ASPIRIN toss DE GEBROEDERS „GOCHEM" NOORDSCHARWOUDE Glimlachje VERRASSEND HEERHUGOWAARD SCHOORL Kantongerecht te Alkmaar. der veldwachters, zonder dezen officieel als chef aan te wijzen, met de leiding te be lasten. B. en W. stelden voor om de salarissen voor den veldwachter Tamminga en voor den te benoemen veldwachter op f 1800 en voor den veldwachter Boltjes op 1600 vast te stellen. Voorts geven zij te kennen, dat zij voor den aanvang van de openbare zitting nog verder overleg met den raad willen plegen over het principieele van de kwestie. Moge dit overleg er nog toe leiden, dat de raad voor een te benoemen chef-veldwachter een 150 meer beschikbaar stelt. Politie-autoriteiten verzekerden, dat een politie-chef in een plaats als Bergen van groote waarde is en dat men tengevolge van de tijdsomstandigheden de zekerheid kan bekomen een uiterst bekwame kracht te kunnen aanstellen. De te nemen beslissing is wel van groote beteekenis. Later is het heel moeilijk in een genomen besluit ver andering te brengen. De aanstelling van een chef komt ook ons geen luxe voor. Hoewel B. en W. formeel juist opmerken, dat het aanstellen van tijdelijk politie-per- soneel tot de competentie van den burge meester behoort, begrijpen wy toch de op merking van enkele leden, die het ge- wenscht oordeelen om als zoodanig personen uit de gemeente, die in het bezit zijn van het politie-diploma, aan te stellen in plaats van gepensionneerden. Voor den door den betrokken militairen autoriteit te benoemen leider van de eerste inrichting van den dienst voor bescherming tegen gevolgen van aanvallen uit de lucht is 400 uitgetrokken, omdat het betreffende wetsontwerp tot wet zal worden verheven. Al weer een last door het rijk op de schou ders van de gemeente gelegd. Dat dit ge meentelijk geleid wordt, achten wij juist, doch de kosten behoorden door het ryk te worden gedragen. De leerlingen van de kleuterscholen zul len ook door den schoolarts in diens toe zicht worden opgenomen. In verband daar mede wordt het salaris van den schoolarts met 100 verhoogd. De Bonefaasschouw, de eenige dag in het jaar, waarop de raad de wegen van de ge meente in oogenschouw neemt en in gezel lig samenzijn broederlijk dineert, moest ook bij B. en W. een veer laten. Zij stelden voor den post met 25 te verlagen, doch de raad wilde den post op 75 gehandhaafd zien. B. en W. hebben toegegeven. Een raad, die slechts 4 presentiegeld per vergadering geniet en 2,50 als het een avondvergadering is, mag men dit bijeen komen niet ontnemen en dit te meer niet, om dat door dit samenzijn de leden zich sterker leden van één familie gaan gevoelen. Vermelding verdient nog, dat B. en W., met het oog op de financieele omstandigheden der gemeente, inwilliging van het verzoek van het bestuur der afd. Bergen van het „Witte Kruis" om op het gemeenteterrein aan de Karei de Grootelaan, naast het Wijk- gebouw, een badhuis te stichten, niet wen- schelijk achten. Zou deze correctwerkende vereeniging, die nog over een reserve van 5000 be schikt, dit ideaal niet kunnen verwezen lijken door daarvoor zelve een geldleening aan te gaan? De gemeente kan geen be zwaar maken om haar daarvoor den grond beschikbaar te stellen. In antwoord op het verzoek van het be stuur der Berger Schoolvereeniging om het gemeentelijk gymnastieklokaal stofvrij te maken, wordt medegedeeld, dat hiervoor 115 op de begrooting is uitgetrokken. Voor bezoldiging van den secretaris-pen ningmeester van het B. A. is f 500 uitge trokken. De vergoeding van 200 voor ver goeding vergadergelegenheid komt hierbij te vervallen. Het voornaamste hebben wij hiermede naar voren gebracht. R.-K. Volksbond. De afdeeling van den r. k. Volksbond hield Donderdagavond jaarvergadering in hotel „de Burg", alhier. De opkomst der leden was vrij goed. De voorzitter de heer Jb. Weel, opende de vergadering met den chr. groet en heet te allen hartelijk welkom. Luchtbescherming. In Concordia te Noordscharwoude werd Zaterdagavond een vergadering gehouden door de J.V.A., met als onderwerp de lucht bescherming. De belangstelling was niet heel groot. Pl.m. 70 personen waren opgeko men. Door den heer drs. J. Ruttink uit Delft werden in zijn rede getiteld „Is luchtbescher ming mogelijk?" de technische vragen be handeld. Spr. schetste daarbij de geweldige vernielende kracht van diverse soorten bom men, waarbij hij aanhalingen deed uit door de N.R.Crt gedane mededeelingen en citeer de, wat de luchtbeschermingsdeskundige Muller uit Rotterdam hierover heeft gezegd. Op tamelijken afstand zullen groote bommen Toen moeder er genoeg van kreeg voor haar baby te zingen. snel, langdurig en krachtig werkt bij rheumatlek Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjei van 20 tdbl. 70 cti. en oranjozakjes van 2 têbl. A 10 ets. een huis nog gemakkelijK vernielen door den luchtdruk. Spr. concludeerde dat lucht bescherming duur en voor de massa onmo gelijk is. Diverse maatregelen, welke door de regeering zijn getroffen in verband met de luchtbescherming, zooals het aanbrengen van bomvrije kelders in nieuw te bouwen huizen, werden door spreker uitvoerig be handeld, evenals de wijze, waarop de vliege niers van den vijand de verschillende groote steden in ons land kunnen vinden door toe passing van toestellen, die werken op de z.g. ultra-roode stralen. De vlucht uit de steden naar het platteland zal voor heel velen niet mogelijk zijn, terwijl bij een groote toeloop van menschen op het platte land de vijand zich op deze verzamelplaat sen zal concentreeren. De gasmaskers en gaspakken, welke de z.g. luchtbeschermings troepen zullen dragen zijn niet bestand te gen de gassen, welke kunnen worden uitge stort. Luchtbescherming is volgens den spre ker de propaganda voor de zelfbescherming. Spr. gaf eenige voorbeelden van de uitwer king van verschillende soorten bommen, waartegen men niets kan doen. Bovendien is nog het feit, dat met de tegenwoordige kanonnen de groote steden van ons land kunnen worden bereikt als de kanonnen nog nog op Duitsch gebied staan, zoodat er niet eens een luchtaanval noodig is. Luchtbe scherming is technisch alleen mogelijk met den aanleg van groote kelders, doch als deze getroffen worden... Het hangt er alleen van af, waar de bommen terecht komen. Als men wordt gered, zal dit voor 99 pCt. aan het toeval en voor 1 pCt. aan de prestatie (de gemaakte kelder) te danken zijn. Het beste bestrijdingsmiddel, aldus besloot spr. zijn rede na nog te hebben gewezen op de groote economische nadeelen welke de lucht bescherming met zich brengt, is de bestrij ding van den oorlog. De heer W. J. van der Leeden, sprak over het onderwerp „Lucht", waarbij hij de andere zijde van den luchtoorlog behandel de, nl. de ethische. Spr. wees daarbij op de groote rol, welke het agressieve element speelt. Voor een goed gevoerden luchtoorlog is het noodig, den eersten klap te geven. Aan de hand van over den wereldoorlog bekend geworden methoden om door valsche be richten etc. den moed en het gevoel van ze kerheid er bij de mannen in te houden, zei- de spr. dat de Generale Staf voor niets terugdeinst, als het gaat om een overwin ning te behalen. Zoo worden thans ook de menschen rustig en veilig gesteld door het woord „bescherming". Op verschillende wij zen worden wij langzamerhand gewend aan de gedachte aan den luchtoorlog en worden er op ingesteld. Waar men op wordt inge steld, gewent men aan. Als voorbeeld noemde spr. de verontwaardiging tegen den oorlog ItaliëAbessinië, welke thans reeds vervlakt is. Luchtbescherming is niet moge lijk zeide spr. De gevaren worden hoe lan ger hoe grooter nu de verhoudingen zich steeds meer toespitsen. Spr. vestigde er nog de aandacht op, hoe er meer wordt vernie tigd dat niet beschermd kan worden, zooals de veestapel. Wij moeten de vrije beschik king hebben over de lucht, de essentieele behoefte voor alles wat leeft. Moet men aan de luchtbeschermingsoefeningen deel nemen vroeg spr. Door er aan mee te wer ken zou men de gedachte kunnen wekken, dat luchtbescherming wel mogelijk is. De dappere ongehoorzaamheid, eenigen tijd gele den door ir. Albarda uitgesproken, zal moe ten komen, terwille van de menscheid. Spr. ging in herinnering naar de kameraden, welke in Veenhuizen zitten opgesloten we gens dienstweigering, terwijl hy iedereen opwekte, terwille van alles wat leeft, nim mer mee te doen aan alles wat tot oorlog leidt. Deze beide redevoeringen werden met aandacht gevolgd en met applaus beloond. Uitvoering Harmonie. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Harmonie" een uitvoering in het lokaal van den heer Rus. Opgevoerd werd „De Distel", een blijspel in drie bedrijven door Robert Saudek, ver taald door J. Fabricius. De regie was in handen van den heer P. J. Mienes. Er was heel weinig publiek. Dit was echter jammer, want hoewel het stuk, zoo als zoo veel blijspelen, niet veel inhoud heeft, er werd door alle spelers goed spel gegeven. Het publiek heeft van harte kun nen lachen en dat is in deze tyden wel eens noodzakelijk. Er werd over het algemeen uitstekend spel gegeven. Harmonie had veel meer be zoek verdiend. Een oliebollendag. Door de afdeeling „Huisverzorging" van de plaatselijke vereeniging „Het Witte Kruis" was besloten, dat voor stijving van de kas een oliebollendag zou worden geor ganiseerd. De medewerking voor dezen dag was zeer goed. Bakkers en winkeliers had- voor ae bakkery zou zorg dragen VriiHn» moet kwam, en verder voor de heerlijke voorraden oliebollen, welken toen reeds voor den verkoop gereed waren. Alles was daar in de weer om een voorraad van 4 a 5000 stuks te produceeren. Zaterdagmiddag begon de verkoop. Auto's met voorraden, jongedames keurig in 't wit, voorafgegaan door pijpers, hebben 't beste beentje voorgezet om zaken te doen en al spoedig was de voorraad uitverkocht en was een bedrag van 106 gulden bijeen, wat de afdeeling „Huisverzorging" wel zeer goed te stade zal komen. JletAisea&en Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 20 Maart 1936. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: J. A. te Bergen aan Zee, 1 boete of 1 dag hechtenis. D. V. te Stolwyk, G. de B, te IJmuiden, J. F. O. te Zaandam, S. K. te Alkmaar, N. F. K. te Alkmaar, A. S. te Heiloo, A. B. te Alkmaar, N. H. H. te Schagen, R. v. N. te Zijpe, J. W. te Oudkarspel, ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis. C. D. te Zijpe, A. B. te Uit geest, D. W. van E. te Alkmaar, S. C. M. van D. te Alkmaar, C. J. S. te Schagen, E. K. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 d. h. P. J. K. te Haarlem, 5 boete of 3 dagen hechtenis. P. D. te Zype, L. M. te Bergen, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. E. K. te Amsterdam, L. F. van E. te St. Pancras, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. C. M. te Alkmaar, H. M. te Hoogwoud, W. J. van E. te Schagen, E. M. M. te Haarlem, W. A. J. G. te Haarlem, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. Th. M. van A. te den Helder 2 x 2 pl. 3 boete of 2 x 2 en 3 dagen hech tenis. Overtredingen van de poli- verordeningen: P. G. te Zijpee, P. J. W. te Noordwijkerhout, D. L. te Berk hout, D. A. te Bolsward, A. S. te Beverwijk, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. van O. te Amsterdam, 6 boete of 6 dagen hech tenis. Overtredingen van artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (open bare dronkenschap): J. B. te Noord-Schar- woude, A. C. A. te Alkmaar, I. K. te Oudorp, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van art. 461 van het wetboek van strafrecht (loo- pen over verboden grond: C. J. S. te 's-Gra- venhage, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding vandewapen- w e t: T. de G. te Heerhugowaard, 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de arbeids wet: H. V. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op de openbare vervoermiddelen: J. A. te Assendelft, 8 boete of 4 dagen hechte nis. binnenland WEDEROM EEN HEIDEBRAND! Enkele H.A. bij Venlo verwoest Gistermiddag tegen twee uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een perceel heide- en hakhout gele gen in de nabijheid van het Retraitehuis „Menresa" te Venlo. Aangewakkerd door den straffen wind, breidde het vuur zich zeer snel uit, zoodat weldra een zeer groote oppervlakte heide, gelegen in de nabijheid van het vliegveld, in brand stond. De brandweer rukte onmid dellijk uit en tastte het vuur krachtig aan, geholpen door militairen, burgers en politie. De hitte bemoeilijkte het blusschingswerk zeer. Herhaaldelijk werden de blusschers teruggedreven, omdat de vlammen hen in het gezicht sloegen. Na enkele uren harden arbeid slaagde men er tenslotte in verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Hiermede was het gevaar, dat de dennen- bosschen in de nabijheid bedreigde, afge wend. Enkele hectaren heide en hakhout, ii\ eigendom toebehoorende aan de familie Thywissen te Neuss (Dld.) zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. BOSCHBRAND TE BLERICK. Twee H.A. bosch vernield. Gistermiddag omstreeks vyf uur is brand ontstaan in de bosschen, gelegen aan den Binnenweg te Blerick-Sevenum, by de z.g. Zevenwegen. Twee hectaren dennenbosch zijn door 't vuur vernield. De brand is ont staan door onvoorzichtigheid met brandende rookartikelen. De gemeente Maasbree heeft by het bosch een wacht geplaatst, teneinde dezen maatregelen te doen nemen, indien het vuur weer mocht opleven. DOODELIJK ONGEVAL BIJ HULST. Zaterdagmiddag ongeveer te half zes vond naby „Tivoli" te Hulst, ter hoogte van de bocht in den weg HulstWalsoorden een doodelijk verkeersongeval plaats. De chauf feur L. de W. uit Hulst reed met een vrachtauto steenen in de richting Walsoor den. Rechts van de auto reed op het fiets pad de 8-jarige wielrijdster C. Bogaert uit Hulst. Toen een andere vrachtauto, gela den met geperst stroo, in de richting Hulst uit de bocht gereden kwam, raakte de chauf feur van den wagen met steenen, L. de W., eerst de auto met stroo en reed daarna het wielrydstertje aan, dat op slag werd ge dood. De auto met steenen is voorloopig in beslag genomen. DE SCHILDERIJDIEFSTAL TE HILVERSUM. De dader gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Hilversumsche politie den dader gearresteerd van den diefstal van het schil derij van David Teniers, den Ouden, uit een villa aan de Boschlaan te Hilversum. Het schilderij was aan een kunsthandelaar te Amsterdam verkocht, die het, toen hy ver nam, dat het van diefstal afkomstig was, ter beschikking stelde van de politie. De dader is de 41-jarige chauffeur B. H., die geen vaste woon- en verblijfplaats heeft, maar den laatsten tijd veel in Hilversumsche logementen vertoefde. De man had kennis gehad aan de dienstbqde van de villabewo ners en was zoodoende ter plaatse bekend. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is te Hilversum ingesloten. De arrestatie geschiedde op aanwijzing van een veertig jarige vrouw, die door de Larensche politie op verzoek van de Hilversumsche politie was aangehouden en die bekende alles van den diefstal af te weten. Daar van mede plichtigheid geen sprake bleek te zijn, is zij na verhoor door de Hilversumsche politie weer vrijgelaten. T ------ BRUTALE INBRAAK TE UTRECHT. In het gebouw van de Registratie en Domeinen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in het gebouw van de Registratie en Domeinen aan de Muntstraat 7 te Utrecht. Het geheele gebouw is door de in brekers doorzocht en alle schrijfbu- reaux en laden werden open gebroken. De buit, die den dieven in handen is gevallen, bestond uit een groot aantal zegels van verschillenden aard welke een aanzienlijk bedrag vertegenwoor digen. Ook enkele guldens en wat los geld maakten zy buit. Een poging, om de in één der loka len staande brandkast te forceeren, is mislukt. De inbrekers hebben het ge bouw door een raam weer verlaten. Het is waarschijnlijk dat zy zich Zaterdagmiddag reeds in het gebouw hebben laten insluiten. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de daders is echter nog geen enkel spoor gevonden. KNOEIERIJEN BIJ HET DENATUREER2N VAN AARDAPPELEN. Opzichter der Ned. Aardappel- centrale aangehouden. Nog meer arrestaties verwacht. By de controle van de Landbouw Crisis Organisatie zijn te Bergen in Limburg knoeieryen op groote schaal ontdekt bij het denatureeren van aardappelen. In verband hiermede is door de Koninklijke Marechaussee te Well de opzichter der Nederlandsche Aardappel Centrale te Bergen, zekere G. B., gearresteerd. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het on derzoek in deze zaak duurt nog voort, terwijl nog meer arrestaties verwacht worden. OUD-BURGEMEESTER DOODGEREDEN Ernstige aanrijding. De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Broeksittard, reed Zaterdagavond om streeks 7 uur op de fiets op den Rijksweg te Sittard en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over, met het noodlottig gevolg, dat hij werd aangereden door een in snelle vaart rijdende auto, be stuurd door den heer T. van de Pol uit Amsterdam. De heer Kamps werd opge nomen met een schedelfractuur en een beenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. De heer Kamps was 72 jaar oud. Van 1912 tot 1933 was hjj burge meester van de gemeente Broeksittard. In het laatstgenoemde jaar trad hij af wegens zijn hoogen leeftijd. NATIONAAL SOCIALISME. En Esperanto. De plaatsvervanger van Hitier, minister Hess, had een verbod uitgegeven voor alle Duitschers, die lid zijn van de Nat. Soc. Partij en hare onderafdeelingen, om lid te mogen zijn van een Esperanto-vereeniging en het groote weekblad T.e Heroldo, dat uitgegeven werd in Keulen, werd tegelij kertijd verboden. In verband met dit verbod zal het ge noemde weekblad voortaan in Rotterdam worden uitgegeven. Cr<'sia-pahHr.>«jJ PRIJSVERSCHILLEN VASTGESTELD*"""' MEELC£W*4Ü! Behalve het in artikel 8 onder b van de Crisis-AkkerbouwbeschikWinJ1 bedoelde bedrag van 0.50 per 100 K r voeder verwerkte oliehoudende zaden ten en noten als volgt vastgesteld: Pit" Inklaring van Inklarin». on ^aar'; 1 Mei af ?/^&n 31 Aug. 19! f 1.30 30 April 1936 voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indi sche cocoskoeken voor palmpitkoeken voor tot andere soor ten veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en no ten 1.20 0.60 0.65 0.60 L40 1.30 0.70 0.70 0.50 1.15 1.20 0.70 1.45 1.20 h 0,85 0.50 0.50 Indien men zyn import op verderen Ur mijn nu reeds wenscht vast te leggen tnt bovengenoemde prijsverschillen, gelieve m zich daarover met de Nederlandsche Jfe? centrale te 's-Gravenhage in verbindin» f.' stellen. SNUVERGUNNING BOLBLOEMEN. De Nederlandsche Sierteeltcentrale mart* bekend: Het is aan bloembollenkweekers in ge. mengd bedrijf verboden, bolbloemen te te len zonder een door de Nederlandsche Sierteeltcentrale verleende vergunning: Onder bolbloemen wordt verstaan:' Bloemen van hyacinthen, tulpen en nar cissen, die worden gekweekt op den kou" den grond. Ter verkrijging van deze vergunning moet de betrokkene aan de Nederlandsche Sierteeltcentrale opgeven: le. de door hem in het kweekjaar 1933 met deze producten van de bloemen teelt bekweekte oppervlakte, 2e. de preciese omschrijving en ligging van het perceel, waarop de betrokkene In het kweekjaar 1936 de teelt van deze gewassen uitoefent. Ingevolge de wettelijke bepalingen, moet het snijden van bolbloemen geschie den op de onderstaande wijze; a. bij hyacinthen moet een gedeelte van de bol worden medegesneden, b. bij tulpen moet de plant in den grond worden afgesneden, c. bij narcissen moet de plant in den grond met lof worden afgesneden. VACANTIE-OORD P. T. T.-PERSONEEL. „Bosch en Hei". Bij het Uddelermeer is een vacantie-oord voor P. T. T.-personeel gesticht. Door den Centralen Bond van Neder- landsch Post-, Telegraaf en Telefoonper soneel is het bekende hotel „Familiehof' te Uddel aangekocht en geheel naar de eischen des tijds ingericht als vacantie- oord voor P. T. T.-personeeL De grootte van het terrein is 13000 M2. Het vacantie-oord, dat „Bosch en Hei" is genoemd, zal het geheele jaar geopend zyn, aangezien het P. T. T.-personeel niet in zijn geheel in de vacantie-maanden met verlof kan gaan, maar ook in andere jaar getijden zijn verlofdagen krijgt toegewe zen. De logiesprijs is billijk geregeld, ten einde ook het personeel, dat zich hiervoor opofferingen moet getroosten, in de ge legenheid te stellen eenige dagen van bosch en hei en een rustige omgeving te kunnen laten genieten. VRIJWILLIG VERBLUF ONDER DE WAPENEN. Nieuwe legerorder- De minister van defensie heeft een rege ling vastgesteld omtrent vrijwillig verblijf in werkelyken dienst, welke regeling een dezer dagen in de legerorders zal verschij nen. Deze regeling maakt de korpscomman- danten bevoegd, om dienstplichtige F00.!* verlofgangers gelegenheid te geven, vrij willig in werkelyken dienst te komen, voo zoover zy anderen, die liever naar huis willen, kunnen vervangen. Deze maatr®?T geldt zoowel voor onderofficieren en korpo raals als voor soldaten. De vrijwillig opkomenden moeten «ve lang in werkelyken dienst blijven als anderen, die zy vervangen, zouden na°®_ blyven. Hoe lang dit zal zijn, is u" aard der zaak niet bekend. Daar de ver lenging van den werkelyken dienst voo loopig beperkt is tot de infanterie en wi rijders, geldt de bedoelde gelegenh voorshands ook alleen voor de daartoe hoorende dienstplichtigen. Zy, die vrijwillig onder de wapenen z den willen komen, behooren zich schr lyk te wenden tot hun korpscommandan 189. Ze zochten een tafelt!» kellner vanuit den hoek der zaal h,, z5n' terwiJ1 een groote oogen volgde. Toen ze zaten 1, en laten met toe. „Een eenvoudig koffiemaal, ober" "aar hen «uer zei Pat eigenwijs. 190. Ze werden keurig bediend en aten hun buikjes vol. Toen ze verzadigd waren zei Pit: „Zeg Pat, hoe moeten we dat nu betalen? Jij zei dat we hier gingen dineeren, dus jij moet het betalen".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10