DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier spreekt in de Kruppfabrieken. No. 75 138e Jaargang „Geen gestes, maar streven naar vrede." EEN MINUUT STILTE.... Toestand van onze Ambulance. Een verzoek aan den Franschen gezant te Addis Abeba om nadere inlichtingen. Gobba gebombardeerd. De Zweedsche ambulance opnieuw getrotfen. Tegenvoorstellen van Hitier. jBmtien£aiid Salarissen Rijksambtenaren. Van verschillende aangekon digden maatregelen wordt afgezien. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 28 Maart 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De grootste en massaalste betooging der verkiezingscampagne heeft zich gisteren te Essen in de enorme locomo- tievenhal der Kruppfabrieken afge speeld. Naar schatting stonden hier hon derdduizend toehoorders opgesteld, toen rijksminister dr. Goebbels met en kele woorden het sein gaf, waarop in het geheele Duitsche Rijk ten teeken van eenheid en verbondenheid de vlag zou worden geheschen. En later vin gen de sirenes aan te loeien en werd een minuut stilte in acht genomen Alvorens Hitier het woord nam voor een groote redevoering tot de arbeiders van het Ruhrgebied, welke over alle Duitsche zen ders werd uitgezonden, richtte dr. Krupp von Bohlen und Halbach het woord tot hem, zeggende, dat op 29 Maart alle stem men zonder uitzondering voor Hitier zou den worden uitgebracht. Hitier ving zijn rede aan met uiteen te zetten, dat hij voor deze groote betooging juist deze bijzondere plaats had uitgekozen, omdat hij geen symbolischer plek kon vin den om het woord tot de Duitsche arbeiders te richten. Hier bevindt men zich in de smidse, waar zoowel gewerkt wordt voor alle gebieden des levens als ook voor de be veiliging van de onafhankelijkheid. Vervolgens besprak de rijkskanselier, evenals in zijn vorige verkiezingsredevoe ringen der afgeloopen dagen den strijd, dien hij had moeten voeren om uit het ver scheurde en verdeelde Duitschland één en kele gemeenschap op te roepen, zonder groepeeringen in het binnenland en sterk naar buiten. Deze taak is door hem vol bracht, omdat hij diep overtuigd is van de groote waarde van het Duitsche volk. En als deze groote overtuiging één man tot lei der van een volk van 67 millioen menschen kan maken, waartoe kan dan niet een ge heel volk komen, wanneer het door dezelfde kracht van overtuiging gedragen wordt? Op dezen weg is reeds ontzaggelijk veel bereikt en wat nog niet tot stand is gekomen, dat zal het nageslacht voltooien. Duitschland is meer één geworden. Het Duitsche volk is in zijn deelen nader tot elkaar gekomen in deze drie jaren. Wat de natuur ongeluk heeft gemaakt, kan niet veranderd worden, maar het gemeenschappelijke van allen zal worden bevorderd en vergroot tot het doel is bereikt. In het binnenland mag geen bourgeoisie en internationaal proletariaat meer bestaan, zij mogen elkaar niet meer bestrijden, maar moeten samenwerken aan hetzelfde doel: het Duitsche volk. Ook Hitier behoort tot geen klasse, stand of partij. Hij heeft geen landgoederen, wes halve hij voor den boer zou moeten strijden, of fabrieksaandeelen, die hem er toe zouden brengen voor de industrie op te treden. Al leen het volk bestaat voor spr. Voortgaande zette Hitier uiteen, dat de zelfde principes, die in het binnenland toe gepast worden, ook geldigheid hebben ten opzichte van het buitenland. Ook hier is de een niet minder dan de ander. Daarom kon ook de demilitarisatie van de Rijnzone slechts gehandhaafd blijven, zoolang de an deren niet inbreuk pleegden op de letter en den geest daarvan. Het interesseert Duitsch land niet, wat de andere leden van Europa in eigen huis doen, maar Duitschland wenscht ook baas te zijn in eigen huis. Duitschland heeft geen belangen in Frank rijk of andere landen, maar zü hebben ook geen belangen in het Duitsche land. De vele malen, dat Hitier den anderen de hand heeft toegestoken, heeft men die steeds af gewezen, men heeft militaire bondgenoot schappen gesloten en die door den Volken bond laten registreeren en zeide dan, dat dit ten behoeve van den vrede in Europa geschiedde. Voor alle veiligheid is Hitier toen overgegaan tot herstel van de.' soeve reiniteit over eigen gebied. Heilig zijn niet de verdragen, die met het pistool zyn afge dwongen. Heilig zijn alleen de verdragen, die tusschen vrije en gelijke landen worden gesloten, zonder dat daar eenige dwang bij komt. En wanneer men mijn vredesaanbood, zoo zeide Hitier verder, heel interessant vindt, maar vraagt hoe men mij nu nog kan ver trouwen, antwoord ik: hoe kan ik de an dere regeeringen vertrouwen, die misschien over veertien dagen al weer door andere regeeringen vervangen worden en die niet gedragen worden door een geheel volk. Het Duitsche regime is stabiel en wordt door het geheel Duitsche volk gedragen. Men stelt vertrouwen in dit millioenvolk of niet, maar dan moet men ook niet verder met ons praten. Ons eerewoord is precies zoo veel waard als dat van de anderen. En het Duitsche volk wil niets anders dan vrede en arbeid. Wie dat niet gelooft, moet niet meer met ons praten. Een wat de gestes betreft, de volkeren willen geen gestes, maar wil len, dat eerlijk naar vrede gestreefd wordt. Spr. heeft geen behoefte aan moeilijkheden met Frankrijk of een ander land. Daartoe heeft hij geen tijd, zijn taak in het binnen land is groot genoeg. Daar moeten slechtge kleeden gekleed en hongerigen gevoed wor den. Laat ieder in eigen huis zorgen voor rust en welstand, dan zal de internationale welstand vanzelf volgen. Hitier besloot met de woorden: ik zal de belangen van mijn volk behoeden en ben te allen tijde tot den vrede bereid. Op 29 Maart moet de wereld zien: hier spreekt niet één man, maar hier spreekt een geheel volk. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft zich tele grafisch gewend tot den gezant van Frankrijk te Addis Abeba, den heer Bodart, die op verzoek van de Neder- landsche regeering zich bereid heeft verklaard de behartiging van de be langen van de Nederlandsche ambu lance in Abessinië op zich te nemen, met een verzoek om nadere inlichtin gen omtrent het lot van onze ambu- lance, zulks in verband met de be richten, welke dpn laatsten tijd in de pers zijn gepubliceerd, speciaal be treffende het lot van de heeren Van Schelven en Veeneklaas. Italiaansche vliegtuigen hebben gisteren Gobba, ten Noorden van Magalo in de Provincie Bali gebombardeerd. Er waren talrijke slachtoffers te betreuren. De leden van de Zweedsche ambulance, die hier ge vestigd was, trokken zich bij de nadering van de vliegtuigen terug in het bosch, doch de ambulance schijnt getroffen te zÜn. Het Abessinische Roode Kruis heeft naar aanleiding van dit bombardement opnieuw te Genève geprotesteerd. Gondar gebombardeerd Italiaansche vliegtuigen hebben gister morgen Gondar gebombardeerd. Er zijn ongeveer twintig bommen geworpen. Om trent de uitwerking van het bombarde ment is nog niets bekend. Nauwkeurige en constructieve vorm. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, zijn de tegenvoorstellen, welke von Ribbentrop Dinsdag a.s naar Londen zal brengen, een uitwer king van de voorstellen van Hitier van 7 Maart in een „nauwkeurigen en con structieven vorm". Von Ribbentrop zal aan Hitier zeg gen, dat uit zijn besprekingen met Baldwin en Eden is gebleken, dat het dringend noodzakelijk is, dat Duitsch land iets bijdraagt voor een tusschen- periode, opdat onderhandelingen zullen kunnen beginnen. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN FRANSCH GEBIED. Vliegers streng gestraft. In verband met in de Fransche dag bladen verschenen berichten volgens wel ke op 23 Maart twee Duitsche militaire vliegtuigen boven Straatsburg hebben ge vlogen op geringe hoogte en daar photo's hebben genomen, heeft de Duitsche am bassade deze zaak ter hand genomen en in Duitschland een onderzoek doen instel len. Daarbij is gebleken, dat de vliegtui gen twee eendekkers waren, schoolvlieg tuigen, die niet van phototoestellen zijn voorzien. De door de Fransche luchtpolitie opgenomen nummers komen overeen met de civiele nummering. De beide piloten zyn streng gestraft op bevel van den rijksminister van luchtvaart, aangezien zy de formeele bevelen van Goering hebben overschreden, die ieder civiel of militair vliegtuig verbieden de grenzen te naderen. ZONDAG REDE VAN FLANDIN. Over buitenlandsche politiek. Flandin, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, heeft bekend gemaakt, dat hij Zondag a.s. binnen het kader van zijn verkiezingscampagne een groote rede voering zal uitspreken over de buiten landsche politiek. AARDBEVING IN TURKIJE. Een vreeselijke aardbeving heeft Kars in Turkije vernield. Een hon derdtal huizen zijn verwoest, ver scheidene honderden andere huizen zijn dermate beschadigd, dat zij ieder oogenblik in elkaar kunnen storten. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Wat de ontworpen regeling betreft, kan de commissie zich daarmede in het algemeen wel vereenigen, behoudens dat men een parig de in de regeling gestelde limiet van 800 beneden welke de pensioenen niet zouden worden berekend, te laag oordeelde, mede met het oog op de vele invaliditeits pensioenen. Voorgesteld werd deze grens te verhoo- gen, doch dan daarbij met neveninkomsten rekening te houden. Ten aanzien van het beroep achtte de commissie het gewenscht dat daarvoor ten opzichte van eventueele kwesties betreffend deze herberekening dezelfde regeling zal gelden als voor de vaststelling en bereke ning van het pensioen. Voorts behandelde de commissie nog enkele aangelegenheden van minder alge- meenen aard. TWINTIG PERSONEN GEARRESTEERD. Verdacht van spionnage. De „Tokio Nitsji Nitsji" maakt op sen- sationeele wijze melding van de arrestatie van twintig personen, die te Tokio ver dacht worden van spionnage. Zij zouden als employé's of tusschenpersonen van bepaalde buitenlandsche ambassades aan wijzingen en geheime rapporten over de gebeurtenissen in Februari hebben gele verd. Het sterkst zou de Russische ambas sade hierbij zijn betrokken. Tusschen deze ambassade en de Japansche communisten zouden nauwe betrekkingen bestaan en tot dusverre zou mert reeds 11 communis ten hebben gearresteerd. Het dagblad valt bij deze gelegenheid echter ook de Chineesche en Engelsche ambassades aan en beweert, dat zij spionnage hebben be dreven door het inwinnen van inlichtin gen. Dit zou ook de reden zijn, dat de En gelsche journalist Sampson na een arrest van 20 dagen uit het land is gewezen. Het blad wijst er ten slotte op, dat de scherp ste controlemaatregelen zijn genomen. LAATSTE GANG VAN VENIZELOS. De begrafenisplechtigheid De teraardebestellingsplechtigheden voor Venizelos hebben gisteren in Kanea op Kreta plaats gehad in tegenwoordigheid van den kroonprins en alle autoriteiten van het eiland. Na de plechtige gods dienstoefening in de kathedraal zal het stoffelijk overschot een aantal dagen op gebaard blijven in de kapel van St. Mag- dalena te Halepa nabij Kanea, waarna het definitief ter ruste zal worden gelegd in een graftombe, die is opgericht tegenover de woning waar Venizelos op Kreta ver blijf hield. In de vergadering van de Centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken van Woensdag 25 Maart deelde de voorzitter mede, dat de regeering onder meer op grond van de desbetreffende aan bevelingen van de Centrale commissie besloten heeft: A. het denkbeeld van herziening der jeugdsalarissen voorloopig prijs te geven; B. af te zien van het voornemen de' 11/2 millioen, welke de 5 pet. salarisverlaging meer opbrengt, dan de na aanvankelijk bij het wetsontwerp tot bezuiniging op de openbare uitgaven noodig geoordeelde tien millioen der salarisverlaging, te bestemmen voor een herziening der salarisregelingen. C. eveneens af te zien van het voor nemen om thans de salarisschalen met één jaarlijksche verhoogingen om te zetten in schalen met uitsluitend tweejarige verhoo gingen. De regeering acht het namelijk gewenscht dat voor het oogenblik eenige rust zal heer- schen rondom de salarieering van het rijks personeel, doch is voornemens in den loop van 1937 te overwegen, of alsdan een alge- meene herziening van het bezoldigings besluit 1934 ter hand zal dienen te worden genomen. De regeering acht geen voldoende aan aanleiding aanwezig om den ingang der 5 salarisverlaging, welke voor de ambtenaren op maand- en weekloon in de gemeenten der vierde klas eerst op 1 Juli 1936, in stede van zooals voor de overige ambtenaren op 1 Januari 1936 is gesteld, naar een nog la teren datum te verschuiven. Overheidspensioenen. De commissie stelde in deze vergadering haar advies vast ter zake van een ontwerp van wet tot herberekening van de over heidspensioenen. Wat de principieele zijde van deze aangelegenheid betreft, was de grootst mogelyke meerderheid van oordeel, dat reeds verleende pensioenen niet moch ten worden aangetast. HET CARILLON ZONDER KLOKKEN. Een welgeslaagde première te Purmerend. Onder zeer groote belangstelling heeft het eerste officieele concert met het nieuwe Philipscarillon zonder klokken te Purmer end plaats gehad uit den stadhuistoren. Het geluid der klokken, dat door de luidspre kers van het Philipscarillon op dezen mooien lenteavond over Purmerend weer klonk, was de weergave van het carillon van de St. Lebuinustoren te Deventer, dat door den bekenden Amsterdamschen beiaardier den heer J. Vincent bespeeld, op gramofoonplaten werd vastgelegd. Er werd een openingsrede gehouden door den bur gemeester van Purmerend, den heer Cram- winkel. Er was zeer veel belangstelling voor de plechtigheid, welke door duizenden werd bijgewoond. Het leek of de toren van het stadhuis van Purmerend met een carillon was uitgerust. WAT IJMUIDEN'S GROOTE SLUIS VERMAG. Ook de „Queen Mary" zou zij kunnen opnemen. Verder „opstoomen" naar Amsterdam zou voorloopig onmoge lijk zijn. Ofschoon de vraag, of een schip van de gigantische afmetingen van de „Queen Ma- 'joofa ftp-ieeAdooq aipsiug jap s}oj; ap '<(aj een bezoek aan de hoofdstad zou kunnen brengen, geen beantwoording behoeft in dien zin, dat daartoe ooit eenigerlei aanlei ding zou kunnen bestaan, mag zij zeker in teressant heeten uit het oogpunt, of de outil lage van de hoofdstedelijke haven en van haar toegang uit de Noordzee berekend zou zijn op de ontvangst van een dergelijk ge vaarte. Het antwoord op die vraag zou dan zóó kunnen luiden, dat de groote sluis te IJmui den, die tevens de grootste sluis ter wereld is, de „Queen Mary" zonder veel moeite binnen haar begrenzing zou kunnen opne men, ook wat haar diepte betreft, welke niet minder dan vijftien meter bedraagt. Ook de lengte en breedte van het meer dan 80.000 ton metende schip vormen geen be zwaar; deze toch bedragen resp. ruim 300 en circa 40 meter, terwijl de sluis zelve 400 meter lang en 50 meter breed is. Verdere voortzetting van de reis zou dan echter voorloopig op onoverkomenlijke moeilijkheden stuiten, aangezien het Noord zeekanaal eerst over een paar jaar die breedte en diepte zal hebben, dat zelfs schepen als de „Queen Mary" en de Fran sche „Normandie" zonder overwegende be zwaren naar de hoofdstad zouden kunnen „opstoomen". Als ligplaats zou dezen reuzen echter alleen de Coenhaven, mits deze dan gelijk met de werkzaamheden aan het Noordzeekanaal op de vereischte diepte zou zijn gebracht, kunnen worden aangewezen. DUITSCH LEGERVLIEGTUIG BOVEN VENLO. Foto's gemaakt van Hendrik-kazerne? de Frederik Vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft een Duitsch legervliegtuig op zeer geringe hoogte enkele malen gecirkeld boven de Frederik Hendrik-kazerne alhier, waarin de troepen van het tweede en zeventiende regiment infanterie gelegerd zyn. Hierbij zette de vlieger boven het kazerneterrein de motor af, terwijl de waarnemer een beweging maakte, waarbij hij met zijn bovenlichaam betrekkelijk ver buitenboord van het toestel kwam. Vermoed wordt, dat de waarnemer foto's van de ligging, van de kazerne heeft gemaakt. Onmiddellijk hierna zette het eenmotorige toestel, dat gemerkt was met de letters D-E.F.V.A., koers in de richting van de Duitsche grens, en het was toen weldra uit het gezicht verdwenen. Naar wij vernamen, was het toestel niet uit de richting van de grens gekomen, doch uit ongeveer noordelijke richting, waaruit men afleidt, dat het ook verder het land in is geweest. De garnizoenscommandant heeft van het gebeurde telefonisch aan de legerleiding mededeeling gedaan. TWEE AUTO-ONGELUKKEN BIJ BREDA. Een doode en een zwaar gewonde. Gisteravond omstreeks half tien hebben op den ryksweg BredaTilburg ter hoogte van Dorst, enkele minuten na elkaar twee ernstige auto-ongelukken plaats gehad, bij het eerste waarvan een doode en bij het tweede een zwaar gewonde zijn te be treuren. Eerst werd een bejaarde, tot dusver on bekend gebleven zwerver door een uit de richting van Tilburg komende vrachtauto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij na enkele oogenblikken is overleden. Terwijl eenige te hulp gesnelde personen en vele nieuwsgierigen zich rond het slachtoffer verdrongen, naderde uit de richting Breda met groote snelheid een auto, waarvan de bestuurder de menschen op den weg te laat schijnt te hebben bemerkt. Hy kon althans zijn auto niet tijdig tot staan brengen en reed op het publiek in. Hierby werd de 18- jarige slagersknecht Keulemans uit Ooster hout door den auto gegrepen en zeer ern stig gewond. Keulemans is met blessures aan het hoofd en inwendige kneuzingen per ziekenauto naar het St. Ignatiuszieken- huis te Breda vervoerd. Ook het lijk van den zwerver is daarheen gebracht. De marechaussee uit Rijen en de ry'ks- veldwacht uit Dorst hebben een uitvoerig onderzoek ingesteld. WINKELIER BESTOLEN. Te Haarlem. Gistermiddag te ongeveer kwart over een is in den winkel van een stofzuigercentra le op de Gedempte Oudegracht te Haarlem een geldkistje met geld ontvreemd. Een on bekende man kwam den winkel binnen, stelde eenige vragen, ging daarna in de richting van de winkeldeur alsof hij den winkel wilde verlaten, doch verliet den winkel niet. De winkelier, in de meening, dat de klant den winkel had verlaten, ver wijderde zich. De onbekende sloeg toen zijn slag en stal een geldkistje, inhoudende on geveer 30.' Deze truc schijnt de man, die nog door de politie wordt gezocht, ook op andere plaatsen te hebben toegepast Het geldkistje is intusschen ledig teruggevonden. BIEROORLOG IN ROTTERDAM? Protestvergadering caféhouders. De afdeeling Rotterdam van Nienobokos (Nieuwe Nederlandsche Bond van Koffie huishouders en Slijters) had tegen 25 Maart wederom de Rotterdamsche caféhouders tot een protestvergadering opgeroepen. Nadat de voorzitter, de heer M. A. Op meer, had geconstateerd, dat de drie moties die op de vorige vergadering zijn aangeno men en telegrafisch verzonden, resp. aan den gemeenteraad van Rotterdam om ver laging van telefoon- en electriciteitstarie- ven, aan den minister van financiën om ac cijnsverlaging en aan den Nederlandschen Bond van Bierbrouwerijen om bierprysver- laging, onbeantwoord zijn gebleven, werd na uitvoerige discussies besloten als eerste stap, onder alle Rotterdamsche caféhouders een petitionnement te houden over het voorstel om, indien vóór 8 Mei de brouwe rijen niet zijn overgeaan tot bierprijsverla ging, óf in het geheel geen bier meer te verkoopen óf bier te verkoopen van buiten den Bond van Bierbrouwerijen staande brouwerijen, die hun bier tegen belangrijk lageren prijs verkoopen dan de georgani seerde brouweryen. INBRAKEN TE VOLENDAM OPGEHELDERD. Twee arrestaties. Het voor buitenlanders zoo aantrekkelij ke Volendam heeft de laatste maanden ge meente- en rijkspolitie veel werk bezorgd. Talrijke malen werden kleine diefstallen gepleegd en eerst thans is men erin ge slaagd deze op te helderen. Verschillende jeugdige Volendammertjes zijn dezer dagen aan een verhoor onderworpen en het on derzoek heeft tot verrassende resultaten ge leid. Twee rasechte wydbroeken zijn hierna gearresteerd en ingesloten in het politiebu reau te Edam, tot welke gemeente Volen dam behoort. Het zijn zekere Pek en Jolle, onder welke Volendamsche scheldnamen deze knapen bekend staan, in Volendam en omgeving. De mannen zouden de jongens aanvankelijk tot de diefstallen hebben aan gezet en zij kregen speciaal opdracht tot het wegnemen van bokkingkistjes. De jongelui kregen echter al spoedig den smaak te pak ken en trokken er zelf in groepjes op eigen houtje op uit. Zoo nam een hunner eens uit hotel Spaander een vaatje bier weg, ver stopte dit en trok er eiken dag op uit om een glaasje van het vocht te nuttigen. Alle jongens hebben een bekentenis afgelegd en gebleken is, dat sommigen hunner zelfs een zoet winstje van bijna 80 per week maak ten. De hoofddaders blijven echter ontken nen. De jongens, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, en die allen minderjarig zijn, zyn op vrije voeten gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1