Vestiging van kleine zelfstandigen. i'Binnenland DE GEBROEDERS „GOCHEM" Het wetsontwerp thans bi] de Tweede Kamer ingediend. HEILOO BROEK OP LANGENDIJk NIEUWE NIEDORP STOMPETOREN DE RIJP OTERLEEK SCHAGEN GRAFT Thans is bij de Tweede Kamer een wets- twerp ingediend, houdende regeling be treffende het vestigen van inrichtingen, Larin eenige tak van detailhandel, am bacht of Kleine nijverheid zal worden uit- ^In^de toelichting merkt de regeering op: Van onderscheiden aard zijn de zorgen, waaronder de handeldrijvende en de in- riustrieele middenstand gebukt gaan. Voor oover het aan den wetgever staat, daarin verandering te brengen, moeten onder scheiden worden bijzondere, op zich zelf Staande vraagstukken, die meer aan de op pervlakte liggen (als b.v. het stellen van regelen inzake uitverkoopen en opruimin gen of het incasseeren van kleine vorderin gen) en anderzijds het geheel der algemeen dieper liggende problemen, welke recht reeks wortelen in de sociaal-oeconomische S osjtie van den middenstand in onze samen leving. Onder den invloed van de tijdsom standigheden is dit complex van vraagstuk ken in bijzondere mate actueel geworden. De minister is intusschen van gevoelen, dat de in dezen te nemen maatregelen al léén dan doel zullen treffen, indien daarvan ook voor minder ongunstige tijden nuttig effect mag worden verwacht Het is in dit licht, dat hij de denkbeelden, welke hier onder ontvouwt, zou wenschen beschouwd te zien. De vrijheid van vestiging, welke tot nu toe in detailhandel, ambacht en kleine nij verheid, in welke branches het midden- standsbedrijf nog altijd de overhand heeft, geldt, heeft hier veeial andere dan gunstige gevolgen gehad. Zoo is geenszins nieuw de klacht, dat het aantal dergenen, die met weinig of geen vak- of koopmansbekwaam heid als zelfstandig ondernemer een zaak beginnen, alle perken te buiten gaat. Mo gen al enkelen slagen, groot is het aantal dergenen, die bij gebrek aan kennis en er varing teleurgesteld uitkomen en zoodoen de het weinige kapitaal, dat zy als inzet in den strijd om een zelfstandig bestaan kon den bijbrengen, inboeten. Van mededinging die een heilzame selecteerende werking uit oefent, tot een rationeeler bedrijfsbeheer leidt of de kosten van voortbrenging op een lager peil brengt, is geen sprake. Veeleer wordt aldus een ongezonde concurrentie in de hand gewerkt, kapitaal vernietigd en door vermindering van de omzetten per on derneming daling van de kosten belem merd, wellicht zelfs prijsverhooging te weeggebracht. Alleen wie met het bovenstaande reke ning houdt, begrijpt waarom de gemiddel de levensduur der winkelzaken ontstellend kort, hun sterftecijfer ontstellend hoog is, getuige onderstaande door het economisch Instituut voor den Middenstand op grond van nauwgezet onderzoek bijeen gebrachte cijfers. L -j Van 109 kruidenierswinkels, in Mei 1928 te Tilburg geteld, bestonden er in Juli 1934 nog slechts 53. In het Hoefkadedistrict te 's-Gravenhage werden in 1927 95 kruide nierswinkels aangetroffen, waarvan er in Juli 1932 nog 36 „in leven" bleken te zijn. Tijdens een in acht gemeenten ingesteld onderzbek naar het euvel der uitverkoopen (November 1933/Februari 1934) verdwenen in 16 weken tijds 61 van de 2049 winkels, waarover zich het onderzoek uitstrekte. Teneinde in deze toestanden verbetering te krijgen, stelt de minister zich ten doel het verkrijgen van meer waarborgen in zake deskundigheid en financieele draag kracht van hen, die beoogen, zich in ge noemde takken van bedrijf als ondernemer te vestigen. De toeleg is daarbij niet, te waarborgen, dat slechts vo.komen voor hun taak berekende personen zich vestigen, maar alleen, den grooten stroom van onge- schikten te keertn, die zich, blijkens de cijfers, by voorkeur juist in deze zone van het oeconomische leven plegen te wagen. Daarneven ziet hij in een regeling in de zen trant de mogelijkheid, zij het langs in- directen weg, die in verschillende branches van het kleine bedrijf bestaande overbezet ting tegen te gaan. Het is te dien einde, dat de minister, als gezegd uitsluitend voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid zou wenschen aan te sturen op het geleidelijk tot stand brengen van een stelsel van vesti gingseischen, wel te verstaan in dien zin, at het ieder, die daaraan voldoet, vrijstaat, z*h als ondernemer te vestigen. Het inschakelen van de Kamers van oophandel en Fabrieken als wettelijke vertegenwoordiging van handel en nijver- za^ aan de uitvoering van de wet stei- l8 ten goede komen. Artikelen. voorziet in de mogelijkheid bij al- ,Ln}eenen maatregel van bestuur voor het van TU Van inrichtingen, waarin een tak j etaühandel, ambacht of kleine nijver- 1 zal worden uitgeoefend, ten aanzien aarvan het noodig is gebleken zekere nin n te steüen> een stelsel van vergun- g ',n *e voeren. Intusschen kan het wen- elyk blijken, deze regeling slechts voor Paalde gemeenten van toepassing te ver- aren en met name gemeenten ten plat- lande, waar b.v. de detailhandel of het l^bacht niet voldoende gedifferentieerd ZIJ"' daarvan uit te sluiten. minister acht het gewenscht, de mo- ykheid open te stellen, bij algemeenen aatregel van bestuur, uitzonderingen te aken ten aanzien van die soorten van zeer ne handels- en ambachtslieden, van wel e het voldoen aan vestigingseischen be- waarlijk te vergen is. Artikel 2 houdt met het bovenstaande re kening. Het in artikel 3 vervatte voorschrift be* reft de kern der beoogde regeling. Dat vestigingseischen niet zullen worden vastgesteld, dan nadat de Middenstands zaad omtrent deze belangrijke aangelegen heid is gehoord, ligt voor de hand. Het beginsel, dat degenen, die de leiding her inrichting zullen hebben, aan de vesti gingseischen moeten voldoen, brengt uiter aard met zich mede, dat ook beheerders, fi liaalhouders, e. d., daaraan zullen moeten voldoen. Het is gewenscht, in verband met het ge wicht van de beslissing der Kamers van Koophandel en Fabrieken, hiervan beroep open te stellen en wel bij den minister, die met de uitvoering van deze wet zal zijn belast. De minister acht het noodzakelijk, dat uit breiding van het in een bestaande inrich ting uitgeoefende bedrijf met een nieuwen taak van detailhandel, zoomede verande ring in de leiding eener inrichting, bij wij ziging in de personen van ondernemers of beheerders, tot op zekere hoogte aan de zelfde regeling, als voor de vestiging van een inrichting zal gelden, wordt onderwor pen. De regeling ten aanzien van de voortzet ting van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf brengt een eigenaardige moeilijk heid met zich mede welke die ten aanzien van de vestiging van een zoodanige in richting niet kent. Alvorens tot vestiging wordt overgegaan, kan het verkrijgen der betreffende vergun ning daartoe worden afgewacht; ten aan zien van de voortzetting van het bedrijf kan zulks in bepaalde gevallen niet wel mo gelijk zyn n.1. dat de gelegenheid ontbreekt om nog tydig een vergunning aan te vra gen of te verkrijgen, of, indien by over lijden b.v. de voortzetting reeds een feit is, alvorens tot aanvrage der vergunning kan worden overgegaan. Het wil den minister voorkomen, dat het hiertoe het beste is, de Kamer van Koop handel en Fabrieken een voorloopige ver gunning te doen verleenen, welke bij het definitieve vergunning door deze laatste zal worden vervangen. De voorloopige ver gunning sanctioneert de voortzetting op 't tijdstip der wijziging. De uitvoering van de beoogde regeling zal voor de K. v. K. niet onbelangrijke werkzaamheden met zich medebrengen. Het is billijk, dat de daaruit voortvloeien de kosten tot zeker maximum 10) op de belanghebbenden kunnen worden verhaald. Het niet nakomen van de voorschriften dezer wet dient te worden gestraft als een overtreding. De strafmaat houdt verband met de beteekenis der door deze wet te be veiligen belangen. Een bijzondere regeling eischt het geval, waarin een vergunning door misleiding van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is verkregen. De vergunninghouder heeft zich dan toegang tot het betreffende bedrijf weten te verschaffen zonder dat is komen vast te staan, dat aan de daarvoor gestelde eische in feite door hem wordt vol daan. Het belang van het bedoelde bedrijf, in het licht van de onderhavige regeling gezien, brengt mede, dat de op grond van onjuiste gegevens toegelaten ondernemer daaruit kan worden verwijderd- Jhovuiciaat 'ïlieuws De toestand van oud-pastoor van Meeuwen. Pastoor van Meeuwen, vroeger te Hei- loo, die door een zware maagoperatie dagen lang tusschen dood en leven zweefde, is thans zoover hersteld, dat hy om op te ster ken zijn intrek heeft genomen in het Julia-, naklooster. Na zijn herstel zal hij geruimen tijd naar het Zuiden van Frankrijk gaan. Geestelijk adviseur benoemd. Door mgr. Huiberts is als geestelijk ad viseur van de r.k. vereenigingen (vacature pastoor van Meeuwen) benoemd pastoor J. J. Muyen. Alleen voor den L.T.B. is nog niet in die vacature voorzien. Wit-Gele Kruis. De afd. van het Wit-Gele Kruis hield Vrijdagavond de eerste jaarvergadering in het Brunogebouw. De w.n. voorzitter open de met de mededeeling, dat dr. Engelman als voorzitter had bedankt. Als candidaat voor hem was gesteld dr. Schretlen. Voorts deelde spr. mede, dat er van de fusie met de Egmonden niets komt. Een ministerieel schrijven is ingekomen, waaruit bleek, dat dan de subsidie voor de t.b.c.-bestriiding in andere (slechtere voor ieder der afdeelin- gen) banen werd geleid. In behandeling kwam het jaarverslag vanaf de oprichting d.d. 2 Nov. 1934. Het ledental, begonnen met 423, is geste gen tot 446. Toch werd de klacht beluisterd dat er nog 250 katholieke gezinnen geen lid zijn. De wijkverpleegster heeft 2183 bezoeken afgelegd en 127 voor t.b.c.- gevallen. De moedercurgus is bezocht door 37 dames en de bakercursus door drie da mes. Dank werd gebracht aan zoovelen die steunden. De voorzitter stelde aan de orde de ver kiezing van een voorzitter. De heer van Ros- sum vond het juist als het geheele bestuur aftrad, daar de fusie thans is opgehe ven, doch bovendien is het bestuur gekozen voor één jaar. Als voorzitter werd gekozen dr. Schretlen. Herkozen werden de heeren C. Franken, J. Ranzijn en W. J. Brantjes en gekozen de heer M. J. G. van Rossum. De heer Franken gaf een financieel ver slag. Aan contributie is ontvangen 1205.75. Leeningen 1000 en 500 tegen 3t/2 en 4 pCt.) 1500, subsidies en giften 250. De rekening sloot met een nadeelig saldo van 1461.49. De schuld der vereeniging is 1500. De begrooting werd vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op 2324.50. De heer van Rossum vroeg waarom men op 400 subsidie van de gemeente rekent. De heer Franken: Het is aangevraagd en B. en W. zegden verleden jaar toe om ons als gelijkgerechtigden te behandelen met het Witte Kruis, of juister gezegd „Gezins verpleging", indien onze vereeniging levens vatbaarheid had, en dat is wel bewezen. Huis- en kraamverzorging. Meerdere le den meenden dat nog zooveel gezinnen af zijdig bleven of een afwachtende houding aannemen, omdat er geen huis- en kraam verzorging is. Het bestuur was ook wel overtuigd, dat het de vereeniging populair zou maken, doch men kan niet alles tegelijk. Te zijner tijd zal men er mede beginnen. Het bestuur kreeg mandaat om te handelen naar bevind van zaken, doch rekening te houden met den met zooveel kracht geuiten wensch. Nog werd besloten om statuten en huishoudelijke reglementen te laten druk ken. De heer Franken was niet zoo zeker dat alles maar van een leien dakje zou loo- pen. Er is geld noodig. Na gehouden rond vraag, volgde sluiting. Schippersvereeniging Schuttevaer. Bovengenoemde vereeniging kwam Za terdagavond in vergadering bijeen in het lokaal van C. Vijzelaar. De voorzitter, de heer J. Hoogland, wees in zijn opening op den rustigen voortgang waaronder de vereeniging verkeert en deel de mede, dat in zijn plaats de heer J. Kra mer zitting heeft genomen in de Kamer van Koophandel, wat op hoogen prijs werd ge steld. Hij riep een hartelijk welkom toe aan den heer v. d. Munde, secretaris der afd. Alkmaar. Gewezen werd op de omstandigheid, dat r.og geen palen zijn geslagen aan de sluis- kade. In het jaarverslag van den secretaris werd gewezen op de slechte tijdsomstandigheden waaronder de schippers verkeeren, wat hoofdzakelijk is te wijten aan de weinige aanvoeren ter markt. Gehoopt werd op een spoedige opleving. Mededeelingen werden gedaan aangaande de excursie naar den Wieringermeer. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1934 hebben bedragen f 262.41 en de uitgaven 134.97, saldo 127.44, over 1935 waren dje bedra gen: ontvangsten 217.44, uitgaven 221.65, nadeelig slot 4.21. Het ledental is van 42 gedaald tot 30. In het bestuur werd de heer J. Kramer herkozen. Voorstellen algemeene vergadering. Ver zocht zal worden spoedige wegname der oude brug te Schermerhorn ngar .Bepmstei; ter bevordering der scheepvaart. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek om de te maken hulpbrug aan de Bo- terhuizen 15 c.M. lager te maken als de thans bestaande spoorbrug, werd besloten daartegen bezwaar te maken, daar de scheepvaart hiervan last zou ondervinden. Een ingekomen verzoek betreffende de nieuw te maken overhaal te Heerhugowaavd welke enkele meters vooruit komt in de ringsloot, werd goedgevonden daartegen geen bezwaar te maken. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren H. v. d. Heerik en H. Oud. Aan de banne Noordscharwoude zal ver zocht worden vernieuwing der brug over het grenspad, daar deze gevaar oplevert voor het verkeer, rio »'J Enkele adressen «uilen gericht worden aan de resp..gemeentebesturen aan den Lan- gendijk om de vaartruit te diepen'op ver schillende punten. Aangesteld. In de algemeene vergadering van Inge landen van den Moerbeekpolder (bema- lings-installatie-Amerikaansche Windmeter is de omslag over 1936 vastgesteld op 5.50 per H. A. Uitvoering Aurora. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Aurora" in café Kamsteeg haar laatste uit voering in dit seizoen. De zaal was bijna geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Jb. Posch, de aanwezigen verwelkomde met den wensch, dat men het niet zou moeten betreuren gekomen te zyn. Onder regie van den heer S. Heringa had men het blijspel „de Firma Adam en Eva" ingestudeerd, en dat men met ijver gewerkt had bleek alras. De rollen waren in goede handen. De grimeur, de heer Visser, had van de spelers aannemelijke typen gemaakt. Er werd vlot gespeeld en de décors waren goed gekozen. Er werd hartelijk gelachen in de zaal, een bewijs dat het spel insloeg. „Aurora" heeft opnieuw bewezen, dat zij velen een prettigen avond bezorgen kan. De muziek van de A.B.C.-Bovs vroplijkte de pauzen op en hield de danslustigen nog urenlang aangenaam bezig. Floralia. Met algemeene stemmen werden als be stuursleden van „Floralia en Huisvlijt" al hier herkozen de dames T. Bruin, M. Sas Klinkenberg en de heeren J. Keizer en D. Potgieser. Brandstof verstrekt. Door het crisiscomité A is aan verschil lende ingezetenen brandstof verstrekt, en wel 6000 K.G. eierkolen. Benoemd. Mej. M. T. Molenaar is aangesteld tot tijdelijk adj.-directrice bij het Centr. Ge nootschap van kinderherstellings- en va- cantiekolonies te Egmond aan Zee. Geslaagd. Dezer dagen slaagde mej. C. Kastein al hier voor het practijk-diploma handelstypis te van de koninklijke vereeniging van leera ren. IS DE ZUIVEL WEEK GESLAAGD. Wij nemen, op verzoek, uit de „Vee- en Vleeschhandel" het volgende over: Heel Nederland werd verblijd met de propaganda voor het gebruik van meer zui velproducten. Groote plakkaten op de melk wagens met diverse opschriften als: drinkt meer melk, eet meer kaas en boter, deden opgeld. Ook door de radio werd propaganda voor het meerder gebruik van zuivelpro ducten gemaakt. Voorwaar, een zeer goed denkbeeld. Is de Zuivelweek geslaagd? Zoo vraagt men zich na afloop onwillekeurig af. Opper vlakkig beschouwd, ja, de propaganda was zeer intensief. Wij zagen zelfs in een onzer steden een kleinen optocht met muziek en eenige boerinnen, die reclame voor de na tionale producten maakten. Verschillende demonstraties voor de bereiding van spijzen met onze zuivelproducten zijn gegeven. Vereenigingen van huisvrouwen werden hierbij uitgenoodigd, kortom, al het moge lijke werd gedaan om onze huismoeders tot meerder gebruik van de nationale zuivel producten aan te zetten. Het is natuurlijk ónmogelijk om op directe resultaten van zulk een actie te wijzen, doch een flinke reclame in een of ander artikel zal wellicht tot meerder verbruik van dit artikel aan leiding geven. Zoo ook met deze zuivelaetie. Wij begrijpen dan ook volkomen, dat dit propagandamiddel, zoowel door de autori teiten als door de zuivelbonden en -berei- ders werd toegejuicht. Wat wij evenwel niet begrijpen is, dat het werk, dat men aan den eenen kant tracht op te bouwen aan de andere zijde weer even hard wordt gesloopt. Zoo er ooit een paradox bestaan heeft, dan is die hier aanwezig. Kaas, ons nationale product, wordt bijna in ieder huisgezin gegeten. Oud of jong, hoog of laag, arm of ryk, allen eten kaas op de boterham. Op schier iedere tafel prijkt kaas. De kaasfabrieken en kaasproducenten zijn dan Ook geweldige afnemers van melk. Hoe meer kaas er gegeten wordt, hoe meer melk er gebruikt kan worden. Grooter kaas- verbruik zal dan ook indirect tot betere melkprijzen leiden. Tot zoover is dus alles perfect in orde. Maar als er nu eens een concurrent op de voedingsmiddelenmarkt verschynt, die de kaas in meerdere of min dere mate verdringt? Het verschijnen van zulk een concurrent is lang niet denkbeel dig. In het destijds afgesloten handelsverdrag met Amerika werd o.m. overeengekomen, dat dit land 1 millioen gezouten paarden- vleesch zal mogen invoeren. Dit gezouten paardenvleesch wordt gemetamorphoseerd tot rookvleesch en is, het kan door niemand ontkend worden, een concurrent van de kaas. Wie de etalges der groote winkels be ziet, die een prachtige collectie kaas uit stallen, zal in 9 van de 10 gevallen het rookvleesch tusschen de diverse kaassoor ten in zien staan. De laatste jaren is de in voer van gezouten Amerikaansch vleesch geducht afgenomen. Het bedroeg in 1935 562.000 K.G. Thans in 1936 worden we bedreigd met een invoer van 1 millioen K.G., die we heel best kunnen missen. De verkoop van in- landsch rookvleesch is voor de paarden- slagers immer een belangrijke bron van in komsten geweest. De paardenslagers kunnen heel gemak kelijk aan de vraag van inlandsch rook vleesch voldoen. Een grootere buitenland- sche invoer zal dan ook nog een verder stuk van het toch al zoo sterk gekrompen debiet der paardenslagers afknijpen. Daarnaast zal deze invoer onherroepelijk andere producten voor de boterham ver dringen en dit zal in de eerste plaats de kaas zijn. Door dezen nvoer wordt dus de inlandsche consumptie van kaas bedreigd. Niet te ontkennen is dus het feit, dat men aan den eenen kant de consumptie der zui velproducten wenscht te stimuleeren en voor propaganda 1 millioen gulden beschik baar stelt in de hoop, dat daardoor het ver bruik van kaas en boter zal stijgen, terwijl men aan den anderen kant 1 millioen K.G. gezouten vleesch eveneens bestemd voor de boterham binnen laat. Zoo ergens, dan kan men toch zeker hier van een paradox spreken. OP SMOKKELAUTO GESCHOTEN. Zeshonderd kilo suiker in beslag genomen. De vervoerder ontkomen. Gisteren vroeg werd het dorp Chaam aan de Belgische grens opgeschrikt door 'n aantal revolverschoten, die midden in het dorp, snel achter elkaar werden gelost. Drie kommiezen, die op weg waren naar het veld, zagen n.1., toen zij midden in het dorp vlak bij het raadhuis gekomen waren, uit de richting Ulicoten met groote snelheid 'n auto naderen. Eén der kommiezen reed per rijwiel iets vooruit, om met de roode dou ane-vlag een stopsein te geven, terwijl de andere twee zich terugtrokken, om, wan neer de automobilist aan het stopsein geen gevolg gaf, handelend te kunnen optreden. Op het stopsein van den eersten kommies dimde de automobilist even de lichten, om direct daarna zijn lampen weer te ontste ken en in volle vaart door te rijden. De beide andere kommiezen trokken hun re volvers en schoten deze op korten afstand op de auto leeg. Eèn der voorbanden werd daarbij stuk geschoten, terwijl een paar andere kogels door den motorkap heen in de radiateur terecht kwamen, waardoor deze lek geraakte. Niettemin reed de auto, na even hevig geslingerd te hebben, door. De kommiezen zetten per rijwiel de achtervol ging in, waarbij zij het spoor van de auto konden volgen, doordat het water uit de radiateur liep. Even buiten Chaam bleek 't spoor af te buigen naar den weg naar Gra zen, zoodat de automobilist blijkbaar wilde trachten, op Belgisch grondgebied te ko men. Ten slotte is hem dit toch niet gelukt, want een klein eindje dezen weg op von den de kommiezen de auto in een weiland staan. De auto, die waarschijnlijk ergens gehuurd was en voor en achter twee ver schillende nummers had, bleek geladen te zyn met 600 kg. suiker. De smokkelaar had inmiddels een goed heenkomen gezocht en kon niet worden aangehouden. Er zijn aan wijzingen, dat deze smokkelaar de uit het bewakingsgebied uitgewezen C. was, die eenige weken geleden met een auto met margarine te Rotterdam werd aangehou den, doch die inmiddels weer op vrije voe ten was gesteld. Van welken omvang de smokkelarij nog steeds is, blijkt wel uit het feit, dat de kom miezen te Chaam in Maart 2000 k.g. smok kelwaar en 27 fietsen hebben verkocht. MET EMMER WATER GESMETEN. By een ruzie in een huis op de Rozen gracht te Amsterdam heeft Zondag een bovenbewoner een emmer vol water de trap afgesmeten, bovenop het hoofd van de tegenpartij-in-de-ruzie. De vrouw kreeg dientengevolge een hersenschudding. DE DIENST AMSTERDAM— ENKHUIZEN—LEEUWARDEN. Een vierde sneltrein en een vierde bootaansluiting? Van officieuze zijde verneemt de Enk. Crt., dat in de concept-dienstregeling, die is opgemaakt voor de op 15 Mei ingaande zomerdienstregeling, de mogelijkheid onder het oog is gezien in plaats van dagelijks drie booten, vier booten te laten varen en wel in aansluiting op een in te leggen vier den sneltrein. De boemeltrein van half 12 zou blijven, daarnaast zou een sneltrein worden inge legd, die enkele minuten later aankomt. De veerboot, die te half 10 te Enkhuizen arriveert, zal dan om 12 uur weer vertrek ken. Zoo ook in omgekeerde volgorde; de boot die om half 10 van Enkhuizen vertrekt, zal reedc om kwart na 12 terug zijn en in aan sluiting daarop, zal eerst de nieuwe snel trein en daarna de boemeltrein vertrekken. De bedoeling van deze groote verbetering is duidelijk. Nu de daling van het reizigers- vervoer blijkbaar tot stilstand is gekomen, zal alles in 't werk worden gesteld dit thans weer omhoog te brengen. En het groote hiaat tusschen morgen- en middagsneltrei nen is op bovenaangegeven wijze geheel komen te vervallen. HEIDEBRAND BIJ EIBERGEN. In den namiddag van gisteren is een hei debrand ontstaan in de buurt van Holter- hoek onder de gemeente Eibergen. Niette genstaande het blusschingswerk dadelijk ter hand werd genomen, werd een aangren zend dennenbosch door het vuur aangetast. Een oppervlakte van 3 H.A. heide en den nenbosch verbrandde. De oorzaak van den brand is vermoedelijk onachtzaamheid met vuur. 191. Bij het laatste gerecht legde de kellner de reke ning op tafel. „Is de patroon ook aanwezig", vroeg Pat, en toen de kellner bevestigend antwoordde zei hij: „roep hem eens even hier". De eigenaar van het restau rant verscheen. 192. „Wat is er van Uw dienst", vroeg de man be leefd?" Ik wou eens vragen", begon Pat, of U hier wel eens gasten krijgt die hun rekening niet betalen". „Neen nooit", antwoordde de man verbaasd. „Maar stel eens voor dat er iemand komt die niet betaalt, wat zou U dan doen", hield Pat vol.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7