Agenda Stad m Omqevaut 'lüeer&ecicht „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." Fransche vrachtboot vergaan. Kwakzalver drijft menschen in den dood Open brief van een medicus. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer In de catacomben van Parijs (detective-film); hoofdrollen Warner Oland, Mary Brian, Thomas Beek, Erik Rhodes. Extra nummer; De grensroovers (sens.); hoofdrol Buck Jones. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het complot der 39 stappen (sens.); hoofdrollen Madeleine Carroll en Robert Donat. Toe gang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Anna Karenina (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Fredric March. Toegang 18 jaar. Donderdag 26 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing met licht beelden voor de N. R. V. 8 uur, Harmonie, opvoering operette Ko ning Midas door Jonker's koorklassen. Vrijdag 27 Maart 8 uur, café van Gemeren te Heiloo, verga dering Witte Kruis. „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. Negen passagiers verdronken? Volgens bij de firma Erhart en Dek kers te Rotterdam, agenten van de Soc. Naval Cannaise, ontvangen berichten, is het vrachtschip „Boree" van de Fransche maatschappij in den afge- loopen nacht tijdens mist in de nabij heid van Huil gezonken, waarschijnlijk na met een ander vaartuig in aanraking te zijn gekomen. Wat het lot der be manning, welke vermoedelijk uit 20 personen bestond, betreft, beschikt men alleen over de mededeeling, dat 6 der opvarenden zijn opgepikt door één van de Spaansche Mendi-booten. Omtrent de overigen is nog niets bekend. Nader vernemen wij: De equipage van het vergane schip be stond vermoedelijk uit 22 personen. Onder de geredden bevond zich de kapitein, die nog meedeelde, dat hij drie lijken heeft zien drijven. Het schip was van de Tyne naar Frankrijk vertrokken met een lading steenkool aan boord. Verder nam het schip een lading ijzererts op, bestemd voor het hoogoven-bedrijf van IJmuiden. Het schip deed vrij regelmatig de haven van IJmui den aan voor het lossen van erts. Het schip had een inhoud van 1882 bruto register ton en was gebouwd in 1921. Volgens bij den agent te Rotterdam ont vangen berichten zouden in totaal 15 leden der bemanning zijn gereed, zoodat er dus vermoedelijk nog 7 worden vermist. De reddingbooten kruisen nog steeds rond op de plaats waar de „Boree" is ver gaan. Reeds heeft men in de buurt van het wrak drie lijken zien ronddrijven. De kapi tein van de „Boree", die tot de geredden behoort, heeft bevestigd, dat de bemanning 22 leden telde. Aangezien in totaal 13 schip breukelingen zijn opgepikt, vreest men, dat bij deze scheepsramp 9 personen om het leven zijn gekomen. NOODLOTTIGE STEEK MET MESTVORK. Tragisch ongeluk te Hulsthorst. Terwijl de beidé ongehuwde broers H. en J. Haze, die een boerderij bewo nen aan den Varelscheweg te Hulst horst, bezig waren een stal uit te mes ten, had J. Haze het ongeluk zijn 68- jarige broer met een mestvork in het hoofd te steken. De verwondingen, wel ke deze tengevolge daarvan opliep, ble ken zoo ernstig te zijn, dat de man, hoewel terstond geneeskundige hulp was ingeroepen, gisteravond aan de ge volgen is overleden. DRANK DE OORZAAK VAN ONGELUK. Oude man doodelijk gewond. Gisteravond heeft op de Loo-laan te Apeldoorn een ernstige aanrijding plaatsge had. Bij het oversteken van den rijweg ter hoogte van de Groote kerk is de 70-jarige J. Feith, door een auto, bestuurd door v. H. uit Apeldoorn, gegrepen. Ernstig gewond werd F., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij hedenochtend zonder bij kennis te zijn gekomen aan de opgeloopen verwondingen is overleden. MEISJE DOOR AUTOBUS ZWAAR GEWOND. Ernstig ongeluk te Oegstgeest. Hedenmorgen heeft op den Abtspoel- weg te Oegstgeest een ernstig ongeluk plaatsgehad. De 19-jarige mej. A. Kniest, die met de fiets van het erf van haar woning den weg opreed, botste tegen een autobus van de firma Maarse en Kroon komende uit de rich ting Leiden. De chauffeur van de bus trachtte nog door sterk naar links uit te halen een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem evenwel niet lukte. Het meisje bleef met een ernstige hersenschudding op den weg liggen. De autobus kantelde in den links van den weg loopende sloot. De inzittenden kwamen met den schrik vrij* De auto bus is zwaar beschadigd. Het gewonde meisje is naar het ziekenhuis te Lei den vervoerd. Haar toestand is ernstig. TAXI-DRAMA TE HAARLEM. Een chauffeur, die door zijn pas sagiers om den tuin wordt geleid. Gisteravond om half negen arriveerde voor het station te Bloemendaal een taxi, waarin gezeten waren de chauffeur en een passagier. De passagier, die in Haarlem in een auto was gestapt, verzocht den chauffeur even zijn koffers en wat sigaren van het station te halen, terwijl de passagier in de auto zou blijven zitten. De'chauffeur voldeed aan dit verzoek, doch de dienstdoende ambtenaar van het depot kon geen koffers afstaan, omdat hem het voor de koffers noadige biljet niet ge geven kon worden. De chauffeur had het niet ontvangen. Hy ging naar de auto te rug,' om het biljet aan den passagier te vra gen. Toen hy buiten het station kwam, be merkte hij, dat passagier en taxi waren verdwenen! De politie is van de verdwijning in ken nis gesteld en bezig om den wagen op te sporen. Het nummer der auto is GZ 23225. De taxi is een zespersoons voertuig merk Nash en donkerblauw gekleurd. De passagier is een jonge man van don ker uiterlijk, gebrild en ongeveer 30 jaar oud. Het is niet onmogelijk, dat men met een wraakneming te doen heeft in verband met een kwestie over het eigendomsrecht van de auto. De kwakzalver heden ochtend gearresteerd. Wy maakten dezer dagen melding van een sterfgeval te Dedemsvaart, tengevolge van de „behandeling" door een kwakzalver van een ernstig ziektegeval. Dr. J. de Clercq Zubli schreef naar aan leiding van dit geval een „Open Brief" in de Dedemsvaartsche Courant, die wij hieron der laten volgen: Herr Fick! Terwijl ik dit schrijf, is een patiënte van mij stervende. Een zorgzame moeder zal over eenige oogenblikken aan haar gezin worden ontnomen. Het is zoo droevig! Maar het is niet anders. Herr Fick! Van dit heengaan draagt gij de schuld. Mijn patiënte had reeds een crisis door gemaakt. De behandeling met herhaalde in spuitingen was zeer pijnlijk geweest. Angst voor die pijn, (waarvoor zij, in tegenstelling met de meeste anderen, blijkbaar zeer ge voelig was) deed haar de geregelde verdere toediening van het geneesmiddel weigeren. Langzaam maar zeker ging toen haar toe stand achteruit en tenslotte werd een snelle en juiste hulp dringend noodig. Die hulp kón haar gegeven worden, Herr Fick. Angst voor pijn dreef haar naar u. „Men" had haar dat geraden. En wat deed gij, Herr Fick? Wat deed gij, toe ndaar die doodsbleeke vrouw tot u kwam, om hulp? Gij, die zoogenaamd alle ziekten uit 's menschen oog weet te lezen! Hebt ge dan toen in die bloedlooze moede oogen nóg niet den dood gezien! Iedereen toch die haar kende en haar zag, maakte zich zorgen over haar. En gij? die zegt, dat ge de ziekte kimt af lezen van het menschelyk oog, gij gaaft haar droppels om in te nemen, inplaats van haar terug te sturen naar den medicus, die haar ziekte kende en het geneesmiddel reeds éénmaal met goed gevolg bij haar irocht aanwenden. O! ik weet wel! daar zullen nog velen tot u komen met echte en vermeende kwalen. En velen onder hen zullen bij het gebruik van üw droppels kostbaren tijd verloren laten gaan voor de juiste behandeling van een beginnende tuberculose, kankerlijden of bloedziekte en andere kwalen meer. Ik vlei my niet met de hoop dat gij zult op houden, met voor iedere kwaal een genum merd fleschje te geven. Nietwaar? evenals ieder ander hebt gij gêld noodig om te leven! Maar het doel van mijn schrijven is, in het openbaar uiting te geven aan mijn groote ergernis, dat gij met bedriegelijke voor spiegelingen deze vrouw aan de voor haar eer.ig» goede behandeling hei't onttrokken en daardoor haar dood met vele jaren hebt verhaast. Een gezin is te vroeg, véél te vroeg zonder moeder gekomen. Ik wacht uw volgende slachtoffer met angstige nieuwsgierigheid. Beste wenschen voor den vrede in uw hart. ZUBLI. Arrestatie volgde! Nis» aanleiding van dezen open brief is de zoogenaamde Duitsche dokfer Fick gearresteerd, daar hy volgens den medicus den dood van twee zijner pa tiënten op zijn geweten heeft. Herr Fick had in noord-oost Over- ijsel, waar hij geregeld zittingdagen hield, een zeer drukke practijk. In beide gevallen, die aanleiding tot zijn arrestatie waren, schijnt, dat de patiënten in het leven te houden waren geweest, indien zij zich aan de voor schriften van hun arts hadden gehou den. Door Fick te consulteeren hebben zij zich hieraan geruimen tijd onttrok ken en toen zij tot den huisarts terug keerden, was het te laat. Het betreft hier vader en moeder van één gezin. C. A. O. IN DE TYPOGRAFIE. Door de katholieke werknemers aanvaard. In de gisteren te Utrecht gehouden vak groepvergadering van den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond ter bespre king van de wijzigingen der C. A. O. in de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf, werd na een uitvoerige gedachtenwissse- ling, waarbij vooral tot uiting kwam het groote en belangrijke offer, dat van gezin nen wordt gevorderd door de ingrijpende loonsverlaging, de gewijzigde collectieve arbeidsovereenkomst aanvaard. VROUW VERBRAND. Bewoner verdacht van brandstichting. Gisterochtend is brand ontstaan in een woning aan den Waaldijk te Echteld in de Neder-Betuwe. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en het duurde niet lang of de geheele woning stond in lichter laaie. Zy brandde geheel af. Toen buren toesnelden hoorden zy uit het brandende huis geroep om hulp klinken. Met groote moeite slaag<jlen zy er in de woning binnen te dringen, waar zij de vrouw des huizes in deerniswekkenden toestand aantroffen. Het gelukte haar op het uiterste oogenblik naar buiten te brengen. De vrouw werd naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd, waar zij in den afgeloopen nacht is overleden. Reeds kort na het uitbreken van den brand deden vreemde geruchten de ronde. Het had namelijk de aandacht getrokken, dat de bewoner, die thuis was toen de brand ontstond, zeer passief bleef en met geen woord repte over de mogelijkheid, dat zijn vrouw in huis kon zijn. Eerst toen de noodkreten van de vrouw naar buiten doordrongen, hebben de buren zich toegang verschaft. Daardoor rees het vermoeden dat hier misdrijf in het spel kon zy'n. Dit vermoeden werd versterkt door verklaringen van de buren, die hedenoch tend, toen de politie een nader onderzoek naar de oorzaak van den brand instelde, me dedeelden, dat de verhouding tusschen man en vrouw zeer slecht was en dat zij kort voor het uitbreken van den brand een he vige woordenwisseling tusschen het echt paar hadden gehoord. Kort daarna hadden de buren de vrouw hooren kermen en even later was de brand in de woning ontdekt. Een en ander was voor den burgemeester van Ochten, waar onder Echteld ressorteert, den heer Hout koper, aanleiding om den man aan een ver hoor te onderwerpen. Als gevolg daarvan werd de bewoner, wiens verklaringen op vele punten tegen strijdig waren, gearresteerd en in voorloo- pige hechtenis gesteld. Het parket uit Arnhem werd gewaarschuwd. Dit verscheen heden ter plaats en heeft een langdurig on derzoek ingesteld. Het resultaat van het on derzoek is geweest, dat de bewoner in ar rest blijft. Het lijk van de vrouw is in be slag genomen en zal door dr. Hulst uit Lei den gerechtelijk worden geschouwd. De be woner blyft tot nu toe met stelligheid ont kennen, dat hii aan den dood van zy'n vrouw schuldig is. Hij wijdt dit feit aan den brand, die door volgens hem onbekende oorzaak is uitgebroken en zoo snel om zich heen greep, dat de vrouw zich niet tijdig in vei ligheid kon stellen. Hbld. DOODELIJK ONGEVAL. ïoen gistermiddag te ongeveer drie uur de 17-jarige H. van Rossum uit Nieuw- Heeten (gemeente Raalte) zich op zijn fiets naar huis begaf, kwam hij op den Deven- weg door een verkeerde manoeuvre met zijn rijwiel onder een vrachtauto terecht De jongeman was op slag dood. DR. VERVTERS GEROYEERD UIT DE N.S.B.? Naar het Volk verneemt, is dr. Ver- viers, die hedenmorgen terecht stond wegens beleediging van het gezag, door den heer Mussert ontslagen als redac teur van het tijdschrift „Nieuw Neder land" en geroyeerd als lid van de N.S.B. KRANKZINNIGE ONTSNAPT. Een opwindende nachtelijke jacht. In den afgeloopen nacht is uit het Krank zinnigengesticht ie Den Dolder bij Utrecht een verpleegde ontsnapt. Dit bleek de Bilt- sche politie toen zij bericht ontving, dat van de R.K. Pastorie te Bilthoven eenige ruiten waren ingegooid. Onmiddellijk daarna kreeg zij van verschillende kanten mededeelingen dat ook in andere perceelen dergelijke fei ten geconstateerd waren, terwijl een sur- veilleerend agent plotseling tegenover een man in nachtgewaad gekleed die hevig met een koperen staaf zwaaide kwam te staan. Zich ontdekt ziende vluchtte deze man in de bosschen. Aan de achtervolging, die hierna op den man, zekeren van L. werd ingezet, werd door vele personen deelgenomen. Men kon evenwel de vluchteling niet meer ontdek ken. Deze werd later in den nacht wederom gesignaleerd thans op den zolder van een perceel in De Bilt, op welken zolder een meisje sliep. De politie, die den man op den zolder zag staan, wederom hevig zwaaiende met zijn staaf, vreesde het ergste voor het daar slapende meisje, waarom een revolverschot op den man werd gelost. De ongelukkige werd daardoor vry ernstig aan den schouder gewond. Hierna kon de man gemakkelijk worden overmand. Hy is overgebracht naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht, alwaar hij ter verpleging is opge nomen. Het meisje is niets geschiëH. KRUIMEL-DIEVERIJ IN AMSTERDAM. Jeugdige boeven spelen hazardspel. Gistermiddag vervoegde zich aan het po litiebureau aan de Warmoesstraat te Am sterdam een jongeman, die meedeelde, dat in de Koningsstraat een groot aantal jonge lieden byeen waren, die onder elkaar ver halen deden van de vele inbraken, die zij hadden gepleegd en daarover hoog opgaven. De politie vond in deze mededeeling vol doende aanleiding om een onderzoek in te stellen en even later reeds deed een aantal manschappen en rechercheurs een inval in het café, waar inderdaad 18 jongelui wer den aangetroffen, die zich onledig hielden hazardspel. Allen werden naar het bu reau overgebracht. In het onmiddellijk ter hand genomen onderzoek naar de antece denten van deze jongelui heeft de politie aanleiding gevonden een vijftal vast te hou den, jongens van 20 tot 22 jaar. Het gaat hier in hoofdzaak om zoogenaamde kruimel dieverij. HET KOPEREN HUWELIJKSFEEST. Ondanks het feit, dat geen speciale re ceptie werd gehouden, hebben zeer velen gisteren den burgemeester en mevr. Van Kinschot persoonlijk hun gelukwenschen aangeboden. Het getal schriftelijke en telegrafische gelukwenschen alsmede het aantal bloem stukken van particulieren en organisaties was buitengewoon groot. Het jongenscorps Sint Louis heeft gister avond een serenade gebracht, welke door het gelukkige paar bijzonder op prys ge steld werd. DE TERAARDEBESTELLING VAN Ds. DEETMAN. Men verzoekt ons te melden, dat hoewel de teraardebestelling van wijlen ds. Deet- man op morgenmiddag 2 uur was gesteld, de stoet zeker niet vóór 3 uur op de al- gemeene begraafplaats zal arriveeren. Het ligt namelijk in de bedoeling na het vertrek van het sterfhuis een route door de stad te nemen, waarbij de stoet beide herv. kerken zal passeeren. GESLAAGD. Na gehouden examen voor het classi- kaal bestuur te Alkmaar slaagde als gods dienst-onderwijzer in de Ned. herv. kerk de heer S. Lodder, alhier. OPENING BUERS MANUFACTUREN-, DAMESSTOFFEN- EN MODEZAAK. Buers' manufacturen, damesstoffen- en modezaak in de Langestraat wordt morgen geopend. Ruim 100 jaar is deze bekende zaak in de Houttil gevestigd geweest. De tegenwoordi ge eigenaar kocht het gedeelte van het voor malige hotel De Burg aan de Langestraat en verleende aan onzen jeugdigen Alkmaar- schen architect A. Elzas de opdracht om op deze smalle pijpenla de frontbreedte is slechts 4 M. een modern winkelpand te stichten. De opgave was niet gemakkelijk. Wij konden ons er heden van overtuigen, dat de energieke architect zich, naar de be grippen van de nieuwe zakelijkheid, op schitterende wijze van zy'n taak heeft ge kweten. Om ruimte te winnen, werd de toestemming verkregen in te balken in de muren van de naastgelegen perceelen. De onder den beganen grond gepropjec- teerde kelder, voor stookgelegenheid van de centrale verwarming, magazijn en een ge deelte, dat dienst doet om de voorbereidin gen voor het, etaleeren te treffen, maakte het echter noodig, dat de modderige grond tot een diepte van 3 M. werd uitgegraven en de fundeeringen van de muren der aan grenzende perceelen, met penanten tot den randbodem werden gestut. Wie iets gelezen heeft over de moeilijkheden, die men in Leiden by den bouw van het stadhuis on dervindt, weet, dat dit geen gemakkelijk, ja zelfs een gevaarlijk werk was en met groote voldoening deelde de architect ons mede, dat de aannemer, de heer P. Buis uit Oudorp, zich op voorbeeldige wijze van deze taak heeft gekweten. Een tweede moeilijke opgave, waarvoor de architect zich gesteld zag, was, de ruimte zoo te benutten, dat in den winkel, die een diepte heeft van 11 M., voldoende daglicht verkregen werd. Deze moeilijkheid werd nog verhoogd door de etalage-diepte van 5 M. vóór den winkel en de noodzakelijk heid om achter den winkel een kantoor lokaal, een W.C. en een vertrek voor het personeel tot stand te brengen. De architect loste dit probleem op door de etalagekasten lager te maken dan de le verdieping, den winkel in lichte kleuren uit te voeren en hetzelfde toe te passen voor de kasten achter den winkel. Bovendien werd in het middengedeelte een lichtkoker aangebracht en hierdoor werd een zooda nig nuttig effect verkregen, dat het de da mes mogelijk is gemaakt, de kleur van de stoffen by goed daglicht te beoordeelen. De binnenbetimmering, geleverd door den heer Blom, is uitgevoerd in blank berken triplex, eveneens om de lichteffecten te verhoogen. In den lichtkoker zijn voorts schijnwerpers aangebracht, waardoor des avonds een indirect licht in de zaak wordt verkregen. Het moderne bouwmateriaal heeft moge lijkheden geschapen, waaraan vroeger niet gedacht kon worden. De heer Elzas heeft van die mogelijkheden, zoowel voor de zaak als voor de boven de zaak gelegen woning in hooge mate gebruik gemaakt. De drie in brons gevatte étalage-kasten, met plinten van Noorsch graniet geven een maximum étalage-ruimte en de afzonderlijke ingang naar de bovenwoning is zoo aange bracht, dat daardoor voor de étalage-ruimte niets verloren gaat. De vloer in het portiek is bekleed met een bijzondere tegelsoort afgezet door Fransch marmer, terwijl in dezen vloer een losse tegel is aangebracht, waardoor de kolen van de centrale verwarming gestort kunnen worden. De gevel is verder opgetrokken met een witten steen en glas en maakt ook door den ruimen erker een goeden indruk. De boven den winkel gelegen woning bevat naast een ruime woonkamer, een eetkamer, 5 slaapkamers, een badkamer en keuken. Onnoodig te zeggen dat de ar chitect zich ook hier gericht heeft naar den eisch om met een maximum van com fort, de huisvrouw zoo weinig mogelijk werk te verschaffen. De keuken kan in dit opzicht ideaal worder genoemd. De heer Buers heeft de maanden, waar-, in gebouwd werd, benut om van de eerste handelshuizen de nieuwste goederen te betrekken. Zoowel het magazyn als de winkel is er geheel mede gevuld. Met dit moderne winkelpand is de Langestraat wederom een zaak rijker ge worden die een sieraad voor Alkmaarsch hoofdwir.kelstraat kan worden genoemd. Het schilderwerk var dit pand werd uit gevoerd door de firma Bakker en Schut, de electrificatie door de firma Pedrolie. naar waarnemingen, verricht in den more*,, van Donderdag 26 Maart Medegedeeld door het Kon. Nederl. Mm Instituut te de Bilt Verwachting, geldig tot den avond va« Vrijdag 27 Maart: a van Matige tot zwakke oostelijke tot zuideliik. wind; betrokken tot zwaar of half bewX mogelijk eenige regen in het zuiden- in het noorden weinig of geen regen; iets'zachter 's nachts; overdag weinig verandering in temperatuur. m Weeroverzlcht. Vooruitzichten worden somberder- toenemende regenkans. Het hooge drukgebied over Scandinavië en omgeving is onder invloed van de diepte in de Poolzee in beteekenis afgenomen De barometerdaling zal vooral in het noorden over Lapland nog wel doorgaan. Langs de kust van Noorwegen treedt echter reeds weer lichte stijging op. De temperatuur blijft in byna geheel Zweden en Noorwegen nog vrij ver beneden haar normale waarde Het vriest over Lapland nog buitengewoon streng. In midden-Zweden matig, zelfs kwam hier en daar nog vrij zware sneeuwval voor De depressie in het zuid-westen vulde op' over Spanje en zuid-Frankrijk is de baro meter stijgende. Als gevolg hiervan traden aldaar zuid-westelijke tot westelijke winden op, hetgeen weer zware regenval meebracht Het weer is "-ok thans nog over geheel Frankrijk regenachtig, evenals over zuid- Engeland. Behalve over zuid-Frankrijk is over het vasteland de temperatuur gestegen. De weerstand vertoont voor het zuiden van ons land eenige neiging tot verslechteren; de bewolking zal wel toenemen en met dé mogelijkheid van regenval moet rekening worden gehouden. In het noorden z(jn de regenkansen nog klein. De toenemende be wolking zal ons hooge nachttemperaturen geven; overdag blijf* de temperatuur waar schijnlijk gelijk aan die van heden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 6.50 uur licht op. TIJDIG GERED. Hedenmorgen te kwart over twaalf ge raakte het 5-jarig zoontje van den heer Groen spelenderwijze in de diepe sloot aan de De Ruyterstr. alhier, Bakker Wouters die het dreigende gevaar zag, sprong zonder dralen in de sloot, waarna het hem gelukte den kleine op het droge te brengen. Met den schrik en het gebruikelijke natte pak kwam het linaapje eraf. Aan bakker Wouters hulde voor zijn moedig optre den. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voor kómende publicatie, vermeldende de ge legenheid tot het doen van aangifte tot toelating van leerlingen tot de eerste klas sen van de openbare lagere scholen alhier. BIETENVERBOUW IN WIERINGERMEER. Groote teleurstelling bij Wieringer- meerboeren wegens sterke beper king van bietengaranties. De pachtboeren in de Wieringenneer hebben dezer dagen mededeeling ontvangen, dat van de aangevraagde bietengaranties slechts de helft, d. w. z. gemiddeld pLm- 7 1/2 van het door hen geëxploiteerd® bouwland, toegewezen is. Deze mededee ling heeft wel zeer groote teleurstelling Dij de in den nieuwen polder gevestigde jonge boeren teweeg gebracht. Door deze sterke beperking is het hun onmogelijk geworden op de jonge Wieringermeergronden, alwaar een normale cultuur nog niet mogelijk is. een rationeel bouwplan tot uitvoering te brengen. Zooals overal is ook in de Wie- ringermeer eenzijdige graanbouw uitgeslo ten, zoodat zich de behoefte aan vruchtwis- selingsgewassen aldaar in sterke mate doe gevoelen. Nu is het bietengewas op het zee kleigebied een voor vruchtwisseling onont- beerlijkgewas; doch in de Wieringenneer bestaat daaraan nog grootere behoefte, om dat verbouw van andere by uitstek aange wezen vruchtwisselingsgewassen, zooals aardappelen en peulvruchten, met het oog op den structuurtoestand van den bodem, nog niet of slechts in beperkte mate moge lijk is. Men is dan ook de overtuiging toegedaan, dat deze geringe bietentoewijzing niet za^ nalaten zijn terugslag te geven op de Èr0°" te belangstelling, welke tot heden beston voor het pachten van boerderijen in Wieringermeer. SELSKIP FRISO. „Bütengewoane Gearkomste", zoo stoii er vermeld op het programma der Frt sche vereeniging alhier. En onze Friese stadgenooten, die gisteravond in het G den Vlies aanwezig waren, hebben in .e- daad een buitengewone bijeenkomst g had, buitengewoon dan in deze ^etee nis, dat het ten tooneele gebrachte op zeer hoog peil stond en dat veel dichte het beroepstooneel stond dan bij het lettantisme. _is;e Een Friesche familie, Barend, Mari-J en hun dochter, waren dezen avon gasten van Friso en met hun drieen ben zij een geheelen avond gevuld twee tooneelwerken van eigen han Daar was allereerst „It ampsgehe een tooneelschets in twee bedrijven. was de geschiedenis van een weduw

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2