Die Houten Klaas DE ALKMAARSCHE ZUIVELWEEK. Jladiopuuftamtta C. van Geelkerken spreekt voor de n.S.b. IhuMetm Stad en Omgeving Met de propaganda voor den zuivel wordt een Nederlandsch belang gediend. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keu len 9.20—10.05, D.sender 10.05 10.35, Parijs R. 10.35—13.05, Brus sel VI. 13.05—15.05, Parijs Radio 15.0515.20, D.sender 15.2016.20, Parijs Radio 16.20—17.20, Keulen 17.2019.10, Weenen 19.1020.20, Droitwich 20.20—21.10, Lond. Reg. 21.1021.50, Keulen 21.5023.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.20, Normandië 8.20—10.35, Lond. Reg. 10.35—12.10 Droitwich 12.1013.35, Lond. Reg. 13.35—17.35, Droitwich 17,3518.20, Luxemburg 18.20 18.50, Lond. Reg. 18.5020.20, Brussel VI. 20.20—22.30, Lond. Reg. 22.30—24.—. De algemeene secretaris van de N,S,B, houdt een propaganda-rede in de „Harmonie"» Een rationeels voeding vordert, dat men kennis neemt van het onderstaande. Wat iedere lezer weten moet. Is verhooging van het gebruik van melk- en zuivelproducten in ons land mogelijk en uit economisch oogpunt aan te bevelen? In vele gezinnen moet worden be zuinigd. Een stampvolle zaal. Aan de oppervlakte. Vrijdag 6 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8.—10.— 11.—12.—4.-8.—, 11.—12.— n.m., 10.—11.— en 8.—11.— VPRO en de AVRO van 12.4.uur). 8.Gr. pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr. pl. 10.30 Causerie. 11.Gr.pl. 12. Cantabilé-orkest en gr.pl. 2.— Muzik. causerie. 2-40 Kovacs Lajos' orkest. 3.15 Onbekend. 4.Gr.pl. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Varia tie-concert en gr.pl. 7.— Lezing. 7.20 Gr.pl. 7.50 Ber. 8.— Causerie. 8.05 Lezing. 8.30f Viool en piano. 9.Lezing. 9.30 Verv. concert. 10.Muzik. causerie. 10.45 Ber. 11.Jazzmuziek. 11.3012.Gr. platen. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gr.pl. en KRO- Melodisten. 1.30 KRO-orkest en gr.pl. 4.30 KRO-melodisten. 5.30 Orgelspel en lezing. 6.45 Gr.pl. 7. Ber. 7.15 Lezing en gr.pl. 8.Ber. en gr.pl. 8.15 KRO-Symph.-orkest en soliste. 9.Gr.pl. en verv. con cert. 9.50 Gr.pl. 10.Populair con cert. 10.30 Ber. 10.35—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Populair orkest concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35 2.20 Cello en piano. 3.20 Lezingen. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Orgel concert. 7.10 Lezingen. 8.20 Louis Levy's orkest. 8.50 Gevar. progr. 9.10 Hoorspel. 9.50 Ber. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.40 BBC- Theater-orkest en solist. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert 2.50 Gr.pl. 4.20 Piano-recital. 4.35 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Vioolrecital. 9.05 Operetteconcert. 11.051.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 1120 Omroeporkest. 12.35 Omroepkleinorkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 Kamermuziek. 5.20 Concert. 7.30 Vroolyk progr. 9.50—11.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.50 —2 20 Gr.pl. 5.20, 6.35 en 7.20 Om roeporkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Ope- rette-uitz. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroep orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Fluit- recital. 5.50 Piano-recital. 6.20 Gr. pl. 6.50 Piano-recital. 7.35 Zang. 8.20 Symph.-concert. 10.3011.20 Gr.pl. 7.30 Dansmuziek. 9.20 Ber. 9.50 Gr. pl. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Dansmuziek. De propaganda-commissie van het Zul- velbureau voert over het geheele land een krachtige propaganda voor onze Nederland- sche Zuivelproducten. Ook Alkmaar wordt door de districtscom missie, waarin zitting hebben de burgemees ters van Alkmaar, Heiloo en Oudorp, dr. Hamburger, mej. v. d. Weide, directrice van het Landbouwhuishoudonderwijs en waar van dr. Mol, de directeur van den Keu ringsdienst voor Waren, voorzitter is, de volgende week in het teeken van deze pro paganda gezet. Op uitnoodiging van deze commissie heb ben wij gister in „Het Gulden Vlies" een Zuivellunch medegemaakt, waar naast deze commissieleden ook aanwezig waren dr. van Dam uit Hoorn, de algemeene leider het Zuivelbureau, de heer van Ooijen uit Den Haag, en ir. de Waal, voorzitter van de Pro- pagandakern voor N.H., die een belangrij ke uiteenzetting heeft gegeven. Wij wenschen voorop te stellen, dat ons gistermiddag onomstootelyk duidelijk is ge worden, dat een goede kok van de Neder- landsche Zuivelproducten zeer smakelijke gerechten weet samen te stellen. Van buitengewoon veel belang was het bovendien te vernemen, dat deze gerechten voor dezelfde hoeveelheid voedingsstoffen de helft van het geld vorderen, die voor vleesch-gerechten noodig zijn. Met dr. Mol, die op de hem eigen rustige, prettige wijze, de persvertegenwoordigers welkom heette, hopen wij dan ook ten zeer ste, dat vooral de huismoeders de volgende week van 9 tot 14 Maart in „Het Gulden Vlies" de kookdemonstraties zullen bezoe ken. Kosten zijn hieraan niet verbonden, omdat de commissie bovenal beoogt een voorlichtende taak te vervullen. Met het oog op het groote doel zullen aan de bezoe kers ook gratis receptenboekjes worden uit gereikt, terwijl men in een melkbar tegen billijken prijs een goed glas melk kan be komen. Het bezoek aan deze bar is echter niet verplichtend, zoodat men ook zonder een cent uit te geven de kookdemonstraties kan bijwonen en de gewenschte voorlichting kan bekomen. Na een uiteenzetting over de organisatie van de te voeren propaganda, die noodig is, omdat ons land als zuiyelland in het gebruik van melk, bqter en kaas. nog zeer ten achter staat by het buitenland, wees ir. de Waal óp de groote nationale beteekenis .van de zuivelproductie voor ons volk. De zuivel industrie toch kan tot de belangrijkste in ons land worden gerekend. 150.000 land bouwbedrijven trekken het grootste deel van hun inkomsten uit het veehoudersbe- drijf, 900 zuivelfabrieken en melkinrichtin gen telt men over het geheele land ver spreid en in 1930 waren er in deze bedrij ven 19.500 personen werkzaam. Zeer groot is bovendien het aantal bedrijven, dat in di rect verband staat met de veeteelt. Door het gedecentraliseerde karakter van de zui velindustrie wordt de werkgelegenheid be vorderd, hetgeen van groote beteekenis is voor de bevolkingsgroepen buiten den land bouw. De totale melkproductie in ons land kan per jaar gerekend worden op 4^ milliard K.G. met een bruto-waarde van 360 mil- lióen gulden. Hiervan komt 50 pCt. ten goe de aan de veehouders en 180 millioen aan de overige bevolkingsgroepen, die bij de verwerking, den handel en de distributie van melk- en zuivelproducten betrokken zijn. Het economisch belang van geheel ons volk is dan ook bij het succes van de pro paganda gebaat. De gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk. De zuivelpropaganda is niet alleen gemo tiveerd door de verhooging van den binnen- landschen afzet, maar ook door hetgeen be Naar het Engelsch van, idoor J. L bd CHARLOTTE M. YONGE E. A. H. 25) „Zijn lordschap moet hem maar eens flink onderhanden nemen, zoo'n jongen kwast!" mompelde Best voor zich heen, met groote voldoening, toen hij lord North- moor met wankele schreden den jongen achterna zag gaan, die een eind voor hem uitliep met zijn zusje. Misschien dat zijn gestel hem op dat oogenblik bijzonder prikkelbaar maakte, of dat die ongeoorloofde jacht op de lieveling van zijn vrouw hem uitermate had gehin derd, in ieder geval sprak hij zijn neefje bijzonder scherp toe: „Wat heb ik gehoord, Herbert? Ik zou het nooit van je geloofd hebben, dat je moedwillig die speciale lieveling van je tante kon dooden!" Herbert verkeerde in dien gemoedstoe stand, dat een derde, zoo het al niet het vierde verwijt was, over iets, waar hij zich toch al zoozeer door gekweld voelde, hem eenvoudig tot wanhoop bracht, en, zonder te voorschijn te komen met het on beduidende excuus, dat hij tegenover zijn tante en zijn zusje nog had gebruikt, barst te hij uit, hoe het toch ter wereld mogelijk was, dat het jé zoö lastig' gemaakt "werd, reikt wordt voor de voeding van onze me deburgers en door de verhooging van den weerstand van ons volk. De minister van landbouw erkende reeds, in verband daarmede, de groote waarde van het dagelijksch gebruik van melk op de scholen. Vooraanstaande medici zijn liet hierover reeds lang eens; 't eten van melk- brood b.v. wordt ten zeerste aanbevolen door prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden, die van oordeel is, dat de dagelijksche voeding, ook van de arm- sten, daardoor zeer zou verbeteren, omdat zy dan het goede eiwit krijgen, dat vooral voor de kinderen van zoo groote beteeke nis is. Zonder aarzeling beanwoordde ir. de Waal beide vragen bevestigend. Het gemid deld gebruik aan melk- en zuivelproducten in een vijftiental landen, waaronder ook Nederland, bedraagt 4601/^ K.G. per jaar, per hoofd der bevolking. Voor Nederland is dit cijfer slechts 357 yt K.G. of 103 K.G. beneden het gemiddelde. Het moet moge lijk zijn, dit gebruik tot het gemiddelde op te voeren. Dit zou een vergrooting van ons afzetgebied beteekenen van 824 millioen K.G. melk per jaar, gelijk staande met de productie van ongeveer 240.000 koeien. Wanneer wy erin zouden slagen, aldus spr., het melkgebruik in ons land op te voeren tot het gemiddelde van Denemar ken, Zweden en Zwitserland, die een gemid deld gebruik tellen van 570 K.G. per jaar, dan zou er nog een afzetgebied van bijna 900 millioen K.G. melk bijkomen of de pro ductie van nog 260.000 koeien. Wanneer wy onze plattelandsbevolking in stand houden, dan dienen wij daarmee een belangrijk landsbelang, maar bovendien is zeer belangrijk, dat in verhouding van de voedingswaarde, vergeleken met de meeste andere voedingsmiddelen, de zuivelproduc ten goedkoope en zeer voedzame producten zijn. Spr. achtte het daarom van groot belang, dat aan het publiek wordt geleerd, hoe men met zuivelproducten en vooral met kaas, zeer voedzame en geenszins dure maaltij den bereiden kan. Waar thans, in de minst bedeelde catego rieën onzer bevolking, ondervoeding gaat heerschen, oordeelde spr. het een groot volksbelang, deze groepen die wetenschap bij te brengen. Dit nu beoogen de zuivei- weken. Van 9 tot en met 13 Maart wordt er in onze stad ook zoo'n zuivelweek gehou den in het Gulden Vlies, waar de bekende huishoudleerares mej. Kuyk, de kookde monstraties zal leiden en waar ook een melkbar aanwezig zal zijn, waar men alle mogelijke melkdranken zal kunnen proeven. Onze propaganda, zoo zeide spr., dient beschouwd te worden als een stuk volksop voeding. De Alkmaarsche sub-commissie heeft dan ook gemeend, goed te doen, aan de Alkmaarsche zuivelweek nog een etalage wedstrijd te verbinden, waarvoor door de commissie drie geldprijzen en door de K. van K. nog een bronzen legpenning is be schikbaar gesteld en waaraan door een 40-tal verkoopers van onze producten zal worden deelgenomen. Spr. huldigde hierop de leden van de Alk maarsche sub-commissie, de stedelijke over heid en die der omliggende gemeenten voor de ondervonden medewerking. De bevolking riep hy toe: „Eet het product van eigen grond, 't Is geurig, smakelijk en gezond; 't Zij warm of koud, pikant of zoet, Neerlands zuivel voedt u goed", Wij gelooven, in den aanvang niet te veel gezegd te hebben, toen wij het wenschelijk oordeelden, dat vooral de huisvrouwen kennis nemen van hetgeen er in de zuivel week in het Gulden Vlies getoond wordt. eenvoudig, omdat je zoo'n vreemd onge dierte neerschoot! „Spreek zooals het behoort, Herbert, of houd je mond!" zei z'n oom. „Het doet my zeer leed, dat je niet schijnt te weten, hoe je je gedragen moet tegenover mijn be dienden en dat je, in spijt van tante's wen schen en mijn orders, zoo harteloos beni te werk gegaan met het neerschieten van dien vogel. Ten overvloede heb je toen nog de vermaning van Best met onbeschaamd heid beantwoord". „Diè is goed! „Onbeschaamd" tegenover zoo'n ouwen gek van een jachtopziener!" „Onbeschaamdheid pastv tegenover nie mand en allerminst van een eigenwijzen jongen tegenover een ouden, trouwen be diende! Helaas, is het nog niet alles, waar over ik je onderhouden wil". Herbert begreep zeer goed, hoe nu dit kleine vergrijp zijn vergiffenis voor het grooter bedreven kwaad in den weg zou staan en hij nam zijn toevlucht tot een on verschillige houding, terwijl zijn oom, terdege verstoord, hem onderhield over de gevaren van het wedden. Het eenige, dat misschien tot hem doordrong was: „Bedenk wel, dat het die slechte ge woonte van wedden was in degenen, die vóór ons kwamen, die jou en my in zulke bekrompen levensomstandigheden hebben achtergelaten en waardoor jy er nu ook zoo weinig idee van hebt, dat je betaamt in je positie. Hoeveel heb je vergooid?" Herbert keek op en mompelde het be drag: twaalf pond en enkele shillings. „Zoo? Ik wil niet, dat je dit schuldig blijft. Ik zal het betalen, maar zal iederen ..r De algemeene secretaris van de Nationaal- Socialistische Beweging, de heer C. van Geelkerken, sprak gisteravond voor een tot in de uiterste hoeken bezette zaal van de Harmonie, voor de afd. Alkmaar van de N.S.B., in een openbarévergadering. Een strijkje speelde voor denaanvang nationale liederen, het podium waszooals gewoon lijk gèheel gedrapeerd"' met nationale-, rood-zwarte en oranje-vlaggen, waartus- schen beeltenissen van de koningin en van den algemeen leider ir. A, A. Mussert ston den opgesteld. De kringleider van Alkmaar, m r. van Leeuwen, sprak een kort inleidend woord waarna de heer van Geelkerken zijn betoog aanving. Spr. wees allereerst op de onrust welke hier te lande geconstateerd kan worden en waarvan de oorsprong gezocht moet worden in de huidige politieke omstandigheden. Hierna noemde spr. eenige recente voorval len, welke zich hebben voorgedaan in de Eerste Kamer en waarbij de N.S.B. voor 't eerst een „parlementaire" rol is gaan spe len. O.m. verwees spr. naar het voorval in de Eerste Kamer in verband met de door den heer van Vessem aan den minister ge stelde vragen over de bekende Blue-band advertentie. Deze vragen wenschte de mi nister niet te beantwoorden, omdat ze opge steld waren in een vorm, waarop de minis ter niet wilde ingaan. Dat deze vorm geko zen is in overleg met den voorzitter van de Eerste Kamer, is door de vele gebeurtenissen van den laatsten tijd langs velen heenge gaan, doch het verdient op deze vergadering toch wel even aangestipt te worden, aldus spr. Een soortgelijke vergissing deed zich voor bij het naspeuren van het Nederlander schap van Marchant et d' Ansembourg, en zoo zyn er meerdere te noemen. Het gaat er by onze tegenstanders alleen om, tot el- keer twee pond van je maandgeld afhou den, tot het bedrag ingehaald is. Geef mij het adres, of de adressen op". „Ze zullen het mij inpeperen", zei Her bert, toen hy den naam van Stanhope noemde. „Je zult Stanhope nadeze week niet meer zien. Ik ben van plan, je naar een gouverneur in Herfordshire te sturen, die, naar ik hoop, je zal doen werken, én waar ik vertrouw, dat je kameraden zult vinden, die je een beter idee zullen geven van wat in je stand past!" Inderdaad was het al eenigen tijd gele den zoo afgesproken, ofschoon het op ver langen van Herberts tegenwoordigen gou verneur niet aan de jongelui gezegd was, zoodat het nu tegenover Herbert meer den indruk maakte van een bestraffing. Dus daarmee was het onderhoud afge- loopen. De ergernis, die op een Zondag nog aan grijpender was, verwekte weer een hoofd pijnbui bij zijn lordschap. Maar laat op den avond liet hij Herbert nog bij zich komen, omdat de jongen 's Maandagsochtends al tijd heel vroeg weg moest. Het was, om hem te vragen, of het hem niet aangena mer zou zijn, dat de betaling aan Stanhope en aan dien anderen leerling geschiedde, nadat hij bij hen weg was. Herberts gelaat helderde ineens op: dit was hem een groote verlichting. Hij zei, dat ze bereid waren te wachten, tot hij zijn maandgeld kreeg, maar deze attentie van zijn oom stemde hem zachter, terwijl hij zich tevens getroffen voelde door het slech te uitzien van den patiënt, die op de ken prijs de N.S.B. dwars te zitten en mi nister Colyn weet geen ander middel dan de bewering dat de N.S.B. in Indië achter de regeering staat, terwijl hier te lande een propaganda gevoerd wordt van byna ordi naire kwaliteit. En, aldus spr., als het gaat om de herleving van een geheel volk, is ordinaire of vulgaire propaganda dan geoor loofd, ja of neen? Spr. erkende, dat de N.S. B.-propaganda vaak fel en scherp is, doch 't is dan ook noodig om een zoo koel en nuch-. ter volk als het onze uit zyn jarenlangen slaap op te richten. Is de N.S.B. dan werkelijk alleen opge richt om een Mussolini of een Hitier na te apen of zou er iets meer achter zitten dan een opleving om nationaal te zijn, omdat 't nu eenmaal mode is? Mussert heeft, aldus spr., gevoeld, dat het iets was van een hei ligen geest in ons, dat geteekend kan wor den in de woorden: wederopstanding van een volk. En dat het niet iets is geweest „van voorbij gaanden aard", dat bewijst een le dental van 55.000 in een zoo korte spanne tijds. Was het by de oprichting in Dec. 1931 dan al 'n zoo beroerde tijd? Neen immers, want er werd nog geld verdiend, handel en industrie floreerden, er waren vele nette politieke partijen en de fatsoenlijke menschen lazen de „Haagsche Post", waar ze 't weieens niet mee eens waren, maar och, wat deerde het hen, er was geen vrees voor het levenson derhoud en men dacht niet lang er over na. Dat geval met „De Zeven Provinciën", ja, dat hinderde je wel, maar wie bekommerde zich erom? We dachten: ,,'t zal onzen tijd wel uitduren en wie dan leeft, wie dan zorgt". Totdat daar vrijwel plotseling een materieele inzinking kwam, handel, land bouw, industrie en alles kwam in de be nauwdheid en de menschen vroegen zich af: „waar moet dat naar toe?" En zie, zoo betoogde spr. verder, toen rustbank lag, doodsbleek, haast niet in staat iets te zeggen, maar terwijl hij zich dus toch nog voor hem had ingespannen. „Dank u, sir", zei Herbert en toen, na eenige aarzeling: „Het spijt my van dien vogel. Had ik het hun maar niet verteld! Maar Stanhope heeft er my toe gedreven, omdat hy het niet gelooven wilde". „Ik begrijp ook wel, dat je het niet zon der zoo'n aanleiding van buitenaf zoudt hebben gedaan", antwoordde zijn oom en stak hem de hand toe. „Maar nu moet ie my beloven, Herbert, dat je niet wedden zult terwijl ik weg ben; dan zou ik rustiger kunnen gaan". „Ik beloof u, Oom", zei de jongen gul en er was een uitdrukking op zijn gezicht en een vastberadendheid in zijn handdruk die zijn oom troost en hoop schonk. HOOFDSTUK XVII. Ofschoon Lady Adela een tenger, bleek persoontje was, bezat zij toch zulk een ge zond gestel, dat ze enkel geloofde in ijlende koortsen, en toen zy hoorde van zenuw- hoofdpynen, was ze dan ook dadelijk ge reed met haar gevolgtrekking, dat dit maar verbeelding was en ze zag er alleen een soort excuus in voor het ophouden met de tallooze bezigheden, waarin Lord Nörth- moor haar ter zijde stond. Hun vriend- schappelyke omgang was nooit in intimt- ei overgegaan; ze waren nog altijd even styf-vormelijk tegenover elkaar, in stilte uchtte de een den invloed van den and"f in kerkelijke zaken en ieder bezoek van de kwam daar Mussert, die mede doordat hi' gevochten had tegen het Belgisch verdrag1 begreep, dat er in ons volk een stroomine groeide, die de partijpolitiek beu was, die genoeg had van die stemming van „het-'kan- vriezen, het-kan-dooien" en Mussert voelde" dat de ziel van het volk aangetast was en dat er historisch een ander tijdperk ingeluid moest worden. Mussert schreef toen o.m.: „de Ned. nat- toc. gedachte ziet ons volk als een door Goj gewilde gemeenschap". En de geest van den tijd was rijp voor deze gedachte, want men begreep, dat de toestanden internationaal nooit tot oplossing gebracht zouden kunnen worden. Er was toen reeds een periode, zoo als we die helaas nog kennen by onze re geering, niemand durfde leiding te geven en de verantwoordeiykheid daarvoor te dra gen. De een schoof de fout op den ander en die verschuilde zich weer achter een derde. Het ideaal was het luie leven, de zalige rust en de eerbied voor den arbeid laat staan de arbeidsvreugde, was ver te zoeken. En toen kwam daar de N.S.B., die sprak van man tot man en die zich in enkele Ja ren de sympathie van duizenden en duizen den verwierf. Natuurlyk heeft ook zy haar fouten, maar, aldus spr., in welk krenten brood zit niet eens een steen? Men werpt ons tegen, dat er in de N.S.B. ongure elementen zitten en zegt dan: moe ten ze met die of die den boel opknappen?, maar bedenken diezelfde menschen wel eens met wie Prins van Oranje te velde trok? Woest-uitziende kerels, boeven vaak, maar mannen op wie hy kon rekenen, volksgenooten, die ons hebben verlost van de Spaansche tyrannie. (Applaus.) Spr. neemt aan, dat minister Coiyn een eerlyk mensch en een hard werker is, doch wat van zulk een bekwaam man te denken, als deze zegt: „ik hoop, dat ik in de laatste levensjaren, die God my schenkt, de kracht heb om het nat.-soc. te bestryden". Is het, aldus spr., niet diep-tragisch, dat iemand, die zich voelt aan het eind van zyn levenj met Gods hulp hoopt den afrollenden steen te stuiten in zyn teugelooze vaart? Hy en zyn systeem kunnen dat niet en nooit! (Stormachtig applaus!) Omdat de N.S.B. strydt voor iets, dat van Ned. karakterzin getuigt, zooals godsdienst zin en vryheidszin, begrippen, die diep in ons volk verankerd liggen, doch welke door den revolutiebouw van de laatste jartn eerst met moeite kunnen worden blootge legd, een taak, welke de N.S.B. op zich ge nomen heeft en waarna zy het volk hoop: op te voeden naar zyn eigen aard en eigen Ned. zin. Alleen met geloof en vertrouwen is dit te winnen en niet met de bombarfe- leuzen van de soc. democraten. Ook zy zien eindelyk in, dat ons volk eerst recht te Win nen is met nationale, oprechte leuzen. Daar om schryft Boekman een van nationalisme druipend artikel over onze driekleur, en om een meer sprekend voorbeeld te noemen toond spr. een advertentie uit de „Alkmaar sche Courant". Hierin wordt gesproken óver de wereldréis van de K 18, over Neer lands durf en Wilskracht, óVef de film, op gedragen -aan :allt- Nederlanders, dié hun. gaven en krachten dienstbaar stellen-'aan. een sterk en gezond Nederland. Wat lezen we in hetzelfde nummer van dit blad van hedenavond? In het comité van aanbeveling voor de K 18-film hebben o.m. zitting ge nomen de heeren T. Bonsema en W. v. d. Vall, respect, soc. dem. wethouder en soc. dem. raadslid van Alkmaar. Zoo laat de soc. dem. zich thans zien. De leiders begrypen, dat de bakens verzet moe ten worden, de tyd dringt, het gaat snel, want nietwaar, over een jaartje zyn de nieuwe verkiezingen. Vanavond, zoo vervolgde spr., staat de oud-Alkmaarsche burgemeester mr. W. C. Wendelaar tegen ons te sputteren in Am sterdam en wel over het belangryke onder werp of de N.S.B. anti-semitisch is of niet. Dit alles in verband met het bekende geval van het verkoopen van „Der Stürmer" in een sigarenwinkel in Amsterdam, een vod van een blad, dat o.m. herhaaldelyk onze beweging en Mussert diep beleedigde en waaraan wy niet de minste aandacht schen ken, omdat het ons niet raakt. Diezelfde meneer Wendelaar zal onge twijfeld zeggen, dat thans de tyd daar dat we kleur moeten bekennen. Hy dew dat al eenigen tyd geleden, toen hU als burgemeester de A.J.C. officieel op de trap pen van het stadhuis verwelkomde. (Groote vreugde.) Is met deze muizenissen onze beweging tegen te houden? Neen, want de echte Ne* familie uit Westhaven styfde Lady Adela in haar opvatting, dat het wenschelyke zou zyn, om altyd zoo aan de oppervlak te blyven met de kennismaking. Bertha, die een paar dagen overkwarn, om de prijsuitdeeling op de school te,/'0 beam by te wonen, was des te hartelijker^ Het eenige, dat zy tegen had in den om gang, was de cynische toon, waardoor me nooit wist, of zy haar hoorders voor de gek hield of niet, en haar philantropie, in het geheel niet godsdienstig getint, de menschen met een beetje ouderwetsche op vatting ook vreemd aan. Ze deed verhalen van haar avonturen V' de achterbuurten in verbluffende stijl, i en daar even plat, als zy ze opgevang had; klaarblijkelyk met de bedoeling, haar hoorders vreemd te doen °Pk^ Toch was en bleef zy altyd even goednar tig en gul en Lord Northmoor aanY?8^rt dan ook dankbaar haar aanbod om Her te logeeren, als hy in Londen zou moe zyn voor zijn eerste examen. Ze was hen komen opzoeken met ttó v bedoeling, om hun op de een of a" manier van dienst te zyn; ze had alt ervaring genoeg van reizen, dat wezen kon. Toen zy bemerkte, dat ze vre selyk opzagen tegen het verblyf 'n Duitsche modebadplaats, riep ze: „Dan weet ik wat voor jullie! Er 1S plaats in Tyrol, waar Lettice Bury zoo wyls heengaat, een echt, primitieve F met een naamO, hoe is het ook w Addie? Zoo iets van ratten en muize „Ratzes", zei Adela. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6