^fuvcmani van HOOFD tot f Ambtsjubileum Ds. Deetman Zoo is iedere vrouw die de T VMj I weinig kostbare Palmolive schoonheidsmethode volgt. De resultaten zijn verrassend 1 wat de hoofdpagina's vermelden zuivere pornografie is. Als spreker het woord „Stürmer" vertalen moet, zou hij dit doen met de woorden „lawaaischopper" en „dol leman". Spr. belichtte vervolgens de figuur van Julius Streicher, naar voren brengend, dat bekende nationaal-socialisten in het openbaar verklaard hebben niet met hem te kunnen samenwerken en de vraag hebben gesteld wie met dezen Streichèr in één par ty wil zijn. En het blad van dezen man wordt zeide spreker in Duitschland in het openbaar verkocht ter voorlichting van het Duitsche volk, terwijl de Hitlerjugend wordt opgewekt voor dit orgaan propaganda te maken. Voor ons, Nederlanders, is dat niet anders dan waanzin! Dit zelfde blad wordt thans door den beheerder van den N.S.B.-sigarenwinkel in Nederland geïmpor teerd en door deze daad heeft hij, afgezien van den strafrechterlijken kant van deze zaak, gehandeld in flagranten strijd met de grootste plichten van den mensch. (Ap plaus.) Spreker heeft, de vraag stellende, of er voor de andere volken geen taak is wegge legd om het Duitsche volk, waarvan groote massa's toch anders denken, tot bezinning te brengen, het vaste vertrouwen, dat in Nederland een actie, als hij hier heeft moe ten schilderen, nimmer vasten voet zal kun nen krijgen. Wij willen in onze medeburgers menschen van vleesch en bloed zien als wij zijn; menschen, die wij kunnen vertrouwen en voor wie wij ongeacht hun ras of geloof waardeering hebben. Op het stuk van ge loofsvrijheid in ons land heeft onze konin gin, die enkele jaren geleden de hoofdsy nagoge te Amsterdam bezocht, het voor beeld gegeven en deze voorbeelden zijn door bekende Nederlanders als minister van Lidth de Jeude en burgemeester de Vlugt nagevolgd. Te Amsterdam weet men zeide mr. Wendelaar dat de haatzaaiende artikelen in „Der Stürmer" vuige leugens zijn, falsi ficaties, geschreven om politieke buit bin nen te halen. Het perfide is, dat de fouten, die door enkelen gemaakt worden, op reke ning van het geheel worden geschreven. Ten hemel scheiend is het, wat in Duitsch land gebeurt, ten hemel schreiend dat Duitsche Joden, die met het eerekruis uit den wereldoorlog zijn teruggekeerd, over de grenzen werden gejaagd. Spr. heeft voor vele uitingen van den Duitschen geest den grootsten eerbied, doch door tal van nobele werken naar den brand stapel te verbannen, hebben de Duitschers zich onstervelijk geblameerd. Voor één keer wilde spreker dit voorbeeld volgen en, de daad bij het woord voegende, verbrandde hij voor het front der vergade ring een exemplaar van „Der Stürmer" voor welk gebaar hem door 1800 aanwezigen een ovatie werd gebracht. Mr. Boon, hierna sprekende, bracht met nadruk onder de aandacht van zijn gehoor, dat hij zijn vragen over het gebeurde niet dan na grondig onderzoek heeft gesteld. Persoonlijk heeft hij in een achter kamer van den winkel een exemplaar van „Der Stürmer" gekocht, waarbij hem op het hart is gedrukt, het blad in het open baar niet te vertóonen. Eerst toen men lont rook en begrepen had, dat het blad ook door niet-N.S.B.'ers was gekocht, heeft men de nog voorhanden zijnde voorraad van „Der Stürmer" uit de zaak verwijderd. Dat de N.S.B., volgens de gisteren ver schenen proclamatie van haar hoofdbestuur, in geen enkel opzicht bij den verkoop van het blad in den bewusten winkel betrokken is, moge formeel waar zijn; materieel is het een leugen. Ook de tweede ontken ning van het hoofdbestuur, n.1. dat het de inhoud van het blad afkeurt, is niet waar, want spreker weet, dat „Der Stürmer" o.a. verkrijgbaar is in het Kringhuis van de N. S.B. te Rotterdam. (Gefluit.) Onomstootelijk staat niet vast op welke wijze het blad in Nederland is geïmporteerd, wel staat echter vast, dat er alle reden is om den minister van justitie te doen ingrij pen. Dat de N.S.B., zooals de leiding wordt be weerd, niet anti-semitisch georiënteerd is, moet ten stelligste worden ontkend; ter staving hiervan haalde spr. zeventien uitla tingen aan uit N.S.B.-kringen. Een feit is, dat als ooit de N.S.B. aan het bewind zou komen, het precies zoo zou gaan als thans in Duitschland het geval is. Strijd is gebo den, opdat het gevaar zich niet uitbreide; het is onze taak, te zorgen, dat een derge lijke beweging een vasten voet in ons land krijgt. (Applaus.) Spreker constateert, dat hier meer anti semitisme is dan vroeger en dit verschijnsel moet in de kiem gesmoord worden. Er is een zeker publiek, dat vatbaar is voor deze din gen en daartegen kan niet genoeg worden gewaakt. Laat men niet vergeten, dat ons land door een wisselwerking tusschen Jo den en Christenen groot is geworden. Laat Nederland met het kostbare erfgoed van zijn vrijheid, gebracht door Willem van Oranje, voorzichtig zijn. Onze koningin zet deze traditie van vrijheid voort, getuige haar: „Wij willen ons zelf zijn en blijven!" (Daverend applaus.) Wat na eeuwen strijd in Nederland is ver overd, kan niet verloren gaan; wij vertrou wen, dat wij ons vrije Nederland, ons Ne derland met oranje, vrij aan onze kinderen zullen kunnen overgeven. Staande werd hierna den heer Boon door de vergadering een ovatie gebracht, waar na het „Wilhelmus" werd gezongen. Het feit, dat een aantal personen het volkslied met gestrekten arm meezong en zich op deze wyze als tegenstanders kenbaar maak te, gaf aanleiding tot heftige incidenten, die in een formeele kloppartij overging. Slechts met moeite kon de orde worden hersteld en kreeg mr. Jansma gelegenheid voor het spreken van een slotwoord. Onder krachtig applaus vereenigde de vergadering zich met een door het bestuur der afdeeling in den geest van het bespro kene voorgestelde protestmotie tegen het anti-semitisme, als zijnde in flagranten strijd met het Nederlandsch volkskarakter. Naar aanleiding van de incidenten, die zich aan het einde van de vergadering in de zaal hebben voorgedaan, is een vrouwelijk lid van de N.S.B., die ervan beschuldigd werd, dat zij een der aanwezigen een klap op den neus had gegeven, door enkele agen ten naar het bureau Leidscheplein overge bracht. Nadat de kwestie aan de hand van verschillende, nogal verwarde getuigen-ver- klaringen onderzocht was, is haar de vrij heid teruggegeven. DE VOORGESTELDE REISBELASTING Afwijzend standpunt der Ned. Reis- vereeniging; onderhoud met den voorzitter, den heer J. Panman. In de kringen der Ned. Reisvereeniging heeft het ontwerp-reisbelastingwet, dat de zer dagen door minister Oud bij de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt, begrijpelij kerwijze groote gelangstelling gewekt. Zoo als te verwachten was, is dit ontwerp met zeer gemengde gevoelens bij deze vereeni- ging, waarbij ongeveer 60.000 leden zijn aangesloten, ontvangen. In een onderhoud, dat de N.R.C. met den voorzitter der Ned. Reisvereeniging, den heer J. Panman, heeft gehad, heeft deze zijn meening over het wetsontwerp kenbaar gemaakt. De Ned. Reisvereeniging, zoo zeide hij, strijdt reeds dertig jaar voor een goed, vlot internationaal toeristenverkeer tusschen de volkeren van Europa. Indien door bijzon dere omstandigheden buiten schuld van Ne derland, een deel van dezen wederzij dschen toeristenstroom uitvalt, is het dubbel fout om nu ook het andere deel tegen te houden. Op deze wijze worden de internationale verhoudingen nog meer gestoord. Het wetsontwerp heeft een fiscaal karak ter, doch iedereen in Nederland ziet het als een soort bescherming. De tegenstanders richten zich tegen beiden, terwijl de voor standers alleen maar verheugd zijn over de bescherming, die er volgens den minister nu juist niet in ligt, of althans als zeer bijkom stige omstandigheid wordt beschouwd. Ik geloof dan ook niet, aldus ging de heer Panman voort, dat dit wetsontwerp wet zal worden. De stroom van ingezonden stukken in de laatste maanden in de pers versche nen, heeft bewezen, dat de vrijheidlievende Nederlander ernstig bezwaar heeft tegen deze meer dan fiscale belemmering van het toerisme en heeft tevens vastgelegd dat er zóó vele bijzondere gevallen bestaan, waar voor terecht een uitzondering zou moeten worden gemaakt, dat hierin een bron van leed bij een eventueele uitvoering verbor gen ligt. Als het hoofddoel van den minister bereikt wordt en deze heffing dus een hoo- ge opbrengst geeft dan zullen zij die nu vóór deze wet zijn, nog sterker klagen ter wijl als de opbrengst laag blijft, m.i. zeer zeker tegenmaatregelen van het buitenland te wachten zijn. „Hebt U reden om aan te nemen dat zulks inderdaad het geval zal zijn?" vroegen wij. „Zeker, antwoordde de heer Panman, onze buitenlandsche relaties verzoeken mij bijna elke week hen op de hoogte te houden van de hangende voornemens, terwijl de stapel uitknipsels uit buitenlandsche bladen over het verzet en de middelen om de uit werking van deze belasting te verzachten, steeds grooter wordt. Duitsche bladen schre ven al reeds ronduit dat de bedragen uit gegeven door Nederlandsche toeristen een onderdeel zijn van eep bestaand evenwicht en dat dus vermindering eenerzijds, gevol gen anderzijds, zal meebrengen. Frankrijk is in dit opzicht niet minder ver gegaan en heeft reeds een wetsdecreet in het leven geroepen. Het spijt mij, zoo besloot de heer Panman, dat om een betrekkelijk geringe opbrengst, deze zóó on-Nederlandsche hef fing wordt voorgesteld, want het is in deze dagen noodzakelijker dan ooit om de ver bindingen tusschen de volken hechter te maken, in plaats van ze te verstoren. RIJKS-AUTOMOBIELCENTRALE INGESTELD. In beheer by het staatsbedrijf der P.T.T. By K. B. van 2 Maart is ingesteld een Rijks-Automobielcentrale gevestigd 's-Gravenhage. Zij is in beheer bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. De taak van de centrale bestaat in: a. het aanschaffen van automobielen en motoorrijwiele nten behoeve van Rijksin stellingen; b. het verleenen van bemiddeling bij het aanschaffen van de voor de Rijksautomo- bielen en -motorrijwielen benoodigde on- derdeelen, uitrustingstukken en verbruiks- stoffen; c. de zorg voor, het onderhoud en de herstellingen van deze vervoermiddelen; d. het houden va ntoezicht op de uit voering van de door haar gesloten over eenkomsten en, voor zooveel dit niet door haar zelf plaats vindt, op het onderhoud en de herstellingen, waartoe haar o.a. wor den toegezonden de rekeningen, welke het gevolg zijn van het gebruiken van de ver voermiddelen; i e. het geven van adviezen, automobie len, motorrijwielen en hun gebruik be treffende. Voor aoover betreft het Staatstoezicht der P.T.T. strekken de vorerigénoemde be moeiingen zich tevens uit tot rijwielen en aanverwante transportmiddelen. Buiten haar bemoeiing vallen automo bielen en motorrijwielen van de onder het Departement van Defensie ressorteerende instellingen, alsmede die, ten aanzien waarvan zulks door den minister van bin- nenlandsche zaken, in overleg met den be trokken minister, wordt bepaald. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" HEEFT VERTRAGING. Naar wij vernemen, heeft 't vertrek van het motorpassagiersschip „Johan van Ol- denbarnevelt" van de Mij. „Nederland", dat gistermiddag om halfvier uit Amster dam zou vertrekken, voor de reis naar Nederlandsch-Oost-Indië, eenige vertra ging ondervinden. De „Johan van Oldenbarnevelt" kon, wegens machineschade, eerst tegen zeven uur de reis aanvaarden. DE HAARLEMSCHE ROOVERS. Hun auto in Amsterdam gesignaleerd. De auto, waarmede Dinsdagmiddag te Haarlem een roofoverval gepleegd werd op een dame, die juist geld van de bank had gehaald, is gisteren gesignaleerd in Amster dam. Een inspecteur van politie zag den wagen rijden, doch had geen gelegenheid meer de auto aan te houden. De wagen ver wijderde zich zeer snel in de richting van het Centraal Station. Aan alle politie- bureaux en posthuizen is onmiddellijk op dracht gegeven met verdubbelde werkzaam heid uit te zien. Tot nog toe echter heeft de politie geen spoor van den wagen meer kunnen ontdekken. INBREKERS MAKEN WESTLAND ONVEILIG. Twee leden van het gilde aange houden. Het Westland schijnt de laatste weken weder het operatie-terrein te worden van het Haagsche inbrekersgilde. Gedurende ge- ruimen tijd viel er in de Westlandsche dorpjes weinig onraad te bespeuren, doch sinds enkele dagen schynt een groepje be kenden van de Haagsche politie de streek weer onveilig te maken. Vorige week werd ingebroken in de wo ning van den kweeker H. Th. v. d. Berg, aan de Boschlaan te Naaldwijk. De bewoner was ter kerke gegaan en bemerkte bij zijn thuiskomst, dat ongenoode gasten in de wo ning waren binnengedrongen en alles van zijn plaats hadden gehaald. Het bleek dat de inbrekers door middel van het openbre ken van een achterdeur waren binnenge drongen. Bij onderzoek bleek de buit pl.m. 20 uit contant geld te bestaan, alsmede en kele goederen van weinig waarde. In ver band hiermee zijn twee personen aangehou den, aldus het Hbld. Na aanhouding van beide verdachten was de inbrakenserie echter nog niet geëindigd, want opnieuw is ingebroken bij een tuinder aan den Boschpolder te Honselersdyk. Ook deze inbraak is geschied tijds een kerk dienst, waaruit af te leiden valt, dat de da der goed op de hoogte is van de omstandig heden en toestanden ter plaatse. Men ver schafte zich door middel van een tuimel raam toegang tot de tuinderswoning, doch hier werd geen geld aangetroffen. Wel werd een hoeveelheid sigaren ontvreemd. De politie van Naaldwijk is er, wat dezen dief stal betreft, nog niet in geslaagd, iemand aan te houden. VROUW DOOR VIJF MESSTEKEN ERNSTIG VERWOND. Echtelijk drama te Vierlingsbeek. Gistermorgen heeft in de Noord-Bra- bantsche gemeente Vierlingsbeek de onge- geveer 35-jarige arbeider Sch. zijn echt- genoote na een woordentwist een vijftal steken met een mes toegebracht. De vrouw is in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd; de dader heeft zich de marechaussee in deze ge- meenet aangemeld er is in arrest gesteld. Sch. was werkzaam op een landgoed te Vierlingsbeek er. hem was over eenige maanden wegens gebrek aan werk ontslag aangezegd, welk feit hij zich erg schynt te hebben aangetrokken. Hij stond gunstig bekend. KORTING OP DE PENSIOENEN VAN OUD-WETHOUDERS GEOORLOOFD. Ten aanzien van de vraag, of korting op pensioenen van oud-wethouders al dan niet gerechtvaardigd moet geacht worden, heeft de Kroon, naar de Tel. meldt nadat ruim twee jaar geleden de kwestie aanhangig werd gemaakt thans een principieele be slissing genomen, welke de gemeenteraden, die tot korting op de pensioenen besloten, in bet gelijk stelt. De gemeenteraad van Gouda besloot op 19 Januari 1934 tot invoering van een kor ting op de, aan oud-wethouders dier gemeen te toegekende, c.q. toe te kennen pensioe nen. Dit besluit verkreeg niet de goedkeu ring van Ged. Staten, welke college van oordeel was, dat aannemende, dat het uit een wettelijk oogpunt mogelijk is, op de aan oud-wethouders toegekende pensioenen, een korting toe te passen zulks alleen in geval van noodzakelijkheid toelaatbaar kon worden geacht. Daarvan was in het onder havige geval niet gebleken, waarom Gede puteerden hun goedkeuring aan het besluit onthielden. De raad van Gouda kwam bij de Kroon in beroep en voerde o.a. aan, dat, nu ten gevolge van de financieele omstandigheden, alle uitgaven moeten worden verminderd, het niet aangaat, bij de herhaaldelijk toege paste verlaging van salarissen en loonen, de pensioenen der wethouders ongerept te la ten. Heden herdenkt ds. J. Deetman alhier den dag van zijn 25-jarig ambtsjubileum. In „Ons Godsdienstig Leven", van welks redactie-staf ook ds. Deetman deel uit maakt, vinden wij van de hand van ds. v. M(ullem) de volgende by zonderheden uit de loopbaan van den zilveren jubilaris. Ds. Deetman werd 30 November 1882 te Delfshaven geboren, bezocht té Schiedam het gymnasium en studeerde te Leiden. Hij aanvaardde 5 Maart 1911 als orthodox predikant zijn ambt te Hoogmade, maar kon na strijd en moeite deze richting niet meer toegedaan blijven. Na anderhalf jaar te Hoogmade te zijn geweest, nam hy dan ook met overtuiging het beroep naar het vrijzinnig Andijk aan, om daarna naar Oostwoud en vervolgens naar Oudehoorn te gaan. Sinds 1924 staat hij te Alkmaar. In zijn vroegere en gezondere jaren was ds. Deetman een vurig en enthousiast strijder en ijverig publicist in de West- friesche Kerkbode, toenmaals „De Hoek steen" geheeten. Op velerlei wijze heeft hy daarin de vrijzinnige beginselen verdedigd en gepropageerd. Tijdens zijn Alkmaarsche jaren was en is hij secretaris van de Prov. Ver. van Vrijz. Hervormden en secretaris van het Open lucht Comité en mede-redacteur van „Ons Godsdienstig Leven". De laatste jaren heeft ds. Deetman echter herhaaldelijk met ziekten en tegenslag te kampen, wat voor hem een groote beproe ving is. Hy kan niet zooals hy wil en zijn accurate natuur moet aanzien, dat het werk niet zoo gaat als het moest gaan. Moge zijn gemeente hem hierin dragen en vele blijken van medeleven geven. Voor zijn collega's is hij steeds een harte lijk mensch. De hoop wordt uitgesproken, dat hem na eenigen tyjl van rust zooveel herstel moge gegeven «worden, dat hij zijn voornaamste werkzaamheden weer kan hervatten. Door ds. B(aar) wordt daaraan nog het volgende toegevoegd: Ds. Deetman werd als orthodox predikant te Hoogmade beroepen, alwaar hij allengs tot een andere geloofsovertuiging kwam en tot de vrijzinnige richting overging. Eerlijll' en open als zyn karakter is, stelde hy den kerkeraad voor, desgewenscht zijn predi king aldaar te staken en orthodoxe collega's voor hem te laten optreden, tegelijkertijd pogingen in het werk stellende, om naar een vrijzinnige gemeente beroepen te worden. Al spoedig volgde het beroep naar Andyk. In de gemeente, welke hy diende, wist hij zich vele vrienden te maken. Na zyn overgang deed hy zich kennen als een vurig strijder voor de vrijzinnige beginselen, die in de voorste gelederen stond als het ging om de verdediging van de rechten der vrijzinnigen in de herv. kerk. Ned. In de beweging der vrijzinnig-hervormd had hij een werkzaam aandeel, bekle dT de functie van secretaris van de Pr0y v van Zuidholland en thans dezelfde ft», in Noordholland, alsmede die van secret van het Comité voor Openluchtsamenko"* sten van vrijzinnig-godsdienstigen in w~ Holland. Als gaarne geziene spreker trad hii vele propaganda-samenkomsten 0p t°P wijl zyn vaardige pen talrijke artikelT schreef en zijn door de Ver. v. Vrij? v vormden uitgegeven brochure „Voor v*"" heid en Verdraagzaamheid" spoedig uitverkocht. Door geestverwant en teeen8 stander werd hij gelijkelijk geëerd om H* eerlijkheid zijner overtuiging. Het is te betreuren, dat hy wegens one steldheid dezen herdenkingsdag onder z geheel andere omstandigheden tegemoet gaat dan hy zelf zoo gaarne gewenscht had Moge de voorgeschreven rust zijn al' zondheid zoodanig herstellen, dat hem no menig jaar geschonken wordt in het geluk8 kige bezit van zyn zorgzame echtgenoote en eenigen zoon. n nog het volgende het Wij kunnei) hieraan toevoegen: Ds. Deetman is ook secretaris van comité voor openluchtsamenkomsten voor Alkmaar en omgeving. Voorts is hy secun- dus-lid van het classicaal bestuur va» Alkmaar. an Van de van zyn hand verschenen ge- schriften noemen we: Staat in de vrijheid- Modern Verweer; Geen oorlog meer; Voo vrijheid en voor recht, en De dag van het Pinksterfeest. De jubilaris is ook vast medewerker van „Kerk en Wereld". In verband met zyn ongesteldheid is de jubilaris verhinderd receptie en gedachte nisrede te houden. Wy sluiten ons by den wensch tot een spoedig herstel gaarne aan. Het is zeer te betreuren, wanneer men na een kwart eeuw van rusteloozen en opbouwenden arbeid zyn zilveren jubileum in, wat den gezondheidstoestand betreft, zorgvolle om- standigheden moet herdenken. Moge weldra herstel intreden, opdat deze stoere werker zyn plaats in het geestelijk en maatschappelijk leven weer ten volle zal kunnen innemen. De gemeente-leden en ook zyn vrienden buiten dezen kring zoowel uit Alkmaar als uit de andere gemeenten, waarin ds. Deetman op den kansel heeft gestaan, zul len dezen dag zeker niet onopgemerkt voor bij laten gaan en den zilveren jubilaris een bewijs van hun achting en medeleven willen geven. Tal van bloemstukken en andere bewijzen van belangstelling. Het was voor de velen, die gaarne aan een huldiging van ds. Deetman bij zyn zilveren jubilé als predikant zouden hebben mede gewerkt, een teleurstelling, dat zyn ge zondheidstoestand het ontvangen van veel bezoek verhindert. Men heeft zich daarom moeten beperken tot het zenden van schrif telijke gelukwenschen en het aan zijn wo ning doen bezorgen van bloemen. En dat deden dan ook velen! Een bloemhulde werd gebracht door den algemeenen kerkeraad der herv. gemeente, de predikanten uit den Ring Alkmaar, de afd. van vryz.-hervormden „Evangelische Unie", het provinciaal bestuur van de Ver- eeniging van vryz.-hervormden en de kerkvoogdij der herv. gemeente; het comité voor openluchtsamenkomsten van vrij zinnig-godsdienstigen in Noordholland zond een heerlijke fruitmand. Het aantal schriftelijke felicitaties met dezen dag was legio. Door een daartoe aangewezen commissie werd namens vele leden der herv. gemeente een enveloppe met inhoud afgegeven, waar van de jubilaris het bedrag naar verkiezing zal kunnen besteden. Minister en Raad van State. De Raad van State (afdeeling Geschillen van Bestuur) was van oordeel, dat, al mocht de financieele toestand der gemeente Gou da een zuinig en omzichtig beleid vorderen, deze toestand toch niet zóó zorgwekkend is, dat de korting op de wethouderspensioenen noodzakelijk moest worden geacht. Een toe gekend pensioen, dat als een deel der beloo ning voor de, in het verleden ten volle ge presteerde diensten moet worden beschouwd, kap naar de Raad van State meende met het salaris van een ambtenaar, wiens dienstverband nog bestaat, niet worden ver geleken. Op grond hiervan achtte de afdeeling het juist, dat Ged. Staten hun goedkeuring aan het raadsbesluit van Gouda hadden onthou den. Van geheel anderen aard was het stand punt, dat minister de Wilde ten opzichte van deze aangelegenheid innam. Deze be windsman wees er allereerst op, dat het, door den Raad van State ingenomen stand punt betreffende het wezen van een pen sioen, hetwelk vroeger werd ingenomen, sedert lang heeft plaats gemaakt voor de zienswijze van de Staatscommissie-De Mees ter, dat in het pensioen het resultaat moet worden gezien van samenwerking van pu bliek gezag en ambtenaar, om dezen by ouderdom en invaliditeit» een voldoende le vensonderhoud te verzekeren. Daarom kan de argumentatie van den Raad van State, naar het oordeel van den minister, niet worden gehandhaafd. Een briefwisseling tusschen den Raad van State en minister de Wilde had slechte o gevolg, dat eerstgenoemd college alleen bereid was, een wijziging aan te brengen in en aard zyner overwegingen, maar uitein- delyk zich toch aan de zijde van Ged. Staten schaarde. Beslissing aan den Raad. Minister de Wilde nam het standpunt in, at pensioenen, evenals de jaarwedden, niet onttrokken mogen worden aan de schomme lingen in het levenspeil. Een verlaging van 5 pCt. voor de wethouderspensioenen te Gouda achtte de minister dan ook, gezien de daling van den levensstandaard, niet on redelijk. Voorts oordeelde de minister, dat, indien een korting op de aan oudwethouders toe gekende c.q. toe te kennen pensioenen, ge motiveerd is, het verder aan den gemeen teraad moet worden overgelaten te beoor- deelen, of tot korting zal moeten worden overgegaan. Dit standpunt aldus de mi nister brengt mede, dat het raadsbesluit niet meer in verband met de financieele omstandigheden der gemeente behoort te worden beschouwd. Op grond van deze overwegingen advi- seerde de minister aan de koningin, het raadsbesluit van Gouda te handhaven en het besluit van Ged. Staten te vernietigen, me welk advies de koningin zich, blijkens he Kon. Besluit afgekondigd in Stsbl. 2380, heeft kunnen vereenigen. Een besluit van de gemeente Schoonho ven, d.d. 24 October 1933, tot toepassing van een tijdelijke korting van 5 pCt. op de pen sioenen van de oud-wethouders, hetwe eveneens niet door Ged. Staten was goed gekeurd, is, op dezelfde gronden door den Raad van State bestreden en door mims de Wilde verdedigd, met het resultaat, a ook dit raadsbesluit bij Kon. Besluit van Febr. j.1. (Stsbl. 2381) werd gehandha^a, en dat tegelijkertijd het besluit van Ge puteerden werd vernietigd. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling bij opbod gehouden op Woensdag 4 Maart 1936, ten overrt&* van den notaris Mr. J. iV. van der "e te Alkmaar, van de navolgende drie P ceelen, gelegen in de gemeente Alkma 1. Een huis en erf aan de Corfstraat no- 30, groot 96 centiaren 2. Een huis en erf aan de Corfstraat no. 32, groot 98 centiaren 3. Een huis en erf aan de Corfstraat no. 3, groot 99 centiaren D afslag en combinatiën blijven bePja 7 op Woensdag 11 Maart 1936, des avo uur, in het café „Het Gulden Vlies den heer W. Mooij aan de Koorstra Alkmaar, 4200- 4150.-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8