DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hetvoorioopig Duitsche antwoord De zitting van den Volkenbondsraad. No. 72 Woensdag 25 Maart 1936 138e Jaargang Een resolutie. Mot voorloopige Duitsche antwoord. Redevoering van hitier. Zoo is het thans. Actueeler dan ooit! Alkmaarsche Courant. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENl Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. IIF.RMS. COSTER ZOON, Voordaro C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. krak, Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. De Volkenbondsraad is gistermiddag om 4 uur in besloten zitting bijeengekomen. Ook de Duitsche vertegenwoordigers von Hoesch en Dieckhoff waren aanwezig. De Raad aanvaardde een resolutie, welke als volgt luidt: „De Raad zegt den vertegenwoordiger van 't Vereenigd Koninkrijk dank voor zijn mededeeling van 20 Maart, waarin kennis werd gegeven van den tekst der voorstel len, die op 19 Maart door de vertegenwoor digers van de leden van den Volkenbond die het pact van Locarno hebben onderteekend, werden opgesteld en die de respectievelijke regeeringen op het oogenblik bestudeeren. De Raad is van meening, dat het optre den van den Raad voor het oogenblik ge schorst moet worden op grond van de be sprekingen die thans aan den gang zijn. Hij noodigt deze regeeringen uit hem op de hoogte te houden van de ontwikkeling dezer besprekingen, en besluit weer bijeen te komen zoodra de omstandigheden zullen aangeven, dat het wenschelijk is het on derzoek der kwestie voort te zetten". De huidige buitengewone zitting van den Raad zal te Geneve waarschijnlijk over een tiental dagen worden voortgezet. Het verloop van de zitting. De motie tot verdaging der zitting, die door Stanley Bruce wordt ingediend, gaf geen aanleiding tot levendige debatten. De Duitsche vertegenwoordigers maakten geen bezwaren. .- Het Duitsche antwoord. Eden, die tevoren reeds de Duitsche de legatie het memorandum van de Locarno- mogendheden ter hand had gesteld, zou gisteravond onmiddellijk na zijn aankomst in Londen contact zoeken met von Ribben- trop, teneinde mededeeling te krijgen van het Duitsche antwoord. Eden zou dit ver volgens ter kennis brengen van de Fran- sche-, Belgische- en Italiaansche gedele geerden. Paul Boncour zal vandaag nog 'n onderhoud hebben met Eden en dan des middags om 4 uur uit Londen vertrekken. Officieel communiqué. Aan de pers is het volgende officieele comniuniqé verstrekt: „De Volkenbondsraad is bijeen gekomen onder voorzitterschap van Stanley Bruce, in bijzondere zitting. De voorzitter herin nerde den Raad er aan, dat deze mededee ling had gekregen van een document dat zekere voorstellen behelst, die thans in studie zijn en die afkomstig zijn van de Locarno-mogendheden. Er is evenwel geen officieel beroep gedaan op den Raad en een der onderteekenenden mogendheden heeft bekend gemaakt, dat geen enkele be slissing was genomen. De Raad wordt niet uitgenoodigd te han delen en ook werd geen beroep op hem ge daan krachtens artikel 11 van het hand vest. De voorzitter is van meening, dat de raad den plicht heeft de maatregelen te ne men, die hem wenschelijk voorkomen. Hij gelooft dus, dat deze zitting niet gesloten, maar verdaagd moet worden en bijeen zal moeten komen, zoodra het mogelijk zal lij ken uit de huidige moeilijkheden te ko men. Na van gedachten te hebben gewisseld heeft de Raad toen een hierboven ver melde resolutie aangenomen. Overeen gekomen werd den voorzitter machtiging verleenen den Raad bijeen te roepen, zoodra hij dat noodig mocht oordeelen en dat de andere eventueele zittingen van de uidige buitengewone zitting van den Raad e Geneve zullen worden gehouden. De Duitsche ambassadeur Von Rib- bentrop heeft gisteravond den Britschen minister van buitenlandsche zaken, An- thony Eden, het volgende voorloopige antwoord op het hem op 19 dezer over handigde document der Locarno- mogendheden ter hand gesteld: Op 19 Maart heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, mr. Eden, den te Londen vertoevenden ambassadeur, Von Ribbentrop, voorloopig mededeeling gedaan van het betreffende ontwerp van een voor stel der Locarno-mogendheden. Na de over handiging van dit document werd de Duit sche regeering uitgenoodigd, haar standpunt hieromtrent kenbaar te maken. Wanneer de Duitsche regeering thans aan dezen wenscb gevolg geeft, moet zij ter inleiding nog eens de grondslagen en den gedachten gang uiteenzetten, waaruit de in nerlijke noodzakelijkheid harer houding zal blijken: 1. De Duitsche Rijksregeering heeft, in de overtuiging, dat door het Fransch—Russische militaire bondgenootschap de juridische en politieke voorwaarden voor het Rijnpact van Locarno zijn opgeheven, harerzijds besloten, de volle souvereiniteit over het geheele Duitsche Rijksgebied eindelijk weder te her stellen. Zij heeft echter de Duitsche troepen in dit gebied van het Duitsche rijk niet laten binnenmarcheeren, om daarmede een daad in haar eigen belang te verrichten, doch zij heeft zich tot deze daad genoodzaakt ge zien om daarmede voor Duitschland de voor' waarden te scheppen, waaronder het tot een nieuw accoord inzake een duidelijke en redelijke organiseering van den Europee- schen vrede kan toetreden. Deze voorwaarde zal te allen tijden slechts gevonden kunnen worden in een volkomen rechtsgelijkheid der tot een dergelijk gemeenschappelijk optre^ den besluitende landen. Derhalve moet deze Duitsche daad waardoor ten slotte de volle souvereiniteit van het Duitsche Rijk in zijn eigen gebied wordt hersteld, niet gescheiden worden van de door de Duitsche regeering aan de andere volken voorgestelde accoor- den tot algemeene waarborging van den Europeeschen vrede. Wanneer de andere staten en regeeringen bereid zouden zijn ook hunnerzijds te zoeken naar den weg, welke naar een dergelijke nieuwe waarbor ging van den Europeesche vrede leidt, dan kunnen zij echter niet de elementaire grondslagen en voorwaarden van een derge lijke op de toekomst gerichte ontwikkeling van tevoren van de hand wijzen. Want hier over dient klaarheid te bestaan. Duurzame accoorden tusschen de Europeesche volke ren, met het doel een werkelijke waarbor ging van den vrede kunnen slechts gesloten worden in een atmosfeer van begrijpende erkentelijkheid en rekening houdend met de natuurlijke gelijke levens- en politieke rech ten van alle daarbij betrokken volkeren. Wanneer bij hetscheppen van een nieuwe orde in Europa begonnen wordt met de oude methoden van een door haat ingegeven onderverdeeling der vol keren in meer en minder gerechtig den, in onteerde en eervolle of zelfs in dicteerende en onderworpene, moet dit, omdat men onder de oude en verderfe lijk gebleken voorwaarden is begonnen, tot het zelfde resultaat leiden, d.w.z. de nieuwe regeling zal niet beter zijn dan de oude. Het zou voor de verdere ontwikkeling in Europa nuttig zijn, wan neer men aan alle zijden zou willen be grijpen, dat verdragen en dictaten in het leven der volkeren een juridisch verschillende waardeering ontvangen. Het dictaat zal wel voor den overwin naar een rechtsaanspraak schijnen in te houden, maar door den overwonnene steeds beschouwd worden als een tegen het recht in geschiede usurpatie en dienover eenkomstig worden beoordeeld. Verdragen, die door gelijkgerechtigden uit vrijen wil en uit vrije overtuiging gesloten worden, kunnen er aanspraak op maken, van beide verdragspartijen denzelfden en duurzamen heiligeneerbiedteondervinden. Duitschland heeft met het herstel der solvereiniteit in zijn rijksgebied eerst de voorwaarde tot stand gebracht om dergelijke werkelijke verdragen te kunnen afsluiten. Tot dit doel en onder deze voorwaarde heeft de Duitsche regeering van haar kant de be kende voorstellen gedaan, waaraan zij ook thans nog vasthoudt. Het voorstel betreffende een ontwerp verdrag, waarvan de Duitsche regeering door den Britschen minister Eden in ken nis werd gesteld, mist echter iedere voor waarde voor de organisatie met succes van een werkelijken, duurzamen vrede, aangezien het allereerst opgebouwd wordt op een voor een groote natie ondragelijke discriminatie en op een wederom reeds van te voren gepoogde constateering van niet-rechtsgelijkheid van Duitschland met de andere staten. Wanneer de Duitsche regeering haar toestemming zou geven tot dit voorstel, dan zou zij deelnemen aan de schuld voor alle daaruit noodzakelijkerwijze voort vloeiende, innerlijke, voortdurende afwij zing van de onder dergelijke voorwaarden het Duitsche volk opgedrongen deemoedi- gende onderwerping. Dit zal de Duitsche Rijksregeering echter niet doen. Want het is volgens alle historische ervaring onmo gelijk op een zoodanige basis een werke lijken en duurzamen, want uit vrijen wil en in gelijkgerechtigdheid van alle kanten, gesloten en daarmede gerespecteerden vre de te vestigen. De Duitsche Rijksregeering moet derhalve al die bepalingen van het voorstel der Locarnomogendheden afwy- zen, welke in staat zijn de eer der natie wederom te diffameeren of de rechtsge lijkheid in twijfel te trekken, resp. op te heffen. 4. De Duitsche regeering en het Duitsche volk hebben den diepen, ernstigen wensch na herstel van de volledige onafhanke lijkheid en souereiniteit van het Rijk een groote bijdrage te leveren aan den Euro' peeschen vrede. Wij zijn er verder van overtuigd, dat alle pogingen om door eco nomische conferenties een verbetering tot stand te brengen van den socialen toestand der volkeren in Europa zoo lang vergeefs zal zijn als het niet gelukt den Europee schen volkeren zoowel als hun politieken en economischen leidingen het gevoel te geven van een onvoorwaardelijke en voort durende veiligheid. Deze veiligheid kan echter slechts liggen in een voor langen tijd gegarandeerde vastheid van den vrede. De Duitsche regeering verheelt zich niet, dat de wereld op dezen vrede als een van de zekerste bases voor een weer toene mende welvaart der volkeren meer prijs stelt dan op welke in economisfhe confe renties door onderhandelingen tot stand te brengen hulp, ondersteuning of bevrijding van lasten ook. Op grönd van deze overtuiging heeft de Duitsche regeering haar voorstellen voorgelegd ter internationale bespre king. Wanneer zij derhalve gedwon gen is het haar voorgelegde voorstel voor een ontwerp-verdrag der Locar nomogendheden af te wijzen op al die punten, welke de eer en de rechts gelijkheid van de Duitsche natie be treffen, gelooft zij echter ook, op grond van de erkenning van haar mede-verantwoordelijkheid voor het lot der Europeesche volkeren, gevolg te moeten geven aan de voorstellen van de Koninklijke Britsche Regee ring, maar van haar kant door de in diening vanmogelijke nieuwe voor stellen bij te dragen tot een oplossing van de Europeesche kwestie. De Duitsche regeering zou derhalve ook in dit document niet willen uitweiden in bijzonderheden over de door haar af te wijzen punten, maar zy zou zich dit willen voorbehouden om dit haar afwijzende standpunt in verband te brengen met een nieuw, diepgaand voorstel voor de over winning van de Europeesche crisis, dat zij besloten heeft uit te werken. Zij zal dit voorstel aan de Koninklijke Britsche Re geering overhandigen met den oprechten wensch, dat het deze regeering dan mis schien mogen gelukken daarin een basis te vinden voor het inleiden van die onder handelingen, welke den Europeeschen volkeren den vrede en hun economische en sociale leven een nieuwe bevruchting moeten geven. Op grond hiervan moet de Duitsche re geering de Koninklijke Britsche Regeering mededeelen, dat zij deze week van de laat ste voorbereiding van haar 'verkiezingen zuiver technisch niet meer in staat is een zoo omvangrijk en zoo zeer te overwegen werk gereed te krijgen. Zij acht het boven dien noodzakelijk den ambassadeur Von Ribbentrop ter mondelinge opheldering van eenige belangrijke problemen op Dins dag 24 Maart nogmaals naar Londen te zenden. De Duitsche regeering zal dan Dinsdag 31 Maart haar diepgaand stand punt met haar positieve voorstellen ter beschikking stellen van de Koninklijke Britsche Regeering. Voor een ontzaggelijke menigte heeft rijkskanselier Hitier gisteravond in de Duitsche hoofdstad een redevoering ge houden binnen het kader van de ver kiezingscampagne. Hij ving aan met uiteen te zetten, dat in Duitschland geen dictatuur bestaat, bewijze de ver schillende volksstemmingen, die reeds gehouden zijn. Ook spreker zeide aan een democratie te gelooven, alleen aan een andere dan die in de z.g. democra tische landen. Zijn rede vervolgende gaf Hitier een be schouwing over den economischen toestand, zooals de nat.-soc. beweging die by het aan het bewind komen vond, de groote verwar ring en gespletenheid in partijen, groepen, confessies enz. De noodzakelijke eenwording van Duitschland is uiteraard voor velen die tradities zagen vergaan pijnlijk, maar wat zou er van Duitschland zyn geworden wan neer men er niet in geslaagd was de eenheid in het land te vestigen. Hoe zou Duitschland hebben kunnen bestaan tegenover de sterke staten met hun krachtige tradities. Duitsch land zou een besmettelijk gebied geworden zyn in Europa, van waar uit 't bolsjewis me zich steeds verder zou hebben verspreid. Duitschland is echter niet alleen een een heid geworden, het is ook sterker geworden, bezield door een anderen geest, een anderen wil en een ander geloof. Hitier zeide het vaste vertrouwen te hebben, dat Duitsch land zijn eereplaats tusschen de andere vol kekrekn wederom zal gaan innemen. Dat Duitschland zwak was, dat was erg, maar dat men in het buitenland met die zwak heid als met een vaststaanden factor reke ning hield, dat was nog veel erger. Hieraan is nu echter een einde gekomen. In Duitsch land heerscht thans geen tweedracht, geen verraad meer. Maar Duitschland wil ook geen andere volkeren onderwerpen, wil geen andere volkeren tot Duitschers maken. Hitier zei er zelfs niet den minsten prys op te stellen wanneer anderen de Duitsche de mocratie zouden willen trachten na te boot sen. Duitschland wil met de anderen in vrede leven, maar deze vredelievendheid moet men niet gelijk achten met karakter loosheid. Duitschland zal in geen geval ca- pituleeren voor de privileges van anderen. Wanneer anderen, aldus riep Hitier uit, zich vastklampen aan letters en pa ragrafen, dan klamp ik mij vast aan de eeuwige moraaL Voor anderen mogen paragrafen bestaan, voor mij bestaat het eeuwig levensrecht. Duitschland zal niet toestaan, dat uit letters en para grafen Duitsche schuldbekentenissen worden gehaald. Duitschland zal de eer der natie niet prijsgeven. Dit zeide spreker niet als enkel man, maar als door het volk gekozen leider en als ver tegenwoordiger van het geheele volk. Het wezen der volkeren zal altijd blijven wat het is, de opvattingen der staatslieden kun nen veranderen. Hitier heeft den vasten wil Duitschland als vrije en rechtsgelijke staat weer in te schakelen in het geheel. Wie ge looft, dat dit aan Duitschland niet kan wor den toegestaan, mag het woord vrede niet in den mond nemen, die weet niet wat vrede is, die gelooft niet aan den vrede. Men moet thans een oude periode afslui ten. Men moet thans luisteren naar een hooger verstand en plaats inruimen aan een hoogere gerechtigdheid. Wanneer men vraagt, wat eer is, antwoordt spr. daarop: eer is leven, fatsoenlijk leven. Als individu, zoo zeide Hitier, heb ik principes waar ik geen afstand van doe. Mijn eer is niet min der dan die van een ander, mijn belangen zijn niet geringer dan die van een ander en ik heb ook geen andere plichten dan een ander. Als politicus denkt Hitier niet an ders. Ook volkeren kunnen niet leven zon der de principes welke men als particulier niet zou kunnen laten varen. Duitschland wil anderen volken niet hun vrijheid en vrede ontnemen, maar Duitschland wil zijn eigen vrijheid en vrede hebben. En wanneer men Hitier vraagt waarom dit alles nu heeft moeten geschieden, ant woordt hij daarop: omdat ik nu leef en om dat ik weet, dat het nageslacht niet vol brengen kan, wat de ouders niet tot stand hebben gebracht. Wanneer de groote men- schen eerloos zijn, kunnen kinderen ook niet anders dan eerloos blijven. Onze gene ratie, aldus spreker, is ineengestort, onze generatie moet ook weer opstaan. Wanneer de Europeesche vrede niet op een ander ni veau gevestigd kan worden, zal de tijd aan breken, dat die vrede niet meer kan be staan. Het is geen vrede, welke alleen op paragrafen steunt. En, zoo riep spreker uit, ik geloof niet, dat er één volk is in Europa, dat zijn nabuur-volk wil onderdrukken en vernederen. Dat kunnen alleen politici wil len, die het eeuwig leven der volkeren niet begrijpen. Wat andere staatslieden voor hun eigen volk met verontwaardiging van de hand zouden wijzen, moeten zij niet met verba zing door Duitschland op dezelfde wijze zien verwerpen. In dit opzicht treedt Hitier al leen maar op zooals het volk dat wil. Het geheele Duitsche volk is vastbesloten de discriminatie die men thans van Duitsch land eischt, van de hand te wijzen. Niet één man is daartegen in opstand gekomen, neen, het geheele volk staat daartegen op. Het is de wil van het volk om in vrede en vriend schap met de andere volken te leven en deze vrede moet hecht verankerd worden. Maar het is onmogelijk, dat dit volk nog langer deemoedigingen van onbehoorlijk ka rakter verdraagt. Een zeer belangrijk bericht komt er op het bureau van het A. N. P« binnen. Actueel nieuws voor alle dagbladen Maar pas over een half uur is de radio beschikbaar en helaasde avondbladen kunnen het niet meer opnemen. Over 2 weken werkt de TELEX I Dan gaat zoon bericht onmiddellijk door en het staat even later in de krant! Over 14 dagen j Zij, die zich met 1 April a.s. vöor minstens 3 maanden abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers franco en gratis. Het doel .van Duitschland is zeer dui delijk. Het wil meester in eigen huis zijn. Het wil zich niet mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere volkeren, maar duldt ook niet, dat anderen op grond van paragrafen zich in de binnenlandsche aangelegen heden van Duitschland mengen. Hitier kondigde in dit verband aan, dat hij wat Duitschland werkelijk wil, de vol- gende week Dinsdag nog duidelijker zou herhalen. Dan wil hy de wereld toonen, wat wel mogelijk is, zooals hij vandaag getoond heeft wat onmogelijk is en wat Duitschland nooit zal aan vaarden. Men heeft van de Duitsche regeering een geste gevraagd. Hitier gelooft niet, dat de wereld op dit terrein verder kan komen. Hij is geen leider van het Duitsche volk om gestes te doen, hij heeft de opdracht de Duitsche eer en den Duitschen vrede te verdedigen en dat zal hij ook doen. Wat een symbolische handeling betreft, die heb ik reeds voltrokken, aldus riep Hitier uit en ik roep het volk op om op 29 Maart de wereld symbolisch te toonen, dat deze geste zyn wil is. Andere staatslieden mogen een beroep doen op hun volk zich uit te spreken over htm principes. Laat zij hun volken vragen wat zy nu werkelijk willen. Spreker is er van overtuigd, dat de volken zelf veel ge zonder van opvattingen zijn dan wat de staatslieden als recht wenschen te beschou wen. Tenslotte riep Hitier zijn toehoorders op op 29 Maart over hem recht te spreken. Drie jaar lang heeft spreker zyn plicht gedaan, thans is het aan het Duitsche volk zijn plicht te doen. VLIEGTUIGESKADER HORST WESSEL. De rijksminister voor de Luchtvaart en opperbevelhebber van de Luchtstrijdkrach ten maakt het volgend decreet van den Führer en Rijkskanselier bekend: De opperste leiding der S. A. heeft mij op 20 Maart 1935 ter gelegenheid van mijn verjaardag namens de geheele S. A. een vliegtuiggroep van drie escadrilles met in het geheel 27 jachtvliegtuigen ten geschen ke gegeven. Ik beveel, dat dit op 1 April 1936 te Dortmund te stationeeren vliegtuig eskader voortaan „vliegtuigeskader Horst Wessel" zal worden genoemd. Officieren, onder-officieren en manschap pen van dit eskader dragen op de tuniek 'n herinneringsband met den naam: eskader Horst Wessel. Nadere bepalingen daaromtrent zullen worden uitgevaardigd door den Rijksmi nister voor de Luchtvaart. Wanneer ik aldus een vliegtuigeskader den naam Horst Wessel verleen, doe ik dat in der#wensch de nauwe verbondenheid van de nationaal socialistische beweging, speciaal van mijn S. A. met de jonge Duitsche vliegergroep tot uitdrukking te brengen; ik doe dat ook in zekerheid stryd- geest en bereidheid tot offers, zooals deze Horst Wessel hebben bezield, de hooge deugden van ons luchtwapen zijn en moe ten blijven. Moge ook dit eskader by de in achtne ming van deze deugden steeds ten voor beeld strekken. Berlijn, 24 Maart 1936. w.g. Adolf Hitier. DAK VAN FABRIEK INGESTORT. 200 arbeiders gedood. Tengevolge van het instorten van het dak eener in aanbouw zijnde jutespinnerij in Nepal (Britsch-Indië) zouden 200 in- heemsche arbeiders zijn gedood en tal van anderen gewond.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1