HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOcl. Die Houten Klaas Kamer van Koophandel en Fabrieken voor hollands Noorderkwartier. i>@©o©©© Jladiopwqtamma JeuitieloH Stad en Omgeving. Openbare ledenvergadering ten stadhuize op Dinsdag 10 Maart. Distributie van groenten. OOOOf Goedkoope groenten voor werkloozen. Dient te geschieden vie den handel. e Aanwezig waren twaalf van de 19 leden. Voorzitter was de heer S. W. Arntz. Na ope ning kwam allereerst in bespreking een af schrift van een adres der Nijmeegsche Ka mer aan den minister van H., N, en S., waarin werd aangedrongen op het spoedig indienén van wettelijke maatregelen tot be teugeling van het cadeaustelsel. Als argu menten werden aangevoerd: 1. dat de koo- pers zelf de cadeaux betalen; 2. dat de win kelstand een grooten administratieven rompslomp ondervindt van dat stelsel; 3. dat bij beteugeling tal van artikelen weder langs normalen weg zouden worden betrok ken, hetgeen zou beteekenen vergrooting van werkgelegenheid in menige Nederland- sche industrie. De meeste van de z.g. cadeau artikelen worden uit het buitenland inge voerd, zegt het adres. Na eenige bespreking werd op voorstel van den heer Kuyper besloten nogeens weder een adres aan de regeering te zenden (een paar jaar geleden deed de Kamer het ook reeds), om op spoe dige afwikkeling aan te dringen van deze zaak, die nu al circa drie jaar aanhangig is. De Uitgeesterweg. Van vele bewoners uit Limmen was een verzoek ingekomen om medewerking tot verbetering van den Uitgeesterweg (verbin dingsweg tusschen den rijksweg te Limmen en Akersloot/Uitgeest via de z.g. Limmer- koog. De heer Ringers, voorzitter van de verkeerscommissie, zou het verzoek willen aanhouden, om een onderzoek in te stellen. De heer Val kering zette uiteen, dat de weg aan Limmen behoort, maar dat het onderhoud ervan is overgedragen aan Uit geest, welke gemeente echter niets aan den weg doet. Doordat intusschen andere wegen z;jn aangelegd, hebben de bewoners van Limmen niet meer zooveel belang bij dien weg, behalve dan de aanwonenden (meest veehouders). Het voorstel van den heer Ringers werd goedgekeurd. Distributie van goedkoope groenten aan werkloozen en behoeftlgen. Inzake deze kwestie was van de Kamer te Rotterdam een afschrift ingekomen van een door haar aan den minister van land bouw en visscherij gezonden adres. De heer Nobel, die de vergadering niet kon bijwonen, had zjjn meening omtrent de groentendlstrlbutie in het algemeen, schrif telijk aan de Kamer medegedeeld. Hij kwarp tot de conclusie, dat thans in den vrijen handel veel noodeloos werk wordt gedaan, met als gevolg veel onnóodige kosten, die door de koopers moeten worden betaald. Eventueele plannen der regeering zullen practischer moeten worden uitgevoerd en inschakeling daarbij van hen, die thans de distributie verzorgen, lijkt daarbij wel mo gelijk, maar dan veel beter geregeld. Vol ledige medewerking van de distribuanten is in hun eigen belang noodzakelijk, omdat anders gevaar bestaat voor de oprichting van gemeentelijke distributie-organen, waar bij zij zouden kunnen worden uitgescha keld. De heer Bonnet noemde de kwestie een probleem, dat niet zoo eenvoudig met „ja" of „neen" tot een oplossing kan worden ge bracht, want het is een uitvloeisel van het geen in de laatste jaren in den groenten- handel is gebeurd. Spr. gaf hiervan een zeer uitvoerig overzicht, waarna hij conclu deerde, dat regeeringsbureaux duurder werken dan de handelaren, zoodat er geen ander motief overblijft dan aan den werk- looze goedkoope groenten te willen ver strekken, derhalve een extra-steun, welke men op een dusdanige wijze verstrekt, dat aan een groep arbeidswilligen arbeid ont nomen wordt, n.1. den thans bestaanden kleinhandel. Wil men beslist deze verleening van extra-steun voortzetten, dan is het aan te bevelen deze distributie via den handel te doen plaats hebben, zooals dit ook met het regeeringsvleesch enz. geschiedt. Ten aanzien van de gedwongen beperking, in het Rotterdamsche adres aangeroerd, zei spr., dat die te laat is gekomen. Doorvoe ring zooals thans in Noordholland geschiedt met de grove tuinbouwproducten, heeft in zich een kiem voor groote gevaren. Men kweekt een tuindersstand, uitsluitend steu nend op de regeeringsmaatregelen, de zoo dringend noodige vitaliteit en verantwoor delijkheidszin verslappen. De regeering moet niet te sterk en te dwingend ingrijpen en daardoor een zich aanpassen aan de nieuwe verhoudingen vertragen en een ko mende mogelijkheid van nieuwen opbloeien expansie laten voorbijgaan. De heer Kramer had geen bezwaar te gen het plan, mits het alleen zou omvatten de doorgedraaide en onverkoopbare produc ten. Een vorig jaar was dit niet altijd zoo. In Amsterdam zijn b.v. verschillende arti kelen duurder op de veiling ingekocht dan ze aan particulieren door de gemeente we der zijn verkocht. De verliezen moeten toch weer door de belastingbetalers worden op gebracht, Intusschen is de zaak voor groen ten heel wat moeilijker te regelen dan voor vleesch. Spr. stelde vast, dat de Hollandsche ge woonte om de goederen te koopen van een bepaalden handelaar en ze thuis te laten bezorgen, de prijzen hooger doet worden dan ze b.v. in het buitenland zouden zyn, waar men koopt in de hallen. Verschillende heeren gaven nog hun mee ning over de plannen der regeering te ken nen, welke hierop neerkwam, dat zij van oordeel waren, dat de regeering zou optre den als concurrent van den groentenhandel. Ten slotte werd besloten dat het Bureau der Kamer in samenwerking met de heeren Bonnet en Kramer als deskundigen zooveel mogelijk gegevens over de kwestie zal ver zamelen en dan na bestudeering ervan een adres aan de regeering zal richten. Schijnactes. De K. v. K. te Hilversum stuurde een af schrift van een door haar aan den minister van justitie gezonden adres met verzoek maatregelen te nemen tegen het „voortwoe kerend euvel van schijnactes". De voorzitter gaf met voorbeelden aan, hoe de handel dikwijls groote schade lijdt doordat bij het aanbieden van vorde ringen wordt medegedeeld, dat de zaak is overgedaan b.v. aan den zoon van hem die tot dusver als eigenaar bekend stond. Van een betaald krijgen der vorderingen is dan meestal geen sprake meer. De secretaris deelde mede, dat mr. Langeveld te Alkmaar uitvoerige studie heeft gewijd aan deze kwestie en als resul taat daarvan bepleitte dat dergelijke actes zouden worden gedeponeerd bij de K. v. K., waardoor het euvel stellig kon worden be streden. Mr. M o e n s gaf nog eenige beschouwin gen over het vraagstuk, waarbij hij op merkte dat het wetsartikel dat alle goede ren van den schuldenaar strekken tot zeker heidstelling van den schuldeischer, een doode letter is geworden. Nadat nog eenige heeren het woord er over hadden gevoerd, werd besloten het Hilversumsche rapport op te vragen en de zaak daarna in de commissie voor de ver ordeningen te onderzoeken. Jeugdige werkloozen. Schrijven van B. en W. te Alkmaar, waar in wordt medegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat, dat de Kamer twee vertegenwoor digers zal hebben in het plaatselijk comité ter bevordering van het opnemen van jeug dige werkloozen in het bedrijfsleven. De Kamer heeft aangewezen de heeren Kluitman en Bonnet. Wijziging drankwet. Afschrift van een adres van den Nederl. Eond van Slijters in gedistilleerd, dat ge richt werd aan den minister van sociale za ken, de leden van de Tweede Kamer en de pers inzake de drankwetswijziging. Mr. M o e n s, voorzitter van de commis sie voor verordeningen, gaf een korte uit eenzetting van het uitvoerige adres, waar in uiteengezet wordt, dat de slijters zich ge dupeerd voelen door een vijftal punten op v/elke de wet gewijzigd zal worden, n.1.: het verpachtingsstelsel, de verlaging van de grens van het begrip „kleinhandel", omwis seling van tap- en slijtvergunningen, ver bod van automaatverkoop en gewijzigde heffing van het vergunningsrecht. HU stelde voor het adres voor kennisgeving «an te nemen, waartoe de Kamer zonder stemming besloot. Middenstandsborgstelllngsfonds. De voorzitter leidde besprekingen in over de plannen tot oprichting van een mid- denstandsborgstellingsfonds voor Hollands Noorderkwartier. Verschillende heeren namen daaraan deel en het bleek wel, dat allen vóór de instel ling van het fonds waren, maar dat zij zal afhangen van de houding der gemeentebe sturen in dit district tegenover het plan. Het kwam vast te staan, dat van de mid- denstandsvereenigingen een jaariyksche bij drage van 50 cent per lid zal worden ge vraagd in het te vormen fonds, waarvoor van de gemeenten een dubbeltje per inwo ner wordt gevraagd. Uit de rente van het fonds zullen eventueele stroppen worden betaald; het rijk zal daarvan 40 pCt. ver goeden. Waarschijnlijk zullen ook de nood lijdende gemeenten toestemming krijgen de bijdrage als gevraagd te mogen geven. Al leen ten behoeve van die zaken, welke haar bestaansrecht zullen kunnen aantoonen, zal crediet kunnen worden verleend tot een maximum van 500. Uitvoerig werd op een en ander inge gaan, waarna besloten werd de vraag of de Kamer zich financieel voor het plan kan in teresseeren, in besloten zitting te bespre ken. 33ste Nationaal middenstandscongres. Tot afgevaardigde naar dit congres werd aangewezen de heer Schmalz. Werktijden van chauffeurs. Goedgekeurd werd een concept-adres, door het Bureau der Kamer opgesteld ter verzending aan de regeering inzake het wetsontwerp, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van mo torrijtuigen. De bedoeling van het 'adrés is, een soepele toepassing te vragen van het artikel, waar bij straf wordt bedreigd tegen overtreding van den maximum-werktijd (10 uur). De Kamer stelt zich n.1. op het standpunt, dat onvoorziene omstandigheden daartoe aan leiding kunnen zijn, zooals. bandenpech, ge dwongen wachten op douane aan de grens, of op ambtenaren belast mét toezicht op la den of lossen der vrachtauto's. Indien het onvoorziene van den tegenvaller zou kun nen worden aangetoond,, wordt gehoopt op niet-toepassen van straf.. De heer Kramer bad aanvankelijk bezwaren tegen het adres, maar nadat de voorzitter de bedoeling nader had uit eengezet, vereenigde ook hij zich ermee. R o n d v r süa g. *3 - De reisbelasting. Bij de rondvraag bracfht de heer mr. M o e n s het wetsontwerp inzake de reisbe lasting ter sprake. Hij nieende, dat het de belangen van den handel niet aantast en omdat er nu eenmaal geld moet zijn, ge loofde hy, dat de Kamer zich tegen het ont werp niet behoefde te verzetten. De Kamer bleek het hiermee echter niet eens. De heer Bonnet zette uiteen, dat zakenmenschen, die toch vaak gedwongen zijn naar het buitenland te gaan, ten zeerste door het wetsontwerp worden bedreigd, omdat zij niet als beroepsreizigers worden aangemerkt. De secretaris noemde speciaal de bloembollenhandelaren, die vaak weken aaneen in het buitenland moeten vertoeven, waarop de heer Va) k« ring opmerkte, dat het dikwijls maanden zijn. De heer Grondsma had het meer sym pathiek gevonden, als de regeering een an dere houding had ingenomen tegenover de landen, wier onderdanen voor een reis naar ons land niet meer dan een bepaald (klein) bedrag mogen meenemen. Onze regeering had tegenover die landen ook zulke bepa lingen moeten treffen. Tenslotte, nadat ook nog het fiscale ka rakter van het wetsontwerp was besproken, werd besloten, dat aan den minister zal Donderdag 12 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Ensemble Rentmeester. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.— Knipcursus. 11.30 Triocon cert. 12.05 Kovacs Lajos' orkest. I.15 Gr.pl. 1.30 Omroeporkest en gultaarmuziek. 3.— Knipcursus. 3.45 Gr.pl. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 VPRO. 6. Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Piano recital. 7.30 Engelsche les. 8.Ber. en gr.pl. 8.15 Concertgebouworkest en solist. 9.10 Voordr. 9.40 Om roeporkest, Broadway-Serenaders en gr.pl. 11.Ber. 11.1012.-— Winia Farberow's orkest. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en II.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO- orkest. 2.Handwerkcursus. 3. Gr.pl, 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.Bijbellezing. 4.45 Cursus v. d. jeugd. 5.20 Gr.pl. 6.— Piano-recital. 6.45 Causerie. 7.Ber. en rep. 7.30 Journ. weekoverzicht 8.Ber. 8.05 Orgelconcert. 9.Lezing. 9.30 Collegium Musicum „D. F. Scheur leer". (10.— Ber.) 10.45—11.30 Gr. platen. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Orgelspel. 12.10 Populair concert. I.20—2.20 Gr.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Lezing. 4.30 BBC-Northern Ireland- orkest mmv. solist. 5.35 't Elman- Sextet en solist. 6.20 Ber. 6.50 Oude muziek. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Piano-recital. 8 33 Operette-uitz. 9.50 Ber. 10.20 Kerk dienst 10.40 BBC-orkest en solist. II.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.45 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 4.20 Gr.pl. 4.35 Radio-tooneel. 8.20 Zang. 9.05 Nat. orkest, koor en solisten. 11.05—! 12.35 Dansmuziek en populair con cert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Omroep-Amusements- orkest. 1.35 Gevar. concert, 3.20 Llterair-muzikaal progr. 5.20 Om roeporkest en solisten. 7.30 Om- roepklelnorkest en solisten. 10.10 Solistenconcert. 10.4011.20 Dans muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 Zigeunermuzlek. 6.35 en 7.20 Grpl. 8.20 Omroep orkest en solist. 10.3011.20 Grpl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Zigeu- nermuzlek. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.35 Gr.pL 8.20 Symph.-concert. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Opera-uitz. 9.35 Ber. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Zigeuner muzlek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keu- len 9.20—10.20, Parijs Radio 10.20 —13.05, Brussel VI. 13.0514.20, Kalundborg 14.2015.20, Keulen 15.20—18.20, Parijs Radio 18.20— 19.30, Berlijn 19.30—19.55, Rome 19.5523.Weenen 23.-24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.20, Normandië 8.209.50, Parijs Radio 9.50—10.35 Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.1014.20, Lond. Reg, 14.20—15.20, Droitwich 15.20—16.10, Lond. Reg. 16.1017.05, Droitwich 17.0518.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.85, Droitwich 20.35—21.50, Berlijn O 21.50—22.20 Droitwich 22.20-24.-* fi worden gevraagd wat hij onder beroepsrei zigers verstaat, terwijl tevens zal worden verzocht zakenreizen van belasting vrij stellen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel kwam o.a. ter sprake de verstrekking van goedkoope groenten aan wêrkloozèn en béhoêftlgéh'. De heer Bonrtét, een in den groentenhan del bekende persoonlijkheid, heeft naar aanleiding van de daartoe bestaande plan nen, een interessante beschouwing gehou den over de moeilijkheden in de groenten- teelt der laatste jaren, welke wij hier la ten volgen: Het probleem van de verstrekking van goedkoope groenten aan werkloozen en be- hoeftigen is van veel dieper gaanden aard dan alleen het onderwerp der regeerings- distributie. Het is alles slechts een uitvloei sel van een geheel van gebeurtenissen. Het systeem bij de groenten toegepast, wijkt eenigszins af van hetgeen in de zuivel is geschied. Daar werd tot iedere prijs ge ëxporteerd, bij de grove groenten trachtte men de prijzen hooger te brengen, ook voor den export. Het gevolg is, dat de export van onze grove tuinbouwproducten meer en meer een secundair belang wordt. De be langrijke positie op de buitenlandsche mark ten hebben wij totaal verloren. Regelde vroeger het buitenland zijn eigen prijzen als het ware naar de Nederlandsche markt, thans is het omgekeerd. Men mag hier noch de regeering, noch de tuinders, noch den exporthandel een te groot verwijt van ma ken. Bjj de scherp dalende prijzen na 1929 trachtte het buitenland zijn boeren te red den. De wijze waarop is maar al te beksad. Waren hoogere invoerrechten door dragen niet mogelijk, dan kwamen con&- genten en taxe de licences, welker uitvin dingen belden, wat onze producten betrelt, van Fransche inventie zijn, er voor in de plaats. De strijd, welken Nederland daar door te strijden had, werd zwaar en weldra bijna ondoenlijk. Nederland trachtte zijn tuinbouw eerst te helpen met steun en bij slagen en het principe dat gehuldigd werd, was dus een prijscorrectle. Ik heb eenige jaren geleden reeds tracht ten aan te toonen, dat deze hulp tenslotte, ook voor de tuinders zelf, funest moest worden. Het was een negeeren van de wer kelijke5 veéhóudlngénl Het productle-*pp»-£ raat in de na-öórlogfjaTen toch was sterk uitgebreid. De als het ware dringende be hoeften van Europa en Amerika aan grond stoffen (en onze producten behooren tot de grondstoffen van het geheele fijne samen stel der wereld-eindproductie) was de groo te stimulans tot opvoering der kwantiteiten. Iedere hoeveelheid kon makkelijk en goed geplaatst worden. Niet alleen Nederland echter trachtte in dit tekort te voorzien. Ook de landen, welke onze afnemers waren, probeerden het tekort aan te zuiveren en met een niet al te groote onderbreking in de twintiger jaren zette het proces zich voort. Het zich sterk perfectionneerande veilingsysteem gaf in die jaren aan Neder land een grooten voorsprong. De steeds toe nemende productie kon snel en glad afge werkt worden. De bestellingen van uit het buitenland konden prompt tot verzendiw geraken. Juist de snelheid en de zorg, wast- mede opdrachten werden uitgevoerd, g>! aan Nederland een concurrentiewapen van niet te onderschatten beteekenis. Het is makkelijk achteraf te zeggen, dat het spaak moest loopen. Slechts weinigen echter hebben toen met kracht hun itam laten hooren. Onze minister-president, dr* ColIJn, heeft toen echter reeds gewaar schuwd en het dient met eere vermeld te Naar het Engelsch van door J. 1. en CI30)RLOTTE M"Y0NGE E. A. H. ?°Uf fil, 81168 heer1^ zijn geweest, als dit laatste kwartier nu maar te niet ge daan kon wordenl Constance had nog niets naders gehoord. Lenchen en de goedige eigenares van het hotel liepen af en aan, om dingen te halen, maar bleven nooit lang genoeg, om eenige inlichtingen te geven. Lenchen riep in het Duitsch om de kof fers, die op ezels waren geladen. Zoo was Constance dus nog niets wijzer geworden, toen ten slotte oom Frank binnenkwam, bleek en met bezorgde uitdrukking op het gelaat. „Ze is nu beter", zei hij, terwijl hij zich met een zucht van verlichting in een stoel wierp en de hand reikte aan Constance, die nog geen vraag over de lippen kon brengen. „Ja, ze is weer geheel bij bewustzijn. De slag op het hoofd schijnt van geen be teekenis te zijn geweest; natuurlijk is ze toch geschrokken, maar de flauwte zal wel hoofdzakelijk het gevolg zijn van vooraf gaande overspanning en vermoeienis. Ze zijn nu bezig haar uit te kleeden en haar naar bed te brengen. Mrs. Bury is de vriendelijkheid in persoon! Ik heb niet ge noeg op Mary gelet op dien gevaarlllkén weg!" „Is er geen dokter bij?" vroeg Constan ce. „Mijlen ver in den omtrek is er geen te vinden. Maar mrs. Bury is er van over tuigd, dat er ook geen dokter noodig is. Hoe kwam ik toch zoo dom!Maar deze berglucht schijnt mij zoo dwaas opgewon den te hebben, dat ik er mijn arme Mary voor vergeten heb!" Hij streek zich met de hand over het hoofd met een gebaar, of hij zeer ofttevre- den was op zichzelven en Constance zei zoo iets: dat het misschien de schuld van den ezel zou zijn, en dat tante Mary ook nooit geklaagd had. „Des te meer reden, dat ik haar niet had mogen veronachtzamen!" meende hij, en waarschijnlijk zou hij zich nog meer verwijten hebben gedaan, als hij niet juist op dit oogenblik gewaarschuwd werd, dat de koffers aangekomen waren, want nu moest hij de sleutels geven, zoodat er het benoodigde uitgehaald kon worden Eerst na geruimen tijd kwam mrs. Bury binnen en zei tegen lord Northmoor, dat hij even naar zijn vrouw mocht gaan kij ken, rnaar dat zij volkomen met rust gela ten moest worden; Ccrstance mocht in het geheel niet bij de patiente binnengaan, maar werd door mrs. Bury naar haar eigen kamertje gebracht, waar zij zich wat moest opfrisschen voor den maaltijd, dien zij zeer behoefde, maar die nu ook wel heel nabij was. De dames ontmoetten elkaar weer op weg naar de eetzaal, een ruim vertrek. Degenen, die de baden gebruikten, doken massaal onder, maar daar mrs. Bury ie plaats al zoo dikwijls had bezocht, had zy den stoot gegeven tot het optrekken van 'n gebouwtje er naast, waar enkele geriéveti waren aangebracht voor de gasten uit be tere kringen, die den laatsten tijd ook de voortreffelijkheden van de Dolomieten hadden ontdekt, ofschoon de baden bijna nooit anders gebruikt werden dan door de handwerkslieden en de boeren daar uit den omtrek. Mrs. Bury had de zitkamer hoofdzakelijk op eigen kosten laten inrichten, met mak kelijke vouwstoelen, een mooie vaas, waar zij altijd als zij er was, bloemen in had staan, een paar smaakvolle gravures en een ezel, terwijl overal langs den muur schetsen hingen van bergpieken en ravij nen. Behalve dit wat ruimere vertrek wa ren er in het hotel enkel maar heel kleine slaapkamertjes. Voor het avondmaal moesten ze naar be neden gaan, maar Lenchen werd zoolang bii lady Northmoor gelaten. Er was nog maar één andere gast, een stille Duitscher met een bril op en Con stance merkte wel, dat mrs. Bury lord Northmoor weer wat moed en levendigheid wilde inpraten; maar zij meende, dat ze nog wel eenigen tijd daar op de plaats zou den moeten blijven. Ze stuurden Constance naar bed, want die was echt moe van haar langen wandel rit en ze sliep héérlijk; maar het eerste dat zij op den ochtend hoorde, was dat de gids een dokter uit Botzen had moeten ha len. Het arme kind bracht toen een saaien morgen door, terwijl ze niets anders te doen had. dan degenen gade te slaan, die zich naar de baden begaven, of die soms late- na het gebruik daarvan, uitrustten in de schaduw; verder probeerde ze wat te schet sen en begon een brief te schrijven, maar was te rusteloos, om met een van beide bezigheden hard vooruit te komen. Haar eenige troost bestond daarin, dat mrs. Bury haar af en toe eens kwam ver tellen, dat ze zich volstrekt niet ongerust hoefde te maken; en na het middagmaal werd er van haar oom verlangd, ook al weer door mrs. Bury, die blijkbaar de leiding op zich genomen had dat hy wat met zyn nichtje uit wandelen zou gaan; want de dokter kon er nog in geen uren zyn en het was beter, dat lady North moor nu rustig sliep. Zoo gingen ze naar de pynbosschen, stil en bezorgd, steeds den weg afkykend, alsof dit de komst van den dokter bespoedigen zou. Constance had wel gemerkt, dat haar vragen niet aangemoedigd werd en deed haar best, om zoo weinig mogeiyk biyk te geven van haar byzyn, doordat zij zich bezig hield met een bouquet bergbloemen te plukken. De kleine Dultsche dokter kwam zóó laat, dat hy den heelen nacht biyven moest, maar zyn komst, zoowel als die van een paar levendige Amerikanen, een broer en zuster, scheen wat opgewektheid aan te brengen. Mrs. Bury praatte met den Duit scher en de Amerikanen hadden zóó veel te vragen, dat het tenminste niet meer zoo saai was aan tafel. Constance mocht haar tante nu ook goe- den-avond gaan zeggen en toen zij hanr daar nu weer zoo heel gewoon zag liggen, was haar dit een groote geruststelling. HOOFDSTUK XX. Z -Y Ratzes. De zaken gingen weer haar gewon®.11 gang in Ratzes. Lady Northmoor was bln-. nen een paar dagen in staat, by mrs. Bu ry op de zitkamer te komen. Maar daar lag zy dan zoo makkeiyk mogeiyk op »*n langen vouwstoel te lezen en te werken en te kyken naar de schetsen van mr». Bury en hield het dagboek by van de avonturen van de anderen. Haar echtgenoot zou maar liefst niet ay haar weggegaan zyn, maar hy moest baden gebruiken. Dit had plaats in de nedenverdieping van het grootste chU in.een soort onderaardsch gewelf, In ee pijnhouten kist. Hy mompelde, dat het veel van had, of je in je kist stapte, w» hy zich neerlegde in het roestlcleu^f i vocht, met het hoofd op een plank, ter y hy niets verstond van wat de andere P tienten zeiden, daar dit Oostenrykers wa uit de lagere standen en hun Tyrool dialect zelfs door Dultsche geleerden nw* lijk te verstaan was. Maar de behandelt deed hem goed en verdreef geheel W zenuwhoofdpynen; hy wandelde, reed klom heel wat met Constance en 'n Jon* uit het hotel, dien Conny wel kon v staan. Terwyi hy dikwyis ook thuis bW« by zyn vrouw, nam mrs. Bury Consta mee uit, liet haar veel génieten, hielp n by haar allereerste schetsen, en, daar M goede botaniste was, wist z.y altijd w nieuwe wonderen van de flora uit de lomieten onder de aandacht van haar I® - zeischap te brengen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6