DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Internationale besprekingen Von Ribbentrop naar Londen. Vergadering van den Volkenbondsraad. 1 APRIL! Ho. 66 Woensdag 18 Maart 1936 138e Jaargang Duitschland's antwoord. Overleg tusschen Berlijn en Londen. De vergadering van den Volkenbondsraad. De geheime zitting. De Engelsche steun aan Frankrijk en België. Internationale samen werking. Geweldige bandjir op Celebes. actueeler dan ooit! vlugger dan ooit! beter dan ooit! 1 April: een nieuw kwartaal. Driehonderd pelgrims omgekomen. Venizelos overleden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENXlENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. IIERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een Duitsche delegatie onder von Ribbentrop komt reeds hedenmid dag te Londen aan. Gistermiddag om kwart over vier heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, het antwoord van de Duitsche re geering op het telegram van den Volken bondsraad ontvangen. Het telegram was on derteekend door den rijksminister van bui- tenlandsche zaken von Neurath. De tekst luidde als volgt: „Ik erken met dank de ontvangst van uw telegram van 16 Maart en ik heb de eer U mede te deelen, dat am bassadeur von Ribbentrop de Duitsche regeering in den Volkenbondsraad zal vertegenwoordigen bij het onderzoek van de door de Belgische en Fransche regeering opgeworpen kwestie. Hij zal van Donderdagmorgen af in Londen ter beschikking staan". v. Ribbentrop Voordat de inhoud van het telegram ge publiceerd was, verwachtte men in diplo matieke kringen te Londen nog, dat de Duitsche regeering zich alleen bereid zou verklaren om vertegenwoordigers naar Lon den te zenden, op voorwaarde, dat zij de ze kerheid kreeg, dat de gedelegeerden gele genheid zouden krijgen besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers van de vier andere mogendheden, die het verdrag van Locarno hebben onderteekend. De Engelsche regeering heeft de Duitsche verzekerd bij de betrok ken mogendheden er op te zullen aandringen dat zij Hitler's voor stellen bestudeerd. Omtrent besprekingen, die gistermorgen door den Britschen ambassadeur te Berlijn gevoerd zijn, is het volgende bekend gewor den. De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken heeft den Britschen ambas sadeur er van in kennis gesteld, dat de uitsche regeering verwachtte, dat de En gelsche regeering haar uiterste best zou oen °m eventueel te zijner tijd besprekin- fPtot stand te brengen met de belang- e bende mogendheden over de Duitsche f oorstellen voor de vestiging van den Euro- Peeschen vrede op nieuwe basis. Britsche ambassadeur pleegde daarop overleg met zijn regeering, die later haar antwoord aan den Duitschen gezant te Lon en gaf in de volgende termen: e Engelsche regeering doet, en zal blij ven doen, haar uiterste best om de midde- len te vinden voor het tot stand brengen van een vreedzame en bevredigende rege- «ng van de huidige moeilijkheden. Het is de Engelsche regeering duidelijk, aat de voorstellen van den kanselier even zeer als de voorstellen die gedaan zullen worden door de andere betrokken partijen, te zijner tijd zullen moeten worden bespro- Duitsche regeering zal echter be grijpen, dat het niet mogelijk is voor de En gelsche regeering een beslister verbintenis aan te gaan in dit stadium. Deze verklaring aan den Duitschen ge zant doende, vroeg Eden persoonlijk nog den Duitschen gezant, er bij zijn regeering °P aan te dringen zoo spoedig mogelijk ver tegenwoordigers naar Londen te zenden. Sommigen willen weten dat Eden zelf met zijn Duitschen collega heeft getelefo neerd. Nog een geheime missionaires van Duitschland naar Londen. Naar Havas uit Berlijn meldt, is hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha gisteravond met een etxra-vliegtuig naar Londen ver trokken. De hertog is, zooals men weet, verwant aan het Britsche Koninklijke Huis. Hij zou een geheime opdracht hebben ontvangen van den kant van den rijkskanselier en al dus von Ribbentrop, die als vertegenwoor diger van het Duitsche Rijk voor den Raad van den Volkenbond zal optreden, „dou- bleeren". Redevoeringen van de gedelegeer den van Turkije, Rusland en Chili. Eenige minuten over half vier (G.T.) is de Volkenbondsraad wederom in besloten vergadering bijeengekomen. In de op deze besloten vergadering vol gende openbare zitting heeft Bruce, de voor zitter van de vergadering, het Duitsche ant woord (zie hierboven Red.) voorgelezen. Bruce deelde voorts mede den Duitschen ambassadeur gistermiddag, namens den Volkenbondsraad te hebben verzocht zijn regeering te willen vragen haar gedelegeer den zoo snel te laten vertrekken, opdat zij aan de besprekingen van vandaag konden deelnemen. Bruce voegde eraan toe, dat hij inmiddels den Duitschen ambassadeur na mens den raad had verzocht aan de bespre kingen als waarnepier deel te nemen, indien zijn regeering hem hiertoe machtigde. De Duitsche regeering heeft deze uitnoo- diging in overweging genomen. Rede van Roesdjoe Aras. Hierna was het woord aan Roesdjoe Aras (Turkije), die begon met zijn misnoegen uit te spreken over eenige journalisten, die gisteren in de ochtendbladen van hem ver teld hadden, een „gevecht" te hebben gele verd in de vergadering. De Turksche minister betoogde dat de Volkenbond niet alleen de taak van arbiter heeft, maar dat hij ook andere plichten heeft: in de eerste plaats rust op hem de plicht te bemiddelen, in de tweede plaats garant te zijn voor de veiligheid. Thans is er geen sprake van bemidde ling, voordat aan de Fransche en de Belgi sche resolutie voldoening is gegeven. Als men later aan de bemiddeling toe zal zijn is het beter dat de Volkenbondsraad zich er mee belast dan wie anders ook. Tevens is het wenschelijk, dat de Volken bondsraad zich voegt bij de garandeerende mogendheden van Locarno voor het verlee- nen van zijn medewerking en zijn bijstand aan de gegarandeerde mogendheden. Rede van Litwinof. Litwinof, de Russische gedelegeerde, heeft hierna o.a. gezegd: Men kan niet strijden voor de organisatie van de collectieve veiligheid, zonder maat regelen tegen het plegen van inbreuk op de internationale verplichtingen. De Volken bond kan niet gehandhaafd worden, wan neer hij den aanvaller er aan went, geen rekening te houden met zijn aanbevelingen, vermaningen en waarschuwingen. Wil de Volkenbond Duitschland laten streven naar de hegemonie over het geheele vasteland van Europa? Geen enkel land ter wereld wenscht Duitschland aan te vallen. Diegenen, die het Duitsche aanbod van een niet-aanvalspact voor 25 jaar, beschouwen als ingegeven door liefde voor den vrede, vergeten, dat het verdrag van Locarno, dat Duitschland heeft verscheurd, precies zoo'n pact vormde. Ieder land dat een non-agressiepact met Duitschland zou onderteekenen, zou zich tot bewegingloosheid veroordeelen, in het ge val van een aanval van Duitschland op een derde mogendheid. Duitschland schijnt te trachten Europa te verdeelen in twee of meer partijen, teneinde de handen vrij te krijgen tegen andere partijen. Slechts wanneer het zal hebben getoond, op overtuigende wijze, dat onze twijfel en onze vrees ongegrond zijn, zullen wij den terugkeer van Duitschland naar den Vol kenbond kunnen beschouwen als een bij drage tot de zaak des vredes. De voorstellen van Hitier staan gelijk met een campagne tegen de volkeren der staten, die ik verte genwoordig. Wij hebben bezwaren tegen de opvatting, dat het terugtrekken uit den Volkenbond, de brutale inbreuk op inter nationale verdragen en het gerinkel met sabels, een staat het voorrecht verleenen geheel Europa de voorwaarden te dictee- ren, onder welke hij zal onderhandelen, naar zijn welgevallen te kiezen, wie aan de onderhandelingen moeten deelnemen en zijn eigen ontwerp-accoorden op te leggen. Wij zijn van meening, dat de oprechte aanhangers van den vrede niet minder het recht hebben dan de schenders van verdra gen, hun ontwerpen voor de organisatie van den Europeeschen vrede in te dienen, wij zijn voorstanders van het scheppen van vei ligheid voor alle naties van Europa pn te genstanders van een semi-vrede, die in wer kelijkheid oorlog is. Rusland is bereid deel te nemen aan alle maatregelen, die kunnen worden voorge steld aan den Raad, door de mogendheden, en die aanvaardbaar zullen zijn voor de an dere leden van den raad. De Chileensche gedelegeerde heeft voorts nog gezegd dat Chili zijn plicht zal doen, als de Volkenbondsraad constateert, dat Lo carno is geschonden. De vergadering van den Volkenbondsraad is hierna verdaagd tot vanmiddag 15 uur 30 (G.T.) Reuter meldt uit Londen: In de geheime zitting van den Raad is een mededeeling gedaan door de Britsche regeering. Het betrof het verslag van de Britsche ambassade te Berlijn van het onderhoud, dat sir Eric Phipps, de Britsche ambassadeur, gistermorgen gehad had met von Neurath, den Duitschen rijksminister van buitenland- sche zaken, in den loop waarvan deze er op had aangedrongen, van de Britsche re geering de verzekering te krijgen, dat de voorstellen van Hitier wel besproken zou den worden. Terwijl Eden nog bezig was met zijn ver klaring, deed zich een verrassende wending voor. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelde telefonisch aan den minister mee, dat Duitschland de uitnoodiging van den Raad had aangenomen. Toen het officieele telegram, dat aan Ave nol geadresseerd was, met de mededeeling, dat de Duitsche delegatie Donderdagoch tend te Londen zou aankomen, was binnen gekomen, gaven verscheidene raadsleden te kennen, dat het onwaardig zou zijn, zoo lang op de Duitsche vertegenwoordigers te wachten, daar deze al acht dagen geleden waren uitgenoodigd en gemeend hadden voorwaarden te moeten stellen aan het aan nemen dezer uitnoodiging. Men besloot dus toch de voorgenomen openbare zitting te houden, de Duitsche ge zant kreeg de uitnoodiging er aan deel te nemen, maar wees het aanbod van de hand, bij gebreke van instructies van zijn regee ring. De raad besloot vanmiddag weer te ver gaderen en morgen te stemmen over het Fransch-Belgische ontwerp-besluit in bijzijn van de Duitschers. Als de rede van Ribben trop te lange antwoorden zou eischen, zou het besluit pas Donderdagmiddag of -avond vallen. In de geheime zitting was eerst nog ge stemd over uitstel van de openbare bespre king over het Fransch-Belgische verzoek tot aan de komst der Duitschers. Hierbij stemden vier raadsleden voor uitstel, n.1. Argentinië, Australië, Denemarken en Po len, twee blanco, Chili en Italië, de andere acht tegen. Voorzitter Bruce (Australië) verklaarde uit beleefdheid voor te stemmen. Nopens de denkbeelden, door Eden gister ochtend schriftelijk op de bijeenkomst van de Locarnomogendheden kenbaar gemaakt, nopens Engelands verderen steun aan de mogendheden van Locarno, ondanks de verloochening van 't verdrag door Duitsch land, meldt de speciale correspondent van Havas: „Het spreekt van zelf, dat, naar de meer empirische, dan juridische opvatting van de Engelsche leiders, deze plicht van interna tionale samenwerking alleen kan worden vastgesteld op grond van de min of meer zekere bereidwilligheid van het Duitsche rijk, waaraan het Engelsche volk nog niet wenscht te twijfelen. De vertegenwoordigers van Frankrijk daarentegen hebben de over tuiging gekregen, door een heele reeks er varingen, waarvan het resultaat voor zich zelf spreekt, dat de laatste schending door Duitschland aan den Rijn slechts een stap is op den weg tot verwezenlijking zijner eischen en dat tegenover zijn verachting voor de plechtigste verbintenissen de vreed zame naties in de eerste plaats hun veilig heid dienen te organiseeren om zoo den oorlog te vermijden. „Men ziet uit deze verschillende inzichten de verschillen, die er bestaan ten opzichte van de onderhavige opvattingen. „Niettemin, zonder nog te durven hopen op een gunstigen afloop van de onderhande lingen tusschen de Locarno-mogendheden, kan men zich er van Fransch standpunt over verheugen, dat een der Franschen, die het beste over de strekking van het Engelsche denkbeeld kan oordeelen, kon zeggen, dat het in zyn oogen een grondslag voor bespre kingen oplevert". Dringende vergadering van vakver- eenigingsleiders. De voornaamste leiders der socialisti sche partijen en van de vakvereenigin- gen in Europa zijn in een spoedverga dering te Londen bijeengeroepen, om den internationalen toestand te bespre ken. Naar vernomen wordt, zal Nederland in deze vergadering vertegenwoordigd worden door den heer Edo Fimmen, Frankrijk door Joehaux, België door Mertens, terwijl ver der tot de aanwezigen zullen behooren de secretaris van het I.V.V., de heer Scheven- les en de secretaris van de Socialistische Internationale, de heer Adler. De bedoeling der bijeenkomst is van ge dachten te wisselen, teneinde een gemeen schappelijke gedragslijn te bepalen tusschen de socialistische en vakvereenigingsbewegin- gen van Engeland en van de landen op het Continent. Morgen zullen de besturen van het I.V.V. en van de Socialistische Internationale in vergadering bijeenkomen. Nachtzitting van de mogendheden van Locarno. De vertegenwoordigers van de mogend heden van Locarno zijn, zooals was aange kondigd, Dinsdagavond om 10 uur in zitting bijeengekomen. Van Engelsche zijde namen aan de zitting deel, behalve minister Eden, Ramsay Mac- donald en de minister van financiën, Nevil- le Chamberlain. Om half een vannacht was de zitting ge ëindigd. De TondanO'tivier, buiten haar oevers getreden, brengt enorme schade teweeg. Menschenlevens te betreuren. Uit Menado op Celebes seint men ons: Gistermiddag heeft door het wassen van de Tondano-rivier tengevolge van onafgebroken zwaren regen zulk een bandjir plaatsgehad, dat de nieuwe brug over de rivier is bezweken. Het verkeer is hierdoor belangrijk ge stremd en de kampongs aan de over zijde van de Tondano-rivier zyn geïso leerd. Verschillende woningen, welke langs de rivier waren gebouwd, zijn weggespoeld. In het Chineezenkamp, dat laag ligt, staat het water meer dan 1 M. hoog in de huizen. De schade, welke aan wegen en brug gen is toegebracht, bedraagt vermoe delijk een 500.000 gulden. De hoofdtoe voerbuis van de gemeentelijke water leiding is door de bandjir volkomen vernield. Groote schade is aangericht aan particuliere eigendommen in het Chineezenkamp. De wegverbinding van Menado naar Tomohono is afgesloten in verband met voorgekomen aardver schuivingen. Een brug is weggeslagen De bewoners vluchtten in paniekstem ming naar hooger gelegen streken, twee kinderen zijn weggedreven; één ervan is verdronken. Enorme schade is toe gebracht aan de voorraden, kopra, rijst en palla, welke waren opgeslagen in pakhuizen en toko's. In het over stroomde gebied zijn verschillende weg gedeelten weggeslagen. Te Tondano stond het water 2 M. hoog op den weg. Ook Kema staat grootendeels onder water en ook daar zijn veel huizen weggedreven. Schade van honderdduizenden guldens. De totale schade bedraagt naar ruwe schatting eenige honderdduizenden guldens. Later meldt men nog uit Menado, dat, toen het water gezakt was, een beter over zicht van de schade verkregen worden. Deze bedraagt in totaal meer dan een ton. In de woonwijk Tikala steeg het waterniveau 11/2 M. Alle huizen staan onder water. De huizen in het Chinee zenkamp en de laaggelegen omgeving zijn bedekt met een dikke modderlaag. Vele huizen zijn vernield. Verschillende gedeelten van den weg zijn volkomen weggeslagen. Minstens 60 woningen zijn verdwenen. Van een werf zijn drie motorbooten weggedreven. De oude brug over de Tondana-rivier is vol komen ontzet. De TELEX komt in werking. Dat beteekent: de meest moderne berichtgeving uit Nederland en alle landen der wereld Dat beteekent: het nieuws nog vlugger naar de zetmachines dan nu per radio dienst I Dat beteekent: 24 uur per dag staat de ALKMAARSCHE COURANT in verbinding met de persbureaux Dat beteekent: (Nieuwe abonné's, voor minstens 3 maanden, tot dien dag de krant gratis). Drinkwatervoorziening geschaad. Ook aan de kampongs aan de zuidkust is groote schade aangericht. De opgeslagen hoeveelheden kopra is uit de goedangs weg gespoeld. De gemeentediensten doen hun uiterste best om de waterleidingbuizen te herstellen, opdat de drinkwatervoorziening zoo spoedig mogelijk weer kan function- neeren. Door beschadiging van het reservoir is thans gebrek aan leidingwater. Het gouver- nements-pandhuis is zwaar beschadigd; alle pandgoederen zijn door het water bescha digd, evenals de boeken en het bankpapier. De administrateur verzocht instelling van een commissie tot vaststelling van de schade. Door vernieling van weggedeelten is het autoverkeer tusschen Menado en Tondano en dat tusschen Menado en Kema vol komen gestremd. Al'e scholen zijn vandaag gesloten. Het opruimingswerk vordert lang zaam. De meeste woningen zijn bedekt met een laag slib van 1/2 M. dikte. Honderden personen zijn dakloos. Het bestuur verleent hulp. Ongeveer driehonderd Chineesche pel grims, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zouden volgens te Kanton ont vangen berichten zijn omgekomen tijdens een brand aan boord van een jonk, tusschen Hongkong en Yueh Tsjeng in de provincie Kwantoeng. De pelgrims waren op weg om hun gebeden op te dragen aan de „Moeder- Draak". Het bericht over de ernstige ziekte van Venizelos heeft in geheel Griekenland grooten indruk gemaakt. Bij de dagblad- bureaux staat het zwart van de menschen, die de laatste berichten omtrent den staats man afwachten. De kerken zyn vol geloovi- gen, die voor den zieke komen bidden. Venizelos buiten bewustzijn. De familie van Venizelos heeft een tele gram ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat Venizelos het bewustzijn heeft verloren. Overleden. In den ouderdom van 78 jaar is heden morgen vroeg de Grieksche staatsman Veni zelos te Parijs overleden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1