^Buitenland ^Binnenland DeJoden in Duitschland. Pust in Oost-Afrika? Hirota's moeilijkheden. Een vaste-lasten ontwerp. leiding van den heer C. Wagenaar zeer ver dienstelijk een leekenspel van L. Tolstoï op, genaamd „Schoenlapper Martijn". Een spel, dat door z'n eenvoud en mooie strekking velen ontroerd zal hebben. Tenslotte kregen we nog een mooie licht beelden-serie te zien over Palestina, welke de j,eer Bonnet voor ons vertoonde, waar door we eenigszins een indruk gekregen hebben van het land waar Jezus geleefd en gewerkt heeft. Het was een aangename en leerzame avond en ds. de Jong zal dan ook wel namens allen hebben gesproken, toen hy in z'n sluitingswoord alle medewerkers zeer hartelijk dankte. Toestemming van Mussolini tot onderhandelen. Het agentschap Stefani seint: De Romeinsche bladen leggen er in hun commentaar op de verklaring van Mussolini in den ministerraad den nadruk op, dat men de grootste reserve moet bewaren ten op zichte van de principieele toestemming van Italië betreffende het beroep van de Com missie van Dertien. Wanneer Italië besloten heeft tot aanvaarding van de uitnoodiging, is dat, omdat de commissie geen pressie op Italië heeft willen uitoefenen, maar zich klaarblijkelijk gewend heeft tot den vredes wil en de edelmoedigheid van den over winnaar. Dat neemt niet weg, dat het punt van uitgang voor toekomstige onderhande lingen geen ander kan zijn dan dit feit: Italië is volledig overwinnaar in Oost- Afrika. Ras Moeloeguetta overleed aan longontsteking. De Abessinische minister van oorlog, Ras Moeloeguetta, is, volgens een officieel bulle tin, overleden aan longontsteking, welke hij tijdens de militaire campagne heeft opge- loopen. Paleis van Negus ontruimd. De ontruiming van het paleis van den Negus werd gisteren voltooid. De regee- ringsambtenaren zijn naar een geheim ge bleven plaats in de stad vertrokken, wegens de mogelijkheid van een lucht-bombarde- ment. In de stad heerscht een kalme stem ming en men treft toebereidselen om zich tegen het bombardement te beschermen. De regeering heeft alle auto's gerequireerd voor het vervoer van de gewonden, indien de stad door vliegtuigen wordt aangevallen. Men is ervan overtuigd, dat het embleem van het Roode Kruis eerder een gevaar met zich meebrengt dan veiligheid. De ambu lance van het Britsche Roode Kruis is ver plaatst naar een plek, waar zij tegen de vliegtuigen door de Abessinische autoritei ten kan worden beschermd. Nieuwe troepen- en munitietransporten. In den loop van gisteren zijn de schepen Francesco Crispi, Casa Regis, Piemente en Atlanta uit Napels naar Oost-Afrika ver trokken, met aan boord officieren en min deren ver-verschillende legercorpsen, zoo mede allerlei oorlogsmateriaal. BRITSCH LAZARET GEBOMBARDEERD. Bevestiging ontvangen. Het Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft bevestiging ont vangen van een tweede bombarde ment op de Britsche ambulance bij Kworam. Dit tweede borbardement geschiedde op 4 Maart. Dezen tweeden keer schijnen geen slachtoffers te betreuren te zijn. Men blijft bombardeeren. De resten van de Britsche ambulance bij Kworan zijn thans ten derden male gebom bardeerd. Het personeel van de ambulance gaat evenwel voort met hulp te verleenen aan de gewonden van de burgerbevolking, welker aantal meer dan 100 bedraagt. In Addis-Abeba ir alarm gegeven in verband met 'iet luchtgevaar; een groot deel van de bevolking is gevlucht. Nader wordt gemeld, dat het bombardement van de Britsche ambulance niet het derde, doch het tweede was, dat eerst thans te Alle bombardementen gestaakt. In verband met het aannemen van de voorstellen van de commissie van .13 heeft maarschalk Badoglio alle vliegtuig-eskaders opdracht gegeven terug te keeren tot hun basis. Op dracht werd gegeven de bombarde menten te staken. Na het bekend wor den van dezen maatregel juichte de bevolking van het bezette gebied maarschalk Badoglio toe, toen deze op de trappen van het regeeringsgebouw stond. Verder werd opdracht gegeven alle operaties, welke op het moment aan den gang zijn, te staken. Sterke nationale politiek gewenscht in Japan. Hirota zet zijn pogingen tot het vormen van een kabinet nog steeds voort, waarin hij wordt bijgestaan door generaal Terrautsji. Deze laatste heeft een conferentie gehad met verscheidene vooraanstaande leiders uit le- gerkringen waarbij gesproken werd over de houding, die het leger tegenover Hirota's Pogingen zal aannemen. Hirota heeft intus- schen zyn besprekingen met de hem steu nende politici, o.m. Baba, Foejinoema e.a. voortgezet. Generaal Terrautsji heeft een be zoek gebracht aan Hirota ten behoeve van een verdere gedachten wisseling over de vorming van een nieuw nationaal kabinet, welks leden thans door Hirota zullen wor den gekozen met rekening houden met de voorstellen der legerleiders. Hun wenschep komen hierop n§er, dat het nieuwe kabinet zeer krachtig moet zijn sa mengesteld en een sterke nationaal politiek ten uitvoer moet kunnen leggen en dat de invloed der partijen op nieuwe regeering zeer gering moet gehouden worden. Wenschen van het leger ingewilligd. Hirota is er in geslaagd, het kabinet te vormen door in principe de voorwaarden, welke het leger heeft gesteld, aan te nemen door bemiddeling van het departement van marine. Ook heeft hij toegestemd in de versterking van het bureau tot coördinatie van de nationale politiek. Dit bureau, waarin een vertegenwoordiger van leger en marine, alsmede staatslieden van alle richtingen zitting hebben, zal belast wor den met het zoeken naar de middelen om een economie te scheppen en de diploma tie en administratie te hervormen in den geest van de wenschen van het leger. Hirota heeft ook toegestemd in de budge- taire eischen van leger en marine en ook heeft hij er in toegestemd dat de minister van binnenlandsche zaken een technicus en geen politicus zou zijn. Autoriteiten steunen „Der Stiirmer'' openlijk. Ongebreidelde ophitsing. In verband met de actie, die in Ne derland tegen het ten verkoop aanbie den van „Der Stürmer" is ondernomen, mag nogmaals de aandacht worden ge vestigd op het feit, dat dit door een persoonlijk vriend van Hitier geredi geerde anti-semietische weekblad, door de Duitsche regeering is aanbevo len, schrijft de Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving: Op zichzelf beschouwd, wordt door dit feit de positie der Duitsche Joden duidelijk ge- teekend. Ter gelegenheid van den laatsten te Neu renberg gehouden partijdag, verscheen een ëxtra-nummer van het blad, dat met zoo veel woorden werd aanbevolen door dr. Ley, rijksorganisatieleider en hoofd van het Duitsche arbeidsfront. De volgende verkla ring, voorzien van zijn handteekening, werd tijdens den rijkspartijdag door hem gepubli ceerd: Aan de dienstinrichtingen van 't Duitsche arbeidsfront: „Der Stürmer" geeft ter gele genheid van den rijkspartijdag een extra nummer uit, getiteld: „Menschenmoorde- naars van den beginne af". In deze editie zijn de Joodsche revoluties van de oudheid tot aan het heden en in het bijzonder het Marxisme van Karl Marx tot aan de „Komintern" (communistische internationa le) volledig behandeld. Dit extra-nummer moet zoo mogelijk in het bezit komen van ieder lid van het Duitsche arbeidsfront. De dienstinrichtingen van het Duitsche arbeids front worden daarom aangewezen voor de grootst mogelijke verspreiding van dit extra nummer. Het aldus door de Duitsche overheid aan bevolen nummer was geïllustreerd met prenten, waarop de slachtoffers van de „Joodsche terreur" levend gevild worden. Zelfs is er een illustratie, die een hand schoen vertoont, gemaakt uit menschenhuid. De slottirade van het nummer luidt: „De Joden zijn een volk van moordenaars en hun misdaden schreien ten hemel. Zoo zal het voortgaan tot de tot bewustzijn gekomen niet-Joodsche wereld zich aaneensluit en de doodstraf over de Joden wordt uitgesproken en uitgevoerd. Duitsch recht. Ook door sommige Duitsche rechtscolle ges wordt „Der Stürmer" openlijk in be scherming genomen. Te Memmingen nabij Augsburg werd een inwoner in Juni 1935 door de rechtbank veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf, omdat hij critiek had geoefend op het optreden van Julius Strei- cher, den redacteur en uitgever van het blad. Het is overigens een bekend feit, dat „Der Stürmer" op een aantal scholen in Duitsch land als leermiddel bij het „aanschouwelijk onderwijs" wordt gebruikt. Reeds vele na- len zijn in „Der Stürmer" foto's afgedrukt, waarop schoolklassen zijn afgebeeld, tijdens het onderricht met behulp van het weekblad van Julius Streicher. Een „beschuldiging". In het laatst verschenen nummer van „Der Stürmer" (Februari nr. 9) wordt de brouwerij „Hackerbrau" te München aan gevallen, omdat zij bij haar 50-jarig bestaan een feestbundel zou hebben uitgegeven, waarin een reclamebiljet was opgenomen, dat te Tel-Aviv (Palestina) was verspreid. In de „Völkischer Beobachter" van 4 Maart j.1., publiceert thans genoemde brou werij een verklaring, die de breedte der ge- heele pagina in beslag neemt, waarin de di rectie zich tegen de „beschuldiging" van „Der Stürmer" teweer stelt. Medegedeeld wordt, dat in 1931 dus 2 jaar vóór de komst der huidige regeering met het doel, den export te bevorderen, een prospec tus werd uitgegeven, waarin illustraties uit verschillende werelddeelen waren opgeno men. De in het prospectus afgedrukte stuk ken waren samengesteld door de zelfstan dige ondernemers in de betreffende landen en kwamen derhalve overeen met het ka rakter en de uitdrukkingswijze der bedoel de landstreken. Onder de afbeeldingen be vond zich ook een illustratie van de deel name van een ondernemer te Tel-Aviv aan den aldaar gehouden carnavalsoptocht. „Der Stürmer" zoo vervolgt de verkla ring heeft, waarschijnlijk ten gevolge van onjuiste inlichtingen, dit 5 jaar geleden uitgegeven prospectus als feestbundel en als dezer dagen verschenen aangeduid. Daarin vond 't blad blijkbaar aanleiding, ons op één lyn te stellen met verjoodschte onder nemingen. Het verwijt ons smakeloosheid, en is blijkbaar van de verkeerde meening, dat het afgedrukte biljet door ons werd sa mengesteld, hetgeen niet het geval is. Vervolgens wordt nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat de Hackerbrau een zuiver Duitsche en Arische onderneming is, waarop de hoop wordt uitgesproken, dat iedere fat soenlijke volksgenoot aan allen, die met het artikel van „Der Stürmer" zaken willen doen, het juiste antwoord zal geven. Zoowel het artikel van „Der Stürmer" als de contra-verklaring van de Hackerbrau, werpen een schel licht op de economische positie der Joden in het Derde Rijk. HAKENKRUIS VLAG VERNIELD. Van consulaatsgebouw gerukt. Te Cadiz in Spanje hebben communisten Zondagmiddag de Hakenkruisvlag van het Duitsche Consulaatsgebouw gerukt, en ver volgens verscheurd. Reeds eenige uren na dat het incident bekend was geworden dien de de zaakgelastigde van het Duitsche ge zantschap te Madrid een protest in by het ministerie van buitenlandsche zaken. Hy eischte genoegdoening en verzocht om krach tiger bescherming van de officièele Duitsche vertegenwoordigingen in Spanje. De Duit sche consul te Cadix heeft eveneens by den gouverneur geprotesteerd. RUST IN DAMASCUS. Het einde van de staking in Syrië. De algemeene staking in Syrië, die 50 dagen heeft geduurd, is gisteren geëindigd met den terugkeer van den nationalisten leider Fakri El Baroedi te Damascus. In dertijd is hij uit de stad uitgewezen, ter wijl het bureau der partij werd verzegeld. Alle winkels ;n zaken hebben thans h"n deuren weer geopend. MISLUKTE BOMAANSLAG. In Amerikaansch Syracuse. Gisteren hebben ambtenaren der posterijen te Syracuse (Am.) een dynamietbom gevon den onder de poststukken, geadresseerd aan „kameraad Charles W. Flint, Universiteit van Syracuse". Een onderzoek wees uit, dat deze voor den kanselier der universiteit be stemde bom binnen enkele uren tot ontplof fing zou zijn gekomen. GROOTE BRAND IN NEW YORK. Enorme schade. In de Greenpoint-wijk van Brooklyn New York is een groote brand uitgebroken, die ondanks het optreden van de brandweer zoo fel om zich heen greep, dat niet minder dan twee gebouwen in de asch werden gelegd en zeven brandschade bekwamen. De totale schade wordt geraamd op 75 tot 100 duizend dollar. DYNAMIETEXPLOSIE TE MIAMI. Terwijl de werkgever bezig was zijn ar beiders uit te betalen heeft zich Zaterdag in een steengroeve tc Miami (Florida) een dy- namietontploffing voorgedaan, waardoor een blanke en minstens twee negers gedood werden. Het is ook mogelijk, dat het aantal gedoode negers vijf bedraagt. ARBEIDSCONFLICTEN TE LEIDEN. Houthandel en suikerwerkfabriek. Te Leiden dreigen twee arbeidsconflicten De N.V. Gebr. van Hoeken's Houthandel heeft het collectief arbeidscontract per 1 Maart jl. niet verlengd en wenscht een loonsverlaging in te voeren van 3.50 per week voor vaklieden en 2.50 voor onge schoolde arbeiders. De werknemers zullen zich tegen deze verlaging verzetten en op 16 Maart het werk neerleggen. Bij dit con flict, waaromtrent de rijksbemiddelaar prof mr. Josephus Jitta inlichtingen heeft ge vraagd, zijn ongeveer 60 arbeiders betrok ken. Het personeel der N.V. v. h. Gebr. Pel, suikerwerkfabrikanten, omvattende onge veer 120 personen, is voornemens zich door middel van werkstaking te verzetten tegen een sedert 22 Febr. j.1. toegepaste loonsver laging van 5 waarbij de werkgevers te gen 1 April opnieuw een verlaging van 5 in het uitzicht hebben gesteld. GORILLA AANGEKOMEN. De jongste gast in Artis. Artis is een pensiongast rijker geworden; de levende have, zooals de gasten officieel tezamen heeten, is namelijk uitgebreid met een jongen gorilla, een geschenk van de Vereeniging „Artisfonds". Dit is de eerste maal, dat een gorilla in den Artistuin aanwezig is. Het exemplaar, een mannetje, is één jaar oud en afkom stig uit Douala in Kameroen. Gorilla's wa ren tot dusverre in Europa alleen in de die rentuinen in Londen, Parijs en Berlijn, zoodat wel van een aanwinst gesproken kan worden. DREIGEND CONFLICT OPGELOST. Het arbeidsconflict by de schoen fabriek Vedeha ten einde. Zaterdagmiddag had ter stadhuize te Leeuwarden onder leiding van den rijks- bemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, een conferen tie plaats met partijen betrokken by het dreigend conflict aan de schoenfabriek Vedeha. De rijksbemiddelaar heeft het voorstel gedaan de onderhandelingen over het door de organisaties aangeboden contract, waarover men bezwaarlijk tot overeen stemming scheen te kunnen komen, niet voort te zetten, doch te trachten een op lossing te verkrijgen op de basis van het voor de schoenfabrieken in Noord-Bra bant geldende contract. De bespreking van dit voorstel heeft geleid tot volledige over eenstemming tusschen partijen en tot dc aanvaarding van een contract op genoem de basis met ingang van 13 Maart a.s., der dag waarop het personeel in staking zou zyn gegaan. DR. ALJECHIN VOOR DE A.V.R.O. Heden (Maandag)avond omstreeks tien uur zal dr. Aljechin voor de A.V.R.O.-mi- crofoon spreken over zijn plannen voor dc toekomst en zijn gedachten inzake de a.s. revanches-match. Memorie van Antwoord verschenen. Thans is verschenen de memorie der regeering (onderteekend door alle mi nisters) op het voorloopig verslag over het wetsontwerp; houdende bijzondere maatregelen ter verkrijging van ver laging van sommige vaste lasten en van huren. Ten aanzien van het tijdstip van in diening en behandeling merkt de re geering op, dat bij de in dit wetsont werp behandelde materie verschillende departementen betrokken zijn. Terecht wordt in het voorloopig ver slag gewaarschuwd zegt de memorie tegen een overhaaste behandeling van dit netelige vraagstuk. Nu de re geering echter, na nauwgezette overwe ging van de critiek, het ontwerp op sommige punten heeft omgewerkt, be staat bij haar geen bezwaar tegen ge lijktijdige behandeling van dit ontwerp en het ontwerp Crisis-landbouwhypo- theekwet 1936, voor zoover zulks moge lijk blijkt. Algemeene strekking van het ontwerp. De regeering heeft zich nimmer de illusie gemaakt, als zou door de voorgestelde maat regelen de noodzakelijke aanpassing over de geheele linie met één slag worden be reikt. Zulks blijkt o.m. uit de zeer beperkte consideratie van het ontwerp, waarin slechts gesproken wordt van de verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Reden van deze beperking was, dat slechts op het terrein van de vaste lasten, drukkend op onroerend goed en op het gebied van de huren zich duidelijk waarneembare ver starringsverschijnselen voordeden en de aanpassing zich in zoo tragen gang dreigde te voltrekken, dat hiervan groote gevaren op het onderwerpelijk gebied waren te duchten. Waar deze nadeelen van een te trage aanpassing zonder eenigen twijfel grooter waren dan de directe nadeelen van het wettelijk ingrijpen zelve, heeft de re geering gemeend zich niet langer van het treffen van wettelijke maatregelen te kun nen onthouden, doch heeft zij deze dan ook uiteraard beperkt tot het gebied, waarvoor de bovenstaande verhoudingen golden. Wat nu betreft de gevraagde uitbreiding tot een samenstel van maatregelen in den trant van het plan-Brüning, hoe aanlokkelijk het daarmede te bereiken doel het bren gen met één slag van ons volksleven op een lager stabilisatievlak ook moge zijn, de daartegenover staande nadeelen acht de regeering zoo groot, dat haars inziens hier het middel erger zou zijn dan de kwaal. Indien men zich nu realiseert hoe diep het aanhangig ontwerp van beperkte strekking reeds in het geheele economische leven in grijpt, welke repercussies zullen dan wel te wachten zijn, van een samenstel van maatregelen, waardoor „met één slag" de aanpassing over de geheele linie moet wor den verkregen? Men verlieze niet uit het oog, dat de re geering getoond heeft zich geenszins van het treffen van de noodige maatregelen af zijdig te houden, zoodra zich een situatie voordoet als thans bij de vaste lasten op het onroerend goed het geval is. De regeering heeft zich echter steeds ver zet en zal zich ook blijven verzetten tegen maatregelen op gebieden, waar het nog mogelijk is langs natuurlijken weg de noo dige aanpsasing te bereiken of waar het ingrijpen langs wettelijken weg zoo groote nadeelen zijn verbonden, dat de te bereiken voordeelen daartegenover in het niet vallen. Een typisch voorbeeld van het laatste levert de door verschillende leden ten behoeve van de industrie bepleite verlaging van de rente van crediethypotheken. De regeering wijst er nog op, dat, hoezeer men ook van meening moge verschillen om trent de wenschelijkheid van verdere uit breiding der voorgestelde wettelijke aan passingsmaatregelen, het toch in ieder ge val van weinig practischen zin zou getuigen, indien de onderhavige maatregelen uit hoofde van hunne beperkte strekking niet tot stand zouden komen. Met betrekking tot de huren is het de be doeling, de huren, welke om bepaalde redenen boven het in het ontwerp als maat staf aangenomen peil zijn gebleven, naar beneden te brengen, opdat langs dezen weg de aanpassing aan een lager niveau wordt bevorderd. Dat voor sommige geval len deze verlaging der huur niet voldoende zal zijn, de regeering is de laatste, die dit zal ontkennen. Hierin kan echter bezwaar lijk door algemeen werkende wettelijke maatregelen worden voorzien. De regeering merkt op, dat vanuit een objectief standpunt bekeken een maximum pandbrief ren te van 4 pet. en een maximum hypotheekrente van 4 3/4 pet. voor eerste hypotheek als buitengewoon laag kunnen worden beschouwd. Had men een dergelijk resultaat langs geheel vrij willigen weg wil len bereiken, dan zouden hiermede tal van jaren gemoeid geweest zijn. Verwacht mag worden, dat door weg neming van de op het onderhavig gebied bestaande spanning de economische ver houdingen over het geheel genomen zullen verbeteren. Ten aanzien van de geponeerde stelling, dat het bij de aanpassing voornamelijk aan komt op de gewijzigde verhouding tusschen jeldeenheid en goederen, deze stelling moge m theorie waar zijn, practisch komt de wan- •'erhouding vrijwel uitsluitend tot uiting bij de contracten, waarbij de crediteur in juri- dieken in en geprivilegiëerde positie in neemt. Bij andere langloopende contracten, niet verzekerd door hypotheek, heeft de aan passing zich in den regel reeds langs na tuurlijken weg voltrokken. Aantasting van hoofdsommen moet de regeering, zoowel op theoretische als op practische gronden afwijzen. Dit neemt in- tusschen niet weg, dat wanneer, zooals thans het geval is, de omstandigheden sedert de totstandkoming van het contract, een zoo bijzondere wijziging hebben ondergaan, dat onverzwakte nakoming van de overeen komst redlykerwys niet kan worden ge vorderd, de debiteur langs wettelijken weg moet worden geholpen, zy het dan ook niet langs d enweg van aantasting van hoofd sommen. Dat de voorgestelde maatregelen op het credietwezen, in het bijzonder op het hypo thecaire crediet, van invloed zyn geweest, de regeering zal zulks allerminst erkennen. Wel echter betwist zij de stelling, dat het credietwezen door de indiening van het ontwerp in ernstige mate zou zyn geschaad. Inderdaad heeft zich in de eerste helft van het jaar een verstijving vertoond op de geldmarkt in het algemeen en op de hypo theekmarkt in het bijzonder. De voor naamste reden daarvan is echter gelegen bij factoren, welke met het onderhavige ont werp niets te maken hebben. MINISTER OUD OP „ASSUMBURG". De landdag der Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie, welke gisteren op kasteel de „Assumburg" te Heemskerk werd gehouden, is ook bezocht door den minister van financiën, mr. P. J. Oud. Zij ne Excellentie werd bij zijn komst op de Assumburg, welk kasteel naar men weet als jeugdherberg is ingericht, verwelkomd door de bestuursleden van de Nederland- sche Jeugdherberg Centrale, de heeren L. Meilink (Hilversum) en H. H. Holthuis (Haarlem), alsmede het Jeugdherbergco mité van de Assumburg. Minister Oud heeft de geheele jeugdher berg bezichtigd en zijn bewondering uitge sproken voor het werk, dat hier tot stand is gekomen. DE LENTE NADERT.... Heel schuchter beginnen zich de eerste velden achter den duimzoom te kleuren. Hier en daar, bij Overveen, Bennebroek en ten Noorden van het Noordzeekanaal, bij Heemskerk en Castricum liggen goudgele veldjes grond verspreid in den grauwen win- terschen weiden en duinen. Op de, van vorig jaar welbekende beschutte plaatsen, bloei en de eerste gele crocussen, die glanzen in de voorjaarszon een warm, zonnig len tekleed op de koude aarde. AUTO VAN BURGEMEESTER OVER DEN KOP. Inzittenden ongedeerd. Zaterdagmiddag is te Gulpen een auto, komende uit de richting Aken, bestuurd door den burgemeester van Maastricht, den heer mr. L. B. L. van Oppen, in een scher pe bocht, dicht bij de plaats waar de tram lijn den weg kruist, geslipt en over den kop geslagen. De heer Van Oppen en zijn zoon, die bij hem in den wagen zat, kwa men er met den schrik en onbeduidende verwondingen af. Na uit hun netelige positie te zijn bevrijd konden zoowel de burgemeester als zijn zoon met een anderen auto hun reis voort zetten. De beschadigde wagen is later ter reparatie naar Maastricht gebracht. INBRAAK IN BANANENPAKHUIS. Buit: 2.000. Naar wy eerst thans vernemen, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebro ken in het bananenpakhuis van de firma Anhuys en Van der Laan, Schapenlaan 26— 28 te Den Haag, waarbij een geldkistje, in houdende ruim 2.000 werd buitgemaakt. De inbraak werd gepleegd door middel van inklimming. De achteruitgang van een leegstaand pakhuis, grenzende aan het ba nanenpakhuis, werd geforceerd, waartoe de toegang tot het pakhuis vrij kwam. Het slot werd opengebroken en het zich achter de gasmeter bevindende geldkistje werd ontvreemd. Het onderzoek der politie duurt voort. De toedracht van de inbraak wijst er op, dat de daders met de situatie op de hoogte waren. VERVANGING BLIKVLEESCH. Minister met vertegenwoordigers der vier groote gemeenten bijeen. Vandaag zal een conferentie plaats vin den van de vertegenwoordigers der vier groote gemeenten met den minister van Sociale Zaken over de vraag, welke maat regelen aanbeveling verdienen in verband met de opheffing van de distributie van blikvleesch voor gesteunden. ERNSTIGE BRANDWONDEN. Vrouw van drogist gaf in plaats van kalkwater verdunde lysol. In de ouderlijke woning aan de Kamelia- straat te Rotterdam is de vierjarige K. van der Zande het slachtoffer geworden van 'n dubbele verbranding. Het ventje speelde in de keuken en wierp daar een emmer wa ter om, met het gevolg dat de jongen brandwonden bekwam aan borst, rug en armen. De moeder, die in de nabijheid was, liep zoo snel mogelijk naar een in de buurt wonenden drogist om daar kalkwater en lijnolie te halen, waarmee zij de brandwon den van haar zoontje zou kunnen behande len. De echtgenoote van den drogist, die de zenuwachtige moeder spoedig wilde helpen vergiste zich en gaf inplaats van het ver langde verdunde lysol. Toen de moeder haar kind daarmee behandelde, vererger den de brandwonden, die reeds open wa ren. Hen ventje leed ondragelijke pijnen en moest per auto van de G. G. D. naar 't ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerd. Daar is het in vrij ernstigen toestand ter verpleging opgenomen. „DER STÜRMER" IN BESLAG GENOMEN. Te Haarlem. Gistermorgen heeft de Haarlemsche poli tie een exemplaar van „Der Stürmer", dat voor het raam van het kringhuis der N.s.n. a.p. hing, in beslag genomen. By een huis zoeking werden geen verdere exemplaren meer gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11