DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wachten op Duitschland's antwoord. AUTOMATISCHE VERRESCHRIJVER! Von Ribbentrop heden weer naar Londen. No. 71 Dinsdag 24 Maart 1936 138e Jaargang Verdaging der Raadszitting. De Britsche stapte Berlijn. Een rede van Lord Halifax. De houding van Frankrijk. Een interview met Molotof. De besprekingen te Rome. Duitsche persstemmen, Groote brand te Eist. ACTUEEL NIEUWS. Alkmaarsche Courant actueeler dan ooit! ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Reuter meldt uit Londen:: Verscheidene leden van den Volkenbonds raad achten het zeer wenschelijk de huidi ge Raadszitting te verdagen, zonder nieuw uitstel. In Fransche kringen in het bijzonder, hoort men dezen wensch verdedigen. Paul Boncour heeft Titulescu er gisteravond over geraadpleegd. Van Fransche zijde betoogt men dat de Volkenbondsraad de voorstellen der Locar- nomogendheden niet kan bespreken. Ten eerste niet, omdat deze niet in defi nitieven vorm den Raad zijn voorgelegd. Dit zal niet het geval kunnen zijn voor Italië de voorstellen heeft goedgekeurd. Ten tweede niet, omdat in ieder geval de rol den Raad toebedeeld in verband met het verdrag van Locarno, beperkt is tot aanwijzing van den aanvaller. De zaak zou er anders voorstaan, indien op den Raad 'n beroep zou zijn gedaan krachtens artikel 11 van het Covenent dat betrekking heeft op ex oorlog of een oorlogsdreiging. In de hui dige omstandigheden schijnt van toepas sing van art. 11 echter geen sprake te kun nen zyn. Het Fransche standpunt is den kleine sta ten, in den Raad vertegenwoordigd, geens zins onaangenaam. Het zou waarschijnlijk steun vinden bij Polen, Spanje en Turkije. Zoo zouden vandaag in de Raadsverga dering belangrijke beslissingen kunnen worden genomen, zelfs in afwezigheid van een Duitsch of Italiaansch antwoord. De zitting van den Volkenbondsraad. De zitting van den Volkenbondsraad is gisteren tot vanmiddag vier uur uitgesteld. Sommige leden hadden voorgesteld in de op gistermiddag bepaalde zitting de Lo- carnomogendheden te hooren over de draagwijdte en het doel hunner voorstellen. Paul Boncour heeft dit voorstel van de hand gewezen, aangezien hij een dergelijk debat nutteloos achtte, zoolang de raad zich niet had uitgesproken over de aanvaarding of verwerping van de voorgestelde proce dure. De Duitsche delegatie, die haar standpunt over het geheel der onderhandelingen, die geleid hebben tot de aanbeveling der vier Locamo-mogendheden, niet kenbaar be hoeft te maken, achtte het doelloos, gister middag een zitting te houden. Von Ribbentrop vandaag naar Londen terug. Uit Berlijn meldt het D. N. B.: Naar wij vernemen, zal ambassadeur Von Ribbentrop vandaag in den loop van den dag naar Londen terugkeeren. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn gisteren den Duitschen minister van Buitenlandsche zaken, von Neurath verzocht heeft Hitier een boodschap te doen toekomen, waarin met nadruk aan de Duitsche regeering ge vraagd wordt spoedig antwoordt te geven op de voorstellen der Locarnomogendheden en waarin tevens verzocht wordt om een constructieve wijziging dezer voorstellen, wanneer algeheele aanvaarding onmoge lijk mocht zijn. De geruchten omtrent Engelsche voornemens betreffende een her verdeeling der koloniën. Uit Londen meldt Havas: De berichten uit Berlijn, waaruit zou kunnen blijken dat Duitschland zal weige ren zijn goedkeuring te hechten aan de es- sentieele bepalingen van den door de Lo- earno-mogendheden opgestelden tekst, doch wel bepaalde opmerkingen naar voren zal brengen, waardoor de deur voor onderhan delingen geopend zou blijven, worden te Londen uitgelegd als een teeken, dat na de ^rugkomst van de Duitsche delegatie zon- twyfel besprekingen zullen worden begon nen tusschen Von Ribbentrop en Eden, ge machtigde van de Locorno-mogendheden, teneinde na te gaan, in welke mate hetmo- gelijk zou zijn de standpunten onder de huidige omstandigheden nader tot elkaar te brengen. Ten aanzien van hetgeen bepaalde buiten landsche persorganen hebben geschreven over een rapport, dat van het ministerie van koloniën afkomstig zou zijn en waarin bet denkbeeld zou worden geopperd van een herverdeeling der gebieden in Equato- riaal-Afrika, doet men in bevoegde krin gen opmerken dat geen enkel document van dien aard is opgesteld en dat Thomas, de minister van koloniën, het standpunt van Engeland voldoende heeft uiteengezet. Zijn verklaring, volgens welke Engeland er niet aan dacht eenig grondgebied af te staan, dat onder Britsche jurisdictie of man daat staat, is, zoo zegt men, nog geheel van kracht. Slechts binnen het kader van een algemeen en zeer uitgebreid accoord, waar toe de werkzaamheden van een wereldcon ferentie wellicht zouden kunnen leiden, zou, zoo voegt men hier nog aan toe, het vraagstuk van de herverdeeling der grond stoffen gesteld kunnen worden. Men kan derhalve aannemen, dat alle berichten die met deze mededeelingen in strijd zijn, on juist zijn. Lord Halifax, die een der Britsche gede legeerden is geweest bij de besprekingen der Locarno-mogendheden zoowel in Parijs, als in Londen, heeft gisteravond Eden als spreker vervangen in een vergadering te Bristol. In zyn redevoering zette lord Halifax uit een, dat het de eenige wensch van het ge heele land was geweest, bij de recente cri sis gebruik te maken van zijn volledigen in vloed ten gunste van het behoud van den vrede in Europa en van het opbouwen van dezen vrede op de eenig mogelijke grond slagen, n.1. den eerbied voor vrijelijk aan gegane verdragen en onderling begrip. Dit, aldus spr., is in eenvoudige termen de es sentie der Britsche buitenlandsche politiek. Sprekende over de Duitsche zaak, zooals die door Von Ribbentrop in den Raad be pleit was, zeide Halifax, dat daar veel in was, dat sympathie zou vinden in vele krin gen, maar welke sympathie de Engelschen ook mogen gevoelen, hun constructieve eerbied voor de wet zou hen altijd een actie doen veroordeelen, die in directe schending daarvan ten uitvoer is gelegd. Spr. gaf vervolgens uiting aan zyn be grip van en sympathie voor de gevoelens van verontrustheid en verbolgenheid, die in Frankrijk en België gewekt waren door het Duitsche optreden in de gedemilitariseerde zone. Wanneer, zooals spr. zeide te gelooven het eerste gevaar voorbij was, dan was dit te danken aan den eenen'kant aan het zelf bedwang van Frankrijk en België, en aan den anderen kant aan de onver moeide in spanning van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, ter verkrijging van een beter begrip tusschen Duitschland, Bel gië en Frankryk, hetgeen geleid had tot de voorstellen, die thans algemeen bekend zyn. Deze voorstellen moeten niet beschouwd worden als een ultimatum dat door Duitsch land aanvaard moet worden. Maar wanneer ze onaanvaardbaar geacht zouden worden, in eenigerlei opzicht, hebben de andere mo gendheden het recht de Duitsche regeering te vragen, andere voorstellen naar voren te brengen, die op gelijk niveau zouden staan wat zelfbedwang betreft, als de voorstellen van Frankrijk en België en de bijdrage tot de veiligheid, die door de Britsche regee ring is gegeven. De Britsche verklaring van volledige aanvaarding der verplichtingen van het verdrag van Locarno en de overeenkomst betreffende practische besprekingen met België en Frfankrijk, bij voorbaat, over de middelen waarop hulp zou kunnen worden verleend in geval van een niet-uitgelokten aanval, zijn naar spr gelooft een werkelijke bijdrage geweest tot het scheppen van een atmosfeer waarin de besprekingen kunnen plaats hebben en waarin de vrede gevestigd kan worden. De voorstellen der Locarno-mogendheden aan Duitschland waren nooit als ultimatum bedoeld, verklaarde Lord Halifax verder. Wij willen niet de „Einkreisung" van Duitschland, wij willen een systeem van Europeesche samenwerking. Ik heb in de bladen gelezen, aldus Hali fax, dat Duitschland zeker een van de voor stellen niet kan aanvaarden, maar wat de Britsche regeering: alle tegenvoorstellen zullen met uiterste zorgvuldigheid worden bestudeerd. Flandin niet bereid tot onderhan delen met Duitschland? Reuter meldt uit Parijs: Naar aanleiding van de verklaring van Eden in het Lagerhuis, die de mogelijkheid tot onderhandelen over Duitsche tegenvoor stellen openliet, verklaart men in officieele kringen te Parijs, dat het niet waarschijn lijk is, dat Flandin op welke manier dan ook, zal terugkomen op het besluit van de vier mogendheden, die het verdrag van Lo carno zyn trouw gebleven. Flandin heeft immers in zijn verklaring voor de Fransche Kamer gezegd, dat hij de voorstellen beschouwde als de uiterste grens waartoe men gaan kon. Men neemt aan, dat zij kunnen worden aangenomen of verworpen, doch dat Flandin niet naar Lon den zal terugkeeren om te onderhandelen over Duitsche tegenvoorstellen. Duitsche vliegtuigen boven Fransch gebied. Reuter meldt uit Straatsburg: Gistermorgen tegen elf uur vlogen er twee Duitsche militaire vliegtuigen op een vijftig meter hoogte over de straatwegen in de buurt van Straatsburg. Men kon van den grond af zien, dat de inzittenden foto's na men. De nummers van de vliegtuigen zyn opgeschreven. Bovendien vloog er om vijf uur des mid dags een Duitsche eendekker komende van Pirmasens over Windhof. Men heeft geen enkele landing gerappor teerd van de vliegvelden in deze buurt. Een redacteur van het blad Le Temps is te Moskou door Molotof, den voorzitter van den raad van volkscommissarissen ontvan gen. Dit is de eerste maal dat Molotof een buitenlandsch journalist heeft ontvangen. Molotof verklaarde, dat men in de Sovjet unie zeer goed de ontsteltenis heeft kunnen begrijpen die in Frankrijk en België gewekt is door de demilitarisatie van den Linker- Rijnoever. Hij zeide, dat indien Frankryk het slachtoffer mocht worden van een aan val van de zijde van een Europeesche mo gendheid, de verplichtingen krachtens het Fransch-Russische pact trouw zouden wor den nagekomen, welke ook de houding van Polen mocht zijn. Ik geloof trouwens, aldus Molotof, dat een verbetering in de betrek kingen tusschen Rusland en Polen gewenscht en ook mogelijk is. Molotof herinnerde aan het Oostelijk pact, dat de Sovjetunie het vorig jaar bereid was met Polen te sluiten. Ten aanzien van de Duitsch-Russische be trekkingen verklaarde hij, dat bepaalde kringen onverzoenlijk staan tegenover het officieele Duitschland, in het bijzonder na de heftige uitvallen van de Duitsche macht hebbers jegens Sovjet-Rusland. Ook de Sovjet-regeering acht een verbetering der betrekkingen mogelijk. Molotof zag een der beste middelen hiertoe in een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. Wij kennen de vredelievende gevoelens van Frankrijk, aldus de Russische staats man, indien de Duitsche regeering in feite uiting zou geven aan dezelfde gevoelens en aan haar respect voor de verdragen en de principes van den Volkenbond, zouden wij uit een oogpunt van verdediging van den vrede een Fransch-Duitsche toenadering wenschelijk achten. Met betrekking tot de betrekkingen tus schen Rusland en Japan wees Molotof er op, dat de thans aangevangen politieke bespre kingen zich gunstig schijnen te ontwikke len. Molotof bevestigde vervolgens, dat aan een grondswetsherziening wordt gearbeid, waarschijnlijk zal geheim, algemeen, direct kiesrecht, dat voor alle onderdanen gelijk is, worden ingevoerd. Molotof besloot met te zeggen, dat de be oogde hervorming een bewijs vormt van het vertrouwen der Sovjetregeering in de aanhankelijkheid aan het regime van de arbeiders en employé's in de steden en de boeren op het platteland. Gisteravond om zeven uur zijn de nieuwe protocollen van Rome on derteekend. Verdieping van de be trekkingen. De militaire rechtsge lijkheid van Oostenrijk en Honga rije. Vandaag publicatie van den inhoud. Uit Rome wordt gemeld: De conferentie van drie is gisteravond om zeven uur beëindigd, met de onderteekening van drie protocollen door Mussolini, Göm- bös en Schuschnigg. De publicatie van deze protocollen waar van er een betrekking heeft op politieke en twee betrekking hebben op economische problemen zal in den loop van vandaag plaats vinden. Naar van bevoegde zijde verluidt hebben de protocollen in de eerste plaats, een ver dieping van de politieke en economische sa menwerking van Italië, Hongarije en Oos tenrijk tot doel. In het bijzonder zou deze samenwerking zijn uitgebreid in den zin van een nog krachtiger contact zoeken der drie landen in alle hen interesseerende pro blemen. Voorts verluidt, dat de drie mogendheden de volledige militaire rechtsgelijkheid van Oostenrijk en Hongarije, zoo mogelijk met Franschen steun, op de agenda van de Sep- temberzitting van den Volkenbond willen plaatsen. Wat de mogelijkheid tot uitbrei ding van de overeenkomsten van Rome, tot ander mogendheden aangaat, verluidt, dat deze slechts in zeer algemeenen vorm is aangeduid. Resumeerend, wordt de bevestiging van de reeds bestaande overeenkomsten, de kern van de nieuwe accoorden genoemd. De deelneming van andere mogend heden. Reuter meldt uit Rome: De besprekingen van drie zouden vast stellen op welke voorwaarden andere mo gendheden, zich bij de protocollen van Rome van 1934 zouden kunnen aansluiten. De nieuwe betrekkingen tusschen Oosten rijk en Tsjechoslowakije zouden hierbij als uitgangspunt en tevens als voorbeeld heb ben gediend. In ieder geval zou Italië weigeren een overeenkomst met eenigerlei mogendheid te teekenen, die deelneemt aan de sanctie maatregelen tegen Italië, zoolang deze maat regelen nog van kracht zijn. Aan den ande ren kant zou de onderteekening van een accoord met een nieuwe mogendheid, de er kenning van gelijke rechten beteekenen en bovendien moeten plaats vinden in het ka der van den Volkenbond. De buitenlandsche politiek van Italië, Oostenrijk en Hongarije zou volgens een gemeenschappelijke lijn met deze mogendheid gevoerd worden. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani is van meening, dat de Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaarsche be sprekingen, welke gisteravond geëindigd zijn, beschouwd kunnen worden als een nuttig en constructief overleg met het oog op den vrede en de samenwerking in Europa. Genoemde medewerker voegt aan zijn mededeeling toe, dat in de toekomst op ge zette tijden dergelijke besprekingen zullen worden gehouden. Havas meldt uit Berlijn: De Deutsche Allgmeine Ztg. is van mee ning dat Hitier te Breslau op het memo randum der Locarno-mogendheden heeft geantwoord, toen hij zeide dat Duitschland niet zou buigen voor de er in gelegde ideeën. De pers bezweert Duitschland geen al liantie met Frankrijk aan te gaan en niet terug te keeren tot „politiek van Versail- les." Paul Scheffer, in het Berliner Tage- blatt, gelooft niet dat Duitschland de fout zal maken zich aan Frankrijk te binden. Rekening houdende met het Fransch-Rus sische pact zou een dergelijke alliantie de Fransche politiek betrekken in kwesties, betreffende Oost-Europa. Engeland zou wel in een zeer gevaarlijke draaikolk te rechtkomen. Een artikel van de Deutsche diplom.polit. Korrespondenz. Naar 't D.N.B. uit Berlijn meldt, schrijft de Deutsche- dipl.-pol. Korrespondenz: Uit de Engelsche pers haalt men gemak kelijk dat men in Engeland Duitschland' stap inzake het Rijnland, zonder rekening te houden met de beweegredenen, be schouwt als een n i e t-geprovoceerde han deling, omdat men slechts op deze wijze Frankrijk van een verdere verdragsbreuk meent te kunnen afhouden. Slechts op deze manier was het mogelijk de smadelijke eischen van het witboek als tegemoetkomend te kwalificeeren, zoodat een Duitsche bijdrage gemotiveerd mocht heeten. In Duitschland is dit spelletje doorzien. Het orgaan van de Wilhelmstrasse schrijft verder: Dat men het Fransch- Russische pact op een zijspoor gerangeerd heeft, is geen bewijs van diplomatieke ma noeuvreerkunst, want daarmee wordt toch niet het feit uit de wereld geholpen dat juist dit „Russenpakt" de wortel is van alle kwaad. Duitschlands handelwijze was geprovo ceerd. Niemand kan met 'n rustig geweten verklaren dat Frankrijk, in het bezit van dit verdrag, nog gelijk is aan het Frankryk van 1925, toen de belofte tot ontwapening nog gelding had, en toen daar in ieder ge val in Duitschland nog aan geloofd werd. Het uitgangspunt is vervallen, dus zijn ook alle daarop gebaseerde conclusies, zooals het witboek die trekt, onjuist. Het orgaan zegt dat de neutrale mo gendheden al heel spoedig het ware ka rakter van het accoord der Locarno- mogendheden hebben onderkend. Zij heb ben gemerkt dat achter dit brengen van het accoord in den Volkenbondsraad niets anders schuilt dan de bedoeling van b e- paalde mogendheden, de Raad nogeens voor hun wagen te spannen en plannen met zeer belangrijke gevolgen op deze wijze op het platform van het recht en van de moraal te brengen. In manden- en kistenloods van de „Over Betuwe". Hedennacht te omstreeks half een is te Eist bij Arnhem een geweldige brand uitgebroken in de loodsen met manden en kisten van de veilingvereeniging „Over Betuwe". Een geweldige vuurzee zette den ge- heelen omtrek in rossen gloed. Spoor- wegmenschen, die den brand ontdekten, wekten de omwonenden die hun hui zen in allerijl ontvluchtten, medene mend, wat zy het meest noodig acht ten. Ook het veilinghotel en het winkel huis loopen groot gevaar. Een paard is DE TELEX: Zij brengt ons dag en nacht, elke minuut de nieuwsberichten. Zij zorgt voor voordurend contact tusschen A. N. P. en de dagbladen. Zij zorgt voor Over 14 dagen: de Zij, die zich met 1 April a.s. voor minstens 3 maanden abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers franco en gratis. in de vlammen omgekomen. De brand weer is in volle actie, doch zal voorloo- pig tegen de geweldige vuurzee nog niet veel kunnen uitrichten. Een complex van 2500 vierk. Meter in de asch gelegd. Omtrent dezen grooten brand vernemen wy nader, dat deze zich over een gebouwen complex van ongeveer 2500 vierk. meter beeft uitgebreid. Gezien het groote gevaar voor uitbrei ding, dat werd geducht werd de hulp van de Arnhemsche brandweer ingeroepen, en toen kon met twaalf stralen op de waterlei ding en op de nabyliggende slooten het blus- schingswerk worden voortgezet. Dank zij het gezamenlijk energiek optre den wist men het hotel en het winkelhuis, die tegen de veilingshal zijn aangebouwd, te behouden. Van heinde en verre stroomde publiek toe om dezen geweldigen brand, welke tot ver in den omtrek werd waargenomen, te aanschouwen. Het kostbare mijntoestel, als mede een auto zijn door het vuur vernield. Aangezien het veilingsbedrijf over ver schillende uit elkander liggende gebouwen is verdeeld, zal het niet behoeven te wor den stilgelegd. Het is de grootste brand, die de Betuwe na vele jaren heeft gekend. Het veilingsgebouw alsmede de loodsen welke met manden en kisten voor het a.s. seizoen tot den nok gevuld waren zijn ge heel afgebrand. Slechts het ijzeren geraam te staat nog verwrongen overeind. De gebouwen zijn verzekerd bij een Bel gische maatschappij. De schade wordt op 2 tot 2i/£ ton geschat. Onder de aanwezigen werd ook opge merkt mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, substituut officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem. Nadere bijzonderheden. Omtrent den brand te Eist vernemen wy nog het volgende: Het vuur werd ontdekt in het midden stuk en breidde zich uit tot het van oudere datum dateerende veilingslokaal, om daar na over te slaan naar het andere gedeelte der mandenloodsen, waardoor ongeveer 275.000 fruit bushels verloren zijn gegaan. Een geluk is het te noemen, dat met het oog op het a.s. fruitseizoen deze voorraad voor de grootste fruitveiling van ons land nu nog kan worden aangevuld. Het inge bouwde veilinglokaaltje zelf had voor deze streek een zekere historische waarde, omdat daarin in 1903 de eerste veilingen plaats vonden, die als voorlooper dienden voor het uitgebreide veilingwezen, waaraan de han del in oogst en groenten in deze omgeving groote behoefte had gekregen. In het verbrande gedeelte werd in 1912 de groote internationale fruittentoonstelling gehouden, welke werd geopend door wijlen minister Talma en bezocht werd door H.M. de koningin en wylen H.M. de koningin moeder. Te ongeveer 5 uur hedenmorgen kon de Arnhemsche brandweer naar Arnhem terug keeren. De Elsterbrandweer blijft echter nog steeds in actie voor nablussching, wel ke nog den geheelen dag zal moeten duren. Aan de overzijde van het uitgebrande ge deelte heeft men nog een gebouw van on geveer 7500 M2. oppervlakte kunnen behou den, waarin het bedrijf wordt voortgezet, al is het dan ook op de oorspronkelijke primi tieve en verouderde wijze. Door de windstilte heeft de gevreesde uitbreiding van den brand geen voortgang kunnen vinden en zyn de in de onmiddellij ke abyheid gelegen kapitale boerderijen, waarvoor groot gevaar bestond, behouden gebleven. Op het terrein van den brand waren vele belangstellende aanwezig, waaronder ver schillende plaatselijke autoriteiten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1