regeering voorts te hardhandig jegens den Volksraad op. Ir. Feber meende, dat zij haar gemach tigden, wier optreden in den Volksraad eer der prikkelend werkt dan dat het op ver zoening gericht is, niet in de hand heeft Een feit is, dat zich voortdurend tusschen regeering en Volskraad conflicten voordoen, al achtte baron van Boetzelaer het aantal daarvan niet verontrustend, gezien den be wogen tyd, waarin wij leven. Sprak ir. Cra mer zich uit voor toekenning van staatkun dige autonomie aan Indië, mr. Westerman keurde de imitatie der westersche democra tie, waartoe men in Indië is overgegaan, als uitermate verderfelijk af. Hy betoogde, dat door de instelling van de vele raden de bu reaucratie in Indië ontzettend is toe'geno- men en dat de regentschapsraden een groo te macht hebben, maar hun taak niet aan kunnen, met veel fraudes als gevolg, terwijl ons geschoolde bestuurscorps vrijwel geen invloed op den gang van zaken heeft. De bestuursdecentralisatie critiseerde mr. Wes terman als duur en gevaarlijk voor de een heid des lands en hy juichte het toe, dat, zooals hij het uitdrukte, het aantal theore tische idealisten in het bestuur tot een nor maler percentage is verminderd en dat er nu meer menschen in werkzaam zijn, die begrijpen, dat er niet getheoretiseerd, maar geregeerd moet worden. De aandacht trok mr. Westerman's critiek op het boek „Rubber" van mevr. Szekely Lulofs, dat in vreemde talen is vertaald en met name in Duitschland, waar men zelf zoo graag koloniën wil hebben, den indruk maakt, dat de Hollanders zich in Indië wel heel slecht gedragen. De film, welke uit het boek getrokken is, wenschte hij verboden te zien. Maar in het buitenland zou men de filmvertooning zoo min kunnen verbieden als het boek! MISPLAATSTE MOEDERLIEFDE. Een klap die „duur" te staan kwam. Er bestaan nog al tyd vele moeders die een blinde adoratie voor haar kinderen héb ben en de mogelijkheid uitgesloten achten, dat haar lievelingen tot eenig kwaad in staat zouden zyn. En Engelsch blad vertelde hiervan een dezer dagen een typisch staaltje: Een moeder uit South Ealing, die zich in het gelukkige bezit van een dochter van twaalf lentes verheugde, wachtte een dezer dagen vergeefs op de thuiskomst van haar lieveling, die een school in de buurt be zocht. Eindelijk besloot zy zelf naar de school te gaan om te zien, wat er met haar dochter gebeurd was. Wat bleek nu? De dochter had eenvoudig haar les niet 8°ed gekend en naar aanleiding daarvan had de onderwijzeres haar laten school blijven. De verontwaardigde moeder wond zich hierover dermate op, dat zij de niets kwaads vermoedende onderwijzers bij den uitgang van de school opwachtte en haar een slag in het gezicht toediende. Maar daarbij bleek het niet, want de liefhebbende moeder scheen bijzonder vechlustig aange legd te zijn. Na de verblufte onderwijzeres nog een paar fiksche stompen in den rug gegeven te hebben, begaf zy zich met haar dokter huiswaarts. De onderwijzeres liet 't er echter niet bij zitten, zoodat van dit ge beuren een rechtszaak gemaakt is, waarbij de hardhandige moeder tot 2 boete of 2 guineas veroordeeld werd. De president van de rechtbank veroor deelde scherp deze daad en zei, dat het leven van vele jonge menschen geruïneerd werd door gebrek aan discipline bij hun ouders. Er was thuis geen discipline en daarom werd er verlangd dat er op school evenmin diadplina zou heerschan. HET VERBOD DER NSDAP IN ZWITSERLAND. Duitsche stappen te Bern. De Duitsche gezant te Bern heeft instruc tie gekregen de Zwitsersche regeering een nota teoverhandigen, waarin op de meest nadrukkelijke -wijze protest wordt inge diend tegen het besluit van den Bondsraad, waarin een landsleiding en districtsleidingen der NSDAP in Zwitserland verboden wor den. Deze Duitsche nota wijst op de ontoe laatbaarheid van hetZwitsersche optreden, welke met bewijzen wordt gestaafd en keert zich tegen de in dit optreden gelegen politieke demonstratie. Er wordt uiting gegeven aan de verwach ting, dat het besluit van den Bondsraad on gedaan zal worden gemaakt. ZWENDELAAR GEPAKT. Een huwelijkszwendelaar die in de laatste 5 maanden niet minder dan 80.000 mark heeft buit gemaakt, is gistermorgen door de politie te Berlijn onschadelijk gemaakt. Het is de 43-jarige Gustaph die op het punt stond een damë var 35 jaar van 30.000 mark te ontlasten. Maar op het laatste oogenblik kreeg de dame achterdocht en lichtte de politie in. Gustaph is op het station Zoö gearresteerd toen hij van een reis terugkeerde. Hy placht zich voor te doen als bankdirecteur of leider van een groote zaak in levensmiddelen en heette nu eens Schröder, dan weer Döring of Wernber. POGING TOT BRANDSTICHTING. In Spaansche kerkgebouwen. Onbekenden hebben geprobeerd drie kerkgebouwen ln La Corunha in brand te steken. De brandweer was in alle drie ge vallen de vlammen spoedig meester, zoo dat de schade onbelangrijk is. EEN OPERATIE IN MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN. Een jonge dokter te Lowell in Amerika heeft gisteren onder zeer moeilijke omstan digheden een operatie verricht. Een arbei der zat opgesloten in een kraan op 20 M. bo ven den grond en de eenige manier om den man te redden was hem een arm te ampu- teeren. De arts leende een groote zaag van een werktuigkundige en verrichtte daarme de, met de linkerhand, de operatie. De tem peratuur was beneden het vriespunt en de dokter kon zijn patiënt 50 pCt. kans geven in leven te blijven. LOCKOUT IN DENEMARKEN. Meer dan 100.000 arbeiders er door getroffen. Daar de pogingen der regeering, om een accoord tot stand te brengen met betrek king tot de kwestie van de loonen en ar beidstijden, gehaald hebben, is besloten tot een lockout, die Zaterdag a.s. in wer king zal treden en waardoor meer dan 100.000 arbeiders getroffen zullen worden. JONGE MAN IN TREIN OVERVALLEN? In een wagen van den z.g. Arlbergex- press is in de nabijheid van Linz in een coupe derde klasse een jonge man op den grond liggende gevonden. Hij was geboeid en had een prop in den mond. Zijn kleeren waren verscheurd. De man beweert door onbekende daders te zijn overvallen. Men acht het echter niet uitge sloten, dat het hier een gefingeerden on- overval betreft. AARDAPPELEN-INVOER IN BELGIE. De directie van den landbouw deelt me de, dat de Belgische regeering heeft beslo ten met ingang van heden de taxe de licen- se op aardappelen tot en met 31 Mei a.s. op te heffen. KENNEMERLAND. Hoewel de aanvoer niet te groot was en de prijzen niet onbevredigend, was de han del min of meer gereserveerd en de prijzen voor de meeste producten een ietsje lager dan de vorige week. Er waren nog wel pro ducten, die van de prijsdaling geen hinder ondervonden, doch dat was uitzondering. Witlof gold allerminst hoog en met de bos- groenten was het maar zoo zoo met de prij zen. Opmerkelijk was, hoeveel minderwaar dige kwaliteit kool werd aangevoerd, hoofd zakelijk van elders, doch over het generaal genomen is er wel vraag naar goede kwali teit. Van drie producten, die van elders worden aangevoerd, komt hoogstens 2e soort voor, doch veel meer wat voor 2e soort wordt aangeboden, doch „uitschot" is, zonder meer. Andijvie werd in afwijkende kwaliteit aangevoerd, doch le soort gold hooger, de noteering was 1 0.755 per 100 stuks. Boerekool (welke in kwaliteit terug gaat) gold hooger, wanneer le soort. De noteering was 311 per 100 stuks. Bloemendaler kool was bijzonder in trek en de prijs liep omhoog. De noteering was 411 per 100 stuks. Groene kool welke allerminst mooi was gold minder, n.L 24.50 per 100 stuks. Kropsla, welke in kleine partijtjes werd aangevoerd, gold middelmatig, n.L f 0.75f 2.50 per 100 stuks. Knolselderie, waarvan middelmatige aanvoer, was duur, de noteering 48.50 per 100 stuks. Prei was minder in trek en de noteering was lager dan we gewoon zijn, n.1. 2.506.50 per 100 bos. Bospeen (mooie kwaliteit) was gewild en duur, n.1. 7.5015 per 100 bos. Witlof le soort gold slechts 8.50f 14, 2e soort maar f 4.50 8.50 per 100 K.G. Uien, waarin tot heden weinig handel, gold een ietsje beter, n.1. o.602.20 per 100 K.G. Rabarber, waar van al een beduidende aanvoer, gold nog al, n.1. 3.508 per 100 bos. Er was goede vraag naar vruchten. Appelen (in "hoofdzaak keuken vruchten) en ook peren golden 8.50—16 per 100 K.G. De overige aan voer onveranderde prijzen. LOONBIJSLAGREGELING IN DEN TUINBOUW. Zal de oude regeling terugkomen? Door de gemeentebesturen van de Langendijker gemeenten en omliggende plaatsen, waar de loonbijslagregeling heeft gegolden, waarbij de Overheid 1/3 van het loon voor haar rekening nam, zijn, toen per 1 Januari deze regeling werd opgehe ven, pogingen in het werk gesteld om de oude regeling weer terug te krijgen, daar de nieuwe voor de kleine bedrijven welke men hier heeft, van nul en geener waarde was. Daarover heeft men niet veel meer ge hoord, nadat de vereeniging van de 50 Westfriesche gemeenten zich er voor ge spannen heeft. Ook de samenwerkende tuinders- en werknemersorganisaties hebben zich inder tijd tot den minister gewend in verband met de loonbijslagregeling. Deze organisaties vroegen een onderhoud met den minister, dat echter nog niet heeft plaats gevonden. In verband met de verslechteringen per 1 Januari hebben deze bonden zich weer tot den minister gewend om een audiëntie. Dat er echter veel kans bestaat, dat de oude regeling weer zal worden ingevoerd, heeft men niet te gelooven. Voor de alge- meene vergadering van den Nederlandschen Tuindersbond zijn diverse voorstellen ge daan in deze richting, maar het bestuur heeft hierop een allesbehalve bemoedigend prae-advies. In dit prae-advies wordt ge zegd, dat de tegenwoordige regeling geen waarde heeft voor den tuinbouw, al zal er na eenig schaven nog wel iets van te ma ken zyn. Men vestigt er echter de aandacht op, dat deze regeling niet is ontworpen voor de tuinders maar voor de arbeiders ter bestrijding van de werkloosheid. En de oude regeling zal, naar men uit welinge lichte bron verneemt, zeer zeker niet meer terugkomen: er is misbruik van deze rege ling gemaakt. RUNDVEEVEREENIGING STOMPETOREN. Op de jaarvergadering dezer vereeniging releveerde de voorzitter, de heer C. Kra mer Glijnis, de ongunstige positie van den zuivelboer, de hoop op 1935 was in teleur stelling omgeslagen. Hoewel spreker ook voor de naaste toekomst geen optimisme had, deed het hem genoegen dat steeds meer leden zich aanmelden ten einde te pogen hun bedrijf meer rendabel te maken. Bij de ingekomen stukken ontspon zich een discussie over het aanhouden van stier kalveren van vaarzen, waarbij van de be stuurstafel gewaarschuwd werd tegen het aanhouden van die stierkalveren waarvan het verkrijgen van wit model 11 afstam - mings-bewys) niet met groote zekerheid was te verwachten. By de verkiezingen werden H. J. Bruyn tot bestuurslid en E. D. Govers tot be stuurslid herkozen, terwijl Wijbr. Scher- merhorn Wijber als lid der financieele commissie werd aangewezen. De heer H. J. Bruyn deed verslag van de bondsver gadering. Uit de verstrekte gegevens mededeelen- de, dat Stompetoren thans in ledental No. 3 van boven staat van de N.-Hollandsche vereeniging, uit het jaarverslag dat dit le dental op 1 Mei 1935 was gestegen tot 29. By de beschouwing der bedryfs-resulta- ten werd geconstateerd dat de melk in '30 '31 nog 2.62 per K.G. vet opbrengende, in 1934'35 beneden de helft, nl. op 1.29 was gebleven. De crisis-maatregelen wer den onvoldoende doeltreffende genoemd. Het dekresultaat was iets gunstiger, n.1. 80.5 vruchtdragend, terwijl de beide vo rige jaren beneden 80 bleven. Het aan tal gebruikte stieren was te groot, n.L 1 stier voor gemiddeld 24.3 koe. Van de 504 aangegeven kalveren werden er slechts 252 geschitst, waarvan 70 stier en 182 koe-kalveren. Bij de geboorte werden terstond 36 der koe- en 72 der stierkalveren ge selecteerd. De productie was door crisis en bedrijfs omstandigheden lager dan de 4 vorige ja ren, het vetgehalte blijft constant op 3.35 Groote verschillen werden geconstateerd in de bedryfs-productie, n.1. de laagste 599 gram vet per koe per dag van afkalven tot afkalven tegenover de laagste 284 gram. In dezen crisistijd stijgt door versobering der voeding het aantal draag-staldagen. De verhouding tusschen niet erkende en vol- bloeddieren was respect. 35.4 en 64.6 In geldelijke opbrengst waren groote ver schillen tusschen de hoogste en laagste producenten bij de vaarzen 124, Twenters 160 en andere koeien 206. Als beste producenten werden genoemd 7 vaarzen (boven 140 K.G. vet), 6 twenters (boven 160 K.G.), 10 derdkalvers (boven 180 K.G.) en 19 oudere koeien (boven 200 K.G.) Van deze dieren waren 8 van Jb. Hoogland te Noord- en Zuidschermer, 7 van Jn. Blauw Pz. te Stompetoren, 5 van A. Dekker te Oterleek en 4 van S. Kalverboer te Stompetoren. Drie dieren, n.1. Zwartje B van S. Kal verboer, Sijtje 2 van P. Spaan Kz. en IJlster 19 van S. Dz. Govers werden reeds voor het vierde jaar als hoog productiedier vermeld. Als vaderdieren, welke de beste produc- tiedieren verwekten, werden geconstateerd: Bij de vaarzen Blok Max L 14 van Jb. Hoog land bij de twenters Blok Max B 8 van Jb. Posch e.a. en Constantyn E 24 van A. Dek ker bij de derdkalvers Wodan Max 3 van Jn. Blauw Pz en by de oudere koeien de zelfde Wodan Max 3 en Gerard 13 van A. Dekker. Van de 72 gekeurde dieren waren 20 van onbekende afkomst. Van de overige 52 wer den 49 in het stamregister ingeboekt. Aan het slot werd het 25-jarig bestaan en het 25-jarig lidmaatschap van den voor zitter herdacht. Uit het financieel rapport werd geconsta teerd, dat de kosten waren gedaald tot 2.62 per volledige staat en 44,61 per lid Nog werd de heer S. Kalverboer gecompli menteerd met z'n 25-jarig lidmaatschap. Hem werd een herinneringsmedaille aange boden. HET NOORDHOLLANDSCH GROOT- YORKSHIRE VARKENSSTAMBOEK. Bovengenoemd stamboek hield zijn jaar vergadering onder leiding van den heer W. Davids van de Purmer te Alkmaar. In zijn openingswoord releveerde spr. het teleurstellend verloop der prijzen van de vette varkens. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van B. en W. van Alkmaar, waar in tot uiting kwam, dat genoemd college niet bereid was te bevorderen, dat de markt-onkosten verbonden aan het mark ten van varkens te Alkmaar werden ver laagd, kwamen de tongen los. Algemeen was men van oordeel, dat hieruit een groo te kortzichtigheid van genoemd gemeente bestuur sprak en de varkensmarkt te Alk maar ongetwijfeld te niet zal gaan. Ook was de vergadering ontstemd over de winsten, die door de abattoir worden ge maakt. De detailprijzen van het varkens- vleesch worden daardoor geweldig hoog, zoodat de consumptie van varkensvleesch steeds terug loopt. Tevens werd de prijspolitiek der regee ring gelaakt. Toen de prijzen omstreeks 25 ct. waren, heeft men onmiddellijk maatre gelen genomen om de prijzen te drukken, terwijl de regeering nu de prijzen weer be neden de rentabiliteits-grens zyn gedaald en de nood bij de veehouders onhoudbaar wordt, niets doet. Uit het jaarverslag stippen wy aan, dat het aantal leden met bijna 100 is vooruit gegaan en thans ongeveer 400 bedraagt. Ook uit het aantal inschrijvingen bleek een sterke groei. Bij de leden waren 52 jonge beertjes ge kocht tegen gemiddeld 60 per stuk. Voor verbetering en bloedverversching was een Groot-Yorkshire beer uit Zweden geïmpor teerd. Deze beer staat voor de ingeschre ven zeugen van leden tot 1 April 1936 ter dekking by P. Borst te Heerhugowaard- Noord en daarna bij P. Nooy Cz. te Mid- woud. Dooi ilechte w.rking v»n da NIEREN kunt U lui krijg»» van nachti moolan opitaan, Zenuwachtigheid, Pijn 1» de Beenen, Duizeligheid, Verliet ven Energte Krampen, Branding. Cvüex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geelt, gegarandeerd, in dagen volledig» voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Critex, Uw apotheker ol drogiit heelt het. Bij een demonstratie van geslachte var kens te Utrecht bleek, dat men by een vleeschpercentage van 48 pCt pas kan spreken van een kwaliteitsproduct. Tot lid van het bestuur werd ter vervan ging van den heer P. Konijn te Venhuizen met groote meerderheid van stemmen ga- kozen de heer J. B. van Kampen te Spie», dijk. De rekening sluitende op een bedrag van 10126.18 werd op voorstel van de finan cieele commissie, bü monde van den heer P. Rol Cz. te Starnmeer, goedgekeurd. Tot leden van de financieele commissie voor de volgende rekening werden gekozen de heeren C. de Haan, P. Huiberts, P. Kooy- man en K. Schermerhorn. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van 10165 in ontvangsten en uit gaven. Bij de rondvraag werden o.a. de resulta ten van de selectiemesterij besproken, waarbij o.a. de vraag naar voren kwam eé inderdaad vleeschvarkens sneller groeien en voor gewichtsvermeerdering minder voe der noodig hebben dan spekvarkens. Ir. de Vries nam op zich dit vraagstuk te bestudeeren. Hierna werden nog vele inlichtingen ge geven betreffende de toewijzing van var kens, biggenmerken, boventallige fokvar- kens, fokzeugen en sterzeugen. Wederom een boete van f 5000.geëischt. De Haarlemsche rechtbank, gepresideerd door jhr. mr. Strick van Linschoten, heeft gistermiddag de geschorschte behandeling van de strafzaak tegen den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, her vat. Zooals men weet heeft de burgemeester reeds in October terecht gestaan wegens een verkeersongeluk met doodelijk afloop op den rijksstraatweg AmsterdamHaarlem, dat aan zyn schuld te wijten zou zijn ge- .weest. De officier van justitie eischte des tijds een boete van 5000 subs. 50 dagen hechtenis met een jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. De rechtbank verwees de zaak evenwel naar den rechter-commissaris, teneinde om trent enkele punten nog een nader onder zoek in te stellen. Aan het einde van de zitting van gister middag persisteerde de officier van justitie bij zijn eisch. Mr. A. Bruch, de verdediger, drong aan op vrijspraak. Het ongeluk gebeurde op Goeden Vrij dag van het vorige jaar. De burgemeester kwam met zijn auto van Amsterdam; ter hoogte van de Liedebrug (onder de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude) na derde van den tegenovergestelden kant iemand op een licht motorrijwiel, die een geheel rechts van den weg staande auto passeerde. Daarbij kwam hij in botsing met den voorkant van de auto van den burge meester, die niet geheel rechts van den weg zou hebben gereden; de man werd hoog de lucht in geslingerd en was vrijwel onmid dellijk dood. Gistermiddag werd nog als getuige ge hoord een jongen, die het ongeluk op eeni- gen afstand had zien gebeuren. Hy deelde mee, dat de motorrijder volkomen normaal de stilstaande auto was gepasseerd, hij reed met een snelheid van ongeveer dertig kilo meter per uur. Volgens zyn meening reed de burgemeester niet geheel rechts van den weg, met een „aardig gangetje", d.w.z. circa 80 K.M. per uur. Ongeveer hetzelfde verklaarde een ver tegenwoordiger uit Heemstede, die achter den verdachte had gereden. Vóór Halfweg had de zon de autobestuurders, die van Am sterdam kwamen, erg gehinderd, doch daar na niet meer. De verdachte had volgens hem in geen geval op de rechterzijde van den weg gereden, toen het ongeluk ge beurde. Dr. F. C. L. Kuipers, arts te Halfweg was ongeveer drie kwartier na het ongeluk ter plaatse gekomen. De linkerportierruit van de stilstaande auto was geheel bespat met bloed. „Het leek wel, of het er opgesproeid was", aldus getuige. Zijn conclusie was, dat het ongeluk was gebeurd op de midden- baan van den weg. De verklaringen van de

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9