Vestigingswet voor vreemdelingen. JUiMicaties ^Buitenland ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 10 MAART 1936 Glimlachje Binnenland Uiloefening van beroep ol bedrijf aan vergunning onderworpen DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling broeder- dienst. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland heeft op 2 Maart j.1. uitspraak gedaan omtrent de door de hier onder vermelde ingeschrevenen der lichting 1937 dezer gemeente gedane aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst. Uitspraak: voor goed vrijgesteld. E. J. van den Aakster, J. Bajema, A. P. M. Biemans, P. C. Blankman, J. C. de Boer, C, A. Broks, L. van Buren Lensinck, P. Buur, A. B. Buijs, N. Dekker, R. A. Dekkin- ga, G. C. Dun, H. C. Eecen, H. Folkers, H. Geels, W. J. Goudsblom, J. H. de Graaf, L. Hagenaar, A. Heinis, J. Helderman, M. Hoet, J. Homan, J. Hoogland, Th. Hooiveld, p. C. Hulskamp, C. de Jong, G. de Jong, P. J. J. Jonker, D. Kar baat, H. Ket, J. J. Keijzer j. P. Klaver, G. Th. Kortbeek, M. Licht, H. van Lienen, J. Luitjes, A. Mazereeuw, J. J. van der Meer, H. Metselaar, Th. G. A. Mul der, H. Netel, J. B. de Nijs, B. Oudhoff, J. J. peperkamp, W. Pieterse, C. Th. Pot, P. D. pover, L. Prinz, G. Putter, J. Rab, Sj. Radsma, W. Ranzyn, W. Reek, W. F. C. Ri- ke, J. J. Ruiter, P. Ruiter, H. Schadden- horst, L. Schats, P. S. J. Schilder, J. Schot, J. G. Siegers, C. F. Smit, J. Smit, J. G. Smit, P. Spierenburg, A. W. M. Spruyt, W. J. Sta- venuiter, K. Tip, C. Ulrich, A. A. Veel, N. J. van der Veer, L. in 't Veld, R. J. Velt- huys, G. C. J. Vink, H. Vinke, J. Vrouwe, P. de Waard, M. E. Wentink, W. Wiegers, C. Winder, D. van der Wissel, H. van der Wis sel, C. Zwart en A. C. Zijp. Tegen deze uitspraken kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen door de ingeschrevenen, wie de uitspraken gelden, elk der overige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of hun wettelijke vertegenwoordigers. Het verzoekschrift daartoe moet met re denen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer ge meente, afd. Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 10 Maart 1936. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer J. Laan, alhier, om vergunning tot het oprichten van een fabriek, voor het ver vaardigen van consumptie-ijs, met plaatsing daarin van 2 electro-motoren, resp. van 1 en 2 P.K., voor de aandrijving van een koel en een vriesmachine, in het perceel Keet gracht nr. 8. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 24 MAART a.s., voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft inge bracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 10 Maart 1936. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BEKENDMAKING. Gemeentelijk bureau voor sociale zaken. De directeur van het Gem. bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 11 Maart tot en met Dinsdag 17 Maart 1936 de volgende kleuren bons geldig zijn: Vleeschbonnen: groene kleur. Gehaktbonnen: paars met roode streep. Roterbonnen: blauwe kleur. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. JAPANSCH KABINET GEÏNSTALLEERD. „Vernieuwingspolitiek" bepleit. Het ontslag van het kabinet-Okada is thans aanvaard en het nieuwe kabinet onder leiding van Hirota is door den kei zer geïnstalleerd. Zoowel de Seyoekai als de Minseito-par- tijen, die in het nieuwe kabinet vertegen woordigd zijn, hebben uiting gegeven aan hun bereidheid het nieuwe nationale kabi net te steunen, teneinde de moeilijkheden, waartegenover Japan zich geplaatst ziet 't hoofd te bieden. Alle Japansche bladen spreken met be trekking tot het nieuwe kabinet van een «kabinet van nationale eenheid". De pers "Wijst erop, dat Hirota het vertrouwen van het Japansche volk geniet. Het volk wenscht, dat Hirota erin zal slagen, in sa menwerking met het leger een eensgezin de staatsleiding te waarborgen. De „Ver nieuwingsbeweging", zoo verklaart men voorts, moet met de aanstelling van fris- sche, onverbruikte krachten beginnen, zooals dit reeds in het leger, door het ont slag van de in den krijgsraad vertegen- woordige generaliteit mogelijk is geworden. Van bijzonder belang is een juist begrip voor de vrede en veiligheid in het Verre Oosten gerichte doeleinden, die met rusti ge vastberadenheid moeten worden nage streefd. Het Hoogerhuis en de partijen be groeten het nieuwe kabinet met instem ming, en eischen een drastische vernieu wingspolitiek, om de voorwaarden te schep pen voor het doen weerkeeren van de in nerlijke rust in het leger en bij het volk, en voor eensgezindheid naar buiten. De nieuwe Chineesche ambassadeur te Tokio heeft in een verklaring gewezen op de nauwe betrekkingen tusschen Japan en China in historisch, aardrijkskundig en cul tureel opzicht, waarbij hij er den nadruk op legde, dat een nauwe samenwerking tusschen de beide landen noodzakelijk is op voet van gelijkheid en onderlinge verzoe ning ten behoeve van den vrede in het Verre Oosten in het bijzonder en in de we reld in het algemeen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft ge weigerd commentaar te leveren op den toestand, die geschapen is na de opzegging door Duitschland van het Locarno-pact en de bezetting van de gedemilitariseerde Rijnzone, doch hij gaf toe, dat de toestand ernstig is. Wat betreft het Fransch—Russische bij standspact, dat, zooals de „Nitsji-Nistji" schrijft, het Locarno-pact ten doode heeft gedoend, meenen diplomatieke waarnemers te weten, dat de toepassing ervan tot Euro pa beperkt blijft. Het is derhalve een zaak tusschen Frankrijk en de Sowjet-Unie, en de Japansche regeering is dan ook niet voornemens zich erin te mengen. Wel wordt er echter opgewezen, dat de Sowjet- Unie tracht, tegenover de buitenwereld den indruk te wekken, dat de toestand in het Verre Oosten kritiek is, en wellicht de ra tificatie van het pact met Frankrijk zal benutten, om haar doeleinden te bereiken. De ratificatie van het pact zal in elk ge val van moreelen invloed zijn op den toe stand in het Verre Oosten. In een hoofdartikel zegt de „Asahi", dat het er niet om gaat, of het Fransche pro test technisch en juridisch steekhoudend is, doch of de betrokken mogendheden met t oog op den toestand in Europa aan Frank rijk hun vollen steun zullen geven. zekere prof. Wutz heeft zy toen o. m. het beroemde Benedictijnen-klooster Einsiedeln bezocht en het gehucht Flüli bij Stanz, waar in de vijftiende eeuw de oude kluizenaar Nicolaas Flüli geleef heeft, „broeder Klaus", die zalig is verklaard. Daarna is zij weer naar huis gegaan, waar zy rustig leeft, en alleen een tijd lang geen personen, die zij niet kende, heeft ontvangen, juist om praatjes te voorkomen. Zij bemoeit zich niet in het minst met de politiek. De berichtgever verklaart, dat Therèse nog steeds geen voedsel tot zich neemt en slechts van het nemen der hostie leeft; men weet dat ook vroeger hardnekkig is volge houden dat zij zich op geen andere wijze voedt. Op Kerstmis, zoo vertelt de bericht gever van de „Reichspost" zelfs, wordt het veertien jaren dat geen vaste, en tien jaren dat zij ook geen vloeibare voeding tot zich genomen heeft. En verder deelt hy nog mede: de stigmata op den rug van haar hand hebben zich veranderd: zij waf en vroeger cirkelvormig, maar hebben thans den vorm van een vierkant, waarvan de zij den 6 m.M. lang zyn. Op alle Vrijdagen van den vastentijd bloeden nu ook haar knieën, en de wastentyd is voor Therèse met veel lijden begonnen. DE KETELONTPLOFFING IN ITALIË. Thans 13 dooden. Het aantal slachtoffers ten gevolge van de ketelontploffing in de Isotta Fraschini fabrieken te Milaan is tot 13 gestegen, daar gisteravond nog een der gewonde arbeiders is bezweken. CHARLEY CHAPLIN EN PAULETTE GODDARD. Reuter seint uit Sjanghai d.d. 9 Maart: Paulette Goddard, de filmster, is hier met Charley Chaplin uit Japan aangekomen. Zij verklaarden verloofd te zijn. De datum van hun huwelijk is evenwel nog niet vastge steld. (Zooals men weet, is Paulette God dard de vertolkster van de hoofdrol in „Modern Times".) EXPORTEURSCREDIETBESCHIKKING 1935. Gecontinueerd. Eenigen tijd geleden heeft het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland zich tot den minister van landbouw en vis- scheren gewond, met een verzoek, de expor- teurscredietbeschikking 1935, waarbij een bedrag van 5 millioen werd beschikbaar gesteld om de exporteurs van groenten en fruit naar Duitschland crediet te verleenen, ook voor 1936 van toepassing te doen zijn, zoodat de export door de clearing niet ge stagneerd behoefde te worden, daar het voor sommige exporteurs moeilijkheden zou opleveren, zoo lang te wachten op het geld, dat over de clearing uit Duitschland moest binnenkomen. Het Centraal Bureau deelt thans mede, dat op dit verzoek door den minister geantwoord is, dat er geen bezwaar bestaat, deze beschikking over 1936 van toe passing te brengen. ARRESTATIE MET HINDERNISSEN. Te Alphen su d. Rijn. Een moeilijke arrestatie heeft gisteravond een deel der gemeente Alphen in opschud ding gebracht. Twee rijksveldwachters, wien was opgedragen den 26-jarigen C. v. M. in verband met een gepleegde mishan deling voor den rechter-commissaris te lei den, vervoegden zich aan diens wonig aan de Nieuwstraat, doch al spoedig bleek, dat v. M. niet van plan was rustig mee te gaan. Hij verzette zich krachtig, zoodat een for- meele vechtpartij ontstond, waarbij een der veldwachters met zijn arrestant over den vloer van de woning kwam te rollen. De arrestant wist zich echter los te rukken, snelde naar buiten, door den tweeden rijks veldwachter gevolgd en sprong over een schutting, waardoor hy in de Langestraat terecht kwam. Daar liep hij eenige wo ningen binnen om ze aan de achterzijde weer te verlaten, steeds door de politie mannen gevolgd. De buurt geraakte door deze jacht danig in opschudding. Tenslot te slaagden de rijksveldwachters erin den man in de woning van de familie S. in het nauw te drijven, doch hier ontstond een nieuwe worsteling, hetgeen de bewoonster zoo deed ontstellen, dat zij bewusteloos ineenzeeg. De rijksveldwacht overmeester de den man en leidde hem onder hevig verzet naar den burgemeester, die hem in zijn hoedanigheid van hulpofficier van Jus titie een verhoor afnam en hem daarna weer op vrije voeten stelde. SCHOTEN KNALLEN TE HAARLEM. Bestuurder van gestolen auto weigert te stoppen. Gisternacht zag een politie-agent op de Nieuwe Gracht te Haarlem een auto rijden, waarvan de bestuurder onregelmatig reed en onnoodig veel signalen gaf. De agent sommeerde den bestuurder te stoppen, doch de auto reed door, waarop de agent zijn revolver trok en een aantal schoten in de richting van den voortsnellenden wagen loste. Een half uur later werd dezelfde auto onbeheerd in het Kenaupark te Haar lem aangetroffen. De auto bleek aan het rechterspatbord door de schoten te zyn ge raakt. Later kwam een Haarlemsche monteur aan het politieboureau aangifte doen van de vermissing van zyn auto, welke dezelfde bleek te zyn, als die welke in het Kenau park bleek te zyn gevonden. Den inzittende heeft de politie nog niet kunnen vinden. MEISJE ZAG INBREKERS DWALEN. Ondanks de omsingeling ontsnapt. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de woning van den heer Damen in de Eschdoornstraat te Den Bosch. Twee kinderen van zes en tien jaar, be nevens een baby van ongeveer een half jaar, waren onder de hoede van een twaalf jarig meisje achtergelateri. Terwijl het meisje even by de buren was, hebben de indringers een raam opengebroken en zijn naar binnen gestapt. Toen het meisje weer naar binnen wilde gaan, zag zy licht in de woning, wat haar bevreemdde. Door de brievenbus kon ze zien, dat er een man met een zoeklichtje rondliep. Het kind waar schuwde de buren, die de politie van het geval verwittigden. Het huis werd omsin geld, maar toch wisten de indringers nog te ontsnappen. Deuren en kasten waren met breekijzers opengebroken en alles werd vernield. Er werd 2 aan spaarcenten yan een der kinderen meegenomen. DE UITVOER VAN EIEREN NAAR ENGELAND. Uitvoerbeperking opgeheven. Met ingang van gisteren mogen tot nader order eieren weer in onbeperkte hoeveel heid naar Engeland worden uitgevoerd. we konden de trapleer niet vinden! DE STAKING TE NEW-YORK. De werkgevers in New-York hebben de vierde poging van burgemeester La Guar- dia tot bemiddeling in de staking van het huispersoneel door een weigering tot aan vaarden van zyn voorstellen doen misluk ken. Men verwacht thans, dat de staking nog verder om zich heen zal grijpen. ENGELSCHE VLIEGTUIGBOUWERS STAKEN. De staking, die de vorige week is uitge broken in een der groote Engelsche fabrie ken van bombardementsvliegtuigen, heeft zich vandaag uitgebreid tot de Fairy Avia- tion Cy. in Hayes, waar het meerendeel der arbeiders in staking is gegaan. De secretaris-generaal der monteurs-vak- vereeniging heeft de stakers doen weten, dat de vakvereenigingsleiding het parool had gegeven tot onmiddellijke hervatting van het werk. De in den loop van de vorige week in sta king gegane arbeiders hebben evenwel, evenals zij die vandaag in staking zyn ge gaan, geweigerd weer aan het werk te gaan. MAURICE CHEVALIER. Heeft een auto-ongeluk. Maurïce Chevalier is, naar uit Nimes ge meld wordt met zijn auto ten gevolge van de gladheid van den weg in botsing gekomen met een anderen wagen. Chevalier en zyn metgezellin bleven ongedeerd, terwy'1 vier inzittenden van den anderen auto gewond werden. Beide wagens werden beschadigd. EEN MODE-KONING GESTORVEN. Te Parijs. Te Parys is gisteren de mode-koning Jean Patou gestorven. Patou beroemde er zich op de vrouw aan goede sport-kleeren te heb ben geholpen en in het algemeen de vrou- wenkleeding te hebben aangepast aan de grootere vrijheid, die er na den oorlog op welhaast elk gebied is ingetreden. Patou is ook de uitvinder geweest van de „parfum- bar", waar men zich een parfum-cocktail naar den smaak van het eigen reuk-orgaan kon laten mengen. Tevens had hij in zijn zaak een afdeeling ingericht waar mannen onder het drinken van een kop thee of een borrel op hun vrouw konden wachten wan neer deze bij Patou aan het passen was. De mannequins van het huis Patou waren heel mooie, meestal Engelsche of Amerikaansche meisjes. Dat Patou ook zelf gaarne goed gekleed ging, is gebleken toen hij eens een reis naar Amerika ondernam en een persoonlijke gar derobe van honderd pakken bij zich had! Wat niet wegneemt dat Patou den wereld oorlog dapper heeft meegemaakt. THERESE NEUMANN. Wederom een wonderbaarlijke hongerstaking. Het r.k. Oostenrijksche dagblad „Der Reichspost" bevat van een medewerker, die het dorpje Konnersreuth in Beieren bezocht heeft, een relaas over Therèse Neumann, de gestignatiseerde ,over wie een jaar of wat geleden veel te doen is geweest Kon nersreuth was toen het centrum van stroo men en stroomen belangstellenden en nieuwsgierigen, die byna steeds vergeefs overigens iets van Therèse Neumann en haar omgeving te zien trachtten te krijgen. Tegenwoordig is het er vrij stil geworden, en van Therèse Neumann verneemt men daarbuiten zelden meer iets. De man van de „Reichspost" nu vertelt, dat Therèse wel het middelpunt is geweest van politieke klets praatjes, n.1. dat zij door de nationaal-socia- listen vervolgd zou zijn omdat zij de ineen storting van het Derde Rijk tegen een be paalden datum zou hebben voorspeld en dat zy naar Zwitserland zou zijn gevlucht. Later zou zij, zoo wordt er ook nog rondge- praat, in het geheim teruggekeerd, maar in hechtenis genomen en naar een concentra tiekamp gebracht zijn, zij zou daaruit na vijf dagen lang niet gegeten te hebben weer zijn ontslagen en thans door de poli tie in haar eigen huis worden bewaakt. Van al die verhalen, zoo verklaart de be zoeker nu, is niets waar. Wel heeft de plaatselijke politie kort na de revolutie van Hitier op eigen initiatief een huiszoeking bij de familie Neumann gedaan, en ook is Therèse in September 1935 inderdaad naar Zwitserland geweest, maar deze reis was alleen voor ontspanning; met haar zuster Ottilië en haar broeder Ferdinand en een Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend, houdende regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. Aan de memorie van antwoord is het vol gende ontleend: Gelijksoortige overwegingen als die, welke geleid hebben tot een wettejijke regeling in zake het verrichten van arbeid door vreem delingen, liggen ook aan het onderhavige wetsontwerp ten grondslag. De motieven voor bescherming van de arbeidsmarkt gelden ook voor dat deel van ons volk, dat een zelfstandig beroep of be drijf uitoefent. De groote en aanhoudende economische moeilijkheden hebben in vele beroepjen en bedrijven een toestand gescha pen, welke de bestaansmogelijkheid van de daarbij betrokken en ernstig in gevaar brengt. Meer in het bijzonder is dit het geval met het middenstandsbedrijf op het gebied van den detailhandel het ambacht en de kleine nijverheid, waar in sterke mate de gevolgen der vermindering van de koopkracht en de daaruit voortvloeiende achteruitgang van de omzetten worden ondervonden. Daar komt nog bij, dat in vele branches van het mid denstandsbedrijf van een overbezetting moe ten worden gesproken, hetgeen de gevolgen der slechte tijdsomstandigheden voor be trokkenen nog scherper toespitst. De moei lijke strijd om het bestaan wordt zoodoende voor vele Nederlanders door de vestiging van buitenlandsche zakenlieden nog ver scherpt. Reeds met het oog op de hierboven ge schetste toestanden moet een regeling met betrekking tot de zelfstandige uitoefening van beroepen en bedrijven door vreemde lingen urgent en gewenscht worden be schouwd. Overigens dient deze regeling te worden bezien in verband met de wet van 16 Mei 1934 in zake het verrichten van arbeid door vreemdelingen, waarvan zij het noodzakelijk complemen vormt. Het laat zich immers ge makkelijk begrijpen, en dit verschijnsel heeft zich o.a. bij de terrazzo-werkers, kap pers en kleermakers voorgedaan, dat buiten landsche werknemers, ten behoeve waarvan geen vergunningen ingevolge de zoo juist aangehaalde wet worden verleend, hun vroe- geren werkgevers concurrentie gaan aandoen door zich zelfstandig in het betrokken be- roeD of bedrijf te vestigen. De concurrentie, welke Nederlandsche ar beiders op de arbeidsmarkt van buitenlan ders ondervinden, wordt zoodoende ver plaatst naar het terrein, waarop de zelf standige endernemer werkzaam is. Om deze redenen moet een dergelijke verschuiving als ongewenscht worden aangemerkt. Afgescheiden van het bovenstaande, biedt de ontworpen regeling het voordeel, dat in het tot nog toe op de vestiging van vreemde zakenlieden uitgeoefende toezicht uniformi teit wordt gebracht. Ofschoon tot dusver ongetwijfeld nuttig werk in het belang van het Nederlandsche bedrijfsleven is verricht zal door toepassing van de Vreemdelingenwet alléén het doel dat dit wetsontwerp zich stelt, nimmer voldoen de benaderd kunnen worden, gezien het verschil in doel en strekking der beide rege lingen. Bovendien kan tot nu toe slechts ten aanzien van een klein deel der buiten landsche zakenlieden worden opgetreden. Het wetsontwerp brengt in deze de moge lijkheid van uitbreiding, zoomede de ge- wenschte eenheid en centralisatie. Het wetsontwerp omvat het uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemde lingen in het algemeen en de werking ervan zal zich derhalve ook uitstrekken over hen, die bij het in werking treden der wet reeds gevestigd zyn. Ten aanzien van deze laat- sten zal de beslissing, geval voor geval, om trent het al of niet verleenen der vergun ning, uiteraard met de noodige omzichtig heid dienen te worden genomen. In het bij zonder zal ertegen moeten worden gewaakt, dat aan hen, die reeds langeren tyd hier ge vestigd zijn, voor zoover tegen de voortzet ting van hun werkzaamheid hier te lande geen ernstige bezwaren bestaan, het leven worde onmogelijk gemaakt. De aanwijzing van de beroepen en bedrij ven, waarvoor een vergunning wordt ver- eischt, geschiedt by algemeenen maatregel van ^bestuur. Draagwijdte van de voorgestelde regeling. Indien voor de uitoefening van een bepaald beroep of een bepaald bedrijf een vergun ning verplicht is gesteld, zyn aan die ver plichting onderworpen: a. alle natuurlijke personen, die noch Ne derlander, noch uit anderen hoofde Neder- landsch onderdaan zijn; b. alle buiten Nederland en zijn overzee- sche gebieden gevestigde lichamen, hetzij in handen van Nederlanders of van vreemde lingen; c. alle in Nederland of zijn overzeesche ge bieden gevestigde naamlooze vennootschap pen, coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen met rechtspersoonlijkheid en tichtingen, waarvan een of meer der be stuurders of commissarissen vreemdeling is. Dus in het algemeen de Nederlandsche rechtspersonen met een buitenlandsch ka rakter. De mogelijkheid ir geopend een vergun ning slechts voor te schrijven voor een by het betreffende besluit aangewezen gedeelte van Nederland. Waar het hier gaat om de zelfstandigen, voor wie dikwijls plaatselijke factoren een grooter rol spelen dan voor den arbeider, kan het wellicht somtijds voldoen de zijn, het zelfstandig uitoefenen van een beroep of bedrijf door vreemdelingen slechts in een bepaalde streek te belemmeren, b.v. in grensgebieden, maar elders fn den lande vry te laten. Wat betreft het geval, dat een vreemde ling in het buitenland zijn beroep of bedryf uitoefent, maar hier te lande in dat beroep of bedryf werkzaamheden verricht of doet verrichten, wordt opgemerkt, dat het ter verzekering van een goede uitvoering van de wet wenschelijk dat hij, voor wat betreft de werkzaamheden in Nederland, aan een vergunning kan zijn gebonden. Er zyn ech ter meerdere soorten werkzaamheden, welke niet behoeven te worden belet, als daar is de aankoop van materialen. De regeering heeft gemeend, te dezen een juiste beperking in te voeren door te bepalen, dat alleen voor werkzaamheden ten behoeve van derden (in casu: opdrachtgevers, cliënten, enz.) de ver gunningsplicht kan worden gesteld. Voorts geldt ook hier het voorschrift, dat de aan wijzing voor een bepaald gedeelte van Ne derland kan geschieden. Het ligt in de bedoeling, zoo noodig aan een vergunning voorwaarden en beperkin gen te verbinden. Een beperking kan b.v. gelegen zijn in de aanwijzing van een be paalde gemeente, waarvoor de vergunning zal gelden. De vreemdeling is strafbaar, zoo hij de ver- eischte vergunning niet heeft. Daarnaast is strafbaar degene, die voor een vreemde ling hier te lande werkzaamheden verricht, of een filiaal beheert, zonder dat de vreem deling vergunning verkregen heeft. De straf is gesteld op een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Al zal worden gewaakt tegen een overma tige belasting van het bedrijfsleven te dezer zake, zoo is het toch wenschelijk, dat van de belanghebbenden en bijdrage in de kosten, die de uitvoering van de wet uit den aard der zaak medebrengt, kan worden geheven. Tenslotte is het wenschelijk, de bevoegd heid te bezitten, zoo noodig door overleg met vreemde regeeringen tot nadere regelin- gente komen, waarbij de wederzijdsche be langen zooveel mogelijk zullen worden be hartigd. Niet uit het oog mag wordén verlo ren, dat de binnenlandsche maatregel zijn terugslag kan hebben op de behandeling van de eigen onderdanen in het buitenland. VLIEGER COPPERS IN ARREST. Ten rechte gestraft? De officier-vlieger Coppers de man, die de bom op „De Zeven Provinciën wierp heeft het interview met de „Indische i Courant", waarin hij een verklaring gaf van de redenen, die hem genoopt hebben den dienst te verlaten, met vier dagen arrest moeten bekoopen. Blijkens de met de luchtmail ontvangen gegevens heeft dit geval op de Indische pers grooten indruk gemaakt. De meeste bladen betreuren de strafoplegging. Alleen „De Java-bode" doet een ander geluid hoo- ren. Dit blad schrijft: zijn mededeeling, dat hem door zijn chef het leven, naar aanlei ding van de treffer, onaangenaam werd ge maakt, is een belediging zijner superieuren. Zoo is hij zeer ten rechte gestraft. AUTO-ONGELUK EISCHT MENSCHENLEVEN. Dr. S. W. Kol uit Eerbeek, die Zaterdag nacht bij een auto-ongeval te Beekbergen ernstig werd gewond, is gistermiddag in het algemeen ziekenhuis te Apeldoorn, waar hij ter verpleging was opgenomen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Hjj be reikte den leeftjjd van 46 jaar. Het slacht offer was weduwnaar en vader van een kind. Sinds 1925 was hij te Eerbeek als ge neesheer gevestigd. t

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9