DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog steeds gevechten in Tembien. Duitschland zegt vredesverdragen op. No. 57 Zaterdag 7 Maart 1936 138e Jaargang Eindelijk een Abessinisch communiqué, het bombardement van het Engelsche Roode Kruis. De algemeene toestand. Zomertijd Bij Kon. besluit van 2 dezer is bepaald, dat in 1936 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aan vangen den 15den Mei en zal eindigen den 4den October. Surplus vroege tulpen. Thans één millioen beschikbaar. Locamo en Versailles. Duitsche troepen rukken het gedemilitariseerde Rijnland binnen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordara C S, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gisteren is dan eindelijk het Abes- sinische communiqué over de jongste gevechten in het Noorden verschenen. Dit ziet er om verschillende redenen niet onwaarschijnlijk uit. Men tracht het terugtrekken van de legers van ras Kassa, ras Syoem en ras Moeloe- geta geenszins te verhullen. Van het begin af heeft men te Addis Abeba er op gewezen, dat het terugtrekken van de Abessinische troepen een tactische manoeuvre was, omdat de negus be paald had, dat de troepen zich niet mochten blootstellen aan gevechten met een overmachtigen vijand. Nu is dit terugtrekken ongetwijfeld min der tactisch geschied, dan in de bedoeling heeft gelegen, doordat de Italianen Tem bien van twee kanten met zulk een ge weld bestormd hebben, doch aan den an deren kant was het doorbreken van ras Kassa door de Italiaansche linies reeds een teeken dat de Abessiniërs hun lot niet geheel aan de Italianen behoefden over te laten. Het optrekken van ras Immeroe in de richting van Addi Rassi bevestigde deze meening. Verder geeft het Abessinische commu niqué details over het aantal dooden, die ontstellend zijn. Het meest interessante van het commu niqué is echter, dat het vermeldt, dat de gevechten in het Noorden nog voortduren en een bijzonder ernstig karakter dragen. Onder andere moet er in Tembien nog een strijd woeden, die zeer ernstige afmetingen heeft aangenomen en waarbij geen van de partijen zich rekenschap geeft van de verliezen, die geleden worden. Ook bij de Takazze wordt weer gevochten. Ras Kas sa moet hier weer tot den aanval zijn over gegaan. Tevens is ook volgens het com muniqué ras Moeloegeta weer in Noor delijke richting opgerukt naar Adam Aligi, de verdediging van het Asjiangmeer bly'ft hierbij dan vermoedelijk aan de troepen die onder leiding van den negus van Dessié zijn opgerukt. Deze mededeelingen maken het nog niet mogelijk zich een beeld te vormen van den toestand. Wel wordt duidelijk, dat de Itali aansche posities aanzienlijk minder gun stig zijn, dan na de eerste triomphantelijke overwinningsberichten leek. Volgens den correspondent van Reuter te Dessië wijst men daar met nadruk op de hevigheid van de gevechten in Tembien. Men zegt daar, dat deze gevechten onmogelijk lang kun nen duren in verband met het hevige ka- raketr daarvan. Dat ras Syoem in goeden ernst van plan geweest is Tembien te verlaten, was direct al te betwijfelen, en dat hij zich daar heeft kunnen handhaven, zal, hoe ook het verloop van de gevechten, die dan thans aan den gang zouden zijn, is, een bijzonder kwaadaardige misrekening van de Italianen blijken. Het is merkwaar dig, hoe „het zuiveren van Tembien" in dezen oorlog een begrip is geworden, dat steeds onheilspellender afmetingen gaat aannemen. Gisteren is er een Italiaansch bombardementsvliegtuig boven Addis Abeba verschenen. De verschillende bui- tenlandsche diplomaten in deze stad zullen vandaag een bijeenkomst houden om te beraadslagen over de maatregelen, die tegen een bombardeeren van deze stad, Waarmee voor de naaste toekomst reke ning wordt gehouden, te treffen zullen zijn. Men verwacht, dat zij bij hun regeering zullen aandringen, dat deze stappen te Rome zullen ondernemen om het bombar deeren van de stad te voorkomen. Verder is er gisteren een esquadrille vliegtuigen boven de spoorlijn Addis Abeba-Dzjiboeti verschenen. Deze hebben echter geen bommen laten vallen. Het ziet er naar uit of er in de komende dagen be langrijke berichten van de fronten te verwachten zijn. EEN ABESSINISCH COMMUNIQUÉ. Ginir verwoest. In een officieel communiqué van de re geering, over den strijd aan het Noordelijk front, wordt medegedeeld, dat het moreel van de troepen nog even goed is als gedu rende den geheelen oorlog het geval is ge weest. Dit, ondanks het feit van aanvallen met gasbommen, die de Italiaansche vlie gers, in strijd met de daartoe gesloten ver dragen, op de Abessinische troepen hebben laten vallen. Verder stelt het communiqué vast, dat het Italiaansche oppercommando onjuiste berichten over den strijd heeft gepubli ceerd en zich in het algemeen niet aan het oorlogsrecht houdt. De Italianen hebben een hevig bombar dement uitgevoerd op de open stad Debra Markos, waarbij een groot aantal huizen en eenige kerken vernield werden. Boven dien werd er op het oogenblik van het bombardement juist markt gehouden in de stad, zoodat het aantal burgers dat gedood werd, zeer hoog was. Ook de stad Ginir, in Bale, is zoodanig gebombardeerd, dat de geheele stad ver woest is. Het bombardement van het En gelsche Roode Kruis. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, heeft Brown, de afgevaardigde van het internationale Roode Kruis, telefonisch aan Genève bijzonderheden meegedeeld over het bombardement van de ambulance te Kworam, waarbij hij zeide, dat het op zettelijk karakter'van dit bombardement niet ontkend kon worden. Het Abessinische Roode Kruis heeft een protest aan den Volkenbond gezonden. De bijzonderheden, die Brown aan Genève heeft meegedeeld, komen volgens een bericht van Reuter uit Dessié, overeen met die van Reuter's correspondent in het Abessinische hoofdkwartier, die ternau wernood aan het bombardement te Kwo ram is ontsnapt. Deze correspondent doet het volgende verhaal: „Terwijl dr. Melly een moeilijke opera tie verrichtte, daalde een Italiaansch bom bardeervliegtuig, dat over het kamp vloog, tot betrekkelijk geringe hoogte en begon bommen te werpen op het kamp, dat ge kenmerkt was door een rood kruis van twaalf meter. Bovendien woei de Britsche vlag van alle tenten en vrachtauto's die bovendien met een rood kruis gemerkt waren. Het bommen werpen werd herhaald en een der bommen trof de roode kruis-vlag. Ik bevond mij juist met andere journalis ten ter plaatse. Wij wierpen ons ter aarde en een bom ontplofte vlak bij ons, zonder ons te raken. De gewonden uit het kamp en onze groep verspreidden zich hierop, achtervolgd door de projectielen. Het vliegtuig bleef een half uur lang boven het kamp cirkelen en wierp eiken keer, dat het overkwam, bommen uit. Later zag ik, dat de chirurgen bij het licht van electrische lampen van twee ge wonden een been afzetten. Dozijnen an- deze gewonden konden ondanks hun vreeselijke verwondingen niet worden op genomen, daar alle auto's noodig waren om de verpleegden van de ambulance naar een veiliger oord over te brengen." Onder de verklaring, dat er vijftig ster venden ten gevolge van het bombardement om hen heen lagen, zeide dr. Melly, dat de Italianen het blanke ras te schande maken. De negus telefoneerde onmiddellijk met Melly om hem alle mogelijke hulp aan te bieden. Men begrijpt te Dessié niet, waar om de Italianen plotseling van houding veranderd zijn, daar hun vliegtuigen te Dessié, Waldia en Alamata vaak over het kamp vlogen, doch nooit bommen uitwier pen, terwijl zij te Kworam eerst een ver kenningsvlucht maakten en daarna plot seling bommen wierpen. De correspondent van Reuter verloor zijn gansche uitrusting, doordat zijn vrachtauto in brand vloog, en dr. Melly werd door de ontploffing van de bommen in een beek geslingerd, waaruit hij te voor schijn kwam, overdekt met bloedzuigers. Allen, die in het kamp aanwezig waren, zijn amper den dood ontkomen. Er bevond zich binen een afstand van twee of drie mijl van het kamp geen enkel soldaat met uitzondering van de kamppolitie. Verder meldt Reuter nog uit Dessié, dat op 2 ordonnansen na, die licht gewond zijn, het meerendeel van de gewonden verpleegden waren die op hun bed getrof fen werden en wier hartverscheurende kreten de lucht vervulden. Het Britsche personeel bleef gedurende het bombarde ment heldhaftig aan het werk om de ge wonden buiten het bereik van de bommen te brengen. Engelsch protest te Rome. Naar verluidt heeft de Britsche regee ring den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, opdracht gegeven bij de Italiaansche regeering protest in te dienen tegen het bombardement van de Britsche sanitaire afdeeling in Abessinië. De ambassadeur zal een onmiddellijk on derzoek verzoeken en er op staan, dat in structies zullen worden gezonden aan de Italiaansche militaire autoriteiten in Oost- Afrika om herhaling van dergelijke inci denten in de toekomst te vermijden. Majoor Burgoyne gedood. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, is majoor Burgoyne, die aan het hoofd stond van een Abessinische Roode Kruis-afdee- ling, door een bom gedood. Naar men zich zal herinneren, was zijn afdeeling al eens eerer bij Waldia gebombardeerd. Majoor Burgoyne was transportofficier bij het Abessinische Roode Kruis en be vond zich bij de troepen van ras Moeloe geta, die van Amba Aladji terugtrokken op Kworam. De majoor werd gedood door een bom uit een Italiaansch vliegutig. De Ita lianen bombardeeren onophoudelijk den weg tusschen Amba Aladji en Waldia. Majoor Burgoyne was 62 jaar oud. Hij had in November zijn diensten aan den Negus aangeboden. Een Italiaansche bommenwerper boven Addis Abeba. Gistermiddag om kwart over twaalf vloog, naar Reuter meldt, een Italiaansche bommenwerper met drie motoren boven Addis Abeba. Het toestel bleef geruimen tijd op onge veer 2000 meter boven de stad cirkelen. Het werd met machinegeweren beschoten en verdween tenslotte. Spanning te Addis Abeba. Het gemeentebestuur van Addis Abeba heeft bepaald, dat de vrouwen, kinderen en grijsaards zich gereed moeten houden om, ingeval van een luchtaanval, Vandaag bij het aanbreken van den dag de hoofd stad te verlaten. Het hoofdkwartier van den kroon prins gebombardeerd? Volgens een onbevestigd bericht uit Dessié zou het hoofdkwartier van den Abessinischen kroonprins gistermorgen door Italiaansche vliegtuigen gebombar deerd zijn. Er zouden zich twee Grieken onder de slachtoffers bevinden. Luitenant-kolonel gedood. Ivo Oliveti Van het Tigré-front wordt gemeld, dat luitenant-kolonel Ivo Oliveti, lid van het directorium der fascistische partij, is ge dood, toen hij, na met een parachute uit zijn vliegtuig te zijn gesprongen, door een kogel werd gedood. HET VERRE OOSTEN. De opmarsch der communisten. Naar te Sjanghai vernomen wordt heeft een groot communistisch leger, waarvan de sterkte geschat wordt op 20.000 man, de districten Tsjoenjoeang en Sjihloe, gelegen aan de Roode Rivier, ten Westen van Taijoean, bezet. De Japansche generaal Doihara heeft aan een verslaggever van Domei verklaard, dat hy niet gelooft, dat de Roode troepen Taijoean ernstig bedreigen. De generaal heeft den laatsten tijd in nauw contact ge staan met Jen Tsji Sjan en de autoriteiten van Sjansi. Hij sprak het gerucht tegen, dat hij lid van den politieken raad van Hopei en Tsjahar zou worden. HET PRESIDIUM VAN DE GRIEKSCHE KAMER. De communisten stemmen voor de verkiezing van den leider der Venize- listen. Bij de tweede en beslissende stemming in de Kamer voor de verkiezing van een pre sident van de Kamer behaalden de leider der Venizelisten, Sophoelis, en dien tegen- candidaat Vozikis, respectievelijk 158 en 137 stemmen bij een onthouding. De Venizelisten hebben den uitslag der stemming met vreugde begroet. Zij hebben het resultaat te danken aan het feit, dat de communisten hun stem op Sophoelis hadden uitgebracht. DE STAKING TE NEW-YORK. Uitbreiding staking huispersoneel. De staking van het huispersoneel is gis ter weer uitgebreid over een aantal klei nere hotels. De stakingsleiding heeft be kend gemaakt, dat in den loop van den dag de liftboys en andere bedienden in 35 van de grootste hotels van New-York het pa rool zouden krijgen in staking te gaan. Door de directeuren van de schouwbur gen in Manhattan is een mededeeling uit gegeven, volgens welke alle schouwburgen in dit district voor onbepaalden tijd geslo ten zullen moeten worden, wanneer de sta king niet vóór Maandag is bijgelegd. De noodzakelijkheid van dezen maatregel wordt gemotiveerd met de sterke daling van het theaterbezoek sedert het begin der staking. Een vooraanstaand functionnaris van de vakvereeniging van hotel- en restaurant- personeel heeft verklaard, dat 5000 leden van deze organisatie in rond 100 hotels zich bij de staking zouden aansluiten. DE ATLANTIQUE VAN CHERBOURG NAAR GLASGOW VERSLEEPT. Vier Nederlandsche sleepbooten met een totale capaciteit van 4.350 P.K. hebben de romp van het indertijd uitgebrande stoom schip Atlantique op sleeptouw genomen naar Glasgow, waar de Atlantique zal wor den gesleept. Men verwacht, dat de reis zeven dagen zal duren. Aan boord van de Atlantique bevinden zich 15 matrozen, die de ankers zullen be dienen, indien de sleepbooten door ruw weer gedwongen zouden worden het schip in den steek te laten GEVAARLIJKE EPIDEMIE. In Kentucky 32 personen aan hersen vliesontsteking bezweken. Van 90 personen, die te Harian (Ken tucky) door hersenvliesontsteking zyn aan getast, zijn er 32 overleden. De autoriteiten doen alles om uitbreiding van de hier heer- schende peidemie te voorkomen, en in ver band hiermede zijn de kerken, theaters en andere vermaaksgelegenheden gesloten, terwijl openbare bijeenkomsten verboden zyn. De epidemie woedt bijzonder hevig te Cumberland, waar 17 van de 22 personen, die door de ziekte waren aangetast, zijn overleden. Vrijwel het geheele leven in dit plaatsje is verlamd. De scholen en kerken zyn gesloten. TREINONGELUK BIJ KASSEL. Op het station Rengershof by Kassei heeft Vrijdagavond tegen zeven uur een treinongeluk plaats gehad, waarbij tien personen licht werden gewond. TIJGERS IN TURKSCH ARMENIE. Volgens te Istanboel ontvangen berichten zijn een groot aantal tijgers, door honger gedreven in verschillende streken van Turksch Armenie doorgedrongen, waar zy slachtingen aanrichten onder het vee en ook reeds boeren hebben verscheurd. De boeren hebben drijfjachten georganiseerd om de plaag te bestrijden. Minister Deckers komt kweekers tegemoet. Naar „Het Kweekersblad", het officieel orgaan van het Hollandsche Bloemkwee- kersgenootschap van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de minister van landbouw en Vischerij goedgunstig beschikt op het verzoek van het vak om 500.000 beschik baar te willen stellen als aanvulling in het tekort, dat ten opzichte van de uitkeering voor surplusbollen van vroege tulpen be staat. Dit bericht, zoo schrijft het blad, zal het geheele bloembollenvak, doch speciaal de kweekers van vroege tulpen, ten zeerste verheugen. Immers, nu is de zeer donkere wolk, welke boven deze vakgenooten hing, wat lichter van tint geworden. Wij weten, dat ongeveer 1.500.000 noodig was om het surplus vroege tulpen op te koopen. Het surplusfonds beschikt slechts over 500.000 voor deze groep of slechts een derde ge deelte van het benoodigde bedrag. Thans is 1 millioen beschikbaar voor surplus vroe ge tulpen, hetgeen beteekent, dat ongeveer 66 pet. van den minimum-prijs zal kunnen worden uitbetaald, zoodat nog in geen enkel opzicht van rozengeur en maneschijn zal kunnen worden gesproken. Stemmen zul len opgaan en zyn reeds opgegaan om te trachten het ontbrekende bedrag alsnog aangevuld te krijgen, maar over het resul taat is niets te zeggen. Een goed advies. Het bloembollenvak zal intusschen den minister dankbaar zijn, dat nu de nood hoog gestegen was, zyn hulp kwam, want met de wetenschap, dat het halve millioen komt, zal het den kweeker gemakkelijker vallen voorschotten enz. te krijgen. Deze zijn noo dig, want de nood was en is zeer groot. De kweeker, zoo voegt het blad er ten slotte aan toe, houde nu vast aan de vastge stelde minimum-prijzen en late zich door geen enkelen sirenenzang verlokken om daar beneden te verkoopen. Berlyn, 7 Maart. Hedenochtend zyn de Duitsche troepen het Rijnland binnengerukt, waardoor het verdrag van Versailles geschonden is. Eveneens heeft Duitschland het ver drag van Locarno opgezegd. De opzeggingen geschiedden door middel van nota's! Vanmorgen begaven de ambassa deurs van Frankrijk, Engeland en Italië en de gezant van België zich naar het Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken. Minister von Neurath stelde hun in kennis met de nota, waarin de huidige positie van Duitschland ten opzichte van het verdrag van Locarno en de clausules van het verdrag van Ver sailles ten aanzien van de gedemilita- siseerde Rijnzone uiteen worden gezet. Deze nota werd op hetzelfde tijd stip aan de regeeringen te Rome, Pa rijs, Londen en Brussel overhandigd. Niet onverwacht. Dit bericht, hoewel het de noodige sen satie zal verwekken, komt niet heelemaal onverwacht. Immers, gisteravond laat meldde het Fransche persbureau Havas uit Parijs reeds, dat Hitier vandaag in den Rijksdag zou mededeelen, dat Duitsch land het verdrag van Versailles en het pact van Locarno, voorzoover het betreft de bepalingen die betrekking hebben op d gedemilitariseerde Rijnzone, zou opzeg gen. Verder wist Havas mee te deelen, dat de Duitsche regeering zou bekend maken, dat Duitschland's handelingen in den vervolge gekenmerkt zouden worden door een ge lijkheid van rechten, terwijl op de basis van rechtsgelijkheid voortaan met andere mogendheden zou worden onderhandeld. Hitier zou een „nieuw en beter ver drag van Locarno" aanbieden, dat de veiligheid in het Westen zou garan deeren, terwijl hij bereid zou zijn, om garanties te doen met betrekking tot de Oostelijke grenzen van Frankrijk en België. Op dit oogenblik (dat was dus gister avond. Red. A. C.), aldus de Berlijnsche correspondent van Havas, is het onmoge lijk, een nauwkeuriger omschrijving van die garanties te verkrijgen. Men spreekt echter van een verdrag voor tien, of zelfs voor vijftig jaar. De handeling, waardoor Duitschland de souvereiniteit over de gebieden aan den Linkeroever van den Rijn zou hernemen, zou geschieden in eerbiedige herdenking van de in den oorlog gevallenen, zooals ook verleden jaar de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles zijn opge zegd. Hitier wilde. Gisteravond !s een spoedconferentie van de generaals van het Duitsche leger bij eengeroepen. De hooge legerleiding zou van meening geweest zijn dat de beslis sing tot herbezetting van den Linker-Rijn- oever militaire risico's mee zou brengen, die het Duitsche leger niet op zich zou kunnen nemen op het oogenblik. Hitier zou zijn besluit echter hebben doorgezet, en de generaals zouden hebben toegegeven, volgens Havas. Generaal von Blomberg, de minister van oorlog, zou van dezen nieuwen bui- tenlandsch-politieken koers aan het Duit sche volk Zondag mededeeling doen in een rede, uit te spreken ter herdenking van de slachtoffers van den wereldoorlog. Italië op de hoogte. In diplomatieke kridfeen gelooft men, volgens Havas, dat de beslissing van de Duitsche regeering in overeenstemming met de Italiaansche is tot stand gekomen. De besprekingen, den laatsten tijd tus schen Rome en Berlijn, zouden er toe ge leid hebben. Fransche regcering byccn. Parijs, 7 Maart. De Fransche regeering zal hedenmiddag in een bizondere zitting bijeen komen. Flandin, de minister van buiten- landsche zaken, die voornemens was zich naar Yonne te begeven, blijft heden te Parijs teneinde kennis te nemen van de rapporten van den Franschen gezant te Berlyn over de mededeelingen van Hitier.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1