Voor 100 jaar. Jtu'idecu&aek ïfchaakcu&cieik, Financieel Overzicht. Glimlachje Vit de Alkmaarsche Courant van J1 Aprxl J836. Rotterdammers, ze zullen met eerbied ge wagen van hun onbaatzuchtigheid en toe wijding. Nobere menschen zyn het alle twee. De specialiteit van de twee firmanten is voor ieder (gelukkig) een andere. Da heer Kornelis ia uiterst bedreven in militai re dingen en onderwijs-zaken, de heer Jan is een belasting-deskundige. Dat houdt na tuurlijk verband met hun verleden. De een is eerst recruut geweest, heeft 's Koning? rok en 's Konings sjako gedragen, en werd daarna onderwijzer, twee functies waar ik niets op tegen heb, De ander wierp zich met edelen hartstocht op het vak dor belasting-administratie, en werd ontvanger Dit laatste is natuurlijk al een leelijke han dicap voor den heer Jan. Eon ontvanger der belastingen, der directe belastingen nog wel, kan onmogelijk een zonnig mengch zijn. De uiterstdroefgeestige toon, het ultra- pessimistische geluld, waarover do heer jan beschikt, houdt dan ook verband met 't zeer onsympathieke, ja, in onzen tijd schier weerzinwekkende vak, dat hij heeft uitge oefend. Maar overigens is hij een goed mensch. De broers zijn alle-bel een tikje fanatiek. Niet erg. Maar als ze zich een beetje op winden, komt het uit. Dan verheft zich hun stem die van den heer Korneli» schalt ais een fanfare, die van den heer Jan bromt ais een misthoorn dan laten ze hun te genstanders niet los, maar houden 'm nijdig als een fox-terrier, bjj de broekspijpen vast. Het aardigste is als de heer Jan met interrupties een speech van den heer Kor nelis ondersteunt. Dan heeft de Tweedo Kamer iets van een concertzaal; bariton, en bas, Af en toe deed vroeger de heer Oud dan ook mee, en dan hadden we de meest volmaakte sopraan d'r bij. Dan werd het: de Politieke-Nationale Opera. Als de heer Kornelis op dreef is, en zich een beetje warm maakt, is het heel goed naar 'm luisteren. Hij vecht al vele jaren met onbewezen trouw voor de belangen der militairen, en z'n strijd wordt des te vuriger, wanneer hij zich z'n eigen dagen van ratjetoe en kuch herinnert, toen hij el- ken Zaterdag moest „uitpakken" voor den compagnies-commandant. Nu, uitpakken kan hij nog, Niet alleen op Zaterdag, maar op alle werk-, rust- en christelijke feest dagen. Wat lekker! En dan is het werkelijk niet ongezellig om naar 'm te luisteren, dan ziet hij er ook volstrekt niet tegen op, om een ongezouten uitdrukking er tusscheo door te gooien. Hij is van een stoere en sta len werkkracht, deze nijvere en degelijke kerel. Maar naar den heer Jan is niet te luiste ren. Hij kan het niet helpen, want hij heeft z'n monotone, diep-sombere, melodrama tisch-tragische geluid tegen. Heel de mise- re van onzen tijd, als de levensorvoldaan- heid, alle menschelijke smarten vinden in zijn stem en voordracht hun uitdrukking. Het is van een oratorisch ultra-hypochon- drie. Zijn redevoeringen zijn zwarte klaag zangen. Wat hij geeft is het repertoire van den brui-boei, is als het verre, eentonige klagen van een opgesloten roofdier, dat hunkert van verlangen naar de wilde vrij heid. En dan te lezen, dat men hem in zijn par tij af en toe laat optreden als „feestrede naar". Heeft de heer Jan werkelijk de iro nie daarvan nooit gevoeld? Een ironie, die dezer dagen haar hoogtepunt bereikte, toen ik las, dat ergens nevens hem zou optreden „een humorist?" Een andere humorist haJ er moeten staan. Zijn stem en zijn maatschappijke func tiedie zijn de oorzaak, dat de heer Jan ons allen niet zoo sympathiek is als zijn oudere broer. Maar in degelijkheid en on kreukbaarheid, in eerlijke toewijding en werkkracht staan ze gelijk. Dit mag en moet ook de politieke tegenstander consta- teeren. Hetgeen ik bij deze doe. De oudste is vele j?ren geleden burge meester geworden. Hou-me-vast. Had hij vroeger ook nooit gedroomd. Als zoodanig heeft hij al enkele malen Hare Majesteit met echt-socialistische gratie ontvangen. De jongste werd vroede-vader in Rotterdam. In het parlement zitten ze harmonisch naast elkaar, in hetzelfde bank je. Twee wapenbroeders. En als de een al het zware geschut van z'n welsprekend heid op den tegenstander richt, ondersteunt de ander hem dikwijls met interruptie granaten. Ben ik mijns broeders hoeder? Vragen ze nooit. Ze zijn het. Ze hebben nooit ruzie, zooals Potasch en Parlemoer. Eerlijk gezegd, bij alle voorbeelden van parlementaire bloedverwantschap, die ik heb genoemd, is er toch één geval nog niet voorgekomen: man en vrouw beide in de Kamer, een heel en ongeschonden echt paar in het parlement. En dan eens zien wie het meeste te vertellen heeft. De man natuurlijk. Die zou z'n scha (van thuis) wel inhalen.... D. HANS. De man, die den „zegen" van een vogeltje op zijn hoed krijgt: Wat een geluk, dat koeien niet vliegen kunnen! Kabinet dllusion cf Gczigtkun- dige vermakelijkheden. De ondergeteekende brengt hiermede hot geëerde Publiek, dat zijn kunstkabinet gedurende deze Kerm Ij geopend zal zijn. Hetzelve bevat eene verzameling van al wat de Optique, Dloptique, Catoptrique merkwaardigst en vermakelijkst aanbied. Het Diop- tisch gedeelte bestaat uit sch'1- derijen in panorama-trant ge- schildert. Hieronder munt uit eene Zeereis, beweegbaar voorgesteld, de aanschouwer schijnt op een dor zeilende schepen verplaatst, in 't gezigt der Italiaansche kust, welke onder 't voortzeilen zich met gedurige verandering van schilderachtige gezigten voordoet, onder de ontmoeting van schepen van verschillende grootte en vorm, door al hetwelk dit beweegbaar panorama de schoonste uitwer king doet. Het Catoptische gedeelte bevat d» schoonste zinsbegoocheling, zoo vertoont zich een ruiker van rozen welke in een korfje schijnt ge plaatst, als men tqenaderende de ruiker rozen wil aanraken, is het korfje ledig. Zoo ziet men een wit hondje, dat allerlei beweging maakt, grijpt men er naar, zoo is het slechts eene luchtvertooning eene onstof felijke gedaante zonder wezen, zoo ziet men ook een portrait, dat van drie punten gezien, drie ver schillende personen voorstelt. Het is ook in dit gedeelte, dat men den Diaphaansche Microscoop vir.dt, die ons eene levendige Vloo voorstelt, gebragt tot eene bijzon der grootte. Voorts ziet men nog een Pano rama van beroemde mannen, van ouden en nieuwen tijd, naar de beste afbeeldingen geschilderd. Ten slot: De witte Dame, bekend door de bijzondere kleur van hare hairen, deze Dame, echtgenoot van den eigenaar van dit Kabinet, vleit zich met de hoop, dat zij van dit jaar even als vorige jaren een talrijk bezoek van het geëerde Publiek dezer Stad, zal mogen ontvangen .Het Kabinet zal dage lijks van 's namiddags 2 tot 's avonds 10 ure geopend zijn. De Tent is geplaatst op den Paarden markt. De Entré is 40 Centen. F. Martin. N.B. Onder de Panorama's is voor al opmerkenswaardig de moord dadige aanslag van Fischi, in twee stukken. Het eerste verbeeldt dit verschrik kelijk voorval op 't oogenblik der ontbranding, van het heldsche werktuig. Het andere stelt het tijdstip voor, dat hij in zijne kamer het werk tuig op de Koning en zijn hofstoet right. VJ Het verband tusschen goudproductie conjunctuur. De gunstige berichten uit Amerika houden aan. Een gun stige beslissing in een valutaclausule proces. Leerdam moet sluiten. Uitvoerrecht inlandsche rubber ver hoogd. Goede prijzen voor Suma- t ra tabak. Het is in het verleden meermalen geble ken, dat er tusschen den omvang van de wereldgoudproductie en het verloop der conjunctuur een zeker verband bestaat. Wij zullen ons niet scharen aan de zijde der theoretici, die beweren, dat de inzinking in 1929 een gevolg is geweest van goud- schaarschte. De opgehoopte goudvoorraden in de verschillende landen gaven daarvan toen allerminst blijk. Niettemin is het een feit, dat de goudnroductie allengs een in krimping had ondergaan en dat een plotse linge zeer krachtige uitbreiding ten tijde van de dienste depressie waarschiinJiik een spoe dig herstel ten gevolge zou hebben gehad. Immers een zeer ruime aanvoer van goud zou den prijs uitgedrukt in goederen hebben doen dalen, waardoor een redres zou zijn in getreden in de goederenpriizen. De gedaalde loonen en de gestegen koop kracht van het goud hebben intusschen een natuurlijke stimulans gevormd voor de pro ductie van dit edele metaal, maar door bij zondere omstandigheden heeft zulks, wat Zuid-Afrika betreft, nog niet geleid tot een zeer sterke uitbreiding van het productie cijfer. De gestegen waarde van het goud, die uitgedrukt in Zuid-Afrikaansche oonden nog werd verhoogd, door de devaluatie, heeft tengevolge gehad, dat men ertsen van laag gehalte is gaan ontginnen, welke ertsen in vroegere jaren geen loonende exploitatie boden. Daartegenover heeft men de riike ertsen voorloopig onaangeroerd gelaten. Het gevolg is geweest, dat de totale productie vergeleken met het vorige jaar wel iets is gestegen, maar toch niet in die mate als men onder de huidige omstandigheden had mo gen verwachten. De productie bedroeg 10.776.684 oz. tegen vorige jaar 10.486.393 oz. De productie bewoog zich nagenoeg op het zelfde peil als in het jaar 1930. De eerste twee maanden van het nieuwe jaar geven echter een vrij belangrijke stijging te zien, zoodat het totaal voor het loopende jaar be langrijk hooger belooft te worden. Van veel beteekenis is echter de sterke toeneming van de productie in Sovjot-Rusland. Deze pro ductie maakte in 1935 ongeveer het viervou dige uit van den stand van 1930. Volgens ramingen in mljnbouwkringen zou omstreeks 1940 de wereldproductie een stand van 40 mül. oz. te boven gaan, tegen 31 mill. In 1935 en 20 mill. in 1925. Nu dient men natuurlijk in aanmerking te nemen, dat de wereldgoederenproductie ook al in verband met de toeneming der bevolking de tendenz heeft gestadig in omvang te stijgen. Het is natuurlijk wenschelijk, dat de ont wikkeling der goudproductie niet bij die van de goederenproductie ton achter blijft. Gaat deze in verhouding uit boven den omvang der goederenproductie, dan moet de kans groot worden geacht, dat met een stijging der prijzen rekening moet worden gehouden. Op grond daarvan zou men theoretisch in de komende jaren met een stijging van de con junctuur rekening mogen houden. Vanzelf sprekend dient men het oog gericht te hou den op andere factoren, sooals de ontwikke ling van den politieken toestand, monetaire verhoudingen enz. Wat deze laatste betreft, zou althans theoretisch een uitschakeling van het goud voor monetaire doeleinden mogelijk moeten worden geacht. In dat geval zou uit den aard der zaak de omvang der goudpro ductie van weinig of geen invloed zijn op het conjunctuurverloop. Vooralsnog kunnen wij deze mogelijkheid echter wel uitschakelen, daar integendeel alle verschijnselen erop wijzen, dat zelfs de landen, die tijdelijk den gouden standaard hebben opgegeven, na ver loop van tijd en in verschillende gevallen, zooals bijv. België zelfs onmiddellijk een nieuwe goudpariteit vast stelden. Ook dient men natuurlijk te overwegen, dat ook een opgaande conjunctuurlijn steeds schommelingen vertoont, zoodat tijdelijke reacties ook voor de beurs zelfs waarschijn lijk zijn. Bovendien is de gang van zaken reeds sedert geruimen tijd in het eene land veel gunstiger dan in het andere. Het is een bekend verschijnsel, dat Amerika en Enge land het eerst op een verbetering van hun bedrijfstoestand hebben kunnen wijzen en dat daarentegen Nederland tot 'nu toe sterk is ten achter gebleven, In vroegere perioden, toen het handelsverkeer vrijer was dan dezer dagen, sprong een verbetering van den toe stand in het eene land spoediger over op die in andere landen dan thans mogelijk is. Uit Amerika blijven de berichten nog altijd gun stig luiden. Er wordt melding gemaakt van hoogere staalproductie. Het percentage be draagt thans reeds 64 '4 van de productie capaciteit tegen ca. 44 een jaar geleden. Wij vermoeden, dat met dit percentage de maximum capaciteit wel bijna zal zijn be reikt. Immers tot deze laatste wordt ook een groot aantal fabrieken gerekend, waarvan de inrichting verouderd is, terwijl er altijd ver schillende hoogovens moeten worden gerepa reerd of schoongemaakt. Hoe meer de grens van de productiemogelijkheid wordt bena derd, hoe gunstiger de financieele resultaten van de staalondernemingen zullen worden. Het zijn dan ook vooral deze soorten aan- deelen, die nog altijd kooplust bij het publiek blijven trekken. Min of meer teleurstellend werkte het bericht, dat de U.S.Steel voorloo pig nle tot afbetaling van het achterstallig dividend op de preferente aandeelen zal overgaan. Men had gerekend op een betaling in aandeelen, waardoor de kans op dividend op de gewone aandeelen zou zijn verbeterd. Er bestond eenige koers'oeweging in obli gaties Bethlehem Steel, die aanvankelijk vast waren, doch later op winstnemingen weder terugliepen. De oorzaak van deze koersbeweging houdt waarschijnlijk verband met den uitspraak in het proces van de St. Louis and Southwestern, dat door een Duit- sche instelling tegen deze maatschappij was aanhangig gemaakt, om betaling der rente op obligaties dezer maatschappij te erlangen overeenkomstig een vasten omrekenings koers van dollars in buitenlandsche valuta. De maatschappij was destijds door het Cir cuit Court of Appeals in het ongeluk gesteld en veroordeeld tot betaling volgens de valu taclausule. Daarop was de maatschappij in beroep gegaan bij het Hoogste Gerechtshof, maar deze heeft geweigerd het proces te be handelen, zoodat de uitspraak van bedoeld Hof van kracht blijft. Men heeft hier een duidelijk onderscheid te maken tusschen de goudclausule en de valutaclausule. Eestge- noemde is zooals men weet door een beslis sing van het Hoogste Gerechtshof op grond van de Joint Resolution als van geen kracht verklaard. Anders staat het evenwel met de valutaclausule, die bepaalt, dat betaling van de rente naar keuze van den houder kan plaats hebben met in name genoemde andere valuta's overeenkomstig den daarbij gcmel- den omrekeningskoers. Aan deze valutaclausule valt niet te tor nen en waarschijnlijk zullen de pogingen van verschillende maatschappijen, die der gelijke obligaties hebben uitstaan om zich aan hun verplichtingen te onttrekken geer. resultaat hebben. De obligaties van de St. Louis and Stouthwestern zijn hier niet ge noteerd. De Bethlehem Steel Corp. heeft echter ook dergelijke obligaties uitstaan, die wel aan onze beurs worden verhandeld. De coupons worden op papierbasis betaald, maar de Ver. v. d. Effectenhandel heeft de maatschapppij een proces aangedaan waarin de beslissing.in eerste instantie waarschijn lijk nog in den loop van deze maand zal vallen. De berichten uit het bedrijfsleven in Ame rika blijven gunstig luiden en op grond daarvan zijn de koersen van Amerikaansche shares meerendeeis nog iets opgeloopen. Met het oog op de naderende feestdagen was de kooplust van ons publiek echter zeer ge ring, waardoor de koersstijging hier is ten achter gebleven bij die te New-York. Helaas moet worden geconstateerd, dat de bedrijfstoestand hier te lande nog veel te wenschen overlaat. Nu en dan hoort men berichten over een kleine opleving, maar over het algemeen lijden de industrieën door gebrek aan voldoenden afzet in het buitenland. Een voorbeeld daarvan kan men vinden in den toestand van de Glasfabriek Leerdam, die aangezegd heeft, dat met in gang van 11 April het bedrijf zal worden stopgezet. Onderhandelingen met de regee ring zijn nog gaande om te trachten voort zetting van het bedrijf nog mogelijk te ma ken. Deze maatschappij kan niet bogen op een schitterend verleden. Haar producten getuigen ongetwijfeld van een zeer goeden smaak en zijn bij een deel van het publiek ook zeer gewild. Zij heeft zich echter nooit op massaproductie ingesteld en vermoedelijk is dit de oorzaak van de slechte financieele resultaten. De obligatiehouders van de maat schappij zullen er betrekkelijk nog goed af komen. De Trustee heeft medegedeeld, dat rekening moet worden gehouden met do mogelijkheid, dat de fabriek zal worden ge liquideerd en dat het onderpand der hypo thecaire obligatleleening zal moeten wor den verkocht. Zelfs indien men rekening houdt met verkoop door afbraak dan zou de opbrengst matig geschat toch nog onge veer 292.000 bedragen of circa 70 pCt. van de nog uitstaande 421.000 obligaties. Een zeer ongunstigen indruk maakte de voortgezette koersdaling van aandeelen Phi lips. De koersval bedraagt nu reeds circa 70 pCt. en het is begrijpelijk, dat aandeel houders zich ongerust beginnen te maken. Het valt te betreuren dat de directie zich nog altijd op het standpunt stelt niets te kunnen mededeelen en wij vermoeden, dat zij haar standpunt tegenover de regeering niet heeft kunnen handhaven en dat de re geering verlaging van de prijzen voor lam pen voor het binnenland eischt in ruil voor de verlenging van de contjngenteerjng. Ter beurze overweegt men eveneens, dat na de publicatie van het zeer aanvechtbare memo randum der maatschappij, dat Onlangs in de pers werd gepubliceerd, zij moeilijk met 'n gunstig jaarverslag zal kunnen komen, zoo dat rekening wordt gehouden met de mo gelijkheid van een lager dividend. Nadat de koers tot circa 16? was terug- geloopen trad eenig herstel in op contraml- nedekkingen. Het koersverloop van Unilever was min of meer teleurstellend. De financieele resul taten van de Engelsche ondermaatschappijen geven hiertoe geenszins aanleiding. Zoowel Jurgens Ltd. als v. d. Bergh's Ltd. boekten een hoogere winst en keerden een hooger dividend uit Jurgens 6 pCt, (v.j. 5 pCt.), v. d. Bergh 15 tegen vorig jaar 12 ]A pCt. Wij hoordenechter, dat in kringen van het be stuur, dat zooals men weet door een groot aantal leden wordt gevormd, oneenighejd zou bestaan ten aanzien van de te volgen di videndpolitiek. Men houdt er in beurskrin- gen althans rekening mede, dat het slotdi- vidend even hoog zal worden als het vorige jaar, zoodat de totale uitkeermg den weder om 4 pCt. zou bedragen. De eerste Sumatra-tabaksinschrijving heeft een gunstig verloop gehad. Zooals men weet waren de verwachtingen wel iets hooger gespannen dan verleden jaar, omdat men een gunstige uitwerking verwachtte van het met Amerika gesloten handelsver drag. Ook houdt men er rekening mede, dat Duitschland wellicht iets meer zal kunnen koopen in verband met de ter beschikking gestelde deviezen en het afsluiten van de bekende compensatietransactie. Nu is het resultaat wel geweest, dat de gemiddelde prijs, die bij de inschrijving werd gemaakt ongeveer 20 ct. lager was dan dien welke vor dezelfde merken verleden jaar werd bedongen. Hierbij valt echter op te merken, dat de vergelijking niet zuiver was, omdat in de tahak van de Deli Mü. 1194 pakken zijn begrepen, die verleden jaar door assu radeuren werden vergoed, zoodat de gemid delde opbrengstprijs van het vorige jaar van deze merken geflatteerd werd. Die vergoe de prijs was n.1. belangrijk hooger dan de Onze Eerste April-opgave. Een lettergreep-puzzle. De 15 bedoelde woorden waren: 1. Utopist 2. Forsete 3. Culotte 4. Strabo 5. Octopus 6. hormat 7. omroeper 8. spektakel 9. gravure 10. heraldiek 11. enveloppe 12. adamant 13. ariaane 14. zebedëus 15. lethargie De letters der tweede en zesde rij vor men van boven naar beneden gelezén: Tout comprendre est tout pardonner (alles begrijpen is alles vergeven). Opnieuw bleek uit de talrijke oplossin gen, hoe gaarne mer naar deze puzzles zoekt. Stand der lijst per 1 April. Als hoogstgeplaatsten stonden per 1 April op de lijst: R. Smids 110 p., J. Jansen 105 p., Mej. A. v. Nienes 105 p., Mej. Pastoor 102 p., Mej. G. Hoogland 92 p., Wed. Schagen 90 p., Mej. L. v. Ossenbruggen 74 p., Mevr. Hassels 66 p., P. Haasbroek 56 p., J. L. J. v. Oeveren 40 p., H. Schiphorst 36 p., D. A. Wittop Koning 34 p., P. Kuiper, Mevr. Eecen en F. Trijbetz 32 p., P. Meijer 30 p., J. F. de Waal 26 p. C. Blankendaal 21 r>., J. Joustra 20 p., W. v. d. PolMasee 18 p. en verder een groot aantal met mindev. punten. Om voor den April-prijs in aanmerking te kunnen komen moet men minstens drie goede April-oplossingen inzenden. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der April- serie). Optellen en aftrekken. ling en aftrekking van dezelfde getallen, In de volgende twee sommen, een optel stellen dezelfde letters steeds dezelfde cijfers voor: FBGNMWEGRZ WREWFNBPCM op. PRMNEPERMWM FBGNMWEGRZ WREWFNBPGM af PRFPEFWPPF Gevraagd wordt deze beide sommen in cijfers in te zenden. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 17 April 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. geldende marktprijs. Houdt men hiermede rekening don is het resultaat stellig als be vredigend te beschouwen. De Dell Batavia Mij. maakte voor 2646 pakken een gemid delde prijs van 172 cent tegen vorige jaar 2668 pakken van 164 cent. De gemiddelde prijs van de Senembah was 196 cent tegen 181 en voor de Deli Mij. 140 cent tegen Omtrent het verloop der inschrijving wordt gemeld, dat de Duitsche kooplust een goeden steun voor de markt bood. De kwa liteit van de tabak beantwoordt aan de nor male eischen. Men ziet het verloop van de volgende inschrijving met vertrouwen tege moet. Het maakte een goeden indruk, dat de Senembah Mij. voor een onderhandsch verkochte party van 410 pakken M.E. en 243 pakken M.E.H. een gemiddelde prijs maakte van 206 cent, terwijl dezelfde roer ken verleden jaar een prijs van 1751^1 cent bedongen. Het jaarverslag van de Tabak Mij. Arens- burg gaf een winstcijfer te zien van 495.282, waaruit een dividend van 9 pCt. wordt uitgekeerd. Het opmerkelijke in het jaarverslag is, dat de maatschappij zich zeer ongunstig over de rubbercultuur uitlaat. Deze liet dan ook, ondanks de betrekkelijk gunstigen verkoopsprijs een verlies van ruim 125.000. Rubberaandeelen hadden een tamelijk vlak verloop. Het uitvoerrecht op bevol kingsrubber is wederom verhoogd tot 34 cent per K.G., maar men acht de winstmar ge voor binnenlandsche producenten op deze basis nog te hoog om een voldoende vermindering van de inlandsche productie tq verwachten. In beleggingswaarden ging zeer weinig om, maar de ondertoon blijft gunstig. Pand brieven blijven echter gedrukt. Hieronder volgt het koersoverzicht van de afgeloopen week: 4 pCt. Nederland 1934 98)4, 9813/16; 4 pa. Ned.-Indië 1934, 96 1/4, 96 3/8. 96 9/16; Nederl. Ford 223, 216; Philips, 180, 167, 179, 177 1/4; Unilever 10914, 107 1/4, 108 1/4, 107; Redjang Lebo\g, 237, 230; Koninklijke 248, 244 1/4, 248 1/4, 248; Amsterdam Rubber 125 3/4, 123, 1251/4; Java Caoutchouc 8854, 87, 89 3/4, 88(4; Lampong Sumatra Rubber 76, 70 54, 721/4; H.V.A. 238 1/4, 234, 235, 234/4; Nisu 111 3/4, 109, 109 1/4; Deli Batavia Mij.,186, 184 1/4, 188; Deli Mij., 207, 206, 211; Senembah Mij- 19854, 197 3/4, 200/4; Semarang-Cheribon Stoomtram 5 pCt. obl. 44 3/4, 47 7/8; Probleem 590 R, Stemberger, Weenen. ah cdefgh Tweezet, 1. Ld2. Eindspel 974. (ais 9S6? ab c d 1 g h Wit speelt en wint. 1. Tc7 Lg4 2. Tc4 Ld7 3. Tb4 enz. of 1Lh3 2. Th7 enz. Eindspel 975 (als 956) a b c d i g h Wit speelt en wint. 1. Tdl en wint de L. Immers na Kf8 Td8 mat of Th8 (h7) Thl en na Lc8 Td8f en Lg4 (g2) Tgl. Deze partij werd gespeeld in September 1935 in de Finsche stad Abo in een tour- nooi. Wit: Th. Gauffin. Zw. R. Niemi, Koning-Indisch. 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pcc3 Lg4 4. e4 d6 5. f3 ('t Nieuwste). 00 6. Pge2 e5 7. d5 Pbd7 (Beter ware hier 7Ph5 om f5 te kunnen spelen. Dit wordt nu door zwart verhinderd) 8. g4! a5 9. Pg3 Pc5. 10. Le3 Pe8 11. Dc2 Dh4. 12. Dd2! (dreigt Lg5 met damewinst). h6 13. 000 f5 (Deze af- ruildwang komt eer wit dan zwart ten goede) 14. gf5 gf5 15. ef.5 Lf5 16. Pf5 Tf5 17. Le2 Pf6 18. Thgl (Neemt zwart pion h? dan valt door Thl de pion op h6). 18. Kh8 (Anders volgt Lh6: Speelt gwart 18Kh7 dan volgt 19. Lc5 dc5 20. Ld3 met kwaliteitswinst. Beter was

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13