DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. de oorlog in oost-afrika. No. 90 nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 10 April 1936 138e Jaargang Von hoesch overleden. Duitsch ambassadeur te Londen. Russisch redactie-bureau binnengedrongen. Door tijger aangevallen. Brandje op de „Marnix". Cabaret uitgebrand. Noodlottig ongeval met revolver. Noodlanding in Drente. De „hindenburg" heeft motorpech. ALKMA ARSCHE COURANT. BS Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groot® contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kery v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. 404 Italiaansche werklieden over leden tijdens hun verblijf in Abessinië. Van 1 Januari 1935 tot 31 Maart 1936 zijn van de 70.000 Italiaansche werklieden in Oost-Afrika 342 omgekomen tengevolge van ongelukken of ziekten, terwijl 62 zijn ge sneuveld bij aanvallen van de Abessiniërs, zoodat in totaal 40- in Oost-Afrika het leven hebben verloren. Bewijsstukken betreffende Abessi- nische wreedheden. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken te Rome heeft bewijsstukken be treffende door Abessinische soldaten jegens Italiaansche krijgsgevangenen gepleegde wreedheden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond ''oen toekomen. Deze be wijsstukken bestaan uit verklaringen van een ambtenaar van het Grieksche consulaat te Diredaoea en van drie leden der Egypti sche ambulance. Suvich verzoekt den secr.- generaal tevens, deze bewijsstukken ter kennis van alle leden van den Volkenbond te brengen. Nieuw Italiaansch protest verwacht. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt aangekondigd, dat Italië bij den Volkenbond een protest zal indienen wegens het beschie ten van een veldlazaret door ds Abessinische artillerie. Men verklaart, dat op den 31sten Maart het Italiaansche lazaret bij Mai-Ceu is beschoten, waarbij twee Italianen werden gedood en verscheidene gewond, terwijl eenige tenten vernield werden. Het onderhoud tusschen Madariaga en Aloisi geen resultaat. Het onderhoud, dat de voorzitter van de Commissie van Dertien, de Madariaga, giste ren met den Italiaanschen gedelegeerde, ba ron Aloisi, te Genève heeft gehad, is naar verluidt zonder resultaat verloopen. Aloisi verklaarde, dat hij alleen ter deel neming aan de Locarno-besprekingen naar Genève was gekomen en dus niet gevol machtigd was tot onderhandelingen over het ItaliaanschAbessinische geschil. Voor dit doel zal na Paschen 'n speciale gedelegeerde in Genève aankomen. Bovendien heeft Italië geen nieuwe ver klaringen af te leggen. Het verwacht veeleer een antwoord op de tot Madariaga gerichte uitnoodiging naar Rome te komen voor een onderhoud met Mussolini. Tweeduizend man van de keizerlijke garde gedood. Van Italiaansche zijde wordt uit Asmara gemeld: By de achtervolging van het keizerlijke leger, dat in groote wanorde terugtrekt, heb ben onze bondgenooten, de Gebo Gallas en Gaia Gallas, te Skoaraoe de troepen van Ras Kwettasjoe aangevallen en 2000 Abessiniërs gedood, terwijl 500 geweren en 700 stuks vee werden buitgemaakt. Ras Kwettasjoe zou doodelijk gewond zijn. Hij is een broer van den overleden Dedjaz Abate, en een zwager van Ras Seyoem. Hij was destijds gezant te Parijs. Italiaansche troepen reeds voorbij Gondar. De Italiaansche troepen zijn Gondar reeds gepasseerd, en thans staan zij aan het begin van de enorme vlakte, die Gondar van het Tsanameer scheidt. Te Gondar is een vliegveld in gereedheid gebracht, dat reeds door kleine vliegtuigen gebruikt kan worden. Het 181ste legerbericht. Maarschalk Badoglio seint het volgende 181ste legerbericht: Bij de acties, welke door ongeregelde in- heemsche troepen zijn uitgevoerd, hebben de galla-krygers, die tegen het gezag van den negus in opstand zijn gekomen, op ver dienstelijke wijze met onze troepen deelge nomen aan de achtervolging yan de Choa's. Men meldt, dat groepen Azebo- en Raia- galla-krijgers, meer dan 3000 man sterk, ten zuiden van Maraoea verscheiden aanvallen hebben ondernomen op het leger van ras Kwettasjoe dat 2000 man verloor. Er wer den meer dan 500 geweren en 700 viervoe tige dieren buitgemaakt. De luchtmacht in Somaliland heeft ver scheiden vijandelijke stellingen gebombar deerd bij Bircoet, Segag, Dagamed, Daga- hoer, Sassa Baneh en Boellalé. Bij deze ac tie werden 22 vliegtuigen ingezet, die on danks de groote activiteit van het luchtaf weergeschut en de ongunstige weersom standigheden, alle naar hun bases zijn te ruggekeerd. GANGSTERS PLEGEN OVERVAL OP JUWELIERSZAAK. Drie met revolvers gewapende gangsters zijn een juwelierszaak te Dayton (Ohio) bin nen gedrongen, waar zij tien cliënten en be dienden in bedwang hielden. Zy zyn er met juweelen ter waarde van bijna 50.000 dollars van door gegaan. De Duitsche ambassadeur te Londen, von Hoesch, is plotseling overleden. Het leven van von Hoesch. Leopold Gustax Alexander von Hoesch, de Duitsche diplomaat, werd in 1881 ge boren. Hy genoot zijn opleiding te Genua, Heidelberg, München en Leipzig. In 1907 werd hy benoemd tot attaché bij het gezantschap te Peking, in 1909 werd hij overgeplaatst naar Parijs. Na eenigen tijd te Madrid werkzaam te zyn gewest, volgde in 1911 zijn benoeming aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Van 19121914 verbleef hij te Londen, in 1915 te Sofia en in 1916 te Konstantinopel. In 1917 werd hy particulier secretaris van den minister van Buitenlandsche Zaken, waarna hy in 1918 tot -canselier te Oslo werd benoemd. Het volgend jaar ging hij als zaakgelastigde naar Madrid tot hij in 1921 benoemd werd tot kanselier aan de ambas sade te Parijs, waar hy in' 1923 werd bevor derd tot zaakgelastigde en het volgend jaar tot ambassadeur. Sedert 1932 was von Hoesch ambassadeur te Londen als opvolger van baron von Neu- rath, den tegenwordigen rijksminister van Buitenlandsche Zaken. Japanners in het redactiebureau van Tasss te Tokio. De Iswestya meldt omtrent het binnen dringen van vier Japanners in de bureaux van het filiaal van het telegraafagentschap der Sovjet-Unie te Tokio: Het optreden der woestelingen, die zich leden der Patriottische Vereeniging Kenko- koekai noemen tegenover den correspon dent van Tass. Nagi, is geenszins toeval. Het is het directe resultaat van de provo- ceerende anti-Sovjet Russische activiteit van agressieve militair-fascistische kringen, die voor geen middel terugdeinzen om hun doel, de verdere toespitsing der Sovjet-Russische Japansche betrekkingen, te bereiken. Het blad wyst er op, dat de houding der politieautoriteiten te Tokio er geenszins op gericht is dergelijke incidenten onmogelijk te maken, doch er veeleer toe aanspoort. Het blad constateert, dat de politie in ver band met de Februari-revolutie zich haastte onder het voorwendsel van verscherpte be waking de Sovjet-ambassade als het ware te blokkêeren. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken, aldus de Iswestija, moet de on toelaatbaarheid van een dergelyken toestand inzien. Wanneer het evenwel werkeloos zou blijven, zou dat nog slechts te meer beves tigen, dat agressieve militaire elementen zich blijkbaar kunnen veroorloven in dergelijke kwesties nóch rekening te houden met de by het verkeer tusschen de volken alge meen gebruikelijke normen, nóch met hun eigen regeering. Tragisch ongeval op Java. Een 16-jarige knaap, die terug kwam van de sawah, werd op den openbaren weg naby Kampong Simirik te Padang Sidem- poean door een tijger aangevallen. Beide armen van den ongelukkigen jongen wer den verscheurd. De tijger maakte aanstal ten om zijn slachtoffer mee te sleuren toen een vrachtauto aankwam uit de richting van Sidempoean, waarop de tijger, met achterlating van zijn slachtoffer, de vlucht nam. STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN. IN CHINA. De provinciale legermacht van Kansoe. heeft tezamen met de troepen van de Nan- king-regeering de communisten aangevallen. Van Japansche zijde wordt vernomen, dat Tsjang Kai Sjek persoonlijk in een vliegtuig naar Hankou is vertrokken, om met den mi nister van oorlog den veldtocht tegen de rooden te bespreken. SNEEUWSTORMEN IN DAGHESTAN. In het gebergte van Daghestan (Rusland) woeden heftige sneeuwstormen, waardoor talrijke dorpen geïsoleerd zijn. De aange richte schade is zeer groot. Tot dusverre heeft men den bewoners nog geen hulp kun nen bieden. DE MOSKWA BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Door sterken ijsgang is de Russische rivier Moskwa buiten haar oevers getreden. Tal rijke bruggen zijn vernield, vele dorpen overstroomd. De schade is zeer groot. NIEUW GRENSINCIDENT IN HET VERRE OOSTEN. Volgens een bericht uit Charbin heeft ten oosten van Hoentsj oen een nieuw grensinci dent plaats gehad tusschen Japansch- Mandsjoerysche afdeelingen en Russische soldaten. Aan beide zyden zouden aanzien lijke verliezen zijn geleden. Aan Japansche zijde is een luitenant gedood, terwijl vijf sol daten vermist worden. Volgens Japansche mededeelingen hebben de Russen het vuur geopend. Vijf dooden? Nader wordt gemeld, dat de vier soldaten, die den officier, die werd gedood, vergezel den, vermist worden. Men vreest, dat ook zij zijn gedood. De autoriteiten vpn het Kwantoengleger zijn zeer verontwaardigd over deze schending van het gebied van Mandsjoekwo. VISSCHERS IN NOOD OP DE WITTE ZEE. De Russische autoriteiten hebben de ijs- brekers Sedof en Sadko naar de Witte Zee gezonden, waar zich verschillende Noorsche vischersschepen in gevaar bevinden, doordat zij door het ijs zijn ingesloten. DE AANSLAG OP JIMINEZ DE ASUA. Vier waarschijnlijke daders van den aan slag op den Spaanschen socialistischen afge vaardigde Jiminez de Asua werden respec tievelijk veroordeeld tot dertig, vijf, zes en zes jaar gevangenisstraf. Bovendien zal elk der veroordeelden een schadevergoeding vain 50.000 peseta's moeten betalen aan de familie van den gedooden ordebewaker. ANTISEMIETISCHE TERRORISTEN GEARRESTEERD. Te Lwow (Lemberg) heeft de politie een centrum van antisemietische, terroristische actie ontdekt. Acht personen zijn gearres teerd, voor 't meerendeel studenten, die ver schillende aanslagen met ontplofbare midde len tegen joodsche zaken en instellingen heb ben georganiseerd. De gearresteerden zijn lid van de nationale partij of van het illegale „Nationaal-Radicale Kamp". NOODLOTTIGE DORPSBRAND. In het Letlandsche dorp Lipoeski is een felle brand uitgebroken, waardoor reeds tal rijke huizen vernield zijn. Verscheidene per sonen hebben ernstige brandwonden opge- loopen. Een meisje is in de vlammen omge komen. Door den heftigen wind wordt het vuur nog aangewakkerd. Tot dusverre is men er niet in geslaagd het vuur te bedwingen. POLEN EN HET FRANSCHE MEMORANDUM. Te Warschau is men van meening, dat het memorandum der Fransche regeering be wijst, dat de Fransche regeering van plan is besprekingen te entameeren terzake van de organisatie van Europa. Men wyst erop, dat het onmogelijk is zelfs een begin van derge lijke besprekingen onder oogen te zien al vorens de verkiezingen in Frankrijk zullen zijn gehouden. Verscheidene punten van het document maken den indruk niet voor het buitenland bestemd te zijn geweest, doch slechts voor binnenlandsch gebruik. Terzelfder tijd wijst men erop, dat het memorandum veeleer het karakter draagt van een boodschap dan van een diplomatie ke actie. Bovendien merkt men te Warschau op, dat de Poolsche regeering niet geraad pleegd werd omtrent den tekst van het me morandum aangaande Oost-Europa, Memel en Dantzig worden gewaardeerd als zijnde door tactische redenen ingegeven. Op het oogenblik is evenwel niet Oost- maar West- Europa de bron van ernstige zorgen. Het voorstel een internationale commissie in het leven te roepen ter bestudeering van de ge sloten en de te sluiten verdragen trekt de aandacht. Men onderstreept, dat de politiek der Poolsche regeering niet is gewijzigd en geen enkele wijziging kan ondergaan, omdat Warschau er voor waakt eenerzijds dat niets het Poolsch—Fransche en Poolsch— Roemeensche bondgenootschap zou kunnen verbreken. De bepaling van haar belangen is een der postulaten van de Poolsche poli tiek. HEVIGE STORM IN DE FINSCHE GOLF. Ten gevolge van een hevigen storm, welke in de Finsche golf woedt, is een ijsschots, waarop zich 50 visschers bevonden van de kust afgedreven. De visschers en twaalf paarden zijn gered door een af deeling grensbewakers. Personeel bluscht den brand zelf. Hedennacht omstreeks twee uur is ten gevolge van de uitstraling van een electrische kachel, staande in het kantoor van den administrateur aan boord van de „Marnix van St. Alde- gonde", liggende aan de Javakade te Amsterdam, in eenig houtwerk, in een bureautje en een paar gordijntjes brand ontstaan. Onmiddellijk werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd, die indachtig den geweldigen scheepsbrand van de „P. C. Hooft", zich in allerijl derwaarts begaf om tot de gelukkige ontdekking te komen, dat men er reeds met eigen middelen in ge slaagd was het vuurtje te blusschen. De sqjiade is beperkt gebleven tot de genoem de deelen van den inventaris van het ad ministrateurskantoor. De brandweer trok onverrichter zake en met een verlicht hart weer huiswaarts. Nader wordt bekend: De brand aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde", (motorschip van de Mij. Nederland), is ontdekt door één der wachtslieden, die zich aan boord bevond. Het kantoortje van den administrateur van het d-dek stond bij de ontdekking vol rook. De Minimax-brandbluschapparaten deden goeden dienst. Weldra was men het vuur met eigen middelen meester. De brandweer was intusschen aange komen met motorspuiten van de hoofd wacht De Ruyterkade en de Nieuwe Ach tergracht en van den post Kattenburg, terwijl tevens de drijvende motorspuit „Jason" naar de Javakade gedirigeerd werd. Men behoefde echter, zooals reeds is gemeld, geen water meer te geven. In het kantoortje was weinig schade aangericht. Waarschijnlijk was papier van het bureau door de straling van de elec trische kachel in brand geraakt. ledara automobilist kan u dadelijk vartallen, hoevee! kilomeier per uur zijn wegen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I - Nachtelyke vuurgloed te Rotterdam. Hedennacht om half vier ontdekte een surveilleerend agent van politie te Rotter dam een fel rooden gloed in den omtrek Coolsingel-Stationsweg. Bij nader onder zoek bleek het pand Stationsweg 47, waar in gevestigd is het Cabaret „Jostin" in vlammen te staan. Het betreft hier een pand aan den Stationsweg en aan de Delftschestraat, die samengetrokken zijn door een tusschen gelegen tuin te over kappen. Onder deze overkapping was het cabaret gelegen. Er was gisteravond in het cabaret een feest geweest, dat tot twee uur had geduurd. De oorzaak van den brand is onbekend. Spoedig brandde het gebouw aan de achterzijde fel, terwijl ook de vlammen aan de voorzijde uitsloegen. Het cabaret, een lage pijpela van ongeveer der tig meter lengte, is geheel uitgebrand. Uit het belendend perceel nummer 45, waarin gevestigd is de Nederlandsche be hangselpapierindustrie Goudsmit-Hoff zag men even later rook te voorschijn komen. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer was spoedig met groot materiaal ter plaatse, o.m. met twee motorspuiten, de automatische ladder en een aantal slangen wagens. Zij tastte het vuur aan met tien stralen. De branweer was te half vijf het vuur meester. Het Cabaret ging geheel verloren, doch bij de firma Goudsmit-Hoff kon het vuur tot een kantoorruimte worden be perkt. Musici zwaar gedupeerd. Over dezen brand kan nog nader worden gemeld, dat behalve het cabaret en een groote kamer op de bel-etage van de firma Goudsmit-Hoff, ook het pand, waarin nota ris A. J. H. Clarenbeek zijn kantoor heeft, gedeeltelijk door het vuur is vernield. Alles 'was tegen brand en bedrijfsschade verzekerd. Erger zijn echter de musici er aan toe, want niet alleen, dat zij door den brand werkloos zijn geworden, al hun instrumen ten zijn door het vuur vernield en deze wa ren niet verzekerd. Spelend knaapje bemachtigt het wapen en verwondt den knecht en zichzelf. Het negenjarig zoontje van de weduwe Rykelykhuizen te Ter Aar vond gistermid dag op een vuilnisbelt in de omgeving van de boerderij van zijn moeder een revolver. De jongen toonde deze later aan een knecht van de boerderij. Plotseling ging het wapen af, met het noodlottig gevolg, dat de kogel den knecht door de hand drong en daarna het kind in de borst trof, waarbij de rechter- long werd doorboord. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, is het knaapje in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. De knecht kon. na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Engelsch passagiersvliegtuig landt in Oost-Drente. Hedenmorgen omstreeks tien uur landde te Bargeroosterveld (gem. Emmen) een En- gelsche tweedekker, gemerkt GA-AAA, waarvan de bestuurder, de heer Steffensan, den koers was kwijtgeraakt. Het vliegtuig maakte zyn noodlanding op een weiland en raakte hierbij een omheining van prikkel draad als gevolg waarvan lichte averij aan een der vleugels ontstond. De heer Steffen san en zijn echtgenoote, die de eenige inzit tenden waren, werden niet gewond. Het vliegtuig was op weg van Schiphol naar Hamburg. Het zal zoo spoedig moge lijk, ter voortzetting van de reis, worden hersteld. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de „Hindenburg" ernstige motorpanne heeft. De commandant ver zocht toestemming over Fransch gebied te vliegen, welke toestemming hem door de Fransche autoriteiten werd verleend- Nader wordt ge meld, dat de „Hin denburg" motor panne heeft gekre gen boven de Golf van Gascogne. Het is niet mogelijk via Nederland terug te keeren en men is verplicht over de Middellandsche Zee te gaan. Men weet nog niet of het lucht schip over Fransch of Italiaansch ge bied zal vliegen. Dr. Eckener De Duitsche minister van luchtvaart en de Zeppelin Maatschappij geven geen bijzon derheden over de averij. Het gerucht gaat te Berlijn, dat de averij zeer emstig is. De klep pen van de dieselmotoren, welke van een nieuw alluminium-alliage zyn, zouden zij gebroken. Anderen zeggen weer, dat sprake zou zijn van een breuk van drijfstangen. Men kan evenwel niet aannemen, dat alle motoren dezelfde storing houden hebben. De motoren, die nog intact zijn, moeten thans een grooter capaciteit ontwikkelen. De „Hindenburg" boven de kust van Marokko. Ie 18 uur M.E.T. bevond het luchtschip „Hindenburg" zich ongeveer 100 kilometer ten Zuidwesten van Larache boven de kust van Noord-Marokko. „Hindenburg" voorbij Gibraltar. Volgens een mededeeling van de Duitsché Zeppelinreederij is het luchtschip „Hinden burg" te 21 uur gisteravond over Gibraltar gevlogen. De reis zal verder over Mallorca en waarschijnlijk over Genua, den Spluegen- pas of den Brenner gaan. De reis gaat verder. Volgens de laatste berichten heeft de Hin denburg, die thans Malaga gepasseerd is, een gemiddelde snelheid van 53 mijl, on danks den tegenwind, die vrij sterk is. Van boord van het luchtschip is een bericht ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de officieren te veel werk hebben met het op heffen van de motorstoring om telefonische oproepen te kunnen beantwoorden. Passagiers van de „Hindenburg" onbekend met motorstoornis. Uit het volgende bericht, dat de speciale Reuter-correspondent aan boord van het luchtschip „Hindenburg" heeft afgezonden, valt af te leiden, dat de passagiers van het luchtschip niets van een motorstoornis af weten. Het luidt als volgt: „De „Hindenburg" vliegt over de rots van Gibraltar. Wij hebben in morse-verbinding gestaan met Britsch oorlogsschip, dat ons aan het slot een goede reis wenschte." „Hindenburg" kan moeilijk boven 3.000 meter stijgen. Twee van de vier motoren defect. Om 8 uur G.M.T. (8.20 Amst. tijd) gaf het luchtschip „Hindenburg" hedenmorgen als zijn positie op 70 myl ten Zuidoosten van Barcelona. De commandant deelde mede, dat twee van de vier motoren wegens defect gestopt waren, en dat het luchtschip met een feilen tegenwind te kampen had. Hy voegde hier nog aan toe, dat het moeilijk was, hooger dan 3.000 meter te stijgen, teneinde over de Alpen te kunnen vliegen en dat hij der halve zyn weg door het Rhönedal moest Op weg naar Friedrichshafen. Het luchtschip „Hindenburg" vloog om 10.18 (Amst. tyd) over St. Marie de la Mer. Alles was wel aan boord. Het luchtschip zal het Rhone-dal volgen en zyn weg nemen over Valence en BazeL Uit Montelimar wordt gemeld, dat het luchtschip om 11.40 (Amst. tüd) over deze stad vloog.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1