yUovincuud 'füeuws EGMOND AAN ZEE £atuL m Juin&ouiv Jildschciften O&xwken mineralen in mengpoeders. m. de Redacteur. HEILOO. DE RIJP HOORN OBDAM WIERINGEN ook, indien eenigszins mogelijk, de 100 /U van onzen matig berekenden kostprijs heel toegezegd, dan konden we volstaan met pl.m. 60 van 400 is f 240 en dan betaal den wij even royaal als de regeering. Dit laatste ter overdenking. Nogmaals dankend voor de opname. P. DE GEUS Jzn. Zuld-Scharwoude, 29 Maart 1936. Naar aanleiding van een waarschuwing in uw blad, geplaatst door het Noord- Hollandscdh Veevoeder-Bureau te Alk maar, verzoeken wij uw geachte Redactie beleefd eenige ruimte in uw blad, waar voor wij u bij voorbaat dank zeggen. Onze bodem wordt steeds afgehooid en afgeweid, steeds meer mineralen worden aan den grond onttrokken, zoodat een te kort aan mineralen ontstaat. Een te kort aan mineralen beteekent: bloedarmoede, zwakte, lusteloosheid. Bij droog staan der koeien, lactatieperiode, of waar weinig melk wordt gevraagd, voert men in den regel hooi en wat lijnkoek bij. Legt de veehouder zich toe op het ver krijgen van veel melk, dan moet extra krachtvoeder worden gegeven. Hoe meer krachtvoer wordt gegeven, hoe grooter het tekort aan mineralen. Ook kuilvoer, groenvoeders, bevatten een hoog eiwitgehalte, doch te weinig mi neralen, hetgeen in iets mindere mate ook geldt voor het hooi. Daardoor worden alkalische zouten aan het lichaam van het dier onttrokken en treden ziekteverschijn selen op. Koeien met veel melkproductie zien er vaak bouwvallig uit, slechte rug, verkeer de beenstand, vaak ook flauw in het eten. Probeert de veehouder het met onze mineralen, dan treedt spoedig verbetering in, maag en darmkanaal gaan weer nor maal functionneeren. Doet de veehouder dit niet en komt het vee in de weide, dan treedt vermagering, soms ook diarrhee, op. Melkziekte ontstaat vaak by droogstand, de dieren zijn dan te vet. Er treedt dan ook een andere bloed druk op. Met doelmatige rantsoenen en matigen voedingstoestand is het euvel te verhelpen. Fokdieren mogen nimmer te vet worden. Bij drachtigheid treden ook dikwijls verbloedingen op, door scheuring van het weefsel. Ook de prestaties zyn minder, bij paarden verminderd uithou dingsvermogen, by koeien minder melk. Vette dieren zijn bovendien vroegtijdig versleten. Onze mineralen moeten gegeven worden niet alleen na het kalven, doch ook reeds tijdens drachttijd. Een koe ve.'liest altijd meer aan mineralen, dan ze in het rantsoen opneemt. Ook de kopziekte wijst op een tekort aan mineralen. Gras bevat teveel eiwit. Er ontstaat bij vertering een overmaat van zuren, die de kalk aan het lichaam onttrekken, waardoor het minera len tekort dus weder grooter wordt. Een teveel» aan eiwit doet verweeking van het beenderstelsel ontstaan. De wintervoeding moet dus mineraalrijk zijn en in den eer sten weidetijd geen eiwit, maar zetmeel en minerale-bestanddeelen aan het voeder worden toegevoegd. Wij zijn over het toedienen van minera len nog lang niet uitgesproken, wij zouden dan de bet. hikking over de geheele cou rant moeten vragen, doch op aanvraag zenden wij aan belanghebbenden uitvoe rige gegevens voor die beesten welke onze mineralen nrodig hebben, paaiden, koeien, varkens, geiten, enz. Ten zeerste betreuren wij het echter dat 't Noord-Hollandsch Veevoederbureau mededeelingen over onze S. M. V. Z. Spe- ciaal-voederzouten verspreidt die wy on mogelijk in het belang van den veehouder kunnen achten. Wij hebben Ir. de Vries van het N.-H. Veevoederbureau verzocht een praktische proef met onze S. M. V. Z. Speciaal-voe- derzouten te gaan nemen, de benoodigde hoeveelheid voor de te nemen proef heb ben wij aangeboden gratis te verstrekken, opdat Ir. de Vries zich persoonlijk zou kunnen overtuigen van de goede hoeda nigheden van ons product. Wij brachten ons artikel niet eerder in den handel dan nadat door proefnemingen was gebleken dat het de veehouders on schatbare diensten bewijst. In het belang van de veehouders, die door dergelijke berichten worden veront rust, hebben wij Ir. de Vries aangeboden onze samenstelling in hoofdzaak aan hem bekend te maken, opdat zal blijken dat door ons nimmer keukenzout is gebruikt en dat ons product uit diverse meerdere bestanddeelen bestaat. Gaarne willen wij alsnog bewijzen dat wij daar nimmer van afgeweken zijn, zoodat abuizen by' het fabriceeren en bereiden uitgesloten zijn. De speciaal-zouten, waarvan door boven aangehaald veevoederbureau is melding gemaakt, zijn dus niet van ons afkomstig geweest of er is mede geknoeid of de we tenschap is nog niet zoo ver gevorderd, dat seerd UCt ^UiSt kan wor(*en geanaly- Wat de prijzen betreft, wy hebben Ir. de Vries aangeboden onze boekhouding te laten zien, waaruit blijkt dat wij aan onze speciaalzouten nog niets hebben ver diend, doch nog geld er op toe hebben ge legd, doch wij twijfelen niet als het een maal een massaproduct gaat worden, dat wij dan wel iets zullen gaan verdienen en in het belang der veehouders de prijzen lager gesteld kunnen worden. Misschien komt het nog zoover dat Ir. de Vries, evenals voor het Centraal-Bureau te Rotterdam, ook voor ons reclame gaat maken of wat nog wenschelijker is, dat het Centraal-Bureau onze S. M. V. Z. Speciaal-Voederzouten, onder de diverse coöperaties gaat distribueeren. Wij hebben de overtuiging opgedaan dat dit een wer kelijk belang voor de leden zal zijn. Onze S. M. V. Z. speciaal voederzouten zorgen voor den opbouw van het dier, be vorderen de melkgift en verhoogen het vetgehalte in de melk, snelleren groei met goedkoopere voederrantsoen, sterk ver hoogd weerstandsvermogen tegen ziekten waggel wy vej,e teyjg^^j^etiygyi' gen mochten ontvangen welke wij op aan vrage aan belangstellenden gaarne toe zenden. Met dank voor de plaatsing. S. M. V. Z. Speciaal-Vocderzoutenfabr. Westzijde 174, Zaandam. Cursus radio-scheepstelefonie geëindigd. Gedurende de maanden Februari en Maart is in de visscherijschool voor de werkloozen een cursus gegeven in radio- scheepstelefonie. Deze cursus, waaraan 23 werkloozen deelnamen, is geheel belan geloos gegeven door de N. V. Radio-Hol land, instructeur de heer Jansen. Van de 23 leerlingen hebben er 15 te 's Graven- hage met succes het examen afgelegd, ter verkrijging van het beperkt certificaat radio-scheepstelefonie voor Noordzeevis- schers. De namen der geslaagden zijn: Philippus Zwart, Glijn Zwart, Jacob Vis ser, Jan Dekker, Job Zwaan, Pieter Wij- ker, Gerrit Heilig, Jan Glas, Pieter Glas, Willem van Pel, Cornelis Dekker, Pieter de Jong, Jan Dekker, Engel Konijn en Pieter Zwaan. Het comité voor moreele werkloozen- zorg, dat dezen cursus, dank zij de wel willende medewerking der N. V. Radio- Holland kon organiseeren, heeft hiermede dezen winter weder een zeer nuttig en dankbaar werk verricht! Subsidies voor Het Witte Kruis. De commissie voor Wijkverpleging te Haarlem kende voor 1936 een subsidie van 200.— toe aan de afdeeling Wijk verpleging van Het Witte Kruis, terwijl de minister van Sociale Zaken alsnog over 1935 een aanvullend subsidie van 15.toekende voor de t. b. c. bestrij ding (prophylaxe). Rioleering van een deel der gemeente. Het voorstel tot het doen aanleggen van een rioleering in het deel der gemeente tus- schen Kerklaan en Krommelaan heeft de aandacht getrokken ook buiten onze woon plaats. Wy achten het voorstel van genoeg belang om er nog nader op terug te komen. B. en W. schreven aan den raad o.a. het volgende: De raadscommissie, die in 1931 een onder zoek instelde naar de urgentie van het ma ken van een rioleering en daarover een uitvoerig rapport uitbracht, kwam tot de conclusie, dat er toen geen gegevens van hygiënischen aard of anderen aard aanwezig waren, die de noodzakelijkheid aantoonden van een faecalien-rioleering in deze ge meente. Betere ontwatering op verschillende pun ten achtte zy wel noodzakelijk. Op haar voorstel werd eei\ rioleering gelegd langs den Nicolaas Beetsweg. Hoewel ons de noodzakelijkheid van een rioleering sedert dien niet is gebleken, zijn er tgch gaandeweg meerdere aanwijzingen dat zulk een werk in de toekomst ook in deze gemeente niet zal kunnen worden ge mist. De bebouwing van ons dorp breidt zich vrij snel uit, waardoor het op den duur on vermijdelijk zal zyn om tot het aanleggen van een rioleering over te gaan. Het is een werk, dat in diverse gemeenten in werkver schaffing wordt uitgevoerd en dat zich bij uitstek leent als werkobject voor werkloo zen, omdat een belangrijk aantal arbeiders en ook ongeschoolde krachten er aan kun nen werken en in de totaalkosten een zeer beduidend percentage loon is begrepen. Zouden die overwegingen reeds voldoende aanleiding zijn om na te gaan of thans het tijdstip is gekomen om het werk ter hand te nemen, daar komen nog twee redenen bij: le. langs het gedeelte van den Rijksweg door de bebouwde kom, dat nog niet verbe terd is, zal een rioleering worden gemaakt, die wellicht dienstbaar aan het plan of omgekeerd zou kunnen zijn; 2e. de St. Willibrordusstichting zal bin nenkort rioleeringswerken, een zuiverings inrichting inbegrepen, maken. Wanneer een van gemeentewege aan te leggen rioleering daarop is berekend, zal de stichting van die rioleering gebruik kunnen maken en zal daardoor een vrij belangrijke jaarlijksche bijdrage kunnen worden verkre gen. Het is om deze redenen, dat wij Uw aandacht thans opnieuw voor dit onderwerp vragen. Wij ontveinzen ons niet, dat door het aan leggen van de werken een financieele last op de ingezetenen zal worden gelegd, omdat naar onze meening een gedeelte van de kos ten uit een rioolbelasting zal dienen te wor den bestreden en een ander deel uit de op brengst van belastingen zal moeten komen, doch daar staat tegenover, dat daardoor ont gaan zal worden, dat een vrij groote groep werkloozen steun zal moeten worden uit betaald, terwijl de werken de bewoonbaar heid der gemeente ten goede zullen komen. Uit een bespreking, die wij met een des kundige hadden, is ons gebleken, dat een aan te leggen rioleering zonder veel bezwaar dienstbaar kan gemaakt worden aan den afvoer van faecaliën, hetgeen zal kunnen leiden tot besparingen bij het bouwen van nieuwe woningen en voor hen, die dat wen- schen, tevens tot besparing van kosten van een tonnenstelsel of periodieke ruiming van den beerput. Bij Uw besluit van 30 October 1935 werd ons een crediet van 1500 verleend voor het doen maken van een plan, welk werk wy opdroegen aan den heer B. A Verhey ingenieur van het Technisch Adviesbureau der Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Zooals uit het plan met daarbij behooren- de teekeningen blijkt, adviseert hij om er het gedeelte der gemeente tusschen Kerk laan en Krommelaan in op te nemen. De bestaande wegen worden van een rioleering voorzien en de nieuw geprojecteerde wegen zullen kunnen worden aangesloten. De heer Verhey begroot de kosten van het werk de zuiveringsinrichting inbegrepen voor zoover thans uitvoering noodig is op een bedrag van 277000. Daarin zyn de kggtfs ys® byi§aaös}.uitingen niet begrepen, De jaarlijksche kosten zullen voIEl'irs zyn berekening 19000 bedragen, waarby hij uitgaat van een te sluiten annuïteitsleening tegen een rentevoet van 41/4 pet Er be staat geen zekerheid, dat een annuïteits leening zal worden toegestaan; in dat geval zullen de kosten het eerste jaar be dragen 23000. Hoewel wy daaromtrent nog geen abso lute zekerheid hebben verkregen, mag toch worden aangenomen, dat door het rijk een bijdrage van 5000 zal worden verleend. De St. Willibrordusstichting zal eveneens vrij zeker de gebouwen en terreinen aan de rioleering wenschen te doen aansluiten en zal daarvoor een bijdrage willen verleenen van 1 per inwoner der Stichting per jaar, thans ongeveer 550, later vermoedelijk opklimmende tot 800 per jaar. Voorts hebben wy een onderzoek inge steld naar de belastbare huurwaarde van de aan de rioleering aan te sluiten gebouwen. Van een vrij talrijk aantal nieuwe per- ceelen komt de belastbare opbrengst nog niet in het kadaster voor, zoodat het ver kregen cijfer gedeeltelijk op schatting be rust. Wij komen tot een bedrag van 185000. Een heffing van 5 pet. dier belastbare op brengst, zou een opbrengst van 9250 be- teekenen. Het aan de jaarlijksche kosten dan nog ontbrekende bedrag zou uit de gewone belastingopbrengst gevonden moe ten worden. Ongetwijfeld worden door het aanleggen van de rioleering belangrijke kosten ver oorzaakt, doch iedere bewoner van het gedeelte der gemeente, dat gerioleerd wordt, zal het gemak en de hygiënische voordeelen van een goed riolenstelsel ondervinden. Gelet op het groote belang dat er voor de arbeiders in gelegen is om aan arbeid te worden geholpen en gelet op het zich steeds uitbreidend aantal personen dat hulp vraagt en de voortdurend grooter wordende zorgen, die aan de bestrijding van de werkloosheid verbonden zijn, komt het ons voor, dat het aanleggen der rioleering als werkobject voor de werkloozen dient te worden uitgevoerd. Het is o.i. beter om een werkobject te doen uitvoeren, waaraan een groot deel der bevolking iets heeft, dan groote bedragen aan steun te moeten uit- keeren en de arbeiders tot een demorali seerenden lediggang en tot nog grooter ar moede te laten vervallen. Wij stellen U daarom voor te besluiten tot het doen aan leggen van een rioleering en onderstaande suppletoire begrooting vast te stellen. Het was Dinsdag voor het Ry'per vischwater wederom een belangrijke dag. Onder leiding van den burgemeester werd de voor rekening dezer gemeente aange kochte pootvisch te water gelaten, eene handeling welke de laatste jaren steeds in de maand Maart plaats vindt, ten einde het vischwater alhier aantrekkelijk te houden. Hierbij waren mede tegenwoordig de heer De Boer, voorzitter van V. V. V. en de heer J. Schouten, bestuurslid der hen- gelsport-vereeniging alhier. In totaal waren er vijf vaten, inhouden de 1000 stuks éénjarige (0-12 c.M.) en 168 pond tweejarige edelkarpers, afgezonden door den visscherij-ambtenaar van de Nederl. Heide Maatschappij te Vaassen, door wien tegelijk met deze zending eene gelijke hoeveelheid pootvisch voor en aan den Eilandspolder was verzonden. De tweejarige karpers waren gemiddeld dertig c.M. lang. De geheele vracht werd in een aan den Zuiddyk gereed liggende vlet geladen en vandaar uit werd een rondvaart binnen het watergebied dezer gemeente gemaakt, waarbij op diverse plaatsen de visch werd te water gelaten. Nieuw raadslid. De heer G. Boldenijk heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Opvolger is de heer Spaander, die bedan ken zal. De beurt is dan aan den heer dr. Drossaart van Dusseldorf. Noodlottige vergissing. Een inwoonster dezer gemeente nam bij vergissing lysol in. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Naar we vernemen is de toestand van de ongeluk kige zorgelijk. Laarzenvergoeding. Tot nu toe werd in gevallen, waarin een tewerkgestelde bij de werkverschaffing met toestemming van de werkleiding eigen waterlaarzen gebruikte, aan den betrokkene voor het gebruik daarvan een vergoeding gegeven van 0.50 per week. Nu echter de kosten van aankoop en van onderhoud der genoemde laarzen niet onbe langrijk zijn gedaald, wordt de vergoeding iets verminderd en m.i.v. 13 April a.s. vast gesteld op f 0.40 per paar per week. ALKMAAR. VERTROKKEN PERSONEN. H. van Dijk, N.H., dienstbode, van Oude gracht 178, naar Kampen. P. van Tiel, D.G., z.b., van Nieuwesloot 37, naar Bussum. J. C. C. Koreman, R.K., dienstbode, van Oudegracht 143, naar Amsterdam. M. M. A. Feddema, R.K., dienstbode, van Verdr. Oord 100, naar Avereest, Dedemsvaart. A. H. Feddema, R.K., landarbeider, en gezin, van Westdijk 11, naar Avereest, Dedems- E' M' van PuttenRandshuizen, fV. z b van Nieuwpoortslaan 92, naar Nieuwer-Amstel. - G. Kwakman, R.K dienstbode, van Metiusstraat 2, naar Amster dam A. Pfaltzgraff, geen, huishoudster van Vogelenzang 14, naar Bussum. F j' M. Classen, R.K., vertegenwoordiger vari Prins Hendrikstraat 32, naar Heiloo. 1_ a K. M. Rammers, R.K., hoofdjeugdleidster, van Oudegracht 283, naar Rotterdam.m! A. Verver, R.K., dienstbode, .van Bergerweg 78, naar Limmen. J. Sietsma, geen, tim merman, van Eikelenbergstraat 39a, naar Bergen (N.H.) G. Bogaart, G.K., dienst bode, v. Nieuwl.singel 55, n. Bloemendaal. M. J. Dorland, C.G., dienstbode, van Oudegracht 27, naar Zandvoort. H. Roo- zendaal, R.K., dienstbode, van Oudegracht 130, naar Harenkarspel. L. C. E. de Jong—Dekker, geen, z.b., van v. Leeuwen hoekstraat 12, naar Cura?ao. J. J. Valk, N.H., chef houthandel, van Corfstraat 12, naar Haarlem. INGEKOMEN PERSONEN. C. M. Baltus, R.K., dienstbode, Kennemer- park 1, van Limmen. D. J. van Dijk, G.K., h i/d huish., Steijnstraat 24, van Egmond- binnen. J. Huizing, N.H., juffr. i/d huish., Oudegracht 22b, van Amsterdam. A. W. A. J. van Mierlo, R.K., arbeider N. S., en gezin, Stationstraat 73, van Tilburg. G. W. Padberg, R.K., winkelbediende, 1ste Land- dw.str. 9b, van Amsterdam. J. Bossen, Rem., z.b., Verdoesstraat 1, van Amsterdam. Wed. E. J. Porck, R.K., Snaarmanslaan 93, van Amsterdam. G. KooU, N.H., handels reiziger, en gezin, Doelenstr. 12, van Scha- gen. Y. Boon, N.H., ass. machinist Mij. Nederland, en echtg., Spoorstraat 57, van Den Helder. N. Blokdijk, N.H., koopvaar- dij-machinist, en echtg., van der Lijnstraat 28, van Venhuizen. T. Brouwer, N.H., z.b., en gezin, Houtweg 4, van 's-Gravenhage. M. Beijerbergen van Henegouwen, R.K., verpleegster, Geestersingel 40, van Haarlem. P. Koppes, R.K., van der Kaay straat 54, van Akersloot. L. Kluft, R.K., kapster, Oudegracht 158, van Hoorn. T. Eenk- hoorn, geen, off. Nat. reddingsleger, Hekel straat 9, van Rotterdam. J. Duisterhof, N.H., off. Nat. reddingsleger, Hekelstraat 9, van Rotterdam. N. Rijkhoff, R.K., smid, Kabeljaustraat 11, van Assendelft. R. Indri, R.K., z.b., Eikelenbergstraat 9, van Bergen (N.H.) G. Valenteyn, geen, z.b., Groot Nieuwland 43, van Enkhuizen. J. Prosper, G.K., dienstbode, Boterstraat 20, van Noordwijk. G. A. van Lent, R.K., z.b., en gezin, Sandersbuurt 29, van Nijmegen. BESTRIJDING VAN EMELTEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen schrijft ons: Aangezien vorigen zomer en najaar de langpootmuggen in meer dan normale mate zijn opgetreden, is de kans groot, dat dit jaar de larven dezer langpootmuggen, dat zyn de emelten schadelijk, wellicht zelfs zeer schadelijk zullen worden. Klachten over vretery door emelten worden reeds vernomen. De verbouwers zullen daarom goed doen reeds thans na te gaan, of er emelten in hun perceelen aanwezig zijn. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden door op verschillende kleine plekjes op den akker of in het weiland een kleine hoeveelheid benzine te gieten. De emelten komen dan binnen zeer korten tijd boven den grond. De bestryding geschiedt door het uit strooien van een mengsel van Parijsch groen met tarwezemelen. Per H.A. worden ge bruikt 25 K.G. zemelen en 1 K.G. Parijsch groen, gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0.6 liter water per K.G. zemelen noodig. Het mengen en bevochti gen kan geschieden in een kuip. Om mor sen te voorkomen moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in de trom mels, die gebruikt worden voor de ont smetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toegevoegd. Nakneden van de massa is noodig daar ze in de machine gaat klonten. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien geschiedt in den middag, de emelten komen n.1. alleen des nachts boven den grond. Parijsch groen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voorzorgsmaatregelen worden genomen om inademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het afwegen en het mengen, een doek voor den mond te binden en kleine wattenpropjes in den neus te doen. Wan neer de massa vochtig is, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de behande ling worden de handen goed gereinigd. Er moet voor gezorgd worden, dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. Is bij het klaar maken eenig materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opge ruimd. Zekerheidshalve houde men het vee 3 weken uit de behandelde weilanden, bij regenachtig weer zijn 2 weken vol doende. Op bouwland mag het mengsel niet worden ingeëgd. Steeds ga men na, of het middel succes heeft opgeleverd en ook of er nog veel levende emelten in den grond zijn achtergebleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de behandeling op een gunstiger tydstip. Zij die bezwaar hebben tegen het gebruik van het giftige Parijschgroen, kunnen ge bruik maken van het veel minder giftige kiezelfluoornatrium of kiezelfluoorbarium in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwerking daarvan is niet zoo snel en ook niet zoo zeker. Men neme achter ook by aanwending van dit middel de noodiga maatregelen om inademing enz. te voor komen. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen by den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagen in gen en de daarbij werkzame ambte naren alsmede by de rijksland- en tuin- bouwconsulenten. Perspectieven van wordendecuT tuur. In het laatste nummer van „Maandblad 1936" schrijft Willem Grooten over Des derius Erasmus. De inderdaad eenigszh!' langdradig wordende artikelenreeks over de verhouding van man en vrouw wordt gelukkig eens onderbroken door nieuwe frissche onderwerpen, zooals „Het nieuwe systeem" van Miss Payne en „De heilzame genezing" van A. C. Timmering. Van de hand van J. H. Ringrose lezen we over „Spreken is zilver, maar zwygen j! goud". Een boeiend artikel is ook de onen vraag over Meisje-vrouw. Paul Citroen besluit dit Maart-nummer met „Notities". Alles byeen een goed ver zorgd tijdschrift, dat in breeden kring Ee~ lezen behoort te worden. Beelden uit het rijk der visschen, door John S. Berrington, met teekeningen van F. E. Spiering. Uitgave J. Noorduvn Zoon N.V. te Gorinchem. Er zijn menschen van wie je op het eer ste en soms ook wel op het tweede gezicht niet weet wat je er eigenlijk aan hebt. Er zyn ook van die boeken. Ziehier een keurig gebonden werkje met plaatjes, een boekje, dat een styf kaftje heeft, dat op mooi, glanzend papier gedrnk' is en dat nog wel het een en ander gekost zal hebben aan zetloon en papier, aan ho norarium voor den dichter en den teeke naar en aan de cliché's welke men tocli van de plaatjes heeft moeten maken. Een uitgever is een koopman, tenzij hy zichzelf en zyn kapitaal wil offeren aan de Kunst, of beter gezegd aan datgene wat hy als Kunst beschouwt Nemen we aan, dat de Kunst, welke in dit werkje tot uiting komt maar kleine kunst is wat niet in verband staat met het formaat van dit boekje en dat het dus eigenlijk kunst is, die wy met een ge wone kleine letter kunnen schrijven, dan blijft het nog de groote vraag welkopti misme den uitgever bezield heeft toen hy zooiets als dit de wereld in stuurde. Hy verwacht blijkbaar dat de handel weldra exemplaren tekort zal komen en dat daar na de journalisten bestormd zullen worden en heeft nu al paal en perk gesteld aan de mogelijkheid, dat de recensent zijn exem plaar tegen een exhorbitant hoogen prijs zal gaan verkoopen. Om dezen nevenhan- del te voorkomen, heeft hy een stempel aangeschaft, die ongeveer de helft van een pagina beslaat en deze afgedrukt op de achterzijde van de titelplaat. Uit die stem pel waarmede hij dit boekje als het eenige waarde had radicaal vernield zou hebben, kunnen wy dan lezen, dat wij verzocht worden twee exemplaren van on ze bespreking aan den uitgever toe te zen den, benevens eenige bijzonderheden over den prys, die men voor gebonden of inge naaide exemplaren zal moeten betalen. Na een zonderling voorwoord waarin dank aan karper, baars en zeelt gebracht wordt en ten slotte ook nog aan den tee kenaar heet de man Spiering of heeft hU terecht gemeend zich voor de medewerking aan dit boekje beter een pseudoniem te kunnen aanschaffen? begint dan het eerste hoofdstuk, met den titel „Het water zakt". De visschen discussieeren over het feit, dat het water gaat zakken en de le zer zal zich waarschijnlijk wel interessee ren over wat de voorn daarover zegt. >rJuisf' sprak de voorn, „En tcie niet wil hooren, Die moet het maar voelen Want in deze modderige poelen Ik zie het voor ooge Komen wij gauw op het smerige dróge" Of b.v. de meening van de aal: Maar meneer Aal Sprak mannentaal: „Tot dusver maak ik het goed.i Mij gooien ze in het eten geen roet!'' Maar dacht je, dat het water in den pws Zoo snel aan het zakken was". In het tweede hoofdstuk vergaderen de visschen en geven zy uiting aan hun droe vig lot. De kreeft zeide: „In winkels... wel totdat ik stik, Lig ik op schalen vol angst en vol schrik En tegen den tijd van mijn dood, Koken ze mij „frontachtig" rood Dat is toch zeker wel hard, Als men weet, dat mijn kleur toch is zwa^ Er volgt nog een derde hoofdstuk, dat n waarschuwing aan de visschen is en een vierde waarin het water weer rijst. Na deze recitaties Kwamen al gauw felicitaties, De visschen snoepten van linzen En leefden als prinsen. Het water weerklonk van 't visschengeiac Want de plas reeds meer dan een dut [eiken dag. De tekst wordt verduidelijkt door Pr®r|j_ jes waarin de visschen meestal op staart staan, of schutterige mannetjes hengelsnoertje in het water hebben ge pen. jpw. Wie en wat is de schrijver van een aer gelijk werkje? Er is tusschen Vondel en de Schoolmees ter ruimte voor veel dichterstalent, er is nog meer ruimte voor de ,,dic wier producten in literair opzicht na Schoolmeester komen. „.,,..4 Wij hebben ons twee dingen ofgevr g Het eerste is, voor welke lezers is dit je bestemd, voor groote menschen o kinderen? Is het een ernstige de Nederlandsche literatuur met ets nieu te verrijken of is het boekje alle®" ige merkwaardig omdat b.v. een jongen het voor zijn vriendjes hee schreven? iand De tweede vraag is: zyn er In on werkelijk nog menschen die zooiets om ervan te genieten. Ziet gy muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12