UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. £attd: en Juitt&cuut Oboekun HEILOO ZUIDSCHARWOUDE HEERHUGOWAARD vvst'. OUDKARSPEL Rondvraag. BLOKKER EGMOND BINNEN KOEDIJK HERINNERINGEN. Voor wegen, kostbare waterstaatswerken, sociale maatregelen en particuliere genoe gens waren honderden en honderden mil- lioenen gemakkelijk te vinden. En de be langen, die er mee gemoeid waren, recht vaardigden de uitgave van die millioenen ongetwijfeld voor het overgroote deel, maar zij staan achter bij het grootere belang van het behoud van Nederlandsch-Indië en van de eenheid van het Koninkrijk der Neder landen, hier en over zee. Wie zich bewust is wat dit grootere be lang voor het Nederlandsche volk waard moet zijn, kan niet anders dan tot de over tuiging komen, dat een betere beveiliging tegenover de gevaren, die ons wachten, niet alleen dringend noodzakelijk, maar ook mogelijk is, al zou het ook gaan ten koste van de bevrediging van andere wenschen of van genoegens, die wel naderbij liggen, maar die voor de toekomst van ons Vader land van veel minder beteekenis zijn. Het is de allerhoogste tyd. Gep. vice-admiraal G. L. SCHORER. KAASCONTROLESTATION „NOORD-HOLLAND". In „Het Gulden Vlies" werd Vrijdagmiddag een algemeene ledenvergadering gehouden van het Kaascontrolestation „Noord-Hol land". De voorzitter, de heer G. Nobel te Lutje winkel, opende met een woord van welkom, waarop ir. de Waal de notulen las, die on veranderd werden vastgesteld. Medegedeeld werd, dat het ledental 434 bedraagt, n.1. 72 kaas- en boterfabrieken, 31 kaasfabrieken en 351 zelfkazende boeren; dat met 1 April in werking treedt de be paling van den minister, dat kaas, welke ge heel of gedeeltelijk wordt bereid uit de kaasranden, die by het eerste persen ontstaat, slechts mag worden gemaakt in kaasvaten voor Goudsche of Edammer vorm, evenwel zoodanig, dat de kazen één scherpen rand verkrygen. Op deze kazen mogen geen ryks- merken worden aangebracht Voor kennisgeving aangenomen. De exploitatierekening over 1935. De exploitatierekening over 1935 wees een ontvangst aan van 53005,64 en een uitgaaf van 46195,80, zoodat er een voordeelig saldo is van 6809,84. De balans wees een bezit aan van 18094,98. In verband met dezen gunstigen toestand stelde het bestuur voor om voor het saldo van 6809,84 4177,08 aan de leden te resti- tueeren, zijnde 12 van de contributie over 1935 en de rest zijnde 2632,76 te ge bruiken voor de nieuwe exploitatierekening over 1936. Conform vastgesteld. Begrooting 1936. Aan de orde was hierop de begrooting 1936, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 28500. De post salarissen van 28500 is verlaagd met 1000, de post propaganda met 300, waardoor deze post is teruggebracht tot 2000, w.o. een bedrag van 1300 voor een lichtreclame te Brussel. Aangezien de zelfkazende boeren minder kaas hebben gemaakt dan in 1934, moet, hoe wel de kaasproductie in 1935 hooger is ge weest dan in 1934, bij het bestaande contri butieschema de bijdrage der leden op het zelfde bedrag worden geraamd. De oorzaak hiervan is, dat er een verschuiving naar de hoogere klasse van het lidmaatschap heeft plaats gehad. Als voren. Vaststelling van de bijdrage der leden per 100 K.G. kaas. De totale kaasproductie bedroeg in 1935 19.928.514 K.G. Bij 1934 vergeleken een ver meerdering van 658.208 K.G. Volgens de begrooting zullen de bijdragen der leden over 1936 een bedrag van 33000 vormen, hetwelk zal worden opgebracht met behulp van hetzelfde contributieschema, dat in 1935 heeft gegolden n.1. Ie klasse 50 ct., 2e kl. 30 ct., 3e kl. 25 ct., 4e kl. 20 ct., 5e kl. 17,5 ct., 6e kl. 15 ct., 7e kl. 13 ct., 8e kl. 11,5 ct., 9e kl. 10,5 ct., 10e kl. 10 ct., 11e kl. 9,5 ct., 12e kl. 9 ct., 13e kl. 8,5 ct., 14e kl. 8 ct., 15e en hoogere klassen 7,5 ct., alles per 100 K.G. kaas. Herkenningsmerk naar het Rijksmerk. Van den directeur-generaal van den land bouw, ir. Roebroek, was het volgende schrij ven ingekomen: Ik heb de eer u het volgende mede te deelen. Door de besturen der kaascontrole-, stations voor volvette kaas te 's-Graven- hage en Utrecht werd in 1933 in principe besloten de aangeslotenen te verplichten naast het Rijkskaasmerk op de kaas een herkenningsmerk te brenge\ aanduidende dat de kaas „boerenkaas" is. Het lag daarbij in de bedoeling deze her- kenningsmerken van caseïne te doen ver vaardigen met dien verstande evenwel, dat zij in kleur, vorm en opschrift geheel van het rijkskaasmerk zouden afwijken. ^erband met de terzake geldende voor van lrü> wefd aan den toenmaligen minister an economische zaken gevraagd, of er be zwaar tegen bestond, dat een dergelijk her kenningsmerk naast het rij ksmerk op de kaas werd aangebracht. In antwoord hierop werd aan genoemde kaascontrolestations bericht, dat het ver zoek niet kon worden ingewilligd en wel op grond van de omstandigheid, dat er gevaar bestond dat een zoodanig merk, al zou ook een ander vorm en kleur worden gekozen, door den kooper als een officieel merk zou worden aangezien. Daarbij werd er op ge wezen, dat indien het verzoek zou worden ingewilligd, aanvragen van overeenkomsti ge strekking van andere stations ook zou den moeten worden toegestaan, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de verscheidenheid van merken de verwarring voor den kooper nog grooter zou maken. Tenslotte werd er de aandacht op gevestigd, dat aangeslotenen vrij blijven hun kaas van een etiquet te voorzien, waarop hun handelskerk voor komt, eventueel een aanduiding van de her komst der kaas is aangebracht. De besturen van bovengenoemde stations hebben mij thans medegedeeld, dat sedert door hen verschillende proeven met kaas- merken andere dan caseïnemerken zijn genomen, doch dat deze een negatief re sultaat hebben opgeleverd. In verband hier mede hebben zij verzocht op de in deze ge nomen beslissing terug te komen. Aangenaam zoude het mij zijn, indien de kwestie van het aanbrengen op de kaas van een merk naast het ryksmerk in uw bestuur werd besproken, waarna omtrent deze aan gelegenheid in een door mij met vertegen woordigers der kaascontrolestations te hou den vergadering nader van gedachten zou kunnen worden gewisseld. In het bestuur waren de meeningen over deze kwestie verdeeld, waarom het wen- schelijk werd geoordeeld hierover eerst de meening van de leden te hooren. De voorzitter deelde mede, dat aan den directeur-generaal van den landbouw bericht is, dat, na de vergadering het be stuur met hem in overleg zal treden. Spr. was van meening, dat het aanbren gen van een merk, aangevende de plaats van herkomst van de kaas voor Noordhol land, van groote beteekenis is, omdat N.- Holland toch de bakermat is van de Edam mer kaas. De ervaring heeft de wenschelijk- heid hiervan geleerd. De heer K u ij p e r was het met deze ge- dachtengang eens en verzocht de bestuurs leden, die een afwijkende meening zijn toe gedaan, dat kenbaar te maken. De heer Felstra: Wanneer de direc teur-generaal het verzoek toestaat, is het niet zeker, dat ook Noordholland een merk kan krijgen. Ook als dit het geval is, dan heeft spr. practische bezwaren en wel het aanbrengen van twee merken. Dit zou zijn te overwinnen, wanneer spr. er iets in zag, doch daarover denkt hij anders als vroeger. Thans is hij van oordeel, dat het geen doel heeft. De situatie verandert niet, maar het gevaar bestaat, dat men het tweede merk als een kwaliteitsmerk gaat beschouwen en dit moet tot teleurstellingen leiden. Als het mogelijk was een tweede merk als kwaliteitsmerk aan te brengen, dan zou spr. er voor zijn. Een commissie van de F. N. Z., waarvan spr. lid was, kwam tot de conclusie, dat het practisch onuitvoerbaar was, zoolang het niet mogelijk was een merk op de gekeurde kaas aan te brengen en dit middel is nog niet gevonden. Een deel van de commissie wilde zelfs om de sousa van de kwaliteitskeuring niets weten. Besproken is toen om het onmogelijk te maken slechte kaas te exporteeren. De mogelijkheid daarvan kon niet verkregen worden en de nationale commissie besloot daarom te adviseeren niets te doen. Wanneer men een kwaliteitsmerk er aan kon hechten, dan kreeg men een groot aantal merken, zoodat men naast Nederl. kaas, allerlei provinciale kaas op de markt krijgt. Wordt het niet verplichtend, dan wordt alle niet-gemerkte kaas geacht te behooren tot kaas die nog geen merk heeft en kwam alle slechte kaas in Zuidholland voor onze rekening. De heer Kuiper nam aan, dat de heer Feldstra de zaak iets breeder zag, maar het was toch wel opmerkelijk, dat Zuidholland en Utrecht een merk van herkomst wen schen. Het gaat niet om een kwaliteitsmerk, maar om een aanwijzing van herkomst. Spr. gaf toe, dat men in Noordholland ver schillende kwaliteit kaas maakt, doch het ryksmerk is ook geen kwaliteitsmerk, doch een merk voor het vetgehalte. Spr. meent, dat het Noordhollands product recht heeft op een merk van herkomst. Dr. S c h e ij wees er op, dat de zuster- stations in Utrecht en Zuidholland mede werking vragen voor hun verzoek om het toe te staan een merk van herkomst op hun kaas te kunnen aanbrengen. Wordt dit toegestaan, dan wordt alle kaas in die provincies gemaakt, van dit merk voorzien. Mogelijk is, dat dan de boerenkaasmakers in Noordholland, aange sloten bij het station Noordholland voor hun kaas een merk van herkomst willen en de fabrieken zullen dit ook kunnen wen schen. Principieel is echter niets anders aan de orde, dan het mogelijk te maken, dat het tweede merk wordt aangebracht en spr. oordeelde, dat men de zusterorganisaties in hun streven niet mag belemmeren. Dit punt gaf aanleiding tot een uitvoerige bespreking. De heer v. Baan, bestuurslid, oordeelde voorzichtigheid geboden, zoolang er nog geen kwaliteitsmerk kan worden aange bracht. Ir. de Waal oordeelde, dat men het streven van Utrecht en Zuidholland naar een apart merk votr boerenkaas niet tegen mocht houden. Met den heer Feldstra oor deelde hy voor de Noordhollandsche kaas een dergelijk merk niet wenschelyk, omdat een kwaliteitsmerk nog niet mogelijk is. De heer T ij d e n s was van oordeel, dat men het vraagstuk door een stemming niet kan oplossen en beter handelde met den minister te berichten, dat Noordholland geen uitspraak wenscht te doen. De heer Brugman stelde voor te vol doen met den minister een resumé van de vergadering te zenden. De heer Feldstra wees er op, dat de directeur-generaal een meening van het bestuur vraagt en hy was van oordeel, dat de bespreking ter oriënteering van het bestuur diende. Het bestuur kan kenbaar Senv; a;r"er niet tegen het ver wan Jn <ETï Cn Zuid-H°"and in te v, j' hem tevens op de daaraan Alduf: TfqUCnticS DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Met den export ging het de io„*„» j naar men ons meedeelde, ook niet zoo^eró vlot A,„ rood, kool i, er ook S v7« uit te voeren, trouwens ook van andere kool niet. Er werden prijzen voor besteed die niet zoo heel veel afweken van die,' welke in het laatste der vorige week werden betaald. Voor de sorteering van 2 tot 4 pond werd 9 tot ruim 10 betaald, enkele prima partijtjes iets hooger. De zwaardere kool bracht ruim 7 tot ruim 8 op. Deze prijzen hebben betrekking op eerste kwali teit. Voor tweede soort werd van 60 betaald met voor sommige partijtjes iets beneden den laagsten of iets boven dien hoogsten prys, al naarg elang van de kwa liteit. De prijzen van de verschillende sortee ringen gele kool konden zich niet alleen handhaven, doch liepen zelfs nog iets op. Voor gele kool van 2 tot 4 pond, eerste kwa liteit, werd van 1517 betaald, een en kel partijtje kwam daar nog boven uit. Zwaardere kool van 4 pond en daarboven werd voor 12 tot 14 verhandeld, terwijl voor het mooie kleingoed van f 7.80 tot on geveer 10 werd betaald. Partijen tweede soort brachten iets minder op. Ruige gele kool kwam er maar weinig aan de markt. Ze werd voor 2.10 verkocht. Werd voor de mooie Deensche witte kool, eerste kwaliteit, aanvankelijk nog f 7,80 tot ruim 8 betaald, deze prijzen liepen wat terug en de hoogste noteeringen schommel den om de 7,50. Deze prijzen betreffen de sorteering boven 3 pond. Lichtere brach ten 12,50 minder op. Tweede kwaliteit werd verkocht voor 2,10 tot ongeveer 6. Aardappels kwamen er deze week niet veel meer. Niettemin waren de prijzen alles behalve schitterend. Bevelanders brachten 1,40—2 op, Eigenheimers f 1,70—f 2,30, blauwe Eigenheimers 2,60, Robijn 1,60 2,30. De aanvoer van uien was ook niet bijzon der groot, aanmerkelijk kleiner dan de vori ge weken. De opleving in dit artikel is van korten duur geweest, en deze week werden weer prijzen betaald, zooals vóór de opleving werden besteed. Met dit artikel is het bui tengewoon slecht geloopen. Voor grove uien werd 22,80 per 100 K.G. betaald; gewone, middelgroote uien daalden tot 1,502,50, drielingen brachten sommige dagen nog een eenigszins redelijken prijs op van 1,502, doch op het laatst der week werd weer 6090 cent betaald. De prijs der breekpeen was vrij afwisse lend en had eerder sterke neiging tot dalen dan tot stijgen. De hoogste prijs van ver leden week was 5,50, veel werd toen voor 44,50 verkocht, n.1. voor groote. Nu werd ze echter voor 2,80f 3,30 verhan deld. Kleine bracht 1,20f 1,60 op. Van kroten was er maar weinig aanvoer. Daar de prijzen van dit artikel zeer goed zijn geweest, is er maar weinig voorraad meer. Mooie kleine werden verkocht voor 55,50, middelgroote voor f 3,40f 4, grove voor 2,402,80. KENNEMERLAND. Er is de afgeloopen week, dank zij het mooie voorjaarsweer, toch verandering in den aanvoer gekomen. Er was meer nieuwe groente en door het gunstige weer veel witlof. Of men nu zoo blij is met den vlug gen groei, valt te betwijfelen. Zeker is dit niet het geval met de tuinders, want groo ter aanvoer gaat met prijsverlaging ge paard. Over het geheel genomen vielen de prijzen niet tegen en ook de kwaliteit viel nog al mee. De groote aanvoer van Spina zie bracht een groote prijsverlaging, doch witlof (dat door het gunstige weer veel regelmatige groeit en daarom mooier is) gold niet minder. Dan viel op dat de win tergroente (vooral gold dit voor kool) schaarsch was en in kwaliteit terug ging. Spinazie, waarvan groote aanvoer, ging te gen vrij goede prijzen, hoewel veel lager noteering dan we gewoon zijn en welke varieerde van 4f 9 per 100 Kg. Witlof le soort noteerde van 911; 2e soort van 58 per 100 Kg. Bloemkool werd al zuiver aangevoerd en de hooge prijs was er af. De noteering was 1014 per 100 stuks. Andijvie was duur, de noteering van 4.'508.50 per 100 stuks. Sla gaf bij een matigen aanvoer een goede notee ring, en wel van 45.50 per 100 stuks. Waspeen, waar momenteel vraag naar is, gold 1622 per 100 Kg. Selderie en peterselie, die weken aaneen duur waren, moesten een veer laten. De noteering was 3.504.50 per 100 bos. Rabarber, waar van ruimer aanvoer, gold naar kwaliteit, met een noteering van 29 per 100 bos. Radijs gold nog vry goed, nl. 2 4.50 per 100 bos. De restantjes kool wer den voor alle prijzen verkocht. Spruiten en boerekool waren al heel schaarsch, docii golden niettemin heel weinig. Prei begint af te zakken en gold slechts 25 per bos. De overige aanvoer geeft geen reden om afzonderlijk te bespreken. V erlichtingsavond. In de bestuursvergadering van de V. V. V. is besloten om wederom een verlich tingsavond te houden en concerten. Reeds zijn aanbiedingen ingekomen voor groote concerten. Blijkbaar stellen de elite-korp sen er prys op om hier te concerteeren, daar men alleen vergoeding vraagt voor reiskosten en directeur. Er zijn een 2-tal commissiën benoemd die, binnen het raam der begrooting, met voorstellen zullen ko men. Landdag. Op Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag) zal Heiloo staan in teeken der drankbestrij ding. Alle partijen die aan drankbestrij ding doen, zullen hier komen. Aan de voor- loopige voorbereiding te zien rekent men op een 20.00030.000 personen. Propaganda-avond V. C. J. B. De V. C. J. B.-afdeeling Langendijk heeft Donderdagavond een propaganda filmavond gehouden in het kerkgebouw van de Ned. herv. kerk te Zuidscharwoude. Voor deze bijeenkomst was vrij veel e angstellmg al was het jammer, dat niet ^V.^Tb aan W om 71Ch bij waren. «luiten, aanwezig De bijeenkomst werd heer ds. van Dijk van'oJHSi zeer gaarne van de uitnoodiging teLI! gebruik gemaakt om deze bijeenkom!* openen, omdat hij overtuigd was van hit nut van de V. C. J. B. n het Nadat gezamenlijk gezongen was gezang 42, werd het woord gevoerd door den spreker van dezen avond, den heer ds. J. de Graaf, die in een boeiende rede, welke met zeer groote aandacht werd gevolgd, sprak over het onderwerp „Dat God ons roept om te arbeiden in de vrije dienst", waarin duidelijk doel en streven van de V. C. J. B. werd uiteengezet. Vervolgens werd vertoond de film „De Rijzende Kerk" en daarna de V. C. J. B.- film, welke diverse werkzaamheden van de V. C. J. B. in beeld vertoonde, o.a. de Pinksterconferenties. Beide films waren duidelijk en boeiden de aanwezigen van het begin tot het eind. Ds. Van der Kam te Heerhugowaard sloot hierna de goed geslaagde bijeenkomst. In zijn sluitingswoord herinnerde spr. er aan, dat een twintigtal jaren geleden in de ze omgeving bloeiende afdeelingen van de V. C. J. B. gevestigd waren, welke echter thans een kwijnend bestaan leiden. Spr. wekte op, zich bij de afdeelingen aan te sluiten en de beweging te versterken. Wy vermelden nog, dat het orgel gedu rende de avond werd bespeeld door mej. Tr. Tuyn van Zuidscharwoude. •Woensdagavond werd in de zaal van den heer Rus een propaganda-avond gehouden uitgaande van de afdeeling Oudkarspel van de V.V.S.U., met het doel ook hier te komen tot het oprichten van een afdeeling. De voorzitter betreurde de gering opkomst, doch meende, dat dit wel hoofdzakelijk te wijten zou zijn aan de verkeerde meening, dat de V.V.S.U. een communistische organi satie is; deze organisatie is echter onpar tijdig. Na de opening gaf eerst het pas opgerichte zangkoortje een paar nummertjes ten beste, waarna het woord was aan mevr. Hielkema uit Heiloo, die vertelde over haar ervaringen in de Sovjet-Unie. Zy sprak eerst over de geweldige vorderingen, die in Rusland op in dustrieel gebied gemaakt zyn, met heel groote opofferingen. Eerst toen de techniek volmaakt was, kon meer aandacht worden besteed aan de menschen zelf. Op het oogen- blik is het zoo ver, dat er eten genoeg is. Nu wordt vooral aandacht besteed aan het on derwijs, de volksgezondheid, e.d. Ook het militaire apparaat is zeer goed in orde. Di: is noodig, om de arbeiders te laten behouden, wat zij veroverd hebben. Daarnaast is het roode leger een macht, die een sterke waar borg is voor den vrede, hiervan getuigt het Fransch-Russisch pact. Het vraagstuk van de verwaarloosde jeugd is door de Sovjets zoo goed als opgelost. Mannen en vrouwen heb ben daar gelijke rechten, de vrouw mag slechts in een paar bedrijven niet werken en wordt 5 jaar eerder gepensionneerd, dan de man, d.w.z. reeds op 50-jarigen leeftijd. Hierna werden een paar gedichten ge declameerd van Martien Beversluis, waarmee veel succes werd geoogst. Vervolgens werd door het tooneelgroepje een politiek stukje opgevoerd, waarin werd uitgebeeld de toestand in Rusland voor en na de revolutie. Tot slot werden nog een paar nummertjes gezongen, waarna de voorzitter met een kort woord tot de boeren de vergadering sloot. Coöp. Boerenleenbank. •De Coöp. Boerenleenbank te Oudkarspe' vergaderde ten lokale van den heer Vis. De voorzitter, de heer P. Wijn, wees er op, dat deze vergadering een eenigzins bijzonder karakter zal dragen, daar inmiddels de 25 jaren zyn gepasseerd. De secretaris, die bijna 25 jaar kassier is geweest, zal een overzicht geven van de ge beurtenissen in die jaren De voorzitter zelf was ongeveer 10 jaar in het bestuur. Niemand vermoedde toen, dat het onheil zoo nabij was. Het is byna niet denkbaar, dat een streek in zoo korten tijd zoo achteruit kan gaan. Het bestuur staat voor de taak om voorzichtig en met beleid de zaken te voeren En dat kan niet anders, of dit moet met kennis van zaken gebeuren. De verhouding in het bestuur is goed, al is altijd niet alles koek en ei. Er zyn wel scherpe discussies ge voerd. Maar na deze vergaderingen is de lucht opgeklaard en is de verhouding goed. Ook met de leden zijn den laatsten tijd wel eens minder prettige besprekingen gehouden, maar ook dan bleek, dat een dergelijke be spreking haar nut heeft. De boerenleenbank heeft medegewerkt om den welstand van de leden op te voeren. Vele menschen hielp zij aan geld. Zoo is het geweest, maar zoo is het helaas niet meer. Credieten worden zeer spaarzaam verstrekt. Het bestuur moet zor gen, dat de reserve op peil blijft. De boeren leenbank is geworden een algemeene instel ling en dan dekt het een het ander w zal het goed zijn, als de toestand niet te 1 meer zoo duurt, want dan zou het moelin? kunnen worden. c"ijk Burgemeester Wynveldt zeide, dat w neer op de convocatie vermeld was het 9"" jarig bestaan dezer bank, deze zaal'te kl zou wezen om allen belangstellenden te hef11! ten. Juist op het platteland is de boerenlef bank populair, omdat zy er in hoofdzaal om de kleine luiden te helpen. Spr het wel wat al te bescheiden, dat dit feit nl* eens op de agenda is vermeld. Mede naman, het gemeentebestuur feliciteerde de h..l meester het bestuur. urge" Namens den Noordermarktbond sprak h heer A. Swager Az. De Noordermarktbon! heeft het bestuur en den kassier den laatst!! tyd veel werk bezorgd. De boerenleenbank u een zegen voor particulieren en vereenisin gen. Namens den Noordermarktbond brachi spr. hulde aan het bestuur en bood een prachtige bloemenmand aan. De voorzitter dankte de sprekers voor de waardeerende woorden. De heer Timmerman bracht het jaarver slag uit met een overzicht van het gebeurd! in deze 25 jaar. Het aantal leden is 210. De voorzitter dankte allen, die medeee werkt hebben aan de stichting van de Boe renleenbank. In het bijzonder sprak de voorzitter den heer M. Borst toe, die 25 jaar in het bestuur is geweest. Namens het bestuur werd den heer Borst een haardfauteuil aangeboden. De rekening sloot in ontvangsten en uit gaven op een totaal van 227680,64. Het bleek, dat het reservefonds f 2104921 bedroeg. Goedgekeurd werd, dat de winst bij de reserve gevoegd werd. De heer J. Kalverdyk werd herkozen als bestuurslid. Als lid van den raad van toezicht werd de heer P. Wyn herkozen. Aan alle aanwezige leden werd als herin nering een vulpotlood aangeboden en een consumptie. De heer S. Timmerman dankte het bestuur namens den middenstand, voor de wijze waarop zy de belangen van dezen behartigt. Daarna sluiting. De heer B. Houtman alhier is door den Rijkswaterstaat benoemd tot opzichter bij de afdeeling bruggenbouw, met stand plaats Schiedam. Niet uitgekeken. Woensdagavond, toen een met stroo beladen auto de Boonakkersteeg wilde in rijden en daarvoor achteruit moest rijden, zag de chauffeur blijkbaar niet de lan taarnpaal van de electr. straatverlichting. De paal was niet tegen de botsing bestand en knapte by den grond af. INGEKOMEN PERSONEN. J. Bakker en gezin, van St.-Pancras. M. Pschick, van Alkmaar. A Ringalda, van Amsterdam. A. Lammes, van Broek in Waterland. N. A. Beenders, van Alkmaar. VERTROKKEN PERSONEN. E. M. Kunst, naar Weatwoud. J. Raai, naar Winket D. Appel, naar WinkeL L Groen, naar Alkmaar. P, Heiblom en kin deren, naar Alkmaar. N. v. d. Doorn, naar Winkel. G. Snijder, naar Groningen. G. Krap en echtgenoote, naar Haarlem. Philatelie en Geschiedenis Wij ontvingen een exemplaar van het pas verschenen werkje over wijlen Koningin Astrid door mr. J. H. van Peursem. De opbrengst komt geheel ten bate van twee liefdadigheidsinstellingen, n.L ,.^et Nationaal Belgisch Werk tot Bestrijding der Koninklijke Prinsen". De prys bedraagt 20 cent, welke kan worden voldaan door storting of overschrij ving op postrekening 188282 ten name van Philatelie en Geschiedenis, Zeestraat 40, 's-Gravenhage of wel door toezending van ongebruikte Nederlandsche of buitenland- sche postzegels ter waarde van 20 cent, 4 Belgische franken. In dit werkje zijn de postzegels afge beeld welke in verband met de Belgische Koninklijke familie en in het bijzonder met wijlen koningin Astrid zijn uitgegeven. Van de vroolijke oogenblikken, die ik in het parlement mee-beleefde, heugt mij het volgende. Heemskerk, die vele jaren nog in de Tweede Kamer zat, was altijd een man van buitengewone scherpzinnigheid, die, al had hij de stukken niet eens bestudeerd (en het stoute gerucht wil, dat dit wel eens gebeurde) onmiddellijk de positie zelfs van de meest ingewikkelde zaak snapte. Maar aan den anderen kant ver stond hij ook prachtig de kunst, om over een kwestie heen te loopen, en, als hij het noodig vond, veel te spreken en weinig te zeggen. Dan zei men in de Kamer dikwyls: Heemskerk is weer aan het eieren-dansen. Op een keer, het was tijdens zijn minister schap, waren er weer eenige leden ge weest, die na een rede van Heemskerk ge zegd hadden: de minister is weer over de zaken heengedanst. Toen werd Heemskerk, de charmante, boos. Hij vloog op aan de regeeringstafel, z'n prachtige grijze krullen schudden heen en weer en hij riep onge veer dit: „Mijnheer de Voorzitter, dit is nu voor de laatste maal dat ik zoo iets wil hooren, en als men het weer eens tegen mij zegt, zal ik de heeren van repliek dienen!" mh, was er beduusd van. Maar wat Eon PaaJ' minuten nadat dit inci- ad plaats gehad kwam de latere Minister de Geer, toen Kamerlid, binnen, en toen de Geer kort daarna over ee artikel van de begrooting had gesproke en Heemskerk hem had geantwoord, vr°?g de Geer wederom het. woord en zei e. „Mijnheer de Voorzitter! De Minister weer op zijn bekende manier over de z ken heengedanst!" Een golf van vrcug ging door de Kamer. Zelden heb ik er hooren lachen. De Geer, die er niets snapte, keek verbaasd rond. Aan de geeringstafel was Minister Heern éven opgesprongen, maar, te midden het tumult van vroolijkheid, toen weer neergevallen in zijn stoel. En on tusschen bracht men De Geer op hoogte Nu ik toch over een minister spia^ men heeft mij gevraagd wie de Min met het houten been was, waarover ik hier a leens even had. Dit was van burg Stirum, Ministc van Oorlog jaren '72 en '73. Hy vas vermaard om zwemmen in zee, dat hij des zomei iederen morgen deed. We hebben 00 een Minister gehad, Roest van t heette hij, die na iederen zin lachte, moet werkelijk angstig zyn geweest, moet ik in dit verband iets zeggen an Mh.ister Weitzel. den grootvader Guus Weitzel, den bekenden omroep

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12