Begrooting landbouwcrisisfonds. De handel in blanke slavinnen. ALKMAARSCHE COURANl van WOENSDAG 11 MAART 1936 Tweede Kamer Begrooting van handel, Nijverheid en Scheepvaart. Buitenland Wat de moord op Roode Max" aan het licht bracht. Scotland Yard's aandeel. Admiraal Beatty overleden. De verkiezingscampagne in Duitschland. Glimlachje Den Haag, 10 Maart. Ik zit ermee!", zeide minister Deckers ee'nige malen> doelende op het gecentrali- eerde apperaat van den landbouwcrisis- steun, dat zoo moeilijk te hanteeren is. De tijden veranderen en de menschen met hen. In een, nog niet eens grijs, verleden waren er niet minder dan negen regeerings- commissarissen en toen volgde een centra lisatie, welke, zoo dacht men, uitkomst zou brengen. En nu zegt de tegenwoordige minister: „Ik zit ermee!" Intusschen, een nieuw systeem heeft hij nog niet. De commissie-Van Loon gaat na, wat het beste is. Zij betracht spoed, verklaarde Z. Exc. De tegenwoordige maatregelen zijn genomen, toen men dacht, dat zij slechts korten tijd zouden behoeven te duren. Maar de crisis schijnt er nu een in perma nentie. En hierop zijn die maatregelen niet berekend. De heer Smeenk (a. r.) had de vorige week gezegd, dat het begrootings-tekort gecamoufleerd was. De bewindsman toonde zich hierover ontsticht, omdat zoo'n uit drukking z. i. voet geeft aan critiek op den crisissteundienst, een critiek, welke vaak niet eerlijk en opbouwend is. Voorzitter Ruys de Beerenbrouck had 's ministers re de niet goed gevolgd en riep hem zoowaar tot de orde, in de meening, dat Z. Exc. de critiek van den braven heer Smeenk aldus omschreef. Een afschuwelijk misverstand! De bewindsman verzekerde, dat er gee nerlei verband staat tusschen de verlaging van den richtprijs voor tarwe en de uitkee- ringen aan de kleine boeren, zoodat men het niet mocht voorstellen, alsof de tarwe boeren den steun aan de kleine boeren moeten betalen. Z. Exc. vertelde, dat er voor de laatsten een dienst wordt inge richt, ressorteerende onder de directie voor den landbouw. Dit heeft betrekking op de kleine zelfstandigen. Voor zoo ver boeren ook in loondienst werken, blijven zij van wege Sociale Zaken op hun bedrijf te werk gesteld. Maar is dit niet het geval, dan houdt de bemoeiing van Sociale Zaken met hen op. De heeren Krol (c. h.) en Hiemstra (i. d.) hadden gewenscht, dat als voor waarde voor steun aan de boeren zou wor den gesteld, dat zij een bepaald aantal ar beiders in dienst zouden nemen. Volgens den minister zou dit te veel controle noo- dig maken, maar hy zal met Gedeputeerde Staten van Groningen, die zich met zoo'n stelsel bezig houden, overleg erover ple gen. Het slot van de algemeene beraadslagingen was de verwerping, met 47 tegen 27 stem men, van een motie-Wijnkoop (c. p.), waar in de kamer zou hebben uitgesproken, dat kleine boeren en tuinders niet bij de werk verschaffing mogen worden geplaatst, maar, indien zij zulks wenschen, met finan- cieelen steun der overheid op hun eigen bedrijf te werk moeten worden gesteld. De sociaal- en vrijzinnig-democraten stemden met de communisten en de heer Van Hou ten (c. d.) hiervoor. Bij de afdeelingen der begrooting worden niet alleen nieuwe zaken besproken, maar doet men de algemeene beraadslagingen ook nog eens dunnetjes over. Zoo bleken minister Deckers en de heer Louwes (lib.) het eens, dat men niet in de eerste plaats op het apparaat van den landbouwcrisis- steun zelf acht moet slaan, maar op de re sultaten, welke ermee worden bereikt. Ech ter verschilden zij van meening met betrek king tot de vraag, of voor de controle van de provinciale crisisorganisaties particulie re accountants moeten worden gebruikt dan wel accountants van den Rykscrisis- dienst. De heer Louwes wenscht particulie re, maar Z. Exc. wil er niet van weten, vooral omdat hij voor deze organisaties verantwoordelijk is. De heer Louwes pleitte voor meer graan- teelt in ons eigen land, maar de heer Schil thuis (v. d.) bestreed hem, aanvoeren de, dat overzeésche landen veel goedkooper graan kunnen produceeren, dat wy hier heen moeten laten komen. Daartegenover stelde de heer Louwes dan weer, dat het vrije ruilverkeer niet meer bestaat, zoodat wyzelven niet kunnen uitvoeren. De katholiek IJsselmuiden critiseerde weer een het baconcontract, dat de minis ter trouwens heeft opgezegd, en vroeg, welke waarborgen er zijn, dat in het nieu we systeem de fabrikanten niet meer een zijdig zullen worden bevoordeeld. De heer Ebels maakte opmerkzaam op de goede re sultaten, welke met de oude „varkenspo- litiek" dan toch maar verkregen zyn. Zij heeft een juiste verhouding geschapen tus schen productie en afzetmogelijkheid en tot qualiteitsverbetering geleid. Genoemde af gevaardigde wenschte overigens, dat deze verbetering niet tot bacon beperkt, maar tot andere productie uitgebreid zou worden. Bepleitte de katholiek Van der Weyden hoogere invoerrechten op agrarische pro ducten in het algemeen, betoogende, dat wy meer voor de eigen moeten markt moeten gaan produceeren in plaats van met verlies te blijven exporteeren, zyn partij genoot baron van Voorst tot Voorst kwam op voor een hoog tarief aan de grens voor aardappelmeel. Deze acht de productie van de veenkoloniale fabrieksaardappelen te veel beperkt en. wil binnenlandsch aardap pelmeel in ons brood gemengd zien ter ver mindering van de voorraden van dit pro duct. De heer Ebels deed een goed woord voor de roggeverbouwers. Z. i. moet de regee ring de rogge opkoopen, opdat niet te groo- te aanvoeren op een gegeven oogenblik den prijs te veel drukken. Mr. Vervoorn (platteland) wenschte een toeslag op pootaardappellen bij export en de heer Schilthuis keurde af, dat uit den broadprys ook wordt gedekt een deel van den steun aan artikelen, welke met brood in geen verband staan. Als tegelijk met den richtprijs voor tarwe de prijs der Vita-tar- we was verlaagd, zou verlaging van den broodprijs mogelijk zijn geweest. Minister Deckers ving zyn antwoord aan de verschillende sprekers aan met de me- dedeeling, dat de commissie-Van Blom on derzoekt, of alcohol uit bieten en aardap pelen gemaakt, en voor benzinemotoren ge bruikt kan worden. Z. Exc. zal zijn rede morgen voortzetten. Eerste Kamer. Den Haag, 10 Maart. By de behandeling der begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waar mede de senaat heden een aanvang heeft gemaakt, heeft de heer De la Bella (s. d.) de houding der regeering inzake ordening en industrialisatie onbevredigend genoemd. Hij achtte ons productie- en distributie-ap paraat zeer oneconomisch en kapitaal-ver nietigend. Mr. Knottenbelt (lib.) daarente gen leverde een bestrijding van de orde ningsgedachte, welke de katholiek Krop man daarna weer verdedigde, met een plei dooi voor een wijziging van de economische structuur, welke de omstandigheden noodig maken. De heer De la Bella drong er voorts op aan, dat de regeering de coöperaties wel willend zou behandelen. Hij protesteerde verder tegen fascistische uitingen in het Voorloopig Verslag van personen, die, zooals hy het uitdrukte, de vakorganisaties willen neerslaan. De heer d.Ansembourg (N.S.B.) critiseerde daarna de vakvereenigingen, welker bestaansrecht de katholiek Andriessen verdedigde, spe ciaal wat de katholieke vakvereenigingen betreft. De N.S.B., zeide hij, tracht op een perfide wijze de leiders der arbeidersbewe ging verdacht te maken. De heer Andries sen merkte op, dat de katholieke vakbewe ging dan toch maar vasthoudt aan de ka tholieke wereldbeschouwing en niet, door gelijkschakeling, in geestelijke slaverny wil komen te verkeeren. De heer d'Ansembourg viel minister Ge- lissen aan, dien hij een tragische figuur noemde, vastgeketend aan het demolibera- le systeem. Prof. Gelissen, aldus de N.S.B.- er, was vroeger voorstander van een gema tigde autarkie en van devaluatie, maar kwam ten slotte by minister Colijn terecht en durft nu de consequensties van zyn vroegere opvattingen niet aan. De heer d' Ansembourg wekte hem op, het voorbeeld van minister Steenberghe te volgen en het kabinet-Colyn den rug toe te keeren. „Dat zou je wel willen!", zal menigeen gedacht hebben, den heer d'Asembourg hoorende. De heer Ter Haar (c. h.) bleek, als mid del ter bescherming van onze industrie aan contingenteering de voorkeur te geven boven hoogere invoerrechten en kwam voorts, evenals de hr. Kropman voor de be langen der binnenscheepvaart op. De ka tholiek Nivard bepleitte de havenbelangen van Rotterdam en mr. Van Vessem (N.S.B.) verweet minister Gelissen, de belangen der middelgroote scheepswerven voorbij te zien. De liberaal Gelderman bleek voor stander van industrialisatie, op voorwaar de, dat de bestaande bedrijven door de nieuwe niet in het gedrang komen. De Kamer heeft de begrooting van het departement van Koloniën en het wetsont werp betreffende het uitvoerrecht op rub ber in Indië zonder debat en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De moord op Max Kassei, bijgenaamd „Roode Max", wiens met kogels doorzeefde lijk nabij St. Albans, in het Engelsche graafschap Hertfordshire, werd gevonden, eischt nog steeds de volle aandacht, zoowel van Scotland Yard, als van de „Sureté na tionale", den Fransche veiligheidsdienst. De Engelsche detective Minter is erin ge slaagd, zekeren Alexander, een garagehou der op te sporen, die bekend heeft, deel te hebben genomen aan het overbrengen van het lyk van de Londensche wyk Soho waar de moord gepleegd schijnt te zijn naar St. Albans. Deze Alexander verklaar de voorts, dat het opzienbarende drama zich had afgespeeld in de woning van de Fransche naaister Marguerite Simone Fer rero, de vrouw van den Engelschen zeeman ilham Naylor. Bij een onderzoek in dit uis werden verdachte bloedsporen gevon den, en de dienstbode, Marcélle Aubin, ver- aarde op den avond van den 23sten anuari een hevig twistgesprek en revolver- «*oten te hebben gehoord ®araSehouder verklaarde nog, dat de X!r'entar' wien hy zijn diensten had aan- f® °d.en blJ het transport van het lyk, Char- bonrf rfrd lacroix was. Canadees van ge- vpri1" f fZe zou 'ten volgenden dag Londen a en "ebben met bestemming naar Pa- Al ^aar zyn vriendin zou ontmoeten. t ,e inlichtingen bleken juist te zijn. Pee eur Mirter begaf zich onmiddellijk, vergezeld van zijn collega Lander, per legtmg naar Parijs, waar zij de „Sureté lonale" van de bereikte resultaten op de hoogte stelden. Eenige uren later werden croi* en zijn vriendin reeds gearreseerd Parijsch hotel. Marguerite Ferrero bekende allereerst valsche papieren te heb ben. Haar ware naam was Suzanne Ger- rname Marie Bertron, geboren 14 Maart 1911. Zij was gehuwd met den Franschman Baudouin. Toen ze In 1932 geen toestemming van haar man kon krijgen om naar Engeland te gaan, verschafte ze zich valsche papieren onder den r>am van Ferrero. Te Londen maakte :e sieh toen schuldig aan bigamie door met Naylor te trouwen. Hoe het drama verliep. Suzanne Bertron aarzelde ook verder niet, de vragen der detectives te beantwoorden. Ongeveer 14 dagen geleden, vertelde ze, kwam Max Kassei me op mijn kamers in Londen opzoeken. Hij kwam inlichtingen inwinnen omtrent Lacroix, van wien hij nog 25 pond sterling (ongeveer 180) moest hebben. Ik antwoordde, dat hij dan maar naar Lacroix zelf moest gaan. Lacroix, die ergens anders in Londen een kamer had, zei daarna tegen mij, dat ik Kassei maar moest uitnoodigen om Donderdag 23 Januari te half zeven 's avonds aan te ko men, Lacroix zou dan ook komen. Op den afgesproken dag kwam Lacroix om zes uur, en Kassei tien minuten later. Ik liet hen alleen. Kassei zag er zeer opge wonden uit. Toen ik de trap afliep, hoorde ik hem schreeuwen: „Ik zal je wel krijgen!" Verder hoorde ik, dat zich een hevig twist gesprek ontwikkelde, zonder echter elk woord te kunnen verstaan. Toen dit onge veer een half uur had geduurd, klonken cr plotseling enkele schoten, en ik hoorde een ruit breken. Bijna op hetzelfde oogenblik, vervolg de mevr. Bertron, kwam Kassei waggelend naar beneden. In de badkamer zakte hij in een. Even later kwam ook Lacroix de bad kamer binnen. „Max begon te dreigen, en toen heb ik hem uit angst neergeschoten", was zijn verklaring. „Wat jou betreft, blijf hier maar in de kamer", voegde hy eraan toe. Ik bleef wachten. Tot vier uur 's nachts. Toen hoorde ik stappen, en ik be greep, dat het lyk werd weggehaald. Be halve wat ik nu allemaal heb verteld, weet ik niets van de oorzaak van het drama; zoo besloot Suzanne Bertron haar relaas. Lacroix ontkent. Lacroix, die vervolgens aan een lang ver hoor werd onderworpen, ontkende den moord hardnekkig. Als zijn identiteit gaf hjj op: Charles Edmond Lacroix, geboren 1 Juli 1906 te New Bedford (Ver. Staten), en van Engelsche nationaliteit. Zyn ouders zouden te Montreal wonen, en zelf zou hij makelaar in auto's zijn. Ik kende Kassei niet eens, betoogde hy voorts met klem; van zijn dood weet ik niets af. Wat hebt u dan op den avond van den 23sten Januari gedaan? vroegen de detec tives. Ik heb bij mijn vriendin gegeten en daar ook den nacht doorgebracht, was het antwoord. Den volgenden ochtend, om ne gen uur, ben ik voor een verblijf van een week naar Parijs vertrokken. Ik was be paald verrast, toen mijn vriendin eenige dagen later plotseling kwam opdagen, want we hadden niet afgesproken, dat ze me zou volgen. Later werd Lacroix met zyn vriendin ge confronteerd. Het eenige wat deze confron tatie opleverde, was, dat Lacroix toegaf, dat hy niet by zijn vriendin had gegeten. Overigens handhaafden beiden met de meeste kalmte hun verklaringen. Arrestanten naar Londen. De 29-jarige Lacroix die in strijd met zijn eigen verklaring van Fransche nationa liteit schijnt te zijn en zijn 25-jarige vriendin, zijn thans te Parijs opgesloten. Dezer dagen zullen zij naar Londen worden overgebracht. Het in alle haast door de Britsche ministeries van Binnen- en Bui- tenlandsche Zaken opgestelde verzoek om uitlevering der beide arrestanten, is met hetzelfde vliegtuig, waarin de detectives naar Parijs snelden, naar de Fransche hoofdstad gekomen. Het leven van „Roode Max". Onder al zijn namen (Max Kassei, Emile Allard, Max Emerald, Max Washman, enz. enz.) was „Roode Max" even gevreesd, zoo wel in de Londensche, als in de Parijsche onderwereld. Hij werd geboren in een gezin van Rus sische Israëlieten te Riga (Letland) in 1879. In 1902 werd hij voor de eerste maal als een armen drommel te Parijs aange houden en uitgewezen wegens den handel in blanke slavinnen. Ten gevolge van een algemeene amnestie werd hij later evenwel weer in Frankrijk toegelaten. In dien tusschentyd had hij „carrière ge maakt" in de misdadigerswereld. Geduren de 26 jaren organiseerde hij den handel in blanke slavinnen en cocaïne van Londen tot Canada en Australië. Zijn eigen hand langers koesterden voor „Roode Max" een heilige vrees en alle ernstige concurrentie had hij op even behendige als onverbidde lijke wijze den kop ingedrukt. Zijn methode was tweeledig: eerst ver overde hij de vrouw door zijn elegantie en voorkomendheid, maar als hij ze eenmaal had opgesloten in een van zijn weelderige appartementen in Londen's „West End", ontpopte Max zich als een gewetenlooze beul, net zoo lang tot hij zijn slachtoffers, gebroken en willoos, aan het zedeloos leven kon prijs geven. Dat hij hierbij voor niets terugdeinsde, bewijst wel, dat de politie hem thans den moord toeschrijft op „Fransche Fifi", die met een zijden kous in haar bed werd ge wurgd. Zijn misdadige handel bezorgde hem een reusachtig vermogen. Steeds achter de schermen. Toch had „Roode Max" nooit veel last van de politie. Zyn medeplichtigen knapten het gevaarlijke werk op, terwijl hij voor zichtig achter de schermen bleef. De overtuiging wint steeds meer veld, dat hij gevallen is onder de kogels van con currenten, waarvan hij er verscheidene by de politie had aangegeven, of van ontevre den leden van zijn eigen bende. Zoo zou het heele drama wel eens kun nen leiden tot een nuttige schoonmaak in deze kringen der internationale misdadi gerswereld. Admiraal Beatty is op 65-jarigen leeftijd te Londen overleden. De Briscthe vlootadmiraal David Beatty werd op 17 Januari 1871 geboren als tweeden zoon van captain David Long- field Beatty in het graafschap Wexford (Zuid Ierland). Op 13-jarigen leeftijd kwam David Beatty als adelborst bij de marine. Hij werd opgeleid aan boord van de Britannia. Als jong officier deed hij van 1896'98 dienst by de vloot in Egypte en den Soe dan. Hij onderscheidde zich en werd spoe dig bevorderd tot „commander". Als zoo danig deed hij in 1900 dienst tijdens den Boxer-opstand in China, waar hij zich we derom onderscheidde, zoodat hij reeds op 29-jarigen leeftijd den rang van kapitein bekleedde. In 1911, hij was toen schout-bij-nacht, werd hij secretaris van den toenmaligen minister van Marine, Winston Churchill. Tot 1913 bekleedde Beatty deze functie. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot commandant van het eskader slagkruisers. Spoedig na het uitbreken van den oor log, in Augustus 1914, ondernamen de on der zijn bevel staande oorlogsbodems een „raid" op Helgoland. Drie kruisers en een torpedojager werden daar tot zinken ge bracht. Een paar maanden later hield zijn vloot- groep het Duitsche eskader onder bevel van admraal von Hipper tegen, dat een derde poging wilde ondernemen de Engel sche kustplaatsen te bombardeeren. Bij dezen zeeslag werd de Duitsche slag kruiser Blucher door het vuur uit de Britsche kanonnen tot zinken gebracht. Het vlaggeschip Lion geraakte toen in moeilijkheden. Door een misverstand werd de slag toen niet voortgezet. Deze slag is bekend als die bij Doggersbank. Op 30 Mei 1916 geraakten ed vlootgroepen onder bevel van Beatty en von Hipper op nieuw slaags. Hoewel Beatty over meer schepen beschikte dan zijn tegenstander, was het Britsche eskader toch niet opge wassen tegen het hevige vuur uit de Duit sche batterijen. De Indefatigable, Queen Mary en Invincible werden tot zinken ge bracht. Het vijfde eskader slagschepen slaagde er niet in Beatty te hulp te komen. Niettemin slaagde Beatty er in de Duitsche Hochsee-vloot naar het Noorden terug te drijven. Hij werd daarbij door de onder bevel van admiraal Jelliceo staande Brit sche Groote Vloot, die ter assistentie was toegesneld, krachtig geholpen. In Decem ber 1916, toen Jellicoe minister van Mari ne werd, werd Beatty opperbevelhebber van de Groote Vloot. Als zoodanig moesten na den oorlog de meeste Duitsche oorlogs bodems aan hem worden uitgeleverd. Van 1919 tot 1927 was Beatty minister van Marine. In 1921 woonde hij als Britsch gedelegeerde de vlootconferentie van Washington bij. Tal van onderscheidingen vielen Beatty in zyn schitterende vlootcarrière ten deel In 1919 werd hij in den adelstand verhe ven. Hij nam den titel aan van Graaf Beatty, burggraaf Borodale of Borodale, baron Beatty of the North Sea and of Brooksby, terwijl hem een bedrag van 100.000 werd uitgekeerd voor zijn tij dens den oorlog bewezen diensten. In Mei 1901 trad Beatty in het huwelijk met mej. Ethel Field uit Chicago. Uit dit huwelijk zijn twee zoon gesproten. Zijn oudste zoon ,de tegenwoordige burggraaf David Field Beatty Borodale, die op 22 Februari 1905 werd geboren en luitenant ter zee is geweest, erft den titel. Redevoering van dr. Goebbels. Met een in de Deutschlandhalle te Berlijn uitgesproken redevoering heeft de rijks minister voor propaganda en volksvoorlich ting, dr. Goebbels, de verkiezingscampagne geopend. Dr. Goebbels zeide o.m.: De toestand, welke de Führer in Januari 1933 in Duitschland aantrof is sedert dien belangrijk gewijzigd en verbeterd. Hoe zeer deze toestand verbeterd is kan men zien uit het feit, dat het Duitsche volk thans nog nauwelijks weet, hoe Duitschland er eens heeft uitgezien. De Duitsche cultuur bevond zich in een verschrikkelij ken toestand. Te Berlijn speelden nog slechts drie theaters. Onze Duitsche cultuur, pers, film en theater, wer den bijna uitsluitend gerepresenteerd door internationale Joden. Wat in Vrie jaren is tot stand gebracht. Het aantal van 7 millioen werkloozen van 1932 is gedaald tot 2% millioen in het begin van 1936. Dr. Goebbels gaf nog eenige cijfers op het gebied van het bedrijfsleven, waarna hij betoogde, dat de Duitsche weermacht werd hersteld, omdat de andere mogend heden de belofte te zullen ontwapenen, niet waren nagekomen. Wanneer wij thans zyn overgegaan tot de demilitarisatie van het Rijnland, dan is dat geen bedreiging van Frankrijk. Wij willen niet de brug naar Frankrijk afbreken, in tegendeel! Wij wenschen, dat dit de eerste stap zal zijn naar een werkelijke reorgani satie in Europa om met de andere groote mogendheden in Europa te komen tot een verdrag voor vele jaren, ten behoeve van den vrede en de welvaart der volken. Men kan zeer wel verdragen met Duitsch land sluiten. Hoe zeer wy onze verdragen in acht nemen, kan men zien aan 't Duitsch Poolsche verdrag. Dit verdrag handhaven wij, omdat het door het verstand is mg* geven. Duitschland is weer souverein op zyn g«- heele grondgebied en bezit de volledige mi litaire rechtsgelijkheid. Hiermede, aldus dr. Goebbels, is een terugkeer naar den Vak kenbond weer mogelijk. Wij willen thans een verdrag sluiten, d«t men kan in acht nemen. Dit is slechts mo« gelijk, indien het de rechtsgelijkheid van alle verdragsluitende partijen tot basis heeft. De wereld moet Inzien, dat er geen andere oplossing voor de groote internationale pro blemen bestaat dan die, welke de Führet heeft aangeduid. De wereld kan niet meer zeggen, dat de Führer geen gepreciseerde voorstellen doet. Daarom kan ook niemand weigeren, aldus besloot dr. Goebbels, den Führer bij zijn grooten arbeid te helpen en hem van gan- scher harte zijn „Ja!" te geven. Daarom ge loof ik, dat wij allen met goeden moed en met vast vertrouwen dezen dag tegemoet kunnen zien. y - f ROEMENIE'S RIJKSTE MAN OVERLEDEN. Milliardenvermogen aan den staat nagelaten. Senator Mihail ui Craiwa, de rijkste man van Roemenië, is dezer dagen overk leden. Mihail, die in het gebied van Oltenie in Zuid-West-Roemenië tal van landgoe deren bezit, benevens te Boekarest en Craiova verscheiden groote gebouwen, laat een vermogen na van verscheiden milliar- der lei. Dit enorme vermogen (een milliard lel is ongeveer gelijk aan 15 millioen gulden) heeft de overledene, die de laatste telg was van een oud Oltenisch bojarenge- slacht, geheel aan den Roemeenschen staat geschonken. Mihail heeft bepaald, dat de grond wel ke bij zijn twintig landgoederen behoort, in stukken van drie hectare elk moet worden verdeeld, waarna zy aan de boe ren, die er thans op wonen, verkocht moe ten worden tegen een door den staat vast te stellen prijs. Voorts heeft de overledene bepaald, dat op elk van zijn landgoederen een school moet worden gebouwd, waarin onder meer landbouwonderwijs moet wor den gegeven. Ten slotte heeft hij een legaat van 10 millioen lei (3000.000 gulden) bestemd voor den bouw van een landbouwhooge- schooL UITBREIDING VAN DE STAKING TE NEW YORK. Nu de bemiddelingspogingen van burge meester Luguardia mislukt zijn, hebben de leiders der vakvereenigingen „den bitter- sten strijd in de geschiedenis der Ameri- kaansche industrie" aangekondigd te New York Volgens mededeeling van de politie zijn bij de staking, die thans reeds tien dagen duurt, 2300 woonhuizen, wolkenkrabbers en hotels betrokken. Het stakingscomité is voorne mens, de beweging zich te doen uitbreiden tot alle hotels, magazijnen, banken en ver zekeringsmaatschappijen. Vooral den ban ken, die een groot deel der woonhuizen van New York bezitten en die zich bereid hebben verklaard de loonen te verhoogen, doch weigerden, vakvereenigingsleden de voorkeur te geven boven ongeorganiseerde arbeiders, is een felle strijd aangezegd. Mu sici, chauffeurs cn andere groepen hebben met een sympathiestaking gedreigd. DE DEMONSTRATIE DER 3500 STUDENTEN. Het publiek in Warschau volgt met groo te nieuwsgierigheid de merkwaardige de monstratie der 3500 studenten, die zich se dert 24 uur in de politechnische school heb ben opgesloten. Zij hebben verklaard, dat zij het gebouw niet zullen verlaten, voor de collegegelden zijn verlaagd. Het interieur der school biedt een eigenaardigen aanblik. In de zalen en gangen zijn slaapplaatsen voor mannelijke en vrouwelijke studenten geïmproviseerd terwijl eenige lokalen gere serveerd zyn voor bridgedrives en het luis teren naar de radio. De studenten hebben een speciaalen dienst georganiseerd voor de handhaving der orde, terwijl cok een ge zondheidsdienst is ingesteld. Gisteren be stond er eenig gebrek aan levensmiddelen, doch daarin werd voorzien doordat familie leden en voorbijgangers den studenten door de hekken levensmiddelen en sigaretten overreikten. TALRIJKE ARRESTATIES TE TOKIO. Het militaire hoofdkwartier te Tokio deelt mede, dat meer dan 150 burgers, die betrok ken zijn geweest bij de opstandige bewe ging in Februari, gearresteerd zijn. Vindt jij die gestreepte mode niet smakeloos?ik wel!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9