Kolonisatie van Nieuw-Guinea mogelijk? De terugkeer van de Koningin en Prinses Juliana. De laatste dagen te Waldenburg. Tweede Kamer De ontwikkeling der inheemschen nog niet genoeg gevorderd, om tot ontvoogding over te gaan. De V.P.R.O. bestaat 10 jaar. Feestvergadering te Amsterdam. Onderwiis een eeredienst in Indië. ™HTJ)enMhierom Ring het in ziJn °og) Kamt,. BINNENLANDSCHE ZAKÈkj AFGEHANDELD. N.S.B.'ers en Soc. Dem geen burgemeesters. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. De 22-jarige werkman S. Göbbels is Vrij dagmiddag in de werkplaats van den heer H. Wetzels te BleyerheideKerkrade door een drijfriem en een draaiende cirkelzaag, welke pas korten tijd in bedrijf was, ge grepen. Het slachtoffer brak de beenen en bekwam zware inwendige kneuzingen. In zorgwekkenden toestand is hij in het zieken huis opgenomen. DOOR AUTO AANGEREDEN. De chauffeur reed door. Gisteravond had op de Houtkamp te Doe- tinchem een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer H. Gerritsen die met zijn zoontje liep te wandelen, werd plotseling door een auto aangereden. De chauffeur reed door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. De heer Gerritsen werd met een zware hersen schudding, hoofdwonden en een beenbreuk in het ziekenhuis te Doetinchem opgenomen. regeling. Het ligt in de bedoeling de nieu we regeling op 30 Maart 1936 te doen ingaan. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Aan den rand der gemeente Amsterdam, onder Landsmeer, heeft de politie in een schuur, staande achter de slagerij van den heer B., een geheime distilleerderij ontdekt. Het toestel was gedemonteerd, terwijl de verschilende onderdeelen over verborgen waren. Het onderzoek naar de herkomst van het apparaat heeft als resultaat opge leverd, dat gebleken is, dat dit in een na burige gemeente gekocht was. Er is pro ces verbaal opgemaakt. TEGEN LINTBEBOUWING. Binnenkort indiening van een nieuw wetsontwerp te wachten. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van waterstaat, deelt de minister mee dat het in zijn voornemen-| ligt zoo spoedig mogelijk de indiening van een nieuw wetsontwerp tegen lintbebou wing te bevorderen, waartoe reeds een voorstel van een staatscommissie voor de waterstaatswetgeving is ingekomen. DE SPELLING. De minister van onderwijs acht op het oogenblik een wettelijke regeling niet noodzakelijk. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen, deelt de minister mee dat de noodzaak van een wettelijke rege ling van de spelling hem voorshands niet is gebleken, evenmin als de noodzaak om de aanschrijving van zijn ambtsvoorgan ger aan de onderwijs-inspecteurs inzake de spelling in het huidige stadium in te trekken. De Koningin en Prinses Juliana zouden gistermiddag, naar het Hbld. uit Walden burg vernam, om 14.43 met een speciaal rijtuig van de Duitsche Spoorwegen, dat zou worden aangehaakt aan den sneltrein naar Berlijn, van het station Waldenburg Wintersbach vertrekken. Te Görlitz werd het rijtuig dan weder omgehaakt, waarna over DresdenHannover zou worden ver der gereisd. Vanochtend om 10 uur worden de Ko ningin en Prinses, zooals gemeld, in de Residentie verwacht. De Koningin heeft verklaard, dat het Haar in het Waldenburgsche bergland zeer goed bevallen is. Veel heeft H. M. hier kunnen genieten van de stilte der bergen. Helaas was er tijdens den tijd van Haar verblijf slechts weinig zonneschijn. In overeenstemming met de wenschen van de Koningin zijn er geen foto's van Haar gemaakt. Zelfs filmoperateurs die speci aal te Andreasbaude gekomen waren werd niet toegestaan films te maken. Naar het blad nog verneemt zijn Zon dag Prins Reusz uit Stonsdorf met zijn oudsten zoon, en twee vrouwelijke leden van de familie van den Prins bij de Ko ningin op bezoek geweest. Den laatsten dag ging de Koningin om 9 uur 's morgens wandelen en om kwart voor tien maakte H. M. een uitstapje per auto, waarvan Zij kort na twaalf uur te rugkeerde. Prinses Juliana ging 's morgens in ge zelschap van haar adjudant en haar ski leeraar wederom skiën. Een omroep als de V.P.R-O- wekt en ver sterkt het godsdienstig bewustzijn bij ve len die langzamerhand van den kerkgang vervreemd zijn; en velen van dezulken heeft de radio zelfs weer tot kerkbezoek terug gebracht, waardoor zjj ontdekt hebben welk een schat wij in het vrijzinnig-protestantsch geloof bezitten. Is het wonder, zoo vroeg spr. verder, dat in dezen tijd van algemeene beroering ook geestelijke beroering niet uitgebleven is? Velen hebben allen houvast verloren, alle geestelijke goederen overboord geworpen, en willen modern heidendom hoogtij doen vieren. Gelukkig worden daartegenover tal rijker degenen die gevoelen dat het geloof ook thans de redding zal moeten brengen. Hier heeft het vrijzinnige protestantisme 'n groote taak te vervullen, opkomend voor zyn beginsel van vrijheid en verdraagzaam heid. Het kan samenwerken met uiteenloo- pende kerkgenootschappen, en een der vor men waarin het die samenwerking zoekt is zijn radio-omroep. De vrijzinnig-protestan ten hebben een groote taak te vervullen, en vinden de daartoe noodige aaneensluiting in hun omroep, die thans tien jaren heeft gesproken tot het hart van ons volk. Spr. besloot met den wensch dat de V.P.R.O. ook in de nieuwe periode die thans begin nen gaat, Gods zep°n op zijn arbeid zal zien rusten. Andere sprekers. Voor de Ver. van Vrijzinnig Hervormden in Nederland trad ds. K. A. Beversluis als spreker op. Hij zeide, naast de V.P.R.O. den vrijzinnig-protestanten in het algemeen te kunnen gelukwenschen met de wijze, waar op deze omroep de Vrijzinnig-Christelijke beginselen uitdraagt onder ons volk. Van den aanvang af is de band tusschen den V.P.R.O. en de kerk zeer hecht geweest. Deze instelling heeft zich bij voortduring door het vrijzinnig-protestantisme gedra gen geweten zooals dat leeft in de kerken, Uitzending van de kerkdiensten was het be gin en is steeds het voornaamste onderdeel van zijn arbeid gebleven, hoewel ook de ndere uitzendingen van dit innig contact blijk geven. De V.P.R.O. verricht een stuk kerkelijk gemeentewerk. Velen heeft de V.P.R.O. gebracht niet al leen tot godsdienstig maar ook tot het ker kelijk leven. Ds. F. Dijkema bracht de gelukwenschen over van de Doopsgezinde Broederschap, en bracht dezen omroep dank voor wat hij wekelijks aan velen schenkt aan geestelijke verheffing en godsdienstige verkwikking. Hij dacht hierbij vooral, aan de bezwaren, min of meer gegronde, die het ter kerke gaan voor velen in de groote stad moeilijk maken; hij dacht ook aan de zwakken, zie ken, ouden van dagen, wien door middel van den radio-omroep nog het Evangelie ge bracht kan worden. Zoo doet de V.P.R.O. een goed, zelfs een noodzakelijk werk. De kerken kunnen onzen omroep begroeten als een mede-arbeider op het gebied der inwen dige zending. Spr. doet een beroep op de leden zijner Broederschap om voortgang van het werk der V.P.R.O. door hun steun te bevorderen. Prof. dr. G. J. Heering herinnerde eraan, dat het remonstrantisme der 17e eeuw in ze keren zin de voorlooper geweest is van het vrijzinnig-protestantisme. Beider streven naar „eenheid in het noodige, vrijheid in het onzekere" heeft verguizing ontmoet. Dit is de laatste tien jaren anders geworden mede door de hulp van de V.P.R.O., die duizen den tot vrijzinnig-godsdienstige bezinning gebracht heeft. Dr. mr. Hoevers heeft de gelukwenschen overgebracht van de Alg. Ver. van Vrijz. Lutherschen kring voor de V.P.R.O., niet het minst omdat zijn uitzendingen niet al leen de geletterden, maar ook de ongeletter- den, de eenvoudigen van geest boeien. Dr. de Koning heeft gesproken voor den Ned. Protestantenbond en als secretaris van De Kamer heeft bovengenoemde w ontwerpen zonder stemming goedgek met aanteekening, dat de communisten"1^' de heer Sneevliet tegen waren en Bij het wetsontwerp volksgezondheid hebben Volksgezondh«ij betreffende VriesBruins (s.d.) en de heer mevrouw De wimkoot> (c.p.) geklaagd over te ver gaande bezuini- ging op dezen tak van Staatszorg, wijzen de op het voorkomen van pest en den om vang der tuberculose, maar baron v Boetzelaer meent, dat men den tegenwoi. digen ziektetoestand niet geheel kan schuiven op rekening van de tijdsomstan digheden. Minister Colijn deelde mee, dat er 110.000 besparing is verkregen door overdracht van ziekenhuizen aan particul liere organisaties en lagere bestuurslicha men en dat dit geld nu op andere wijze aan de volksgezondheid ten goede komt. Op een opmerking van ir. Feber, dat d« grens van het geoorloofde bij de bezuini ging op de volksgezondheid bereikt was, antwoordde Z. Exc., dat de Indische regee ring zelve blijkbaar ook deze meening toe gedaan is, getuige de aanstelling van tien nieuwe artsen. De hr. Van Kempen maak- de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig te het gevaar duidelijk van de gele £0"°** Protestantisme. Verscheidenheid van kerk- welke in Indië niet heerscht, maar het° genootschappen is, zoo zeide hij in velerlei '"♦«••oor,* opzicht onz rijkdom omdat zij ons behoedt voor een te gemakkelijke massa-eenheid; maar zij gaat steeds samen met eenheid in godsdienstig beginsel, die ieder jaar groeit en de kracht is van het vrijzinnig protestan tisme. Van die groeiende verbondenheid in onze rijen is deze jubileumavond een ver heugend getuigenis. Spr. wenscht den V.P. R.O. toe dat de Vrijzinnige protestanten hem een sterk jubileumfonds zullen kunnen aan bieden. Ds. M. J. van Veen maakte zich tot den tolk der gelukwenschen van de in de V.C J.C. georganiseerde jeugd onder de Vrijz. protestanten, en deed uitkomen hoeveel de zen aan den jubileerenden omroep te dan ken heeft. Een organisatie als de V.P.R.O., zoo zeide hij, is voor al onze kerken en voor al onze gemeenten een van de zeer belang rijke middelen om den invloed van het Christendom te versterken. Moge het ver antwoordelijkheidsbesef van alle vrijzinnige protestanten dezen omroep in toenemende mate steunen. Ds. B. J. Aris, hervormd predikant te Am sterdam, heeft een slotwoord gesproken. De bijeenkomst is opgeluisterd door zang van de vrijzinnige kerkkoren van Amster dam en door het Concertgebouw-orkest. Als solisten zijn opgetreden Annie v. Wickevoort Crommelin, Annie Woud, H. Schouman, L. Boogtman en V. Schoonderbeek. 00 i DREIGBRIEF MET REVOLVERPATROON. De heer Speelman, bij wien eenigen tijd geleden een inbraak is gepleegd, waarvan de gebroeders W. uit Hillegersberg als da ders werden verdacht en terecht stonden, heeft gister een dreigbrief ontvangen, waar in gemeld werd, dat hij, wanneer op 10 Maart a.s. een veroordeeling zou worden uitgesproken, moet oppassen voor zijn le ven. De brief, die niet onderteekend was, be vatte als sinister voorteeken een revolver patroon. BELASTINGONTDUIKING. Aan de overzijde van het IJ hebben ambtenaren van den Controledienst der Cri sis Zuivel Centrale te Amsterdam, weder om een aardig succes geboekt. In de woning van een aldaar onend bo- terhandelaar werd gisteravond een party margarine aangetroffen en in beslag geno men, wegens belastingontduiking. Tevens stelde de ambtenaar een onderzoek in, in de werkplaats van den overtreder, dat ech ter geen verder resultaat opleverde. NIEUWE REGELING VOOR DE BACON-ONDERNEMINGEN. In plaats van toewijzing van een zeker percentage een inschrijving onder de baconslachteryen. Naar wij vernemen heeft de minister van landbouw en visscherij thans beslo ten, het tot nu toe in werking zijnde ba- concontract door een andere regeling te vervangen. De aanvoer, alsmede de export, zullen ongewijzigd blijven, maar in plaats van een toewijzing van een zeker percentage aan alle bedrijven, zal een inschrijving worden gehouden onder de bacon-slach- terijen, waaraan ieder bedrijf, waarmede tot nu toe gecontracteerd was, kan deel nemen. De inschrijvingsvoorwaarden zullen zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt wor den, tegelijk met de verdere details der De Vrijz. Protestantsche Radio-Om roep heeft gisteren in een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam zijn 10-jarig bestaan ge vierd. De groote zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Ds. Spelberg heeft in zijn openingswoord in het bijzonder het welkom toegeroepen aan minister mr. P. J. Oud, den voorzitter en de leden van den Radioraad,' vertegen woordigers van den rijkspost-, telegraaf- en telefoondienst en van andere omroepvere nigingen. Toespraak van mej. Bruining. Mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van den V.P.R.O., heeft daarna 'n toespraak ge houden waarin zij deze instelling een levend bezit van het Nederlandsche volk noemde, een bezit dat kan bijdragen tot het bereiken van een hoogere geestelijke gesteldheid. De V.P.R.O. is trotsch op en dankbaar voor zijn eenheid. Wij hebben, aldus spr., in tien jaren een radiogemeente opgebouwd, en daarin tezamen het beste beleefd in het vrij zinnig protestantisme. Ons werk is geconso lideerd en gegroeid, onze verantwoording is grooter geworden. Wij danken u voor uw aller hulp, blyft ons die niet onthouden, in het werk dat wy voor God volbrengen moe ten. Rede van minister mr. P. J. Oud Minister mr. P. J. Oud heeft de jubilee- rende instelling, daarbij optredend voor-den minister van binnenlandsche zaken, geluk gewenscht. Hij stelde eerst de beteekenis van de radio in het algemeen voor het cul- tureele leven in het licht; met het boek biedt zy de gelegenheid voor de vrije verkondi ging van al wat er onder ons menschen leeft. De groote verdienste van den V.P.R.O. is het, dat hij ervoor zorgt dat naast an dere geestelijke stroomingen ook die van het vrijzinnig protestantisme zich dag aan dag in den aether kan doen gelden. Dit is een zeer gewichtige, zij het ook een be perkte taak, die het niet in de breedte, maar in de diepte zoekt. Niemand zal ontkennen dat de radio inkeer en wijding bevorderen kan; en daarbij bestaat er geen middel waardoor het gesproken woord zoo sterk verbreid kan worden, terwijl het bovendien den toehoorder bereikt in de stilte van eigen woning, wat de mogelijkheid van stille overdenking schept DEN HAAG, 28 Februari Bij de bespreking der begrooting van bin- nenlandsch bestuur is veel aandacht gewijd aan de exploratie en de exploitatie van Nieuw-Guinea. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam (c.-h.) meende, dat de ontgin ningsmaatschappijen er alleen met inboor lingen, Papoea's, moeten werken, voor wie dan geen poenale sanctie zou behoeven te gelden. Minister Colijn, die vertelde, in het begin dezer eeuw zelf een onderzoekingsreis in Nieuw-Guinea te hebben gemaakt, keurt, zooals men weet, de poenale sanctie op zich- zelve niet af de heer van Kempen (lib.) gaf hem gelijk maar merkte op, dat vele maatschappijen zeer goed met vrije koelies kunnen werken. Als voorbeeld noemde hij de Bataafsche, die nooit met poenale sanctie heeft laten arbeiden. De beste werkwijze achtte hy die met vrije arbeiders, inboorlin gen uit de streek zelve. Maar of Papoea's ge schikt zijn voor werk in dienst der maat schappijen? Ir. Feber (r.k.) verklaarde, dat zij in elk geval niet te gebruiken zouden zijn voor het technische werk in dienst der petroleummaatschappij en minister Colijn, die eraan herinnerde, dat zij nog dicht bij het nomadenstadium staan, twijfelde er ook aan. Maar gisteren heeft hij al te kennen gegeven, dat z.i. arbeiders van Java en Celebes zonder poenale sanctie in Nieuw- Guinea niet te gebruiken zijn. En voor het geval, dat een werkwijze met vrije koelies, dus van elders aangevoerde, vrije arbeiders, niet mogelijk is, acht hij poenale sanctie ge oorloofd. Vroeg de heer Van Kempen steun voor de particuliere ondernemingen, die Nieuw- Guinea gaan exploreeren en exploiteeren, de heeren Cramer (s.d.), Sneevliet (r.s.) en Effendi (c.p.) spraken in gansch anderen toon, bang, dat de inheemschen slachtoffer zouden worden van het optreden der wes- tersche ondernemingen. De minister wil haar zelf niet zonder bestuurstoezicht laten, maar betoogde, dat goede regelingen en con trole misstanden kunnen voorkomen. Wel was hij het met ir. Cramer eens, dat zending en missie de beste instrumenten zyn voorde beschaving van de inheemschen. De heer Van Kempen vroeg ook voor de kolonialisatie steun, Mr. Westerman (n.h.) is zeer optimistisch hieromtrent en verwees naar tropische hoog vlakten elders, waar kolonisatie van Euro- mr wll VOlgenS minister Colijn laat wpn^nh» s ge°eraf'sche kennis wat te wenschen over, want de door hem genoemde ntet^ro ln Mexico zÜn. aldus Z. Exc niet tropisch man»» «--» «»v»ua JU, CjXC.y niet tropisch, maar subtropisch. De bewinds man en ir. Feber merkten op, dat wij de hoogvlakte in Nieuw-Guinea nog weinig weten. Thans achtte Z.Exc. geen aanleiding aanwezig om van regee- ringswege kolonisatie van Hollandsr.he werk- loozen in Nieuw-Guinea te propageeren. De van zoo zeker minister vindt kolonisatie van Indo-Euro peanen op bescheiden schaal niet uitge sloten en bij voorkeur moeten dezen dan wat achter zich hebben, b.v. een pensioentje. De heeren Effendi en Sneevliet bepleitten verinheemsching van het bestuurscorps, het geen zy beschouwen als een stap op den weg naar ontvoogding. De minister leerde, dat dr. Kuyper zoo al veertig jaar geleden heeft gesproken, maar dat de ontwikkeling der inheemschen voor ontvoogding nog niet ver genoeg gevorderd is. Onderwijs en eeredienst. Bij het wetsontwerp betreffende Onder wijs en Eeredienst brak baron Van Boetze laer van Dubbeldam een lans voor de zgn wilde scholen, d.z. de niet-gesubsidieerde, natuurlijk voor zoo ver zij geen gecamou fleerde politieke strekking hebben. Andere afgevaardigden vielen hem bij en de mihis- ter beloofde, er welwillend tegenover te zullen staan. De heeren K. ter Laan (s.d.), Effendi en Sneevliet klaagden over te ver gaande bezuiniging op het onderwijs, maar dr. Moller (r.k.) was het gevolg der bezui niging geweldig meegevallen, omdat het leerlingental niet achteruit was gegaan en zelfs vooruit, méér dan in verhouding tot den bevolkingsaanwas. Minister Colijn noemde dit een prachtig resultaat. Moest volgens dr. Moller het onderwijs zooveel mogelijk in de moedertaal worden gegeven en niet in het maleisch, als dit niet de moedertaal der leerlingen is, mr. Joekes stelde de beteekenis in het licht van de kennis van Nèderlandsch voor leer lingen, die naar het voortgezet onderwijs gaan. Juist in verband hiermede kwam de laatste op voor een behoorlijk onderwijs op de volksscholen en op de Hollandsch Indische scholen, waar de Hollandsche leer krachten z. i. niet door inheemsche mogen worden vervangen. Hiertegenover stelde do minister, dat het doel moet zijn de grootst mogelijke verspreiding van onderwijs én deze niet te verkrijgen is met vijfjarige standaardscholen, wat veel en veel te duur zou komen. De heer Effendi keurde af, dat de Indi sche studenten geen vrijheid hebben om zich een politieke meening te vormen, en zich ertoe moeten bepalen, het professora le voedsel tot zich te nemen, maar de be windsman zeide onder vroolijkheid der Ka mer, dat de studenten juist heel verstan dig zyn, als zy alleen dit laatste doen. In verband met een opmerking van baron van Boetzelaer gaf minister Colijn te ken nen, in beginsel voorstander te zijn van in trekking van art. 177 der Indische Staats regeling, dat het werk van zending en missie in een bepaalde streek afhankelijk stelt van de toestemming van den land voogd. Maar hij zal tijdens dit bewind zoodanige intrekking niet voorstellen, omdat deze kwestie de politieke tegenstellingen zou verscherpen. west uiteraard bedreigt. stemT dU WetsontwerP wordt Dinsdag ge. —Hier ben ik uw leider!" zee* voorzitter tot graaf de Marchant. Den Haag, 28 Februari By de afhandeling der begrooting Van binnenlandsche zaken heeft de heer rt Zeeuw betoogd, dat de werkloosheids^ geheel Rijkstaak dient te worden en H 1 aan de gemeenten een recht op beoaabi. mtkeering uit de Rijkskas, onafhankïÏÏ van de willekeur der regeering, moet den gegeven. Minister De Wüde stelde erh ter de vraag, of de gemeenten hiermede ec baat zouden zyn, omdat het Ryk dan alwL een deel van het, toch al niet te groote b.. belastmgvlucht uit zekere' gemeenten den ren. De katholiek Nivard vroeg hulp voor het, in moeilijkheden verkeerende, Rotter, dam, welks havenbelangen een nationaal belang zyn. De bewindsman echter zeide voor Rotterdam geen uitzondering te kun nen maken op den regel, dat, wie, als nood- lydende, fmancieele hulp krijgt, rekening moet houden met de voorwaarden van den geldschieter. De minister zette in het alge meen uiteen, dat by het stellen der voor waarden door het Ryk geen sprake is van aantasting der gemeentelijke autonomie De regeering, aldus Z.Exc., moet dan wel een gezond financieel beleid van de ge meenten eischen. Vooral de sociaal-demo craten dienen dit te bedenken, zeide lui en zy moeten niet probeeren, de verantwoor- delykheid voor drastische maatregelen op de regeenng te schuiven. De minister her innerde er ook aan, dat de verstrekking van richtlynen voor de salarieering van het per soneel der lagere organen geschiedde op verzoek van vele lagere organen, welke het logisch vonden, zich te richten naar de salarieering van het Rijkspersoneel. Jegens den katholiek Kropman, die op herstel der forensenbelasting had aange drongen, verklaarde de minister, dat de in stelling van het gemeentefonds beoogde, door nivelleering van de gemeentelijke be lastingen de forensenbelasting overbodig te maken. Intusschen erkende Z.Exc., dat de belastingvlucht uit zekere gemeenten der atste ntyd wel een zeer grooten omvang gaat aannemen. Hy zal daarom overwegen, o speciale maatregelen moeten worden ge nomen. Z.Exc. is in beginsel voor een Rykskin- dertoeslagfonds, maar er zyn principieele meeningsverschillen, welke de regeering tot voorzichtigheid nopen. Hy zal het echter nog eens overwegen. Ten aanzien van de niet-benoembaarheid van N.S.B.-ers tot het burgemeestersambt merkte de bewindsman op, dat dit een aan gelegenheid is, welke het geheele kabinet raakt, omdat de regeering heeft uitgemaakt, dat N.S.B.-ers uitgesloten moeten zijn van benoeming tot overheidsambten. En dit wil de minister a fortiori doen gelden ten aan zien van burgemeesters, die volledige zeker heid moeten geven, dat zy by conflicten on voorwaardelijk de zijde van het wettig ge zag zullen kiezen en niet die van een zeke ren man! Graaf de Marchant verklaarde, dat ook een N.S.B.-er by een conflict aan den kant van het wettig gezag zou staan, wat de bewindsman zeide, met genoegen te hooren, maar niet heelemaal afdoende te vinden! Met de verwijdering van nationaal- socialistische elementen uit de burgerwach ten gaat Z.Exc., waar dit noodig is, met kracht voort. Wat de S.D.A.P. betreft, achtte hij de vraag van benoeming tot burgemeester nog moeilijker, omdat, zeide hy, deze partij zoo vaak van standpunt en houding verandert. Toen de begrooting was afgehandeld, ver klaarde graaf de Marchant, ertegen te stem men, wegens de z.i. ongrondwettige uitslui ting van N.S.B.-ers van het burgemeesters ambt en wegens de passage in de memorie van antwoord, waarin sprake is van zuive ring van de burgerwachten van nationaal- socialistische elementen. In het jargon uit dien hoek is dit een beleediging, zeide hij- Voorzitter De Vos van Steenwyk hamerde en verklaarde, dat men, over de regeering sprekende, het woord „jargon" niet mocht gebruiken. Graaf de Marchant bracht hierte gen in, dat minister Slingenberg zelf Don derdag dit woord had gebruikt met betrek king tot de N.S.B. Maar de voorzitter ha merde opnieuw en zeide: „U heeft u te hou den aan de leiding van den voorzitter. Hier ben ik uw Leider!" De Kamer genoot. De werd graaf begrooting van binnenlandsche zaken goedgekeurd met aanteekening, dat de Marchant tegen was. De Posteryenbegrooting ging zonder de en zonder stemming erdoor.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8