HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. 8 i 8 8 Die Houten Klaas Toestond en vooruitzichten voor Indië verbeteren. SITTERSaKQP Tweede Kamer Aldus de meening van minister Colljn. Geen onbetrouwbaarheid van ambte lijke rapporten. Imperiale zelfvoorziening? Qmumtexadm BROEK OP IANGENDIJK #§o«990ö Jladioptoqcamma 8 8 8 TON en JAN BOIltMAHNE.HooostraatS. ST. PANCRAS SeuMelon Den Haag, 25 Februari. Inderdaad, wat Is Indië'* export van 1912 tot 1922 fantastisch gegroeid! Van 500 tot 2200 millioen gulden per jaar! En nu.,., nu zijn wij weer op het peil van 1012 terug. Met dit verschil, dat de pen sioenlasten des lands drie maal zoo groot zijn en dat de begrotingsuitgaven in 1012 170 millioen bedroegen en nu 329 millioen. Wie zijn politiek heeft gebaseerd op den onnatuurlijken groei van die tien jaren, aldus minister Colijn in de rede, waarmede hij heden een begin heeft, ge maakt, heeft op zand gebouwd. Was het opzet of toeval, dat Z. Exc. Ir, Feber, die zich zijn stem over de begroo ting heeft voorbehouden, niet noemde, toen hij diens betoog bestreed? Zonder den naam van dezen afgevaardigde uit tè spre ken, gaf hij te kennen, dat diens bereke ning, volgens welke er nog 120 millioen zou moeten worden gevonden, voordat wij een grondslag van nieuwen opbouw der Landshuishouding zouden kunnen hebben, in somberheid zijn eigen somberste ver wachtingen overtrof, De bewindsman wees voorts schuldverwerping als een middel voor Indië, om uit de misère te komen, af, o.a. omdat het crediet van Nederland, dat zich jegens de Indische leeningen garant heeft gesteld, erdoor zou worden aange tast. Verschillenden leden, die hadden be toogd, dat Nederland Indië meer finan- ciëelen steun moet bieden, betwistte hij dit, door er op te wijzen, dat Indië's rente last met 30 millioen is verlaagd, dank zij Nederlands garantie voor de Indische con- versieleeningen. Een speciale belasting op petroleum wees Z. Exc. af als onrecht, wat de vraag doet rijzen, hoe Z. Exc. dan staat tegen over den afkoop van zoodanige belasting voor dit jaar door de belanghebbenden met 5 millioen, waarin de Indische regee ring toch bewilligd heeft De salarisverla ging verdedigde hij als noodzakelijk en geoorloofd. „De heer K. ter Laan heeft een uur lang over de salarissen gesproken", zeide hij en juist het feit, dat hij commen taar hierop achterwege liet, maakte zijn critiek op de breedsprakigheid van dezen afgevaardigde «des te welsprekender. Wat den economischen toestand betreft, verklaarde de min,, verrast te zijn, omdat men hem gewoonlijk een pessimist noemt en anderen zijn pessimisme nu aanzienlijk overtreffen. De bewindsman ziet lichtpun ten. Eén ervan is, dat er dit jaar 1.4 mil lioen ton suiker is aangeplant, tegen slechts 0.4 millioen ton het vorige jaar. Een ander lichtpunt is, dat de suikerprijs stijgt. De regeering, zeide de bewindsman, kan den algtmeenen toestand der bevolking, welke lijdt onder de depressie, niet ver anderen, maar wel treedt zij op tegen voedselschaarschte, waar deze voorkomt, en hiervoor heeft de Indische regeering een onbeperkt crediet. Met verheffing van stem en met grooten nadruk noemde hij 's heeren Sneevliet's bewering, dat de ambtelijke rapporten over den toestand der bevolking niet betrouwbaar zouden zijn, een schande. Zulk een beschuldiging hadden de ambtenaren niet verdiend «n de gouverneur-generaal had den minister juist nog geseind, dat de activiteit van het bestuur niets te wenschen overlaat. Men weet, dat mr. Joekes heeft ge klaagd over straffen, aan massa's men- schen opgelegd, omdat zij clandestien zout hebben aangemaakt. De bewindsman ver klaarde, deze dingen even sterk te voelen als mr. Joekes, maar wat moet men doen? Het zoutmonopolie van het gouvernement afschaffen? Dan zou het Land te veel in komsten missen. Intusschen zal hij met den gouverneur-generaal overleg plegen over de vraag, hoe de scherpe kant van de zaak kan worden verzacht. Men heeft voorts gezegd, dat de bezuiniging op de arbeidsinspectie oorzaak is geweest, dat vreeselijke moorden en mishandelingen, op afgelegen ondernemingen gepleegd, ja ren onontdekt zijn gebleven. Maar Z. Exc, betoogde, dat het de taak der arbeidsin spectie niet is om de ondernemingen te bezoeken, maar om onderzoekingen in te stellen naar misstanden, wanneer die te harer kennis zijn gekomen. Hij uitte er zijn verbazing over, dat politie cn justitie de misstanden niet eerder hebben ontdekt. Vermoedelijk wijl Z. Exc, de bijzonder heden niet kent, bepaalde hij zich tot de zen zachten vorm van verwijt. De algemeene economische toestand geeft volgens den bewindsman geen reden tot juichen, maar wel reden om voorzich tig te zijn, als men de tegenwoordige situ atie zwarter wil afschilderen dan die van hei vorige jaar. Opnieuw heeft Z. Exc. uitvoerig van ge dachten gewisseld met den heer Van Poll over diens denkbeeld van imperiale zelf voorziening. Toen hij zeide, dat het hem een genoegen was, met den heer Van Poll te debatteeren, lachte de Kamer en toen hij er Jjij voegde, dat hem deze verzekering ernst was, lachte zij nog harder. Intus schen meende de minister het serieus, omdat de heer Van Poll zich althans in spant om tegen het door hem afgekeurde iets anders te stellen. Z, Exc. maakte geen principiëel bezwaar tegen imperiale zelf voorziening, wat verwondering wekkrn kan, omdat zij het einde zou beteekenen van onze opendeur-politiek, welke voor komt, dat andere landen gegronde reden tot jalouzie op ons kolonale bezit zouden kunnen krijgen. Maar des te grooter waren 's ministers practische bezwaren. Indië immers kan zijn eigen productie van rub ber, suiker, koffie en thee onmogelijk op en Nederland kan niet meer dan vijftien percent van Indië's productie afnemen, Indië zal dus steeds voor het overgroote percentage van zijn voortbrenging aange wezen blijven op vreemde landen, maar dezen koopen alleen, als de leverancier ook van hen koopt. Dus zal Indië zich zijn benoodigdheden heusch niet alleen in Nederland kunnen aanschaffen. Heeft ons land dan belang bij imperiale zelfvoor ziening? Maar als Indië zooveel mogelijk zelf gaat produceeren, wat het behoeft, zal Nederland niet meer zooveel kunnen af zetten aan' Indië. Gezwegen nog van bét bezwaar, dat de inheemsche bevolking te weinig koopkrachtig is om veel Neder- landsche voortbrengselen te kunnen koo pen. De heer Van Poll had bestudeering van zijn denkbeeld door een commissie bepleit, maar de bewindsman verklaarde, dat hij beu was van commissies en wij eronder worden begraven. Maar dadelijk hierop deed hij een soort tegemoetkoming. Er is op het oogenbllk een interdeparte mentaal overleg over de vraag, hce de economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië het beste kan worden ge diend. Dit overleg wil Z. Exc. wel uitbrei- der met figuren uit het bedrijfsleven, op voorwaarde echter, dat dan ook Kamer leden zich bereid verklaren, aan het over leg deel te nemen; dan kunnen zij de moeilijkheden, waarmede elke maatregel op dit gebied gepaard gaat, eens leeren kennen. Of de heer Van Poll er erg happig op is? Voordat de minister aan het woord kwam, hebben nog drie afgevaardigden gesproken. De heer Van Dijk (a.r.) be toogde o.m., dat de inheemsche bevolking onder de crisis niet zoo zwaar te lijden zou hebben, als haar welvaart minder vast gekoppeld was aan den toestand der cul tures. In dit verband vroeg hij bevorde ring der inheemsche industrie. Hij achtte economische samenwerking tusschen beide gebiedsdeelen gewenscht, maar voegde er bij, dat men zich van de gevolgen geen overdreven voorstellingen moet maken. En hij bepleitte waakzaamheid tegenover de N. S. B., wijl deze de rassentegenstel lingen verscherpt. Mr. Vervoorn (platte land) kwam op voor de belangen onzer bietenverbouwers, die hij wil beschermen tegen invoer van Indische rietsuiker. En de heer Wijnkoop (cp.) keurde de rijstpoli- tiek af, welke z. i, het voedingsmiddel der bevolking juist duur möakt, en bleek be reid, het Plan van den Arbeid der S. D. A. P. te steunen. Het eenheidsfront, waar de S. D. A, P. echter niet aan wil Bij een debat over het verslag der Re kenkamer klaagden de heeren Amelink (a.r.) en Vervoorn (platteland) over de verspilling bij de crisisorganisaties, speci aal wat den directeur der meelcentrale aangaat, die kans zag, zijn inkomsten tot 9000 te cumuleeren, Versobering bij de crisisinstellingen is in onderzoek. *De raad vei gaderde Dinsdagmiddag, Ingekomen was een verslag van de cen trum-gemeente Oudkarspel van den vleesch- en keuringsdienst 1035, De reke ning gaf een nadeelig slot aan van 405,40, waarvan als bijdrage voor deze gemeente 03.10. De heer Zuidam vroeg opheldering aan- guande een post van 70.75 betreffende keurloonen buiten den kring geschied en meende dat deze gelden teruggestort dien den te worden, wat niet uit het verslag blijkt. Wenschelijk is het zulks nader te omschrijven. Dit zal nader onderzoent worden. Van de desbetreffende ministers goed keuring der extra-bijdrage van 4052 uit het werkloosheids-subsidiefonds en 0475 als belasting-bijdrage, Van Ged. Staten was er bericht dat de beslissing aangaande de begrooting 1936 is verdaagd. Van den heer v. d. Graaff, hoofd der o, 1. 8., dat de heer J, v. Eeten is aange steld tot kweeke'ing met acte. Van Ged. Staten bericht aangaande rente-betaling tuindersvoorschotten 1931, dat nauwkeurig nagegaan worden of de be trokkenen onmachtig zijn te betalen. De voorzitter deelde mede dat er één uit eigen beweging heeft betaald en dat de an deren na aanschrijving in gebreke zijn ge bleven. Na ernstig onderzoek werd door B. en W. voorgesteld 30 der achterstal lige rente over 1935 voor rekening der ge meente te nemen, hetwelk een bedrag wordt van 442,89 en voor de provincie 1008.73. De heer v. d. Molen vroeg wanneer be vroren kapitaal door .de bank wordt opge vraagd en of de gemeente dan ook in aan merking komt voor de .90 Hierop werd bevestigend geantwoord. Aldus besloten, In verband met steun,verleening B werd voorgesteld een bedïag Van 2 beschik baar te stellen per werklooze over 1936 voor eep gemiddeld aantal van 51, dienstig voor verstrekking van éxtra-kleeding en schoeisel. De heer v, d. Molen zou gaarne zien dat er kans op bestond om het ge middelde hooger op te voeren, daar de practijk heeft geleerd dat het aantal hoo ger is wanneer tot verstrekking wordt overgegaan. De voorzitter merkte op dat het gaat langs vaste lijnen en dat volgens voor schriften de grootste gezinnen in aanmer king komen, terwijl blijken moet of extra hulp npodzakeljjk is. Aldus besloten. Aangenomen werd een voorstel om de winst van het gas- en electriciteitsbedrijf over 1936 geheel ten goede te doen komen van de gemeente. Voorgesteld werd nadere vaststelling van de begrootingen der lichtbedrijven in verband met de op 1 Jan. 1936 ingegane verlaging der jaarwedden van het perso neel met 12 De heer v. d. Molen vond het eigenaar dig dat de verlaging al op 1 Januari is ingegaan, wat tot gevolg heeft dat men nu voor een fait accompli komt te staan. De voorzitter zeide dat deze dingen eerst de goedkeuring noodig hebben van de 5 raden. Wanneer de raden er niet mee accoord gaan krijgen de betrokkenen het weer terug. In de commissie van overleg is niets be sloten daar werkgever en werknemer het niet eens konden worden. Donderdag 27 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Kookpr. 9.05 Jetty Cantor's Ensemble. 10.— Morgenwijding en gr.pl. 10.30 Ver volg ensembleconcert. 11.Knip- les. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Gr.pl. 12.45 Omroeporkest, gr.pl. en deel. 3.— Kniples. 3.45—3.55 Gr.pl. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5,30 V, P. R. O. 0Omroeporkest. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinde ren. 7.05 Pianorecital, 7.30 Engel- sche les. 8,— Ber. en gr.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest. In de pauze zang en piano. 10.30 Gr.pl. 11.— Ber. en reportage. 11,25—12.— Gramofoonplaten. HILVERSUM, 301 M. (8—9.15 en 11,-2— KRO, de NCRV van 10— 11— en 211.30 uur). 8—9,15 en 10— Gr.pl, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl, 11.30—12— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO- orkest, 8— Handwerkles, 3— Gr, pl. 3,153.45 Voor de vrouw. 4— Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. de jeugd. 5.15 Orgelspel. 0— Gr.pl. 0,45 Causerie. 7.15 Reportage. 7.30 Causerie, 8— Ber. 8.05 Gr.pJ. 9. Lezing, 9.30 Stafmuzlek 5de Reg. Inf. (10— Ber.) 1045—11.30 Gra mofoonplaten), DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Oigelspel. 12.10 Trocadero Cine ma-orkest. 1,202.20 Gr.pl. 3.20 Vesper. 410 Lezing. 4.30 BBC-Nor- thern-Ireland-orkest, mmv, tenor. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Cembalomuziek. 7.15 Spaansche les. 7.35 Lezing. 8.20 Pianorecital. 8,35 Operette-uitz, 9,50 Ber. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-orkest. 11.35 —12.20 Dansmuziek, RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Or- kestconcert. 4.20 Gr.pl. 4.35 Radio- tooneel. 8.20 Muzikale sketch. 0.05 Radiotooneel. 10.05 Nat. orkest. 10.50 Verv. concert, mmv. koor en solisten. 11.5012.35 Pascal-orkest KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Omroeporkest en solis ten. 12.35 Orkestconcert. 1.35 Gèv. concert. 3.20 Literalr-muz, progr. 5 20 Orkestconcert en solisten. 8 20 Omroeporkest. 9.40 Orgelconcert. 10.1011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 Gr.pl. 12.50 Zlgeunermuziek. 1 50—2.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 0.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest. 10.30 Rep. 11—11.20 Gr.pl, 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroep orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 Zigeunermuzlek. 7.35 Gr.pl, 8.20 Kleinorkest en koorconcert. 10.30 Rep. 11—11.20 Or.pl. DEUTSCHLAND8ENDER, 1571 M. 7.30 Carl Woitschach'e orkest. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.50 Gr.pL 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dans muziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3? Brussel VI. 8—9.20, Keulen 0.2011.20. Kalundborg 11.20—12.05, Parijs Radio 12.05— 13.05, Brussel VI. 13.05—14.20. Ka lundborg 14.20—15.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel VI, 17.20— 18,50, Brussel Fr. 18.5010.10, Be- romünster 19.1020.30, Berlijn 20.30—21.20, Rome 21.20—21.50, Berlijn 21.50—23.20, Weenen 23.20 —24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Normandië 8.50—9.5( Parijs Radio 0.50—10.35, Lond. Reg. 10.3IL-12.85, Droitwich 12.3514.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20—18.20 Luxemburg 18.2018.50 Lond. Reg. 18.50—21.40, Brussel Fr. 21.40— 22.20, Droitwich 22.20—22.40 en Lond. Reg. 22.40—24— V,oo«l Poli» vog, 2-jorig* v»n»k»ri»g va* lamp** raaowili* kof»* 10 jaar «Ha raparaSat grotu Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: De voorstellen zijn teruggekomen bij de gascommissie zonder advies. De heer v. d. Molen merkte op dat in den raad van Sint Pancras is voorgesteld 10 verlaging. De voorzitter zeide, dat dit onjuist is en protesteerde er tegen wanneer zulks is geschied. De heer v. d. Molen was van gedachte dat het georganiseerd overleg er is om de partijen tot elkaar te brengen en vroeg of er geen tegenvoorstel is ingekomen. De voorzitter antwoordde ontkennend. Het is terug gestuurd zonder advies. De commissie heeft daarna het voorstel met groote meerderheid aangenomen. Dit voor stel heeft zijn grond gevonden in een des betreffend schrijven van verleden zomer dat de loonen in overeenstemming ge bracht moesten worden met de plaatselijke loonen. En gezien de loonen na den aftrek is deze te doen opzichte alleszins gerecht vaardigd. Spr merkte nog op dat hij dit laatste zeide persoonlijk als voorzitter van den raad. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met de stem van den heer Van der Molen tegen. Vervolgens werden nog aangenomen enkele wijzigingen der begrootingen 1935 en 1936. Bij de rondvraag werd door den heer v. d. Molen fevraagd hoe het staat met de loonbijslag-regeling. De voorzitter antwoordde dat de oude regeling is afgeschaft. Pogingen om deze weer terug te krijgen zullen wel niet baten. Daarom is een aanvang gemaakt met de uitvoering der nieuwe regelinge welke echter als zeer slecht moet aangemerkt worden. Weinig menschen zullen er van kunnen profiteeren. De heer Koedijk zou het wenschelijk achten dat de toren geverfd werd. Medegedeeld werd dat deze In de be grooting is opgenomen. Daarna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag ten raadhuize. De heer van Kampen vroeg of het land bij de gemeentewoning reeds is toe gewezen. Het zou met 't oog op den nieu wen huurder mooi zijn indien dit bij het huis kon worden verhuurd. Dit land is echter reeds toegewezen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op het laatstgeno- men raadsbesluit, om het reglement m het Burgerlijk Armbestuur zoo te wijzigen dot een driemaandelijksche controle door B. en W. wordt gehouden by den Adm. armvoogd. Hierby komt nu dat een verzekering moet worden gesloten voor diefstal, fraude, verkeerde boeking of anderszins. Bericht was van den mlnkter van soc. za ken ingekomen, dat de baggerregeling is verlengd tot 28 Maart a.s. Een schrijven is ontvangen, dat de koo- per van de gemeentewoning daarvan afzist wegens te hoogen prijs. Van den minister van sociale zaken is bericht ingekomen, dat de Heidemaatschap pij meer intensief toezicht op de baggerrf- geling eischt. Tot heden werd dit door den gemeente veldwachter verricht, doch de H.M. verlangt meer controle dan tot dusver. Dit zal ech ter met zich brengen veel grootere kosten voor de gemeente. De controle komt ten volle voor de gemeente. B. en W. hebben gevraagd om hiervoor subsidie van het rijk te ontvangen. Dit is echter afgewezen. Daarom stelden B. en W. voor dit voorloopig te vermijden. Naar het Engelsoh van CHARLOTTE M. YONGF. 18) HOOFDSTUK XII, door J. I, 6D E. A. H. De lasten aan den hoogen rang verbonden. Een heele vervullling was het voor den nieuwen bezitter van Northmoor, om op den ochtend bezoek te ontvangen. Het eer ste, dat hem ambsthalve werd gebracht, was dat van den dominee. Ze waren rustig aan het brieven schrijven in de blblotheek en hoopten even daarna een wandeling te maken in het park, toen mr. Woodman werd aangekondigd en een eenzame, zwarte vlek leek in den grooten, ongezelligen sa lon, waar nooit iemand voor zijn genoegen zat. De dominee was gewoon afgescheept te worden; hij was een al wat oudere weduw naar, niet opgewekt van aard. Frank was gewend met geestelijken om te gaan, of schoon de rollen nu omgekeerd waren en hij, inplaats van geprotegeerd te worden, zelf het initiatief moest nemen. Ze reikten elkaar een koude, slappe hand, gingen recht overeind zitten in hun stoel en vingen aan met 't zeer geschikte onder werp van een vroeg invallende vorst, wat, helaas, de uitwerking had, dat zij er zeiver, ook geestelijk onder bevroren. Even ontdooiden ze„ toen lord Northmoor vroeg naar de gemeente, die grooter was, dan het kerkbezoek dit deed vermoeden en Mary vroeg, of er veel armoede heersch- te; haar werd geantwoord, dat er in den winter veel geleden werd en dat er eigen- Lik alleen door lady Adela wat werd ge daan aan de armen. „U moet ons maar eens zeggen, hoe wij op de een of andere manier ook tot steun kunnen zijn". Dit bracht den dominee uit de plooi, „Het zal een heele troost zijn, mylord, als er van hieruit wat belangstelling werd getoond in het welvaren van de gemeente. Tot nog toe liet die veel te wenschen over, miss Morton is den laatsten tijd wel maar het moge hier gezegd worden ze is wat grillig, wat onberekenbaar, wat trou wens geen wonder is Op dit oogenblik werd lady Adela het vertrek binnengelaten en de dominee keek of hij verraad had gepleegd, terwijl het heele gezelschapje weer als bevroren was Niet dat haar ladyschap niet op zeer goe den voet verkeerde met den dominee, dien zij inderdaad dagelijks raadpleegde over gemeentebelangen en bovendien had zij do bevallige hoffelijkheid, die haar aangebo ren was, maar deze galon had altijd zoo'n bevriezenden invloed op haar en dan was zy overtuigd, dat iedere poging tot toena dering harerzijds zou leiden tot iets, wat aanstoot kon geven van den kant van de nieuwaangekomenen, zoodat de ware ver houdingen, haars inziens, enkel konden be waard worden door een oordeelkundige ver schansing van die hoffelijkheid. Toch was het meer het optreden van dan dominee dan zijzelve, die den indruk gaf dat zij zulk een geweldige autocrate zou wezen. Nadat de vorst nog eens, weinig ge animeerd, besproken was, waagde mr. Woodman het er op: „Zijn lordschap vroeg was wel zoo ft°eeunen"Vragen h°* hU de «emeente kon Lady Adela wist, hoe krap hh er vóór moest zitten; dus aarzelde zij er mee om intekeningen te berde te brengen en' z* „Dank u, heel vriendelijk van ui" „Is er soms iemand, wien lk zou kunnen voorlezen?" kwam Mary te voorschijn „Is u dit gewend?" vroeg lady Adela niet onvriendelijk, maar blijkbaar het ta lent toch in twijfel trekkend. „Neen, ik heb het nooit te voren gedaan, maar ik zou toch zoo graag iets doen!" De oprechte nederigheid van den toon was aandoenlijk. De dominee en de auto crate keken elkaar aan en Zijne Eerwaar de stelde voor: den ouden Swan. „Ja", zei lady Adela, „die oude Swan woont op Linghill, een halve mijl van dit huis af, maar te ver van mij, om hem nu zoo aanhoudend te bezoeken. Het zou mij zeer aangenaam wezen, als u de huisjes daar in dien hoek voor uw rekening wilde nemen". „Dank u", zei Mary en voelde zich zoo gelukkig, alsof ze 'n onpdracht had gekregen van den bisschop in hoogst-eigen persoon. „Heeft miss Morton niet gesproken van een Zondagsschoolklasse voor de jongens?" vroeg Frank. „Ik ben wel gewoon, om er zoo een te leiden". Dominee Woodman scheen zóó verbaasd, alsof de lord gezegd had, dat hij gewoon was aan het werk in een kolenmijn en lady Adela zei allerbeminnelijkst: „De meesten zijn van het najaar onder dienst gegaan, maar het zou ongetwijfeld mr. Woodman zeer aangenaam zijn, als u op deze wijze zijn taak wat kon verlich ten". Dit was het in hoofdzaak verhandelde ^je eerste beide ochtendbezoeken en er u .nog vele van dergelijke kwellingen, soanni 6 WaS hun dikwijls een ware in den 0n? het gesPrek gaande te hou- e van de bezoekers al zoozeer onder den Indruk waren van het feit, dat zij zich in zulk een voornaam huil bevon den, dat ze nagenoeg niets konden zeggen; anderen weer hielden hun eigen schuchter heid voor trots. Degenen, met wie zy het makkelijkst omgingen, was een goedharti ge, opgewekte oude hertogin, een douai rière, en een luidruchtige oude Squire, die zich opwierp als leidsman van lord North moor in zaken betreffende het graafschap, en ook een levendige maar overdreven da me, die hun zelfs te véél praatte, althens na haar vertrek waarschuwde Frank tlin vrouwtje: „Wij moeten oppassen, dat wij geen ge babbel aanmoedigen over de familie, die hier vóór ons was!" „O, ik wilde wel, dat ik de menschen ook zoo mooi op hun plaats wist te zetten, els ze iets min-wenachelijks zeggen, zooals miss Lang of lady Adela!" zuchtte Mary. „Stel je dan maar voor, dat je met Je schoolmeisjes bezig was", raadde hij aan. Het terugbrengen van de bezoeken was haast nog grooter corvée en een heele uit komst was het, als de menschen niet thuis bleken te zijn. En toch was het in het ge heel lang niet zoo erg om ontvangen te worden, als om zelf te ontvangen! (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6