DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De 00rlog in Oost-Afrika. aBitumtSand De Italiaansche opmarsch naar Aoessa. No. 78 Gondar reeds bijna bereikt. Woensdag I April 1936 Von Ribbentrop in Londen. Heden overhandiging der Duitsche voorstellen. 138e Jaargang Sovjet Russisch protest te Tokio. De executie van hauptmann 48 uur uitgesteld. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De onverwachte actie van de Italia nen in Aoessa is om verschillende re denen belangrijk. Strategisch kunnen de nieuwe Italiaansche posities van het allergrootste belang zijn, doch de psy chologische uitwerking ervan kan wel licht nog grooter zijn. Men heeft in het onzeker verkeerd over de houding van den sultan van Aoessa. De streek heeft een Mohammedaansche bevolking en van haar trouw aan den negus was uit ideëele overwegingen niet veel te ver wachten. Zoolang de Abessinische kan sen nog gunstig leken, heeft de sultan van Aoessa zich wat op de vlakte ge houden. In het begin van den oorlog zijn de Italianen ongetwijfeld met hem in contact geweest, maar dit leverde toen niet veel op en de Italianen staak ten hun actie in het Oosten. Nu echter de toestand zich zoo gewijzigd heeft en men inderdaad moeilijk kan weten, waar nog gunstige factoren voor de Abessiniërs te ontdekken zijn, is ook zijn houding ten gunste van de Italianen keerd en de Italiaansche troepen zijn met gejuich ontvangen. Dit gejuich be- teekent, dat de bevolking van Aoessa een volledige Abessinische nederlaag zeker acht en dit zal zonder twijfel van invloed zijn op het moreel van de Abes siniërs die er van hooren! Verder kunnen de Italianen thans Cen traal Abessinië den toegang tot de Roode Zee onmogelijk maken. De opmarsch van de Italianen, die uit Assab en van Beiloel uit is begonnen, heeft onder zeer moeilijke omstandigheden en door een gevaarlijk terrein plaats gevonden. Het schijnt, dat kleine Abessinische afdeelingen wel getracht hebben om den opmarsch te gen te houden, doch deze afdeelingen kon den onmogelijk verbindingslinies bestoken omdat die er niet waren. De geheele ravitailleering geschiedde door vliegtuigen, die er tevens voor konden zorgen, dat geen verrassende Abessinische aanvallen konden plaats vinden. Alleen des nachts hebben de Abessiniërs eenige aan vallen kunnen verrichten. Sardo is een zeer belangrijk punt, dat de karavaanwegen naar de Roode Zee be- heerscht. Er zijn bronnen, zoodat het even tueel geheel onafhankelijk te behouden is. De bezetting schijnt voornamelijk geschied te zijn door inlandsche troepen; blanke troe pen zouden na 'n opmarsch door een derge lijk gebied vermoedelijk ook niet veel meer waard geweest zijn. Deze troepen zijn thans dicht in de buurt van Dessie en de Abessinische legers bij het Asjiangimeer en bij Kworam zitten thans wel op alle mogelijke manieren in de knel. De zekerheid, dat de troepen, die thans Aoessa bezet hebben, een factor van betee- kenis zullen vormen bij de komende Itali aansche actie tegen deze Abessinische troe pen, heeft men niet, zoolang men niet weet in hoeverre deze troepen verbindingen heb ben met de een of andere Italiaansche basis. Het is mogelijk, dat de troepen zich van een sterke actie zullen onthouden, maar dit doet aan het gevaar van hun aanwezigheid niets Het kan op zijn hoogst een geruststelling 2Ün voor generaal Nassiboe, ten Zuiden van de spoorlijn Addis Abeba—Dzjiboeti, dat bi) vermoedelijk niet bang behoeft te zijn voor een gevaarlijk optreden in zijn rug. Intusschen rukken de Italianen ook in het Noordwesten verder op. Zij schijnen Gon dar nu reeds zeer dicht genaderd te zijn en een bericht uit Rome meldde gisteren reeds, dat de troepen die deze stad zullen bezet ten, onder het commando staan van den se cretaris van de fascistische partij Achille Staraze. Van de bewegingen van de Abessinische legers ontbreekt ieder bericht. De Italiaansche verrassing in het Oosten. Reuter meldt uit Rome: Na den opmarsch in Aoessa, waarvan het legerbericht gister melding maakte, vor men de uiterste punten, die thans aan het Noordelijk front door de Italianen bezet zijn, een rechte lijn tusschen Sardo en Noggara aan de grens van Soedan. Men heeft hier echter geen front in den eigenlijken zin, doch een serie evenwijdige of convergente opmarschlijnen. Het schijnt, dat het doel, waarnaar die verschillende colonnes oprukken, Dessie is. DE OPMARSCH NAAR AOESSA. Strategische beteekenis van het fort Sardo. Stefani meldt uit Asmara: Omtrent de bezetting van het sultanaat Aoessa wordt nog bekend: De Italiaansche troepen hebben hun opmarsch moeten vol brengen onder een temperatuur van 64 gra den in een streek die volkomen dor is, ner gens water heeft en geen mogelijkheden voor den landbouw biedt. De 25 vliegtuigen, die het leger van water en levensmiddelen voorzagen, hebben 97 landingen moeten maken, dikwijls op zeer gevaarlijke plateaux van vulkanischen steen Vaak trachtten Abessinische benden de Ita liaansche colonnes lastig te vallen, maar zij werden steeds onmiddellijk in het veld en uit de lucht aangevallen en uiteengedreven, Na een marsch van 350 K.M. bereikten de troepen eindelijk vruchtbare gebieden, waar veel rijst, katoen, doera en dadels worden verbouwd. De hoofdstad Hadele Goebo ligt op het hoogland van Gamarri, waar de rivier Awatsje vele meren vormt, waarvan het Gargori en het Adga Bertomeer de voornaamste zijn. Verder is Hadele Goe bo een knooppunt van karavaanwegen. Door de bezetting van het sultanaat wordt de Italiaansche grens 250 K.M. naar het Westen verlegd. Het fort Sardo beheerscht het centrum van alle karavaanwegen, die de hoogvlakte van Abessinië met de zee verbinden. Het gebied van het sultanaat ligt tus schen de elfde en twaalfde parallel, tus schen Dessie en Fransch Somaliland. Het gebied is rijk aan vee en zeer ge schikt voor het verbouwen van katoen en tropische producten. Met de bezetting van Aoessa zal het Ita liaansche leger een zeer belangrijke lucht basis rijker zijn geworden, op niet grooten afstand van Dessie. In het sultanaat begint ook een bekende riviervallei, die Zuidwaarts naar Addis Abe ba leidt. Uit het sultanaat kunnen de Italiaansche colonnes den grooten karavaanweg bedrei gen van Addis Abeba naar Zeila in Britsch- Somaliland, waarlangs wapentransporten plaats vinden. De kosten van den oorlog. Reuter meldt uit Rome: De oorlog in Oost-Afrika heeft tot dus ver uitgaven noodig gemaakt, die thans het bedrag van 7.120 millioen lire hebben be reikt. Van deze uitgaven komen ten laste van het departement van oorlog 3.380 millioen, van marine 725 millioen, van luchtvaart 850 millioen, van koloniën 2.100 millioen, van binnenlandsche zaken 164 millioen, van buitenlandsche zaken 350.000 lire. De effectieven, die op het oogenblik aan de campagne deelnemen, groeien nog steeds. Naar schatting zijn meer dan 450.000 man blanke troepen op het oogenblik over de beide fronten in Abessinië verdeeld, daar onder begrepen de arbeiders. Het totaal-cij fer was op 1 Februari 360.000, de inheem- sche troepen niet medegerekend. Sedert dien hebben nog geregeld vertrekken plaats gevonden. Het aantal divisies is slechts 14, doch de niet ingedeelde effectieven zijn aanzienlijk, vooral ook met het oog op het belang van de diensten, die noodig zijn in verband met den methodischen opmarsch in een land zonder wegen en verkeersmid delen. Opnieuw manschappen onder de wapenen geroepen Reuter meldt uit Rome: De onderofficieren en minderen van den motordienst en de luchtmacht van de lich tingen 1911 en '12 zijn onder de wapenen geroepen, evenals de onderofficieren van het commissariaat van de luchtvaart, van de lichtingen 1902, '03, '04, '05 en '06. De Britsche vloot. De Britsche kruisers Coventry en Curlew, die speciaal zijn toegerust voor den afweer van vliegtuigen, zijn bij de Middellandsche Zeevloot in dienst gesteld. De torpedobootjagers Valentine, Vidette en Westcott, hebben Gibraltar verlaten op weg naar Engeland. De torpedobootjagers Griffin en Garland worden nu te Gibraltar verwacht. Von Ribbentrop, die eerst met het vlieg tuig van half drie naar Londen zou gaan, is eerst te vijf uur gistermiddag vertrokken. Het besluit om von Ribbentrop te zenden is genomen na twee dagen van drukke bespre kingen op de rijkskanselarij en het ministe rie van buitenlandsche zaken. Maandag avond had Hitier nog niet de laatste hand gelegd aan zijn tegenvoorstellen. In Duit sche kringen kon men op het laatste oogen blik nog geen inlichtingen verstrekken om trent den inhoud van het antwoord. De laatste 24 uur "kreeg men steeds tegen strijdige berichten over een eventueel ver trek van von Ribbentrop en eerst op het laatste oogenblik werd zijn vertrek beves tigd. Hij wordt vergezeld van een aantal ambtenaren van het ministerie van buiten landsche zaken, o.a. directeur dr. Dieckhoff, den officieelen tolk Schmidt en den legatie- raad Woermann. Bij het verlaten van het vliegveld ver klaarde dr. Dieckhoff nog: Ik kan niet zeg gen, hoe lang wij te Londen zullen verblij ven, misschien twee dagen, misschen lan ger. De aankomst te Londen. Twee groote vliegmachines zijn te 9 uur op Croydon geland. In de eerste zaten von Ribbentrop en zijn gevolg, in de tweede 15 typisten. Op de vraag dér journalisten of hij niets te zeggen had, antwoordde de am bassadeur: „Het verlichte Londen ziet er van boven af gezien imposant uit". Gaat u nog naar Eden vanavond, was de volgende vraag. „Dat weet ik niet, zeide von Rib bentrop. Wij gaan ons even verfrisschen, dag heeren". En gevolgd door zijn eersten secretaris, die een dikke actenmap droeg, begaf von Ribbentrop zich naar de gereed staande auto's van de Duitsche ambassade. Toen von Ribbenflfop te Croydon aan kwam, zoo meldt Reuter, telefoneerde hij naar Foreign Office en vroeg of het goed was dat zijn bezoek aan Eden uitgesteld werd tot den volgenden ochtend omdat zijn vliegtuig vertraging had gehad. Eden stem de hier gaame mee in. Wat behelzen de Duitsche voor stellen? In politieke kringen te Berlijn is men van meening, dat het grootste gedeelte van de nota, welke door von Ribbentrop aan de Britsche regeering zal worden overhandigd, een opsomming zal geven van de argumen ten voor de Duitsche these. Het voornaamste deel van het document zou het voorstel zijn van een soort moreelen wapenstilstand voor den duur van vier maanden vast te stellen. Duitschland zou zich verplichten gedurende dezen tijd zijn bewapening in het Rijngebied niet te ver- grooten, op voorwaarde evenwel, dat Frank rijk dezelfde verplichting op zich neemt ten aanzien van zijn grensgebied. Duitschland zou de instelling goedkeuren van een con trolecommissie, bestaande uit drie neutrale leden, om de nakoming van deze verplich tingen te surveilleeren. Deze berichten worden evenwel niet be vestigd. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Naar het Telegraafagentschap der Sovjet Unie uit Tokio meldt, heeft de ambassadeur der Sovjet Unie, Joe- renew, op 30 Maart den plaatsvervan ger van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken bezocht bij wien hij protesteerde tegen de onwettige in beslag neming van de Sovjet Russi sche stoomschepen Sootsjan en Dwina door Japansche autoriteiten. De diplomatieke agent van het volks commissariaat van buitenlandsche zaken te Wladiwostock, heeft zich op 17 Maart reeds schriftelijk gewend tot den Japan schen consul-generaal te Wladiwostock, Soegesita, wien hij toestemming vroeg voor het binnenloopen van de haven Hakodate of Minmai door Sovjet-Russische schepen die er zouden moeten bunkeren. In antwoord hierop ontving hij, monde ling, toestemming voor het bunkeren van stoomschepen in genoemde havens De schepen, welke met toestemming van den Japanschen consul-generaal te Minmai binnenliepen, werden door de Japansche autoriteiten opgehouden en later naar Aoemori gezonden. Beide schepen, met hun bemanningen en 345 passagier aan boord, zijn te Soetsjans in beslag genomen, terwijl de gezagvoer ders der beide schepen werden gearres teerd. De Japansche consul-generaal te Wla diwostock deelde pas op 24 Maart den diplomatieken agent van het Volkscom missariaat van buitenlandsche zaken mede, dat hij niet het recht heeft gehad toestemming te verleenen voor het bin nenloopen van stoomschepen te Mirmai terwijl hij tevoren de in beslag neming der schepen een misverstand noemde. Joerenew legde er den nadruk op, dat de gezagvoerders bij het binnenloopen van Minmai handelden met goed vinden van deil Japanschen consul-generaal. Joerenew protesteerde tegen de onwet tige in beslagneming van Sovjet Russische stoomschepen en wees er op, dat sedert reeds meer dan 10 dagen zijn verloopen hetgeen ernstige schade berokkent aan de Sovjet Unie en de passagiers der beide shepen. De gezagvoerders der schepen zijn ge arresteerd als verdacht van spionnage en overtreding der voorschriften voor de versterkte zones. De Grand Jury was gisteren tot zeer laat in den middag bezig met het on derzoek naar de vraag of Paul Wendel wegens moord op de baby van Lind- bergh in staat van beschuldiging zou moeten worden gesteld. Men achtte het waarschijnlijk, dat de terechtstelling van Hauptmann zou worden uitgesteld, indien het onder' zoek niet voor acht uur (N.Y. T.) zou zijn geëindigd. De directeur van de gevangenis der ter dood veroordeelden heeft verklaard, dat indien Wendel in staat van beschuldiging zou worden gesteld, hij de executie van Hauptmann tot einde der week zou uit stellen. De verdedigers van Hauptmann hadden reeds vrijwel alle hoop opgegeven het leven van hun cliënt te redden, toen door de behandeling van de zaak-Wendel eenig uitstel werd verkregen. De voorzitter van de Grand Jury heeft Kimberling, den directeur der gevangenis voor de ter dood veroor deelden telefonisch medegedeeld, dat de Grand Jury er in toestemde, dat de executie van Hauptmann 48 uur zou worden uitgesteld, ten einde het nader onderzoek tot nieuwe gezichts punten te kunnen uitstrekken. Kim berling weigerde eenige verdere me dedeeling te doen. Dertig personen, die in de vestibule wachtten om de terechtstelling bij te wo nen, vernamen de beslissing van de Grand Jury van den griffier, die plechtig voor lezing deed van het genomen besluit. Hauptmann heeft gister eenige malen een inzinking gehad. Hij heeft hevig gehuild. Zij nadvocaat Fisher heeft hem op de hoogte gesteld van de beslissing van de Grand Jury. De vrouw van Hauptmann was zeer ver heugd over het verblijdende nieuws. Zij kon in haar groote vreugde geen woord uitbrengen. Hauptmann's toestand. Hauptmann had gisteren voor de eerste maal sinds zijn opsluiting een onrustigen nacht doorgebracht. Des morgens vroeg verzocht hij den ge vangenisbestuurder Kimberling hij hem te komen. Deze bleef een half uur in zijn cel. Later verklaarde Kimberling, dat hij Hauptmann rusteloos heen en weer loo pend gevonden had. Hauptmann had ge schreeuwd, dat hij onschuldig was en dat hij van het begin af aan de waarheid had gezegd. Hij vreesde den dood niet. De bewakers van Hauptmann vertellen, dat hij het grootste deel van den nacht heeft doorgebracht met het schrijven van een brief aan zijn moeder. Toen hem ge vraagd werd, welke wenschen hij voor zijn laatste maaltijd had, antwoordde hij, dat men die maar aan dr. Condon moest sturen, 2 DOODEN, 1 ERNSTIG GEWONDE. Bij dynamietontploffing. Tijdens werkzaamheden voor den aanleg van een spoorweg te Lanca is een dyna- miet-patroon ontploft. Hierbij werden twee werklieden gedood en een ernstig gewond. SPOORWEGAMBTENAREN TER DOOD VEROORDEELD. Dinsdag hebben zich te Novesibirsk zeven hooge Russische ambtenaren van het dis trict Tomsk van den grooten Siberischen spoorweg voor den krijgsraad te verant woorden gehad. Zij werden er van beschul digd spionnagediensten te hebben verricht, zoomede in opdracht van een vreemde mo gendheid de werkzaamheden te hebben ge saboteerd. Drie des beschuldigden, van wie de lei der van den lijndienst, zijn veroordeeld tot dood door den kogel. De overigen zullen in een tuchthuis worden opgesloten. BELANGRIJKE REDEVOERING VAN SCHUSCHNIGG TE VERWACHTEN. Bondskanselier dr. Schuschnigg van Oos tenrijk zal heden in de Kamer een verkla ring afleggen, welke door de radio zal wor den verspreid. In de wandelgangen verklaart men, dat de bondskanselier niet alleen over de bui tenlandsche politiek zal spreken, maar ook over de noodzakelijkheid voor Oosten rijk met het oog op de huidige situatie in Europa zijn eigen militaire voorbereiding te consolideeren. Het gerucht gaat, dat Oostenrijk van plan zou zijn wederom den verplichten militai ren dienst in te stellen. Dit gerucht is nog niet bevestigd. Evenmin is bevestiging te verkrijgen van het gerucht, dat Oostenrijk tot de belang hebbende mogendheden een nota zal rich ten om hen op de hoogte te stellen van een „eenzijdige" beslissing. Het wordt evenwel vrij zeker geacht, dat de republiek, het militaire apparaat, dat zij thans bezit, zal uitbreiden. DE STRIJD IN DE PROVINCIE SJANSI De tegen de communistische troepen in gezette regeeringsstrijdkrachten hebben op twee plaatsen belangrijke successen ge boekt. De communisten, die ter sterkte van on geveer 25.000 man de provincie Sjansi wa ren binnengevallen, zijn door de regee- ringstroepen over de Gele Rivier terugge slagen. Zij bevinden zich wederom in de provincie Sjensi. In het Zuiden hebben regeeringstroepen de communisten uit de provincie Joennan, waar zij twee maanden hun tenten hadden opgeslagen, verdreven. De communisten zijn thans de provincie Kweitsjau binnen getrokken. Zij houden zich thans op 150 K. M. ten Zuid Westen van Kwijang op. ACHT JEUGDIGE COMMUNISTEN VAN BERGTOP GEVALLEN. Vier hunner op slag gedood. In den Kaukasus zijn acht jeugdige com munisten bij het beklimmen van den hoog- sten bergtop, den Elbroes, gevallen. Vier hunner waren op slag dood, de anderen werden levensgevaarlijk gewond. HERNIEUWDE ACTIVITEIT DER NAZI'S IN STIERMARKEN. Ontevredenheid bij het Schutzcorps? In Stiermarken is een hernieuwde acti viteit der nationaal socialisten merkbaar. Vier personen hebben te Feldbach bij Graz een gewezen lid van de S. A. ont voerd. Onder bedreiging met revolvers werd de man in een automobiel geduwd, welke met groote snelheid wegreed. Men gelooft hier te doen te hebben met een na tionaal socialistischen veemmoord. Dinsdagavond hebben te Graz tegen de regeering gerichte betoogingen plaats ge had, waaraan werd deelgenomen door le den van het Schuztcorps en verscheiden soldaten, die in uniform waren. Zij protes teerden tegen de in dienst neming van ze kere hulptroepen. DE REISBELASTING. Ernstige bezwaren in de Tweede Kamer. Het lot van het wetsontwerp onzeker geacht. Gistermiddag is het wetsontwerp tot hef fing van een reisbelasting in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Naar wij vernemen, zijn er ernstige be zwaren tegen het wetsontwerp ingebracht. Ook zij, die in beginsel geen bezwaar hebben tegen een dergelijke heffing, oefen den critiek uit op de wijze van uitwerking van dit denkbeeld in het regeeringsontwerp. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de bezwaren tegen het wetsontwerp-Oud van dien aard zullen blijken, dat het op de lange baan zal worden geschoven, tenzij de regee ring in belangrijke mate aan de bezwaren der Kamer tegemoet zou willen komen. JUBILEUM-D. HANS. Het is dezer dagen 25 jaar geleden, dat de heer D. Hans, voorzitter van den Neder- landschen Journalisten-Kring, voor de eer ste maal als bestuurslid optrad. In 1911 ge kozen, was hij eerst 2e secretaris, waarna hij zich in 1917 tot vice-voorzitter zag be noemd. In 1920 volgde hij mr. L. J. Plemp van Duivelend als voorzitter op. Het feit wordt a.s. Zaterdag herdacht. Dan komt het kringbestuur bijeen en na af loop dezer vergadering wordt den heer Hans en zijn gezin te 's-Gravenhage een maaltijd aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1