DE GEBROEDERS„GOCHEM" tBiuneuCand ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 10 APRIL 1036 Naar de bloeiende bollenvelden. pe tulpen laten op zich wachten. JiZM&ék Zooals wij een week geleden reeds meld den, gaven de bollenvelden nog weinig an ders te zien dan enkele bloeiende narcissen en hyacinthen, te weinig in aantal om een bezoek aan de bollenstreken te entameeren. In verband met de gunstige weersomstan digheden was toen het vermoeden gewet tigd, dat tijdens de Paaschdagen de bollen in een vergevorderd bloeistadium zouden verkeeren, hetgeen helaas door de intrede van het koude weer niet geheel bewaar heid zal worden, aldus schrijft ons de K.N. A C Niettemin zullen de velden tijdens de paaschdagen het critische oog van vele bloemenliefhebbers kunnen bekoren, want hoewel de tulpen, op enkele vroege exem plaren na, nog door afwezigheid schitteren, hebben de narcissen en hyacinthen hun hoogtepunt bijna bereikt, zoodat de lucht reeds is vervuld met de heerlijke geur, die uit het rood, wit, blauw en gele bloemendo- rado opstijgt. De enkele braakliggende velden, die ons ginds de teeltbeperking aanstaren kunnen aan den feeërieken aanblik van het geheel nauwelijks iets afdoen. Binnenkort zullen de smalle weggetjes tusschen Noordwyker- hout, Lisse en Hillegom dus weer wemelen van de duizenden bollenliefhebbers, die de muffe stadsmuren voor enkele uren verla ten'om ze voor „Nederland op z'n mooist", af te wisselen. De omtrek van Lisse en Hil legom zal zooals elk jaar het geval is het centrum zijn waar de meeste „toeren" heen zullen leiden. Bij Hillegom kan men b.v. tegenover de kerk aan het Zuideinde van het dorp de basis gebruiken voor een bezoek aan de velden. Wie panoramaliefhebber is, zal op den uitzichttoren te Noord wijk een prachtig vergezicht vinden op de velden, de duinen en de zee van Scheveningen tot Zandvoort toe. Bijgaand kaartje vestigt tevens de aan dacht op de minder bekende bollenstreeken, die ons land ryk is. Ten Westen van Sant- pooit en Alkmaar b.v. tusschen Castricum Egmond, Bergen en Schoorl zijn velden te vinden, die een bezoek zeker ten zeerste waard zijn. Vooral op een Zondag zal men hier waarschijnlijk rustiger van de bloemen- schat kunnen genieten dan ten Zuiden van Haarlem waar het begrip rust omstreeks den bollen tijd wel eens ietwat te wenschen overlaat. Juist in verband met de drukte doet men goed zoo voorzichtig mogelijk te rijden en stipt de verkeersregels in acht te nemen. Het genot zal er niet door verminderen. DE NEDERLANDSCEH AMBULANCE. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede, bericht te hebben ontvangen, dat jhr. dr. van der Does, chirurg bij de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance in Abessinië, op 4 April van Addis Abeba naar Djiboeti is vertrok ken, om zich daar in te schepen, teneinde naar Nederland terug te keeren. Voorts is aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gebleken, dat de Nederlanddsche ambulance zich nog te Dessie bevindt. Aangezien de heeren ir. de Vries en dr. Veeneklaas op 5 April van Addis Abeba naar Dessie zijn terugge keerd. Veenenburgerlaan inslaan, zooals bijgaand kaartje doet zien. By den volgenden drie sprong kan men zoowel links als rechts den Loosterweg Hl opryden. Beide wegen voe ren dwars door eenige mooie velden en men bevindt zich hier in een net van bin nenwegen, waarvan de een beter is te be rijden dan de andere, maar die allen door den rykdom aan natuurschoon het eventueel slechte wegdek doen vergeten. Mooi ook zyn de wegen van Sassenheim naar Noord- wijkerhout, de binnenweg van Lisse naar Voorhout, de achterweg van Katwijk naar Noordwijkerhout met zyweg naar Noord- wijk aan Zee. Al deze wegen kan men als GOOD-WILL MISSIE NAAR NEDERLAND. De Times meldt, dat een gezelschap van bijna 70 personen, die de christelijke ker ken van Groot-Britannië vertegenwoordi gen, met de Paaschdagen een bezoek aan Nederland zullen brengen. Het is 'n Good will missie. Tot de sprekers behooren dr. Maude Royden, dr. F. W. Norwood, dr. F. Town- ley, Lord Hugh Redwood en Rev. J. W. Tuffley. Het doel der beweging is een beter we derzijdsch begrip tusschen de volken tot stand te brengen. H. KEMPER. t Te den Haag is bericht ontvangen uit Merano, dat daar in ruim 67-jarigen ouder dom is overleden de gepensionneerde luite nant-generaal der artillerie H. Kemper. DE MOELIJKHEDEN TE LEERDAM. Een conferentie met minister Gelissen leidt er toe, dat het bedrijf althans de volgende week wordt voortgezet. Gistermiddag heeft op het departement van handel, ny verheid en scheepvaart een bespreking plaats gehad tusschen het bestuur van de glasfabriek Leerdam en den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen. Het voorloopige resultaat hiervan is geweest, dat het bedryf, althans de volgende week, zal worden voortgezet. Intusschen blijft het overleg tusschen den minister en de glasindustrie over de reorga nisatie van de N.V. glasfabriek Leerdam voortgaan. Commissarissen en directie van de glas fabriek Leerdam hebben Donderdagmiddag een langdurig onderhoud gehad met minister Gelissen op zijn departement. De delegatie werd te vier uur in hotel Terminus ver wacht, doch kwam daar eerst tegen acht uur. Daar werd toen een bespreking gehouden met de hoofdbesturen der personeelsorgani saties. Na afloop deelde men ons mede, dat om trent het eventueel voortzetten of staken van het bedrijf nog niets vaststaat Het eenige po sitieve, dat men ons kon mededeelen, was, dat de fabriek a.s. Zaterdag nog niet zal worden gesloten, maar de volgende week ge deeltelijk zal doorwerken. Of dit gedeeltelijk betrekking heeft op een beperkt aantal ar beiders dan wel op een beperkt aantal werk uren, kon men ons evenwel niet zeggen. Uit het feit, dat de onderhandelingen met de regeering nog niet zijn verbroken, maar na Paschen zullen worden hervat, putte men, aldus werd ons te kennen gegeven, begrij pelijkerwijze de hoop, dat alsnog een weg zal worden gevonden om het bedrijf voor ondergang te behoeden. GOEDE VANGST TE HELMOND. Verrassende ontdekkingen onhygiënische „slagerij". in een LANDDAG VOOR MIDDENSTANDS JONGEREN. Onlangs werd reeds gemeld, dat het jeugd- bestuur van den Kon. Ned. Middenstands bond had besloten om de uitnoodiging van de algemeene middenstandsjongeren-organi satie te Zeist te aanvaarden en de jaarlijk- sche landdag op 2e Pinksterdag (1 Juni) al daar te organiseeren. Naar wy vernemen zullen op dezen land dag eenige belangrijke toespraken gehouden worden en wel door prof. dr. Casimir, bij zonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een vooraanstaande figuur op het gebied van jeugdbelangen en mr. J. Huges, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en Omstreken. Mr. P. J. Oud, minister van financiën, zal dezen landdag met een bezoek verkeeren en bij deze gelegenheid de middenstandsjonge ren toespreken. VRACHTAUTO DOOR TRAM GEGREPEN. Twee gewonden, de locomotief ontspoord. Gisteravond is op de Derde Barendrecht- sche Weg onder Barendrecht een vrachtauto in volle vaart tegen een stoomtram van de R.T.M., komende van Zwijndrecht en gaan de in de richting Blaaksche Dijk, gebotst. Het uitzicht ter plaatse is zeer slecht. De auto, die zeer hard reed, werd door de loco motief gegrepen en over een afstand van 15 meter meegesleurd. De locomotief schoot uit de rails en werkte zich vast in den berm van den weg. De ma chinist, die kans zag op den weg te springen, bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. In de auto waren gezeten de heer B. uit Westmaas, die een schedelbasisfractuur opliep, het linker been brak en een ernstige hoofdwonde op liep, en de heer M., die het linkerbeen brak. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Het tramverkeer ondervond belangrijke stagnatie. n-n De ambtenaren van de Vleeschkeurings- dienst te Helmond hebben en goede vangst gedaan. Bij het verlaten van het gemeente lijke abattoir zag de darmenhandelaar S., wonende aan den Deurnescheweg onder Ba- kel, kans de keuringsstempels weg te nemen. De diefstal werd echter gemerkt en onder weg naar zijn woning werd de man aange houden. De ambtenaren besloten toen een onderzoek in te stellen ten huize van S. en dit was niet vergeefsch. Drie frauduleus ge slachte varkens werden hier aangetroffen. De stempels hadden natuurlijk moeten die nen om dit vleesch van een accijns- en slaehtvry merk te voorzien. De varkens wa ren geslacht in een „slagerij", welker in richting met alle eischen van hygiëne en zin delijkheid den spot dreef. Een open W. C. was het dichtstbijzijnde meubel. Bij het ver der onderzoek hadden de ambtnaren nog een merkwaardige verrassing. In een kleerkast verstopt werd een slager uit Helmond aan getroffen, die zich klaarblijkelijk voor de heeren schaamde! Tegen S. werd proces verbaal opgemaakt Wegens overtreding van de de Vleeschkeuringswet en Crisisvarkens- wet, terwijl de drie varkens in beslag wer den genomen. INLIJVING UITSTELLERS. De dienstplichtigen, bestemd voor de op leiding tot Onderofficier-administrateur bij de Infanterie, Wielrijders, het Korps Motordienst, het Regiment Motorartille rie, het Regiment Kust-Artillerie, het Korps Luchtdoelartillerie, het Regiment Genietroepen, het Korps Pontonniers en Torpedisten, de Bereden Artillerie en de Cavalerie, aan wie indertijd uitstel van eerste oefening werd verleend tot het tijd vak van 110 Augustus a.s. (de Cavalerie 110 Juli a.s.), moeten thans eerst op 1 September 1936 voor eerste-oefening onder de wapenen komen. OFFICIERSOPLEIDING. Op 20 April a.s. zal een inlijving plaats hebben van dienstplichtigen van de le ploeg der lichting 1936, bestemd voor de Officiersopleiding (niet-voorgeoefenden). Deze dienstplichtigen moeten dienen tot 19 Maart 1937. Voor dengene, die na het vervullen van een werkelijken dienst van 11 maanden de geschiktheid voor benoe ming tot tweede-luitenant niet heeft ver kregen, wordt de duur der eerste-oefening met één maand verlengd. KIND VERDRONKEN. Donderdagmiddag, toen eenige kinderen te Annerwijk (gemeente Anlo) aan het spelen waren, is het 6-jarig zoontje van den heer G. Ruiter te water geraakt en verdronken. De landbouwer E. Steenge, die het onge luk zag gebeuren, sprong het kind onmiddel lijk na en bracht het vrij spoedig boven water. De levensgeesten bleken echter reeds geweken te zijn. v&V'^'V1 y' f.WW' :-rr t broer. 221. „Dat wil ik ook niet", antwoordde zyn „Terwijl ik weg ben, blijf jij stil op bed liggen. Mocht er iemand komen, dan moet je de dekens zoodanig op een hoop leggen dat het net lijkt of we met zijn tweeen in bed liggen. En help me nu eerst eens om drie tanden van die vork af te breken". 222. Met hun zakmes en hun handen bewerkten ze de vork zoo tot er nog maar één tand was overgebleven. Met dit apparaat, dat nu als looper dienst deed, gelukte het Pit de deur behoedzaam te openen en hij keek door een kiertje voorzichtig in den donkeren gang. VERKEERSWEEK VOOR W.-FRIESLAND. Het comité West-Friesche Verkeersweek 1936 heeft het volgende schrijven rondge zonden: Het toeristisch seizoen met vacanties en daamede gepaard gaande kleinere- of groo- tere uitstapjes, weekends, tochten, enz. staat voor de deur. Het verkeer van vreemdelingen op klei neren- en grooteren afstand gaat spoedig 'n aanvang nemen en ons Nederlandsch saam- hoorigheidsgevoel spreekt mede in het ver zoek van regeeringswege tot Vreemde lingen-industrie om te blijven in eigen land. In plaats daar afkeerig van te zijn is de oude West-Friesche stam erg gehecht aan banden die tradite en historie binden, van daar dat hier meer dan in andere streken een goed geordend saamhoorigheidsgevoel bestaat dat groeit en bloeit. Dit idee te ontwikkelen en te stimulee- ren en daarbij het nog beter doen kennen van ons toch zoo belangrijk gewest is de grondgedachte geweest by het in voorbe reiding nemen van een West-Friesche ver keersweek. Het zich hiertoe gevormde comité stelt zich hierby' tot taak, om zooveel dit in haar vermogen ligt een ieder in de gelegenheid te stellen mede te werken en deel te nemen Mede ter bereiking van dit doel is de week gekozen van 1 tot en met 7 Juni waarin ook de 2 Pinksterdag valt. Zeer binnenkort hoopt men met meerdere mededeelingen en nadere gegevens over programma-onderdeelen te komen. NIEUWE HANDELSOVEREENKOMSTEN Gisteren vond ten departemente van Buitenlandsche Zaken plaats de ondertee- kening van de op 24 Maart j.L tusschen Nederland en Polen geparafeerde overeen komsten, te weten een nieuw tariefverdrag en een nieuwe contingenteeringsovereen- komst. De onderteekening geschiedde van Nederlandsche zijde door den minister van Buitenlandsche Zaken, van Poolsche zijde door den Poolschen gezant in Den Haag. De nieuwe verdragen treden in de plaats van resp. het Nederlandsch-Poolsche tarief- accoord van 11 December 1933 en de tus schen beide landen gesloten contingentee- ringsovereenkomst van 12 April 1933. Ingevolge het tariefverdrag verkreeg Nederland handhaving van het meerendeel der ingevolge het oude accoord bestaande tariefverlagingen, alsmede een aantal ver dere of nieuwe verlagingen voor o.a. groen tezaden, bloemkool, tomaten, komkommers, sluitkool, druiven, cacaopoeder, kunstzijde, arac, rhum en radio-artikelen. Polen verkreeg hiertegenover eveneens handhaving der bestaande consolidaties voor o.a. granen, zaden en rails, alsmede nieuwe consolidaties van vrijdom of recht voor: trekpaarden, boekweit, mosterdzaad, sprot en verschillende houtsoorten. Het tariefverdrag zal dienen te worden goedgekeurd door de Staten-Generaal. Beide partijen kwamen evenwel overeen, het met ingang van 20 April a.s. voorloopig in werking te stellen. De volledige tekst van deze tariefover eenkomst zal verschijnen als bijlage van het eerstvolgend nummer van het weekblad handelsberichten van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Krachtens de bepalingen van de contin- genteeringsovereenkomst verkreeg Neder land uitbreiding van verschillende be staande contingenten, terwijl tevens voor een aantal Nederlandsche producten, die tot dusver niet naar Polen werden uitgevoerd, contingenten werden vastgesteld. Voor den invoer uit Nederlandsch-Indië werden eveneens contingenten vastgesteld. Hiertegenover verkreeg Polen een zekere uitbreidingsmogelijkheid van zijn invoer in Nederland. Anderzijds werden eenige verdragscontingenten verlaagd. Voorts werd het bestaande voorschrift, dat invoer van Poolsch graan slechts mocht plaats vinden in compensatie met Nederlandsch en Nederlandsch-Indische goederen opgeheven. Ook ten aanzien van den Poolschen invoer in Nederlandsch-Indië werden eenige con cessies gegeven. De contingenteeringsovereenkomst zal terstond in werking treden en gelden tot 31 Maart 1937 met de mogelijkheid van ver lenging na dien datum. DE KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Vragen aan den minister gesteld. Het Tweede Kamerlid Drop (s.d.a.p.) heeft den ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van sociale zaken de vol gende vragen gesteld: I. Is het waar, dat dezer dagen bespre kingen zijn gehouden over het voortbestaan der Koninklijke Hollandsche Lloyd, en zoo ja: a. willen de ministers dan mededeelen, wat van deze besprekingen strekking, in houd en resultaat zijn geweest; b. of by deze besprekingen de positie van het ontslagen personeel der K.H.L. mede in beschouwing is genomen, eventueel met welk resultaat; c. of voor de gepensionneerden en de pen sioengerechtigden der K.H.L. mede maat regelen zijn besproken en verder voorbe reid? II Indien de onder vraag Ib. en c. bedoel de aangelegenheden niet in het gevoerde overleg zyn betrokken, willen de ministers dan mededeelen of en in hoeverre verwacht mag worden, dat voor de gepensionneerden, de pensioengerechtigden en de ontslagenen der K.H.L. voorzieningen worden getroffen op andere wijze overeenkomstig de herhaal delijk gedane toezeggingen? VEROORDEELDE UIT ZIEKENHUIS ONTVLUCHT. Gisteren is uit het Academisch ziekenhuis te Groningen in ziekenhuiskleeren en met bruine schoenen ontvlucht de 21-jarige Ruert Kamstra, die veroordeeld was tot drie jaar opzending naar Veenhuizen en 1 jaar van zyn straf had uitgezeten. Het is tot nu toe nog niet gelukt den jon geman aan te houden. De ontvluchting moet hebben plaats gehad te omstreeks half zes. MOEDER WAS INVALIDE. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatischo pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kin deren was dit onmogelijk. Zy schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn ar men, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts- advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Myn pijnen namen geleidelijk af en zyn nu ge heel verdwenen. Ook voel ik my veel beter, wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw. Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afval stoffen geleidelijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrög- baaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. VERSTREKKEN VAN GOEDKOOPE MELK. Adres aan den minister verstrekt. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft aan den minister van Sociale Zaken het volgende adres gericht: Door de langdurige werkloosheid neemt het gevaar van ondervoeding steeds toe. Het zijn vooral de kinderen, die daarvan het meest de nadeelige gevolgen zullen onder vinden. Door het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen is er daar om by de regeering in de laatste jaren voortdurend op aangedrongen, goedkoope levensmiddelen voor de werkloozen en hun gezinnen beschikbaar te stellen. Hetgeen vooral mogelijk werd, omdat door de ver minderde export van tal van levensmidde len een te groote productie is ontstaan. Zeer tot onze waardeering is Uw regee ring door het beschikbaar stellen van goed koope groenten, blikvleesch en goedkoope margarine aan ons verzoek tegemoetge komen. Wij zouden een uitbreiding van deze maatregelen thans zeer op prijs stellen, het geen zal kunnen geschieden door het be schikbaar stellen van goedkoope melk, welke op dit oogenblik ook in groote hoe veelheden in ons land wordt voortgebracht, maar waarvan de normale prijs voor dui zenden gezinnen te hoog is. Hierdoor dreigt het gevaar, dat een deel van dit uitstekende volksvoedsel aan de consumptie wordt onttrokken en vernietigd of voor dierlijk voedsel wordt aangewend. Dit zou kunnen worden voorkomen, door deze overtollige melk tegen lagen prijs voor de werkloozen en hun gezinnen beschik baar te stellen, op dezelfde wijze als thans reeds met de goedkoope groenten geschiedt. Eveneens zou dit doel kunnen worden bereikt door het verstrekken van deze melk aan de kinderen op de openbare en de bijzondere lagere scholen. Hiermede zou tevens kunnen worden be reikt dat het gebruik van melk meer dan tot nog toe een volksgewoonte zou worden, hetgeen de volkszondheid zeker gunstig zou beïnvloeden en het gevaar voor ondervoe ding in het bijzonder van de kinderen, in elk geval zou verminderen. Het is om deze redenen, dat het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakver eenigingen er bij Uwe Excellentie ten zeer ste op aandringt, aan het in dit schrijven vervatte verzoek te voldoen. AUTO-ONGEVAL NABIJ HEERENVEEN. Bestuurder door slaap overmand. Gisteravond ongeveer elf uur is een vracht auto van de firma Van der Ley uit Heerde op den Leeuwarderstraatweg naby Heeren veen in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De heer Jan van der Ley, die den wagen bestuurde, werd achter het stuur bekneld en ernstig gewond, terwijl de naast hem gezeten chauffeur W. v. Mossel, 21 jaar oud, eveneens ernstige kwet suren bekwam. Beide slachtoffers moesten naar het ziekenhuis te Heerenveen worden vervoerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Vermoedelijk was de bestuurder door slaap overmand. HET BEHEER VAN PENSIOEN- FONDSEN. Oordeel van den minister gevraagd. Het Tweede Kamerlid Drop (s.d.a.p.) heeft aan de ministers van sociale zaken en van justitie de volgende vragen gesteld: I. Willen de ministers mededeelen, wan neer de commissie, bedoeld in het antwoord op de vragen in verband met het van regee ringswege ingestelde onderzoek naar het beheer van ten behoeve van personeel van ondernemingen gestichte pensioenfondsen is ingesteld en uit welke personen deze com missie bestaat? II. Zyn de ministers bereid de uitkomsten van het onderzoek naar de vraag, welke maatregelen genomen kunnen worden om gebeurtenissen als zich by de Koninklijke Hollandsche Lloyd hebben voorgedaan in de toekomst te voorkomen, te publiceeren, althans ter kennis van de Staten-Generaal te brengen?

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9