Amstecdamsche JSeucs £uchtoaact 'JkoviHciaal'Hieuw* STOMPETOREN WERVERSHOOP EGMOND AAN ZEE Voortaan zullen de werkloozen, die BEVERWIJK OUDKARSPEL Geneeskundige brieven 8* x) ex-coupon PROL'JNGATIE V-.ige Voer» DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Oeverzwaluw is hedenmorgen met 5 passagiers en post aan boord te 8.06 u. van Schiphol naar Indië vertrokken. TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Bij de vlootbasis Punta Indio in Brazilië is een marinevliegtuig neergestort. De in zittenden, een officier en een matroos, wer den gedood. DE „WARSZAWA II" MAAKT EEN RECORD. De vrije ballon „Warszawa II", die o.l.v. kapitein Burzinski 29 Maart in Polen was opgestegen voor een stratosfeertocht, is vol gens de voorloopige berekeningen gestegen tot een hoogte van 10.853 meter, waarmede het tot dusverre eveneens op naam van Po len staande hoogterecord voor vrije ballons met een inhoud tot 4000 M3. overtroffen is met 1400 meter. AMY MOLLISON'S POGING MISLUKT. Landingsstel van haar toestel bij start te Colomb Bechar gebroken. Amy Mollison, die het record Engeland- Kaapstad trachtte te verbeteren, is gister middag te Colomb Bechar in het Zuiden van Algerije, geland. Uit Algiers wordt gemeld, dat Amy Mollison bij den start van het vliegveld te Colomb Bechar het landingsstel van haar vliegtuig heeft gebroken. Het is niet be kend, of zij haar vlucht desondanks heeft voortgezet. De vlucht opgegeven. Volgens een bericht, ontvangen door de Compagnie Trans-Saharienne, heeft Amy Mollison haar vlucht onderbroken. Boerinnenbond. Vrijdagavond vergaderden de leden van den boerinnenbond in café Renses. De voorzitster, voldaan over het talrijke bezoek, gaf mevr. Govers gelegenheid het verslag van de vergadering van het fede ratiebestuur over te brengen. Mevr. Klerk Rootjes werd als afgevaardigde gekozen naar de provinciale vergadering en naar die van het H. B. Na eenige opwekkende besprekingen gaven een tiental vrouwen zich op om in Amsterdam den 18en Mei te demonstree- ren voor den vrede. Dit voorjaar zal ed een excursie gehouden worden naar Amster dam waar men een zeeboot wil gaan be zichtigen en verder naar het Gooi om een bezoek aan het raadhuis te Hilversum te brengen. Eenige leden wenschten ook de prov. verg. bij te wonen. Na het zingen van het bondsliedje, sloot de voorzitster, mevr. v. d. Laan, deze bijeenkomst, nadat men nog overeen gekomen was iets bij te dragen tot de huldiging van het muziek- clubje van den heer P. de Geus dat Zon dag vijf jaar bestaat. \2yt-jarig ambtsjubileum burge meester Raat. Dinsdag was het voor Wervershoof een bijzondere dag, daar burgemeester Raat 1254 jaar aan het hoofd der gemeente stond. Al vroeg in den morgen zag men ven vele huizen de vlag wapperen. Om negen uur werd aan den jubilaris een hoogmis opgedragen, waarvoor veel belangstelling bestond, 's Middags om vijf uur werd in de r. k. school een druk bezochte receptie ge houden. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van het Wilhelmus door ge mengde koren van Wervershoof en Onder- dijk (dir. Moeskops). Hierna sprak dr. Pinxter als voorzitter van het huldigings comité en bood den jubilaris en zijn eclit- genoote namens de burgerij een electris-h fornuis met toebehooren aan. Hierna volg de zang en samenspraken schoolkindexen uit Onderdijk en Wervershoof. Welgemeende woorden werden nog ge sproken door de wethouders Schoenmaker en Boon, den gemeente-ontvanger, de pastoors van Wervershoof en Onderdijk e. a. Aan het einde sprak de jubilaris zijn dank uit voor de belangstelling. De aanstelling van een controleur voor de werkloozen. De regeering heeft goedgekeurd, dat de gemeente een controleur aanstelt voor de steunverleening en werkverschaffing op 'n salaris van 1000 per jaar. Zeer waar schijnlijk zal van regeeringswege hiervoor een onder-officier ter beschikking der ge meente gesteld worden. Vermeerdering der schoolbevolking. Uitkeering aan werkloozen met eigen land. Tot de openbare lagere school zijn 36 leerlingen toegelaten, terwijl er 16 afge gaan zijn. De schoolbevolking is dus met 20 leerlingen vooruitgegaan en bedraagt thans 238. Als dit aantal gehandhaafd blijft zal er een leerkracht meer aangesteld kun nen worden, daar het hiervoor vereischte gemiddeld aantal leerlingen 236 bedraagt. De burgemeester Eyma-bank. Met man en macht wordt er gewerkt aan de burgemeester Eyma-bank en het in orde brengen van het burgemeester Eyma- plein. De bank is grootendeels klaar. De bijpassende lantaarns zijn geplaatst. De Heidemaatschappij is voorts druk bezig met den aanleg van het plantsoen. Om een behoorlijk geheel te krijgen zal de geheele bestrating van het plein wor den opgebroken en vervangen wordendoor tegelbestrating. Men hoopt het werk vóór de Paaschdagen gereed te hebben. Een lighal bij de vacantiekolonie St. Joseph. meer dan 3/4 H. A., grond voor eigen reke ning in gebruik hebben, in deze gemeente geen uitkeering meer ontvangen. Bij de r. k. vacantiekolonie zal een lig hal worden gebouwd, zooals er reeds één bij het koloniehuis Kerkdijk van het Cen traal Genootschap staat. De bouw is °P" gedragen aan de firma P. Smit uit Alk maar, Gecombineerde tuindersveiling De Eendracht, Tuindersbelang en de Beverwijksche Exportveiling. In Oud-Meresteyn kwamen Vrijdag avond de inbrengers van bovengenoemde veilingen in jaarvergadering bijeen. Als naar gewoonte gaf de exporteur, de heer J. Docter, eenige beschouwingen over t afgeloopen jaar over de prijzen en ander- sins betreffende groenten en fruit, zoo mede zijne bevindingen daarover in het buitenland. Spr. zeide aangaande de export optimis tischer gestemd te zijn dan een vorig jaar, wat natuurlijk geensins nog zeggen wil, dat de voortschrijdende crisis afgeloopen is, toch zegde spr. zijn en vooral in En geland lichtpunten aan de horizon te zien, welke ons hoopvoller stemmen als voor heen het geval was. Ook onze Oostelijke nabuur, met name Duitschland, zei spr., geeft weer teekënen van leven voor onze tuinbouwproducten. Dit land zei spr., vraagt weer meer als voorheen naar onze vroege aardbeien en als een gunstig teeken beschouwde hij het, dat de voorraden vruchtenpulp daar zoo goed als geruimd zijn. Het kardinale punt der besprekingen liep over de plannen der binnen niet al te lan gen tijd te stichten veilingsgebouw met electrisch afmijntoestel door deze drie ge combineerde markten. Hierover verkreeg een der directeuren van de Eendracht, de heer N. Tervoort, het woord, welke op enthousiaste wijze boven genoemde plannen met de talrijke aanwe zige inbrengers besprak. Het hoofddoel tot stichting van een over dekt veilinggebouw zei spr., is tweeledig, ten eerste om hygiënische redenen en ten tweede omrede het veilen in de openlucht een verouderd systeem is geworden. Met cijfers illustreerde spr. de te groote teruggang der omzetten der twee laatste jaren, wat voor een deel op rekening moet geschreven worden, dat vreemde koop lieden, welke de laatste jaren gaarne de Beverwijksche groenten- en fruitveilingen bezoeken bij ons, zoo zei spr., liever niet koopen, omdat zij liever op de klok koopen dan van den afslager, welke voor hen soms moeilijk te volgen is. Dat de oppositie voor onze plannen, zei de heer Tervoort, het meest van onze zus- tervereeniging Kennemerland en de Vrije Veiling kwam,was voor hem wel te ver wachten. Wij zijn al jaren lang door hen bespot en gehoond geworden, zei spr. en zijn hier al zoetjes aan gewoon geraakt, doch zei spr., wij hebben steeds voor oogen gehouden de bekende spreuk: „Het zijn de slechtste vruchten niet" enz. In ieder geval, zei de heer Tervoort, „wij zitten niet in de put". (Applaus). Vervolgens vroeg de heer Tervoort voor hare plannen van een overdekt veilingge bouw aan de talrijke aanwezigen hun moreele steun, een steun die, zooals de heer Docter in zijn openingsrede nog noemde, de heeren Kluft en Tervoort, welke aan hunne levensavond het nog aandurfde met zulke grootsche plannen nog voor den dag durfde te komen, ten volle toekwamen. Wanneer alles in kannen en kruiken is, zeide de heer Tervoort, zal het terrein waar op het gebouw verrijzen zal 26 M. lang zijn en zal verrijzen tegenover onze pakhuizen. Volgens spr. zal de haven nog over een afstand van 20 M. recht getrokken worden wat alweer ten goede komt aan ruimte. Het gebouw zelf, zeide spr., zal een ruimte van 12 M. in beslag nemen, derhalve is een ver keerschaos zoo goed als uitgesloten. Hierna was 't woord aan de vergadering. Velen maakten hiervan gebruik, doch allen stemden met deze plannen volgaarne in. Eén der aanwezigen gaf nog in over weging een adres voor medewerking tot de Beverwijksche gemeenteraad te zenden, doch op voorstel van den heer Tervoort werd hiervan afgezien, omrede de pers, die hier rijkelijk vertegenwoordigd is, wel zorg zal dragen, dat uit deze bijeenkomst geen enkele stem zich verhief die tegen de plan nen tot stichting van een veilinggebouw was. Nadat nog enkele sprekers hierover op enthousiaste wijze het woord gevoerd had den, verkreeg als laatste spreker de heer W. Rensenbrink het woord, die als beheer der van een fonds voor zeer armlastige tuinders mooie en flinke resultaten als zoo danig aan 't licht bracht, waarna deze ge animeerde vergadering met een woord van dank werd gesloten. Comité van actie. Door het Comité van Actie was een ver gadering belegd in het lokaal van den heer Vis, naar aanleiding van de invoering van het rouleering,systeem. Uit de opkomst bleek wel dat hiervoor belangstelling bestond. Naar uit de vergadering bleek is Oudkarspel één van de gemeenten waarin met dit systeem een proef wordt genomen. De vergadering was van meening dat hier tegen een scherpe actie gevoerd moet worden, daar dit toch een verkapte loonsverlaging be- teekent. Daar het een proef betreft, is men de meening toegedaan dat een actie wel succes zal hebben. Door dit systeem zou het gezins inkomen vele weken niet meer dan 6.50 be dragen. Het bleek dat in enkele gemeenten, o.a. Heer-Hugowaard, het systeem door de ge voerde actie is opgeheven. Tegen de rouleering was geen bezwaar, als maar het loon werd uitbetaald. De heer C. Borst vond dat niet gekeken moet worden naar wat in andere gemeenten gebeurt, maar hier moet actie gevoerd wor den. Het beste zal zijn een onderhoud aan te vragen met B. en W. Tevens moet een actie gevoerd worden door arbeiders en midden standers. Men moet niet van meening zijn dat er niets aan te doen is. De vrouw kan niet met 6.50 rond komen, dus er moet wat aan gedaan worden. De heer N. v. d. Abeele stelde voor een paar menschen te kiezen als afgevaardigden naar B. en W. Verder dat allen op deze ver gadering tegelijk met de menschen die bij de rouleering betrokken zijn, naar het gemeente huis trekken. Het blijkt dat de Landarbeiders- bond reeds om handteekeningen loopt. De heer Borst stelde voor om zoo mogelijk met den Landarbeidersbond samen te werken. Het gaat er niet om wie of het doet, maar of het gedaan wordt. Namens de Moderne Vakcentrale deelde de heer Rijkeboer mede, dat ze niet aan deze ac tie zal medewerken. In het comité werden benoemd de heeren A. Visser, Ant. Kroon, C. Biesboer, A. Pancras. Deze zullen spoedig een onderhoud aanvragen bij B. en W. Verder zal actie gevoerd worden over den gang van zaken. In plaats van den heer D. Borst werd in het bestuur gekozen de heer N. v. d. Abeele. Weth. Bakker lichtte nog toe dat de rege ling niet van de gemeente doch van den mi nister van Sociale Zaken komt. Aanvaardt de gemeente het niet, dan wordt de steunrege ling stopgezet. De gemeente kan hier niets aan doen; het is beter te protesteeren tegen de regeering, organiseeren in een vakbond en gezamenlijk optrekken met Kath. en Christ. arbeiders. De heer N. v. d. Abeele meende dat wel meer gemeenten zullen protesteeren en het zal de vraag zijn of dat niet helpt. In het bestuur van het Comité van Actie werd nog de heer Korver gekozen. Besmettelijke ziekten. I. Toen ik korten tijd geleden een wande ling door Amsterdam maakte, werd op een gegeven oogenblik mijn oog getroffen door een opwekking, op een der openbare aan plakzuilen geplaatst, zich tegen diphtherie te doen inenten. Een dergelijke opwekking en aanmoedi ging bewijst opnieuw, hoezeer de genees kunde in andere banen is gekomen na de vele groote ontdekkingen van de afgeloo pen vijftig jaren. Het gebied van de besmet telijke ziekten is hierin niet achtergebleven. Dit is van bijzonder groote beteekenis, om dat in vroeger eeuwen het sterven tenge volge van een besmettelijke ziekte een angstwekkend groote plaats innam in de lijst van doodsoorzaken. Verschillende groote epidemieën hebben in het verleden de bevolking geteisterd en gedecimeerd en zoolang als omtrent de oorzaken van het op treden dier pestilenties nog zoo ontzettend weinig bekend was, is het verklaarbaar dat men een epidemie van een of andere be smettelijke ziekte als een onontkoombaar noodlot aanvaardde. Trouwens, dat gevoel hebben wij zie b.v. de groote griep epidemie van 1918 nog niet geheel over wonnen, al zijn er dan ook groote vorderin gen op dit gebied te boeken. De oorzaak. De alles beheerschende factor in deze is de ontdekking van microscopisch kleine levende ziektekiemen als oorzaak van de besmettelijke ziekten; deze kunnen zoowel uit het plantenrijk als uit het dierenrijk af komstig zijn. In het eerste geval behooren ze meestal tot de splijtzwammen en vatten wij ze samen onder het begrip „bacterie"; in het tweede geval worden ze meestal inge deeld bij de „protozoën"; een derde groep behoort tot de „schimmels". Van lang niet alle ziekten, die wij als een infectieziekte beschouwen, is de oorzake lijke levende ziektekiem thans bekend. Te recht mag dan de vraag worden gesteld of wij hierbij het recht hebben toch met groote stelligheid van een besmettelijke ziekte te spreken. Dit mag zeer zeker geschieden, aangezien zulke ziekten overigens aan alle eischen voldoen, welke men aan het begrip „inflectiezaak" mag vastknoopen. Een van de belangrijkste eischen in deze is de over draagbaarheid direct of indirect van persoon op persoon. Deze besmettingswijze kan slechts begrepen worden, wanneer er iets levends wordt overgebracht, dat in de besmette persoon zich weer kan vermeer deren en stoffen kan brengen, die ziek makende eigenschappen bezitten. Indië er bijv. een dood vergif werd overgebracht zou zulk een stof al spoedig in dusdanig ver dunde oplossing komen, dat er geen gevaar meer van te duchten zou zijn. Verschillende nieuwere onderzoekingen hebben wel met voldoende zekerheid aan getoond, dat de ziektekiem van sommige infectieziekten veel kleiner is, dan de toch reeds zoo uiterst kleine bacteriën. Men kan b.v. een suspensie van bacteriën filtreeren door een speciaal hiervoor geconstrueerd apparaat en houdt dan de bacteriën achter, m.a.w. ze gaan niet mede over in het filtraat. Zulk een filtraat moet dus andere eigenschappen hebben als de bacteriënsus- pensie. Voor sommige besmettelijke ziekten nu, waarvan men de ziektekiem nog niet kent, doch die men aanwezig acht in bepaalde vloeistoffen, blijven de ziekteverwekkende eigenschappen aanwezig in zulk een filtraat. Dan moet de ziektekiem dus mede het filter gepasseerd zijn. Dit kan slechts, wanneer deze ziektekiem veel kleiner is dan de bac teriën. Zulk een ziektekiem noemt men een „ultravirus". Het gaat er steeds meer op lijken alsof de kleinst denkbare levende ziektekiem nauwelijks meer als een afge ronde hoeveelheid stof kan worden be schouwd. Evenals in de natuurkunde lang- zamerheid de begrippen massa en energie in elkaar over schijnen te willen gaan, gaan in de biologie in den meest primitieven be- ginvorm de begrippen leven en stof in elkaar over of laten ze elkaar los. We zullen ons hier niet verder in verdiepen, doch nu eens nagaan hoe levende ziektekiemen ons ziek kunnen maken en welke onze midde len van verweer zijn. Ziekteverwekkende bacteriën. De eerste voorwaarde waaraan moet zijn voldaan is dat ziekteverwekkende bacteriën binnen in ons lichaam dringen, d.w.z. zich in en tusschen onze lichaamscellen gaan nestelen. Een volmaakt gave huid of slijm- vliesbekleeding sluit besmetting uit, m.a.w. ergens in onze huid of het slijmvlies b.v. van onze luchtwegen of maagdarmkanaal moet een wondje zijn, waarlangs een invasie mogelijk is. Hebben de levende ziektekie men zich aldus ergens genesteld, dan ver meerderen ze zich er, voeden ze zich en scheiden ze stofwisselingsproducten af, die in ons lichaam worden opgenomen en er als gifstoffen circuleeren. Deze stoffen noemen wij de toxinen. Het aantal en de meer of mindere kwaadaardigheid, d.i. de virulen tie, dier ziektekiemen spelen om begrijpe lijke redenen een rol bij de hoeveelheid toxinen en dus ook bij de kans om meer of minder ernstig ziek te worden. Het verweer. Ons lichaam geeft zich intusschen niet zonder slag of stoot gewonnen. Er treden reacties op in velerlei vorm. De witte bloemlichaampjes verzamelen zich in het bedreigde gebied en vermeerderen zich meestal snel in aantal. Zy binden den strijd aan, dooden de bacteriën en eten ze op, ten koste van hun eigen leven. Bovendien tracht het lichaam zich van de ziektekiemen te ontdoen langs de uitvoerwegen waarover het zieke gebied beschikt. Zit de zieke haard b.v. in de longen, dan gaat men hoesten en wordt op deze wijze een groot aantal bacte riën verwijderd. Verder treedt er temperatuursverhooging op. De meeste ziekteverwekkers zijn daar zeer gevoelig voor en komen door dezen koortstoestand in minder goede levensom standigheden. Dit is dan ook de hoofdreden, waarom men koorts veel minder snel be strijdt met koortswerende middelen, dan vroeger het geval placht te zijn. Ten slotte vormt het lichaam tegenstof- fen tegen de gifstoffen der bacteriën. Deze antitoxinen spelen een zeer speciale en be langrijke rol. Bij een bepaald toxine van een bepaalde ziekte behoort een zeer speci fiek antitoxine, dat dus waardeloos is in den strijd tegen de toxinen van een andere besmettelijke ziekte. Toxine en anti-toxine behooren bij elkaar als een slot en een sleutel. Immuniteit. In hoeverre ons lichaam succesrijk strijden zal of niet, wordt ook door factoren be- heerscht als weerstand en gestel. Een oud ervaringsfeit leert, dat voor verschillende besmettelijke ziekten de regel bestaat, dat men na deze ziekte te hebben doorgemaakt, niet weer opnieuw ziek kan worden. Een eventueel nieuwe besmetting zet dus niet door. Zulk een persoon is nu onvatbaar of immuun geworden. De studie van deze immuniteit heeft tot zeer merkwaardige practische toepassingen geleid. De besmet telijke keelontsteking, bekend onder den naam van diptherie heeft op dit punt de langste historie. De naam, aan het Grieksch ontleend, geeft aan, dat er by deze ziekte membranen worden gevormd. Deze ont staan op de aangetaste slijmvliezen van de luchtwegen en zijn o.a. soms aanleiding tot het plotseling optreden van benauwdheid en stikkingsgevaar waarvoor dan soms on middellijk operatief optreden noodzakelijk In deze membranen vond in 1883 KleK. den ziekteverwekker. Deze diphtheriok cülen werden in 1884 door Löffler on st!Ï' ale voedingsbodems gekweekt. Op deze n*.* dekkingen in Duitschland bleef Frankr J het antwoord niet schuldig. Roux en YPI hebben uit bacillencultures de gifstoffen h toxinen dus, weten af te scheiden Voor T behandeling van de zieken - meestal kin deren - is de bereiding en beschikbaaT stelling van antitoxinen van het aller*™T ste belang geworden. Hieraan is de van Von Behring verbonden. Men kan den inspuiten met stygende hoeveelhed/n diphtherie-toxinen. Hierop reageeren de~ dieren met de vorming van groote hoeveel heden antitoxinen. Deze bevinden zich i het bloed en hieruit maakt men nu het ze anti-diphtherieserum! Heeft men nu een patiënt met diphtherie dan verlicht men zyn stryd ertegen donr de inspuiting van dit serum. Het slacht offer behoeft dus niet uitsluitend meer t vertrouwen op eigen kracht en op de anti toxinen, welke zyn eigen lichaam nog moei gaan produceeren doch krygt op deze wme een groote hoeveelheid antitoxinen ter L schikking. De eerste succesvolle inspuitbT gen met dit genezing brengend serum anti" diphtheriticum dateeren reeds uit de negen" tiger jaren. Natuurlijk heeft deze methode" verzet ontlokt en waren er sceptici, die de waarde er van in twyfel trokken 'of zelfs betwistten. Een onbevooroordeeld beschou wer van dezen tijd twyfelt niet meer en deze therapeutische behandeling vindt dan ook algemeene toepassing. Het aantal ge- vallen, waarin de bovengenoemde spoed operatie nog noodzakelijk is, is zeer sterk afgenomen. Het is nog niet afdoende be wezen, dat dit ook gevolgd zou zyn van deze serumbehandeling. Het is ook mogelijk dat andere factoren er toe hebben byge- dragen, dat de kwaadaardigheid der in- fectie, tydelijk of blijvend is afgenomen. Er zijn zelfs aanduidingen in deze richting. Soms treedt ineens een epidemie op, waar bij het aantal sterfgevallen en gevallen waarin de operatie de tracheotomie noodig is ondanks serum behandeling, plot seling opvallend groot is. Het moet, onaf- hankelijk van de erkenning van dit feit, in tusschen toch wel als een onjuistheid wor den beschouwd, diphtherie te willen be handelen zonder van het serum gebruik te maken. Voorkomen is beter dan genezen. Hoe dit beginsel is toegepast by de diphtherie zullen we in een volgend artikel nader bezien. P. N. N. van Zaterdag 4 April 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBUUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te 1931 1934 1934 193* A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-lndië 4 554 Duitschland Idem met kettingverklaring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij Cert v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert NederL Ford ex. 40 afst Philips Gloed- Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Lxplor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Uordtscbe Petr. Koa Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union t Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rui ber Oostkust Serbadiadi g Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Koa Ned. Stoomboet Scheepvaart Unie t TABAKKEN. Deli Batavia oud. Den Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific SNoteering per 50 ttxclqim. 'Exdividend. Vorige koers 98i f, 98i/« 9fti/« 22V,s 23"/w 111 1257. 53 114 1047, 24 397, 597, 2207, 18L7, 110 507^6 §22V„ 347:« 3»/„ pl.m. 10.30 987, pl.m. 10.45 '7, 967, 227, 237, 126 527, 114 24 1797, 109 50 22 347. 37. pl.m. 11.00 22 pl.m. 11.15 22<7« 22j-% 179 80 109-7, 2117;«*2 34-"yw 179 J 80 10-7,1 22-Vw 347. 180-74 108'/,-9 22%-i 34'/, 4 Vis 40'/, 407,-1 4li 40%'. 5»/W 2377, 1317, 1117, 24 15.10 164 240 231 2477, 93 29'7i« 107, li V. 126 74'/, 1023/, 2'Vi« 57. 4b 187 209 199 44 •O3/. 80 238 132 112 164 248 93 29 107. 103/, 1257, 74 43 67 2»/, 46 1867, 207'/, 1987, 45'/, 10% 237/ 8i 10f 'Vis IL'Vm 126 248-7, 247/-81 10171, lOYs 2"/i« 747, 66 186'J| 17, pCt Heden 17. pCt- WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Vorige Koers op koers heden 2 uur t 4 t 4 NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Brussel (Belga) B&ztl f f v Kopenhagen Stockholm Oslo Mad.ld 1.47Vi« 7.29 tó/i, 59.24 9.707, 24.91% 47.97 32.571/, 37 627, 36 627, 2012% 1477,» 730 59 2/7, 9.707, 2491 47 99 32.55 37 55 36 55 20.12%

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8