DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het leger van Ras Kassa vernietigd. No. 52 Maandag 2 Maart 1936 138e Jaargang De Italianen hebben na een gevecht van 3 dagen het leger van Ras Kassa, dat omsingeld was, volkomen verslagen Ras Kassa op de vlucht geslagen. ONZE AMBULANCE IN ABESSINIË. Koning Edward voor de radio. Goebbels op de Leipziger Messe. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheelo Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Ras Kassa Op 1 Maart 1896 sneuvelde duizen den Italianen bij Adoea tegen de over macht van woeste Abessinische krij gers, die aldus een einde maakten aan Italië's eerste poging om met geweld zich meester te maken van een deel van Abessinië. Al de jaren die sindsdien zijn verloopen heeft Italië aan wraak gedacht, die neder laag heeft het nooit kunnen verkroppen. Maar nu, na veertig jaar, is de revanche gekomen. In dezelfde streek van Adoea hebben opnieuw de wilde honden onder aanvoe ring van hun rassen tegen de Italianen ge streden. Maar nu tegen anders uitgeruste Italianen, tegen troepen die door zeer ster ke moderne hulpmiddelen werden ge steund en bovendien talrijk genoeg waren om tegen een paar duizend Abessiniërs meer of minder niet op te zien. Maarschalk Badoglio heeft een groote overwinning behaald. In zijn 142e officieel legerbericht meldt hij kort en krachtig ,dat het leger van Ras Kassa vernietigd is. Stefani, het Italiaansche Nieuwsbureau meldt uit Asmara: De slag in Tembien, die op 27 Februari begonnen is ,kan als gewonnen worden beschouwd. De vijand bood verbitterden tegenstand om aan een omsingeling te ont komen. Het leger van Ras Kassa is vernie tigd. De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Reusachtige hoeveelheden wapenen dieren en ander materiaal zijn buitge maakt. Het lot van Ras Kassa is hetzelfde als dat van Ras Moeloegeta. De lucht macht is bezig de overwinning uit te buiten. De correspondent van euter meldt, dat de strijd in Tembien 29 Februari 's avonds eindigde. De vluchtende legers van Ras Kassa en Ras Seyoem worden door de ar tillerie voortdurend gebombardeerd. De verliezen aan Abessinische zijde zouden eenige duizenden bedragen, de Italianen verloren slechts eenige honderden. Nadere bijzonderheden. Bijzonderheden worden gemeld uit Asmara in een radiogram van den oorlogs correspondent van het Duitsche Nieuws bureau. Die seint: Sins Vrijdag is aan het Noordelijk front in Abessinië een groote Italiaansche militaire actie aan den gang, welke ten doel heeft de legers van ras Kassa en van ras Seyoem te omsingelen. .In het hoofdkwartier is men van mee- ning, dat dit doel zoo goed als bereikt is en dat men kan zeggen, dat de Abessini sche troepen aan het Noordelijk front ver dagen zijn. Tegelijk met den opmarsch van het eer ste legercorps, welke leidde tot de bezet ting van den Amba Aladzji, heeft het corps inheemsche troepen, een grootsche actie opgezet tegen Ras Kassa en Ras Seyoem, die met ongeveer 70.000 man voortdurend pogingen ondernamen door te breken in de richting van Haussien. Terwijl het derde legercorps ten Zuiden van de rivier Ghewa opereerde, arriveerde het inheemsche corps ten Noorden van Abbi Addi. Op 28 Febr. kon de Abessini sche ^stelling op den Work Amba („goud- berg") bij een verrassenden stormaanval worden genomen. Alpenjagers en zwarthemden, die gedetacheerd zijn bij het corps in heemsche troepen zijn, niet opgemerkt door den vijand, den bijna 2000 M. hoogen bergrug bestogen Zij verdre ven den geheel verras'°n vijand in een bloedig bajonetgevecht. Ras Seyoem Niettegenstaande het kramtig artille rie- en viiegtuigbombardement, waardoor de Abessmiërs werden weggemaaid, prj- beerden zij den geheelen dag door de stel ling opnieuw te bestormen. Des avond.» moesten zij evenwel onder den krachtigen druk der Italianen het veld ruimen, met achterlating van 3000 ge sneuvelden, o.w. een commandant en vrjf onder-commandanten. De Italiaansche verliezen bedroegen dien dag ongeveer 500 gesneuvelden. Op 29 Februari hebben de Italianen hun militaire actie voortgezet. De actie is nog niet ten einde. In het algemeen kan gezegd worden, dat aan het Noordelijk front alleen nog het leger van ras Immeroe strijdbaar is. De correspondent heeft het hoofdkwar- tir te Asmara bij zijn terugkeer feestelijk verlicht gezien. In militaire kringen te Asmara ver klaart men dat Abessinië van militair standpunt bezien thans den oorlog heeft verloren. Minder erg. In een later radiogram echter meldt de zelfde correspondent: Na de vergeefsche poging, den Work Amba ten noorden van Abbi Addi te her overen, trok het Abessinische leger, dat niet 70.000, doch slechts 15.000 man sterk was ,uit Abbi Addi terug, waar het door uit het zuiden naderende legerkorps werd omsingeld. In den nacht van Vrijdag op Zater dag slaagde Ras Kassa er in met een deel zijner troepen door de Italiaan sche troepen heen te breken en te vluchten in de richting van de Takazze. Italiaansche bommenwerpers hebben de achtervolging ingezet en Kassa's troepen met bommen bestookt. Dit wijst weliswaar op een overwinning der Italianen, doch dan op een heel wat kleiner schaal, dan in de eerste berichten mocht worden aangenomen. Abessinische berichten. In tegenstelling met anders, weet men thans in Addis Abeba al spoedig van den strijd af. Reuter meldt n.1. uit de hoofd stad, evenwel niet officieel, dat naar men haar verklaart, langs de rivier de Samre, op 30 KM. ten westen van den weg van Antalo naar Maba Alagi, verwoede ge vechten plaats vinden. De Italianen rukken uit het oosten op, doch stuiten op hardnek- kigen tegenstand van de mannen van Ras Kassa en Ras Moeloegeta. Honderden Italianen en Abessiniërs zijn tijdens ge vechten van man tegen man nabij Muggia gesneuveld. Het Italiaansche berggeschut is de Abessinische stellingen begonnen te bombardeeren, doch verscheidene door met bajonetten gewapende Abessiniërs on dernomen charges, maakten het gebruik van de artillerie onmogelijk. Volgens de laatste berichten kan in de zen sector nog niemand als overwinnaar worden aangewezen, doch in Tembien zijn thans verwoede gevechten begonnen. We kunnen na deze mededeelingen uit Addis Abeba aannemen, dat het volkomen mis is geloopen aan het Noordelijk front. De herdenking van Adoea. In tegenwoordigheid van den koning en Mussolini werd Zondagavond aan het graf van den Onbekende Soldaat een plechtige mis in de open lucht gecelebreerd ter eere van de vandaag veertig jaren ge leden bij Adoea gesneuvelde Italiaansche militairen. Alle troepen van het garnizoen Rome, zoomede alle manschappen der fascisti sche militie en andere op militairen leest geschoeide partij organisaties woonden de plechtigheid bij. De manschappen stonden opgesteld op het Piazza Venezia en bij het nationale monument. De toegangswegen waren door tien duizenden personen bezet. Groot was het enthousiasme toen Mus solini op het balkon van zijn paleis ver scheen. Mussolinie zeide o.m.: Onze held haftige soldaten rukken voorwaarts. De feiten spreken en zullen nog meer spreken. Geen herdenking van Adoea. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Op 2 Maart zal het feit worden herdacht, dat keizer Meneelik veertig jaar geleden |in den slag van Adoea over de Italianen 'heeft gezegevierd. Uit reverentie jegens het Italiaansche gezantschap, dat tot het uitbreken van den oorlog te Addis Abeba was gevestigd, wer den de jaarlijksche herdenkingsplechtig heden slechts op bescheiden voet gehouden en in het geheele land tijdens godsdienst oefeningen gevierd. Dit jaar zal in het ge heel geen Adoea-herdenking worden ge houden, omdat Adoea thans in Italiaansche handen is en de keizer met zijn militaire leiders afwezig is. Vandaag zal een groote godsdienstoefe ning worden gehouden, welke het karakter zal dragen van een bidstonde voor de eind overwinning van het Abessinische leger. Het Italiaansche offensief dat vanzelf sprekend moest dienen om den dag van Adoea te wreken, heeft natuurlijk strate- gish meer te beteekenen dan alleen het uitwisschen van vroegere schande, het beteekent, dat de Italianen den grooten regentijd ingaan op een goed front, dat vermoedelijk niet door Abessiniërs in zijn verbindingswegen kan worden getroffen. Maar heel veel verder zullen de Italianen in het eerste half jaar wel niet komen. Zaterdagmiddag is de laatste Express uit Addis beba naar Djiboeti vertrokken. Het is de gewoonte de spoorwegverbin ding te verbreken gedurende het regen seizoen, aangezien de spoorlijn meermalen wordt beschadigd door de hevige regenval. Tot October dus zullen de krijgsver richtingen sterk onder den invloed van den regen te lijden hebben. Maar de nederlaag der Abessinische legeraanvoerders in de streek van Odoea zal niet nalaten, indruk te maken in Abes sinië, het maakt bovendien Italië's positie in Europa sterker. Men meldt ons heden: Wij vervolgen ons overzicht van de lotge vallen van de Nederlandsche ambulance in Abessinië aan de hand van de rapporten, welke de leider, dr. Winckel, aan het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis regelmatig doet toekomen. De thans ontvangen rapporten betreffen de week van Zaterdag 1 tot en met Zaterdag 8 Februari. Op Zaterdag 1 Februari was de apotheek vrijwel in orde, zoo schrijft dr. Winckel, en het laboratorium geheel in orde. De dokto ren konden dien dag beginnen met het on derzoek naar de bloedgroepen der bevol king. Ook werd de post van de ambulance bij den secretaris van den Negus bezorgd. Wanneer deze verzonden wordt, is een an dere kwestie, zoo voegt dr. Winckel hier la coniek aan toe. De vrachtauto's waren nog steeds niet in Addis Abeba aangekomen. Zij waren hal verwege in den modder blijven steken. Daarom werd aan het Abessinische Roode Kruis in Addis Abeba verzocht, dr. Bel- monte zoo mogelijk per Roode Kruis-vlieg- tuig te doen reizen. Sinds een paar dagen moet namelijk zulk een vliegtuig van Addis Abeba naar Dessié vertrekken, doch tot dus ver is er niets aangekomen. Het kamp der ambulance, gelegen op het terrein der Fransche paters Lazaristen, is ge kenmerkt door de medegegeven Roode Kruisvlaggen en door de Nederlandsche vlag. Op den grond liggen ook enkele Roode Kruisvlaggen. Wij meenen, zoo wordt in het rapport vermeld, dat onze beste bescherming voorloopig gelegen is in den afstand van de stad Dessié en in de onmiddellijke nabijheid van de Fransche missie, welke gekenmerkt is door de vlaggen van Frankrijk en van het Roode Kruis. Op Zondag 2 Februari werden vele bezoe kers ontvangen. Des middags was er een uitnoodiging voor alle leden voor een diner bij den Negus. Wij togen er allen in tuniek heen, gehaald en weer thuisgebracht door hofauto's. De heer De Vries zat links en dr. Winckel rechts van den Negus. Er werden geen toespraken aan tafel gehouden, alleen na het diner onderhield de Negus zich nog een i gen tijd met hen. Op den thuisrit troffen wij een vrachtauto van de Britsche ambulance aan, welke door de duisternis van den goeden weg was af gedwaald. Het bleek er een te zijn van een transport van 5 auto's, volgeladen met ge wonden en bestemd voor de Nederlandsche ambulance. Des avonds om half elf kwam het transport aan en om twaalf uur lagen allen op de zestien beschikbare bedden en op tien van de Britten geleende brancards. De leider der Britsche ambulance, dr. Melly, had getracht de Nederlanders telefonisch op de hoogte te brengen van de komst der ver wonden. Dit bericht heeft onze landgenoo- ten echter niet bereikt. De Britsche ambu lance, welke geheel bezet was met zestig slachtoffers van het bombardement van Waldia, wil trachten naar het Noorden te trekken om dichter bij het front te zijn, der halve werd deze zending patiënten naar de Nederlanders gestuurd. Nog meerdere transporten zijn te ver wachten. De autoweg van Dessié naar Waldia moet met elke beschrijving spotten en is veel gevaarlijker dan die tusschen Addis Abeba en Dessié. Op Maandag 3 Februari werd bericht ontvangen, dat de auto's welke op den weg DessiéAddis Abeba waren blijven steken, er in geslaagd zijn den tocht voort te zetten, zoodat zij wellicht dien dag Addis Abeba zouden kunnen bereiken. De Negus had zijn bezoek tegen den vol genden dag half vijf aangekondigd. Voorts werd nog uit Addis Abeba bericht ontvan gen, dat dr. Belmonte vermoedelijk Dinsdag per vliegtuig in Dessie zou komen en dat de vrachtauto's zouden volgen met het laatste deel der uitrusting. De zorg voor de zieken vertrouwde de leider toe aan de doktoren van Schelven (zooals men weet, de correspondent van de Alkm. Crt. Red.) en Van der Does, ieder de helft; 22 der patiënten bleken afkomstig te zijn van het bombardement van Waldia, de anderen waren onderweg door de auto's medegenomen. Bijna allen hebben gecom pliceerde fracturen door bomscherven en zijn zwaar geïnfecteerd. Dinsdag 4 Februari kwam de heer Junos in het kamp aan. Hij had een moeilijken en langdurigen tocht per lichte vrachtauto ge had, doch was er per slot van rekening toch gekomen. Het bezoek van den Negus, dat tegen half vijf aangekondigd was, was vervroegd tot half elf. Met den heer de Vries en de Fransche paters ontving dr. Winckel Z. M. aan den ingang van het terrein; de andere leden der ambulance waren aan het werk gebleven. Achtereenvolgens werden bezocht de beide ziekenzalen, operatiekamer, apo- heek, laboratorium, medisch magazijn en het tentenkamp. Wij hadden gedacht, zoo schrijft dr. Winckel, in onze eettent een glas champagne te offreeren, doch Z.M. ver klaarde, dit tot zijn leedwezen niet te kun nen accepteeren, daar hij vastte. Bij het af scheid nemen verklaarde de Negus ten zeerste voldaan te zijn over de inrichting van het kamp en over de verzorging der patiënten. Het bezoek had een half uur ge duurd. Daarna had een onderhoud plaats met dr. Junod. In de eerste plaats wees deze ons erop, dat onze Roode Kruisvlaggen lang niet groot genoeg zijn. Derhalve worden, volgens zijn aanwijzingen, vlaggen van veertien meter in het quadraat vervaardigd, met een rood kruis van tien meter lengte, voor met basiskamp en de posten elk één, om uitgebreid op den grond gelegd te worden. Voorts werd afgesproken, dat elke vooruit geschoven post zijn eigen coureurs zou hebben, om voor de verbinding met de basis onafhankelijk van anderen te zijn. Ten slotte werd aan de Nederlandsche ambulance nog medegedeeld, dat door aller lei ongelukkige omstandigheden het geheele Noorderfront ontbloot is van artsen, zoodat het van het hoogste gewicht is, dat de Ne derlandsche en de Britsche ambulance ge heel of gedeeltelijk zoover naar het Noorden trekken, als met de veiligheidseischen over een te brengen is. Dr. Junod zou den vol genden dag naar Waldia, naar de Britten, gaan. Dr. Winckel sprak met hem af om mede te gaan. Blijkens het rapport van Woensdag heeft dr. Winckel aan dit voor nemen echter geen gevolg kunnen geven, daar hij een aanvang van malaria kreeg en den geheelen dag met koorts te bed lag. Des middags kregen de Nederlanders nog twee zieken van de Britsche ambulance. De En- gelschen trokken Noordwaarts en konden deze ernstige patiënten, verdachte vlek- typhus, niet meenemen. Donderdag 6 Februari was zoo staat in de rapporten vermeld nog altijd niets van dr. Belmonte vernomen en evenmin van de vrachtauto's. Des avonds liet de Negus geschenken voor de ambulance bezorgen: een vette os, 4 balen meel, een blik (18 L.) vol honing en een blik met boter. Vrijdag en Zaterdag werd alles in orde gebracht voor het vertrek der eerste een heid. De heer Veeneklaas zou niet mee kun nen gaan, daar hij ziek was. Gelukkig was zijn ongesteldheid niet ernstig, doch hij zal toch eenige dagen het bed moeten houden. Woorden van dank tot zijn volk. Koning Edward VIII heeft gistermiddag te Londen zijn eerste radioredevoering uit gesproken sinds zijn troonbestijging. Na hulde te hebben gebracht aan wijlen zijn vader en na begroetingswoorden te hebben gericht tot de prinsen en het volk van Indië, zeide de koning: Koningin Mary, mijn familie en ik zelf hebben een grooten steun gehad in de betuigingen van ernstige deelneming, welke uit alle deelen der wereld tot ons zijn gekomen. Wij zullen de sympathiebetuigingen, welke wij van duizenden personen hebben mogen ontvangen, niet alleen uit het Britsche Rijk, doch ook uit den vreemde, nooit vergeten. Het is ons buitengewoon aangenaam te weten hoezeer de groote politiek van mijn vader werd gewaardeerd. Op mij rust de taak zijn werk voor te zetten. Ik ben bij de meesten uwer beter bekend als prins van Wales, d.w.z. als de man, die gedurende den oorlog en daarna de ge legenheid heeft gehad in contact te komen met de volken van bijna alle landen der aarde en hun te leeren kennen. Hoewel ik tot u spreek als koning, ben ik nog steeds dezelfde en mijn voortdurend streven zal er op gericht zijn voort te gaan het welzijn van mijn medemenschen te be vorderen. Dat de toekomst vrede en een goed wederzij dsch begrip moge brengen over de geheele wereld en welvaart en geluk aan het Britsche volk en dat wij ons onze erfe nis waardig mogen betoonen. Rede van den minister voor propaganda. Rijksminister dr. Goebbels heeft Zondag middag de Leipziger Messe geopend met een rede, waarin hij o.a. zeide: Bijna achttien jaar zijn voorbij gegaan sinds het einde van den wereldoorlog, die bijna alle volken aan den rand van den afgrond bracht en het raderwerk van het internationale economische leven bijna geheel tot stil stand bracht. Is het in die acht tien jaar gelukt, het economische verkeer weer op gang te brengen? De toestand is zóó, dat sommigen in on gebruikte rijkdommen bjjoa stikken, terwijl de anderen in armoede omkomen. De eco nomische nood is in hoofdzaak ontstaan onder den invloed van politieke gebeurte nissen en van politieke tendenties. Door het dictaat van Versailles is een basis gescha pen voor een wereldorde, die spot met elk gezond verstand en met iedere ervaring en daarom de ergste gevolgen moest hebben. Het uitgangspunt was namelijk, dat het beter met de welvaart van de wereld zou gaan naarmate het een deel van het econo mische gebied, Duitschland, slechter zou gaan. De kroon werd op het economisch on verstand gezet, dat men de verarmde Duit sche economie milliarden leende tegen onge hoord hooge rente, om op deze wijze nog zaken te doen. Deze schijnbare weldaad moest natuurlijk op zekeren dag plaag worden voor alle partijen, dezen economischen waanzin waren. De geheele wereld raakte Goebbels tot een die bij trokken tenslotte

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1