DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Heeft Hitier Hussolini aangemoedigd? DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. No. 46 Maandag 24 Februari 1936 138e Jaargang Hoogtij op de Londensche effectenbeurs SPOKEND RAPPORT. Spanje weer rustig. Groote sneeuwval in Denemarken. Goede vangst te Terneuzen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Adolf Hitier Een oud en geëerbiedigd lid van het Institut Francais, Jacques Bardoux, schrijft de Manchester Guardian, heeft in een artikel in een Parysch blad ge zegd, dat hy de beste redenen heeft te verklaren, dat de Abessinische oorlog rechtstreeks is aangemoedigd door Duitschland. De aanmoediging bereikte haar hoogtepunt in een geheime ont moeting tusschen Hitier en Mussolini op 22 September 1935. Drie personen van verschillende nationaliteit hebben dit Bardoux, naar hy verklaart, bevestigd. En hij gelooft het ondanks de ontken ningen in de Duitsche pers. De aanmoediging welke Duitschland Italië gaf begon reeds lang voor den hierboven gegeven dag. Mussoloni begon voor het eerst ernstig aan het Abess.-avontuur te denken na zyn eerste samenspraak met Hitier op 15 Juni 1934. Bij die gelegenheid verzekerde de Duitsche rijkskanselier hem, dat Duitsch land niet voornemens was de eerstvolgende jaren een oorlog in Europa te beginnen. Mussolini maakte hier uit de gevolgtrekking dat hy in dien tusschentijd Abessinië kon veroveren. In de maanden die volgden, raadpleegde Mussolini volgens Bardoux zoo wel de Duitsche als de Fransche militaire deskundigen over de kansen van een oorlog in Abessynië. Het Fransche advies was ont moedigend, maar het Duitsche zeer aanmoe digend. Von Ribbentrop bracht persoon lijk een lang memorandum naar Rome, waarin o.a. werd gezegd, dat de Europee- sche natie die Abessinië bezit, practisch ge sproken den Nyl en het Suez-kanaal be- heerscht. Het memorandum was in het Italiaansch gesteld en een foto van het af schrift, dat van Mussolini's eigen aanteeke- ningen was voorzien, werd door de Duit- schers naar het Britsche Foreign Office ge zonden, klaarblijkelijk om de betrekkingen tusschen Engeland en Italië te bederven. Bardoux' conclusie is dat het doel van Duitschland was zyn eigen expansietaak in Europa gemakkelijker te maken, in het bij zonder aan den Donau, door Italië in den val te laten loopen en het wat Europa be treft onschadelijk te maken. De M. G. tee kent by het bericht aan, dat Bardoux niet tot het slag beroeps-aiarmisten behoort, van daar dat deze publicatie in de gaten gehou den dien: te worden. Beurs en bewapening De Londensche effectenbeurs welker lus teloosheid in overeenstemming met die van de meeste beurzen in de wereld de laatste laren tennaastenby normaal was geworden w vorige week plotseling van stemming ver anderd. De „tempel" Throgmorton Street is e°n en al levendigheid en opgewektheid. De Prijsstijgingen die er de aanleiding toe wa- ren zijn echter nagenoeg beperkt gebleven lot de aandeelen in ondernemingen die oorlogsmiddelen vervaardigen of die de grondstoffen winnen die voor bewapening noodig zijn. Aandeelhouders in zulke onder nemingen hebben in enkele dagen vele dui zenden ponden verdiend of liever gewonnen ®n sommige handelaars tellen hun winsten ln tienduizenden ponden sterling. De aan deelen van enkele maatschappijen zijn 50 percent duurder geworden dan ze in het be gin van de week waren. De vraag naar be leggingen in vliegtuigfabrieken en motor- fabrieken was zoo groot dat prijzen onge kend hooge vluchten namen alsof ze verita- bele vleugels hadden gekregen van de machines die ze helpen scheppen. De ver klaring van de prijsstijging ligt voor de hand. De vraag naar deze aandeelen stijgt en daarmee hun prijs omdat beleggers aanzien lijke winsten voor de bewapeningsfabrieken tegemoet zien en dus hooger dividenden. De koopers der aandeelen kunnen dan niet het minste belang toekennen aan de toezeg gingen van de regeering in het Lagerhuis Mussolini toen onlangs, daar de vrees tot uiting kwam, dat de nieuwe bewapening de belanghebben de ondernemingen zou kunnen bewegen woekerwinst te zoeken. De minister voor luchtvaart zeide bij die gelegenheid o.a. dat daartegen zou worden gewaakt door middel van de instelling van een speciaal orgaan in zijn ministerie dat tot taak zou hebben prijzen te beheerschen, hetgeen het zou doen door de geldelijke waarde van be stellingen te begrooten in verband met be kende kostprijzen en met andere middelen. Indien dit orgaan zyn werk doeltreffend verricht kan er geen reden zyn zoodanige winsten te verwachten in de bewapenings- bedrijven als overeen zouden komen met verdubbeling van de waarde van aandeelen. Verhoogde productie zal uiteraard tot ver hoogde winst leiden maar de „boom" moet doen veronderstellen dat beleggers veel meer verwachten dan zulke redelijke winst. Het „gestolen" rapport over Abessinië. Alle organen der regeering zyn druk be zig te beproeven te ontdekken hoe het ge heime staatsdocument betreffende Abessi nië, dat in uittreksels in het Italiaansche blad Giornale d'Italia is verschenen, in het bezit van dat is gekomen of hoe het van den inhoud er van kennis heeft gekregen. Voor hen, aan wie het rapport werd toege stuurd, kon geen twijfel bestaan dat het een vrouwelijk karakter droeg, want het was als zoodanig gemerkt. De commissie, die 't rapport opmaakte, bestond in haar geheel uit ambtenaren, zoodat men ten doen heeft met een zoogenaamd inter-departementaal rapport. Op het Foreign Office werd er nadruk op gelegd dat de Giornale d'Italia slechts een zeer kort uittreksel had gepubliceerd be staande uit zinsneden die zoo mogelijk de Italiaansche propagandadienst konden hel pen. Het gevoelen blijft algemeen, dat de ze propagandadienst toch werkelijk niet bijster geholpen is met de bekendmaking in het Italiaansche blad, daar zelfs uit deze uittreksels sterk naar voren treedt dat Groot-Brittannië geen bijzonder belang heeft in Abessinië en dat het rapport niet in strijd is met de verzekering, steeds door de Britsche regeering gegeven, dat haar houding in den ItaliaanschAbessinischen oorlog wordt voorgeschreven door het Co- venant van den Volkenbond. Niettemin heeft de zaak ontsteltenis gewekt, omdat men te Londen meent, dat het niet voor mag komen, dat een geheim staatsstuk zoek raakt of zyn weg vindt naar onbe voegde handen. Lagerhuisleden hebben den minister gevraagd of de premier een ver klaring kon geven, maar deze heeft hangen de het onderzoek, geen verklaring willen of kunnen afleggen. De Romeinsche Zondag-ochtendbladen wijden veel aandacht aan de publicatie door de Giornale d'Italia van het geheime Britsche rapport over de Abessinische kwestie. Uitgaande van dit rapport komt de pers tot twee conclusies. In de eerste plaats acht zij onweerleg baar bewezen, dat de bewering, als zou de Britsche regeering niet op de hoogte ge bracht zyn van de Italiaansche bedoelingen ten aanzien van Abessinië onjuist is. Men had dus volkomen gelijk, toen men zeide, dat Londen op tijd in kennis was gesteld van deze bedoelingen. Er wordt verder den nadruk opgelegd, dat het rapport gedateerd is op 18 Juni 1935: de conclusies hadden Londen terug moeten brengen tot samenwerking met Rome. Maar de aanvallen der Engelsche pers tegen Ita lië werden zelfs dubbel zoo heftig en de concentratie van schepen in de Middelland- sche Zee werd bespoedigd bijna onmiddel lijk na de aanbieding van het rapport. De Italiaansche bladen vragen zich af: „Welke geheimzinnige motieven bepalen toch de Engelsche politiek? Gedeeltelijke demobilisatie tegen gesproken. De in het buitenland verspreide berich ten, volgens welke Italië 500.000 man van zijn op het oogenblik gemobiliseerd leger ontslagen of met verlof zou hebben gezon den, zyn, naar van bevoegde Italiaansche zijde wordt verklaard, niet juist. In werkelijkheid zijn slechts de voor de voorjaarscampagne in den landbouw noodi- ge verloven toegestaan, welker aantal ech ter niet boven het normale van elk jaar uitgaat. Trekt Moeloegeta niet verder terug? Ras Moeloegeta heeft met zijn leger de voorgenomen verdedigings-stellingen ten Zuiden van Makalle en ten Oosten van An- talo ingenomen. Zijn terugtrekkende be wegingen schijnen nu definitief geëndigd te zyn. Zijn troepen krijgen versterking van deelen van het Danakil-leger. De berg-stel- lipgen zullen in grooten haast moeten wor den ingericht. De sterkte van het leger van Moeloegeta bedraagt op het oogenblik 80.000 man. Ook het leger van Ras Desta krijgt versterkingen. Vandaag zyn van Addis Abeba 5000 man, die volkomen mo dern zijn toegerust, naar de provincie. DRAMA M^T STROOPERS. Moordenaar pleegt zelfmoord. By Pottenbrunn in Beneden-Oostenrijk heeft een strooper Zaterdagnacht gescho ten op een jachtopziener. Een gendarm, die wilde ingrijpen, kwam tegenover drie stroopers te staan. Hij haalde verster king. Toen de gandarmen de woning van den vermoedelyken dader wilden bin nendringen, schoot deze uit een pistool. Twee gendarmen werden gedood. De moor denaar pleegde ten slotte zelfmoord. ARBEIDSCONFLICTEN IN OOSTENRIJK. Sociale tegenstellingen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Weenen: In den laatsten tyd zijn tusschen werk gevers en werknemers in Oostenrijk in ver schillende takken van industrie en bedrijf bij de vernieuwing van loonovereenkom- sten ernstige tegenstellingen aan den dag getreden. Hier en daar is zelfs het werk neergelegd. Aangezien het vakverbond deze stakingen te voren had goedgekeurd, is in deze geval len geen sprake van een overtreding der wettelijke bepalingen. Zeer scherpe vormen hebben de geschillen aangenomen by de be kende Oostenrijksche automobielfabrieken Austro-Fiat en de Oostenrijksche Saurer- automobielfabrieken. De Christelijk Sociale Rykspost deelt thans mede, dat de regeering heeft besloten een conferentie te beleggen van vooraan staande vertegenwoordigers van het vak verbond en van den bond van industrieelen, waarin getracht zal worden deze tegenstel lingen uit den weg te ruimen. HEIMWEHR-FEEST VERSTOORD. Stinkbommen tijdens feestelijke bijeenkomst. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Weenen: Op het bal van de Oostenrijksche Heim- wehr, dat gehouden is in de zalen van het Weensche Concertgebouw, zijn verscheidene stinkbommen tot ontploffing gebracht, waardoor het feest ernstig werd verstoord. DE ZAAK-HAUPTMANN. Licht in de duisternis? Gouverneur Hoffmann heeft de zaak- Hauptmann door een persoonlijk onderzoek, welks resultaat van doorslaggevende betee- kenis zal kunnen zyn voor de geheele aan gelegenheid, opnieuw aan de orde gesteld. Hoffmann heeft in de eerste plaats één der beide getuigen a charge, den houthak ker Whited, een verhoor afgenomen. Daar bij bleek, dat Whited in April 1932 volgens een door hem zelf onderteekend politie-pro- tocol heeft verklaard geen enkel verdacht persoon in de buurt van het huis van Lind- bergh te hebben gezien. Pas in 1934 is dan, zooals Hoffmann con stateerde, Whited plotseling opgetreden als eenig ooggetuige tegen Hauptmann, doch pas toen de procureur-generaal Whited een gedeelte van de voor de opheldering van de misdaad uitgeloofde belooning had toege zegd en de kosten voor zijn verhoor in het proces van Flemington op 160 dollar had vastgesteld. Hoffmann stelde de vraag, of het geld geen groote rol kan hebben gespeeld bij de wijziging der verklaringen van Whited, te meer daar Whited door zyn eigen broeder was geschetst als een onoprecht mensch. Duitsche timmerman aangehouden. De 35-jarige Duitsche timmerman Alex Litten is te Santa Ana (Am.) aangehouden naar aanleiding van 't gerucht, dat hij op de hoogte was van de verschillende bijzonder heden van de Hauptmann-affaire, OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Onnoemelijk groote schade. Uit de Spaansche provincies komen steeds ontstellende berichten binnen over de overstroomingsramp, waardoor vooral Sevilla, Zamora en Valladoiid geteisterd zijn. Talrijke personen worden als vermist opgegeven. Men neemt aan, dat zij door het hooge water, dat talrijke straten der getroffen plaatsen in woeste stroomen en zelfs in meren heeft herschapen, zijn medegesleurd. Het water heeft in de straten een hoogte van verscheidene me ters bereikt. Talrijke lager gelegen boer derijen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. De bewoners, voorzoover zij niet reeds door de in koortsachtige haast arbeidende reddingsbrigades van politie en militairen in veiligheid gebracht zijn, worden door vliegtuigen van levensmid delen voorzien. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door wolkbreuken, die zich voortdurend boven de overstroomde ge bieden ontlasten. Te Sevilla zijn tot nu toe 10 a 12.000 personen in noodkwartieren onderge bracht. De telefonische verbindingen in de stad zijn voor het grootste deel ver broken. Het tramverkeer ligt geheel stil, Door de autoriteiten, alsmede van particu liere zijde, zijn aanzienlijke geldbedragen als eerste hulp voor de slachtoffers van de overstrooming beschikbaar gesteld, doch deze zijn lang niet voldoende, om den nood te lenigen. De materieele schade is buitengewoon groot en kan voorloopig nog niet worden overzien. De overstroomingen te Zamora zijn de grootste, die men sedert 1860 heeft mede gemaakt. De Doero is 4)4 meter boven het normale peil gestegen. Het verkeer op de buitenwegen ligt grootendeels stil. Nabij Sardo is een 40 meter lange brug door de wilde stroomen medegesleurd. HEEFT DIMITROF AFGEDAAN? Terugkeer tot de oude commu nistische taktiek? De Praagsche Zondagsbladen melden volgens het Duitsche Nieuws Bureau, dat de communist Dimitrof zich in verband met een longziekte naar de Krim heeft begeven. Naar de Tsjechisch Nationaal- socialistische „Lidowe Nowiny" verneemt, is het waarschijnlijk, dat Dimitrof uit de leiding van de Communistische Interna tionale, waarin hij een reëel-politieke richting vertegenwoordigde, die hij ook op het zevende Wereldcongres der Komin tern trachtte door te voeren, zal worden uitgeschakeld. In de leiding der Derde Internationale, zoo schrijft het blad, krijgt Manoeilsky en met hem het oude communistische radica lisme weder de overhand. Deze verande ringen vonden naar de meening van het blad ook hun weerklank in het besliste optreden van den uit Moskou naar Tsjecho Slowakije teruggekeerden voorzit ter der Tsjechoslowaaksche communisti sche partij, Gottwald tegen de gematigde politiek der Tsjechoslowaaksche commu nisten. OLIETANKSCHIP IN BRAND. Schepen snellen toe ter assistentie. Het petroleum-tankschip „Albert Hill" is op ongeveer 400 K.M. van Oosten van Charleston in Zuid-Carolina (Am.) in brand geraakt. Het schip heeft S. O. S. seinen uitgezonden en medegedeeld, dat na een ontploffing in den voorsten tank brand ontstaan is. De uit 32 koppen be staande bemanning bestrijdt het vuur. Verscheidene schepen zijn de „Albert Hill", die 7000 ton meet en toebehoort aan de Atlantic Refening Cy., te hulp gesneld o.a. drie kustwachtschepen uit Jackson- ville in Florida. Het vuur vermist? bedwongen; 4 leden Nader wordt gemeld: Een der schepen, die de „Albert Hill" te hulp zijn geschoten heeft draadloos geseind, dat de brand thans bedwongen is ,maar dat het schip zwaar beschadigd is. Volgens de kust wachtschepen worden vier leden van de bemanning vermist. MONNIKEN NAAR DE HIMALAYA. Van het klooster van St. Bernhard. Een groep monniken van den St. Bern hard is naar de Himalaya vertrokken, waar men bezig is een groot klooster en onder komen te bouwen, gelijk aan dat, hetwelk zich op den St. Bernhard bevindt. Het klooster zal worden opgericht op een bui tengewoon gevaarlijken top, waar duizen den pelgrims reeds den dood gevonden hebben door lawines of door de intense koude. Bij hun vertrek werden de mon niken door Italiaansche en Zwitsers :he autoriteiten begroet. De nieuwe maatregelen der regeering. Het herstel in functie van de Spaansche arbeiders en ambtenaren, die wegens deel neming aan de Octoberrevolutie waren ont slagen, heeft in alle stedelijke en staatsbe drijven een aanvang genomen. Op de spoorwegen, by de metro, by de autobussen is het oude personeel reeds voor een deel weer aan het werk getogen. Ook de dag bladkiosken komen weer in handen van de oude bezitters. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat het herstel van de partij-politieke samenstelling der gemeen tebesturen volgens den stand van April 1931 op sommige plaatsen op moeilijkheden stuit, daar gebleken is, dat vele afgevaar digden, die toendertijd monarchisten waren, thans sociaal-democraten zijn, terwijl weer anderen hun politieke overtuiging in onge- keerde richting gewijzigd hebben. De minister van landbouw heeft instruc tie gegeven, dat de onteigende grond niet meer teruggegeven zal worden. Ook overigens komt de nieuwe politieke richting in Spanje reeds in talrijke maat regelen der stedelijke en staatsoverheid tot uitdrukking. De amnestie heeft betrekking op alle straffen, die sedert de Octoberrevo lutie tot aan den dag, waarop de amnestie is aangenomen door de permanente com missie van het parlement zijn uitgedeeld. Azana Verklaring van Azana. De „Dailye Telegraph" meldt uit Madrid, dat de nieue premier Azana in een interview met den correspon dent van dat blad heeft verklaard, dat de toestand in het land weer normaal wordt en dat de alarmtoestand zeer binnenkort zal worden opgeheven. Azana gaf de verzekering dat de partijen niet zullen worden vervolgd, noch individueele personen, hetzij roomsch-katholieken, protestanten of mohammendanen. Gedurende het weekeinde is er nauwe lijks eenige verbetering gekomen in het door deri grooten sneeuwval belemmerde verkeer in Denemarken. Op 28 trajecten ligt het treinverkeer nog geheel stil. Op 25 andere baangedeelten rijden de treinen slechts voor zoover de omstandigheden het toelaten. Op de straatwegen blijven honderden auto's in de sneeuw steken. In een deel der Deensche wateren begint zich ijs te vertoonen, doch in het algemeen ondervindt de scheepvaart nog weinig last. In de haven van Kopenhagen echter hadden gisteren de kleinere vaartui gen reeds met moeilijkheden te kampen. Het eiland Fejoe is sedert 8 dagen geïsoleerd. De pogingen, die tot dusverre in het werk zijn gesteld om den bewoners levensmiddelen te brengen, zijn mislukt. Een visscher van het eiland Laland, die gisteren met zijn zoon in een klein vaartuig was uitgevaren om de netten na te zien, is tot dusverre niet terug gekeerd. Smokkelschip met alcohol gehouden. aan- Tijdens een surveillance-dienst op de Westerschelde is door het recher chevaartuig „Albatros" een Belgisch motorscheepje, metend 40 ton, aange houden. Het vaartuig werd naar Vlis- singen opgebracht, waar Zaterdag de lading werd onderzocht. Dit onder zoek wees uit, dat er 10.400 liter alco hol van 96 aan boord waren. De belastingambtenaren deden hiermee een goede vangst.Immers, zou het transport niet ontdekt zijn, dan zou voor een waarde van 43.000.aan accijns aan de schatkist zijn onttrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1