IVOROL Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Prof. Mengelberg alsgetuige voor de rechtbank. diu^?mrHenvgH2rr ,pr"'- cAfooü tintte tanden.' DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. HEILOO SCHAGERBRUG STOMPETOREN WARMENHUIZEN 't ZAND oorzaakte. van Jhr. van Spengler, burgemeester dier gemeente, ook al niet willen verwijderen, zoodat ook hier proces-verbaal werd opge maakt. Blijkens uitlatingen van den offi cier stond deze verdachte nogal ongunstig bekend, weshalve hij 3 weken gevangenis straf eischte. Uitspraak 14 dagen. Beleedighig. Joh. van R., 33 jaar, boekhouder te Hoorn zou op 18 Februari in café Brandt mej. N. van B. hebben uitgemaakt voor alles wat leelijk is, zoodat de dame zich iets gegriefd voelde, en hoewel zü zelf de minder vleiende qualificaties niet had 'ge hoord deed zij toch aangifte. Van de 3 ge tuigen die in deze zaak werden gehoord, was er slechts één die iets positiefs kon verklaren, terwijl de anderen twee niets hadden gehoord. De officier vroeg dan ook vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Verdachte had liever ontslag van alle rechtsvervolging daar hij de woorden niet had gebezigd. De politierechter deed echter uitspraak con form den eisch. David en Goliath. Petrus C. chauffeur te Castricum, 20 jaar oud, en klein van stuk, verkeerde in den nacht van 16 op 17 Februari in zoo'n op gewonden stemming dat hij rijksveldwach ter Minnèe te lijf wilde. Nu is Minniée een kerel van 1.90 meter, die 't ventje wel uit een hand kon breken, maar verzet is verzet. Drank was aan dit geval ook niet vreemd. Eisch en uit spraak 25 boete of 15 dagen. Een edelmoedige hospita! Arie M., 25 jaar, wonende te Schoorl. had te den Helder bij z'n hospita Tr. Hink een gouden ring gestolen en deze aan zijn hospita cadeau gegeven. Zoo kan ik ook wel royaal zijn zei de politierechter. De gedeputeerde hospita vroeg voor den man clementie en onderstreepte die met eeni- ge dikke tranen, wat de heeren aan de groene tafel diep ontroerde. Eisch 4 dagen gevangenisstraf. Uit spraak conform. Dat was gauw aan den kant. De niet verschenen Nicolaas St. te Heer- hugowaard was ten laste gelegd dat hij op 24 Februari zijn poldergenoot P. D. had uit gemaakt voor dief en al zulks meer. Daar in deze zaak ook de gedupeerde getuige niet was verschenen eischte de officier vrijspraak. Uitspraak conform. Hij betaalde de huishuur met stok slagen. Berend Hendrik N. kleermaker te Heiloo, tracteerde zijn huisbaas toen deze man van af 3 jaar om de huur kwam op eenige rake klappen, waarvan de gevolgen nogal erg waren, daar de stakkerd met z'n hand 3 weken in verband moest loopen. De of ficier vond dit een vreemd middel tot be taling van huishuur en eischte 20 boete of 10 dagen. Uitspraak conform. Dat had hij zeker niet verwacht. Evert Jan C. 22 jaar te Alkmaar was van het vonnis van 9 Maart in verzet geko men, waarby hij wegens oplichting tot 3 maanden was veroordeeld. Zijn vroegere patroon G., die destijd ook al gehoord, was wederom present als getuige en kon hem ook heden geen gunstige verklaringen af leggen. De officier wilde van deze knaap een reclasseerings-rapport en verdaagde de zaak tot 4 Mei, doch gelastte tevens de on middellijke gevangenneming van den ver dachte. Verdachte trachtte nog het een en ander goed te maken maar de politierech ter was niet te vermurmen. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 31 Maart. Verduistering. De eerste verd., die gisteren voor de meerv. strafkamer van de arr. rechtbank te Alkmaar terecht stond, was de 33-jarige Jan H., destijds kantoorbediende bij de fa. P. Kool, kaashandel alhier, wien ten laste was gelegd verduistering in dienstbetrekking van verschillende bedragen tot een totaal van 3.847,59, gepleegd in de jaren '28 tot en met '35. Verd. bekende hetgeen hem was tenlaste gelegd, waarna de heer P. Kool het eerst als getuige werd gehoord. Deze verklaarde, dat verd. bij hem aanvankelijk 125 later 135 per maand verdiende, hetgeen de pre sident een heel behoorlijk salaris vond. Get. Kool verklaarde ook, dat, als verd. zich tot hem gewend had, de zaak heel anders zou zijn geloopen. Verd. was vrij geraffineerd te werk gegaan. De boekhouder der fa. Kool, de heer G. v. d. Post, verklaarde, dat verd. fictieve boe kingen deed en ontvangsten voor 'n lager bedrag inboekte. Hij had slechts het beheer over de z.g. kleine kas en de postzegelkas, welke niet door de accountants werden na gezien, zoodat het een aantal jaren kon du ren, voor de fraude werd ontdekt. Get. ver- Datroon *n dat de, verhoudin8 tusschen patroon en personeel vertrouwelijk was De reclasseerings-ambtenaar, de heer Wigges, schetste verd. als 'n sloom type met gebrek aan wilskracht om zich verder te be kwamen. Toch was verd. op de kaasmarkt waar hij de fa. Kool vertegenwoordigde, 'n graag-geziene jongen, dien men graag mocht. Thuis zag men bij hem wel wat te veel door de vingers; hij was voor zich zelf iets te royaal. Zijn patroon heeft echter niet voldoende doorzien, dat achter verd.'s vriendelijkheid iets anders schuilde; er was geen controle over hem en men heeft even te veel vertrouwen in hem gesteld. Spr. ad viseerde een gecombineerde straf. De officier zeide onaangenaam getroffen te zijn door het verwijt aan de fa., dat deze verd. te weinig controleerde; als dit verwijt uit verd.'s koker komt, is spr. dat niet sym pathiek, omdat er geen schuldbesef uit blijkt. Verd.'s handelwijze oordeelde spr. buitengewoon onsympathiek; hij requireer- de een jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorw. met 3 proefjaren, waarbij de bepa ling o.a., dat verd. gedurende den proeftijd geen betrekking met financieele verant woordelijkheid mag aanvaarden. Mr. Wynne wees erop, dat de verduiste ring neerkomt op 8 a f 9 per week; na 18 dienstjaren had hij een week-inkomen van f 28 en hoewel hij nog zoogenaamd jongste bediende was, had hij het beheer over een kas, waar per jaar een 10.000 door gaat en vertegenwoordigde hij de fa. op de kaas markt, zonder dat hem de noodige represen tatiekosten vergoed werden. Verd. heeft ge weigerd, dat zijn ouders hun huis te zwaar zouden verhypotheeken, om de vereischte 2000 voor een minnelijke schikking te ver krijgen, waarna de heer Kool een klacht in diende. PI. betoogde voorts, dat verd. al gestraft is door de voorl. hechtenis en de schande, die hij over zijn gezin en familie heeft ge bracht; zijn positie in de kaasbranche is voor goed onmogelijk geworden. PI. vroeg tenslotte clementie en een voorw. veroor deeling. Zedendelict. Met gesloten deuren stonden terecht de 36-jarige Tames B. uit Uitgeest en Willem M. uit Een Helder wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met min derjarigen; tegen de laatste werd 10 maan den geëischt. Inbraak in de zuivelfabriek te 't Zand. Op 4 Februari stond terecht de Amster dammer St. A. H., verdacht van den inbraak in de zuivelfabriek te 't Zand, onlangs ge pleegd. Het onderzoek is daarna hervat en heden voortgezet. De man had in Utrecht een veroordeeling van anderhalf jaar, waar van een jaar voorwaardelijk gekregen wegens inbraak te Barneveld; hier in 't Zand was hij de eenigste, die de justitie te pakken kon krijgen, dank zij een voetaf druk, die in de fabriek van hem was ge vonden. De reclasseeringsambtenaresse mej. Hudig adviseerde een voorw. veroordeeling, doch de officier voelde daar heel weinig voor. Het was een brutale inbraak geweest waarbij de brandkast aan de achterzijde was opengescheurd. De „heeren" uit Amsterdam moesten maar eens even aan de weet ko men, dat we op hun bezoek hier in de pro vincie niet gesteld zijn. Rekening houdende met de straf, die verd. in Utrecht had gekre gen, requireerde spr. hier 9 maanden ge vangenisstraf. Visschen met de zegen. De heeren Nic. B., Jan A. en Fr. St., resp. uit Berkhout, Avenhorn en Wervershoof, waren door den kantonrechter wegens het visschen met de zegen zonder vergunning veroordeeld tot resp. 50 of 30 dagen en 40 en 40 of 20 dagen. Verdachten, in de ver onderstelling, dat de veldwachter Pennink- hof hen niet gezien had, ontkenden zich aan het hen ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt. De officier hechtte echter nog steeds meer geloof aan het ambtseedig pro ces-verbaal van den veldwachter, dan aan de verhalen van de stroopers en vroeg be vestiging van het vonnis van den kanton rechter van Hoorn, met verbeurdverklaring van vischtuig en visch. Bollenkweekers in hooger beroep. De bollenkweekers Corn. G. A. en Pieter D. uit Egmond-Binnen en Arie Sch. uit Castricum waren door den kantonrechter veroordeeld wegens het teelen van bollen zonder vergunnig van de Sierteeltcentrale, welk „misdrijf" zij hadden gepleegd in de mooie maand Mei van '35. G. A. was tweemaal tot 40, D éénmaal tot 75 en Sch. eveneens tot 75 veroordeeld. Allen waren in appèl gekomen, doch allen zonder succes, daar de officier geen termen aanwezig achtte een milder vonnis te vra gen; hij vroeg derhalve bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Tot slot een zitting met gesloten deuren. De 25-jarige Amsterdammer Steven C. stond terecht wegens een zedenmisdrijf, ge pleegd 31 Dec. j.1. te Uitgeest; als verdedi ger trad op mr. Wynne, terwijl dr. J. Barn- hoorn als get. deskundige gehoord werd. Deze zaak werd vanzelfsprekend met ge sloten deuren behandeld. In alle zaken uitspraak op Dinsdag 7 April. Bij een geval van onjuiste belastingaangifte. Gisteren is de behandeling voortgezet van de zaak tegen den journalist B., die zich in hooger beroep te verantwoorden heeft wegens valsche belastingaangifte, voor het Amsterdamsche gerechtshof. Verdachte had over 1928 een inkomen op gegeven van 7225, terwijl dit in werkelijk heid bedragen zou hebben 12,914.50; over 1929 een inkomen van 7125, terwijl dit in derdaad 11,331.99 zou zijn geweest. Ver dachte zou inkomsten, welke hij in het buitenland heeft genoten, gedeeltelijk heb ben verzwegen. Deze inkomsten zouden, volgens verdachte, aan schommelingen on derhevig zijn geweest. Ze waren percents gewijze naar van hem onafhankelijke, in casu door prof. dr. Willem Mengelberg ver kregen, inkomsten berekend. Bij interlocutoir arrest had het Hof als nog een nader getuigenverhoor gelast, o.a. van prof. dr. Willem Mengelberg. gehoordWerd gisteren het eerst als gelige «««'- De president, mr. Lewe van Niiestein- Hadt u een afspraak gemaakt, wat B bij ii zou verdienen? Getuige: B. mocht 15 pet. van mijn bruto- ïnkomsten afhouden. Alle geldstortingen liepen over B. Ik bemoeide me nergens mee. De president: Wist u, dat B. bij de New- York Trust Co. een rekening had geopend op zijn naam? Getuige: Nee, dat wist ik niet. Daarmee heb ik me nooit bemoeid. B. was me aan bevolen als iemand, volkomen geschikt om mijn financiën, mijn zaken te beheeren. Ik moet me heelemaal concentreeren op mijn werk. B. rekende alles voor ons af, hotel kosten, stelde data vast, sloot engagementen af. De president: Wist u, dat er in Amerika zooveel geld naar de „onderwereld" ging? Getuige: Ik had er wel iets van gehoord. De eenige maal echter, dat ik positief over geld gesproken heb was op de boot, toen we de laatste maal naar Europa terug gingen. B. wilde gedéchargeerd worden en vroeg me hem 6000 te betalen, die hem nog toekwamen. De president: Hadt u eenige zekerheid, dat wat hij u vertelde, waar was? Getuige: Ik heb altijd geloofd, wat hij me meedeelde. De president: B. heeft U een stuk doen teekenen, waarop stond, dat Amerika zijn verplichtingen was nagekomen? Getuige: Ja, dat sprak vanzelf, dat ik on- derteekende, wat hij me voorlegde. Vervolgens werd de rijksaccountant, de heer Harmse, gehoord. Naar aanleiding van diens verklaringen zette B. uiteen, hoe hy, voordat Mengelberg naar Amerika vertrok, geld opnam bij de Amsterdamsche banken; dit geld werd dan in October, als de chèques vervielen, teruggestort. Groote sommen werden over Amerikaansche banken aan de managers, aan de „onderwereld", uitbetaald. De president (tot verdachte): Hebt u wel gespeculeerd? Verdachte: Ik zelf nooit. Wel voor Mengel berg. De verdediger van verdachte, mr. Russel, ging vervolgens na, hoe groot de zuivere inkomsten van verdachte zijn geweest. In dit verband las mr. Russel een brief voor van den heer Oyens, waarin deze meedeelde dat B., ofschoon hijzelf zich altijd in finan cieele moeilijkheden bevond, vele menschen geholpen heeft. Daarom hebben zyn schuld- eischers hem nooit aangepakt. De rijksaccountant, de heer Harmse, ver klaarde alsnog, dat er vele verschillen be stonden tusschen de opgaven van den fis cus en van den verdachte. Vervolgens gaf de inspecteur der belas tingen, mr. de Voogt, inlichtingen over de belastingen van vreemdelingen in Amerika. De inspecteur van de gemeentebelastin gen, de heer K. Tjebbes, deelde daarna mede, dat dr. Mengelberg in Amerika slechts werd aangeslagen voor het inkomen, dat hij in Amerika had verdiend. De volgende getuige, de heer A. Stapel, directeur van de gemeentebelastingen, ver klaarde, dat indertijd over den belasting aanslag van prof. Mengelberg een confe rentie heeft plaats gehad tusschen ver dachte, prof. Russel en hemzelf. Naar aanleiding van de Amerikaansche verklaring, dat Mengelberg in Amerika slechts was aangeslagen voor het in Ame rika verdiend inkomen, had prof. Russel bij die gelegenheid verklaard: We hebben hier te maken met de Nederlandsche wetgeving, niet met de Amerikaansche belastingadmi nistratie. Ter sprake kwam voorts het standpunt van prof. Mengelberg, steeds door hem in genomen, dat hij niet in Nederland, doch in Amerika woonde. Get. Stapel: Jawel, maar dat was juist steeds het twistpunt. Requisitoir. Dan was het woord aan den procureur- generaal, mr. D. Reilingh Wzn. Absoluut vast staat, aldus spr., dat de belasting in Amerika berekend was nakr het in Amerika verdiende inkomen, zijnde 53,000 dollars. Immers het bruto-inkomen in Europa èn Amerika berekend was naar het in Amerika komen opgaven, over 1928 en 1929 13,000 en 15,000 dollars hooger. Spr. achtte het moge lijk, dat prof. Mengelberg inderdaad niets geweten heeft van de bemoeienissen van verdachte. Spr. persisteerde bij zijn eisch, 5 maanden gevangenisstraf. Pleidooi. Ten slotte hield de verdediger, prof. mr. G. Russel, zyn pleidooi, waarbij hij zich uit sluitend tot de Amerikaansche zaak be paalde. Hij wees erop, dat de rekeningen bij negen verschillende Amerikaansche banken niet nader onderzocht waren door de jus titie. Tallooze conferenties zijn gehouden over de woonplaats van prof. Mengelberg, of deze in Amerika of in Nederland moest worden bepaald: ten slotte werd uitgemaakt, dat hij niet in Nederland woonde. De procureur-generaal schuift alles ter zijde wat in het voordeel van pleiters cliënt komt, aldus pl. Een boekhouding in Ame rika, die niemand kent, ten nadeele van verdachte, wordt aanvaard, een te zijnen voordeele in Den Haag verworpen. Pl. wenschte het Hof de overtuiging bij te brengen, dat verdachte niet te kwader trouw is geweest. Van het oogenblik dat deze procedure is begonnen, heeft pl.'s cliënt zich nooit tegen gesproken. Bovendien heeft hij op ver schillende manieren de gemeenschap be langrijke diensten bewezen, de regeering en het Concertgebouw. Pl. vroeg zich vervolgens af of het juist is, dat zijn cliënt hiervoor nooit eenige be taling heeft ontvangen. Pl. was dan ook ervan overtuigd, dat hier van belasting- ontduiken geen sprake is geweest en con cludeerde tot vrijspraak. Arrest 14 April. ONTSLAG PROF. v. CALCAR EEN FEIT. Beslissing van het ambtenarenge rechtshof. Het ambtenarengerecht heeft heden ochtend uitspraak gedaan in de ontslag kwestie prof. v. Calker. Prof. dr. R. P. v. Calker, directeur van het laborato rium van hygiène en bacteriologie en hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden had by K B. van 30 October »we8ens opheffing van zyn betrek- bewezTn0dndenrsten"kmetUiginK Januari X ,met ln«an« van 1 neeshkunterrr nietiging heef?aaTgïvrTagï8 k west ie in zyn zitting van 11 Maart?? uitvoerig behandeld. J Het ambtenarengerecht heeft heden het beroep van prof. v. Calcar tegen het K.B. ongegrond verklaard. Jfeauütciaal Hieuw* Afscheid van majoor H. Steen. Zooals we reeds in enkele woorden meldden had Dinsdagmorgen ten raadhuize het afscheid plaats van den brigade-com mandant Steen. Voorafgegaan door zyn fa milieleden schreed de heer Steen door een haag van rijksveldwachters, de raadszaal binnen. Toen allen gezeten waren opende jhr. N. van Foreest de vergadering. Eerste spreker was de commandant der rijksveldwacht, die ongeveer zeide: Het moet voor u wel een verrassing zyn nu ge hebt besloten om heen te gaan, hier zoove- len autoriteiten en collega's te zien. De bri gade besloot het heengaan niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Uw opvatting als bri gadecommandant heeft weerklank gevon den by hen die onder u staan, doch die u hoogachten en die ge als collega's behan delde. Majoor Steen, 33 jaar hebt ge deel uitgemaakt van de rijksveldwacht. Op 10 Mei 1904 deed ge uw intrede, op 1 Dec. 1919 volgde uw benoeming als brigadier en op 1 Januari 1924 uw benoeming als brigadier majoor. Ik zelf heb u niet zoo'n langen tijd gekend, doch ik mag nu wel verklappen, dat ge bij mijn ambtsvoorganger hoog stond aangeschreven. H.M. de koningin verleende u in 1927 de zilveren medaille. Spr. ge waagde van de andere onderscheidingen en memoreerde de geschiedenis in 1920, toen, aldus spr., door uw bemiddeling een paar misdadigers in Zaandam werden berecht Gij hebt een eervollen staat van dienst ach ter u en de velen die hier aanwezig zyn die spr. noemde getuigen van hun hoog achting voor uw werk, waarin niet alleen de politieman, doch niet minder de mensch tot zijn recht kwam. Gij, aldus spr., ont dekte dat ge geen 100 pCt. meer was, en dat eischte u van u zelf. Majoor Steen, dat ty peert uw hooge plichtsbetrachting en daar door zijt ge een voorbeeld geweest In den lof die ik u toezwaai, deelt ook uw echtge- noote. Leef vele jaren met haar in gezond heid met de uwen. (Applaus.) Burgemeester van Foreest zeide, dat scheiden beteekent het beëindigen van een loopbaan. Door groote plichtsbetrachting zyt ge, aldus spr., niet alleen geweest poli tieman, doch ook raadgever van zoovelen die met u in aanraking kwamen. Gij werd vele malen geraadpleegd, doch nooit was u iets te veel. Ik wensch u toe een prettigen tyd om van uw pensioen te genieten en wij hopen nog dezelfde vriendschap van u te ondervinden. (Applaus.) Mr. Hijmans sprak niet alleen namens zichzelf, doch ook namens mr. van Feen de Lille. Toen ge eenige dagen geleden afscheid nam in mijn parket, was dat het gewone afscheid, min of meer zakelijk. Toen ik dan ook de uitnoodiging ontving om hier te ko men, heb ik dat gaarne aanvaard. In uw dienst, waar ge voor mij meer het civiele gedeelte verzorgde, heb ik u leeren kennen als politieman en als mensch. Als het ging om een zaak in het reine te brengen, dan heb ik steeds groote achting voor uw ziens- en werkwijze gehad. Gy zijt een ster aan het firmament van de politie geweest. Spr. wenschte hem een prettigen ambt- loozen tyd. (Applaus.) Dr. Barnhoorn had een dubbele taak om te spreken. Als directeur van St. Willebror- dus" bracht spr. dank voor de prettige sa menwerking tusschen majoor Steen en de directie. Een leek vraagt zich af wat hebben zwakzinnigen en de politie met elkaar te maken. En het antwoord is: zooveel. In de 7 jaar dat we hier werkzaam zyn, stond u dag en nacht klaar. Rustig, zakelijk en beza digd trad ge op en daar is veel mee gewon nen. Uw paedagogische eigenschappen zijn te roemen. We hebben eens by uw vrouw geïnformeerd om u een passend cadeau te geven en we bieden hierbij aan een lees- lamp, als een kleine herinnering van de vriendschap en dank tusschen u en ons. We hopen voor u, uw vrouw en dochter, dat ge nog lange jaren van de welverdiende rust kunt genieten. (Applaus.) Brigadier Koekkoek herinnerde aan den eervollen loopbaan. Uw eervolle vermel ding, aldus spr., in het politieblad en de on derscheiding van H.M. de koningin, spreken voor u. Het spijt ons ten zeerste, dat ge heen gaat. Bij uw afscheid bieden uw man schappen u een blijk van waardeering aan (een horloge met inscriptie) en spreken den wensch uit, dat u lang van uw welverdiende rust mag genieten. Aan mevr. Steen werden bloemen aangeboden. Wij wenschen u bei den een lang en gelukkig leven. (Applaus.) Hierna spraken nog ds. Bloemhoff en een paar collega's. Allen waren vol lof over den door majoor Steen afgelegden loopbaan, waarin vooral tot uitdrukking kwam: poli tieman en mensch. Uiteindelijk was het woord aan den scheidenden brigadecom mandant. Het was spr. niet mogelijk om al len te bedanken. Spr. was geroerd door de woorden van erkenning en vriendschap, door het groote bezoek, vooral door zijn comman dant en den officier van justitie. Erkentelijk ook voor de vriendelijke woorden en ca- deaux. Voor het laatst wendde spr. zich tot zijn brigade. Ik ben u dankbaar. Toont de zelfde eigenschappen voor mijn opvolger, dan zal de brigade Heiloo een voorbeeld kunnen zyn. (Applaus.) Hierna werden ververschingen aangebo den. en het Zangavond. Zondagavond j.1. gaf de gemengde zangvereeniging „Kunst na Arbeid" te Schagerbrug (directeur de heer P. Grin Jr.) een concert in hotel „Het Wapen van de Zijpe". Medewerking verleenden het mannen- °°r 'Tte Kennemer zangers" (eveneens onder leiding van den heer P. Grin Jr.) en meg. n. Swaan uit IJmuiden. Mej. Swaan deed zich in een viertaTlT deren kennen als een ware zangeres m't een heldere stem en volkomen beheerscht- „Kunst na Arbeid" zong drie liederen na de pauze lieten de dames van deze v eeniging „Sterrenwacht" van Storch h?' ren. Verder gaf het volledige koor enkele liederen ten beste. Jammer, dat hl aantal heerenleden wat gering is. De „Kennemer Zangers" gaven een dr* tal liederen. Het flink bezette koor bleÜt over goede capaciteiten te beschikken boeide het publiek van het begin tot einde. Met pianobegeleiding van den heer t> Slort uit Schagen, gaf vervolgens directe,? Grin een viertal vioolsoli, waarvoor 1? werd beloond met een dankbaar applaus Aan het einde bood de voorzitter a mej. Swaan namens de vereeniging fruitmand aan. Ook aan de andere med? werkers werden hartelyke woorden v? dank gebracht. an Een geanimeerd bal besloot den avond. Onderlinge hulp bij ziekte Maandagavond vergaderden de led* van de vereeniging „Onderlinge hulp ziekte", in café Kamsteeg, onder voorzitter schap van dr. Heringa, die de hoop uitspJu dat de punten van de agenda, welke be. langryke, ingrijpende gevolgen kum^ hebben, met de noodige zakelijkheid l» sproken zouden worden. Het voorstel van den heer Speur om bil het aftreden van den secretaris en den penningmeester, de vergoedingen voor dat werk te doen vervallen, werd na langdu rige besprekingen, verworpen. Daarna kwam het bestuursvoorstel, waar om deze buitengewone vergadering bijeen" geroepen was, ter sprake. Uitvoerig zetJ de voorzitter den stand van zaken uiteen welke het bestuur noopten, om te komen met het voorstel om de contributie met 20 te verhoogen, en de uitkeering van twee jaar te beperken tot 1 1/2 jaar. De groep zuivelbewerkers zou buiten deze be paling vallen, ook dit werd toegelicht. Hierover ontspon zich een ernstige dis cussie. De vereeniging, wil zij in stand gehouden worden, kan het geld niet missen, en de groep die de hoogere lasten betalen moet, verkeert momenteel in bijzonder slechte omstandigheden. De heer Zomer stelde voor 10 contrl- butie-verhooging voor alle leden, doch dit voorstel, door den voorzitter ideaal ge noemd, werd verworpen. De heer Jn. Brouwer wilde geen contri- butieverhooging, doch verlaging van de uitkeering by ziekte. Dit voorstel werd door den heer Witteveen ontraden, daar men beter by gezondheid iets kan missen, dan wanneer er ziekte in het gezin is. Spr. was van oordeel dat de gezonde gezamen lijk de lasten der zieken dienen te dragen. De heer C. Bellis was van oordeel, dat contributieverhooging de afdeeling leden zou kosten en de heer Jn. Dekker vertolk te de gevoelens van de leden, die hjj als bode. geregeld sprak. Hy wist dat zeer ze ker 90 van de leden er tegen zal zyn. Toen bracht de heer Tydeman redding met een aanvulling van het bestuursvoor stel, die luidde, dat de leden zelf beslissen. Wil men geen contributie meer betalen, dan wordt de uitkeering by ziekte met 20 verlaagd. Dit bestuursvoorstel werd ten slotte met groote meerderheid van stemmen aangeno men, en zal spoedig in werking treden, en gehandhaafd blijven tot het reserve kapi taal weer tot 1800 is gebracht De heer D. Hop dankte het bestuur, de voorzitter toonde zich bly met die hulde, en sloot daarop de bijeenkomst met een woord van dank, dat alles zoo'n vlot ver loop had gekregen. Nutsavond. Zaterdag hield de Mij. tot Nut van Al gemeen haar laatsten nutsavond in dit sei zoen, in de zaal van den heer Slikker. Deze avond werd gevuld met eigen krachten. De voorzitter opende met een kort woord. De goede stemming zat er al gauw in. De oude heer Groet (70 jaar) heeft nog weer eens getoond, dat hy de kunst van voor dragen nog niet was verleerd. Terecht werd hy door den voorzitter genoemd de nestoi van, de voordrachtkunstenaars. Mevr. Voge laar heeft met haar declamatie ons geboeid, o.a. de preek van den Dominé en een ge dicht van Martien Beversluis: Het gebed van een Italiaansche moeder. Ter afwisseling trad de gymnastiekvereeniging D.A.S.K.O. op met haar succesnummer dc Vlinderdans, dat keurig uitgevoerd werd. Ook de heer Slikker heeft zich niet onbe tuigd gelaten en enkele mooie liedjes gezon gen. Tot slot moeten we nog noemen twee nieuwe sterren die de heele zaal in rep en roer brachten en wel de heeren Jo Klant en Ger Nieuwland met de Ridderballade (ko mische scène). Onbedaarlijk is hierom ge' lachen. Door allen is volop genoten. Aan allen die tot het welslagen hebben medegewerk bracht de voorzitter een hartelijk woord van dank. Binnenbrandje. Maandag ontstond te 't Zand een gin van brand in de woning van den ec M. S., doordat de petroleumgasser, die de vloer stond, de vloermat in vlam ze Hevig geschrokken rende de vrouw huizes met haar kinderen naar buiten. haar hulpgeroep snelde de timme v. d. L. toe, die er, met bijstand van eemg buren, in slaagde de vlammen mees e worden. van Dank zij het handelend optredeio den heer v. d. L. en zyn helpers bleef he^ brandje beperkt tot een binn®", ver- dat slechts eenige materieele schade

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8