^Binnenland Qenteent&vaden Agenda BANKIERS ie ALKMAAR S/ VHS mmm Siad en Omgeving. taatste b 3icck ÓL Schaal fuchtuaact JicoiMtcuialïlieiuos Weec&eddd AKERSLOOT nuffig de Lange &de moraaz. 18 OJST N-I-E-T-N-A-A-ST-ELK-A-A-R HEERHUGOWAARD NIEUWE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE BERGEN Nagekomen Advertentie. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Broadway Melody of 1936 (revue); hoofdrol len Jack Benny en Eleanor Powell. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, eiken avond tot en met Dinsdag, hoofdnummer Planken koorts (komedie); hoofdrollen Szöke Szakall en Otto Wallburg. Toegang voor alle leeftij den. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Men- schen op een boot (sens.); hoofdrollen Vic- tor Mc Laglen, John Gilbert en Helen Vin- son. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Love me for ever (rom.); hoofdrol Grace Moore. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 1 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond Alcma- ria Victrix voorheen Stedelijk Muziekkorps. 8 uur, lokaal Vis te Oudkarspel, opvoering Polenbloed door operetteclub Caecilia. 8 uur, bij van Truijen te Grootschermer, optreden van Jasper en Meraike. Maandag 2 Maart. 8.15 uur, doopsgez. kerk Koningsweg, le zing ds. v. d. Veen van Amsterdam, onder werp „Hedendaagsch heidendom". Het dreigement van de autoriteiten na het verstrijken van het ultimatum met geweld op te treden is tot 23 uur nog niet ten uitvoer gelegd. Op dat tijd stip hielden de rebellen de regeerings- wijk nog bezet. Het herroepen van de belofte tot ontruiming van de bezette wijk en het klaarblijkelijk voorzichtige optreden der overheid wordt verklaard als een teeken voor de sympathien, die de rebellen in groote kringen van het leger genieten. De muiters geven zich over. Shanghai, 29 Febr. Na zich drie dagen lang te hebben verzet, hebben de muiters te Tokio zich Vrijdagmorgen om half 12 overgegeven, aldus een verklaring van de Japansche ambassade te Shanghai. Een tijd lang waren alle verbindingen verbroken. Plotseling kwam echter het be richt, dat om half zes in den morgen op per soonlijke instructie van den keizer bevel was gegeven de censuur op te heffen. Doch hiermede schijnt men zoolang mogelijk te hebben gewacht, teneinde de muiters nog een laatste kans te geven de bezette gebou wen op vreedzame wijze te verlaten. Vliegtuigen lieten strooibiljetten uit waar in de muiters dringend werd verzocht zich over te geven en toen ten slotte de troepen begonnen op te marcheeren, gingen bijna alle rebellen, wier aantal inmiddels door het zich overgeven van kleine groepen in den nacht tot 500 was geslonken, er toe over zich over te geven. De rebellen, die zich over hebben gegeven, keerden naar hun kazernes terug. Uit de berichten is nog niet op te maken of de muiters zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven. Generaal Cassismi, de militaire gouver neur van Tokio, heeft meegedeeld, dat de officieren en manschappen, die aan den op stand hebben deelgenomen als muiters zul len worden behandeld. TOKIO THANS RUSTIG. Muiters ontwapend. Bevestigd wordt uit Tokio, dat bijna alle muiters zich hebben overgegeven, zonder dat een schot is gelost. Het radiostation deelt officieel mede, dat de opstand is onderdrukt. Uit Tokio wordt gemeld, dat de lei ders der opstandelingen 15 in getal naar de ambtswoning van den minis ter van oorlog zijn overgebracht. De regeeringstroepen beheerschen thans den toestand in de geheele stad. Een officieel communiqué gepubliceerd door het hoofdkwartier der strijd krachten te Tokio meldt: Alle soldaten en officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, zijn om 1 uur 's middags plaatselijken tyd ontwapend. PENSIOEN OP 55-JARIGEN LEEFTIJD. Tusschen directie spoorwegen en Personeelraad geen overeenstem ming bereikt. Naar wij vernemen, heeft bij de op 25 dezer gehouden bespreking van de Directie der Ned. Spoorwegen met den Personeel raad het voornemen tot pensionneering op 55-jarigen leeftijd, een punt van gedachten- wisseling uitgemaakt. Daar evenwel overeenstemming niet mo gelijk bleek, is het onderwerp geplaatst op de agenda van de volgende maandelijksche bespreking. PROFESSOR NICOLLE OVERLEDEN. Prof. dr. Nicolle, directeur van het Insti tuut Pasteur te Parijs, wien in 1928 de Nobelprijs voor medicijnen werd toegekend voor zijn onderzoek in zake vlektyphus, is gister te Tunis overleden. Vrijdag 10 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een circulaire van den minister van Sociale Zaken betreffende extra-hulp aan werkloozen over 1936, z.g. B-steun. De voorzitter lichtte toe, dat deze hulp verleend wordt aan de grootste gezinnen voor kleeding, dekking enz. Het uitkeerings- bedrag bedraagt 4.20, waarvan f 2.20 voor rekening van het departement en 2 voor rekening van de gemeente. De berekening gaat over het gemiddeld aantal werkloozen. B. en W. stelden voor deze steunverleening goed te keuren. De heer Otte vroeg of er een commissie „ZWART FRONT". Het nieuwe nummer aan de Belgische grens in beslag genomen. Naar men weet, wordt het weekblad „Zwart Front" sedert het justitieel ingrij pen van eenige weken geleden, te Turnhout in België gedrukt. Vrijdagochtend gingen de leider van „Zwart Front", de heer A. Meijer, en de plaatselijke leider van Oister- wijk, de heer v. d. Bogaart, per auto de bladen in Turnhout ophalen. Bij hun terug tocht werden zij aan de grens op Neder- landsch grondgebied opgewacht door rechercheurs uit Tilburg, die de in de auto aanwezige exemplaren van het weekblad, ten getale van 3000, in beslag namen. Naar wij vernemen, geschiedde deze in beslagneming op last van den officier van justitie in Breda, DE ROOFOVERVAL TE BAKKUM. Er is gisteren en ook vandaag nog weinig klaarheid gekomen in den roofoverval te Bakkum. Wel staat thans vast, dat er wei nig geld ontvreemd is. De oude vrouw had wel geld in huis en eveneens gouden en zil veren voorwerpen, maar zij had dit alles zoo goed verstopt, dat het voor den roover niet te vinden was. De vrouw zelf heeft gisteren een inzin king gehad, waardoor haar toestand veel erger geworden is. Zij mag absoluut niet verhoord worden en zelfs heeft de behande lende geneesheer verboden, dat iemand bij haar toegelaten wordt. Intusschen wordt het onderzoek door de politie verder voortgezet. TWEE VRACHTAUTO'S RAAKTEN ELKAAR. 4 Op de Bierkade kwamen gistermorgen twee vrachtauto's met elkaar in botsing. De oorzaak was, dat de eene vrachtauto, welke aanvankelijk stil aan den kant van den weg stond, zich juist in beweging zette toen de andere passeerde en daarbij te veel uit haalde. Beide auto's werden beschadigd. De schade is onderling geregeld. VERKEERSREGELS LEEREN! Op den Kennemerstraatweg is gisteravond een dame aangereden door een wielrijder, doordat zij plotseling dwars den rijweg overstak. Zij bekwam een klein wondje aan haar hoofd en is door een agent van politie verbonden. Den wielrijder trof geen schuld. SCHOORSTEENBRANDEN. In verband met de veelvuldig voorkomen de schoorsteenbra iden, is door den com mandant van de brandweer, op grond van de Politieverordening, last gegeven, in ver schillende wijken van de stad, de schoor- steenen te controleeren, en na te gaan of deze op tijd worden geveegd, en zich geen andere gebreken voordoen. NEDERLANDSCH-INDIE EN DE MARINE. Wij plaatsen in dit nummer het eerste ar tikel over Ned. Indië en de Marine. Deze artikelen, voor onze courant geschreven door een bij uitstek deskundige als de gep. vice-admiraal Schorer zullen ongetwijfeld de aandacht trekken van allen, die zich voor dit vraagstuk interesseeren. Wij zullen de artikelen op 6 achtereen volgende Zaterdagen in onze courant op nemen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 1 Maart is de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts éen der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. (Ongecorrigeerd.) DE KONINKLIJKE FAMILIE TERUG IN ONS LAND. H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana zijn hedenochtend met den gewo- nentrein van 10.03 u., waaraan een extra rijtuig was gehaakt, in de residentie te ruggekeerd. komd VH°n^jke personen werden verwel komd door den gouverneur der residentie den lult. gen. jhr. W. RoëU en den burgeJ Monchy.Van 8 GravenhaSe- mr. S. J. de Te Noordwijkerhout is gisteren over leden pastoor H. Quant, die vroeger kape laan was in de St. Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord alhier. bestaat, die deze zaak regelt, want hem is ter oore gekomen, dat er gele katoen thuis werd gestuurd zonder dat er gevraagd werd en dat het aldaar nooit gebruikt werd. De heer Schouten, voorzitter der commis sie, zeide: dan betreft het zeker geen werk- looze en dan is het A-steun geweest. Dit bleek het geval te zijn. Het voorstel van B. en W. is aangenomen. Ingekomen was een schrijven van den heer C. A. Soeterhroek, waarbij hij voor de tweede maal reclameert tegen zijn aanslag in de hondenbelasting 1935. Hier werd op voorstel van B. en W. we derom afwijzend beschikt. Ingekomen was een schrijven van B. en W. van Beverwijk inzake wachtgeld van mr. Moens, secretaris der Gezondheidscom missie. De kosten die de gemeente Aker sloot hierin zal behooren bij te dragen, be dragen 6.83. Alzoo besloten. In verband met de aanvrage van het r.k. schoolbestuur St. Jacobus Major om gelden beschikbaar te stellen voor vergrooting der speelplaats (art. 72 1. o. wet 1920) werden B. en W. uitgenoodigd van overheidswege aan den raad voor te stellen hierin geen besluit te nemen. Alzoo besloten. Schrijven van Ged. Staten inzake stichting tot beheer en exploitatie van een jacht haven. Dat Ged. Staten in beginsel geen bedenkingen tegen het raadsbesluit hebben, maar dat enkele wijzigingen in de stich tingsverordening moeten plaats hebben. Op voorstel van B. en W. werd besloten deze wijzigingen aan te brengen. Adres van P. Boschman te Limmen als mede inwoners van Akersloot inzake ver betering van den Uitgeesterweg om dit bij hoogere instantie verzoeken werd in han den van B. en W. gesteld ter afdoening. Ingekomen was een schrijven van de stu die-commissie Middenstand Borgstellings fonds met verzoek dat de gemeente daar aan subsidie verleent of het crisis-comite ter plaatse en dit bedrag te willen bepalen op 1520 cent per inwoner. De heer Schut zeide, dat er meermalen over gesproken is den middenstand te hel pen, nu doet de gelegenheid zich voor. B. en W. stelden voor in principe mede werking te verleenen mits het rijk een der gelijke uitgaafpost goedkeurt. Met algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen. Een wijziging der be grooting 19351936 werd aangenomen. Nu het leerlingen aantal der O. L. school verhoogd is, hetgeen is aangenomen, ook door de le Kamer, stelden B. en W. voor mej. Mulder met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag te verleenen. De voorzitter zeide dat hij mej. Mulder met leedwezen ziet vertrekken, want wij hadden in haar een uitstekende onderwijze res. Het voorstel van B. en W. werd mot algemeene stemmen aangenomen. De heer Blokker vroeg of er nu door het ontslag van mej. Mulder verbetering is aan te brengen. De voorzitter, een juffrouw voor de nut tige handwerken moeten wij hier hebben zooals in den Kogerpolder, maar daar heb ben zij nu een kweekeling met acte en dragen particulieren in het loon bij. De heer Schouten vroeg of er een com missie voor de loonbijslagregeling bestaat. De voorzitter: Zeker bestaat deze. De heer Schut vond het jammer dat de 1/3 bijslagregeling is vervallen door de nieuwe regeling. De voorzitter zeide dat de desbetreffen de organisaties zich tot den minister kun nen wenden. Hierna sluiting. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Sperwer is op de thuisreis gisteren avond om 17.40 op Schiphol geland. De Oeverzwaluw (thuisreis) is uit Ran- goon vertrokken en landde te Jodhpur. Te 7.59 uur hedenmorgen is het K.L.M.- vliegtuig Nachtegaal met 4 passagiers en post aan boord vertrokken naar Indië. KERKERAAD TE NIEUWE NIEDORP. Tot leden van de kerkeraad der N. H. Gem. te Nieuwe Niedorp werden herkozen de heeren P. Spijker (ouderl.) en S. G. Wit (diaken). Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden Is zelfs twee noq te veel -(É) gfel Propaganda-avond. Donderdagavond werd door de plaat selijke af deelingen van N. V. V. en S. D. A. P. een propaganda-avond voor het plan van den arbeid gehouden in het lo kaal van den heer Rus. Na de opening werd eerst opgevoerd het tooneelstukje „De twee Zusters geschre ven door Johanna Kuiper. In dit propa- gandastukje wordt vooral aangetoond, dat er geen belangentegenstelling tus schen stad en platteland bestaat, maar da de bewoners uit stad en platteland samen moeten strijden om uit de ellende te ko- men. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer Jager uit Amsterdam over het onderwerp „Wat is en wil het plan van den arbeid". Spr. begon met te zeggen, dat het plan niet alleen bestemd is voor de moderne arbeidersbeweging, maar dat het oogmerk bij het samenstellen is geweest uitkomst te brengen aan het Nederlandsche volk in zijn geheel. Spr. ging dan eerst na de oorzaken, die ons deze crisis hebben ge bracht, waarna hij de maatregelen becri- tiseerde door de regeering Colijn geno men om tot een oplossing te komen. Deze aanpassingspolitiek heeft ons gebracht een volk, dat geen koopkracht meer bezit, terwijl het aantal werkloozen in de perio de waarin de z.g. sterke man aan het be wind is, zoo ongeveer is verdubbeld. Het plan wil door uitvoering van openbare werken direct en indirect minstens 200.000 arbeiders aan werk helpen. De werken worden alle aangegeven. Spr. toonde aan, dat de benoodigde gelden er wel zijn. Deze werken mogen niet in werkverschaffing worden uitgevoerd. De overblijvende werkloozen kunnen doordat aan minder menschen steun wordt uitge keerd een hooger steunbedrag ontvangen. Naast deze werken is noodig industria lisatie van het land. Hiervoor moet wor den opgericht een industriebank voor de financiering en economisch tegnologische instituten voor het onderzoek naar de mogelijkheden van bepaalde industrieën. Wanneer de productie op gang is ge bracht, moet deze echter in toom worden gehouden, opdat wij niet, doordat weer in het wilde weg geproduceerd wordt, zoo lang er winst te maken is, binnen zeer korten tijd voor nog grooter moeilijkhe den komen te staan, dan op het oogenblik nog het geval is. Bij de sluiting wees de voorzitter er op, dat dezen avond het plan van den arbeid slechts in groote lijnen was behandeld. Onderling Veefonds. Een algemeene vergadering werd ge houden van deelhebbers van 't Onderling Veefonds in de Prins-Maurits. Voorzitter was de heer D. Pool. De ontvangsten hebben bedragen 2125.05 en de uitgaven 2060.25. Het voordeelig saldo is 64.80. Het saldo van het vorig jaar bedroeg 102.28, zoodat 1936 geopend werd met een saldo van 167.78. Uit het jaarverslag zy vermeld dat to taal zijn afgekeurd 14 runderen, waarvan 3 naar de verwerkingsinrichting te Scha- gen zijn vervoerd. De totale opbrengst de zer dieren was 581.50. Aan schade werd uitbetaald 1440, terwijl aan omslag werd ontvangen 1499.15. Verzekerd waren gemiddeld 361 koebn en 50 hokkelingen en over de maanden Augustus en September 66 kalveren. Als commissaris-taxateur werd herko zen de heer W. Plantinga. Bij de rondvraag werden de verschijn selen van Strepto coccen nog eens naar voren gebracht. Door veearts Rempt, die inmiddels ter vergadering was gekomen, werd verklaard dat sommige gevallen door inspuiting weer goed worden, maar dat het overigens een heel leelijke ziekte is, en gewoonlijk niet eenvoudig te genezen. Waar het de gewoon .e is, dat 2 taxateurs als regel optreden bij een schadegeval, meende de heer Groot, dat wanneer een koe van een der taxateurs zelf afgekeurd wordt, het goed zou zijn dat twee andere taxateurs hiervoor den prijs bepalen. Tot heden werd zulks meestal niet gedaan. De vergadering ging er mede accoord dat een een en ander verplichtend wordt gesteld. Na bespreking werd het aanbrengen van twee gaten in het rechteroor als afdoende afkeuringsteeken beschouwd. Veearts Rempt wees er echter op, dat men evengoed diende op te letten, waar meermalen be drog voorkomt. B.v. heeft men wel eens een vrijgezellenknoop of een ander on waardig plaatje in het oor gedaan waar mede het gat werd weggewerkt en men het deed voorkomen of dit iets anders beteekende. De vergadering was algemeen van oordeel dat wanneer soms dergelijke dieren wederom bij een der leden van het fonds terecht komen, de deelnemers maar gced moeten toezien op dergelijke moge lijkheden. Vervolgens bracht de heer Rempt een door hem op keurige wijze gesteld over zicht ten gehoore over de door hem als veearts behandelde dieren van het vee fonds over het afgeloopen jaar. Met groote aandacht werd naar dit interessant ver slag geluisterd. De Noordermarktbond. De omzet van de veilingsvereeniging De Noordermarktbond was gedurende de maand Januari 1936 vrijwel gelijk aan die van verleden jaar. In 1936 werd voor 100.474 geveildw, tegen 1935 102.754. Het verschil in geld is dus niet groot. Echter, de aanvoeren geven een ander beeld. De roode kool geeft n.1. een achteruitgang in deze maand van ruim 1100 ton. Er werd ruim de helft minder f.tle kool geveild, terwijl ook ongeveer 200 ton Decnsche witte kool min- werd omgezet. Dit zegt toch wel iets. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 29 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. te Akureyri. Laagste barometerstand 735,6 m.M. te Hamburg. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 1 Maart: Meest matige zuidwestelijke tot noord westelijke wind; betrokken tot zwaar be wolkt; waarschijnlijk eenige regen of sneeuw; weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Onbestendig, wellicht buiig weer te verwachten. Op het continent en in het noord-oosten wijzigen de druk veranderingen zich zeer snel. Thans daalde de druk in noord- Duitschland en in het Oostzeegebied in het laatste etmaal 15 m.M. Terwijl de barometers in het noord-westen, westen en zuiden na genoeg stationnair blijven, stijgt nu de druk snel in zuid-Duitschland. Betrekkelijk warme luchtmassa's worden met zuidelijken wind over oost-Europa naar het noorden gevoerd. De koudere winden van polairen oorsprong drongen den weste lijken wind centraal-Europa in en gaven aldaar in Zwitserland en Oostenrijk, in de Duitsche middelgebergten en in noord- Duitschland neerslag. In het noord-westen en westen verandert de toestand weinig, tot aan den 20sten lengtegraad transporteeren noord-oostelijke tot noordelijke winden onafgebroken polaire luchtmassa's naar de Golf van Biscaye en de kusten van Spanje. Het hooge drukgebied bij de Azoren is weinig krachtig ontwikkeld. Bij dezen toestand blijft ons land in de as van het gebied van lagen druk, waardoor de windrichting in sterkte snel en onregel matig kan veranderen en perioden van neerslag en opklaring elkaar snel kunnen opvolgen. LICHT OPI Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond te 6.04 uur licht op. Ned. Tuindersbond. De afdeeling van den Ned. Tuindersbond vergaderde Vrijdagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker. De vergadering was niet druk bezocht. Bij ontstentenis van den voorzitter werd ze geleid door den heer A. de Geus. Diefstal aan den Kogendijk. Dinsdagavond is uit een niet-afgesloten schuur achter de woning van den veehouder L. K. aan den Kogendijk te Bergen een zwart gelakt heerenrijwiel „Stabylo" met rijwielbelastingplaatje in bruin leeren étui ontvreemd. Van een in dezelfde schuur staand dames rijwiel werd een Nortlight dynamo met kop lamp gedemonteerd en van een derde rijwiel de dynamo gedemonteerd en weggenomen. Buitengewone ledenvergadering V. V. V. In het in ons nummer van gister ge plaatste verslag van de algemeene verga dering staat onder het hoofdje rondvraag, dat de voorzitter op een vraag van den heer Bergman antwoordde, dat van het bestuur geen steur is te verwachten <>m opheffing van het parkeerverbod te verkrijgen. Wie op de hoogte is zal weten dat het hier over het kampeerver- b o d ging. De V. V. V. toch heeft naar in de vorige algemeene vergadering werd medegedeeld, juist aan den raad verzocht art. 6h van de politieverordening in te trekken, omdat volgens den tekst de poli tie in Bergen aan alle wegen het parkeeren kan verbieden. Het resultaat van dit verzoek is ge" weest dat de loco-burgemeester de politie verzocht heeft de verordening soepel toe te passen. j De raad besloot voorts de rijksregeling in deze af te wachten. Wij zouden het radicaler hebben gevonden wanneer tot intrekking van het ongelukkig geredigeer de artikel was besloten, omdat de automo bilisten nu nog steeds afhankelijk zijn van de stemming waarin de politie verkeert. Heden overleed na een kortstondige ongesteldheid onze beste Man, Vader, Be huwd-, Groot- en Overgroot vader, de Heer ALBERT POOL, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam, G. POOL—MUNTJEWERFF. Alkmaar, 29 Febr. 1936. Zeglis 12. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag op de Gemeentebegraafplaats. Vertrek vanaf het sterfhuis nam. drie uur.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2