Rechtszaken Rlimuieuws Radionieuws Spoct £uchtoaatt peftedecfavkcheJaM/ii^ JiuHst £M Wetenschap Geneeskundige brieven vingen verwerkt zijn en die veel ethnolo- gisch materiaal bevatten vooral van Nederlandsch Oost-Indië, West-Indië en Zuid-Amerika behooren tot de best-sel- lers en zijn ook in verschillende andere talen, o.a. in het Spaansch en Tsjechisch, vertaald. En weldra zullen sommigen ervan ook in de moedertaal van den heer De Leeuw, het Nederlandsch vertaald wor den. Van een bezoek aan Nederland heeft de heer De Leeuw, die evenals op al zijn an dere reizen vergezeld is van zijn trouwe helpster en echtgenoote, een Amerikaan- sche, die echter enthousiast is voor al wat Nederland is, gebruik gemaakt om nieuw materiaal te verzamelen voorgtzijn nieuwe boek, dat den titel zal dragen van „Cross- roads of the Zuyderzee", als pendant van zijn boek over West-Indië „Grossroads of the Carribbean Sea", en voor zijn radio voordrachten, die hij als de „Royal Dutch Traveller" op vaste uren voor den Ameri- kaanschen omroep houdt. Gisteravond heeft hij vrienden en beken den in de gelegenheid gesteld, kennis te nemen van de filmpjes, die hij op zijn rei zen heeft gemaakt, o.a. te Curagao en op Aruba van de aankomst van de „Snip", van een bezoek aan de boschnegers van Suri name, en reizen naar Venezuela, San Do mingo en Haïti. Aanwezig waren o.a. de consul-generaal van Venezuela te Amster dam, de heer Rodriguez en ook de piloot van de „Snip", de K.L.M.-gezagvoerder Hondong. Met belangstelling namen de aan wezigen kennis van de opnamen van den heer De Leeuw, die geen andere pretentie hebben dan eenvoudig amateurswerk te zijn en tal van aardige belevenissen van de reizen van dit Hollandsch-Amerikaansche echtpaar vast hebben gelegd. „REGGESTROOM" IN BOTSING MET MEERSTOEL. Vermoedelijk weinig schade. Het Nederlandsche stoomschip „Regge- stroom", op weg van West-Afrika naar Am sterdam, is in het buiten-toeleidingskanaal te IJmuiden in botsing gekomen met de derde meerstoel vanaf de middensluis. Vermoede lijk is er weinig schade aangericht, want het schip is onmiddellijk doorgevaren. De meer stoel schijnt eenigszins beschadigd te zijn. Heden zal een nader onderzoek worden in gesteld. De „Reggestroom", die op weg was naar de sluis en die diep geladen was met cacao, palmpitten en stukgoederen, liep uit het roer, waardoor het schip langs de meerstoel schuurde. Het vaartuig zelf liep slechts zeer weinig schade op. Het schip is te IJmuiden vastgemaakt om te wachten tot de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Maatschappij Nederland zal zijn gepasseerd. De „Regge stroom" zal ongeveer één uur vannacht te Amsterdam aankomen. in het achterhuis een gezelschap van twaalf personen aan, geschaard om een tafel, waar- opo enkele spell enkaarten en geld. Al deze personen werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie voor een nader verhoor. De kaarten en het geld wer den in beslag genomen. De politie vermoedt, dat zij niet alle spe lers op heeterdaad heeft betrapt en dat en kelen hunner, door het alarm van den slager gewaarschuwd, nog langs de achter zijde van het perceel hebben kunnen ont komen. Voor het overgroote deel echter zijn zij in hun ontoelaatbaar bedrijf gestoord. KAPPERSBEDRIJF GAAT ACHTERUIT. 160 kapperszaken in enkele maan den opgeheven. De Nederlandsche Kappersbond schrijft ons:' Uit een door den Nederlandschen Kappers- bond ingesteld enquête is komen vast te staan dat sinds 1 November 1935 tot 28 Fe bruari 1936, dus is een tijdsbestek van 4 maanden, niet minder dan 160 kapperszaken in Nederland zijn opgeheven. 160 zaken op geheven beteekent dat even zooveel gezin nen de dupe zijn geworden van de onge breidelde toestanden in dat bedrijf. Alleen te Amsterdam zijn in dat zelfde tijdvak 28 kapperszaken gesneuveld. Te den Haag moesten 23, en te Rotterdam 21 kap pers den strijd om het bestaan opgeven. In de overige plaatsen werden 88 kappers het slachtoffer van de concurrentie. De eige naars van al deze opgeheven zaken zijn Ne derlanders. Blijkens een ander onderzoek, eveneens ingesteld door de Nederlandschen Kappers bond, hebben zich in Nederland, sinds 1 Mei van het vorige jaar, niet minder dan 112 kappers van niet-Nederlandsche-nationali- teit, als zelfstandigen, gevestigd. Het aantal van 112 nieuw gevestigde zaken van niet- Nederlandsche kappers, is in werkelijkheid veel grooter. De juiste gegevens zijn niet altijd te achterhalen. De abnormale toeneming van kappersza ken, waarvan de eigenaars van vreemde na tionaliteit zijn, moet toegeschreven worden aan het feit dat naast de Wet, regelende het verrichten van arbeid door vreemdelingen in loondienst, die sinds Mei 1935 voor het kappersbedrijf van kracht is, nog steeds ont breekt een Wet tot verbod van vestiging voor vreemdelingen. Laatst bedoelde wet, die reeds lang gele den „in een vergevorderd stadium van voor bereiding" werd genoemd, is onontbeerlijk om het nuttig effect van de Wet van 16 Mei 1934, regelende het verrichten van arbeid door vreemdelingen in loondienst, niet illu soir te maken. Boven vermelde cijfers toonen duidelijk aan dat een verbod van vestiging voor vreemdelingen, voor het kappersbedrijf, een behoefte is van den eersten rang. INVAL IN HAAGSCII SPEELHOL. Twaalf personen op heeterdaad betrapt De politie heeft gistermiddag omstreeks vijf uur e eninval gedaan in het perceel Loosduinscheweg 23a te Den Haag. Sinds eenigen tijd had de zedenpolitie het oog op dit huis gevestigd, daar men gegrom de redenen had aan te nemen, dat daar ge legenheid tot hazardspel werd gegeven, al dus „Het Volk". Gistermiddag achtte men den tijd geko men om de gokkers op heeterdaad te betrap' pen en een aantal agenten, onder leiding van den hoofdinspecteur der zedenpolitie G. B. Bouwhof verscheen voor het verdachte huis, een naar alle schijn volkomen onschul dige slagerswinkel. De slager W. D. V., die voor de deur van zijn winkel op den uitkijk stond, verdween onmiddellijk naar binnen, toen hy de poli tiemannen zag aankomen. Hij was echter niet meer in staat zijn „klanten" tijdig genoeg te waarschuwen. De politie, die hem vlak op de hielen zat, trof I DOOS 20 CT-TUBE 40 EN 60 CT. 1 EEN COLPORTEUR VAN DE N. S. B. AANGEREDEN. Op 5 October 1935 stond een colporteur van Volk en Vaderland op de Smidsbrug by 's-Graveland, waar hy gewoonlijk dit weekblad aan den man trachtte te brengen, toen de chauffeur N. O., afkomstig uit Kor- tenhoef, met zijn vrachtauto de brug op reed. De chauffeur zou toen een poging hebben gedaan, den colporteur aan te rij den, wat echter door hem ontkend werd op de zitting der vierde kamer van de Am- sterdamsche rechtbank, waar hij zich gis teren wegens poging tot doodslag te verant woorden heeft gehad. „Ik reed door een kuil, verloor daardoor de macht over mijn stuur en waarschuwde den colporteur nog, die midden op de brug stond", zoo verklaarde hij. De colporteur en enkele andere getuigen bleven erbij gezien te hebben, dat de chauf feur opzettelijk zijn stuur had omgegooid. De officier van justitie, mr. Wassenbergh achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte wegens poging tot doodslag 4 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Lens, wees erop, dat verdachte, die den colporteur niet kent, geen enkele reden had, om hem dood te rij den. Verdachte is niet aangesloten bij eenige politieke partij, heeft geen enkele uitge sproken politieke gezindheid. In de 12 jaar, dat hy chauffeur is, is ver dachte nooit bekeurd: pl. concludeerde dan ook tot vrijspraak. Uitspraak 18 Maart. „ZWARTE ROZEN". In de Harmonie. Morgen brengt de Harmonie de eerste voorstelling van „Zwarte Rozen", de film, waarin op grootsche wijze de terugkeer van Lilian Harvey en Willy Fritsch, de beproef de combinatie, werd gevierd. Nu vier weken geleden heeft in de drie grootste plaatsen van ons land, Amsterdam, Rotterdam en den Haag de première voor ons land plaats gehad. Drie stampvolle zalen leverden reeds dadelijk het bewijs, hoezeer het publiek de kennismaking met Lilian en Willy wilde hernieuwen. En dan wat de inhoud betreft, dit was nu eens niet het gebied van de onschuldige oprette en het onvermijdelijke happy-end. Het was een boeiende geschiedenis uit den strijd tusschen Rusland en Finland, waarbij tal van jonge Finnen bereid waren hun leven te wagen voor de goede zaak. Een dezer jonge mannen moet na een kozakken- overval vluchten en komt terecht in de woonkamer van een gevierde Russische danseres, op wie echter ook de gouverneur verliefd is. Hoe dit spannende gegeven zich verder ontwikkelt, zullen de toeschouwers met stijgende belangstelling in „Zwarte Rozen" zien. De regisseur Paul Martin heeft van het beroemde duo prachtig gebruik gemaakt, waarbij zich als uitnemende derde voegde Willy Birgel, die een zeer sterken indruk maakte in de rol van den gouverneur. Bo vendien zorgde Martin voor vaart en span ning. Zoodat alle liefhebbers, die een schit terend gespeelde en boeiende film weten te waardeeren, de komende week in de Har monie iets bijzonders vinden. CONCERT ROTGANS. Een muzikaal drietal vereenigde zich tot het geven van een concert dat gisteravond in de Unie gegeven werd. De zanger Joh. Rotgans bas-bariton heeft een omvangrijk orgaan van een impo neerend timbre waarvan de bezitter een goed gebruik weet te maken. De stem heeft hy volkomen in zyn macht, zoodat hij de te zingen nummers liederen van Mahler, Strauss, Brahms, Mendelssohn en een aria uit „Die Schöpfung", van Haydn tot volle ontplooiing kan brengen. Daardoor is de zanger in staat om op een en hetzelfde pro gramma een nummer te plaatsen als bijv. „Das Irdische Leben" van Mahler, en „Traum durch die Dümmerung" van Strauss. De Uniezaal is echter te klein voor hem. Albert Sluyter, de violist, wiens spel hier reeds bekendheid verworven heeft, gaf twee sonates, van Veracini, en van Mozart met gave techniek, sober van voordracht. Een goed violist, die de gekozen stukken zonder mankeeren in zyn macht heeft. Zanger en violist vonden in den pianist Joh. van Engelen een vertrouwd begeleider, die vooral op dreef was in de sonates en de liederen. Als solist speelde hy die geen beroeps musicus is, ook de zanger wijdt zich niet uitsluitend aan de muziek de Impromptu opus 29 van Chopin, en „Reflets dans 1'eau" van Debussy. Vlot en vaardig, uit het hoofd ging het, en opnieuw kreeg men de overtuiging met een begaafd pianist te doen te hebben. A. K. TELEFUNKEN BOUWT EEN GROOTEN ZENDER IN ZWEDEN. In het Zuiden van Zweden, vermoedelijk in de omgeving van Malmö, zal een nieuwe zender worden gebouwd, die een energie van 100 kw in den aether zal uitstralen. Deze zender wordt ontworpen en gebouwd door Telefunken, volgens het voorbeeld van de evenees door Telefunken gebouw de zenders te Berlijn, Breslau, Hamburg, Langenberg en Muhlacker. Hij wordt, zoo als tegenwoordig algemeen gebruikelijk is, met kwarts gestuurd. In de zesde trap, de eindtrap, wordt de zendenergie met twee Telefunken zendlampen van 300 kw opge wekt. Twee lampen van gelijk vermogen staan voortdurend in reserve, zoodat de uitzendingen bij het onklaar raken van een of meer lampen zonder noemenswaardige onderbreking kunnen worden voortgezet. De zender heeft een koelinstallatie met cir- culeerend water, want de groote zendlam pen en ook de lampen van de voorafgaan de trap worden onder het bedrijf met wa ter gekoeld. De Europeesche radioluisteraars zullen dus waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar twee nieuwe Telefunken-zenders kunnen hooren, want behalve in Zweden wordt ook te Sophia een groote zender ge bouwd. Waterpolo. DE WEDSTRIJDEN VAN HEDENAVOND. Een dames- en een heerenmatch. In de „Overdekte" zullen hedenavond polowedstrijden gespeeld worden. D. A. W. I zal in sterke formatie tegen H. Z. V. I (Den Helder) uitkomen. De opstelling van de Alkmaarders is als volgt: R. v. Beek, doel; Biskanter, Caarls Sr., C. van Beek, achter; Imhülsen Sr., Leenheer en de Haan achter. Bij de Heldersche zwemmers zullen o.m. eenige sterke poloërs uitkomen, die mo menteel onder militairen dienst zyn. De Alkmaarsche dames spelen tegen A. D. Z. (Amsterdam). Zij komen in de volgende opstelling uit: To v. Beek, doel; J. Oostwouder, A. Hoed en T. v. Sluis, achter; B. Smit, E. v. d. Berg en C. Rus, voor. Deze wedstrijden belooven zeer aantrek kelijk te worden. Zij beginnen om half ne gen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwak is gisteren op de thuisreis in Athene aangekomen. De Nachtegaal landde gisteren op de uitreis te Jodhpur. De Lijster (uitreis) is gisteren te Rome geland. PROEFTOCHT VAN DEN „LZ 129". Het nieuwe luchtschip „LZ. 129" is gis termiddag bij bewolkte lucht om 15 uur 19 opgestegen voor het maken van zijn eer sten proeftocht. vere medewerkers op het Amsterdamsche vliegveld begroet. Met algemeene instemming werd me]. Hilda Bongertman, een der charmante stewardessen der K.L.M., die reeds thans popoulaire figuren zyn op Schiphol en bij de K.L.M.-passagiers, waardig gekeurd te plechigheid te verrichten. Zy bewees, dat de meiskes der K.L.M. van alle markten thuis zijn. Onder applaus der omstanders nam zy de troffel ter hand en werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe gedeelte, dat, nu men met het met selwerk is begonnen, weldra voltooid zal zyn. VROUWEN ZIJN BETERE LUCHTPASSAGIERS DAN MANNEN. Een der groootste Amerikaansche lucht vaartmaatschappijen heeft na eenige jaren studie vastgesteld, dat vrouwen betere luchtpassagiers zijn dan mannen, ten eer- te, omdat zij minder nerveus zijn, ten tweede, omdat zij minder vragen stellen en ten derde, omdat zij de aanwijzingen beter opvolgen. De vliegleeraar van deze maatschappij, de heer Newton Wilson, alsmede twee stewardessen, Miss Grace Hall, die reeds een half millioen mijl per vliegmachine heeft afgelegd en Miss Ruth Phelan, die 400.000 mijl gevlogen heeft, verklaarden aan journalisten, dat zij aan vrouwen de voorkeur boven mannen gaven, om de volgende redenen. Vrouwen, die voor de eerste maal vliegen, vallen vlugger in slaap dan mannen. Vrouwen nemen slecht weer kalmer op dan mannen. Vrouwen schenken meer aandacht aan het weg werpen van hun cigarettenasch dan man nen. Mannen eischen meer bediening dan vrouwen. Mannen vragen meer. Mannen worden spoediger onrustig dan vrouwen, terwijl de mannen, wat de samenstelling der menu's betreft, hoogere eischen stel len dan vrouwen. U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl DE WERKZAAMHEDEN OP SCHIPHOL. Eerste steen voor de uitbreiding van het stationsgebouw gelegd. In snel tempo worden de uitbreidings werkzaamheden op en rondom Schiphol voortgezet en men hoopt, dat het nieuwe stationsgebouw met restaurant en admi nistratieruimte binnen zes weken, dus tijdig voor het begin van de drukte van het zomerseizoen, gereed zal zijn. Vandaag is men zoover gekomen, dat in den loop van den ochtend de eerste steen voor de uitbreiding kon worden gelegd. Een officieele plechtigheid is het niet ge worden en er waren geen autoriteiten bi, aanwezig. Zelfs de leiders der verschillende diensten van K.L.M. en Gemeente Lucht haven waren door drukke dienstbezigheden in beslag genomen. Toch wilden de bij het werk betrokkenen deze gebeurtenis niet geheel onopgemerkt laten voorbijgaan. Men ging op zoek naar een persoon, die deze eerste steenlegging een eenigszins „plech tig" karakter kon geven. Het resultaat van den speurtocht werd met gejuich door ae wachtende belangstellenden allen be hoorende tot de uitgebreide staf van ny TUBERCULOSE III. Mijn vorigen brief eindigde ik met de mededeeling, dat in de laatste 20 jaren ook de beteekenis van het bloedonderzoek bij tuberculose zeer sterk naar voren is geko men. In een van mijn eerste brieven heb ik reeds op de waarde van het bloed en het bloedonderzoek gewezen. Ik vestigde er toen de aandacht op dat de witte bloed lichaampjes, waarvan wij er in totaal 8000 per m.m. 3 plegen te bezitten, niet alle de zelfde gelijkvormigheid plegen te bezitten, zooals dat met de roode bloedlichaampjes het geval is. Daardoor is het mogelijk de witte bloed lichaampjes in rubrieken te verdeelen en hiervan de percentages te berekenen, waar op ze in een bepaald geval gevonden wor den. By tuberculose komt vaak een be paalde verschuiving in deze verhoudings- cijfers voor. Omgekeerd kan daarom het constateeren van deze verschuiving ervoor pleiten, dat het ziekteproces, dat we te on derzoeken krijgen, nu ook van tuberculeu- zen aard zal zijn. Bloedbezinkings-snelheid. Van geheel andere beteekenis is het on derzoek naar de z.g. bloedbezinkings-snel heid. Het mag wel als een algemeen bekend feit worden aangenomen, dat bloed, dat buiten de vaten treedt, stolt. Dit stollings proces kan worden voorkomen door het bloed op te vangen in een z.g. citraat-oplos- sing. De bloedlichaampjes blijven dan eerst in het bloed zweven, maar zakken lang zaam omlaag. By de proef ter bepaling van de bloedbezinkings-snelheid brengt men 'n bepaald mengsel van citraat en te onder zoeken bloed in een zeer dunne en lange buis, waarop een schaalverdeeling is aan gebracht. Het naar omlaag zakken der roo de bloedlichaampjes is gemakkelijk te con troleeren, doordat de vloeistof, die boven de zakkende erytrocyten overblijft, min of meer kleurloos is. Men leest nu, volgens Westergren op bepaalde tijden den stand van de bezinking af. Bij gezonden gaat dit proces zeer langzaam voort; bij verschil lende ziekteprocessen verloopt deze bezin king veel sneller en in het algemeen mag men dus aan een sterk verhoogde bezin- kingssnelheid een ongunstige beteekenis hechten. Intusschen komt deze versnelling bij zeer verschillende aandoeningen voor; men kan er dus niet een speciale aanwij zing in zien voor een speciale ziekte-oor zaak. Het is dus geen graadmeter voor den aard van een ziekteproces, maar levert ons wel een belangrijk inzicht in den ernst van een bepaald lijden. In deze richting is dit onderzoek dan ook voor de tuberculose van groote waarde. Zonder tekort te doen aan waardeering voor wat in het verleden is gewrocht, kan toch wel worden gezegd, dat vroeger het bepalen van den ernst van een tuberculeus proces en het vermoedelijke beloop een buitengewoon moeilijke zaak was. Vooral bij die gevallen, waarin schijnbaar alles zich rustig ontplooide en er niets veront rustends scheen te dreigen, werd maar al te vaak onverwacht en wreed de illusie van de schijnbare genezing door nieuwe ziekte verschijnselen verstoord. Zonder nu te over drijven en te willen beweren, dat dit nu niet meer voorkomt we weten helaas maar al te goed het beperkte van onze kennis kan toch worden gezegd, dat we in het bepalen van de bloedbezinkings snelheid een machtig hulpmiddel hebben om weer een stap verder te komen in de voorspellende richting. Behandeling van de patiënten. Naast de beantwoording van de vraag hoe het vermoedelijk met den patiënt ver der zal gaan, is natuurlijk van minstens even groote beteekenis het antwoord op de andere vraag, die men ons steeds weer stelt: Wat zullen we met onzen zieke doen en hoe zullen we hem dus behandelen? In het begin van deze eeuw was de hoofdlijn al dus. rust, licht, lucht en goede voeding. Als algemeen hygiënische maatregel leerde men dan den patiënt datgene, wat werd op gehoest het sputum op te vangen, om infectiegevaar voor anderen te voorkomen. Er was een aantal sanatoria in ons land verrezen, speciaal voor de verzorging van tuberculoselijders ingericht. Bij het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder is op ondubbelzinnige wijze op de belangrijke rol gewezen welke door Koningin Emma hier bij als Koninklijke voorganster is vervuld. In edelen wedijver trachtten neutrale en confessioneele sanatoria hun patiënten de beste omstandigheden voor genezing te bieden, nadat voldoende duidelijk was ge bleken, dat sanatorium-verpleging in Hol land even goede resultaten kon brengen als in Zwitserland in het hooggebergte. Al is de ligging van het sanatorium niet geheel zonder beteekenis, van veel grooter waarde is de leiding in het sanatorium, de wijze waarop de kuur wordt volbracht en het op de juiste wijze sorteeren van wie wel en wie niet in een sanatorium opgenomen be hoort te worden. De vraag, wie voor sanatorium-behande- g in aanmerking behoort te komen is in a e opzichten een uiterst belangrijke vraag, ^erkan<* met de hiermede gepaard gaande kosten en in dezen tijd dus ook met e economische moeilijkheden en mogelijk- eden. Persoonlijk zou ik deze vraag aldus willen beantwoorden: Zij die een behoorlij- e genezingskans hebben en die thuis niet behoorlijk kunnen kuren, moeten in een sanatorium opgenomen kunnen worden Dit beteekent dus, dat patiënten met te ernstige afwijkingen niet meer in een natorium thuis hooren en dat zy die m lichtere afwijkingen thuis behoorlijke Vo waarden voor herstel kunnen vinden uit hun milieu moeten worden weggehaald Wat de ernstige lijders betreft, ook de vallen in twee groepen uiteen. Zy die thu^ geen infectiebron voor anderen vormei behooren thuis te blijven; maar zy, die e infectiegevaar beteekenen voor hun ome* ving, behooren in een ziekenhuis te worde" geisoleerd. Ten platte lande heerscht noe t zeer de opvatting by armbesturen en ande re instellingen, die de kosten op zich mo ten nemen, dat men voor den ernstigen tu" berculose-patiënt geen geld beschikbaar moet stellen. Inderdaad kan met geld f zulk een geval het leven van den patiënt niet worden gered, maar al behooren om deze reden dus niet in een sanatorium thuis, de maatschappij moet worden be schermd tegen het infectiegevaar en dit kan slechts door opname in een ziekenhuis Behandeling voor rijksrekening Een belangrijke schrede vooruit heeft ons de werkzaamheid van de Raden van Arbeid gebracht. Artikel 99 van de Invaliditeitswet schept de mogelijkheid patiënten voor R(jks- rekening te doen behandelen. Hiervoor kol men slechts in aanmerking zij, by wie zon der behandeling blijvende invaliditeit dreigt en waarbij deze door passende behandeling met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk- heid is te voorkomen. Toepassing van dit artikel in een bepaald geval is geen recht- het is min of meer een gunst Vandaar dat het b.v. niet gemakkelijk is een afwijzende beschikking ongedaan te maken. Op ruime schaal is dit artikel dienstbaar gemaakt aan de tuberculosebestrijding en een zeer groot aantal t.b.c.-lyders heeft met behulp hiervan na 1919 genezing in een sanatorium gevon den. Intusschen is de behandeling ook nieuwe wegen ingeslagen. Tubercnline. Tuberculose is een besmettelijke ziekte. Tuberkelbacillen produceeren gifstoffen of toxinen, waartegen ons lichaam tracht te reageeren. Wij hebben bij de reactie van Pirquet deze stoffen als tuberculine leeren kennen. Met behulp van deze tuberculine is ook een behandeling opgebouwd, de tuber- culine-therapie. Naast verwoede tegenstan ders kennen wy overtuigde voorstanders van zulk een behandelingswijze. Zonder hierop dieper te willen ingaan mag wel als vast staand worden aangenomen, dat in streng uitgezochte gevallen een voorzichtige en deskundig uitgevoerde en gecontroleerde tuberculine-therapie een zeer nuttig effect kan brengen. Tuberculose is echter ook een vorm van ontsteking. En voor elke ontste king geldt nog steeds de oude waarheid, dat rust en uitschakeling van het zieke orgaan als functionneerend onderdeel van het ge heel van zeer groote waarde is. Zonder kunsthulp laat echter een long zich niet bui ten gebruik stellen. De ademhaling kunnen wij niet missen en het gelukt ons niet wille keurig b.v. de linker long eens drie maanden vacantie te geven door aan dezen kant de ademhaling stop te zetten. Pneumothorax. De long wordt door een dubbelbladigvljes het borstvlies omgeven. Men kan nu lucht of 'n ander gas in deze borstvliesholte brengen en met behulp hiervan een long samendrukken. Men kan zooveel lucht in daarvoor geschikte gevallen inblazen, dat practisch de long dusdanig is samengeperst dat deze niet meer aan de ademhaling mede doet en dus tot rust is gekomen. Dit is de zoogen. pneumothorax-behandeling. Heeft iemand 'n pneumothorax, dan moet deze ge regeld worden bijgevuld, omdat het inge brachte gas anders regelmatig in hoeveel heid afneemt, de long zich dus weer ont plooit en aan de ademhaling zou gaan mee doen. Er zyn landen waar men zeer kwistig is met het aanleggen van zulk een „pneu' Dit is te betreuren. Maar men zou van een zeer bruikbare methode afstand doen, door principieele tegenstander van het aanleggen van een pneumothorax te zijn. Deze behan deling verdient in daarvoor in aanmerking komende gevallen zeer zeker onze volle be langstelling. In sommige gevallen zitten de beide bladen van het borstvlies vergroeiden is de pneumothorax niet door te voeren. We hebben echter nog andere nieuwe pijlen op den boog. Het middenrif speelt een belangrijke ro bij de ademhaling en gaat steeds op cnneeJ; Links en rechts wordt dit proces uitgelok door zenuwprikkels die buiten onzen wil om worden overgebracht langs een zenuw, de nervus phrenicus. Deze zenuw kan men aan den zieken kant operatief ten deele verwy- deren; het middenrif werkt dan niet meer en komt langzaam omhoog onder invloed van bepaalde drukverhoudingen. Deze eenvou dige operatie kent men onder den naam van phrenico exeiresis en moet als een belang rijke aanwinst van ons therapeutisch arse naal worden beschouwd, in weer andere gevallen kan men de zieke long uitschake len door een aantal gedeelten van ribben weg te nemen, thoraco plastiek. Ook hier van zijn, mits men goed sorteert, belangrijke resultaten bekend. Inentin? Tuberculose is een besmettelijke ziekte. Het is dus begrijpelijk dat men getrac heeft door inenting onvatbaarheid te ver krijgen. De beroemde Franschman Calme heeft hiervoor een verzwakte bacillenoplos^ sing vervaardigd, algemeen bekend on e den naam van B. C. G. Pasgeborenen uit ee ernstig tuberculeus milieu loopen groot smettingsgevaar en hier verdient dan o het toepassen van dit B.C.G. ernstige oye weging. Met de voorzichtigheid ons Holla ders eigen, gaan wij hiertoe slechts u'ter langzaam, onder strenge controle en in paalde gevallen over. Het districts-co^ sultatiebureau in Amsterdam beschikt 1 tusschen reeds over bemoedigende resu ten en vermoedelijk zal de inenting B.C.G. in de toekomst steeds uitgebrei en dankbaarder toepassing vinden. Zoo is men in de laatste jaren in alle ric tingen aan het zoeken en werken en periode van rust, waarin het tubercu vraagstuk scheen te zijn aangekomen, definitief door een periode van verblijden actie vervangen. ,T P. N. N-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10