DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De candidaten voor dein nieuwen Rijksdag Ho. 77 Dinsdag 31 Maart 1936 138e Jaargang Als Hitier een radio-rede houdt De oorlog in Oost-Afrika. De internationale spanning. Lot van Hauptmann beslist. De verkoop van „Der Stürmer". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIKN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Voor den nieuwen rijksdag. De candidaatsstelling voor den nieuwen rijksdag is alweer voorbij. De candidaten- lyst bevat 1034 namen. Men doet in Duitschland nu eenmaal alles in het groot. No. 1 op de lijst is natuurlijk Adolf Hitier; „Führer und Reichskanzler" staat ach ter zijn naam. Rudolf Hess, de plaatsver vanger van den Leider, komt als no. 2. Minister Frick, die als minister de oudste brieven heeft, is derde candidaat. Eerst dan komt Hermann Göring, achter wiens naam slechts „Reichsminister" geplaatst is De toevoegingen „generaal der vliegers", „Pruisisch minister-president", „president van den rijksdag", „ryksopperhoutvtester" enz. ontbreken. Als no. 5 staat dan Göbbels op de lijst. Deze volgorde is niet toevallig; er wordt hier wel degelijk een graad van belangrijkheid en invloed mee tot uitdruk king gebracht. Dan komen in alfabetische volgorde de nummers van 6 tot 59. Dit zijn ook nog al tijd zeer bekende personen, b.v. Dar-é, Ritter von Epp, Hierl, Himmler, Kerrl, Ley, Lutze, Rosenberg, Rust, von Schirach, Seldte, Streicher. Ook Kube is hierbij; het gerucht, dat hij in ongenade zou zijn ge vallen, is dus onjuist. Wel valt het op, dat graaf Reventlow, een der oudste leden der nationaal-socialistische rijksdagfractie, ontbreekt. Eindelijk komen de nummers 60 tot 1034, wederom alfabetisch gerangschikt. Ook hierbij vinden wij nog zeer bekende namen, b.v. Feder, die eenigen tijd staats secretaris van economische zaken was, maar, naar men zegt, een conflict met Schacht kreeg. Ook Von Papen en Von Ribbentrop staan hierbij. Verder treft men den bekenden katholieke geschiedkundige prof. dr. Spahn uit Keulen, den zoon van den ouden Centrumsleider, aan; voorts Von FreytaghLcringhoven, oud-lid der Duitsch-Nationale rijksdagfractie, Hugen- berg, den oud-gouverieur-generaal Schnee, den rijkssportleider von Tschammer und Osten, den nestor der nationaal-socialisti sche fractie generaal Litzmann, terwijl de west-Duitsche industrie tenslotte verte genwoordigd is door Fritz Thijssen en dr Vögler. Als Hitier een rede houdt De vele redevoeringen, welke Hitier de laatste weken voor de „verkiezingscam pagne" heeft gehouden, werden alle door de radio uitgezonden. Welke voorbereiding voor deze uitzen dingen gemaakt worden, daarover heeft de rijksleider der radio-uitzending. Böse, naar wij in de Frankfurter Zeitung lezen, aan een vertegenwoordiger van Hitier te Karlsruhe een en ander medegedeeld. Volgens Böse heeft de rijksradioleiding voor den verkiezingsstrijd een „Sonder- kommando" ingesteld dat voor alle groote politieke betoogingen in het rijk moet zor gen. Naar Karlsruhe b.v. kwam met dit doel een „Sondertrupp", die de geheele voorbereiding voor de overbrenging trof. In een speciaal vliegtuig van de „Reichs sendeleitung" werd materiaal tot een ge wicht van 8 tot 10 centenaar voor de uitzending medegebracht. Van dit model heeft de omroep vijf spreekgestoelten ter beschikking, welke opgesteld worden op de plaatsen, waar Hitier spreekt. In die spreekgestoelten is een speciaal apparaat ingebouwd. De microfoon hangt onzicht baar in een kastje. Kleine staafjes, zwa nenhalzen genaamd, zijn het eenige wat men van de microfoon ziet. Verder kan de rijkskanselier door het drukken op een signaalknop het in- en uitschakelen van de schijnwerpers bevelen, en ook kan hij door een druk op een tweeden knop de filmopnemers het signaal tot het opne men van een film geven. Dit speciale ap paraat wordt alleen voor de redevoeringen van Hitier gebruikt. In de ruimte te Karls ruhe, waar Hitier het woord voerde, waren 25 groote luidsprekers opgehangen, en 2.5 K.M. kabel waren daarin aangelegd. Het bombardement van Harrar. De indruk in Engeland. De berichten over het bombardeeren van Harrar hebben op de Engelsche openbare meening een diepen indruk gemaakt, aan gezien het hier gaat om een open en niet versterkte stad. De gevoelens van het pu bliek komen duidelijk tot uiting in de inge zonden stukken in de bladen. Ook in het parlement zijn gister in deze aangelegenheid stemmen opgegaan. In het Hoogerhuis bracht Lord Cecil de zaak ter sprake en in het lagerhuis werden vragen gericht tot den minister van buitenlandsche zaken. In ant woord op deze vragen verwees Eden naar de officieele protesten, die door de Abessinische regeering gericht waren tot den Volken bond en d'e Engelsche regeering in haar kwaliteit van onderteekenende mogendheid van de Haagsche conventie van 18 Oct. 1907 en van het protocol van Genève van 17 Juli 1925. Voorts verklaarde hij, dat hij vernam, dat in overeenstemming met de beslissing van de commissie van dertien van 23 Maart, klachten waren ingediend bij de Italiaansche regeering, waarbij herinnerd is aan de bepa lingen van het Geneefsche protocol. HET GEBRUIK VAN GIFGASSEN. Ter sprake gebracht in het Engelsche Hoogerhuis. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Cecil de aandacht gevestigd op de bewe ringen, dat door de Italianen gebruik wordt gemaakt van gifgassen in Abessinië. Hij vroeg of de regeering inlichtingen bezat °ver de vraag of deze beschuldigingen van het plegen van inbreuk door de Italiaansche regeering op nog weer een andere verdrags verplichting gegrond waren en zoo ja welke stappen men dacht te nemen. De aartsbis schop van Canterbury verklaarde, dat de methodes, die in den Abessinischen oorlog gebruikt worden niet alleen in strijd zijn met de beginselen van het Christendom, maar ook met de meest elementaire beginse len van de menschelijkheid zelf. Hij zeide ontzaggelijke verlichting te zullen onder vinden, wanneer de verzekering zou kunnen worden gegeven, dat deze beschuldigingen °f wel ongegrond zijn dan wel grootelij ks overdreven. Wanneer de beschuldigingen echter waar zijn en gegrond, hoopt hij, dat de wereld een plechtig protest zal doen hooren. In zijn antwoord, namens de regeering, zeide Lord Halifax, dat hij wilde, dat het in zijn macht was de verzekering te geven, dat er geen reden aanwezig was voor deze be richten. Op het oogenblik beschikte hij ech ter niet over inlichtingen en kon hij zich slechts aansluiten bij alles wat door de vorige sprekers naar voren was gebracht. Voor Abessinië bestemd vliegtuig in beslag genomen. Een Fransche vlieger Drouillet, die tot de raadgevers van den Negus op luchtvaartge bied behoort, had in Amerika een verkeers vliegtuig besteld, waarmede hij het vliegver keer tusschen Djiboeti en Addis Abeba wil de onderhouden. Dit Amerikaansche toestel werd te Havre afgeleverd doch nog voor het was inge klaard, hebben politiebeambten de loods, waarin het vliegtuig voor gebruik gereed werd gemaakt, verzegeld. De vlieger heeft inmiddels bij de autoriteiten geprotesteerd en verklaard, dat men hier niet te doen heeft met een militair toestel, zoodat niets tegen de vrjj geving van het toestel in het midden is te brengen. Italiaansch manifest aan de bevolking van Abessinië. Van Abessinische zijde wordt medegedeeld, dat de Italiaansche vliegeniers nog steeds de bevolking van Abessinië bestoken met mosterdgas en pamfletten. Van dezelfde zijde wordt medegedeeld, dat de Italianen boven Kobbo het volgende manifest omlaag heb ben geworpen: „Volk van Tigre, Godjam, Gondar en Wolo: vroeger leed de bevolking van onze koloniën gebrek, onze komst gaf hen welvaart. Gij zijt steeds onderdrukt door de Chcas, die U nooit gelijke rechten zullen geven. Vergiet Uw bloed niet voor hen, want vroeger onder drukten zjj U en thans hebben zij U noodig. Binnenkort zal Italië aanbeen ieder de eer geven, die hem toekomt". Prinses van Piemont te Port Said. De prinses van Piemont, op weg naar Oost-Afrika, is aan boord van de „Cesaria" te Port Said aangekomen. Zij droeg het kleed van de Roode Kruis-verpleegster en verklaarde aan de pers: „Ik ga mijn plicht doen jegens het Vaderland". STRIJD IN SPANJE BEGINT WEER. Rechts-georiënteerden verlaten parlementaire commissie. De Spaansche parlementaire commissie voor de geloofsbrieven begon haar onder zoek naar de geldigheid van de mandaten der nieuwe Cortes-leden. De linksche leden dezer commissie wenschten de mandaten van de afgevaardigden van Granada ongel dig te verklaren, waarop de rechtschen te kennen gaven, dat zy zich uit de commissie zouden terugtrekken. De socialist Idalecio Prieto trad toen als voorzitter der commis sie af, volgens zijn zeggen als gevolg van den druk door de rechterzijde op hem ge- oef rend. Tot zijn opvolger werd toen de linksch-republikein Vargas gekozen. Als protest verlieten de afgevaardigden van de Ceda en de traditionalisten de zittingzaal. De commissie zette het werk echter zonder de rechtervleugel voort. Het Duitsche antwoord. Van welingerichte zijde wordt ver nomen dat de nienwe Duitsche vredes voorstellen morgen aan Engeland zul len worden medegedeeld in den vorm van een memorandum. De Duitsche minister van buitenland sche zaken zal vermoedelijk het docu ment overhandigen aan den Britschen ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps. Het document zal eerst worden ge publiceerd, nadat de Britsche regeering er kennis van heeft genomen. De rijksdag zal dus niet bijeen wor den geroepen, en men is niet voorne mens een groote demonstratie te orga- niseeren. Ook is von Ribbentrop niet voor nemens eerstdaags naar Londen te gaan. Vandaag executie. Het Hof van Cassatie te Trenton (Am.) heeft bet beroep van Hauptmann afgewezen na een zitting, welke vijf uren heeft geduurd. Hauptmann zul heden om 8 uur (New- York Tijd) des'avonds worden terecht gesteld. Gouverneur Hoffmann heeft opnieuw medegedeeld, dat hij Hauptmann geen verder uitstel van executie zal verlee- nen. Er zijn reeds aanwijzingen ge geven voor te nemen maatregelen voor de terechtstelling op beden. De vrouw van Hauptmann, die er zeer slecht uitziet, heeft gister een bezoek gebracht aan Bruno in diens cel. Het was waarschijnlijk het laatste onderhoud. Zij houdt staande, dat haar man onschuldig is. DE DUITSCHE STEMMING. Hoe de telling geschiedde. Het gerucht gaat, dat alle blanco in geleverde stembiljetten, d.w.z. de bil jetten, welke door den stemgerechtigde niet van een kruisje waren voorzien, op rekening van de lyst van Hitier zijn geplaatst. Bevoegde kringen weigeren dit ge rucht tegen te spreken. Men merkt op, dat de stemgerechtigde, die zijn „tegen" had willen uitdrukken, een naam op het biljet had moeten schrijven, doch men moet opmerken, dat er tijdens de verkiezingscampagne op is gewezen, dat de eenige manier om de stem aan Hitier te geven, was een kruisje te zetten. Op deze wijze konden zij, die geen kruisje zetten, denken een ongeldig biljet te hebben ingeleverd. Overigens merkt men op, dat de wijze van stemmentelling reeds bij den aanvang van de publicatie der stemmencijfers werd gewijzigd: tot negen uur heeft de minister voor propaganda de resultaten bekend gemaakt in de formule: „geldig uitgebrachte stemmen, ongeldige stemmen". Na negen uur werd de formule gewijzigd in „voor den Führer en tegen de lyst". ANTI-FASCISTISCHE ACTIE IN ROEMENIE. Proces tegen communisten. De krijgsraad te Chisinau in Roemenië heeft vonnis geveld in het proces tegen een twaalftal personen, waaronder professor Constantin Eschiassy van de theologische faculteit van Chisinau, en verscheidene ambtenaren, beschuldigd van communis tische propaganda. De professor werd ver oordeeld tot 2 jaar 5 maanden gevangenis straf met 20.000 lei boete, alsmede verlies van burgerrecht voor den tijd van 10 jaar. De overigen werden veroordeeld tot straffen varieerend tusschen 2 jaar en 2 maanden gevangenis, met hooge boeten. Twee be klaagden werden vrijgesproken. Het proces werd voor den krijgsraad ge voerd omdat de staat van beleg van kracht is, het duurde enkele weken. Het was aan leiding tot felle commentaren in de pers. De beklaagden werden verdedigd door een aantal bekende advocaten van ver schillende partijen, o.a. de oud-minister van justitie Junian, die erop wees, dat de anti fascistische actie van de beklaagden niet kan worden beschouwd als communistische pro paganda. Een afgevaardigde van de Acción Popu lar, Villalonga, die lid der commissie is, verklaarde dat het rapport dat de commiS' sie later aannam, en waarin inderdaad de mandaten van de afgevaardigden voor Gra' nada ongeldig werden verklaard, niet prin cipieel de reden was dat de rechtervleugel zich uit de commissie had teruggetrokken. Villalonga zeide, dat deze deed slechts één voorbeeld was van de partijdigheid van de commissie, die in meerderheid linksch-ge- richt is, en dat een dergelijke partijdigheid zich tegenwoordig bij het parlementaire werk meermalen voordeed. Gil Robles, de leider van de Ceda, heeft er zijn goedkeuring aan gerecht dat de rechterzijde zich als protest terugtrok uit het parlementaire werk. Toen dan ook de nieuwe Cortes een korte zitting hielden ter goedkeuring van de rap porten der commissie voor de geloofsbrie ven, ontbraken de leden van de Ceda in de zitting zaal. Het is mogelijk, dat de rechterzijde voort gaat met zich te onthouden van het parle mentaire werk. In dat geval zal de politieke strijd opnieuw hevig oplaaien. DEFENSIE IN ZWITSERLAND. Versterking van de grens. De leider van het militair departement, Minger, heeft in den Zwitserschen Bonds raad de noodzakelijkheid van de verster king van de Zwitsersche grens-verdediging bepleit. De regeering verklaarde zich in principe hiermede accoord. Verder werd be sproken of de benoodigde gelden verkregen kunnen worden door een populaire leening tegen lage rente. Deze gelden bedragen 235 millioen franc, verdeeld over verscheidene jaren. ACTIE TEGEN REISBELASTNG. Het comité van actie inzake het hotel-, restaurant- en cafébedrijf acht ons bedrijfsleven er niet mee gebaat. net comité van actie inzake het hotel-, restaurant- en cafébedrijf (comité Posthu ma) heeft zich tot de Tweede Kamer ge richt met een adres, naar aanleiding van het wetsontwerp tot heffing van een reis belasting. Het comité is van oordeel dat, in welken vorm ook terzake van de reisbelasting een besluit genomen zal worden, deze vorm het zakenleven niet in de reisbelasting mag betrekken. Het comitté is er zich van bewust, dat het voor het geheele Nederlandsche be drijfsleven van groot belang is het even wicht in het internationaal reisverkeer te herstellen. Wanneer men nagaat waaruit het groote verlangen van vele Nederlanders om de vacantie niet in'Nederland zelf door te brengen, doch in het buitenland, voort' vloeit, dan zijn er twee zaken, die de bij zondere aandacht vragen: 1. De meening is zeer verbreid, dat het doorbrengen van een vacantie in Neder land zeer duur is. Dit wordt door het comité ontkend. Het bedrijf heeft ernstig getracht zich aan de buitenlandsche prij zen aan te passen, ofschoon de verlaagde prijzen geforceerd verkregen zijn, met als gevolg aantasting van den zakelijken grondslag van dat bedrijf. Prijsverlaging is immers eigenlijk onverantwoordelijk ten gevolge van de vele lasten, welke onver minderd, ja sommige zelfs in sterker mate als voorheen op het hotel-, restau' rant- en cafébedrijf drukken. Deze lasten moeten als zoodanig worden gerestaureerd en een wet tot heffing van een reisbelas ting kan in deze geen hulp verschaffen. 2. De tweede zaak, die afzonderlijke be spreking behoeft is, dat de Nederlanders hier te lande niet kunnen vinden, wat zij in het buitenland vrijelijk aantreffen en daar ook zoeken. Het comité heeft hier het oog op zeer bescheiden attracties in den vorm van eenvoudige spelen. Daar dit punt echter een principieele kwestie raakt, meent het comité hierop niet verder te moeten ingaan; doch het doet wel eenigs- zins vreemd aan, dat hier te lande rigou reus alles op dit gebied wordt verboden en dat nu de staat nog inkomsten zal trek ken van degenen, die dit soort verstrooiing in het buitenland zoeken. Een wet tot heffing van een reisbelas ting kan ook hier geen hulp bieden, hier kan het hotel-, restaurant- en cafébedrijf alleen worden geholpen dooi; een eenigs- zins ruimere opvatting dan tot nu toe in Nederland bestaat. Tenslotte merkt het comité nog op, dat de wet tot heffing van een reisbelasting zeer ongelijkmatig de verschillende Ne derlanders zal treffen omdat aan bewoners van grensstreken een veel zwaardere druk zal worden opgelegd, dan aan Nederlan der--; die meer in het midden van het land wonen. Het antwoord van minister Van Schaik op de vragen van den heer Boon. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon: 1. Is het den minister bekend, dat in het perceel Kalverstraat no. 7 te Amsterdam, waar sinds begin Januari 1936 gevestigd is de sigarenwinkel „Het Nederlandsche Sigarenbedrijf de Driehoek", naast N.S.B.- materiaal en uitgaven van de Duitsche Moeder beweging ook verkrijgbaar is het Duitsche weekblad Der Stürmer van Julius Streicher te Nürnberg, dat daar wekelijks in talrijke exemplaren voorradig is en voor de somma van 15 cent aan het publiek ge leverd wordt in een achter den winkel ge legen vertrek? 2. Is bet den minister bekend, dat de Duitsche regeering in den inhoud van dit weekblad aanleiding heeft gevonden den uitvoer daarvan naar het buitenland te verbieden? 3. Heeft de minister kennis genomen var. den inhoud van het in bedoelden win kel veikochte nummer van Februari 1936 nc. 9, aanvangende met een plaats met het onderschrift: „Durch die Jahrtausende hinfort tt „Haufte der Jude Mord auf Mord „Der Jude laszt vom Morden nicht „Bis ihn erreicht das Weltericht" terwijl de verdere inhoud op hetzelfde peil staat? 4. Is de minister niet van oordeel, dat tegen de verkoopers een strafvervolging dient te worden ingesteld op grond van de Wet van 19 Juli 1934a, Staatsblad 405, houdende nadere voorzieningen ter be scherming van de openbare orde? 5. Is de minister voorts bereid zich in verbinding te stellen met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken, met verzoek of deze door bemiddeling van Harer Maje- töists gezant te Berlijn aan de Duitsche regeering inlichtingen wil vragen naar de motieven, waarom blijkbaar de uitvoer van dit orgaan wel wordt toegestaan, in dien de verkoop in Nederland geschiedt door personen, die functies bekleeden in de Nationaal Socialistische Beweging, leider ir. A. A. Mussert, en daarbij ken baar te maken, dat verspreiding van dit weekblad hen evenals iederen anderen verkooper in Nederland aan een straf vervolging blootstelt? heeft de minister van justitie geant woord: 1. Deze vraag wordt, na een ingesteld onderzoek, bevestigend beantwoord, met dien verstande dat Der Stürmer volgens de afgelegde verklaringen alleen verkocht werd aan klanten, die speciaal om het blad vroegen; aan Duitschers, die naar Duitsche tijdschriften informeerden, zou echter te kepnen zijn gegeven, dat het blad voorhanden was. De betrokken ver koop, die naar het schijnt niet vóór Fe bruari 1936 is begonnen, is inmiddels stopgezet. Er bestaan geen aanwijzingen, dat de verkoop met medeweten van de leiding der N.S.B. heeft plaats gehad. 2. Volgens verkregen inlichtingen is de uitvoer van Der Stürmer door de Duitsche regeering niet verboden. 3. en 4. Terzake van de verspreiding van het bedoelde blad van Februari 1.1. no. 9 wordt een gerechtelijk vooronderzoek uit gelokt, waarna, zoo mogelijk, een straf vervolging zal worden ingesteld. Het noo- dige is verricht, opdat bij verdere ver spreiding van Der Stürmer in ons land onverwijld worde ingegrepen. 5. Daar volgens de ontvangen informa ties de aan deze vraag ten grondslag lig gende veronderstelling niet juist zijn, be staat uiteraard voor een verzoek om in lichtingen aan de Duitsche regeering als bedoeld geen reden. DE „ZEPPELIN" NAAR ZUID-AMERIKA. Durfde niet over Frankrijk te vliegen. De Nieuwe Duitsche Zeppelin „Hinden burg" is hedenmorgen om 4.30 uur voor zyn eerste reis naar Zuid-Amerika opgestegen, aldus meldt de speciale correspondent van Reuter, die de reis aan boord van het nieu we luchtschip meemaakt. De correspondent meldt voorts, dat de „Hindenburg" met het oog op den inter nationalen toestand koers zal zetten over Nederland. Naar 't schijnt heeft Frankrijk geen antwoord gegeven op het verzoek om toestemming over Fransch grondgebied te mogen vliegen en bijgevolg zal de reis thans 8 uur langer duren. De „Zeppelin" vervoert 50 passagiers en een uit 40 personen bestaande bemanning en het luchtschip kan 3 April te Rio de Janeiro worden verwacht. De „Hindenburg" boven ons land. De „Hindenburg" vloog om 11 uur in wes telijke richting koersende over Dordrecht. Om 11.05 kwam het luchtschip boven het centrum van Rotterdam, de luchtf&iA die

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1