DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland. 29 Maart 1936: Locarnostemmina in Wordt het weer 90 procent? Ho. 70 Heer aanhang op Wilhemplatz. Het Locarno-conflict. Maandag 23 Maart 1936 Hitler's zesde redevoering. „Ik wil 25 jaar vrede in Europa", zegt de dictator in BresEau. 138e Jaargang Rosenberg op het verkiezingspad. De Amerikaansche over stroomingen. De oorlog in Oost-Afrika. Ernstige aanrijding onder Lent. ALKMAARSCHE URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De competente instanties van het Berlynsche stadsbestuur, in de eerste plaats de directie voor het onderhoud van parken en plantsoenen, hebben be sloten den Wilhelmplatz, het plein tus- schen het Hotel Kaiserhof, het voor malige hoofdkwartier van de nationaal- socialistische propaganda te Berlijn, en de rijkskanselarij, het centrum van de Duitsche regeering, waaraan tevens 't rijksministerie van propaganda is gele gen, een andere gedaante te geven. De boomen zijn reeds gekapt en wat er van rhododen-dronperken nog over was gebleven, is geheel verdwenen. Over enkele dagen zal de direct tegenover de rijkskanselarij gelegen helft van het plein reeds zijn bestraat. Nog in den laten herfst van 1935 waar schuwde een bordje de wandelaars met de woorden: „Versch gezaaid grasveld, niet betreden". En het gras gedijde heerlijk achter een 15 c.M. hoog balustradetje. De Berlijners zijn gedisciplineerd en houden van hun parken. Maar 30 Januari en 7 Maart j.L verzamelden zich zulke men- schenmenigten tegenover de rijkskansela rij,, dat er eenvoudig geen sprake meer van was, dat deze duizenden en nog eens dui zenden op de trottoirs en de geplaveide pa den konden staan. Het gras en het perk rhododen-drons tegenover het balkon, waarop de Führer verscheen, ja zelfs het massief ijzeren ba lustradetje kwamen letterlijk onder den voet en zelfs een gedeelte van het hooge hekwerk rondom het standbeeld van gene raal Von Schwerin werd verbrijzeld. En men wacht thans op den 29sten Maart. Dien Zondagavond zal de luidspre ker op den Wilhelmplatz de binnenkomen de stembusresultaten verkondigen en het is daarom maar goed, dat het plein wordt bestraat. Want iedereen verwacht, dat het aantal ja-stemmers overweldigend zal zzijn. Er is in de bladen reeds op gewezen, dat het bij dit stembusgedoe evengoed als of vele partijen tegenover elkander ston den, gaat om het volk. Hitier is altijd een meester geweest in het bespelen van het „klavier der volksgunst" en misschien heeft hij zijn meesterschap zelfs in zijn opposi- tietijd en de eerste jaren van de geweldige worsteling om de macht niet zóó tentoon gespreid, als juist in deze dagen, waarin hijzelf per vliegtuig van den eenen hoek van het uitgebreide rijk naar den anderen snelt, het klaarspeelt, om na zijn rede van 7 Maart haast eiken dag een nieuwe rede te houden. En uit elke nieuwe rede weet de pro paganda het een of andere bijzondere ge zegde te voorschijn te halen, dat dan in vette letters van de dagbladen of den voor bijgangers op straat op de aanplakzuilen wordt voorgehouden. Een van de markant ste uitingen is wel de volgende: „Als wij vandaag in een oorlog werden gestooten, kost iedere 30 c.m.-granaat 3000 mark en als ik daar nog anderhalf duizend bijleg, dan heb ik daarvoor een arbeiders woonhuis, en als ik een millioen van zulke granaten op een hoop leg, dan is dat nog lang geen monument. Als ik echter een mililoen van zulke huizen heb, waarin ar beiders kunnen wonen, dan zet ik mij een monument!" (Dit punt hebben de Fran- schen sterk aangevallen met: Jawel, maar hij bouwt niet, hij maakt munitie!) Zulke uitingen van Hitier zelf of zijn pa ladijnen zy'n er vele. Deze successen liggen op elk gebied in t binnenland en op dat der buitenlandsche politiek. En nu juist de verwijzing van het Verdrag van Locarno naar de snippermand de aandacht bijzonder op de buitenlandsche politiek heeft gevestigd, knoopt hieraan ook een goed deel van de verkiezingspro paganda aan. In groote plakkaten en pro clamaties in de pers ziet men een vergelij king tusschen vroeger en thans en dan leest men: 2 1/2 milliard mark jaarlijksche herstelbetalingen Duitsche belastingen verpand Duitsche spoorwegen onder vreemde controle" en dergelijke dingen, waar dan een paar dikke strepen door zijn getrokken. Men wijst op de voorspellingen in het binnen- en buitenland bij de aanvaarding van het rijkskanselierschap door Adolf Hit- Ier op 30 Januari 1933 en plaatst daartegen over de jubelende geestdrift van de Rijn- landscjie bevolking, nu de demilitarisatie door Hitier is opgeheven en na 17 jaar weer Duitsche garnizoenen in deze Duit' scve provincies en landen (Rijnprovincie, Palts, Hessen, Baden) zijn gelegd. Daarom ziet men op alle reclamezuilen en aanplak borden, op schuttingen en in de stations 'n groot plakkaat: „Duitsch volk, zeg den Führer dank op 29 Maart!" Adolf Hitier heeft het wel gemakkelijk by deze campagne. Hij hoeft niets nieuws te beloven, doch kan volsfaan met te ver wijzen naar wat de revolutie van 1918 heeft beloofd, doch niet heeft gehouden en wat hij wel heeft vervuld. Natuurlijk heeft Hit- Ier het ook daarom gemakkelijk, omdat er geen openlijke propaganda tegen hem kan worden gemaakt. Ondergronds, van mond tot mond, wordt Wfel tot neen-stemmer, aangemaand. Maar in den nacht van 29 op 30 Maart zullen weer tienduizenden op den Wilhelm platz, op het nieuwe plaveisel, staan om den Führer roepen, dat hij op het balkon verschijne. 1035 candidaten voor den rijksdag. Het Duitsche Staatsblad publiceert een officieele lijst met 1035 Rijksdag-candida- ten der Nationaal-Socialistische partij, die gekozen zullen worden volgens de verhou ding van één afgevaardigde per 60.000 stemmen. De ministers Schacht, von Neu- rath, Gürthner, von Rübenach en Schwerin von Krosich komen niet op de lijst voor, evenmin minister von Blomberg, ingevolge de militaire wet, die aan leden van het Duitsche leger elke politieke actie verbiedt. De op 7 Maart j.1. ontbonden Rijksdag, die op 29 Maart a.s. opnieuw zal worden samengesteld, bestond uit 661 afgevaardig den, die op 12 November 1933 waren geko zen. Een beschouwing van Karl Radek. fa een artikel in de Russische „Iswestia" onderwerpt Karl Radek het verloop van de onderhandelingen te Londen en de daar ge nomen besluiten aan een uitvoerige analyse, waarin hy 0.m. schrijft: De voorloopige overgangsvoorstellen, die de vier mogendheden hebben opgesteld, be kekenen vooral een tijdelijke legaliseering van de bezetting van den rechter en linker Rijnoever door Duitschland. Slechts in een zone van 20 K.M. ten Oosten van de grens tusschen België, Frankrijk en Duitschland zullen zich geen troepen mogen bevinden. Hier zullen met goedvinden van Duitsch- land niet nader bepaalde internationale troepen worden gestationneerd. Wat de besluiten betreffende verdere on derhandelingen betreft, moet gezegd wor den, dat zij zich onderscheiden door een volstrekte onbepaaldheid. Dit geldt nog meer voor de kwestie der internationale conferentie. Wanneer men overweegt, dat de Londensche Times, die in contactstaat met een deel van de regeering, verklaart, dat een zoodanige internationale conferen tie veel tijd eischt ter voorbereiding en waarschijnlijk eerst het volgende jaar zal kunnen worden bijeengeroepen, ontkomt men niet aan de conclusie, dat deze confe rentie óogenschijnlijk een pil is, die ten doel heeft de zenuwen te kalmeeren van die mogendheden, tegenover wie Hitier geen bijzondere liefde aan den dag legt. Wanneer de pil voor Sowjet Rusland bestemd is, moet gezegd worden, dat deze mogendheid zeer sterke zenuwen bezit en dat zij niet de gewoonte heeft te kijken naar den mond, maar meer naar de handen en dat zij bij al haar achting voor internatio nale conferenties en bij alle erkenning van haar nut, toch ook achting heeft voor hechte waarborgen, zoowel van andere mogend heden als van zichzelve. De waarborg van de veiligheid der Sowjet-Unie is echter in de eerste plaats gelegen in de bekwaamheid zichzelf te verdedigen. Bij een algemeene waardeering van het Londensche accoord moet gezegd worden, dat de mogendheden, die deze besluiten hebben genomen, voorloopig geen weer stand kunen bieden aan Duitschland. Maar terwijl zij zich voorbereiden tot onderhan delingen met Duitschland, hebben zij een aanvang gemaakt tot onderlinge toenade ring, welke een nuttige rol kan spelen, als zij duurzaam is en de mogendheden niet alleen naar den kant van den Rijn zullen kijken, maar ook naar andere plaatsen, waar zich gevaar voor oorlog voordoet. De voorstellen van Londen. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz" schrijft: „Meer nog byna, dan de tekst der Londensche documenten, verduidelijkt de door Flandin in de Fran- sche Kamer gehouden rede de gezindheid, waarmede men met Duitschland onderhan delingen meent te kunnen voeren. Wanneer Flandin zich bij het afwijzen van bepaalde, oorspronkelijk aan Frankrijk voorgestelde maatregelen op zijn vaderlandsliefde be' roept, waarover hij geen voorlichting noo dig heeft, dan kan hij ervan overtuigd zijn, dat men ook van Duitschen kant weet, hoe Duitsche eer en Duitsche veiligheid ge waarborgd kunnen en moeten worden. Rijkskanselier Hitier, die begeleid was door ambassadeur von Ribbentrop, heeft gistermiddag te Breslau een rede voering uitgesproken, zijn zesde tijdens de huidige verkiezingscampagne, voor een menigte' toeschouwers van 40.000 personen, die bijeengekomen waren in de z.g. „Jahrhunderthall, welke 1913 is gebouwd ter herinnering aan den vrijheidsoorlog van 1813. Hitier arriveerde met ambassadeur von Ribbentrop per vliegtuig om 4 uur. In zijn redevoering wees hy' allereerst op de ern stige dagen, die Europa op het oogenblik doormaakt. Spr. bracht hulde aan de pro vincie Silesie, die in de geschiedenis moei lijke tijdperken heeft beleefd en die „syno niem is met eer, uithoudingsvermogen en vrijheid". Voortgaande zeide Hitier: „Zooals ik tot dusverre gedaan heb, ga ik voort eerlijk te handelen, zonder een compromis te aan vaarden". Wat de buitenlandsche democra- tien betreft zeide hy: „Er bestaat geen regime, gegrondvest op kracht, dat zoo ge organiseerd is als het thans in Duitschland aan de macht zijnde regime. Gezegd kan worden, dat mijn poging Duitschland en zijn huishouding te redden, geslaagd is. Het is mogelijk, dat niet alles volmaakt is ge weest, maar ik kan een leering trekken uit de feiten en vrees niet verantwoordelijk heden op mij te nemen zonder mij te ver schuilen achter meerderheden. De vrijheid en de eer van Duitschland kunnen geen enkel nadeel met zich mede brengen voor een ander volk. Wij willen de anderen niet doen ondergaan, wat wij zelf ondergaan hebben". „Gedurende drie jaren hebben wij ge tracht te doen verdwijnen, wat onverdrage- lijk was en wat wij niet meer zullen ver dragen Nieuwe betrekkingen moeten tusschen de volkeren tot stand gebracht worden, op zoodanige wijze, dat zij niet voortgaan elkander wederkeerig het leven onmogelijk te maken. Men moet logisch handelen en jegens elkander de noodige achting hebben. Is het het scheppen van een nieuwe orde van zaken, wanneer men een volk bedreigt, omdat het zy'n eigen souve- reiniteit opeischt? Wij zullen voor derge lijke opvattingen niet capituleeren. Wij ge- looven, dat een van de meest elementaire grondslagen der betrekkingen tusschen de volkeren is een elk te laten leven, zooals het dat wil. Duitschland bedreigt niemand en stelt geen anderen eisch dan zijn sou- vereiniteit erkend te zien. Dat is niet de meening van een man, die Adolf Hitier heet ,dat is de meening van het geheele volk". Hitier besloot zijn rede o.m. met de vol gende woorden: „Ik wil geen gestes, ik wil 25 jaar vrede in Europa. De andere volken willen ook, dat de staatslieden vrede sluiten en geen gestes maken. De buitenlandsche staatslieden kunnen hun volken vragen of zij deze opvatting deelen, of zij wenschen, dat de militaire bondgenootschappen ver sterkt worden, dan wel of zij niet liever willen, dat de zinnelooze oorlog tusschen de volken ten einde komt. Wat mij betreft, ik heb de vraag aan het Duitsche volk gesteld, dat thans zijn antwoord moet geven Ik verdedig de rechten van mijn volk om een beteren vrede te verkrijgen dan die van het verleden. Ik roep dit uit voor de ge heele wereld, en Gij, Duitsch volk, schaart U achter mij!" Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Tegen de Joden en het communisme. Rijksleider Alfred Rosenberg heeft te Zwickau een verkiezingsredevoering uitge sproken, waarin hij allereerst betoogde, dat het verdrag van Versailles en dat van Lo carno door de anderen reeds verbroken was, omdat zij niet in den voorgeschreven omvang hebben ontwapend en de veertien punten van Wilson hebben veronachtzaamd. Vervolgens sprak hy een phüippica uit te gen de Joden en het communisme, waarbij hij dagboekaanteekeningen aanhaalde van Lord d'Abernon, de Britsche ambassadeur tijdens de Ruhrbezetting en den Locarno- tijd in Berlijn. Ten slotte zeide hy, dat Frankrijk tot dusverre alle voorstellen van Hitieronaanvaardbaar had gevonden. Niet de Fransche veiligheid wordt bedreigd, zoo zeide hij, maar men wil het vrije bestaan van Duitschland niet. Wil het Duitsche volk echter vrij zijn, dan zal het een Hitier als leider moeten kiezen. Buiten- en binnen- landsche politiek zijn één ondeelbaar geheel. Zonder binnenlandsche vastheid geen bui- tenlandsch politieke vrijheid, zonder vrij heid naar buiten is de uitvoering van socia le rechtvaardigheid onmogelijk. De Duitsche weg moet gaan door strijd naar de eenheid, van de eenheid naar de vrijheid en van de vrijheid naar den grooten binnenlandschen opbouw. Wanneer dan door daden de Mar xistische wereld is overwonnen heeft de nat.-soc. revolutie gezegevierd tot zegen van onzen tijd en van de komende geslachten. Eenige honderden dooden. Terwijl het er eerst den schijn van had, dat de Amerikaansche overstroo mingen alweer op den aftocht waren en het niveau van het water zou gaan dalen, heeft zich gisteravond over de veertien Oostelijke staten een nieuwe vloedgolf uitgestort, met alle gevaren daaraan voor de bewoonde streken verboden. Reeds zijn bij deze overstroomingen 209 personen om het leven gekomen, terwijl de menigte dakloozen aangegroeid is tot 320.000 en de aan de eigendommen toegebrachte schade op niet minder geraamd kan worden dan 250 millioen dollars. Zware regenval dreigde nieuwe vernieling te brengen in de reeds overstroomde steden van Nieuw- Engeland en vooral in Hartford, Connecti- cut, waar ruim 50 huizenblokken door de gezwollen watermassa's der weergalooze overstrooming van de rivier Connecticut werden getroffen. Hevige sneeuwval in het Westen van Pennsylvanië belemmerden het reddingswerk in dat gebied, terwijl de toe standen in het Noord-oosten van Massachus- sets en eenige streken van Maine steeds ernstiger worden. In de beneden-vallei van de Ohio-rivier heeft men voorbereidingen getroffen om tot het uiterste weerstand te bieden aan het geweld der wassende wateren. Bij alle ellende komt thans ook nog de vrees voor gebrek aan drinkwater en voor het om zich heen grijpen van besmettelijke ziekten. Met inspanning van alle krachten wordt intusschen in alle getroffen gebieden, zoo wel van officieele als van particuliere zijde, het hulp- en reddingswerk voortgezet. De situatie der dakloozen in de ver schillende overstroomde gebieden is van daag ten gevolge van nieuwe sneeuw- en regenbuiten ongunstiger geworden. De op ruimingswerkzaamheden worden door de slechte weersomstandigheden nadeelig be- invloed. Het geheele gebied tusschen Ma- rietta en Cincinnati is vandaag door dê Ohio-rivier blank gezet. De stad Hartford staat onder water. Verschillende steden tusschen Maine en Connecticut zijn ver stoken van licht ën drinkwater. Bij beschik king van president Roosevelt zijn vandaag 43 millioen dollars voor hulpverleening be schikbaar gesteld. Er ga Alem gebombardeerd. Naar te Addis Abeba wordt medege deeld, zijn Italiaansche vliegtuigen over Erga Alem, in de Sidamo, gevlogen. Zij hebben verschillende gifgasbom men laten vallen, tengevolge waarvan talrijke vrouwen en kinderen gedood zouden zyn. Het Noorsche Roode Kruis verzorgt de slachtoffers. Tevens heeft het een krachtig protest tot den Volkenbond gericht, tegen het gebruik van gifgas sen. Legerberichten tegengesproken. De uit Addis Abeba afkomstige berich ten, volgens welke Ras Kassa en Ras Seyoem in de vallei van Warri tot den aanval zijn overgegaan, alsmede die be treffende de beweerde bezetting van de Amba Toesjari, in Eritrea, door de Abessi- niërs, worden tegengesproken. Op het mi nisterie van oorlog, noch op dat van kolo niën, is eenig bericht ontvangen, dat met de Abessinische mededeelingen in overeen- i stemming is. Rickett brengt geen vredesvoor stellen mede. Naar het Reuter-bureau uit officteöe bron verneemt, is Rickett met geen enkel ^vmedespkm naar Abessinië gekomen. Djidjiga gebombardeerd. Negentien Italiaansche vliegtuigen hebben gedurende meer dan één uur de stad Djidjiga hevig gebombardeerd. Het aantal slachtoffers zou vry bpog Het bombardement van Irgudftün. Abessinische kringen verklaren, dat die Italiaansche luchtmacht voortgaat met het werpen van gasbommen. In een communiqué van de regeerfng van Ethiopië wordt medegedeeld, dat de burgerbevolking van Irgaalem sterk te ly- den heeft gehad onder het bombardement van Vrijdagmorgen. De Noorsche ambulan ce heeft de slachtoffers ten getale van 27 in verpleging opgenomen. Nota van Abessinië ontvangen. De Volkenbondsraad heeft een nota ont vangen van de regeering van Abessinië, waarin deze verklaart de vredesoproep van den Raad binnen het kader van den Vol kenbond te aanvaarden. De Abessinische regeering is van meening, dat de princi- pieele aanvaarding door de Italiaansche re geering van de oproep gegeven is om pe- troleumsancties te vermijden en voegt hier aan toe, dat nog geenerlei onderhande lingen met Italië zyn geopend. Abessinië is nog sterk en in staat zich te verdedigen, aldus ten slotte deze nota. Britsche ambulance gebombardeerd? Een onder bevel van Kelly staande afdeeling van de Britsche ambulance zou te Sjilga, op 30 K.M ten Noorden van het Tsana-meer, in het Westen van Gondar, gebombardeerd zijn. Een doode, één zwaar gewonde. Autobestuurder, die doorreed, later gearresteerd. Drankmisbruik schijnt niet vreemd aan dit on geluk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks twaalf uur, heeft een auto op den Rijksweg Arnhem Nijmegen in den Koudenhoek onder Lent, een ernstige aanryding veroor zaakt, waarby één persoon op slag werd gedood en een tweede ernstig gewond. Op den berm van den weg waren op dat tijdstip gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M., en zijn 32-jarige vriend J. K., beiden uit Treebeek, die per fiets op weg waren naar Hoogeveen. Zij waren een oogenblik afgestapt om een boterham te nuttigen. Plotseling naderde in razende vaart uit de richting Nijmegen een auto, welke een slingerende beweging maakte en vervol gens over een afstand van honderd meter den berm van den weg op vloog, met het noodlottig gevolg, dat de twee mannen werden gegrepen. J. M. werd op slag ge dood, terwijl zijn metgezel J. K. werd op genomen en in een sloot terecht kwam. De auto, die het ongeluk had veroor zaakt, is onmiddellijk doorgereden, zonder dat de inzittenden zich om het lot der slachtoffers hebben bekommerd. Het gebeurde werd echter spoedig door omwonenden opgemerkt, die dadelijk de politie te Eist waarschuwden, welke spoe dig aanwezig was. Ook het parket uit Arnhem onder leiding van Mr. J. E. Th. C. Baron Speijart van Woerden, begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk. Het lijk is in beslag genomen en overge bracht naar de algerreene begraafplaats. De zwaar gewonde K., die o.a. een hersen schudding had bekomen, is naar het zie kenhuis te Nijmegen vervoerd. De auto te Arnhem opgespoord. Zondagmiddag te twaalf uur is de gemeentepolitie van Eist erin geslaagd den wagen, waarmede de aanryding is geschied, op te sporen in een garage te Arnhem, terwijl de twee inzitten den, de heeren U. en M., afkomstig uit Apeldoorn, konden worden aange houden. Dit was geen eenvoudig werk, aangezien men niet over gegevens omtrent het voer tuig beschikte. Slechts was op de plek van het ongeluk wat groene lak gevonden. Nu f

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1