de aanslag op leon blum. IBIS SHAG Dobbelmaitn lebber... man? ^Buitenland iBinnenland EEN INTERESSANT PROCES. Vreeselijk auto-ongeluk. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 POLITIEK SCHUILT OVERAL". De toestand in China. De Wereldjamboree te Vogelenzang. (Van onzen Parijschen correspondent). Zekere Maartgebeurtenissen zijn in parijs in aantocht, en dat begint men duchtig te merken. Het is langzamer hand al zoover gekomen dat geen enkel voorval meer anders dan van een partijstandpunt bekeken schijnt te kun nen worden, en wij vragen ons af of we 't misschien nog eens beleven zul len dat een rechtsche agent van poli tie een inbreker nog slechts arresteert als deze het Volksfront is toegedaan, en dat een linksche brandweerman er den brui van geeft het huis van een fascist te blusschen als daar brand uit breken mocht.... Het is die steeds meer opgezweepte par tyzucht die geleid heeft tot de weerzin wekkende mishandeling van den socialisti- sehen leider Léon Blum. Die is wondergoed afgeloopen, al moet Blum zelf nog een tijd in. huis blijven zitten, en al ligt mevrouw Monnet, die met haar echtgenoot, ook een socialistisch Kamerlid, bij hem in de auto zat, nog met koorts te bed. De lieve jongens van de „Action Francaise" hebben niet meer kunnen doen dan stompen en trappen, nadat zij de ruiten van de auto hadden in geslagen, doordat eenige agenten en werk lieden hun hun slachtoffers ontrukten, maar het heeft een haar gescheeld of er kwam een drama van, want de Seine was dicht bij. Als onmiddellijke reactie op deze ge welddaad zijn dienzelfden avond een stuk of wat communisten de ruiten gaan inslaan van een lokaal waar de koningsgezinden 'n lezing hielden, en zijn toen met de scher ven gaan gooien naar de aanwezigen, ten ge volge waarvan een jonge dokter een lange glasscherf in zijn oog kreeg, dat daardoor onherstelbaar werd verwoest. Zoolang men er nog zulke zeden op nahoudt is er niet veel reden tot voldoening over onze twin- tigste-eeuwsche beschaving. De aanslag op Blum. Onder den invloed van den aanslag op Blum, die in Kamerkringen een enorme verontwaardiging heeft gewekt, heeft de regeering wel wat overhaast het besluit ge nomen, de diverse organisaties van de „Ac tion Francaise", de bond van koningsge zinden, te ontbinden. Er zijn verschillende redenen om te betwijfelen of dat wel een heel verstandige beslissing geweest is. In de eerste plaats is het nooit goed een besluit te nemen ab irato, onder den indruk van de woede door een bepaald vooval gewekt, want men ontgaat dan maar moeilijk de beschuldiging van partijdigheid. Ten twee de is het zeer de vraag of de wet op ont binding van organisaties die zich schuldig maken aan zekere voor de gemeenschap gevaarlijke handelingen in dit geval van toepassing is; daarover zal thans de Raad van State uitspraak hebben te doen, en welk een figuur slaat het kabinet als dit de uitslag van de verkiezingen nog meer kans heeft een verschuiving naar links te zien geven dan voordien al het geval was. Een interessant proces. Om zich te troosten over de excessen van de politiek en over de onaangename en ver ontrustende geruchten van dreigende nieu we internationale verwikkelingen heeft men op het oogenblik een amusant proces gekregen. Het is dat van den „Père la Ce rise tegen een filmmaatschappij, die hem, benevens zijn echtgenoote, op het witte doek heeft gebracht. „Le Père la Cerise" is een merkwaardige, eenigszins geheimzinnige verschijning, die een twaalftal jaren geleden plotseling op den voorgrond gekomen is. De Parijsche po litie ontdekte op een goeden avond ergens op een bank een man, die zeer haveloos ge kleed was, en den indruk maakte wat te diep in het glaasje te hebben gekeken. Toen ze hem meegenomen had en hem fouilleer de bleek hij aan bankbiljetten een bedrag van over de vijftigduizend francs in zijn zak te hebben. Dat leek al heel verdacht, en men vroeg hem explicaties van de wijze waarop hij aan dat fortuin gekomen was. De man maakte geen moeilijkheden om te vertellen dat hij die gewonnen had op de wedrennen. Hy interesseerde zich zoo zei hij, zeer bijzonder voor alles wat paarden betrof, had daar kijk op, speelde geregeld op de courses, en was erin geslaagd een goeden slag te slaan. De verwaarloosdheid van zyn uiterlijk verklaarde zich uit zijn volkomen onverschillgheid daarvoor, en de toestand waarin hij was aangetroffen uit de be hoefte die hij gevoeld had zijn buitenkansje te vieren. Dit alles bleek volkomen in over eenstemming met de waarheid, en de „tur- fist" (zooals geregelde bezoekers der wed rennen hier heeten) werd op staanden voet losgelaten. Maar de zaak had zooveel gerucht ge maakt dat de man voortaan geen leven meer had. Het publiek op de courses, die hier in het goede seizoen dagelijks gehou den worden, en waarvan deze liefhebber er geen enkele oversloeg, hing zoodra hij ge signaleerd was in zwermen aan zijn lijf, om hem te raadplegen over de kansen der paarden, en net te spelen als hij. Op de „pe- leuse" noch op de „pesage" was hij veilig, en die overgroote belangstelling voor zijn doen en laten was te onaangenamer voor hem, omdat het groote aantal spelers, dat zijn voorbeeld volgde, zijn winsten veel geringer maakte. Zooals alle bekende menschen kreeg hy een bijnaam, en die bijnaam was „le Père la Cerise". „Guigne" is in het Fransche argot ongeluk, waarschijnlijk om dat „guignondat hetzelfde beteekent, iets te maken heeft met het „booze oog" van de Italianen. Maar „guigne- beteekent ook een bepaald soort kleine kers. Het volk zegt daarom door elkaar: „avoir la guigne" en „avoir la cerise" voor iemand die ongeluk kig is. En dat men nu den man, die juist zoo gelukkig was, een bijnaam gaf die op ongeluk wijst is een van die komische tegen stellingen, waarin speciaal college het bij geval ongelijk geven mocht; stellingen, waarin speciaal de Parij zenaars En ten derde is het uit een politiek oog- zoov pleizier plegen te hebben, punt niet verstandig, den schijn op zich te laden een bepaalde groep van andere rich ting tot martelaars te maken. Ook in de po litiek is het bloed der martelaren een zaad, dat welig pleegt op te schieten. Anders staat het met de strafvervolging ingesteld tegen Charles Maurras, de voor naamste geestelijke leider van de royalis tische beweging. Hy en Lèon Daudet schrij ven eiken morgen het ochtendblad vol dat ook „Action Francaise" heet, en ze doen dat met een heftigheid, een voortdurend gebruik van scheldwoorden en dreigemen ten, die waarschijnlijk in geen enkel ander land zouden worden geduld. Tot dusver heet men ze vrijwel ongehinderd hun gang laten gaan, zooals men op straat niet rea geert op het gejouw van een straatjongen, als bewijs dat men er niet de minste waar de aan hecht. Maar in dergelijk opruiend geschrijf, in het aanduiden van bepaalde personen als oorzaak van alles wat er ver keerd gaat, en het meer of minder bedekt aansporen hen uit den weg te ruimen, zit toch wel dergelijk een gevaar. Nu dat in den onverdedigbaren aanval op Léon Blum zoo duidelijk aan den dag gekomen is, is een strafvervolging volkomen gemotiveerd. Volgens de nieuwe wet komt die vervol ging thans niet langer voor de jury, die zoo vatbaar is voor een handig pleidooi, maar voor de rechtbank, waarin beroeps- rechters zitten, en dit maakt het waar schijnlijk dat het nu ook wel tot een ver oordeeling komen zal, die Maurras, groot Richter, schrijver en philosoof, maar als journalist veel te onbeheerscht en onnoo- dig heftig en persoonlijk, zeker verdient. Persvrijheid houdt op 'n nuttig bezit te zijn als misbruik ervan niet ook op zijn tijd wordt gestraft. In hun hart zijn alle rechtsche groepen door het gebeurde buitengewoon onaange naam getroffen, omdat ze heel goed begrij pen hoeveel kwaad het hun zal doen bij de kiezers, die binnenkort aan het woord ko men. De betooging van verleden Zondag, waarbij honderdduizenden hebben deelge nomen aan den protestoptocht van het Pan théon naar de Place de la Nation, is daar voor een aanwijzing. Daarbij is het Volks front op zijn beurt te ver gegaan; ze heb ben met roode vaandels gezwaaid en de kreten „Les Soviets a Paris!" waren niet van de lucht. Dergelijke dingen maken het Fransche volk, dat in zyn groote meerder heid alle geweld, van welke zijde het ook komt, afkeurt en zeker niet communistisch aangelegd is, ook weer kopschuw. Evenwel zelfs de strafwet houdt onder bepaalde om standigheden rekening met een te vergaan, dat veroorzaakt is door een hevige ge moedsbeweging wegens daden van anderen, De aanleiding hebben de royalisten gege ven; men verwacht dat de kiezers dat in meerderheid zullen zien, en dat daardoor Hoe dit zij, de man had zijn bijnaam, en hield dien. Het ging hem nu eens goed, dan weer slecht, en zoodoende verflauwde op d|p duur de publieke belangstelling die hem zoo gehinderd had, en men vergat hem. Nog een oogenblik kwam hij in het brandpunt der belangstelling te staan toen hy een jaar geleden met een eveneens bedaagde dame uit zijn wereld in het huwelijk trad, doch dit was maar een vleugje, en niemand dacht meer aan hem, toen een Fransch film-pro- ducente op het denkbeeld kwam hem tot hoofdpersoon te kiezen van een komische film over de rensport. De acteur die hem uitbeeldde was natuurlijk Tramei, die een knappe komiek is, en die zijn specialiteit gemaakt heeft van zulk een wedren-bezoe ker van geringe beschaving, dien hij tallooze malen op de planken heeft uitgebeeld. De film sloeg in bij het publiek van de kleine buurtbioscopen, niet het minst om den titel: Le Père la Cerise". Zoo kwam hij onder de aandacht van den échten „Père la Cerise", die ze ging bekijken.' Wreed geschokt en diep beleedigd kwam hij ervan thuis, en zyn eerste bezoek was den volgenden ochtend bij een advocaat. Zoo werd weldra de maatschappij gedagvaard tot schadevergoeding, er. de dagvaarding ver meldde, in den stuggen stijl der rechtsstuk- ken, die in dit geval zoo koddig contrasteer de met de uiteenzetting der feiten, wat de man van de courser er tegen had. De heer Bilgot, zoo heet hij in werkelijk heid, legde dan uit dat hij een koloniaal militair pensioentje heeft, en gedecoreerd is met de médaille militaire, dat hij zoon is van een paardenfokker, en goed op de hoogte van alles wat paarden betreft, en dat hij gunstig en sympathiek bekend is in wedren kringen. Daarom acht hy zich in menig op- zich beleedigd door de film, waarin Tranel zich tot een volkomen gelijkenis met hem gegrimeerd heeft, en ook zijn vrouw frap pant gelijkend is nagebootst. In die film toch is hij een oneerlijk man. Hij wordt voorgesteld als iemand die niets van paarden afweet, volgens zyn eigen verklaring „geen paard van een naaimachine kan onderscheiden", en niettemin aan goed- geloovigen „tuyaux" verkoopt. Datzelfde doet zijn vrouw. Op de wedrennen speelt zich een scène af, waarbij het echtpaar el kaar geweldig uitscheldt, tot er een agent komt, waardoor requirant's dubbelganger op het doek zeer ontsteld is, omdat hij het noodige op zijn kerfstok heeft. En het ergste is nog wel dat de film-figuur, die autowas- scher in een garage geworden is, in een auto een portefeuille met 27.000 francs vindt, en die inpikt, en pas teruggeeft op het aan dringen van een kind. „In het kort zoo luidt de conclusie de opvatting en verwezenlijking van deze film vormen ten aanzien van requiranten een waar quasi-delict, aangezien hun persoon lijkheid daarin onder de meest verachtelijke trekken wordt voorgesteld". De rechtbank heeft alvorens een beslis sing te nemen een deurwaarder aangewezen om de film te gaan zien, en uit te maken of die inderdaad beleedigd is. Blijkt dat zoo te zyn, dan mag verwacht worden dat ze een schadevergoeding zal toekennen, en verdere opvoeringen verbieden. En ze zal daarbij het publiek op haar hand hebben, dat wel graag lacht, maar aan den „Père la Cerise" een te sympathieke herinnering heeft behouden om dat te zijnen koste te willen doen. Opmarsch der roode troepen in Sjansi. Gisteren zyn door het hoofdkwartier van maarschalk Yen Si Sjan in Tai Joean Foe de reeds sinds weken in omloop zijnde ge ruchten over een ernstige bedreiging van de provincie Sjansi bevestigd. Er wordt thans toegegeven, dat de tegenstand langs het Noord-Zuid loopende gedeelte van den Hoeangho ineengestort is. 6000 manschap pen van het Roode leger zijn den Hoeangho aan weerszijden van den 37-sten breedte graad overgetrokken en 45 K.M. in Ooste lijke richting opgerukt, waar zy thans Sjiloe belegeren. Men vreest verdere aan vallen op groote schaal op het 150 K.M. breede front. Wanneer de aanvallers voornemens mochten hebben tot grootere acties, kan verwacht worden, dat zij daarbij den na druk zullen leggen op het nationale, anti- imperialistische standpunt, hetgeen hun on der de tegenwoordige in Noord-China heer- schende omstandigheden een grooten aan hang zou kunnen bezorgen. In verband met deze gebeurtenissen krij gen de studenten ongeregeldheden in Peking en Tientsin, waar tot dusverre ruim 100 studenten en 2 professoren, verdacht van communistische betrekkingen gear resteerd zijn, grootere beteekenis, evenals de boerenonlusten, die vooral in het Zuiden der provincie Hopei zijn uitgebroken. WEER ONGEREGELDHEDEN TE DAMASCUS. Te Damascus is het opnieuw tot onge regeldheden gekomen. Er ontstonden bot singen tusschen betoogers en militairen, die de orde moesten herstellen. Twee menschen zijn gewond. Verscheidene personen zijn gearresteerd. De algemeene staking duurt voort. De nationalisten zyn niet allen tevreden met de nieuwe regeering. Zy motiveeren hun houding met het betoog, dat de nieuwe regeering slechts weinig zou verschillen van haar voorgangster, zoodat aan de wenschen der nationalisten niet voldoende zou zijn tegemoet gekomen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. In Zuid-Italië. Gedurende de voorbereidende werkzaam heden tot den bouw van een sanatorium te Maddaloni, niet ver van Napels, zyn twee tufsteenen graftomben aan het licht ge komen, welke, naar men inmiddels heeft kunnen vaststellen uit den voor-Christelij- ken tijd, en wel uit de derde eeuw voor onze jaartelling dateeren. De Italiaansche kroonprins, dien men van deze vondst had verwittigd, was aanwezig by de opening der graftomben, die, behalve menschelyke resten, een overvloed van vazen en lampen, eetgerei, wapenen en sieraden bleken te be vatten. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met de graven van soldaten, die gedurende een veldtocht in deze streek, in de buurt van de Via Appia hun tenten had den opgeslagen. HEVIGE BRAND IN HET POOLGEBIED. Bij een hevigen brand, welke gewoed heeft in een bij Kaap Scialaurow (Poolge bied) gelegen dorp zijn de huizen, levens middelenmagazijnen en het radiostation vernield. De toestand der bewoners is zeer critiek, daar zij nu gebrek aan voedsel hebben en het ter plaatse zeer koud is. Hulp voor de slachtoffers is onderweg. Auto-bestuurder rijdt 2 menschen dood; auto reed met gedoolde lichten door. Gisteravond ongeveer acht uur is op den Arnhemschen straatweg ter hoogte van het Natuurhistorisch Mu seum „Vaal'', halverwege tusschen Apeldoorn en Beekbergen, een vree selijk auto-ongeluk gebeurd. Op dit tijdstip naderde uit de richting Arn hem een auto, vermoedelijk een Chevrolet. Bij het inhalen van een rechts van den weg rijdenden aange spannen wagen, week de bestuurder van de auto, die volgens ooggetuigen met zeer groote snelheid reed, te ver naar links uit. Twee wielrijders, een man en een vrouw, vermoedelijk af komstig uit Velp, die zich juist ter hoogte van het Museum „Vaal" be vonden en in de richting Arnhem fietsten, werden door de auto gegre pen. De man werd op slag gedood, terwyl de vrouw over den berm langs het rijwielpad in een diepe spreng geworpen werd, waar uit zij enkele oogenblikken later levenloos werd opgehaald. Volgens een ooggetuige, den heer J. Brouwer uit Beekbergen, die het ongeval op enkele meters afstand zag gebeuren en zelf ternauwernood aan den dood wist te ontkomen, reed de bestuur der met gedoofde lichten verder in de richting Apeldoorn. Blijkens een onmiddellijk door de politie der gemeente Apeldoorn ingesteld onder zoek, is de auto zwaar gehavend. Zoowel naar de auto, als naar de iden titeit der beide slachtoffers wordt door de politie nog een onderzoek ingesteld. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit ernstig auto-ongeluk ver nemen wij nader: De namen der slachtoffers zijn de 22- jarige mejuffrouw J. Blumink uit Velp en de 19-jarige IC. de Bruin uit Arnhem. De lijken der beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De commissaris van politie te Apel doorn, mr. van Barrelo en de hoofd-in- specteur J. Helder waren ter plaatse om het onderzoek te leiden. De politie heeft per radio in den loop van gisteravond een verzoek doen omroepen de beschadigde auto, waarvan slechts een vaag signale ment bekend was, aan te houden. Burgemeester Den Tex over het aandeel der gemeente Bloemendaal. Ruim een maand geleden is het besluit gevallen, dat de Wereldjamboree der pad vinders, die in 1937 in Nederland zal wor den gehouden, gebruik zal maken van het hiervoor beschikbaar gestelde terrein aan den duinrand te Vogelenzang, onder de ge meente Bloemendaal. Zeer lang had men geaarzeld tusschen dit terrein en het eveneens aangeboden Gooi- reservaart, en verschillende instanties had den tenslotte op een beslissing aangedron gen, omdat de tijd drong. Anderhalf jaar van voorbereiding voor een -reusachtige onderneming als een werelbijeenkomst van padvinders is waarlijk niet te veel, en dus mocht men aannemen, dat na het vallen van het besluit alle betrokken instanties met kracht aan het werk zijn gegaan. Dat de gemeente Bloemendaal er geen gras over heeft laten groeien is ons geble ken uit een onderhoud, dat wij mochten hebben met den voortvarenden burgemees ter dezer gemeente, jhr. mr. C. J. A. den Tex. „Men mag het aandeel der gemeente Bloemendaal bij de Jamboree niet over schatten, noch wat de lasten, noch wat de voordeelen betreft", verklaarde jhr. Den Tex, „doch van den aanvang af zyn wij on middellijk bereid geweest, alle mogelijke medewerking te verleenen. Het voordeel bestaat o.a. uit de propaganda voor den naam Bloemendaal en voor het natuur schoon van de omgeving, die van de Jam boree zal uitgaan, maar waarvan men voor de naaste toekomst heusch geen reusachti- gen stroom van vreemdelingen en toeristen behoeft te verwachten. Een tweede voor deel is, dat de organisatoren zich verplicht hebben, by het voorbereidende werk ar beidskrachten uit de gemeente Bloemendaal te betrekken, waardoor dus een aantal werkloozen tewerkgesteld zal kunnen wor den. Ook uit Haarlem zullen werkloozen tewerkgesteld worden, en wel in een ver houding van 21, omdat Bloemendaal 20J300 gulden in het garantiefonds heeft ge stort en Haarlem 10.000 gulden. Bovendien heeft de gemeente Bloemendaal 5000 gulden a fonds perdu gestort voor den bouw van houten barakken voor het voortrekkers kamp". „Want de Jamboree mag dan al geen direct groot voordeel voor de gemeente Bloemendaal opleveren", verklaarde burge meester Den Tex, „wy achten het niettemin een nationaal belang, dat zij in alle opzich ten slaagt, en daar willen we gaarne het onze toe bijdragen". Het voornaamste punt, waarvoor de orga nisatoren de medewerking der gemeente Bloemendaal noodig hadden, was de slui ting voor het openbaar verkeer van den Vogelenzangscheweg, den hoofdverkeers weg der gemeente naar het Zuiden en naar Den Haag. Deze weg loopt langs de Oost zijde van het kampterrein, en juist langs dezen weg liggen de terreinen, groote hoog gelegen weilanden, die zich het beste leenen voor het opvoeren van groote spelen, waar ook het meeste publiek naar zal komen kijken. Bovendien vormt deze weg een prachtige hoofdader voor het interne kamp- verkeer zelf, waar o.a. de intendance over goede transportmogelijkheden moet be schikken. Derhalve vroegen de organisatoren de volledige beschikking over dit gedeelte van den Vogelenzangscheweg en over gedeelten van den Vogelenzangschen Duinweg en van de Beckslaan, met sluiting van deze wegen voor het openbaar verkeer gedurende drie weken in de maanden JuliAugustus 1937. Voor de gemeente Bloemendaal beteekende het toestaan van dit verzoek geen geringe moeilijkheid, die echter niet onoverkome lijk was. Zoo noodig kan het verkeer im mers omgeleid worden langs twee parellel- wegen, n.1. den weg langs de Leidschevaart en den weg van Haarlem over Heemstede en Hillegom. Ondanks de ingewikkelde procedure, die de Wegennet voor een dergelijk besluit noodig maakt, heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal, begrijpende dat er spoed achter de zaak moest worden gezet, met groote snelheid gehandeld. Op 27 Januari j.1. bereikte haar het desbetreffende ver zoek van de organisatie-commissie der Jam boree, om de genoemde wegen tijdelijk aan het openbaar verkeer te onttrekken. De wet schrijft voor, dat alvorens hiertoe be sloten wordt de belanghebbenden gehoord moeten worden. Als belanghebbend moeten beschouwd worden alle ingezetenen, die aan den af te sluiten weg wonen, maar ook bijv. hun leveranciers, waarvan een groot aantal in de gemeente Bennebroek woont. Nog denzelfden dag werden circualires naar deze belanghebbenden gezonden en werden de bewoners van Bennebroek per adverten tie opgeroepen, hun bezwaren vóór 5 Februari ter kennis te brengen. Een korte- ren termijn kon men den menschen al moeilijk laten. Van de 46 betrokkenen heb ben er 45 gereageerd, en wel 25 schriftelijk, VOOR Of PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG 8 mondeling en 12 naar aanleiding van de advertentie. De antwoorden liepen uiteen van de grootst mogelijke welwillendheid en medewerking tot de meest opgeblazen ©n overdreven bezwaren. De gemeente bleek echter in staat, aan de meeste wenschen tegemoet te komen en reeds op 7 Februari nam de raad de voordracht aan, die daarop ter advies naar de Provinciale Griffie en ter goedkeuring naar het Departement van Waterstaat werd gezonden. Naar burgemeester Den Tex ons ver zekerde, is het hem bekend, dat men ook in Den Haag den grootsten spoed betracht, en als de goedkeuring van 't Departement nog niet is afgekomen, schy'nt dat voornamelijk het gevolg te zyn van een formeele kwestie, die het gewenscht maakt, dat de gemeente Bloemendaal de aangenomen voordracht aanvult met een bepaling, die het zeker maakt, dat de eigenaars van de tydelyk te sluiten wegen na afloop van de sluitings- pericde deze wegen weer voor het open baar verkeer zullen open stellen. Ook hier in heeft het Bloemendaalsche gemeentebe stuur echter reeds voorzien, en zoo kan de zaak practisch als reeds in orde beschouwd worden. Het is thans de taak der organisatie-com missie der Nederlandsche padvinders om het voorbereidende en organisatorische werk met kracht voort te zetten. Op de medewerking van Bloemendaal kan zij rekenen, evenals op den steun der omlig gende gemeentebesturen, wier burgemees ters zich thans reeds bereid hebben ver klaard tot samenwerking by een centrale verkeersregeling voor de geheele streek tydens de Jamboree en ook bij andere ge vallen, die zich kunnen voor doen. PROF. DR. L. BOUMAN. t Op ruim 66-jarigen leeftijd is gisteravond te Utrecht na een ziekbed van ongeveer 4 maanden overleden prof. dr. L. Bouman, hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie aan de Utrechtsche Universiteit. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. In hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond had te Breda op de Baro nielaan een ernstig verkeersongeluk plaats. Toen de 18-jarige dienstbode mej. Her mans uit Princenhage per rijwiel den weg wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen. Het meisje werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. In hopeloozen toestand werd het meisje naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werden 'n schedelbasis- fractuur en een hersenschudding. OP SLAG GEDOOD. Bij het oversteken van den weg door auto gegrepen. Gistermiddag te half één is de 50-jarige ongehuwde timmerman C. Menthen uit Rheden op den Rijksstraatweg aldaar by 't oversteken van den weg door een personen auto gegrepen en op slag gedood. AUTO-ONGELUK BIJ DE GRENS. Twee personen ernstig gewond. Onder Wesel (Dtschl.) is gistermiddag een auto geslipt en tegen een boom gere den. In den wagen waren o.m. gezeten de heer v. d. Vank uit Doetinchem, die met zijn schoonzuster, mevrouw Eissens uit Venlo op weg was naar Aalten (G.), waar de ouders van mevrouw E. woonden. Mevr. E. liep een lichte hersenschudding en een beenbreuk op, terwijl de heer v. d. V. ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. Beiden zijn naar het zieken huis te Wesel vervoerd. De overige inzit tenden kwamen met den schrik vrij. IN EEN KUIP MET WATER GEVALLEN. Twee-jarig ventje verdronken. Gisteren is het twee-jarig zoontje van den bakker H. te Vorden, in een onbewaakt oogenblik in een kuip vol met water geval len. Het kind kon zich niet meer oprichten en verdronk. DE ZAAK VAN DE VALSCHE POSTWISSELS. De centrale recherche te Amsterdam heeft in verband met het aanbieden van valsche postwissels bij verschillende postagenschap- pen aldaar en elders een derden verdachte gearresteerd, die op het hoofdbureau is op gesloten. Welk aandeel deze derde man heeft in de vervalschingen der postwissels maakt nog een onderzoek uit. Zooals men weet, werden de beide andere verdachten te Parys en Brussel opgespoord.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9