DE GEBROEDERS„GOCHEM" minister slotemaker in friesland. n.s.e. en BEZETTING RIJNLAND. bende winkeldieven gepakt. By zijn komst kon de commissaris van po litie den man arresteeren, doch toen hij hem naar het politiebureau zou overbrengen, sprongen drie andere mannen op hen toe. die den arrestant wisten te ontzetten, waar na zij op de vlucht sloegen. zijn meisje bestolen. Glimlachje gevaarlijke oefenrace. olympische spelen bedreigd. districtsraad noord-holland noord van de v.ajl.a. wordt ook de halte schardam opgeheven? AKERSLOOT HEILOO EGMOND AAN ZEE b-steun. SCHAGERBRUG BURGERBRUG SCHERMERHORN 1 .:.ke regeling in den geest van het rapport, 'tgebracht door de commissie inzake de "n gecontroleerde kindertehuizen, onder het oog te zien. O.m. bezoek aan Sneek. Gistermiddag bracht de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, verge zeld van den inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, den inspecteur-generaal en een bestuurslid van de vereeniging voor Landbouw-huishoud-onderwijs in de pro vincie Friesland, een bezoek aan den huis- houdcursus te Marssum. Dit bezoek diende om den minister een idee te geven van de omstandigheden onder welke wat huisves ting, lokaliteit en leermiddelen betreft, een z,g. 'ambulante onderwijs-cursus wordt ge geven. Daarna werd Z. Ex. een Friesche koffiemaaltijd aangeboden. Vervolgens reed de minister naar Leeuwarden, waar hij een bezoek bracht aan de nieuwe Middelbare Technische School aan de Molenstraat. Na het bezoek vertrok hij te 4 uur naar Sneek 0m de nieuwe huishoudschool aldaar te openen. „Hitier heeft gelijk gehad!", zegt Marchant et d'Ansembourg. Gisteravond is in den Haagschen Dieren tuin een vergadering gehouden van de N. S. B., waarin de heer de Marchant et d'Ansem bourg, lid van de Eerste Kamer, gesproken heeft over den parlementairen strijd. De zaal was matig bezet. De spreker gaf in zijn rede o.m. een cri- tisch overzicht van hetgeen tot heden in de Eerste Kamer gezegd is over de begrooting. Ten aanzien van de opmerking, door de regeering gemaakt, dat de N.S.B. onvoor- waardelyken trouw aan den leider eischt, zeide spr., dat van een dergelijken eisch geen sprake is. Het ministerie van sociale zaken wilde hij noemen het „Blue-band ministerie". Na de pauze heeft de spreker eenige schriftelijke vragen beantwoord. Met betrekking tot de Rijnland-kwestie zeide spr., dat, wanneer de opwinding daar over voorbij zal zijn, men zal moeten toe geven, dat Hitier gelijk gehad heeft. Op deze woorden volgde applaus. Een arrestatie met hindernissen. Toen gistermorgen een winkelierster in het Belgische grensplaatsje Esschen bij het hooren van eenig geluid in haar winkeltje naar voren kwam, ontdekte zij daar een ongunstig uitziend type, die bezig was bij een te pakken wat maar van zijn gading was en haar nu hij zich ontdekt zag toevoegde haar te zullen neerslaan als zij gerucht durfde te maken. De vrouw nam de waarschuwing ter har te en.... ging den winkel uit, doch sloot meteen den winkel af zoodat de man ge vangen zat, waarna zij de politie alarmeerde. Intusschen waren de veldwachter v. Osta en twee gendarmen ter assistentie gearri veerd, die de vluchtelingen achtervolgde. Een der vluchtenden, die in de Vliet was gesprongen, werd door genoemden veld wachter, die eveneens den sprong in het koude water waagde, al zwemmende gear resteerd, terwijl de overigen door de drie andere politiemannen gevat werden. Zwaar geboeid werd het heele stel, onder grooten toeloop der dorpsbewoners, naar de gendarmerie-kazerne overgebracht, waar bleek, dat men te doen had met zekere P. B. en v. N., uit Roosendaal, en zekere de R. en T., uit Fijnaart. Zij zijn gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Antwerpen over gebracht. Jongeman verboemelt 900. Te Haarlem is door de politie een 28- jarige chauffeur aangehouden, die bekend heeft, gedurende de laatste 14 dagen 1000 gulden te hebben verduisterd ten nadeel e van zijn verloofde. Zij had het geld na jaren hard werken bij elkaar gebracht en in een koffer geborgen. Onder allerlei voorwend sels, was het hem gelukt, het geld in han den te krijgen. Hij maakte goeden sier met het geld en trok zoodoende de aandacht van de politie, die hem zijn misdrijf deed beken nen. De man had nog tien gulden en acht cent in zijn bezit en bleek ook nog f 100 op Z1jn spaarbankboekje te hebben gestort. De rest va" het geld had hij er door gemaakt. Hallo!U spreekt met Het Bureau voor sanitaire artikelen! waar blijft die kantoorstoel, die ik bij U besteld heb?! Dame en kind door wielrenner om vergereden. Eenige wielrenners maakten op hun race fietsen een z.g. oefenrit door den Haarlem mermeer. Een hunner reed op den IJ-weg nabij Zwanenburg in woeste vaart met zoo veel kracht tegen een dame en een jongetje op, die aldaar wandelden, dat beiden tegen den grond sloegen. Het jongetje, een vier jarig zoontje van den heer v. d. V. te Zwa nenburg, dat inwendig gekneusd werd en een hersenschudding kreeg, moest met een ziekenauto naar een ziekenhuis in Haarlem worden overgebracht. Ook mej. S. was zoo ernstig gevallen, dat voor een hersenschud ding wordt gevreesd. SiitttMeiuws ROBERTA. City-Theater. Vanaf Vrijdagavond wordt in het City- Theater een buitengewoon mooie film vertoond, namelijk Roberta, een uitmun tende amusementsfilm met prachtige dan sen van Ginger Rogers en Fred Astaire, Aan diverse persstemmen ontleenen wij het volgende: De eigenaar van een aantal Parijsche cabares heeft een band uit Indiana geën gageerd, „The Indianians".' Maar, als de jongelui zich en hun instrumenten in le Havre ontschepen, weigert de man hen te laten optreden. Hij had gedacht Indianen te zullen krijgen! Ze reizen toch maar door naar Parijs en onderweg herinnert John zich, dat een van zijn vroegere buurmeis jes ergens in Parijs moet wonen en Huck bezint zich op het bezit van een tante, die daar een modezaak regeert. Die zaak blijkt een modehuis van inter nationale reputatie; tante is gastvrij. Bo vendien komt juist het oude buurmeisje, dat een revuester geworden is, binnenloo- pen. Zij weet de band aan een baan te helpen en Huck komt bij zijn tante in de zaak, Dit vooral, omdat haar assistente, Steohanie, zoo'n luisterrijk meisje is. Kort daarop overlijdt de oude dame; Huck en Stephanie worden compagnons. Tegen dien tijd komt natuurlijk het sta dium der noodige misverstanden. Die krij gen we dan ook in ruime mate opgedist. Maar, zooals van zelf spreekt, komt de zaak voor elkaar. Stephanie, die reeds op het punt stond de firma in arren moede te verlaten, verzoent zich met Huck op een knallende modeshow, opgeluisterd door muziek van de band. „Roberta' 'is een voortreffelijke amuse mentsfilm, en de onzinnigheid der hande ling geeft een aantal eersterangs-artisten gelegenheid om zich van de sterkste kant te laten zien. Het zijn vooral Ginger Ro gers en Fred Astaire, wier prestaties de grootste bewondering afdwingen. Zy spe len goed, zjj lanceeren hun geestige tekst en chansons uitmuntend en ze dansen met een fantasie en beheersching als men zel den gezien heeft. Het zijn vooral de beide dansen in een Russisch cabaret (de één op een repetitie, de ander bij de opening van het etablissement) die de toeschouwers in ademlooze spanning houden. De gedanste dialoog-zonder-woorden en het begin van de solodans van Fred Astaire, wanneer hij de vreesaanjagende Russische bedienden wegstept, behooren tot de beste vondsten, welke men op dit gebied ooit zag. Uitmuntend is ook de muzikale verzor ging van deze film. Irene Dunne leert men thans ook als zangeres kennen in de, ove rigens eenige, overbodige en te lang uitge sponnen lyrische scènes van deze film (de geheele Russische emigranten-episode doet al te gewild aan), die zich als geheel on derscheidt door zijn vlotte tempo, Ran- dolph Scott is haar charmante tegen speler. Er dreigen te veel show-films te komen. „De variaties op het thema zijn tenslotte beperkt. Maar „Roberta" overtreft door zijn jolijt, zijn goede smaak, zijn tempo, zijn fantasie en zijn voortreffelijke bezet ting de meeste zijner voorgangers en con currenten. in het algemeen de volkeren bij elkaar doet komen en dat het meer doet tot toenadering van de volkeren dan vele gesprekken te Geneve. Hij vindt evenwel, dat men dezen keer geen garantie kan hebben aangaande de loyauteit. Hij is absoluut overtuigd van de algeheele correctheid, die bij de Spelen zal voorgaan, maar hij herinnert aan de onver diende en veel te sterke toejuichingen, die in het voorspel van de Winterspelen te Gar- misch aan de Fransche delegatie werden gegeven, waarin hij meende een „brigade van toejuichingen" te hebben herkend, wel ke gegeven werden op bevel van den Führer. Hij vindt daarin ten slotte iets ver nederends. Farrere vraagt vervolgens nog eens in het blad: „Moet men naar Berlijn gaan?" en hij antwoord: „Ik weet het niet". Het Fransch Olympisch comité moet erover nadenken en dan beslissen". Rugby. HOLLAND-BELGIE. A.s. Zondag 15 Maart zal in het Ge meentelijk Sportpark de 5e landen-rugby- ontmoeting HollandBelgië plaats vinden. Deze match wordt in rugby-kringen met veel belangstelling tegemoet gezien, daar zoowel in België en Holland het rugby-spel het afgeloopen seizoen bijzon dere vorderingen heeft gemaakt, niet alleen in kwalitatief maar ook in kwanti tatief opzicht. De 15-tallen zijn als volgt samengesteld: Holland Fullback: van Beusekom (R.C. '35). Threequarters: Pabbruwe (Delft), Addicks (Delft), Berenschot (Delft) en ter Poorten (H. R. C.). Half-backs: van Vught (A.R.V.C.) en Bieger (A.R.V.C.). Forwards: Aanhalt (R.C. '35), Hobbel man (A.A.C.), Alofs (A.R.V.C.), v. Eisden (R.C. '35), Meertens (A.R.V.C.), v. d. Meulen (Delft), v. Swol (A.R.V.C.), v. d. Beek (A.A.C.). Reserves: Fuente (A.R.V.C.), Soeting (A.A.C), Both (A.R.V.C.), v. d. Berg, Delft), Walstra (A.A.C.) België. Fullback: Radelet (Gallia), Threequarters: D'Hooghe (Gallia), Ub- belhode (A.B.S.), Balencourt (Gallia) en Zinner (Gallia). Half backs: van Droogenbroek (White Star), Jacobs (Gallia). Forwards: Walch (Beerschot), Cattoor (Beerschot), Mayens (Anderlec), Mariag (Gallia), Loewies (Gallia), Truyens (A.B.S.), Roosen (White Star), Smits (Beerschot). Reserves: de Groote (Gallia) en van Ranst (Molenbeek). Als scheisdrechter fungeert de Zuid- Afrikaan: P. v. d. Merwe. provinciaal Tlieums Spoct Wat zullen de Franschen doen? Twee groote Fransche avondbladen be spraken gisteravond de kwestie van Frank rijk en de Olympische Spelen, zegt het Hbld. In „Paris-Soir" staat een interview met Armand Massard, die president is van het Fransch-Olympisch comité. Men heeft hem gevraagd, welke houding het F.O.C. zal in nemen in verband met de politieke situatie. Massard heeft geantwoord dat hij juist be zig was met de budgetcommissie om de sommen, welke voor de training beschik baar komen te verdeelen, toen het bericht kwam van de bezetting van het Rijnland. Wij dienen af te wachten wat er zal ge beuren, zeide verder de president van het F-O.C. ,En als er nu eens morgen athleten ver trekken zouden?" vroeg de journalist ver der. „Dan", antwoordde Massard, „zou ik aan het ministerie van buitenlandsche zaken in structies gaan vragen". Men zal dus in elk geval afwachten en de internationale sportrelaties zullen niet te lijden hebben van eventueele sancties. De journalist vroeg verder nog de per soonlijke opinie van Massard. En deze ver klaarde: „Wat mij betreft zou ik de Spelen van Berlijn uitstellen en als ik in Duitsch- land een functie te vervullen had, zou ik daarvoor bedanken". Massard zeide voorts, dat er reeds stemmen opgaan om de Olym pische Spelen te Berlijn te boycotten. In de „Intransigeant" staat een hoofdar tikel van Flaude Farrere, den bekenden schrijver en voorzitter van den bond van oud-strijders. Het artikel heet: „Moet men voor de Olympische Spelen naar Berlijn gaan?" Farrere zegt in de eerste plaats, dat sport altijd buiten de politiek staat, dat de sport In de Unie hield de Districtsraad Noord- Holland-Noord van de V.A.R.A. dezer dagen zijn jaarvergadering. Met groote vreugde gewaagde de voorzitter, de heer Swierstra, van het succes van de jubileum-actie. Spr. wenschte de afd. Wormer geluk met het winnen van een vlag en hoopte, dat vele afdeelingen dit goede voorbeeld zullen vol gen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester van het gewest werden, naar het Volksblad meldt, zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. In bespreking kwamen hierna het jaarverslag van het hoofdbe stuur en het omroeprapport, waarvoor zich een groot aantal afdeelingen aanmeldden. Over het algemeen werd groote waardee ring uitgesproken voor de V.A.R.A.-pro- gramma's. De omroepsecretaris, de heer Arie Pley- sier, beantwoordde de gemaakte opmerkin gen. Spreker deed verder mededeelingen over de plannen ten opzichte van verbete ring, uitbreiding of verandering van sommi ge programma-punten. Aanwezig waren afgevaardigden uit 52 af deelingen. Tot leden van den Vereenigingsraad wer den gekozen de heeren N. Tj. Swierstra, Hoorn; H. J. Vas, Zaandam en H. W. Kaag man, Alkmaar. Het districtsbestuur werd als volgt samengesteld: N. Tj. Swierstra, Hoorn, voorzitter; H. J. Vas, Zaandam en H. W. Kaagman, Alkmaar, secretaris, en F. J. Boon, Zaandijk, penningmeester; mej. W. Krul, Schagerbrug; B. Orsel, Schagen, P. Rodenburg, Enkhuizen; H. J. Vos, Zaan dam; C. de Vries, Harenkarspel en C. Steen- lage, Den Helder. Den afgetreden bestuursleden de heeren v. Overbeeke, Kok en v. d. Garde werd dank gebracht voor het vele werk, door hen in het belang van de V.A.R.A. verricht. Naar wordt gemeld zullen, ingaande 15 Mei a.s., uit bezuinigingsoogpunt weer eeni ge halten en stopplaatsen der Nederl. Spoor wegen bij wijze van proef worden gesloten voor het reizigersverkeer, o.w. Schardam. De sluiting van Middelie is reeds eerder bekend gemaakt. Het schynt in de bedoe ling te liggen nog meer kleine tusschensta- tions op de lyn AmsterdamHoorn te slui ten. Autobotsing. Woensdagmiddag ongeveer half twee, had alhier op den hoek Julianaweg-Rom- meldijk een autobotsing plaats tusschen de auto van den burgemeester alhier, komen de uit den Julianaweg en de auto van den heer A. v. d. Eng van Uitgeest komende van den Rommeldyk. Door krachtig rem men werden de auto's licht beschadigd. Het slechtste was de auto van den burgemees ter er aan toe. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Pluimveebelangen. De afdeeling Heiloo van de N.-H. Pluimveevereeniging hield Dinsdagavond een goed bezochte jaarvergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer A. N. K. Hopman, hield een korte bespreking over het afge loopen jaar. Het jaarverslag van den heer Schotvanger was niet bemoedigend. Door de slechte tijdsomstandigheden ging het le dental met 6 terug en bedroeg 44. Geme moreerd werd de oprichting van een dui- venbond en de zoo goed geslaagde pluim veedag. Ingekomen waren de bescheiden van de N.V. Alkm. Eierveiling. Hoewel de prijs der eieren laag was kan nog 4 pet worden uitgekeerd en er zijn behoorlijke afschrijvingen. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren Schotvanger en Zee man. De heer Zwakman bracht de finan ciën ter tafel. De ontvangsten en uitgaven waren 443.45, voordeelig saldo 9.18 1/2. De bezittingen der vereeniging en spaar bankboekje waren 574.15 1/2. Besloten werd de contributie voor de Kamer van Koophandel te laten betalen door de voe- derafdeeling. De voorzitter deelde mede dat men de beheerder van die afd. zal scha deloos stellen voor geleden schade faillisse ment B. Als afgevaardigde naar de algem. vergadering N.-H. bond werden benoemd de heeren van den Berg en Buiter. De heeren P. J. Schotvanger en J. P. Groot werden als bestuursleden herkozen. Goed gekeurd werd de contributie te verlagen van 2.60 op 2 per jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer Triebe- ling of men een ambtenaar van de regee ring moest toelaten als men niet broedde. De voorzitter; Zeer zeker, hoe moet hy anders fraude constateeren? Of de machine ten Uwen naam staat, doet er niets toe. De heer Buiter vroeg of men wil samenwerken met die vereenigingen die de graanrech ten willen terug hebben. De voorzitter zeide dat de minister geen lust heeft om het z.g. „eierenpotje" op te maken. De belangen van verschillende in stanties botsen tegen elkander. Voor een goed georganiseerde actie, via onze hoofd organisatie, gevoelde spr. wat en hij wilde dat ook financieel steunen. In principe werd hiertoe besloten. De heer Greuter bracht dank voor den steun aan de ver. voor duivensport. Men wil echter graag een inkorf-lokaal by het station. De voorzitter meende dat men de duivenhouders vrij moet laten, mits ge controleerd op het bedrag dat men beschik baar stelde. Daarna ging men over tot ver loting van pluimvee-benoodigdheden, waar na sluiting. Brig.-com. der rijksveldwacht met pensioen. De heer H. Steen, brigade-commandant der rijksveldwacht, gaat op 1 April a.s. den dienst verlaten. Hoewel hij nog geen 60 jaar is, heeft hij 40 dienstjaren. Zeer velen zullen het heengaan van „Majoor Steen" betreuren. Hoewel een ac curaat politieman, was hy aangenaam in den omgang en welwillend en bleef hij mensch, d. w. z. hij was allerminst een po litieman die op elke slak zout legde. Ook wij betreuren zijn heengaan. De heer Steen blijft als ambteloos burger in onze gemeente wonen. Volgens beschikking van den minister van sociale zaken zal voor 1936 aan B. steun (extra-hulp aan werkloozen voor kleeding, bedrag is berekend naar een ge middeld aantal van 231 werkloozen in 1935. Het vorige jaar mocht aanmerkelijk meer worden besteed, namelijk 1990. Het rijk betaalt 2.20, de gemeente 2 per werk- looze. Nog meer kampeerverboden. B. en W. stellen den gemeenteraad voor een kampeerverbod in het leven te roepen, zoowel voor het strand, als in de gemeente. B. en W. zullen ontheffing kunnen ver- leenen. Voor een vergunning zal betaald moeten worden 0.25 per dag, 1 per week en vanaf de derde week 0.75. Voor dag en nachtvergunning geldt het dubbele van dit tarief. Huisvlyttentoonstelling. Zaterdag, Zondag en Maandag stonden alhier in het teeken van de huisvlytten toonstelling. De opening geschiedde Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van B. en W. en den gemeente-secretaris van Zype. De openingsrede werd uitgesproken door den heer H. Rezelman, voorzitter van de plaatselijke vereeniging „Algemeen Be lang" welke vereeniging deze tentoonstel ling had georganiseerd, terwijl verder nog het woord werd gevoerd door den burge meester, den heer mr. D. Breebaart en den heer S. Jaring, hoofd der school te Scha gerbrug. De uitstekend geslaagde tentoonstelling heeft ten volle aan de gestelde verwach tingen beantwoord. Het was voor de 3e maal, dat hier een dergelijke tentoonstel ling werd gehouden. Een byzonder succes was de voor het eerst toegevoegde rubriek „schoolwerk van schoolkinderen", met meer dan 400 inzendingen. Een talrijk publiek heeft genoten van 'n keur van fraaie inzendingen. Geslaagd. *De heer J. C. Slagter, alhier, is geslaagd voor het examen van hulpkeurmeester. Volksonderwijs. Dinsdagavond werd een vergadering van de afdeeling van Volksonderwijs ge houden onder leiding van den heer T. Boonachter. Uit het door den secretaris, den heer W. C. van Setten v. d. Meer voorgelezen jaar verslag vermelden wij, dat de afdeeling 17 Januari 1935 opgericht, thans 89 leden telt, at in eene gemeente van 1100 inwo ners, waar ook een Chr. en r. k. school is, veel kan worden genoemd. Met veel suc ces is 5 Dec. het Sinterklaasfeest gevierd op de openb. school. De dames mej. S. P. v. Setten v. d. Meer en mevr. PlevierVol kers hebben op zich genomen geheel be langeloos Sinterklaaspakken te maken. Uit de ingekomen stukken noemen wij het reglement van de kringhèrvorming. De ze afdeeling kan worden ingedeeld bij de kring Alkmaar „Kinheim". Besloten werd tot toetreding tot genoemden kring en te verzoeken met de betaling van contribu tie te wachten tot het volgend jaar. De rekening van den penningmeester, den heer P. Los, was groot in ontvangsten 82, in uitgaven 59.03 met een batig sal do van 22.97. De aftredende bestuursleden, de heeren W. C. van Setten van der Meer en J. Kos ter werden herbenoemd, alsmede het aftre dend propaganda-commissielid, de heer G. Plevier. Tot afgevaardigde naar de te hou den kringvergaderingen werd benoemd de heer W. C. van Setten van der Meer, naar de buitengew, algem. vergadering te Utrecht de heer P. Los. In deze buitengewone algemeene verga dering zal het rapport Volksonderwijs van de bevredigings-commissie worden behan deld. Bij de hierna te houden rondvraag werd door den heer J. Blaauw besproken het nut van een propaganda-avond in den a.s. win ter. De heer Muntjewerf zou gaarne aan over blijvende schoolkinderen warme melk wil len verstrekken. De heer de Groot ver klaarde zich hier voor, maar aangezien het hiervoor benoodigde bedrag tamelijk groot zou zijn, daar ook de overblijvende kinde ren van de bijzondere scholen hiervoor in aanmerking zouden komen, zou hij geen vrijheid kunnen vinden, dit aan het ge meentebestuur aan te vragen, temeer daar een dergelijke aanvraag door Ged. Staten niet zou worden goedgevonden. Ook vroeg de heer Munt je werf f weder om een ouderavond te houden. Algemeen verklaarde men zich hiervoor. De heer van Setten van der Meer legde uiteen de redenen, waarom hij tegen het geven van rapporten was aan schoolkinde ren. Algemeen deelde de vergadering deze motieven. Hierna sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. 171. Zoo stonden de broers dus weer op straat, buiten hun schuld. Elk met een weinig je loon op zak trokken ze er op uit om een ander baantje te zoeken. „Eerst gaan we de stad eens in", zei Pit, „Er is juist kermis, misschien kunnen we nog wat leuks beleven". 172. Zoo gezegd zoo gedaan. Bij de eerste de beste speelgoedkraam bleven ze staan en keken hun oogen uit aan al die prachtige dingen. Opeens bemerkten ze een doos met vergrootglazen, ,,'k Zou best zoo'n ding willen hebben," zei Pit. Pat had er ook wel ooren naar.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7