DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Internationale besprekingen te Londen. No. 65 Dinsdag 17 Maart 1936 138e Jaargang De Engelschman voelt zich min of meer „buiten" de problemen van het vaste land. Ondanks allen ernst blijft een gevoel van optimisme en humor. DeVolkenbondsraad bijeen. De raad in geheime zitting bijeen. De oorlog in Oost-Afrika. Het gerucht omtrent de Nederlandsche Ambulance. De Duitsche „verkiezingen" Uitnoodiging oppositie aan te wijzen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen correspondent.) Londen, 14 Maart. Nu de drukte van de werkweek afneemt, zooals dit iederen Zaterdag reeds vroeg ge beurt, daar de Engelschen verwoede week enders zijn en alle winkels en kantoren vroeg sluiten, wordt Londen Volkenbonds- stad. Men merkt er niet veel van, gelooft hier de talrijke verklaringen, die afgelegd zullen worden van te voren al; en meent algemeen, dat het zoo'n vaart niet loopen zal, nu de Duitsche herbewapening van het Rijnland reeds een week achter den rug is, zonder dat het tot andere resultaten is gekomen dan groote gebaren van de diplomaten, ter wijl grensincidenten gelukkig achterwege bleven. De Londenaars voelen zich altijd een beetje „buiten" de kwesties van het continent. De Engelsche kennissen, die wij aanspreken profeteeren glimlachend, dat de Duitsche troepen ondanks vele conferenties rustig blijven waar zij zijn, en maken zelfs onschuldige grappen op de Franschen, die achter hun monsterachtig machtige fortenli nies, tot de tanden bewapend, rammelen van verontwaardiging, wat natuurlijk niet na laat op het gevoel voor humor van de En gelsche sportsmen te werken. Er bestaat nog altijd een héél klein beetje animositeit tus- schen Franschen en Engelschen, zoodat een groot deel van het publiek zich vroolijk maakt over de nervositeit te Parijs, en En- gelsch-nuchter opmerkt, dat de toestand niet gevaarlijker is dan ze al maanden lang was. „Die fortenlinies waren toch niet tegen een onbewapend Rijngebied bedoeld" zeggen velen. St. James Palace. Hoe het echter ook zij: St. James Pal ace is weer het centrum van de gebeurtenissen; nog geen twee maanden geleden was het oude zwarte bouwwerk getuige van een geheel andere plechtigheid van opgewekter aard: op 22 Januari, toen de koning er werd geproclameerd, temidden van een kleurige wemeling van garde-uniformen en de kleu rige costumes van „Kings of Arms". Nu wandelen op de binnenplaats, waar toen een muziekcorps stond opgesteld, de vreemde diplomaten van ruim een dozijn nationali teiten, en wordt er geen geluid gehoord. Een paar dagen lang is een legertje werk lui aan den gang geweest, tafels en stoelen werden binnengebracht, de telefoondienst bouwde cellen en legde telefoonverbindin gen naar het nabije kantoor aan. Dit is rus tig in zjjn werk gegaan, want dit heele con gres-apparaat heeft reeds dienst gedaan voor de economische wereldconferentie drie jaar geleden. De conferentie wordt in Queen Anne's Room gehouden, niet in de bekende „Lo- carno-Room"; alle onaangename herinnerin gen sluit men zooveel mogelijk buiten, daarvoor is men immers naar Londen geko men! Het is een rustige kamer, in den zuid vleugel van het paleis, met uitzicht op het park. De diplomaten komen. De eerste conferentiegangers, die heden ochtend van hun hotels of gezantschappen arriveeren, komen nog net vroeg genoeg om een detachement van de Iersche Garde voorbij te zien trekken, die de wacht heeft afgelost. Verder is er geen kleur aan het geheel; een rij agenten houdt het publiek aan de overzijde van de straat op een afstand; meest buitenlanders, die gekomen zijn om populaire vertegenwoordigers van hun land te zien. De belangstelling is echter niet groot; wij zijn dit den laatsten tijd voor St. James wel anders gewend geweest! Een van de eerste diplomaten, die ver schijnt, is de populaire mr. Eden, die de sa- lueerende agenten voor de deur vriendelijk teruggroet, met het bekende optimistische gezicht van het bioscoopjournaal, alsof in Europa het kanon nog niet uitgevonden was en nimmer uitgevonden zal worden. Na Ramsay Mac Donald is een der be kendste figuren de Italiaansche gezant Grandi, die met snelle passen, handen diep in de zakken en opstaanden kraag 't gebouw binnen stuift; hij wordt toegejuicht door een groepje Italianen. Grandi is populair in Londen; zijn geestig puntbaartje is even be kend als het prachtige huis, dat hij in Lon den bewoont, vol oude Italiaansche kunst schatten, en waarvan de deur altijd gastvrij openstaat voor hen, die een bezoek aanvra gen. Het laatst komt Paul Boncour. Waar is zijn ticket? Het blijkt, dat de grijze diplo maat zijn toegangsbewijs verloren heeft! Een verlegen lachje van den ambtenaar bij den ingang, die Boncour natuurlijk her kent, maar kaarten moet hebben. Ha! Bon- cour's secretaris redt de hachelijke situatie en vindt de kaart in den overjaszak van den diplomaat. Een aardig incidentje. Iedereen blijkt binnen te zijn. Het spel kan beginnen. De laatste nieuwsgierigen gaan door James- street weer de stad in. De groote hoefijzervormige tafel in Queen Anna's room is nu het centrum der wereld belangstelling; daar zitten de gedelegeerden van den Volkenbond, met hun secretarissen; tolken en stenografen hebben hun tafeltjes in dit hoefijzer. En buiten de tafel, achter de diplomaten, zitten de journalisten, ver tegenwoordigers van alle persbureaux en leidende dagbladen der wereld, bijna twee maal het aantal zielen, dan het Volken bondsapparaat telt. Ruim vierhonderd men- schen zijn in het gebouw; koning Edward heeft een groot deel van zijn appartementen voor hen afgestaan. Rumoer van stemmen klinkt. Dan: hamerslagen. Binnen valt de stilte. De conferentie wordt geopend, ter wijl nog één stoel leeg is, de Duitsche Ondertusschen hebben de persfotografen, die buiten op post staan, in het park een andere prooi ontdekt, een heer, die iets voorovergebogen, schijnbaar diep in ge dachten is verzonken. Het is de Duitsche gezant, die er zeer rustig, zeer kalm uitziet en een wandeling maakt. Maar men zegt, dat diplomaten altijd kalm zijn.... De Volkenbondsraad is Maandag middag om 15 uur 45 in bijzondere zitting (séance privée) bijeen geko men. Op voorstel van den Poolschen gedelegeerde werd besloten onmid- döllijk in geheime zitting (séance secrète) over te gaan ter bestudeering van het Duitsche antwoord. Tevoren had Bruce er aan herinnerd onder welke omstandigheden Duitsch land uitgenoodigd was deel te nemen aan de Raadsbesprekingen. Hierop werd het antwoord van von Neurath voorgelezen. Flandin verzocht toen enkele opmerkingen te mogen maken, waarop Beek voorstelde in geheime zitting te gaan. Men weet, dat het verschil tusschen een „bijzondere zitting" en een „gehei me zitting" is, dat aan de tweede al- tleen de leden van den Raad, met uit sluiting van de deskundigen en de gedelegeerden van het secretariaat deelnemen. Titoelescoe steunde het voorstel van Beek, dat werd aangenomen. De gede legeerden bleven dus alleen en Flan din zette uiteen, dat naar zijn meening het Duitsche antwoord naar den vorm een toestemming, doch in wezen een weigering vormt. Het verloop van de geheime zit ting; officieel communiqué. Het secretariaat van den Volkenbond heeft aan het einde van de geheime zitting het volgende communiqué uitgegeven: „De Raad is bijeengekomen onder voor zitterschap van Bruce en heeft gistermid dag de besprekingen hervat over de mede- deelingen van de Fransche en de Belgi sche regeering in zake het verdrag van Locarno. De voorzitter herinnerde er aan, dat de Raad in de laatste zitting den secretaris generaal gemachtigd heeft een telegram te richten tot de Duitsche regeering betref fende deelneming aan de besprekingen in den Raad aan de Fransche en Belgische mededeeling. Hij las het telegram van den secretaris-generaal en het antwoord van de Duitsche regeering voor. Vervolgens stelde de voorzitter voor om alvorens over te gaan tot de openbare zit ting het Duitsche antwoord te bespreken, waarin twee vragen worden gesteld: 1. die van gelijke behandeling van Duitschland met de overige leden van den Raad; 2. de vraag, welke de Locarno-mogend- heden betreft: moet men onmiddellijk of zeer binnenkort de punten, die Hitier in zijn redevoering naar voren heeft ge bracht, bespreken? De Raad besloot het Duitsche antwoord terstond in geheime zitting in behande ling te nemen." Van Zeeland Woensdag naar Brussel. De eerste minister, van Zeeland, rekent er op Woensdagochtend naar Brussel te rug te keeren. In den middag zal dan een ministerraad worden gehouden om den internationalen toestand te bespreken, zoo als deze zal zijn na de beslissingen van den V olkenbondsraad. Overeenstemming bereikt over antwoord aan Duitschland? Men meent te weten, dat in den loop van de geheime zitting van den Volkenbonds raad de leden tot overeenstemming zijn gekomen over het antwoord, dat gezonden zal worden aan Duitschland. Omtrent den inhoud van dit antwoord verluidt het vol gende: Wat de rechtsgelijkheid aangaat, die door Duitschland wordt opgeëischt als voorwaarde voor zijn komst naar Londen, zal de Raad het de verzekering geven, dat het stemrecht verleend zal worden, even min als aan de andere partijen van het geschil. Wat de tweede voorwaarde van Duitschland betreft, het openen van onderhandelingen over de aanbiedingen van Hitier zal de Raad antwoorden, dat hij niet aangewezen is daaraan recht te doen wedervaren. Aangezien de voorstel len van Hitier mogendheden interesseeren die niet in den Raad vertegenwoordigd zijn, zal, naar men verzekert, een nieuwe démarche te Berlijn worden gedaan door den Britschen ambassadeur, met 't doel het er naar te leiden, dat onder deze omstan digheden Duitschland zich zal doen ver tegenwoordigen bij de werkzaamheden van den Raad. Verklaring van Flandin. De openbare zitting van den Volken- bondsraad is om 19 uur 25 geopend en om 19 uur 40 reeds weer gesloten. De zitting werd verdaagd, nadat kennis was genomen van de Fransche resolutie. De zitting was geopend door Bruce, die onmiddellijk het woord had gegeven aan Flandin, die de volgende verklaring af legde: „Ik heb in de vorige zitting de gelegen heid gehad de redenen uiteen te zetten, welke Frankrijk er toe hebben gedreven den Volkenbondsraad te verzoeken vast te stellen, dat de verdragen van Locarno en Versailles waren geschonden door Duitsch land. Zonder hier verdere explicaties aan toe te voegen, heb ik de eer uit naam van de Fransche regeering en ook uit naam van de Belgische regeering, welke mij mandaat verleende, de volgende, gemeen schappelijke ontwerp-resolutie voor te stellen: „De Volkenbondsraad, op verzoek van België en Frankrijk van 8 Maart 1936 bijeen, constateert, dat de Duitsche regee ring artikel 43 van het verdrag van Ver sailles heeft geschonden door militaire strijdkrachten te doen binnenrukken en te stationneeren in de gedemilitariseerde Rijnlandzone op 7 Maart 1936, welke zone is voorzien bij de artikelen 42 en volgende van het genoemde verdrag en door het verdrag van Locarno. De secretaris-generaal van den Vol kenbond wordt uitgenoodigd door toepas sing van artikel 4 paragraaf 2 zonder uit stel aan de onderteekenaars van genoemd verdrag deze constateering mede te dee- len." De „Osservatore Romano" over handhaving van verdragen. In een redactioneel artikel schreef de „Osservatore Romano" gisteravond, dat de huidige situatie zich kenmerkt door de tegenstelling tusschen de regeeringen en volken, welke de verdragen onschendbaar achten en hen, die eigen rechten en be langen beschouwen als „Suprema Lex". Het blad schrijft verder: „Het valt niet te ontkennen, dat de betrekkingen tusschen de volkeren niet kunnen buiten een basis van een onschendbaren regel, waarvan het respecteeren door allen de „Salus Publica" beteekent. „Indien de onrechtvaardigheid dikwijls sluipt in de vreedzame overeen komsten, dan is dit nog geen reden in op stand te komen tegen de wet en de over eenkomsten." Het blad besluit met te wijzen op de noodzakelijkheid de gevoelens van ver trouwen tusschen de mogendheden te her stellen en de overtuiging weg te nemen, dat indien de hoop op de heiligheid van de verdragen is vernietigd, nog slechts over blijft de wapenen ter hand te nemen en den oorlog voor te bereiden. Fransche voorwaarden. De „Daily Telegraph" doet mededeeling van de voorwaarden, waarop Frankrijk be reid zou zijn met Duitschland te onderhan delen en welke als volgt luiden: Duitschland brengt zijn klacht, dat het Fransch-Russische pact in strijd is met het Locarno-verdrag, voor het Haagsche hof en verklaart zich bereid zich neer te leggen bij de besluiten van het hof en zjjn troepen uit het Rijnland terug te trekken, indien de uitspraak in het nadeel van Duitschland zou zijn. Duitschland zal de militaire bezetting van het Rijnland beperken en Groot-Britannië zal zijn verplichtingen krachtens het Locar- no-pact tegenover Frankrijk en België be vestigen in een vorm, die aan de huidige omstandigheden is aangepast. Het blad voegt hier nog aan toe, dat Flan din er op zal aandringen dat waarborgen zullen worden ingesteld voor de uitvoering van de beslissing van het Haagsche Hof en dat in geval van een weigering van Duitsch land repressieve maatregelen zullen wor den genomen. Een officieel Abessinisch com muniqué. Na een pauze van 10 dagen heeft de Abessinische regeering vandaag weer een officieel communiqué uitgegeven over den toestand aan het Noordelijke front. Volgens dit communiqué heeft het leger corps van Malese Fari instructie gekregen zich om tactische overwegingen uit de zone van Makelle terug te trekken. De Ita liaansche voorhoede was daarentegen ver sterkt met twee legercorpsen, waarop zich bij Antalo en Sjeliket een groote veldslag ontwikkelde. De Italianen poogden de Abessinische troepen te omsingelen, het geen hun echter niet gelukt is. Onmiddel lijk na dezen strategischen terugtocht zijn de troepen van Malese Fari aangevuld met legercorpsen uit de provincies Wollo en Galla, waarna zij op den linkervleugel een tegenoffensief hebben ingezet, waarbij het hun gelukt is wederom de peripherie van Makalle te bereiken. Naar het officieele communiqué verder uiteenzet, bevinden zich de Abessinische troepen op het oogenblik ten Noordoosten van Amba Aladji in nauw contact met het leger van Malese Fari. De legercorpsen in Tigre en Begemder zijn volledig intact en blijven Tigre en het dal van de Takazze verder bezet houden. Ook de legers in Semien en Godjam zijn gereed voor den strijd. Zij zetten dagelijks de bezetting van de gebieden in de omgeving van Aksoem voort. De Abessinische regeering dementeert de bewering, dat Ras Kassa in contact zou zijn getreden met de Italiaansche autori teiten. Eveneens wordt ontkend, dat Soko- ta door de Italianen zou zijn bezet. De Abessinische generale staf is van meening, dat de al te snelle opmarsch der Italiaan sche troepen den toestand van het Itali aansche leger dagelijks onaangenamer maakt. Alle verbindingen van de voorste linies der Italianen met de oorlogsbasis zijn afgesneden. Opmarschen van dezen aard kan men niet beschouwen als een geregelde bezet ting en verovering van de daartusschen liggende gebieden. Het officieele communiqué constateert dan, dat Abessinië vastbesloten is de Ita lianen uit zijn gebied te verdrijven en de militaire toestand rechtvaardigt dezen wil. Abessinië heeft op dit oogenblik de voor stellen tot vredesonderhandelingen aan vaard, aangezien het steeds bezield is ge weest door den wensch een regeling bin nen het kader van den Volkenbond te vin den. Het bombardement van de Britsche ambulance bij Kworam. De ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, Lord Cranbourne, heeft gister in het Lagerhuis in antwoord op een vraag be treffende de stappen bij de Italiaansche regeering in verband met het bombardee ren van de Britsche ambulance op 4 Maart verklaard, dat voor zoo ver beoordeeld kon worden op grond van de samenvatting van het Italiaansche antwoord, dat door den Britschen ambassadeur telegrafisch geseind is, de Italiaansche regeering het bombardement van het kamp, dat op zijn minst met één groot rood kruis was uitge rust, toegeeft. Wat de bewering betreft, dat het bombardement de beantwoording was van het openen van vuur op de Itali aansche vliegtuigen, verklaarde Cran bourne, dat er aanzienlijke afwijkingen bestonden tusschen het Italiaansche ver slag en het rapport, dat tevoren doorgege ven was door dr. Molly van de Britsche Roode Kruis éénheid. Spr. gaf het lager huis de verzekering, dat de zaak met de uiterste energie verder zou worden be handeld met de Italiaansche regeering, zoodra verdere bijzonderheden van dr. Molly zouden zijn ontvangen. Nieuw Italiaansch offensief op komst? Blijkens uit Addis Abeba afkomstige be richten, aldus seint Stefani, maakt men zich in Abessinische kringen zeer ongerust over de jongste bewegingen der Italiaansche troepen in den sector van Sasa Baneh. Men verwacht een nieuw groot offensief van ge neraal Graziani. Nog geenerlei bevestiging. Bü het hoofdbestuur van het Ned. Boode kruis te 's Gravenhage was gisteravond nog geenerlei bericht ont vangen betreffende het gerucht, ont leend aan Stefani, dat een deel van de Nederlandsche ambulance in Abessi nië geplunderd zou zjjn en dr. van Schelven gewond. Soldaten van Moeloegeta? United Press seint nog uit Addis Abeba, dat men, indien het bericht van den overval waar zou blijken, het daar voor mogelijk houdt, dat de daad dan gepleegd is door plunderend krijgsvolk van Bas Moeloegeta. Zij, die zich met 1 April a.s. op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers franco en gratis! De nationaal-socialistische partij in Duitschland heeft pamfletten verspreid on der de kiezers, waarin wordt aangespoord de opposanten van de politiek van den Fuerher aan te brengen. In het Westen van Berlijn werden deze pamfletten uitgedeeld door een groep na- tionaal-socialisten. Hierin wordt gezegd dat de vreemdelingen en gedegenereerden, die agitatie voeren om de éénheid van het Duitsche volk te breken, dezelfden zijn, die verantwoordelijk zijn voor de ellende van het Duitsche volk. Men wordt uitgenoodigd de saboteurs aan te brengen. Hitier spreekt te Frankfort. In tegenwoordigheid van verschillende leger- en vlootautoriteiten, o.m. van den opperbevelhebber van de Weermacht, ge- neraal-majoor von Blomberg, baron von Fritsch, admiraal Raeder en generaal Goe- ring, heeft Rijkskanselier Hitier gisteravond te Frankfort a. d. Main een redevoering uitgesproken, welke in groote lijnen over eenkwam met die, welke hij in de laatste dagen heeft gehouden. Deze keer verklaarde Hitier o.m. nog met betrekking tot zijn vredesaanbod, dat hij naar beste weten heeft aangeboden, wat hij kon bieden. Het is volgens Hitier een voor stel, dat ook na onze generatie nog Europa rust en vrede zou geven. Hitier bevestigde slechts toenadering tot Frankrijk en een pacificatie van Europa na te streven. Wij vragen van Frankrijk niet, maar van Duitschland alles. Duitschland zal voor zijn eer en zijn vrijheid niet terugkomen op zijn beslissing, dat op dit oogenblik een terugtrekken der troepen een zeer ernstig precedent zou scheppen. Ten aanzien van het Verdrag van Ver- sailes verklaarde Hitier, dat de volken langer leven dan de verdragen en de poli tieke afpersingen: boven paragraphen moe ten de eer en de wil der natie worden ge plaatst. Ten slotte zeide Hitier van het Duitsche volk een beslissing te verwachten. Ik, al dus Hitier, heb 3 1/2 jaar lang mijn plicht gedaan. Thans moet het Duitsche volk zijn plicht doen. DE ONGEREGELDHEDEN TE MADRID. Groote belangstelling bij ter aardebestelling van slachtoffer. Een groote menigte, welke zeer veel roode vlaggen en banieren meevoerde, heeft een jeugdigen extramist, die Zondag avond bij een botsing met fascisten om het leven was gekomen, naar zijn laatste rust plaats gebracht. Botsingen in Salamanca. Tijdens botsingen, die in verband met een demonstratie van linksche partijen ont staan waren in het dorp Mancera de Abajo, zijn een vrouw en een meisje gedood. Vijf betoogers werden gewond. Meer dan 100 arrestaties. Over den overval van 400 links-radicalen op het dorp Obera wordt nader gemeld, dat in het vuurgevecht met de politie twee doo- den zijn gevallen, terwijl verscheidene per sonen zijn gewond. 120 der aanvallers zijn reeds gearresteerd. Meer dan 300 personen zijn in de bosschen door politie en dorpsbe woners omsingeld. Zij zullen zich vanwege voedselgebrek moeten overgeven.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1