Aqenda £ucPitvaact £aatsteBetichten IVeec&ecicfit HEERHUGOWAARD URSEM GROOTSCHERMER HEILOO ST. PANCRAS De toestand te Tokio. De oorlog in Oost-Afrika. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Broadway Melody of 1936 (revue); hoofdrol len Jack Benny en Eleanor Powell. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, half 8, eiken avond tot en met Dinsdag, hoofdnummer Planken koorts (komedie); hoofdrollen Szöke Szakall en Otto Wallburg. Toegang voor alle leeftij den. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Men- schen op een boot (sens.); hoofdrollen Vic- tor Mc Laglen, John Gilbert en Helen Vin- son. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Love me for ever (rom.); hoofdrol Grace Moore. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 2 Maart. 8.15 uur, doopsgez. kerk Koningsweg, le zing ds. v. d. Veen van Amsterdam, onder werp „Hedendaagsch heidendom". Woensdag 4 Maart. 8.15 uur, De Unie, concert: zang, viool en piano. verstrikt in een schuldensysteem, waaruit de volkeren zich slechts konden losmaken door de schuldbetaling te staken. Deze ontwikkeling heeft de laatste jaren verwoestende gevolgen gehad voor de han delsbetrekkingen der volken en er toe ge leid, dat de wereldhandel vormen heeft aan genomen, die men vroeger belachelijk en onaanvaardbaar zou hebben genoemd. De ongelijkmatige verdeeling der grond stoffen zou op zichzelf nog niet zoozeer een probleem van wereldpolitiek en wereld economie zijn, indien een gezond ruilverkeer mogelijk zou zijn. Dat is helaas niet het geval. Kapitalistische verblindheid, politieke boycotpropaganda en volkomen onzekerheid op valutagebied verhinderen dat. Voor de aan grondstoffen arme landen is de invoer van grondstoffen onafscheidelijk verbonden met den uitvoer van fabrikaten. Zij moeten hun waren afzetten op de wereld markten om als tegenwaarde grondstoffen te betrekken. Hoe kan deze normale buiten- landsche handel, waar alle landen voordeel van hebben, evenwel gedijen, wanneer bij de overige handels- en douane-politieke moeilijkheden nog de voortdurende wijzi gingen komen in den maatstaf der valuta berekening? In bijna alle landen der wereld is de va luta in de laatste jaren onderhevig geweest aan een zeere devaluatie, doch overal op een verschillend tijdstip en in verschillende mate. Op die manier is men dan in het tijdvak van het luchtvaartverkeer en van de radio overgegaan tot de meest primitieve metho den van goederenverkeer na de periode der glazen kraaltjes en olifantentanden. Deze methode nu doet den wereldhandel, welke van natura veelzijdig moet zijn, geweld aan. In 1935 viel 60% van den Duitschen bui- tenlandschen handel binnen de clearing- overeenkomsten, ongeveer 20 viel binnen het compensatieverkeer, terwijl slechts 20 in contanten werd ontvangen. Het Duitsche vernuft en de Duitsche wils kracht hebben het bestaan tal van natuur lijke grondstoffen te vervangen door gelijk waardige of zelfs superieure kunstmatige stoffen. Het logische gevolg van de uitvinding van kunstmatige producten is, dat de natuur lijke grondstoffen overbodig worden en geen afzet meer vinden. Reeds thans blijkt, aldus dr. Goebbels, dat de rijk met natuurlijke grondstoffen overbodig worden en geen afzet meer vinden. Reeds thans blijkt, aldus Dr. Goebbels, dat de rijk met natuurlijke grondstoffen gezegende landen in toenemen de mate met hun rijkdommen blijven zitten en niet meer de noodige afzetgebieden vinden. Duitschland kan volgens Dr. Goebbels deze ontwikkeling nog steeds met kalmte tegemoet zien. Wij zullen al onze behoeften weten te dekken. Hoe lang het ook zal duren, het zal ons ten slotte gelukken. Ook tegenover de bedreiging van een in ternationale anarchie is het Duitschland van Adolf Hitier immuun. Wij kijken evenwel met bezorgdheid naar andere landen. Er is een betalingsverkeer op stabielen grondslag noodig. De onhoudbare schulden uit den wereldoorlog en de onzinnige schuld dictaten moeten worden ingetrokken en de mogelijkheid moet worden geschapen goede waren voor goed geld te koopen. STAKING IN POOLSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Zestigduizend arbeiders leggen het werk neer. Te Lodz in Polen hebben de textiel-ar- beiders in massa-vergadering besloten, dat een staking met ingang van heden zou worden afgekondigd in alle fabrieken, welker directie geen collectief contract heeft geteekend of zich daaraan niet houdt. De staking betreft de grootste textielfabrie ken van Lodz, Tomaszow, Zdoenska Wola en Pabianiceoend; 60.000 arbeiders zijn er bij betrokken. DE AFFAERE-HAUPTMANN. Geheimzinnige diefstal van brieven. De zoon van den vroegeren Amerikaan- schen gezant in Mexico, Dwight Morrow, heeft den chef der politie in New-Jersey (Am.) medegedeeld, dat de brieven van zijn zuster, de echtgenoote van kolonel Lind- bergh, zijn ontstolen. De brieven, die vol gens zijn zeggen belangrijke bijzonderheden over de ontvoeringsaffaire en het proces be vatten, waren uit Zijn woning te Cambridge, waar hij studeert aan de Harvard-universi- teit, ontvreemd, waarschijnlijk door een jon gedame, die zich aan hem had voorgesteld als verslaggeefster van een blad en om een onderhoud had verzocht. Dit is volgens zijn mededeelingen twee weken geleden geschied. Uit een onderzoek is gebleken, dat het blad, waaraan de jonge dame zeide mede te werken, in het geheel niet bestaat. Ook de jongedame zelf heeft men niet kunnen terugvinden. Daar de inhoud van de briefwisseling tus- schen Dwight Morrow en zijn zuster niet bekend is, laat zich niet beoordeelen of de brieven inderdaad zoo belangrijk zijn als de eigenaar verklaard heeft. 142.000 LIFTBOYS IN STAKING. New-York moet trappenloopen. Gisteravond is te New-York een staking van liftjongens uitgebroken, waardoor meer dan 600 gebouwen zijn getroffen. Tusschen de stakers en werkwilligen heb ben verschillende botsingen plaats gehad. Een 20-tal personen is gearresteerd. Vier personen zijn gewond. Men gelooft, dat de staking vandaag tot 9600 gebouwen zal worden uitgebreid, waardoor het aantal stakers tot 142.000 zal stijgen. De politie heeft strenge maat regelen genomen, om de orde te hand haven. Het D. N. B. meldt nog, dat ook in het 192-verdiepingen hooge Emoe-State- Building wordt gestaakt. De vertegen woordiger der werkgevers hebben zich tot dusverre niet geneigd getoond aan de looneischen der ontevreden liftjongens te voldoen. CHINEESCHE MIJNWERKERS SLAAGS. Acht dooden, een en dertig gewon den. Huizen met dynamiet opge blazen. In Dungun in Britsch-Malakka is het, naar uit Singapore gemeld wordt, tot zeer bloedige vechtpartijen gekomen tusschen Noord- en Zuid-Chineezen, die door in een in Japansch bezit zijnde ijzermijn werkten. Acht personen werden gedood, een en der tig zwaar gewond. Een reeks huizen werd met dynamiet opgeblazen, andere huizen werden plaatgebrand. Bij den strijd, waaraan honderden Chi- neezen deelnamen, werden alle soorten wapenen gebruikt. De eigenlijke oorzaak schijnt te liggen in meeningsverschillen tijdens kansspelen. De Noord-Chineezen schoolden samen en bestormden de wijk der Zuid-Chineezen, die in korten tijd het aan zien van een slagveld kreeg. Na een ge vecht, dat drie uur duurde, trokken de aan vallers terug. DE NACHTEGAAL IN DEN MODDER. Zaterdag bij Rome geland, maar Zondag niet vertrokken. Het uitgaande Indië-toestel Nachte gaal, dat Zaterdag van Schiphol was vertrokken, is dien dag te Rome in plaats van op het vliegterrein Littorio, dat als onbruikbaar was opgegeven, op het vliegveld Ciampino geland. Ook dit terrein bleek echter ongeschikt te zijn, want het toestel is na de landing in den modder weggezakt. Het vliegtuig kon dientengevolge Zondag niet vertrekken. Men moet nu afwachten, of de Nachte gaal vandaag zal kunnen opstijgen. De Nachtegaal weer in de lucht! Nader vernemen wij, dat de Nachtegaal hedenochtend om 6.20 uur uit Rome is ver trokken. Coöperatieve Boerenleenbank. Zaterdagavond vergaderde de coöpe ratieve boerenleenbank te Heerhugowaard in de zaal van den heer A. Rus, onder voorzitterschap van haar directeur, den heer A Kooy. De voorzitter opende met een woord van welkom waarna hij den heer A. Kalf her dacht, in leven lid van den raad van toe zicht Vervolgens hield spreker een korte rede over het werk van de bank. Deze hield voor zoover dat met haar levensbe langen is overeen te brengen, zooveel mo gelijk rekening met de moeilijkheden waarin vele van haar debiteuren verkee- ren. Spr. meende te mogen zeggen dat wanneer alle schuldeischers hadden ge handeld als de boerenleenbanken, de re geering geen maatregelen behoefde te nemen ter bescherming van schuldenaren. De credietverleening is door vele instellin gen en particulieren vrijwel stop gezet. De bank heeft echter voorzoover de beschik bare middelen het toelaten toch nog aan enkele personen voorschotten verleend. Het vaststellen van de rente is voor het bestuur een deel moeilijke zaak, doch spr. meende dat de geldnemers bij de boeren leenbank nog steeds voordeelig terecht kunnen. Vervolgens deelde spr. mede dat de rente voor rekeninghouders met 1/4 is ver laagd. Voor de betaalde is deze gebracht ty* voor creditsaldi van U 6 reden tot verlaging van de rente van spaargelden is dat de centrale bank minder rente uitkeert, waardoor de bank verliezen zou gaan lijden. Uit de rekening van den kassier bleek dat aan voorschotter is uitgekeerd 5660 en terugbetaald op voorschotten 11426 De ontvangen spaargelden bedroegen 99.043.34, de terug betaalde spaargelden 97.163.62. De winst over 1935 was groot 1529.87. De voorzitter deelde mede dat de winst niet grooter was doordat de centrale bank minder rente is gaan uitkee- ren, terwijl door de bank voorts een verlies is geleden door het faillissement van den heer F. van Leyen. Besloten werd de winst bij de reserve te voegen, zoodat deze groot zal zijn 32.688.13. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer G. Dirkmaat, werd goedgekeurd, Bij de verkiezingen werd de heer A. Kooy als aftredend bestuurslid met groote meerderheid van stemmen herkozen. Tot lid van den raad van toezicht werd in de vacature van den heer A. Kalf benoemd de heer P. Beers, terwijl als plaatsvervan gende leden van het bestuur de heeren H. A. M. Wuis en J. Geusebroek werden herkozen. Op verzoek van den voorzitter kreeg het bestuur weer het recht om voor 1937 den rentevoet vast te stellen. Kali-bemesting. Donderdagavond hield de heer Balk een voordracht met films vanwege het land bouwkundig bureau van de N.V. Ver. Kali maatschappij te Amsterdam in de zaal van den heer J. Kok te Rustenburg. De heer J. Buis Jz. heette allen welkom. Op 'n aange name, prettige en zeer duidelijke wijze heeft de heer Balk uiteengezet, dat kunstmest veel voor heeft bij natuurlijke bemesting en aangetoond dat kalibemesting ook veel goed- kooper, doelmatiger en dus economischer is. Van de vier hoofdvoedingsstoffen, n.1. stik stof, fosforzuur, kalk en kali, wijdde de spr. speciaal uit over kalibemesting, waarvan in normale jaren de omzet 40 tot 42 duizend wagons per jaar bedroeg. Vervolgens werd de film vertoond van de kali-industrie vanuit de mijn tot de afleve ring aan de opslagplaatsen, gevolgd door een paar komische films. Na afloop werden den heer Balk tal van vragen gesteld, die tot voldoening werden beantwoord, waarna de heer J. Buis Jzn. na mens de aanwezigen den heer Balk hartelijk dank bracht voor zijn leerzame voordracht. Kindje te water. Het oudste dochtertje van het hoofd der openbare school geraakte op een onbe waakt oogenblik in een uitgebaggerde sloot nabij de ouderlijke woning. Gelukkig werd dit spoedig door den vader bemerkt, die zich geen oogenblik bedacht en te water sprong en het genoegen smaakte zijn kind te redden. Jaarvergadering V.A.R.A. De afd. Grootschermer van de V.A.R.A. hield Vrijdag 28 Febr. haar jaarvergadering ten huize van den heer J. Kay. De voorzitter verheugde zich over de be vredigende opkomst der leden en hoopte op een goede opbrengst der Vara-busjes. Het leden-aantal bevindt zich nog in s*jgende lijn. De geldmiddelen stonden er niet slecht voor. Er was een batig saldo van 16. Uit voerig werd behandeld de beschrijvings brief voor de districtsvergadering te Alk maar. Alle bestuursleden werden herkozen. Het geheel toonde aan een opgewekt vere nigingsleven. De vereeniging Stille Omgang hield Zondagmiddag een jaarvergadering in de Bibliotheek. Aan de orde was de rekening, welke luidde: ontvangsten en uitgaven 86.55'4, saldo 51,63 3^ - Besproken werd de bestuurs verkiezing, daar de heer C. Bakker Pzn. als voorzitter wilde aftreden. Daar er van alle kanten aandrang werd uitgeoefend om aan te blijven een ander zou dan wel leider zijn met de omgangen), bleef hij tot 1937 aan. Aan de orde was als laatste punt de tocht naar Amsterdam op 15 Maart a.s. Er geen een 115 personen meer, waarvan een klein gedeelte te voet, een deel per fiets, doch het grootste deel per trein. Nederl. Tuindersbond. De afd. van den Ned. Tuindersbond ver gaderde bij den heer Bouwstra onder leiding van den heer Hoogland. In bespreking kwam de beschrijvings brief voor het district Noordholland. De secretaris deed de mededeeling, dat de ambtenaar van den Plantenziekte- kundigen dienst hier ter plaatse zijn uiter ste best doet, om de draaihartigheid te on derzoeken. Het gaat er om dat wij weten hoe de galmug overwintert, een woord van hulde is echter wel op zijn plaats en spr. hoopte, dat de heer van Herwijnen succes mag hebben en hij nog eens aangesteld zal worden om zich geheel aan dit belangrijk werk te wijden. Als afgevaardigden naar Hoorn werden gekozen de heeren K. Kaas en Jb. Wit. De beschrijvingsbrief van de Landelijke Organisatie kwam nu aan de orde. De reke ning werd goedgekeurd. Loosduinen was voor devaluatie. Het be stuur wilde daar liever geen uitspraak over uitlokken. Dit werd algemeen goedgevon den. De L.C.O. moest meer ook door tuinders worden samengesteld, daar het nu vaak landbouworganisaties zijn die de lakens uit- deelen. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren Jb. de Vries en G. Booij. De heer Kaas wilde weer een protestver gadering, want er moet meer leven in den bond komen. De voorzitter meende, dat de luizensteun wel terecht zal komen. Men weet echter nog niets. We weten nog niet wie wel en wie niet in aanmerking komen. De secretaris dacht, dat als er een pro testvergadering wordt gehouden dit alleen zal kunnen gaan tegen de acht ton die ge- vo eerd is, maar in de eerste plaats moet dan T?afering sla?en en dit zal n.k t Tders zelf afhangen. De heer K. Roos zou willen, dat de richt- wetennwaar zTa^Sïjn't?'- b°eren De voorzitter deelde medt dTrf*™ "i®*' heer Kaan en de voorzitter'de kostprijzen berekend waren wat ook gedaan was door den secretaris. Deze waren vergeleken en klopten. De minister vond ze echter te hoos maar bij later onderzoek, waren andere ad viseurs nog hooger. (Ongecorrigeerd.) Contact met Japan. Hedenmorgen kreeg het hoofdkantoor van Aneta te Batavia na dagenlange vergeefsche pogingen rechtstreeks telefonische aanslui ting met Tokio en kon men informeeren naar de bevindingen van de aldaar gevestig de Nederlanders. Hierop werd geantwoord, dat men zich in uitstekenden toestand be vindt en alles weer rustig is. De relletjes zijn afgeloopen; alhoewel de staat van be leg nog niet is opgeheven, is het stadsbeeld wederom normaal. Ten aanzien van de be waking van de Nederlandsche legatie werd vernomen, dat deze bestond uit politie, daar de legatie buiten de gevaarlijke zone lag. Deze afdeeling politie is thans ingerukt. Aneta verneemt nog, dat de Nederland sche gezant condoleances aanbood in ver band met het overlijden van Okada, welk overlijdensbericht later onjuist bleek te zijn. Sedert gisteren zijn de Japansche bladen wederom uitgekomen. De Engelsche bladen brengen de gebruikelijke informaties. Nogmaals wordt er de nadruk op gelegd, dat de Nederlandsche bedrijven en scheep vaart rustig voortgaan. De berichten om trent den zelfmoord van den leider van den opstand, kapitein Nonaka, en zijn medewer kers en het terugtrekken van de opstandige troepen, werd bevestigd. De Japansche con sul-generaal ontving o.a. bericht, dat sedert gistermiddag 1 uur alles volkomen rustig is in Tokio. Een 10-tal officieren die de rebellen heb ben geleid, hebben zich bij het ministerie van oorlog aangemeld. Jonge luitenant pleegt harakiri. De eerste luitenant Aojima, die deel uit maakte van de keizerlijke garde, welke tegen de opstandelingen moest optreden, heeft evenals zijn vrouw harakiri ge pleegd. In een brief, dien hij achter liet, deelde hij mede, niet te kunnen verdragen dat keizerlijke Japansche troepen tegen elkaar hadden gestreden. De daad van den jongen officier heeft zeer veel opzien gebaard. Daar prins Sanosjo eerst Dins dag naar Tokio terugkeert, zal de beslis sing over de regeeringsvorming niet eerder vallen. In een verklaring van het kabinet wordt echter reeds thans meege deeld, dat het nieuwe kabinet een sterke regeering zal zijn, die niet uitsluitend op de militairen zal steunen zooals tot dus verre het geval w%s. Het stoffelijk overschot van den ver moorden minister van financiën Takahashi is na een groote plechtigheid in het sterf huis overgebracht naar het crematorium. In de hoofdstad heerscht groote militaire bedrijvigheid, troepen-afdeelingen, die in verband met den opstand te Tokio waren samengetrokken, worden weer naar de stations gedirigeerd, terwijl andere troe pen naar Mandsjoekwo vertrekken ter af lossing van de afdeelingen die daar thans dienst doen. Op de belangrijkste punten der stad zijn kleine posten achtergebleven. NIEUWS VAN BADOGLIO. De schroef werd aangedraaid. Maarschalk Badoglio seint: De tweede slag in Tembien, die op 27 Februari was ingezet met den opmarsch van het Eritreesche legercorps vanuit het Noorden en het derde legercorps vanuit het zuiden en de volgende dagen met verwoede gevechten was voortgezet, is in een overwel digende overwinning geëindigd. De legers van Ras Kassa en Ras Seyoem hebben wanhopig getracht te ontsnappen uit de schroef, die voortdurend vaster werd aangedraaid en hevige tegenaanvallen on dernomen, zoowel in de richting van den pas van Walieu als op de vleugels van het derdcf legercorps. De vijandelijke hoofdle gers hebben overal de nederlaag geleden en enorme verliezen aan manschappen, wapens, lastdieren, materialen en zelfs geheele con- vooien te boeken gekregen. Voor het eerst hebben Abessinische deta chementen zich in hun geheel overgegeven, de resten van het leger trachtten zich in veiligheid te brengen, doch zij worden voortdurend door honderden vliegtuigen achtervolgd en gebombardeerd. Gezien den omvang en den ernst van den slag, zijn onze verliezen niet belangrijk. Zij zullen worden bekend gemaakt, zoodra zij nauwkeurig zijn vastgesteld. De vijand trekt zich geheel te rug. Na de nederlaag van Ras Desta en Ras Moeloegeta hebben thans twee andere be kwame Abessinische militaire bevelhebbers de superioriteit van de Italiaansche solda ten ondervonden. ALCOHOL! Gisteravond is tweemaal een beschon ken persoon aan het Bureau van politie opgebracht en ter ontnuchtering in bewa ring gesteld. Proces-verbaal is tegen deze personen opgemaakt. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. Zaterdag zijn door de politie twee per sonen aangehouden, die in het Algemeen Politieblad stonden gesignaleerd tot het ondergaan van hechtenisstraf. Zij zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht. LEIDSCH UNIYERSITEITSFONDS. Tot den Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds zijn, krachtens besluit van de vergadering van den Universiteits raad op 8 Februari 1936, als lid o.m. toege- d? heeren: jhr. mr. F. H. van Kin- en dr. A. J, Korteweg te Alkmaar. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Maandag 2 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 758,8 m M t» Blacksod. 6 Laagste barometerstand 741,3 m.M. te Röst. Verwachting, geldig tot den avond van Dinsdag 3 Maart: Zwakke tot matige veranderlijke en uit- eenloopende wind; betrokken tot zwaar be wolkt; waarschijnlijk eenige neerslag; wei nig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Rustig weer met matige bewolking in het vooruitzicht. Een voorn van lagen druk trekt zich van Spanje via het Kanaal en de zuidelijke Noordzee naar de Oostzee uit. In dit gebied is het somber weer; rond de depressiekern tjes, welke zich daarin bevinden, regent het, terwijl over noord-west-Duitschland en De nemarken vrij uitgestrekte nevelgebieden voorkomen. Over de Britsche eilanden heeft zich sinds Zaterdag een rug van hoogen druk ontwik- keld, welke daar een krachtige noorden windontwikkeling tengevolge had en die in het noorden sinds gisteren nog eenige afkoe ling veroorzaakte. Intusschen wordt deze hooge drukrug naby IJsland, de Far Or en Shetlands weer door een depressie aange tast. Ook over noord-Scandinavië verschen weer een depressie, terwijl over Finland en midden-Duitschland nog 'n onbeteekenende rug van hoogen druk ligt. Over centraal- Europa ligt nog een relatief hooge druk- gebied, waarin echter de barometerstanden vrij laag zyn; in midden-Frankrijk en mid den-Duitschland werd hedenmorgen nog lichte vorst waargenomen. De weerstoestand blijft nog gecompliceerd en de vooruitzichten zyn moeilijk te beoor deelen. Tengevolge van de nabijheid van een depressie-kerntje is de kans op verander lijken wind het grootst. De bewolking zal in de vochtige lucht wel zwaar blijven met lichten neerslag; in de temperatuur treedt nog geen groote verandering in. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 6.06 uur licht op. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE GROENTEN. Men verzoekt ons te willen vermelden, dat de steunstrekkenden en de by de werk verschaffing tewerkgestelde werkloozen, zoomede voor de ondersteunden, die in aan merking wenschen te komen voor de ver strekking van distributiegroenten hiervan opgave kunnen doen in het lokaal 35, alhier. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Februari 1936. In den loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd 207.023,91 en terugbetaald 166.816,94. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans 3.172.530,19. Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 134. Ingetrokken werden 65 boekjes. Het aan tal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 12.024. Van dit aantal behooren 8240 aan per sonen of instellingen te Alkmaar ge vestigd; 2136 an personen elders woon achtig en 1648 aan schoolspaarders. Onder de in Februari uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 14 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1, De lediging in den loop der maand Februari van 378 spaarbusjes leverde een bedrag van 4404,26 aan kleine bespa ringen op. INBRAKEN TE BERGEN. Zaterdagavond is op twee plaatsen te Bergen ingebroken. Toen de familie Ouds hoorn aan den Bergerweg, na 's middags per auto uit te zijn gegaan, na middernacht thuis kwam, vond zij in de woning alles overhoop gehaald. In haar afwezigheid hadden onbe voegden zich door verbreken van een ruit van een openslaande deur tot het perceel toegang verschaft. Voor zoover in het mid dernachtelijk uur was na te gaan, werden een gouden horloge met gouden ketting, een collier, 2 medaillons en een cylinder re volver, met scherpe patronen geladen, ver mist. Denzelfden avond, vermoedelijk omstreeks 10 uur, werd op gelijke wijze inbraak ge pleegd in de woning van de familie Nieuwe- boer staande aan den Bergerweg, juist tegen over den Groeneweg. De bewoners waren omstreeks 6 uur naar familie in het dorp op bezoek gegaan en vonden, toen zij nè 12 uur 's nachts thuis kwamen, eveneens alles over hoop gehaald. Een groote slag hebben de dieven die men mag dit aannemen de zelfde zijn geweest als de inbrekers in bet perceel van de fam. O. niet geslagen, wan ook hier is niet veel vernist; de buit be stond uit een horloge en eenige sieraden en een bedrag aan geld van ca. 3. De politie, die terstond werd gewaar schuwd, is dadelijk met haar onderzoek be gonnen en hiermede den geheelen Zondag bezig geweest. Een meisje, bekende van de familie N., had het bevreemd, dat toen ZU 's avonds met de bus van 10 uur uit Alk maar langs de woning van de fam. N. reed het geheele huis verlicht was.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2