DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De besprekingen in Londen. Redevoeringen van Eden, Grandi en anderen. Ho. 67 Donderdag 19 Maart 1936 138e Jaargang Overeenstemming bij de Locarno-mogendheden? EDEN SPREEKT. De Locarno-mogendheden. Een late zitting. Overeenstemming op drie punten. De oorlog in Oost-Afrika. ONZE AMBULANCE IN ABESSINIË. Pittsburgh onder water. ALKMAARSCHE COURANT. 1886.... ALKMAARSCHE COURANT! ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De voorzitter van den Volkenbonds raad heeft gistermiddag om 10 minuten over vier het woord gegeven aan den vertegenwoordiger van Engeland, min. Eden. Deze herinnerde den Raad er aan, dat hem verzocht is een uitspraak te doen over de schending van het ver drag van Versailles en dat van Locarno. zulks op grond van het FranschBel gische verzoek. Na vervolgens uiting te hebben gege ven aan den diepen indruk, die de re devoeringen van de vertegenwoordi gers van Frankrijk en België op hem hadden gemaakt, zeide Eden: „Het is onweerlegaar, dat een schending is ge pleegd van het verdrag van VersaiJles". Volgens de opvatting van den Engel- schen gedelegeerde moet deze schending dus ter kennis worden gebracht van den Volkenbondsmogendheden. Zy'n rede vervolgende zette Eden uiteen, dat hü van meening was, dat de Raad nog een ander probleem ter hand moest nemen, dat door Locarno voor den Raad was vast gelegd. In dit verband herinnerde spr. er aan, dat Locarno in het leven is geroepen, ten eerste voor de handhaving van den vre de en ten tweede voor het tot stand bren gen van het internationale vertrouwen, dat noodzakelijk is voor de vestiging van de vei ligheid in West-Europa. De opbouw van de veiligheid en het vertrouwen is op ernstige wijze verzwakt. Hoe moet die thans weder om worden opgebouwd?" Laten wij reeds dadelijk dit fundamenteele feit erkennen: Het hier gestelde probleem interesseert niet alleen enkele mogendheden, het interes seert al diegenen, die belang hebben bij de handhaving van de internationale verplich tingen en bij de heerschappij van de wet in de betrekkingen tusschen de volkeren. Wanneer wij den vrede willen verwerven kan dat slechts zijn door een vollediger be grip te verkrijgen van de primordiale op vatting, die in de gedachte der anderen ligt. De Duitsche regeering heeft herhaaldelijk verklaard, dat haar doel was vrede en her stel van vertrouwen. In het vervolg van zijn redevoeringen zei- de Eden o.a. nog het volgende: Na de ge constateerde eenzijdige actie van Duitsch- land, kan het internationaal vertrouwen slechts hersteld worden, indien elke staat, die hiertoe bereid is, aan dit doeleinde zijn medewerking verleent. De huidige toestand omvat twee elementen, waaruit men leering kan trekken. 1. Dat de verdragsschending, hoe evident zij ook is, geen onmiddellijk bedreiging voor vijandelijkheden meebrengt en niet re sulteerde in een onmiddellijke actie, zooals voorzien in het verdrag van Locarno. 2. Dat de toestand, hoe ernstig deze ook is, een gunstige gelegenheid biedt om door onderhandelingen een accoord te bereiken. Ik stem volkomen in met de verklaring van den Belgischen premier van Zeeland, dat ondanks wat er gebeurd is, men in de toekomst verdragen noodig heeft, en dat po- Kingen moeten worden aangewend, om het internationale leven op te bouwen en te her stellen. De raad heeft het recht en de plicht en toestand van alle zijden te beschouwen fn te laten leiden door het Volken- ondspact. Het is van essentieel belang, al- <jus besloot Eden zijn rede, dat niet slechts wede gehandhaafd blijft, maar dat de geest van den oorlog voor de toekomst w°rdt uitgebannen. Als volgende spreker voerde de Italiaan- sche gedelegeerde, ambassadeur Grandi, het. woord. Hij zeide o.a.: „Op dit oogenblik moet, ten behoeve van de vitale belangen van Europa, een ieder zich volledig bewust ziJn van de op hem rustende verantwoorde lijkheid om den toestand te bestudeeren met zin voor de werkelijkheid, door rekening te houden met haar verschrikkelijke conse quenties voor de geheele wereld. Ik heb Za- Jfrdag met belangstelling geluisterd naar oe Fransche en Belgische gedelegeerden. Wij geven ons rekenschap van de gewettigde beroering, die de laatste gebeurtenissen bij de Fransche en Belgische volkeren hebben gewekt. Wij moeten echter van Zeeland dankbaar zijn, dat hij, na een uiteenzetting te hebben gegeven van de oorzaken van on gerustheid voor zijn land, die gelegen zijn in de bezetting van de gedemilitariseerde z°ne, gezegd heeft op het terrein van de rede te willen blijven en dat men het ter rein van het gevoel moest vermoeden. In den loop van de zittingen der vier mogend heden, die het Locarnopact hebben onder teekend, heeft men moeten erkennen, dat een schending is gepleegd van art. 43. Deze constateering is des te pijnlijker, daar de schending is gepleegd door een groote mo gendheid, wier samenwerking onmisbaar is voor de beschaving en den vrede. Art. 44 voorziet in garanties. Italië is zich volledig bewust van zijn verantwoordelijkheden en blijft getrouw aan zijn verplichtingen. Vertegenwoordigers kleinere staten. Vervolgens kwam de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, aan het woord, die de bezetting van het Rijnland een feit noemde, dat de raad moet consta- teeren. De Spaansche gedelegeerde Barcia veroordeelde de schending van het pact van Locarno uit juridisch oogpunt. De Roemeen- sche minister van buitenlandsche zaken, Ti- toelescoe, verklaarde, dat de Kleine Enten te zonder aarzeling voor de Fransch-Belgi- sche resolutie zal stemmen. De Deensche ge delegeerde, Munch, noemde de bezetting van het Rijnland een duidelijke schending der verdragsbepalingen. Om 6 uur werd de zitting verdaagd tot morgenochtend 10 uur. De conferentie der Locarno-mogendheden werd gisteravond om 10 uur voortgezet en zij duurde tot 2 uur vannacht. Even na half elf kwam Von Ribbentrop met twee leden van de Duitsche delegatie op het Foreign Office aan. Een oogenblik later arriveerden Flandin en Paul Boncour, spoedig gevolgd door Van Zeeland en Gran di. Kwart voor elf kwamen Neville Cham- berlain, Lord Halifax en Eden. Een oogenblik later vertrok een van de leden van de Duitsche delegatie, maar Von Ribbentrop was nog op het Foreign Office, toen de Fransche, Belgische en Italiaansche diplomaten daar aankwamen. Het bezoek, dat Von Ribbentrop eerder in den avond in het Lagerhuis aan Eden had gebracht, was een beleefdheidsbezoek dat niet meer dan tien minuten heeft geduurd. Officieel communiqué. De bijeenkomst van de mogendheden van Locarno was om twee uur van nacht geëindigd. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat in de bijeenkomst l ontwerp voor 'n algemeene overeen komst is bestudeerd met voorbehoud op zekere punten, die een nader onder zoek eischen. De correspondent van Reuter ver neemt, dat zeer belangrijke voortgang bij de besprekingen is gemaakt. Vandaag (Donderdag) zal een nieu we bijeenkomst van de vertegenwoor digers der mogendheden van Locarno worden gehouden om bijzonderheden te regelen. Voor de zitting van het Britsche ka binet kan evenwel niets worden vast gesteld, terwijl natuurlijk geen enkele beslissing kan worden genomen zonder de goedkeuring van de Fransche re geering. Men verneemt, dat von Ribbentrop tamelijk gunstig gestemd schijnt te zijn. Wat in de bijeenkomst besproken is. De vier mogendheden van Locarno hebben het ontwerp van een overeenkomst bestu deerd op voorbehoud van zekere punten, die vandaag (Donderdag) zullen worden bestudeerd. Men hoopt, dat de zitting van het Brit sche kabinet en de zitting van den Volken bondsraad zoodanig zullen kunnen worden geregeld, dat op z'n laatst Zaterdag iets definitiefs tot stand zal zijn gebracht. De houding van Flandin. Men meent te weten, dat de houding van Flandin voldoening heeft gegeven aan de Britsche gedelegeerden en dat daarom in de laatste zitting zooveel voortgang kon worden gemaakt. Vandaag (Donderdag) tegen lunchtijd zal wederom een zitting van de mogendhe den van Locarno worden gehouden. Wat de drie punten inhouden. Reuter verneemt, dat de overeenstem ming, welke in de zitting der mogendhe den van Locarno tot stand is gekomen drie punten betreft, t.w.: 1) Er zal een beroep worden gedaan op het Permanente Hof van Interna tionale Justitie in Den Haag om een beslissing te nemen nopens het Fransch Sovjet Russisch pact; 2) Alléén een Duitsche zone zal ge demilitariseerd zijn, waar een interna tionale troepenmacht toezicht zal hou den. 3) Er zal een overeenkomst tot stand moeten komen voor de regeling der practische samenwerking tusschen de generale staven van Frankrijk en Groot Brittannië. De overeenkomst moet worden ge ratificeerd door de Britsche regeering en zoodra het antwoord aan de mo gendheden van Locarno zal zijn mede gedeeld, zal 'n korte bijeenkomst wor den gehouden, waarna Flandin zich voorstelt per vliegtuig naar Parijs te vertrekken. De meening in Fransche kringen. Gisterochtend vroeg heerschte in Fran sche kringen de opvatting, dat alles thans afhangt van de houding, welke de Britsche regeering aanneemt. Frankrijk verheelde niet, dat het een goed onthaal zou bereiden aan een Fransch Britsch bondgenootschap of militaire overeenkomst en men denkt, dat dit de richting is waarin de besprekingen zijn ge leid. Italië wordt beschouwd als garan- deerende mogendheid. Bovendien is het principe van de inter nationale strijdkrachten in de gedemilita riseerde zone gedurende de periode dat on derhandelingen worden gevoerd waar schijnlijk een der onderdeelen van het be sproken plan. Nachtelijke bijeenkomst van Britsche ministers. De Britsche ministers Eden, Lord Halifax, Ramsay MacDonald en Naville Chamber- lain zijn sedert het einde der bijeenkomst van de mogendheden van Locarno in con ferentie bijeen. Om 3 uur 05 GMT zijn de Britsche mi nisters uit het Foreign Office vertrokken. De meening in Britsche kringen. In Britsche kringen is men van meening, dat hoewel belangrijke voortgang is be reikt, nog veel te doen valt. Toen de Locarno-conferentie ten einde was, bleef meer dan één onderdeel van 't plan nog voor nadere bespreking over. De gedelegeerden hebben de afschriften der nog niet besproken onderwerpen me degenomen om deze nader te bestudeeren. Is een aanval op de Nederlandsche ambulance gepleegd? Havas meldt uit Dzjiboeti, dat reizigers, die aldaar uit Addis Abeba zijn aange komen, verteld zouden hebben, dat onlangs struikroovers ten Noorden van Waldia een aanval zouden hebben gepleegd op de Ne derlandsche ambulance, welke zich aan het front in Tigré bevindt. De roovers zouden de ambulance hebben geplunderd. Een aan de ambulance toegevoegde Abessinische tolk zou zijn gedood, terwijl een lid der Nederlandsche ambulance licht gewond zou zijn. Nauwkeurige gegevens zijn tot nu toe evenwel nog niet ontvangen. Niettemin schijnt het wel vast te staan, dat de ambulance als gevolg van den Ita- liaanschen opmarsch een andere standplaats heeft moeten kiezen. Men zegt, dat de ambulance bij het door trekken van een woestijn-achtige streek door leden van de Raiabella- of van de Azebougallas-stammen, die als gevaarlijke lieden staan aangeschreven, aangevallen. (Het bericht is evenwel zeer vaag en wij maken er onder alle voorbehouden mel ding van. Red. Strijd aan het Noordelijk front. Naar van Abessinische zijde verluidt, ont wikkelen zich aan het Noordlijk front, op de geheele linie van Aksoem via Adoea en het Tembien-gebied tot aan de streek van Makalle hevige gevechten, die Woensdag middag er voor de Abessinische troepen uiterst gunstig voor stonden. Aan deze ge vechten wordt in het bijzonder op uit nemende wijze deelgenomen door de troe pen van het corps van Ras Kassa. Aan het Zuidelijk front. Stefani seint, dat generaal Graziani het geheele Somaliefront heheft geïnspecteerd en daar het geheel van aangelegde wegen, waaraan 30.000 arbeiders hebben gewerkt, heeft ingewijd. De belangrijkste dezer inge wijde wegen is die, welke Mogadiscio met Gorrahei zal verbinden via het dorp Duca Abruzzes. Langs al deze wegen rollen reeds eindelooze rijen vrachtwagens, die levens middelen en munitie naar het front ver voeren. Vooruitgeschoven onderdeelen op Dessié teruggetrokken. Van dr. Winckel, den leider van de Nederlandsche ambulance in Abessi- nië is telegrafisch bericht ontvan gen, dat de beide vooruitgeschoven onderdeelen van de ambulance, in verband met de omstandigheden, op Dessié worden teruggetrokken en dat voor bezorgdheid ten aanzien van dr. Van Schelven geen grond bestaat. In aansluiting aan het communiqué van het Nederlandsche Roode Kruis, komt ons nog het volgende ter oore: Dadelijk na het bekend worden in ons land van het Stefani-telegram, waarin melding gemaakt werd van een overval van Abessinische troepen op de vooruitge schoven posten van onze ambulance, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis den leider der ambulance, dr. Winckel, telegrafisch om inlichtingen verzocht. Het antwoord, dat hierop is ontvangen, geeft geen volledige verklaring van het gebeurde, doch bevestigt wel, dat de voor uitgeschoven eenheden teruggetrokken werden en dat concentratie te Dessié noodzakelijk is geworden. Ook wat de verwondingen van dr. Van Schelven betreft, waarvan het Stefani- telegram melding maakt, kon niets nader worden medegedeeld dan dat er geen reden voor bezorgdheid te zijnen aanzien bestond. Misschien zullen de dagrapporten van dr. Winckel een en ander uitvoeriger melden. Zeer groote schade. Te Pittsburgh hebben de overstroo mingen een catastrophaal karakter aan genomen. De warenhuizen, theaters en groote kantoorgebouwen staan onder water. Op verscheidene plaatsen staat het water 3 M. hoog. Honderden employé's en personen, die winkelden, zijn door de plotselinge overstrooming in de gebouwen opge sloten. Twee groote electrische centrales hebben hun bedrijf moeten stopzetten, terwijl ook het tram- en autobusver- keer geheel stil staat. Fabrieken en huizen door brand verwoest. Ten gevolge van de overstroomingen heb ben zich in het district Pittsburgh ont ploffingen voorgedaan. Twee fabrieken, een raffinaderij en elf woonhuizen zijn door brond verwoest. Geen dijkdoorbraak te Johnstown. De berichten, waarin melding werd ge maakt van het bezwijken van een grooten dijk bij Johnstown, worden gedemonteerd. De rivieren Susquehanna en Chenango zijn eveneens buiten de oevers getreden. De zakenwijk van Binghamton (Staat New York), een stad van 67.000 inwoners, staat geheel onder water. Ook het water van de Hudson staat zeer hoog. Deelen van Albany zijn overstroomd. De materieele schade moet buitengewoon groot zijn. Alleen reeds voor Pennsylvanië zou de schade 35 millioen dollar bedragen. Maatregelen der autoriteiten. Het ministerie van Oorlog heeft de bevel hebbers van zes legercorpsen opdracht ge geven in het gebied der overstroomingen hulp te verleenen. Het ministerie voor de marine heeft den commandant van Lakehurst opgedragen alle luchtschepen voor hulpverleening beschik baar te stellen. 700.000 personen geïsoleerd. De overstroomingen hebben thans de groote staalstad bereikt. De watermassa's zijn doorgedrongen in de beroemde wijk, die „De Vergulde Driehoek" wordt ge noemd, met het gevolg, dat 700.000 perso nen geïsoleerd zijn. Het peil van de Al- lephany is met 27 voet gestegen. De ver warring is nog grooter geworden door de omstandigheid, dat verscheidene branden zijn uitgebroken. 1836.... Per trekschuit of diligence komen de berichten op het redactie bureau der Zij zijn actueel, ook al zijn ze een week oudl De trein brengt het nieuws vlug naar ons bureau! Wat gisteren gebeurde, weten wij vandaag al! 1916.... De telefoon geeft snel berichten door. Wat 's morgens gebeurt, weten wij dikwijls 'smiddags al! 1926.... De radio meldt ons de berichten uit alle hoeken der wereld. Wij luisteren, nemen op en werken de berichten uit! 1936 De TELEX doet haar Intrede! Het bericht wordt afgeseind en in dezelfde seconde op ons bureau getikt, 't Gaat naar de zetmachine en... U leest het in de Na 1 April profiteeren al onze lezers van de Telex, die vlugger is dan telefoon en radio! Daarom NU een abonnement! (Nieuwe abonné's, voor minstens 3 maanden, tot dien dag de krant gratis). Ook Itahaca geïsoleerd. Omtrent de ontzaggelijke overstroomin- gen wordt nog gemeld, dat behalve Pitts burgh ook Itahaca geheel van de buiten wereld is afgesneden. In Johnstown, in Pennsylvanië, heeft het water eenige uren lang 5 M. hoog gestaan; volgens een mede- deeling van de politie zijn minstens 20 per sonen verdronken. In Connecticut zijn tien tallen boomen weggespoeld, nadat de stuw dam van de Larmington-rivier doorgebro ken was. Terwijl in de Westelijke staten zware regenval en dooi heerschen, woedt in Noord- Carolina een sneeuwstorm. Nog meer overstroomingen. Het aantal der in de overstroomde gebie den om het leven gekomen personen werd gisteravond reeds op 50 geschat, waarvan alleen in Pennsylvanië reeds 34. Bij de ont ploffingen, die te Pittsburgh hebben plaats gehad, zouden minstens 49 personen zijn gewond. Op een rangeerterrein te Pittsburgh, dat volkomen onder water staat, is de inhoud van een benzine-tankwagen in brand ge raakt. De brandende benzine verspreidde zich en was oorzaak dat drie winkels en twee woonhuizen in vlammen opgingen. De aanvoer van levensmiddelen te Pittsburgh wordt evenals in de andere gebieden, die door de overstroomingen worden geteisterd sterk belemmerd. Het gebrek aan kleine bootjes bemoeilijkt het reddingwerk. Tal rijke gebouwen te Pittsburgh staan tot 5 M. hoogte onder water. Uit steeds nieuwe gebieden worden over stroomingen gemeld. Zoo wordt uit Weeling in Virginia gemeld, dat de Ohio buiten zijn oevers is getreden en het eiland Weeling onder water heeft gezet, waarbij 6 men- schen om het leven zijn gekomen. Uit Harrisburg wordt gemeld, dat te Sun- bury in Pennsylvanië een roodvonk-epide mie heerscht. Reeds 38.000 gezinnen dakloos. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis vraagt een bedrag van 3 mil lioen dollar voor het verleenen van steun aan de slachtoffers der overstrooming. Reeds zijn 38000 gezinnen dakloos.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1