buitenland binnenland ALKMAAR8CHE COURANT van DIN8PA0 17 MAART 1936 'maatregelen tegen de belijdeniskerk. babindranath tagore ernstig ziek. Voor kleino tuinen. Het Hotelplan voor Nederland gereed. T> Duitsche Gestapo heeft maatregelen tomen tegen de domine's van de belyde- kerk In Hessen—Nassau is domine Raerhri'nger met zeven leden van zijn ge beente gearresteerd, „wegens het verwek- f n van onlusten door een religieuse week &en v i. QffjÉinisGcrcn Te Spandau verbood de Gestapo de bely- deniskerk diensten te houden. ne minister van eeredienst verbood ver- aue professoren in de theologie deel t nemen aan conferenties, welke door de belijdeniskerk zijn georganiseerd. Wereldvermaard dichter en wijsgeer. De Indische dichter Rabindranath Tagore is ernstig ziek. In verband met zijn leeftijd (hij is bijna 75 jaar) maakt men zich in rijn omgeving ongerust. BLOEDIG DRAMA IN EEN RECHTZAAL. Officier van justitie en getuige neergeschoten. In het gerechtsgebouw te Nykoeping, een stadje gelegen op 100 K.M. ten Zuiden van Stockholm, heeft zich een bloedig drama afgespeeld. Een advocaat, die zich wilde wreken, om dat hem het recht was ontnomen voor de rechtbank te pleiten, drong de zaal binnen, met in elke hand een revolver. Hij doodde den ambtenaar van het O. M., benevens een arbeider, die gehoord werd en verwondde een advocaat. Nadat hij ongeveer 12 schoten had ge lost en de beide wapens leeg waren, haalde hij een derde revolver voor den dag, waar mede hij zelfmoord pleegde. VENIZELOS ZIEK? „Le Journal" meldt, dat Venizelos, de be kende Grieksche staatsman, die zich op het ooenblik te Parijs bevindt, vrij ernstig ziek is geworden. Ondanks de strenge geheim houding van de hem behandelende ge- neesheeren dr. Abrami en dr. Degennes, meenen wij, aldus het blad, te weten dat zijn toestand op het oogenblik aanleiding tot ernstige bezorgdheid geeft PRINS SERGE MDIVANI BIJ HET POLOSPEL OM HET LEVEN GEKOMEN. Te Delray Beach (Florida) is prins Serge Mdivani tijdens een polospel op noodlottige wijze om het leven gekomen, toen hij van zijn pony een trap tegen het hoofd kreeg. Prins Serge Mdivani huwde in 1927 met de filmactrice Pola Negri, van wie hij zich in 1931 liet scheiden. Zestien dagen later trouwde hij met de zangeres Mary MacCor- mic, van wie hij in 1933 scheidde. Hij trouw de 5 Febr. 1936 opnieuw en wel met de vroegere echtgenoote van zijn broer Alexis, Louise van Alen. Prins Serge was de broeder van prins Alexis Mdivani, die in 1935 bij een auto ongeluk in Spanje om het leven kwam. DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN EEN DUITSCH PREDIKANT UIT ATHENE. Is hij het slachtoffer van de Gestapo geworden? Men herinnert zich wellicht het bericht, dat eenige weken geleden is gepubliceerd en waarin sprake was van het verdwijnen Van een Duitschen predikant, ds. Kinder mann, te Athene. Dat eerste bericht echter was zeer vaag, zoodat men omtrent de ^rheid allerlei gissingen kon maken, thans echter geeft het Fransche blad „Le een duidelijke uiteenzetting van loop der gebeurtenissen. Wij ontleenen daaraan het volgende: r>„ f' l 25* Kindermann, predikant van de sch-Protestantsche gemeente te Athene, voor eenige dagen met vacantie ar Duitschland begeven. dra het verdwijnen van den predikant an zijn gemeente werd medegedeeld, pu- iceerde de Duitsche legatie te Athene een ,eer vaag communiqué, volgens hetwelk de hjhihee, die zenuwziek was, zelfmoord zou hebben gepleegd. Het communiqué ver meldde tevens, dat alle pogingen tot het bleken. liJk tever«eefs waren ge" Dit communiqué verwekte al eenige ach terdocht. Volgens zijn vrienden immers had Kindermann nooit last van een zenuw- e gehad. Bovendien was het iedereen ekend, dat hij geen bewonderaar was van het Hitler-regime. Avu6 bezor8dheid van de Duitschers te Athene, die hun predikant op de handen droegen, nam nog toe, toen één van hen, door middel van een derde een brief van dr. Kindermann ontving, gedateerd op den dag van aankomst in zijn vaderland, Waarin deze zijn vrees uitte nooit meer iets Vsn te kunnen laten hporea, De Grieksche pers bemoeide zich met het geval en het schandaal kwam aan het rol len. En allengs kwamen bijzonderheden aan het licht, die de werkwijze verraden van de Gestapo, de Duitsche geheime staatspolitie. Een voorname rol in deze tragedie speel- n zekere Kudorfer, ex-mecaniciën. Deze had Hitier reeds gekend voor den Putsch van 1934 en had later van hem opdracht ge kregen om de Hitler-propaganda in Grie kenland te leiden. Aldus officieel door het nieuwe rijk aan gesteld, noemde Kudorfer zich te Athene directeur van het Duitsche dagblad de „Neue Athener Anzeiger" en correspondent van het officieuze Duitsche agentschap. Ongelukkigerwijze bemoeide Kudorfer zich niet uitsluitend met propaganda en journalistiek. Zijn naam werd genoemd in eenige zaken van twijfelachtig allooi, welke dr. Kindermann ter oore kwamen. De predi kant dreigde hem, in weerwil van de goed keurende bescherming, die Kudorfer klaar blijkelijk genoot, aan te klagen bij de Grieksche overheid. De ex-mecaniciën werd zoo genoodzaakt zijn functies neer te leggen en naar Duitsch- üand terug te keeren. De Duitsche gemeen te te Athene, die door zijn beschuldigingen 1 voortdurend werd geterroriseerd, kon ein delijk herademen. Is de verdwijning van Kindermann nu een wraakneming van Kudorfer? Inderdaad is Kindermann gevangen gehouden, hetgeen blijkt uit inlichtingen, die men van parti culiere zijde ontving. Het is mogelijk, dat hij in een gesticht of in een concentratie kamp zit, maar ook is mogelijk, dat hij door toedoen van de Gestapo is vermoord. De Duitsche legatie te Athene heeft van de Grieksche regeering gedaan probeeren te krijgen, dat de pers haar aanvallen op de Hitler-methoden stopzet. Het officieuse Duitsche agentschap heeft in een communi qué alle berichten, die over de verdwijning van dr. Kindermann waren verspreid, tegengesproken. VINDINGRIJKHEID OP HET GEBIED VAN SMOKKELEN. Honderdduizend mark in sollicitatie brieven verstopt. Men schrijft aan de Haagsche Crt.: De toestand in Duitschland dwingt tal- loozen hun geld naar het buitenland te brengen. De bepalingen in het Duitsche rijk maken dat evenwel onmogelijk op wettige wijze. De methoden, die men vindt, om dit geld toch pver de grenzen te smokkelen, zijn soms verrassend handig. Zooals men weet, mag de Duitscher uit zijn land niet meer dan tien mark per maand meenemen. Dagelijks passeeren menschen de grens, die heel wat meer bij zich hebben. Zij hebben het in jassen, hoe den en corsetten genaaid. Zij stoppen het in de banden van auto's, zij binden het aan de pootjes van postduiven. Ongelooflijk - geva rieerd zijn de methoden. Wij willen hier slechts een' staaltje vertellen. Iedere brief, die Duitschland verlaat, wordt door de douane geopend. Het epistel wordt dan weer met een klein geel briefje dichtgeplakt, waarop staat, dat de douane het ter bescherming der deviezen heeft ge opend. Niet alle brieven worden geopend alleen die men verdacht vindt. Maar welken brief beschouwt men als betrouwbaar? Deze vraag stelde zich een heer, die in een café te Zürich zat en die in Duitschland meer dan 100.000 mark had liggen. Zijn overpein zingen leidden tot het volgende resultaat. Hij gaf aan een advertentiebureau een an nonce op voor het grootste Duitsche dag blad. In deze annonce bood hij een buiten gewoon goede positie als reiziger aan. Brie ven moesten geadresseerd worden aan de administratie van het blad. Eenige dagen later reisde hij weer naar Duitschland, kocht er honderd enveloppes, deed in ieder een blanco vel en een biljet van duizend mark, de 100.000 mark, die hij had geïncasseerd, doch welk geld hij niet naar het buitenland kon meenemen. Op het couvert schreef hij den naam van het dag blad en het nummer van zijn annonce en zond deze „sollicitatie"-brieven vervolgens naar het dagblad. Nadat hij dit werk ver richt had, keerde hij naar Zürich terug, ging naar het advertentiebureau en verzocht het Duitsche blad opdracht te geven de op zijn annonce binnengekomen brieven naar Zürich door te sturen. De krant voldeed aan dat verzoek, stopte 124 brieven, die op deze advertentie waren binnengekomen, in ,een groot couvert voor zien van hakenkruis, zoodat geen douane aan de grens den brief opende. De naam van het blad was wel waarborg genoeg. De meneer in kwestie haalde tevreden de hon derdduizend mark te voorschijn en wierp de sollicitaties in de prullemand. S.D.A.P. EN ONTWAPENING. Een oordeel van ir. Albarda. In de Maartaflevering van „De Socialisti sche Gids" schrijft ir. J. W. Albarda over het defensievraagstuk. Hij zegt daarin o.m.: „Afkeer van oorlogsgeweld mag niet lei den tot principieele verwerping van die methode om het recht te beschermen. Wel moet die afkeer waarborgen, dat van bloe dig geweld, en zelfs van de bedreiging daarmede, niet anders dan in het geval van noodzakelijkheid gebruik wordt gemaakt. Het Volkenbondsverdrag beveelt dan ook in de eerste plaats andere dwangmiddelen aan: financieele en economische sancties. Sedert een half jaar zijn wij getuige van de toepassing van deze middelen. De ervaring is zeer leerzaam. Wij zien, dat de onbloe dige sancties, zelfs als zij nog onvolledig zijn, 'n grooten invloed kunnen uitoefenen; maar ook, dat die invloed niet zoo groot is, dat hij den staat-misdadiger aanstonds dwingt tot onderwerping aan het recht. Er bestaat in onzen tijd inzonderheid voor een kleinen staat schijn noch schaduw van veiligheid, als hij geen aanspraak kan ma ken op bescherming van zijn zelfstandigheid en zijn rechten, en zelfs die van belangen, te onderwerpen aan rechtspraak of arbi trage; dit baat hem niet als een machtige nabuur plotseling het mes op de keel zet, of, erger, hem gaat overweldigen. Hiertegen kan hij slechts beschermd zijn, als die ge weldenaar weet, dat hij door zijn daad in botsing zal komen met de collectiviteit der staten, die het recht geëerbiedigd wil zien. De bereidheid der collectieve macht om zich tegen den misdadiger te keeren, heeft een preventieve werking in het belang van de vrede; zij kan oorlog voorkomen. Geen enkele staat kan van de collectivi teit bescherming verlangen, als hij zelf niet bereid is, mede te werken aan de bescher ming van anderen. Wie de rechten van het Volkenbondslidmaatschap wil genieten, moet ook de daarmede verbonden plichten aanvaarden. Hij zal zich daarbij niet kun nen bepalen tot de plichten, die uitdrukke lijk in het Volkenbondsverdrag zijn ge noemd; hij moet ook andere plichten erken nen, die het belang der collectieve veilig heid gebiedend voorschrijft. Zeker mag geen enkele staat, in een toe stand van dreigend oorlogsgevaar, de veilig heid voor anderen verminderen en daardoor het oorlogsgevaar voor geheel Europa en misschien wel voor de geheele wereld ver- grooten. Daarom kan Nederland op dit oogenblik niet overgaan tot nationale ont wapening. Er is in ons land nu voor natio nale ontwapening bij lange na geen meer derheid. Het zou bedenkelijk zijn als die meerderheid er wel was en nu haar wil doorzette. Laat ons dit ronduit erkennen. Hoe men ook over het vermogen der Neder- landsche weermacht moge denken, als z\j nu belangrijk werd verzwakt, zou dit alom in de wereld worden verstaan als een aan bod van doortocht voor Duitsche troepen, die over België Frankrijk willen binnen vallen of onze zeehavens willen bezetten om Engeland te bedreigen. Het zou zijn alsof wij tot de heeren van het Derde Rijk zeiden: wij Nederlanders hebben in de laat ste jaren ons wegennet verbeterd en sterke bruggen gebouwd over onze rivieren. De gemotoriseerde legerafdeelingen, die gij in de nabijheid van onze grens gereed houdt, kunnen daarover beschikken voor een inval en voor een doortocht. De Duitsche generale staf zou het zich voor gezegd houden; maar ook de West-Europeesche staten aan deze en aan gene zijde van het Kanaal zouden er het hunne van denken en zeggen! De posities van Zweden, van Denemarken en van Zwitserland zijn niet in alle opzich ten gelijk aan die van Nederland. Er is on derscheid, maar er is ook overeenkomst. Het moet ons ook tot nadenken stemmen, dat in die landen de sociaal-democraten van nationale ontwapening hebben afgezien sedert Hitier aan de macht kwam". Ir. Albarda concludeert, dat in dit tijd perk de zelfverdediging tot de plichten be hoort, die een volk heeft te aanvaarden, als het de internationale rechtsorde wil ver sterken en de collectieve veiligheid tot wer kelijkheid wil maken. „En als wij het er over eens kunnen zijn, dat alleen door de bevestiging van de inter nationale rechtsorde en de verzekering van de collectieve veiligheid een duurzame vrede kan worden* bereikt mogen wij dan een plicht, hoe zwaar ook, ontkennen, waarvan de vervulling voor de bereiking van dat groote doel noodzakelijk kan zijn? Ook bij de beantwoording van deze vraag is het woord niet alleen aan het verstand, maar heeft het geweten zijn machtige stem in het kapittel." ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vijf gewonden naar het Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks tien uur reden op den straatweg tusschen Duivendrechten het Abcoudermeer te Amsterdam twee auto's achter elkaar, toen de bestuurder van den voorsten wagen door de lichten van een tegenligger werd verblind en de macht over het stuur verloor. Met een hevigen slag kwam de wagen tegen een boom terecht, welke tot midden in de auto drong. Alle in zittenden, de heer en mevrouw F. K. uit Haarlem, de heeren J. v, D. en F. v. D. en mej. M. K. liepen kwetsuren op, welke overbrenging naar het ziekenhuis noodzake lijk maakten. De slachtoffers werden overgebracht naar het L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, v aar bleek, dat een hunner een onderbeen fractuur had opgeloopen, een ander had een bovenkaakfractuur, terwijl twee personen hoofdwonden een één een wonde aan de kin hadden gekregen. Allen zijn in het Gasthuis ter verpleging, dan wel in observatie opge nomen. RIJKSMIDDELEN IN FEBRUARI. De eerste twee maanden van 1936 bleven 6.7 millioen bij de raming achter. In Februari brachten de „Overige Midde len" (de niet-kohier belastingen) 27.4 millioen op tegen 29.2 millioen het vorig jaar en 30,9 millioen als 1/12 der raming. Dit. achterblijven bij de raming komt voor ruim een millioen voor rekening van de In voerrechten, en voor de rest op accijns. De omzetbelasting dekte vrijwel de raming. De opbrengst over twee maanden is 6,7 mil lioen onder de raming. INBRAAK IN UITGEVERSKANTOOR Te Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de kantoren der uitgeversfirma Siezen en Smit, aan den Buiksloterdijk te Amster dam ingebroken. Na via een zich in den zij gevel bevindend raam, dat ingedrukt werd, te zijn binnengedrongen, hebben zij alle kamers van het kantoor en de talrijke bureaux aan een onderzoek onderworpen. Alles werd overhoop gehaald. De brand kast liet men echter onaangeroerd. Een ijzeren geldkistje, dat zich in een der lesse naars bevond, werd meegenomen. Geld was echter niet aanwezig, wel een aantal be langrijke papieren o.a. giroboekjes. Voorts wordt een klein bedrag aan geld vermist. De dactyloscopische dienst heeft een onder zoek ingesteld en talrijke vingerafdrukken gevonden. Het staat wel vast, dat de inbre kers geen vakmenschen zijn geweest, COLLECTIEF CONTRACT BOUWBEDRIJVEN. Overeenstemming bereikt. Tusschen de besturen van werkgevers- en werknemersbonden in de bouwbedrijven is overeenstemming bereikt over een nieuw af te sluiten collectieve arbeidsovereen komst, welke bij goedkeuring der weder- zijdsche leden zal gelden tot 1 Maart 1937. De voornaamste wijziging is de loonsverlaging. Deze bedraagt voor Amsterdam, Den Haag en Haarlem drie cent per uur; de loonen wor den daardoor 64 ct. voor geschoolden en 59 cent voor geoefenden en hulpkrachten. In Rotterdam zullen de loonen vijf cent per uur zakken. Utrecht, Zaandam, Velsen en Schiedam dalen twee tot drie cent per uur. Alkmaar, Arnhem, Groningen, Dordrecht, Leiden alsmede het Gooi hebben een verlaging van twee cent. Deze laatste verlaging geldt ook voor de kleinere steden met dien verstande, dat Middelburg en Vlissingen geen loonsverlaging ondergaan, Apeldoorn, Zutphep en Coevorden worden uit het contract gelegd. Eenige andere plaatsen worden in klasse verlaagd. Bij een aantal plaatsen in Groningen is de vacan tie niet langer houdbaar gebleken.. De loo nen gaan van 64 cent in Amsterdam tot 31 cent op het platteland. De bedoeling is, dat de nieuwe overeenkomst Maandag 16 April zal ingaan. VREEMDELINGENVERKEER EN REISBELASTING. Uiteenloopende meeningen. Zaterdag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de jaarlijksche vergadering ge houden van secretarissen der bij de A. U. V. V. aangesloten Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer. Leider wab de heer Canter Cremers, waarnemend voorzitter van de A. U. V. V. Er waren zestig ver eenigingen vertegenwoordigd. Langdurige besprekingen werden ge voerd over de ontworpen reisbelasting. Katwijk achtte deze belasting in het be land der badplaatsen. Alkmaar daarente gen verklaarde zich een absolute tegen stander. Men moet rekenen met andere tijden. Utrecht wees op een ontstemming in Engeland, psychologisch verklaarbaar, Den Helder was ook tegenstander, doch deed een beroep op de spoorwegen om door goedkooper tarieven het reizen in eigen land te stimuleeren. Valkenburg achtte verlaging bij buurtverkeer nood zakelijk. De heer Posthumus Meijes, vertegen woordiger der Spoorwegen, toonde aan dat de spoorwegtarieven hier lager en in elk geval niet hooger dan ir. de andere Europeesche landen zijn. De voorzitter verklaarde zich principieel tegenstander van een reisbelasting. Het ligt in den aard van het werk der V.V.V.'s, dat men principieel tegen elke belemme ring van het toerisme moet zijn. Een motie van Alkmaar, dat de reisbe lasting ongewenscht is, in het bijzonder voor de scheepvaart, kwam verder niet in behandeling, omdat deze officieuze secre- tarissenvergadering niet competent is voor het stellen van moties. Verschillende voor- en tegenstanders deden zich hooren en voerden de verschil lende, in de bladen reeds vermelde motie ven aan. Oosterbeek verwonderde zich niet over het verzet tegen een reisbelasting, waarom reeds twee jaar geroepen is. Als er werke lijk economische nood in Nederland is en een reisbelasting kan die nood verminde ren, dan moet men als goede vaderlanders in het land blijven of met genoegen het offer van deze belasting brengen. Tenslotte hadden de besprekingen het resultaat, dat de A. U. V. V. rekening zal houden met de overheerschende meening, dat een reisbelasting niet gewenscht is. Besproken werd nog de kwestie van de beperkende bepalingen van Duitschland ten opzichte van het reizen naar en het verblijf in ons land van Duitschers. De A. U. V. V. zal bij de betrokken de partementen nogmaals sterk de aandacht daarop vestigen. Aan het slot der vergadering deelde de heer Van Deventer, directeur der A. U. V. V., eenige bijzonderheden mede over den arbeider der A. U. V. V. Getracht zal worden de deelnemers aan de jamboree excurses door Nederland te doen houden om hun kennis van ons land te verrijken. Gewezen wordt op de ongunstige vooruit zichten van de A. U. V. V. in verband met haar besnoeide inkomsten. De regeerings- commissie zal ten aanzien van hare orga nisatie voorstellen doen. Er is een belangengemeenschap met België gesloten. Hoe vreemd het lijkt, de Amerikaansche mentaliteit maakt het mo gelijk dat Oud-Vossemeer, de plaats van oorsprong der Roosevelt's, een object van toerisme kan zijn voor de Amerikanen. Geconstateerd wordt een toenemend be zoek van Franschen aan ons land. In April zullen een 30-tal Engelsche journalisten een excursie door Nederland maken. In den Volkenbond is een commis sie voor toerisme ingesteld ,die voor het internationaal verkeer van groote betee- kenis kan worden. BRAND DOOR SCHOORSTEENLEK. Boerderij in vlammen opgegaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is brand ontstaan in de boerderij van E. Jan sen aan de Woesekschestraat aan de grens der gemeente Nijmegen. Men had met groote moeilijkheden te kampen, daar niet voldoende bluschwater aanwezig was en men kon dan ook weinig uitrichten. De boerderij brandde geheel uit. Van den in boedel kon niets worden gered. De schade wordt gedeeltelijk voor verzekering gedekt. Bij het redden van het vee liep de heer Jansen brandwonden op aan het gelaat.. De brand, die werd ontdekt door een lo geetje van de familie Jansen, is vermoe delijk ontstaan door een lek in den schoor steen. Vroege groentensoorten. De in het najaar onder glas gezaaide sla- en bloemkoolplanten werden nu flink afge hard zoodat ze binnen eenige dagen buiten kunnen worden uitgeplant. De bloemkool geven we een afstand van 70 c.M. en tus schen de rijen kunnen telkens 2 rijen krop* sla worden uitgeplant. We kunnen ook nu nog in een koude bak kropsla en bloem* kool zaaien om vroeg plantmateriaal te heb ben voor aansluitenden oogst aan de boven genoemde planten. We leggen thans ook d« eerste doperwten, peulen en tuinboonen. Het is aan te raden de zaden vooraf een, nacht te weeken waardoor ze belangrijk sneller zullen ontkiemen. De erwten en peulenrijen komen ongeveer 1.20 M. ul<| elkaar. Tusschen de rijen kunnen we zee? goed spinazie, raapstelen en radijs zaaien. Men kan de zaden van erwtenpeulen en tuinboonen ook eerst onder glas te kiemen leggen en later als kleine plantjes uitplan- ten. Ook het spinaziezaad kunnen we voor af een nacht weeken waardoor het vlugge? zal ontkiemen. Om het natte zaad beter te kunnen uitstrooien kan het met droog zand worden vermengd. We werken het zaad vooral goed onder den grond; dit ie ook noodig met het oog op de vogels. Om het zaad verder tegen vraatzucht der vogele te beschermen spannen we op een hand breedte boven den grond zwart garen. Ook boven radijs, raapstelen en de erwten en peulenrijen spannen we deze draden. Onder de groentensoorten hebben we ook enkele overblijvende of vaste planten, n.1. rabar ber, zuring en asperges. Deze gewassen ontwikkelen zich al vroeg en leveren ons vroege groenten. Rabarber vraagt vooral veel stikstof. Behalve een gewone bemesting met stal- of kunstmest geven we daaren boven nog een extra bemesting van onge veer 6 K.G. Chili-salpeter per Are. Tusschen de planten spitten we de grond voorzichtig om zonder de wortels te beschadigen. De zuringrijen mesten we bij voorkeur met korte mest. Over de planten leggen we erwtenrijs om ze eenige beschutting te geven waardoor de planten vlugger zullen groeien. De aspergebedden worden nu op gezet nadat vooraf de grond behoorlijk is bemest. Boven de planten komt een aard laag ter dikte van circa 40 c.M. waarin de stengels zich kunnen ontwikkelen. De op pervlakte der bedden moet vooral goed vlak zijn opdat we aan het scheuren van de bovengrond kunnen zien waar de stengels zich bevinden om deze te knnnen oogsten, voordat ze het daglicht zien. A. G. Overeenstemming tusschen „Ninto" en „Horecaf" bereikt Horecaf meldt: De buitenlandsche toerist mijdt Neder land, omdat het de roep heeft van een duur land. De gave gulden schrikt hem af en hij verkiest andere landen met gedevalueerde munt boven het onze om zijn vacantie door te brengen. Zoo staan wij tegenover t feit, dat gedurende de laatste jaren het vreem- delingenbezoek sterk verminderd is zeer tot schade van onze hotels, restaurants en café's. Het „Ninto-Plan", het hotelplan voor Nederland, is een ernstige poging van de oprichters van het „Nederlandsch Instituut voor Toerisme" ep „Horecaf" om den vreemdeling weer in grooten getale naar ons land te vertrekken. Tusschen Ninto en Horecaf is thans vol ledige overeenstemming omtrent de uit werking van het Nederlandsche hotelplan bereikt. De groote aantrekkelijkheid van het ho telplan voor den vreemdeling is gelegen in het feit, dat hij voortaan vrij nauwkeu rig zal kunnen uitrekenen, hoeveel het verblijf in Nederland hem zal kosten. Im mers hij kan in zijn land voor een bepaal den prijs een bonboekje koopen, dat hem recht geeft op een zevendaagsch verblijf in Nederlandsche hotels. Dank zij de mede werking van de Nederlandsche Spoorwe gen bevindt zich in zijn bonboekje een achtdaagsch spoorwegabonnement tegen zeer gereduceerden prijs in een door hem verlangde klas. Hierdoor wordt de toerist in staat gesteld zich vrij door geheel Ne derland te bewegen zonder dat hij hier extra treinkosten behoeft te betalen. Aan den anderen kant verleenen de ho tels den toerist de faciliteit om hem tegen pensionprijs onderdak te brengen en te voeden bij een verblijf van slechts enkele dagen. De Ninto-toerist geniet n.1. het recht om zijn zevendaagsch verblijf over drie verschilende hotels te verdeelen. Het wordt hem immers toegestaan om telkens drie achtereenvolgende nachten in een ander hotel, mits niet in dezelfde gemeente gele gen, door te brengen. Bovendien mag hjj nog één nacht in een derde hotel door brengen, hetgeen b.v. zijn nut kan hebben indien hij den laatsten dag van zijn verblijf in Nederland voor een groote excursie wil gebruiken. Zijn bonboekje bevat natuur lijk weer de verschillende bons, welke hem op zoo'n „gesplitst" zevendaagsch verblijf recht zullen geven. Verder krijgt de toerist diner- en lunch- bons, welke hem het recht geven om per dag een van die beide maaltijden in een willekeurig hotel of restaurant in een an dere gemeente te nuttigen. DOODELIJK ONGELUK. Gisteravond is op het terrein van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij aan de Vondelingenplaat te Pernis bij Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een doode en een gewonde te betreuren vallen. De arbeiders waren bezig een twintig meter lang ijzeren spant wegende 1000 K.G. op te hijschen met behulp van bokken. Door nog niet opgehelderde oorzaak Is het spant omlaag geschoten. De voorman M. P. Aalsma, wonende te Schiedam, werd door het spant getroffen en was op slag dood. De arbeider H. van Tol, wonende te Rotterdam, brak een knieschijf en kreeg verschillende hoofdwonden. Hij is in het Diaconessenhuis opgenomen,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9