JCecAóL School A.N.P--TELEXDIENST TREEDT 6 APRIL DES NAMIDDAGS IN WERKING. Permanente verreschrijver-verbinding met 76 dag bladen. - Eigen telegraafsysteem voor de Neder- landsche dagbladpers. - Ideale en snelste wijze van nieuws-overbrenging. Waarom Montessori- onderwijs? De krant, die haar lezers snel en be trouwbaar wil voorlichten en geen hulpmiddel der techniek ongebruikt laat om het betrouwbaarste nieuws op de snelste wijze te verkrijgen, heeft nau welijks tijd om haar lezers eens een blik in de keuken van het eigen bedrijf te gunnen en bovendien is het haar taak, te schrijven over wat ènderen doen en zeggen. Slechts in bijzondere gevallen vraagt de krant even aandacht voor zichzelf. Indien zoo'n geval bovendien een algemeen belang betreft, is het zelfs haar plicht, alle bescheidenheid een oogenblik op zij te zetten en haar lezers volledig in te lichten. Als een zeer bijzondere zaak voor het dagbladwezen in Nederland en daarom tevens als een algemeen belang, moet ongetwijfeld beschouwd worden de of- ficieele indienststelling op 6 April a.s. van het eigen Telexnet van het Alge meen Nederlandsch Persbureau A.N.P. te Amsterdam en zijn bijkantoor te 's- Gravenhage met zoo goed als alle Ne- derlandsche dagbladen. Hierdoor zullen 76 dagbladen direct en permanent verbonden zijn met het A.N.P., dat al het binnenlandsche en buitenlandsche nieuws uit de geheele wereld kan distribuee- ren op de snelste en meest ideale manier, die de moderne techniek toelaat. Dank zij het eigen Telexnet wordt de kopij, die het A.N.P. naar de bladen seint, op hetzelfde moment in persklaren vorm in duidelijk machineschrift op papier van normale breedte op 76 redactie-bureaux in alle dee- len van Nederland ontvangen. De wondermachine. Het initiatief van het A.N.P. en de mede werking van het hoofdbestuur van P.T.T. hebben het mogelijk gemaakt, dat slechts enkel jaren nadat de Telex of verreschrij ver zijn intrede in het particuliere bedrijfs leven heeft gedaan, deze wonderlijke machi ne voor het dagbladwezen kan worden toe gepast op zoo groote schaal als nog nergens in Europa het geval is. Reeds kort nadat het hoofdbestuur van de P.T.T. de Telex in Nederland introdu ceerde, zagen sommige particuliere onder nemingen het groote belang in van de mo gelijkheid, bepaalde mededeelingen niet slechts telefonisch, doch terstond schrifte lijk te kunnen overbrengen. De Telex deed dat in precies denzelfden vorm, als waarin men het geschrevene aan zijn typiste dic teerde, en vermeed bovendien den romp slomp en het tijdverlies van het zenden van telegrammen. Met de Telex kreeg men prac- tisch zijn eigen telegraaf in huis, maar dan een telegraaf, die het nieuws overbrengt in idealen vorm en bovendien door iedereen kan worden bediend, die het machineschrij- ven machtig is. Het zend-apparaat immers, bedekt onder een stofkap, is weliswaar een zeer ingewik keld en ingenieus mechanisme, doch dege ne, die met een Telex wil werken, heeft slechts te maken met het toetsenbord, dat OP enkele details na niet afwijkt van het toetsenbord van een gewone schrijfmachi ne, en verder met de papierrol, waarop men de aangeslagen letterteekens, woorden en zinnen kan aflezen, precies als op het blad papier, dat in de schrijfmachine wordt ge bruikt. Het zendapparaat is echter tegelijker tijd ontvanger. En het is vooral bij het ontvangen, dat men zich bewust wordt van het wonder, dat voor onze oogen geschiedt. Want terwijl niemand het ap paraat bedient en het toetsenbord on beroerd blijft, slaan de lettertypen der ontvang-Telex in snel tempo tegen het papier, verspringt de wagen als de re gel vol is en verschijnt op de papier- rol, als door geestenhand geschreven, woord voor woord, regel na regel, de tekst, die ergens ver weg de typiste op precies hetzelfde oogenblik op de zend- Telex tikt. Als de typiste een regelruimte overslaat, ais zjj een zin midden op den regel afbreekt om op den volgenden regel verder te gaan, ook als zij een vergissing begaat en een ver keerden letter aanslaattrouw volgt de ontvangende machine elke beweging van het zend-apparaat en het papier met den ont vangen tekst toont precies hetzelfde beeld als het blad, dat de typiste voor zich heeft. Langs telefoonlijnen. In Nederland worden Telex-verbindingen tot stand gebracht via het gewone telefoon net. Abonné's, die over een Telex beschik ken, hebben die geschakeld op dezelfde ver binding, waarop ook hun telefoon gescha keld is. Willen twee Telex-abonné's met el kaar correspondeeren, dan vragen zij op normale wijze, als voor een telefoongesprek, het telfoonnummer van den ander aan. Zoo dra zij de verbinding hebben en met elkaar kunnen spreken, kunnen zij dan de mede- deeling doen, dat zij met de Telex willen werken, en beide abonné's kunnen nu, door het overhalen van een enkele handle, over schakelen op de Telex. Is de corresponden tie beëindigd, dan kunnen zij eventueel, door terug te schakelen, het gewone tele foongesprek nog hervatten. Natuurlijk kan een Telex-bezitter zijn telefoonlijn geduren de den nacht of bij afwezigheid op het Te lex-apparaat geschakeld laten, in welk ge val de verreschrijver mededeelingen van andere Telex-abonné's automatisch noteert wanneer het telefoonkantoor de verbinding tot stand brengt, zoodat de abonné den vol genden ochtend of bij terugkomst alle voor hem bestemde boodschappen keurig getikt op de papierrol vindt. Een eigen net voor het A.N.P. Het A.N.P. zou van een aldus, door losse telefonische oproepen, toegepaste Telex-ver binding met de bij dit bureau aangesloten dagbladen weinig nut hebben, omdat het niet één, maar ongeveer 80 kranten van nieuws moet voorzien. Zelfs wanneer één zendtelex alle 76 ontvang-machines tegelijk zou kunnen bedienen, zou men nog voor de moeilijkheid staan, hoe al deze verbindin gen, waarbij practjsch het geheele Rijkste lefoonnet betrokken is, tegelijk tot stand zouden kunnen komen en op welke wijze men zou kunnen controleeren, dat men met alle geabonneerde bladen is^ verbonden, al vorens men het te verspreiden bericht gaat „telexen". Deze moeilijkheid kon worden opge lost dank zij de zeer groote medewer king van het hoofdbestuur van de P.T. T., dat op het standpunt stond, door het helpen van de pers een algemeen be lang en in dit geval zelfs een nationale zaak te dienen. De minister van binnen landsche zaken, mr. J. A. de Wilde en de directeur-generaal van de P.T.T., ir. M. H. Damme, hebben het mogelijk ge maakt dit standpunt te verwerkelijken. Aangezien de moderne telefoonkabels zooveel lijnen bevatten, dat men over een ruime reserve beschikt, stelde de P.T.T. voor het Telex-net van het A.N.P. een aan tal lijnen beschikbaar, met een totale lengte van meer dan 1400 kilometer, die uitslui tend voor dit doel gereserveerd zijn en bui ten het gewone telefoonverkeer vallen. Der halve behoeven de verbindingen tusschen het A.N.P. en de aangesloten dagbladen niet incidenteel tot stand te worden gebracht, maar staan de ontvang-machines bij de dagbladbureaux permanent op het A.N. P.-net geschakeld en kan het A.N.P. op elk willekeurig uur van den dag of den nacht zonder tusschenkomst van wie dan ook terstond elk bericht over de Telex verzenden, dat dan op het zelfde oogenblik op de ontvangmaChine wordt getypt, ook als op het betrokken redactie-bureau niemand aanwezig is. Na 6 April a.s. is dus in Nederland de unieke toestand ontstaan, dat hst centrale persbureau en 76 dagbladen praetisch ge sproken de beschikking hebben over een eigen, geheel afzonderlijk Telex tei ?graa.- net, waardoor dc snelste en meest ideaJe vorm van nieuws-overbrenging gewaar- borgd is. De strijd om snelheid. Wat dat beteekent kan ieder beseffen, die eenig idee heeft van den strijd om snelheid, dien het dagbladbedrijf sedert z-.in ontstaan heeft gevoerd. De moderne techniek heeft het mogelijk gemaakt, dat htt nieuws, als F.,,, hoekje v„„ de A.N.P,telexkame,. De typiste Bt voor den teta-zender. L.nk, van haar, met de lange papierstrook, de automatte zender, en daarnaast een controle-ontvanger, die eveneens als zender gebruikt kan worden. Het normale Telex-apparaat, dat zoowel voor zender als ontvanger dienst kan doen. het eenmaal binnen was, op de snelste wij ze voor de pers gereed kon worden gemaakt dank zij de moderne zetmachine en de mo derne rotatiepers. De eerste, die zelf de let ters giet en als een denkend wezen met haar grooten grijparm de lettermatrijsjes weer „terug-distribueertin de vakjes waar zij thuishooren er. de tweede, waar aan den eenen kant de rol onbedrukt krantenpapier doorloopt met een snelheid van eenige tien tallen kilometers per uur, terwij) aan den anderen kant de gedrukte kranten er ge vouwen en geteld, gereed voor de expeditie uitkomen, slaan den leek nog altijd met verbazing. Het verkrijgen van het nieuws bracht" tot nog toe altijd nog het grootste oponthoud, waar vooral de bladen buiten de hoofdstad van weten mee tp praten, 's Avonds laat, lang voor het verschijnen van de krant, kon het persbureau nog wel eens volstaan met het zenden van een „perspakje", een enveloppe met kopij, die als snelvervoer per trein werd verzonden. Bij aankomst van het pakje zat men dan vaak met een hoe veelheid kopij tegelijk, die de zetterij nau- welijk meer vóór het ter perse gaan van de krant kon verwerken. De telefoon was natuurlijk een veel ge bruikt hulpmiddel, doch kon door het pers bureau nauwelijks als een oplossing wor den beschouwd. Het aanvragen van onge veer 80 verbindingen voor een belangrijk bericht brengt, zelfs indien de aanvrager over verscheidene telefoonlijnen beschikt, enorme moeilijkheden en groot tijdverlies met zich mee, terwijl de dagelijksche stroom van minder sensationeele, maar toch onont beerlijke berichten, waarvan een persbu reau de dagbladen nu eenmaal moet voor zien, in het geheel niet naar 80 kranten ge telefoneerd kan worden. Een groote verbetering, die jaren stand heeft gehouden, bracht hierin de radio. De draadlooze omroep maakte het mogelijk, van het persbureau uit den geheelen dag door berichten te dicteeren aan alle bladen tegelijk, die slechts iemand noodig hadden om deze berichten op te nemen en uit te werken, zoodat zij geschikt waren voor de zetterij. Natuurlijk kostte dit uitwerken tijd, en om het goede opnemen te bevorderen, moest het dicteeren in langzaam tempo geschie den en liefst tweemaal, waardoor ook al weer tijd verloren ging. Eigennamen, de meeste aardrijkskundige namen en vreem de woorden moesten bovendien letter voor letter gespeld worden, wat niettemin niet kon voorkomen, dat van tijd tot tijd mis verstanden voorkwam, die nooit geheel te vermijden zijn. En verder leed de radio ontvangst nog dikwijls aan het euvel van luchtstoringen of storingen van motoren of andere apparaten in de nabijheid van den ontvanger. Het grootste bezwaar van de radio- nieuwsverspreiding was echter, dat er altijd iemand aan het ontvangtoestel moest zijn om het nieuws te kunnen opvangen, en dat na het beëindigen van den zendtijd dit com municatie-middel niet meer werkte, zoodat men dan toch was aangeweken op de tele foon indien er zeer belangrijke berichten waren. Afgezien van de reeds geschetste daaraan verbonden moeilijkheden, doet zich in nog verscheidene gemeenten de omstan digheid voor, dat de telefoon-kantoren er des nachts en op vele uren van den Zondag gesloten zijn, zoodat de daar gevestigde bla den dan geheel geïsoleerd waren. Het alarm in den nacht! De Telex en vooral het Telex-net van het A.N.P. maakt aan dit alles een einde. In Amsterdam of op het bij kantoor te Den Haag wordt de kopij getikt en op 76 redactiebureaux behoeft men het papier slechts langs den snij- liniaal van de rol te scheuren en het bericht is gereed voor de zetterij. De redacteuren behoeven niet bij de ma chine te blijven zitten, want tijdens hun afwezigheid wordt alles trouw opgetee- kend, zwart op wit, zoodat misverstan den uitgesloten zijn. Ook in de eenzaamheid van den nacht, als vele redactiebureaux duister en verlaten zullen zijn, zal ergens ineen hoek van een der kamers het geratel klinken der spook achtige machine, die trouw opteekent wat duizenden gecompliceerde electrische stroom impulsen, bestuurd door de rusteloo- ze zend-machine in het verwijderde Amster dam, haar dicteeren. Mocht bij deze nachtelijke berichten een zijn van zóó groote beteekenis, dat het noo dig kan zijn, dat een der verantwoordelijke redactieleden van elk der aangesloten bla den terstond gewaarschuwd wordt, dan be schikt het A.N.P. ook daartoe over de noo- dige middelen. Elke krant kan n.1. een re dacteur aanwijzen, in wiens woning een alarmschei is aangebracht, die bij het slui ten van de redactiebureaux wordt ingescha keld. Bij belangrijke gebeurtenissen behoeft dè dienstdoende redacteur bij het A.N.P. slechts op een knop te drukken en in 76 woonhuizen van journalisten in alle deelen van het land ratelen de alarmschellen door den nacht, ter waarschuwing dat op den Te lex-ontvanger in de nabije redactie-bureaux een zeer belangrijk, dringend bericht de on middellijke aanwezigheid van den redacteur eischt. Maar voorwaar, hoe groot is de verant woordelijkheid van den A.N.P.-redacteur, die door een simpelen druk op een knop 76 collega's in alle deelen van het land uit het warme bed drijft en misschien wel door de koude van een barrert winternacht I Het is om ervan te huiveren. Ponsmachine en automatische zender. Ook bij het A.N.P., dat de bladen van nieuws moet voorzien, komen spitsuren voor, waarin de te verzenden kopij zich op hoopt, terwijl minder drukke uren, bijv. laat in den nacht, als de ochtendbladen zijn verschenen en de gewone bureautijd voor de meeste redacties nog niet is aangebro ken, uiterst geschikt zijn voor het oversei nen van minder urgente kopij, voor de avondbladen bestemde communiqué's, enz. In beide gevallen kan gebruik worden ge maakt van den automatischen zender, een zend-apparaat, dat niet voorzien is van een toetsenbord en dat dus niet door een typis te bediend wordt, maar waar een smalle pa pierstrook doorheenloopt, waarin verschil lende teekens zijn geponst. Deze papier strook wordt verkregen met behulp van een ponsmachine, die alweer door elke typiste bediend kan worden omdat deze slechts te maken heeft met het toetsenbord, dat tot in details overeenkomt met dat van de zend telex. Wanneer de zendtelex echter bezet is, tikt de typiste haar tekst alvast op het toet senbord van de pons-machine. Het resultaat daarvan is, dat in een door deze machine loopende papierstrook voor eiken aangesla gen letters een combinatie van maximaal 5 gaatjes wordt geponst, zoodat men een ge heel geperforeerde strook verkrijgt. Zoodra nu de zend-telex vrij is legt men deze strook in den automatischen zender, schakelt deze in en met een maximum-snel heid van 428 teekens per minuut ratelen de aangesloten ontvang-machines den oor spronkelijk in de ponsstrook geperforeerden tekst in snelvuurtempo op het papier. Aangezien het A.N.P. over verscheidene ponsmachines zal beschikken, kan dus een aantal typistes tegelijk verschillende berich ten en artikelen op den perforator-band „in voorraad" tikken. Zoodra de zend-telex vrij is kunnen deze banden, in volgorde van hun urgentie, door de automaat „gejaagd" wor den, en aldus wordt tijd door snelheid ge wonnen. De mogelijkheden van den reper- forator. Het spreekt vanzelf, dat het A.N.P., dat voor de distributie van zijn nieuws het mo dernste middel in gebruik gaat nemen, ook bij de eigen nieuwsontvangst de nieuwste middelen toepast. Een van de meest ver bluffende staaltjes hiervan is wel de Heli- ontvanger, het wonderbaarlijke toestel, klei ner dan een gewoon radio-apparaat, dat de door de Heli-zenders te Parijs, Londen en Berlijn uitgezonden ether-trillingen opvangt en omzet in, op een door de machine loopen de papierstrook gedrukte, voor ieder lees bare letterteekens. Daarnaast zullen echter naar buiten ge zonden verslaggevers voor het doorgeven van hun speciaal voor het A.N.P. bestemde kopij een dankbaar gebruik van de Telex kunnen maken. Indien door het A.N.P. per Telex ontvangen kopij naar de bladen moet worden doorgezonden, zou dus een typiste deze kopij weer moeten overtypen op de zend-telex of op een ponsmachine, wat een belangrijk tijdverlies zou beteekenen. Om dit tijdverlies te voorkomen beschikt het A.N.P. over een reporforator, een com binatie van gewone Telex en ponsmachine. De op den reperforator ontvangen tekst wordt n.1. op normale wijze leesbaar ont vangen op de papierrol van het toestel, doch tegelijkertijd wordt dezelfde tekst geponst in de perforatorstrook, die door dezelfde ma chine loopt. Terwijl de A.N.P.-redacteur dus op de papierrol kan lezen, wat zijn correspondent hem seint, kan hij tegelijkertijd de perfora torstrook door de eigen zend-automaat la ten loopen. Men stelle zich voor tijdens de Olympische Spelen te Berlijn een belangrij ke voetbalmatch. De A.N.P.-verslaggever schrijft zijn verslag op een zendtelex, die is verbonden met den reperforator van het A.N.P. te Amsterdam. Terwijl men daar het verslag kan lezen leidt men tegelijkertijd de ponsstrook door den automatischen zender. Schier op hetzelfde moment verschijnt dan de in Berlijn getikte tekst in duidelijke let terschrift op het papier bij de 76 aangeslo ten bladen. Tijd en afstand spelen hierbij nog nauwelijks een rol! De reperforator kan bovendien nog diensten bewijzen in gevallen, waarin om bepaalde redenen het blind tikken op de ge wone ponsmachine, wat voor de gerouti neerde typiste geen bijzondere moeilijkheid oplevert, toch ongewenscht is. Door het ge bruik van het toetsenbord van den reperfo rator wordt de tekst in den door deze ma chine loopenden ponsband getikt, terwijl hij tegelijkertijd op de papierrol verschijnt, zoo dat fouten onmiddellijk te controleeren zijn. Het groote en het kleine net van het A.N.P. Naast het groote Telexnet voor bijna alle Nederlandsche dagbladen, ook de grootste, dat op 6 April a.s. des namiddags 5 uur of ficieel in gebruik zal worden genomen en waarover al het binnen- en buitenlandsche nieuws van het A.N.P. gedurende het ge heele etmaal naar de bladen wordt doorge seind, beschikt het A.N.P. sedert 1 Januari 1936 reeds over een klein Telex-net, waarop slechts de zeven grootere dagbladen en het Haagsche bijkantoor zijn aangesloten. Se dert eenige maanden wordt dit net gebruikt vöor het distribueeren van de uitgebreide Reuter-telegrammendiensten, waarop slechts de bedoelde grootste dagbladen geabon neerd zijn. Na 6 April a.s. zal dit net te vens gebruikt worden door het Haagsche bijkantoor van het A.N.P. voor het oversei nen van bepaalde kopij in de uitvoerige ver sie, die slechts voor de grootste bladen be stemd is. Het groote en het kleine Telexnet van het A.N.P. werken ieder afzonderlijk als een geheel eigen telegraaf-systeem en zijn vol komen gescheiden van elkaar. Het A.N.P. heeft dus reeds twee eigen telex-telegraaf- netten. In beide netten kan het zenden ge schieden zoowel door de aangesloten zend telex op het hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam als door de telex op het Haag- sch bijkantoor, en het liet dan ook in He be doeling, dat op bepaalde tijdstippen de zen der te Amsterdam zijn werk onderbreekt om het Haagsche kantoor in de gelegenheid te stellen het daar aanwezige nieuws aan de bladen door te seinen. Het is waarschijnlijk overbodig, hier nog aan toe te voegen, dat tijdens het zenden uit Amsterdam de Haag sche zend-telex als eeo gewoon ontvang toestel functionneert, terwijl omgekeerd tij dens de Haagsche uitzending de Amster- damsche zend-telex de Haagsche berichten trouw op het papier schrijft. Waar ligt de grens? Door al deze middelen kan thans elk blad in Nederland, dat de kosten er voor over heeft, zijn nieuws op de meest geperfectionneerde wijze ontvangen. Van Vlissingen tot Groningen, van Alk maar tot Maastricht schrijven de mo derne toovermachines tegelijkertijd den zelfden tekst op het moment, dat een typiste in Amsterdam of in Den Haag haar toetsenbord bespeelt. Wie durft nog voorspellingen wagen op het ge bied van onze hedendaagsche techniek? Is het niet te boud gesproken als men durft beweren, dat de techniek ergens een grens heeft bereikt, een eindpunt is gena derd, waar verdere vooruitgang onmogelijk is? En niettemin.... toch wagen we het, te besluiten met de veronderstelling, dat nog heel wat jaargangen van dagbladen zullen moeten verschijnen alvorens het thans in gebruik genomen Telex-net van het A.N.P. door iets nieuwers en beters vervangen zal kunnen worden. Een bijeenkomst waarvoor groote belangstelling bestond. Voor de door de Alkmaarsche Montessori- vereeniging uitgeschreven vergadering, waarin bovenstaande vraag zou worden be handeld, bleek gisteravond zooveel belang stelling te bestaan, dat de achterzaal van De Unie eigenlijk te klein bleek. De men- schen (voor het grootste deel dames, oudere en jongere, enkele bij het onderwijs betrok kenen en leerlingen van de kweekschool) zaten als haringen in een ton, en een groo- ter lokaal was in het gebouw niet te krijgen, omdat in de bovenzaal een andere vergade ring werd gehouden. Een volgenden keer zal gezorgd worden voor een grootere loka liteit, verzekerde mevr. Blees in haar openingswoord; de groote opkomst had de vereeniging verheugd en verrast, want bij vorige bijeenkomsten waren er maar zóó weinig belangstellenden gekomen, dat men gedacht had thans aan de kleine zaal vol doende ruimte te hebben. Mevr. Blees deel de nog mede, dat gehoopt wordt tegen Sep tember a.s. de Montessori-klasse, welke thans gehouden wordt ten huize van een der leden, te kunnen openen in een speciaal daarvoor ingericht lokaal. Hierna gaf spreekster het woord pan mej. Bokhoven, een der leidsters van de Montessori-school te' Bussum, ter behande ling van de vraag „Waarom Montessori- onderwijs?" 't Was eigenlijk geen lezing noch een rede, die mej. Bokhoven hield, maar een causerie, waarin zij veel vertelde van het werken der leerlingen op de school. Zij be gon met te spreken over de leer van dr. Maria Montessori, die zoovele oorspronke lijke gedachten inzake de opvoeding heeft gegeven, en over de opleiding dezer hoog staande intellectueele Italiaansche vrouw, die een vrije opvoeding genoot, zooals toen ter tijde nog ongekend was in haar land. Maria Montessori toch bezocht het middel baar onderwijs en behaalde haar doctoraal in de medicijnen, waarna zij in 1890 assis tente werd in de psychologische kliniek te Rome. Daar kwam zij tot de overtuiging, dat bij de medische behandeling van zwak zinnigen een paedagogische opvoeding be hoort, en toen zij gelegenheid kreeg deze gedachten te verwezenlijken in een cursus, was het succes daarmee zóó groot, dat die als proefneming bedoelde cursus alras werd omgezet in een blijvende instelling ten be hoeve van kinderen, die op een school voor normale kinderen niet konden meekomen. Later vatte de gedachte post, dat het onder richt, zooals zij dat gaf aan die kinderen (maar dan met natuurlijk ander materiaal), ook zeer zeker geschikt zou zijn voor nor male kinderen, wier leven dan allicht zou opbloeien, want haar onderwijs gaf zulke goede eindresultaten, dat die boven het met onderwijs aan normale kinderen bereikte uitstaken. En wat zij bereikte met welis waar normale maar geheel verwaarloosde kinderen, die uit een omgeving van onrein heid en slordigheid kwamen, stelde haar in het gelijk. De spreekster vertelde hiervan eenige bijzonderheden. De grondgedachte van Montessori was, dat het kind vrij moet zijn in de keuze van zijn werk, omdat men anders onmogelijk kan weten waarvoor het belangstelling heeft. Een groote moeilijkheid hierbij is, dat de volwassenen hun ideeën over het mooie en edele, gelijk enz. zoo zonder meer aan het kind willen opdringen, zonder zich af te vragen of dit ook zoo voortspruit uit het hart van het kind zelf, zooadat zij het dik wijls belemmeren in zijn ontwikkeling. Ter verduidelijking van deze stelling ver wees mej. Bokhoven naar de verschillende theorieën over kleine kinderen en hun ka rakters in tal van boeken. Wilt gij hen lee- ren kennen, ga ze dan zien en waarnemen in hun doen en laten en gij zult vaak heel wat anders zien dan wat in boeken staat. En dan vertelde zij van haar ervaring met klassen van kinderen van 2% tot 6 jaar. „Wij moeten niet willen onderwijzen", zegt Montessori, „maar dienen en het kind geven wat het boeit en bezig houdt, dan maken we het leven gaaf". Na te hebben uiteengezet, dat het meubi lair in de scholen in overstemming moet zijn met de kinderen zeiven (klein), deed de spreekster uitkomen, dat in het „bezig

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7