DE GEBROEDERS „OOCHEM" De opbouw van de Wieringermeer. teeltregeling van fabrieksaardappelen. OUDORP Het derde dorp in onze nieuwe provincie thans in gebruik genomen BEVOLKING EN BEWONING. van onze noordhollandsche proefvelden. Crisis-publicatie. In aansluiting op een vorig bericht inzake teeltregeling van fabrieksaardappelen, ast 1936. deelt de Ned. Aardappelmeelcen- 00 le mede, dat voor hen die zoowel fabrieks aardappelen als de hierna te noemen vroege aardappelen verbouwen, voor zoover zij voldoen aan de onder III gestelde voor waarden, de volgende regeling is vast- g6jte onder vroege aardappelen worden in deze regeling verstaan: a. Eerstelingen, Ideaal; b. Bintje, Frügmöller, Alberta. II. De voor den verbouw van fabrieks aardappelen in 1936 toegewezen op pervlakte mag worden overschreden met een halve H.A. van de hierboven genoemde vroege aardappelen, zoo dikwijls als men 1 H.A. van deze soor ten verbouwt. III. Om voor de bovenvermelde regeling in aanmerking te komen moet de ver bouwer: a. voor den verbouw van deze soorten in 1936 gebruik maken van pootgoed; b. in 1938 reeds pootgoed aan den Ne- derlandschen Algemeenen Keurings dienst ter goedkeuring hebben aan geboden; c. zich voor den verbouw van de onder Ia bedoelde soorten beperken tot 65 van den verbouw in 1933 (Tuinbouw-teeltregeling) d. het gewas ter keuring bij den Al gemeenen Nederlandschen Keurings dienst aangeven; e. voor 1 Mei 1936 een aanvrage rich ten tot de Nederlandsche Aardappel meelcentrale te Veendam; f. er rekening mede houden dat op het bedrijf in totaal nooit meer van de onder I bedoelde aardappelen mogen worden verbouwd dan in 1935 het geval is geweest. QettieetUetadm Maandagavond vergaderde de voltallige raad dezer gemeente. In behandeling kwam eerst een verzoek van mej. Bogers om ontheffing van de hon denbelasting, hetwelk werd toegestaan. Van den minister van sociale zaken was een schrijven ontvangen met de mededee- ling, dat het uurloon voor de tewerkgestel- den te Schoorl niet kan worden verhoogd. Naar aanleiding van dit schrijven stelde de heer Staa voor om, in vereeniging met an dere gemeenten, te beproeven eenzelfde loonschaal te verkrijgen. De voorzitter was van oordeel, dat de om liggende gemeenten met een hoogere loon schaal hiervoor wel niet te vinden zullen zijn. Beter komt het hem voor eens een be spreking te houden met den rijks-inspec teur. Dit werd door den raad goedgekeurd. Van Ged. Staten was ontvangen een schrijven inhoudende de goedkeuring van het raadsbesluit tot overdracht van het G.E.B. aan de provincie. Van B. en W. van Alkmaar was bericht ontvangen, dat de gasprijs met ingang van 1936 is verlaagd. D eprijs bedraagt nu 1 cent per M3. meer dan in Alkmaar. Ingekomen was van den minister van sociale zaken een schrijven, inhoudende een regeling van werkverschaffing door extra- diepspitten en baggeren. Omdat zich hier voor geen personen hebben aangemeld, stelden B. en W. voor geen verlenging aan te vragen. De heer Staa was van meening, dat er wel gegadigden voor zijn. De raad besloot daarom voor den volgenden winter een regeling aan te gaan. De heer Jongebloed achtte het wensche- Hik te beproeven met het polderbestuur in deze gemeente een regeling aan te gaan om werkloozen te werk te stellen voor het uit diepen en verbeteren der slooten in den polder. Besloten werd hiertoe pogingen in 't werk te stellen. Op voorstel van B. en W. werd besloten over te gaan tot het aanbrengen van tele foon op het raadhuis. Op een verzoek van den heer P. D. Vin gerling om ontheffing van de hondenbelas ting wordt afwijzend beschikt. Van Ged. Staten was ingekomen de goed- keurin gop het besluit tot aankoop van strookjes grond langs den Frieschen weg. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzit ter mede, dat de aanleg van een trottoir en ket dempen van een sloot ongeveer 300 of f 400 meer zal kosten dan oorspronkelijk is geraamd. Dit werd door den raad goedge keurd. De heer Leering was van meening, dat ket trottoir langs de woningen aan deh Kanaaldijk eigenlijk te smal is, terwijl de eeren Schermerhorn en v. d. Post de ver ding daar onvoldoende vinden. Naar deze beide zaken zal een onderzoek borden ingesteld. Een verzoek van den heer Joh. Apeldoorn Alkmaar om terugbetaling van de ge storte straatbelasting over 1936, omdat en kele woningen het geheele jaar hebben eeggestaan, wordt ingewilligd. "an 't R.K. schoolbestuur was ontvangen een verzoek om een voorschot over 1936 ie Joegen ontvangen tot instandhouding der beide scholen. Op voorstel van B. en W. Werd besloten een voorschot te verleencn van 80 van de kosten van het openbaar lager onderwijs over 1934, bedragende f 8.72 per leerling. Van den heer Th. Uittenboogaart was pen verzoek ingekomen om terugbetaling van de door hem bij het G.E.B. gestorte waar borgsom. Besloten werd dit adres aan te houden, omdat de gemeente omtrent deze kwestie n°>l me* P-E N. in bespreking is. Tengevolge van den overdracht van hgt ^•E-B. aan de provincie werd besloten aan den administrateur den heer Bleijendaal als aoodanig ontslag te verleenen. Dit ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend teet dank voor het nauwgezet beheer. Hierna kwam aan de orde de regeling van het salaris van den gemeenteveldwach ter, noodzakelijk door de opheffing van de betrekking als administrateur bij het G.E.B. Het aanvangsalaris werd vastgesteld op f 1300, opklimmende tot een maximum van f 1700, benevens vergoeding voor kleeding en rijwiel. De Bond van Politie-beambten adviseer de tot het verstrekken van een kindertoe slag. De heer Leering meende, dat de gemeen teveldwachter wel recht heeft op een kin dertoeslag en werd hierin gesteund door den heer Staa. De heer v. d. Post vond het salaris vol doende en was ook uit oogpunt van bezui niging tegen kindertoeslag. In stemming gebracht verklaarden alleen de heeren Leering en Staat zich voor een kindertoe lage. Op voorstel van B. en W. werd besloten van het P.E.N. het bedrag van 15400 voor den overdracht van het G.E.B. te aanvaar den. Omtrent de wijze van belegging dezer gelden zal later een besluit worden geno men. Tenslotte werd besloten aan het Burger lijk Armbestuur over 1935 een extra-subsi die te verleenen van 1000. Hierna werd de vergadering gesloten. In de afgeloopen week is de derde woonkern in de Wieringermeer voor de bewoners opengesteld en bevolkt, zoo dat thans, naast Slootdorp op Midden- meer, Wieringerwerf als derde dorp in het nieuwe land zijn plaats inneemt. De middenstandsbedrijfjes als slager, bakker, kruidenier, enz. zijn hun werkzaamheden begonnen en gisteren is de ruime, moderne ingerichte lage re school in gebruik genomen, waar mede in het nieuwe dorp het normaio leven is begonnen. In klein bestek herhaalt zich hier weer 't merkwaardige procédé, dat zich bij de ge heele ontwikkeling en opbouw van de Wie ringermeer voortdurend heeft voorgedaan, dat een geheel land, een geheele bevol king, een geheel nieuwe gemeenschap, voor onze oogen groeit en dat deze groei bein- vloed, geregeld en in banen geleid kan worden in tegenstelling met de oude be staande gemeenschappen, die ons door de historie zijn overgeleverd en zoo althans lijkt het ons het resultaat zijn van een volkomen willekeurig groeiproces, waarbij slechts het toeval een rol heeft gespeeld. Sedert het droogvallen van de Wieringer meer, op 21 Augustus 1930, heeft men als in een laboratorium, de geheele ontwik keling van den polder, zoowel wat de ont ginning en in cultuurbrenging van den bo dem als wat de kolonisatie en vorming van het sociale leven betreft, in de hand gehad en kunnen vormen, met toepassing van alles, wat ervaring en wetenschap had den geleerd. De Wieringermeerdirectie, die van dit alles de leiding had, heeft daarbij de grootst mogelijke planmatigheid betracht en kreeg daarvoor de beschikking over een corps ambtenaren, die hun taak met hart en ziel waren toegewijd, omdat zij voelden, dat zij hier pionierswerk te verrichten kre gen en wel zelden ambtenaren de voldoe ning van een zoo creatieve opdracht heb ben gehad als deze ingenieurs, architecten, waterbouwkundigen, landbouwkundigen en opzichters, die van een kale, ternauwernood aan het water onttrokken vlakte een stukje gecultiveerde maatschappij moesten ma ken. In de enkele jaren, dat het land voor be woning geschikt is, zijn hier drie dorpen gekomen, die geheel volgens een bepaald schema zijn aangelegd. De bevolking »is, evenals elders in den polder, na strenge selectie ten aanzien van zedelijk gedrag en gezondheidstoestand, toegelaten en zoo bie den de dorpen plaats aan allen die in den nieuwen polder hun vast arbeidsterrein hebben d. w. z. boerenarbeiders, ontgin ningsarbeiders, opzichters, enz. Men heeft hierbij zooveel mogelijk vermeden, dat de genen, die door hun arbeid aan het opbouw en ontginningswerk in den polder binnen kort hun taak in de Wieringermeer beëin digd zullen zien, tot de vaste bewoners der dorpskernen zullen gaan behooren, op dat niet aanstonds in het nieuwe land de werkloosheid haar zal gaan doen. In een nieuwe woonkern als Wieringrwerf heb ben dezer dagen ongeveer honderd gezin nen hun tenten opgeslagen. De behoeften van deze gezinnen zijn ongeveer te bereke nen. De ordening, die elders met moeite in gang kan vinden, wordt hier toegepast, o.a. bij de vestiging van middenstandsbedrij - ven, die zich hier slechts kunnen vestigen met toestemming van de Wieringer meerdirectie. Slechts één bakker, één sla- gere één kruidenier krijgen deze toestem ming, om in het beperkte gebied alle nut- telooze concurrentie en economische ver spilling te vermijden. Breidt de bevolking zich uit en vormt zich een afzetgebied, dat groot genoeg is om twee middenstanders een behoorlijk bestaan te verzekeren, dan kan minstens zooveel maanden na vesti ging van de eerste een tweede vakgenoot een vestingsvergunning krijgen, zoodat b.v. reeds het geval is in Middenmeer, waar twee bakkers gevestigd zijn. De arbeiderswoningen in het nieuwe dorp zyn ontworpen en uitgevoerd door de orga nisatie, die de Wieringermeer-Directie voor de woningexploitatie heeft ingesteld, nl. het Bouwbureau „De Wieringermeer", dat werkt met kapitaal uit het Zuiderzeefonds, dus tegen een lagen rentevoet, die lage huren mogelijk maakt. Onder leiding van den directeur van het Bouwbureau, den heer D. A. van Eek, is een dorp ontstaan van bijna ideale arbeiderswoningen, zeker ideaal voor die gezinnen, die uit verschillende plattelandsgemeenten in ons land komen, waar de woningtoestanden nog alles te wenschen overlaten. De middenstanders, die zich hier mochten vestigen, konden hun huizen, indien zij zulks wenschten, zelf laten bouwen door een architect naar eigen keuze, die echter zijn ontwerp ter goedkeuring aan de Wierin germeerdirectie moet voorleggen. Zoodoende kan men er toezicht op houden, dat de dor pen niet ontsierd worden door uit de toon vallende bouwwerken en dat de eenheid van stijl gehandhaafd blijft. Hetzelfde geldt voor de kerken en particuliere woonhuizen, die in de dorpen worden gebouwd. In Wie ringerwerf vindt men voorloopig nog geen kerkgebouw, omdat geen der drie kerk genootschappen, die elk in Slootdorp en in Middenmeer een kerkje hebben, op het oogenblik over de middelen beschikt, om in Wieringerwerf een eigen gebouw neer te zetten. Het ligt in de bedoeling, dat Wieringer werf zich zal ontwikkelen tot het adminis tratieve centrum van den polder. Op eenige honderden meters afstand van Wieringer werf verheft zich de terp, de verhooging van ongeveer 6 meter, naar het model der oude terpen, die hier is opgeworpen en een prachtig uitzicht over het wijde, vlakke land biedt. Tegenwoordig beweert ieder, die er iets mee te maken heeft, niet te weten, waarom men deze terp eigenlijk heeft opge worpen. Indertijd, bij de behandeling der Zuiderzeefondsbegrooting in de Tweede Ka mer, schijnt men echter van parlementaire zijde den eisch te hebben gesteld, dat de uitgestrekte nieuwe polder een soort van vluchtheuvel zou krijgen, waar de bevol king een toevluchtsoord zou vinden indien 't water eens de ontrukte prooi zou terug- eischen. Deskundigen schijnen dezen veilig heidsmaatregel reeds toen overbodig te heb ben geacht, en tegenwoordig, nu de Afsluit dijk de voormalige Zuiderzee heeft gere duceerd tot het IJselmeer, spreekt men zelfs liever niet meer over de oorspronkelijke be doeling van de terp. Als men dezer dagen begint met de beplanting van de omgeving van Wieringerwerf, zal om het dorp een gordel van groen worden aangelegd, die in den vorm van een park of als recreatie terrein zich zal uitstrekken tot aan de terp en waarin de terp zelf zal worden opgeno men. Op deze wijze zal de eentonige vlakke uitgestrektheid van het polderland door een fraaie beplanting worden onderbroken, het landschaDSschoon zal er door verhoogd wor den en de terp zal het fraaie middelpunt van den polder worden en een prachtig uit zicht over het nieuwe land bieden aan de doortrekkende toeristen, die hier dicht voor- bil zullen komen langs den grooten primai- ren verkeerswee van Amsterdam naar Leeuwarden, die h:er getraceerd is. Voor- loooDig vindt men hier nog slechts een smal- len klinkerweg en er zullen nog wel eenige jaren mee gemoeid zijn, alvorens hier de breede autostrada van de hoofdstad naar het Noorden is aangelegd. Er; hoe dan de Wie- rii.eermeer eruit zal zien laat zich gezien het tempo waarin *e polder groeit, zich ont wikkelt en wordt opgebouwd moeilijk raden. £atuU mJ.uinêouui NOORDSCHARWOUDE. Bloembollenkweekers. De afdeeling Langendijk van het Hol lands Bloembollenkweekers Genootschap vergaderde Zaterdagavond in hotel Concor- dia te Noordscharwoude. Het was de alg. jaarvergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer P. Wijn, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. ging het verloop van het afgeloopen jaar na, waarbij hij o.m. constateerde, dat de verhouding in de vereeniging steeds goed is geweest. Het is in verband met dè vele getroffen crisis-maatregelen noodzake lijk voor eén bollenkweeker, dat hij lid is van een organisatie. De oogstuitkomsten waren zeer goed, al is er veel onverkocht gebleven. De minimumprijzen zullen moe ten worden gehandhaafd. Die vormen den grondslag, waarop de saneering is opge bouwd. Aan het verslag van de vergadering van het H.B.G.-bestuur, uitgebracht door den heer Jb. van Twuijver, ontleenen wij, dat getracht zal worden een rechtskundig advi seur voor het H.B.G. te krijgen in Hoorn of Alkmaar. Indien de aansluiting van den Bond van kleine kweekers een feit is ge worden, zal men eventueel contributie-ver laging onder het oog zien. Het financieel verslag van den heer L. Kalverdijk gaf aan, dat men in het afgeloo pen jaar met acht cent was achteruitgegaan. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heeren Jb. van Twuijver te Zuidscharwoude en L. Kalver dijk te Oudkarspel, herkozen. De beschrijvingsbrief van de alg. verga dering van het H-B.G. werd vervolgens on der de loupe genomen. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering genomen besluit over de inning van contributie werd nog medegedeeld, dat de contributie door de afdeeling kan wor den geïncasseerd. Men besloot, het in tweeën te incasseeren, terwijl de gelegen heid opengesteld werd, ineens te betalen Het 2 cent per roe-fonds was hierna ook nog het onderwerp van de besprekingen. Men vroeg zich af, naar aanleiding van het door den heer De Boer medegedeelde tekort van 480.000, door wie dit fonds werd be heerd en hoe de gelden werden besteed. De afgevaardigde zal hiernaar informee- ren op de alg. vergadering. Een afgevaardigde zal door en uit het be stuur werden aangewezen. Met de bewaring van bloembollen in de poterbewaarplaats heeft men heel goede resultaten gehad. Tenslotte werd de minimumprijs bespro ken. Kan men behalve den verkooper ook den kooper niet verantwoordelijk stellen voor de handhaving hiervan, vroeg de heer Hopman. De voorzitter zou dit wel een goede rege ling vinden, terwijl door den heer Jb. Kroon eenige berichten uit het vakblad werden voorgelezen, waarin de nieuwe regeling werd bekend gemaakt, n.1. door reservee ring van een gedeelte der in 1936 te telen bollen. Men vond dit kwantum wel groot. Daarna sluiting. De heer S. Vlaar, toezichthouder van de proefvelden uit Hensbroek schrijft ons: Niet alleen de tuinbouw, maar ook de veehouding, heeft zeer ernstig met de eco nomische moeilijkheden te kampen. Velen vragen zich af: Hoe moeten wij ons bedrijf in dezen moeilijken tijd handhaven §n zoo goedkoop mogelijk produceeren? En zoo gaat men noodgedwongen bezuini gingen invoeren. Op een van deze zou ik wel eens de aandacht willen vestigen. Er wordt nogal spoedig toe overgegaan, vooral op de bemesting te bezuinigen, want, zoo redeneert men, de productie moet wellicht toch ingekrompen en door bemesting voeren wij die op, er is momenteel toch een teveel aan zuivelproducten?, en wat helpt ons dan een opvoering van productie. Maar toch is er een omstandigheid, die m.i. uit het oog wordt verloren, namelijk dat bemesting ook een besparing kan zijn. In het veehoudersbedrijf wordt veel mest en ièr verkregen. Die moet men door een economisch gebruik zoo rendabel mogelijk zien te maken. Doch de stalmest heeft als planten voedingsstof een bijzondere samen stelling. Hij is rijker aan stikstof en kali, als fosforzuur en kalk, deze hoeveelheden zijn in verhouding veel geringer. Hieruit volgt, dat als men alleen met stal mest een bemesting met voldoende fosfor zuur en kalk wil aanwenden, een teveel aan stikstof en kali zou kunnen geven en dit is thans niet te verdedigen. Met de op het bedrijf aanwezige gier is het nog veel erger gesteld, want die bevat vrijwel geen fosfor zuur en zeer weinig kalk. Hieruit volgt dus, dat als men een aan 143. Er werd aas aan alle haakjes gedaan en toen de hoed voorzichtig op het water en het eind knoopten zij listig aan een paar grassprieten. Pieterse, die hun niet vertrouwde, kwam weer langs, maar ontdekte niets bij zonders. 144. Toen de veldwachter echter voorbij was, kropen ze voorzichtig naar den kant en trokken aan het touwtje. Erg vlot ging het niet, want de hoed bleef telkens er gens aan steken, maar toen ze hem ook eindelijk uit het water hadden gehaald, hadden zy een nooit gedroomde vangst. vulling geeft met fosforzuur en kalk men met dezelfde hoeveelheid der in het bedrijf aanwezige natuurlijke meststoffen een groote oppervlakte kan bemesten, en tevens een grooter hoeveelheid hooi of kuilgras voor den winter beschikbaar krijgt. Reeds eenige jaren hebben wij in deze richting proeven genomen, waarvan de re sultaten vele lezers wel zullen interesseeren, getuige de belangstelling, die hiervoor be stond. Hier volgen de cyfers van een proef te Ursem (N.-H.) Het veld bestaat uit 4 percelen, benevens voor controle 4 parallel-perceelen. De ge middelde opbrengsten aan hooi waren: Perc. 1 en 5 bemest met kali en stikstof per H.A. 6550 K.G.; perc. 2 en 8 bemest met alleen stalmest per H.A. 6400 K.G.; perc. 3 en 7 bemest met stalmest 800 K.G. Tho- masmeel per H.A. 7950 K.G.; perc. 4 en 6, bemest met kali, stikstof cn Thomasmeel per H.A. 8725 K.G. Als wij deze cyfers bezien, blykt duidelijk de behoefte die dit land aan fosforzuur en wellicht ook aan kalk heeft. Door toevoeging van 800 K.G. Thomas- slakkenmeel by stalmest werd per H.A. een meer-opbrengst van 2550 K.G. hooi. De stalmest is hier dunner over het land gespreid als anders het geval is; natuurlijk ook het enkel met stalmest bemeste perceel. Wij zijn van oordeel, dat door een ge ringe uitgave voor slakkenmeel bij stalmest voor velen een besparing op de veehoeder- rekening mogelijk is, omdat men met de zelfde stalmest meer land kan bemesten. Vooral thans moeten wij ons erop toe leggen de wintervoorraad van eigen bedrijf niet alleen zoo groot mogelijk maar tevens van een zoo groot mogelijke kwaliteit te doen zijn. Wij hebben hierboven alleen de opbrengst- verschillen gememoreerd, doch de ervaring in de jaren opgedaan leert ons, dat de kwa liteit eveneens van overwegend belang is. Het gaat niet alleen om een groote hoeveel heid, want de voederwaarde van ons hooi en/of kuilgras mogen wij niet vergeten. Dat deze door slakkenmeel bij stalmest en/of gier wordt verhoogd is door vele analyses bevestigd. Wy kunnen gerust zeggen, dat in dezen tijd door naast de aanwezige stalmest en gier slakkenmeel te gebruiken een grooter opper vlak kan worden bemest. Daardoor kan meer en beter hooi (vooral ook door vroeger maaien) en kuilgras wor den vrkregen. (Vanzelfsprekend kan slakkenmeel niet gelijk met gier of stalmest gebruikt worden). Nu deze meststof door omstandigheden zeer goedkoop is, verdient een en ander des te meer de aandacht. WARME NHUIZEN. Lezing over de draaihartigheid. Vrijdagavond had in de zaal van den heer Slikker een vergadering plaats over de draaihartigheid in de kool. De heer P. Slot opende deze bijeenkomst; het viel spre ker niet mee, dat de opkomst niet grooter was. Hierna verkreeg de heer Lijftocht het woord. In 1913 maakte spreker kennis met de draaihartigheid bij de kool. In Oct. 1935 zond spreker een artikel hierover in bij De Tuinderij, maar helaas is het tot nu toe nog nooit geplaatst. Bedoeld artikel werd door spreker voorgelezen.* De draaihartigheid komt bij alle kool soorten voor. Eerst groeien de planten goed en later begonnen de bladeren te draaien. Het hart verdwijnt of verdraait en dikwijls vormt zich meer dan één groeipunt, z.g.n zevenklappers. Spreker vertelde, dat hy nooit een cursus had gevolgd, maar de kun de had opgedaan door practische ervaring op de kweekerij. Practisch heeft spreker een middel toegepast tegen de draaihartig heid door middel van tabakszand. Deze toe passing geschiedt 's morgens vroeg, wan neer het gewas dauwnat is. Het tabakszand wordt dan op het groeipunt van de plant gestrooid en zooveel mogelijk moet men er voor zorgen, dat het groeipunt niet bescha digd wordt. Ook met zaagsel in vocht ge drenkt, zou het wel kunnen, doch tabaks zand is meer aan te bevelen, omdat dit lich ter is. Schriftelijke bewijzen had spreker bij de hand van tuinders ,die het middel hebben toegepast en met resultaat. Ook van een tuinder die door toepassing bij bloemkool 90 goed gewas verkreeg. Tevens is het een goedkoop middel. Volgens spreker werd er in Apeldoorn 5 per 100 K.G. voor be taald. Door de tuinbouwvereeniging in Groote broek was prijsopgaaf gevraagd per wagon bij een bekend tabaksfirma en dan kwam de prijs op 2 per 100 K.G. Dit tabakszand was dan gedrenkt in petroleum, wat spre ker absoluut niet kon aanbevelen. Petro leum is voor een plant en ook voor dier be slist nadeelig. Waar komt de draaihartigheid het meest voor! Meestal op luwe plaatsen, tusschen de aardappels en in walkanten walkanten van rondliggende akkers. Hier treedt het koolmugje het eerst op en ver richt dan haar boosaardig werk. Is nu de plant goed met tabakszand behandeld voor dat de koolmug komt, dan kan het geen kwaad meer, want de hieruit komende larfjes gaan onherroepelijk dood. Ook al op de plantbanen komt de draaihartigheid soms voor, wel het meest bij bloemkool en op de latere banen planten bestemd voor nateelt. Spreker raadt daarom aan de plantbanen te maken in strooken van 1 M. breed. Voor de behandeling is het dan ge makkelijker. De hoeveelheid tabakszand, die wordt gebruikt, is ongeveer 5 gram per plant en spreker deed met één hand vol 10 planten. Voor 1 H.A. is benoodigd 85 K.G. Om de planten zoo vlug mogelijk over het groeipunt heen te krijgen, is een goede, doch niet te sterke bemesting aan te be velen. Een te sterke bemesting zou voor dorschkool niet goed wezen en zouden zij te vroeg rijp zijn. Voor dat nog enkele lantaarnplaatjes zou den worden vertoond, werd het woord ver leend aan den heer Niesink, voorzitter van de Kon. Ned. Tuinbouwplanten Mij. te Apeldoorn. Spreker verklaarde, waarom hii met den heer Lijftocht was meegekomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7