Spoct ÜUmmeuws ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 11 APRIL 1936 Nieuw Leven uit den dood. DE DERDE «LASSERS Langs de N.H.V.B.-velden. *n Lichtstraal bij KINKHOEST} Hocst-Qrfcp-BronchitisAsthma_^ Paschen komt. Bloei en zang overal. Het onoverwinlijke leven. Paschen is meer dan natuurfeest. Het heeft dieper, geestelijker zin. Dat moge voorop worden gesteld. Pas als we dat er kend hebben en dat bedenken, hebben we mijns inziens het recht Paschen ook te zien als het feest van de opstanding van het nieu- we leven uit den dood in het natuurgebeu ren dat als werkelijkheid en als beeld en gelijkenis tot ons komen wil. Het is hier niet mijn taak over de geeste lijke beteekenis van Paschen te spreken, nat hoop ik elders te doen. Hier in deze rubriek willen wij ook in dit opzicht ons tot het natuurleven bepalen. In hoofdzaak al thans. paschen, Paschen, luide klinke, nu de slag van lerke en vinke, nu de stem van mensch en dier! Zoo begint Gezelle zijn prachtige sonore Paaschgedicht. En neen, daaraan ontbreekt het waarlijk niet. Op volle kracht zingt het leeuweriks lied over de velden, met sterken pittigen slag laat de vink, de schildvink, die niet zon der reden ook wel slagvink heet, zijn geluid jiooren alom. Luide klinkt inderdaad de slag van lerke en vinke. En niet hun stem alleen, om ons huis aan den stadsrand, waar rondom de iepen nog staan te bloeien en zich stilaan zetten in 't eerste prille, helaas zoo kort stondige groen, roekoeën de houtduiven, roe pen de kraaien, slaan de merels en twinke len de meezen. En verderop over de velden buitelen en roepen de kievieten, houden de kemphanen hun tournooien, de grutto's ver schijnen er en de tureluren, de prachtige zwart-wit-roode scholeksters beginnen te broeden, het heele orkest der lage landen is straks op volle kracht Nieuw leven alom, Paaschleven uit den winterdood! Lammeren, teer nog en fijn, naast 't moederschaap op de steeds meer groenende dijkhellingen, in de weer glanzende opkleurende weiden. Nieuw leven, Paaschleven in de velden en in de parken, in de bosschen en in het veen. Daar in 't waterland, hier op de bouwlanden nog het minst van al, er zullen nog weken voorbijgaan voor het waterland al zijn spruitsels heeft doen groeien en al zijn be woners terugziet er gaan nog weken, maan den voorbij, voordat de bouwakkers hun winterkaalheid geheel verloren hebben, maar 't moge meer zijn of minder, hier is het minder, elders is het meer, 't mogen de eerste schaarsche teekenen nog zijn of hier en daar moge het al iets wezen van vollen, rijken bloei, het kiemt en groeit, het bot en zwelt, het woelt en wast het groeit en bloeit, het roept en zingt alom! En als de Paasch- zon aan komende dagen vollen luister bijzet dan zal de wandelaar op de feestdagen, die ons wachten, de wandelaar meer dan wie zich op andere wijze voortbeweegt, omdat zijn langzamer tempo hem tot fijner, ex- quiser genot in staat stelt, alom de vele, vele teekenen bespeuren van het nieuwe leven uit den dood. Die wandeling op de Paasch- dagen, niemand heeft dit treffender, klas sieker beschreven dan Goethe in het begin van zijn Faust. Faust heeft, als klokkenklank en engelenlied hebben gesproken, den gif beker laten zinken en trekt uit in 't morgen licht, zich mengend onder de wandelaars voor de poort. Van ijs bevrijd, zegt hij, zijn stroom en beken, door lente's milden leven- wekkenden blik, hoopvol geluk groeit in het dal, de winter, oud en zwak, trok zich terug in 't ruwe gebergte. Overal toont zich leven, streven, alles groeit en kleurt en bloeit. Mensch wordt hij weer en hij mag het wezen als hij de lentelucht inademt, als de lentezon straalt en de menschen uit de engheid van huizen en muren vandaan overal in 't rond genieten van licht en leven! Zoo groenen ook onze weiden, zoo zingen de vogels en stralen blauw en goud, zooal niet op Paschen misschien, dan toch rond Paschen de lenteluchten. De hemelen roe men des Eeuwigen eere, die alom het leven wekt uit den dood! A. L. B. Voetbal. SuccesVolewijckers en HelderH.R.C. Met de Paschen is hier nog een zeer klein, doch zeker niet onbelangrijk, programma vastgesteld, omdat beide bovengenoemde wedstrijden betrekking hebben op het af- deelingskampioenschap, terwijl een der ontmoetingen ook nog niet van belang ont bloot is ten aanizen van de onderste plaats bezetting. Op den eersten Paaschdag zal gespeeld worden het treffen SuccesVolewijckers. De Amsterdammers moeten winnen om in de running te blijven, doch voor de Wie- ringers is de winst al even belangrijk, want een nederlaag beteekent voor Succes uit 17 Wedstrijden 11 punten, een resultaat, dat °ok door de ploegen K.V.V. en Beverwijk is behaald, zoodat de positie der Wieringers weer uiterst precair zou worden. Om die reden zullen de Successers geducht aan pakken, maar... Volewijckers zal ook op volle winst belust zijn en we achten de Noord-Amsterdammers in staat om revan che te nemen van de eertijds op eigen ter- rein geleden 20 nederlaag. Helder—H. R. C. kan evenals het eerste treffen in de huidige competitie, weer een spannende ontmoeting worden, in dien eer sten wedstrijd behaalden de Racers aan vankelijk een grooten voorsprong, doch de withemden lieten zich hier niet door af schrikken en liepen geducht in. Toch kwam kort voor tijd nog de gunstige ontknooping voor de rood jakken, in den vorm van een benauwde zege. We achten ook thans de leiders in staat van de withemden te win nen, als is in 'n derby iedere uitslag moge lijk. De roodwitte Alkmaardres hebben vrij- af» doch zullen van deze gelegenheid een goed gebruik maken, door op den tweeden Paaschdag aan den Westerweg de eerste elftallers van de tweede klasser W. F. C. in Alkmaar geen onbekende op waardi ge wijze partij te geven. De Boys zullen te vens van een proefneming gebruik maken, zoodat we op de rechtsbackplaats Weel die in het tweede team immer een goede partij speelde zien opgesteld en links Houtkooper. Door opneming van Slikker op de spiltplaats ziet de halflinie er als volgt uit: Brouwer, Slikker en v. Eerden. De voorhoede zal er van rechts naar links uitzien: Indri, Pater, Schenke, Kwadijk en de Grand. We zijn zeer benieuwd in hoe verre deze nieuwe proefnieming zal sla gen en wenschen de Boys in deze friendly game succes toe. Slechts een paar wedstrijden. Ook hier is met de Paschen het programma zeer klein en bemerken we slechts enkele en nog betrekkelijk onbelangrijke wedstrij den. Alleen de eerste klasse A laat iets zien. K.V.V. moet een bezoek bren gen aan K.F.V. IV en-de Krommenieërs zul len het zeker op prijs stellen op de tweede plaats te mogen eindigen. Toch zullen ze het op de Koog niet gemakkelijk hebben en we voorspellen hen dan ook eenig verlies, daar de Koogers ook niet voor de poes zijn. O.S.V. III gaat naar W.F.C. V en zal het wel tot een zege kunnen brengen, zoodat de Oostzaners ook nog voor de tweede plaats bezetting in aanmerking kunnen komen. ALKMAAR-GO AHEAD. Wij moeten nogmaals even terugkomen op het kampioenschap van Alkmaar. Want het bestuur dier vereeniging is wel zeer ver rast geworden door een niet-alledaagsch cadeau, dat het bestuur door alle eerste elftalspelers werd aangeboden en dat ge maakt werd door twee dier spelers. Het is een werkstuk van suiker, voorstellende de helft van een speelveld, met de doelpalen, de netten en alle spelers van Go ahead er op! Om den rand ziet men de opdracht, dien de spelers meenden te moeten geven aan het bestuur. Het geheel is geplaatst in een luchtvrije vitrine, waardoor het jarenlang kan goed blijven. Op het oogenblik staat het geëtaleerd in het sigarenmagazijn Hartland en trekt daar aller aandacht. Inderdaad, een keurig werkstuk! NEDERLAND—BELGIE OUD INTERNATIONALS. Op het Sparta-terrein te Rotterdam vond gistermiddag een wedstrijd plaats tusschen de oud-internationals van Nederland en Bel gië. De Nederlandsche ploeg won met 31 na met rust reeds met 21 te hebben voor gestaan. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De resultaten der gister gespeelde league wedstrijden luidden: Eerste afdeeling: ArsenalWestbromwich Albion 40 Aston VillaWolverhampton W. 42 Blackburn RoversLiverpool 22 Bolton W.Preston Northen 11 ChelseaDerby County 11 EvertonBrentford 12 Grimsby TownStoke City 30 Manchester CityLeeds United 13 PortsmouthHuddersfield Town 00 SunderlandBirmingham 21 Tweede afdeeling: BlackpoolSouthampton 21 BurnleyManchester United 22 BuryBradford 10 Doncaster R.Sheffield U. 00 Newcastle U.Huil City 41 Nottingham F.Norwich City 22 Plymouth ArgyleSwanseatown 12 Port ValeFuUiam 10 Tottenham H.Charlton A. 11 Westham UnitedLeicester United 32 Turnen. 26STE BONDSFEEST K.N.G.V.— I.T.O.S.A. 1936. De inschrijvingen voor het 26ste bonds- feest K.N.G.V.—I.T.O.S.A. 1936, dat met de Pinksterdagen in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden, zijn dezer da gen gesloten. 8.000 turnsters en turners van 138 vereenigingen zullen deelnemen, een aantal, dat nog nimmer in de geschiedenis van het K.N.G.V. is bereikt. Onder deze in schrijvingen bevinden zich ook twaalf Fransche en Belgische vereenigingen met ongeveer 300 turnsters en turners. Motoren. DE MOTORRACES TE ALKMAAR. Maandagmiddag zal het weer zoo ver zijn, dat de omgeving van de Vierstaten in het middelpunt zal staan van de motor sport. Van alle kanten zullen de automo bilisten en motorrijders zich naar het Sportpark begeven, waar Aicmaria V. V. V. haar eerste motorraces van dit seizoen organiseert, wat tevens de opening van het grasbaanseizoen is. Hoe zal het worden? Vijftien jaar geleden, toen Alkmaar voor het eerst kennis maakte met de mo torsport, was het publiek al gauw tevre den, omdat het deze sport nog niet kende. Zoo is het nu niet meer. De menschen zijn meer-eischend geworden, willen den heelen middag in een soort van hoog spanning verkeeren. Gelukkig heeft èn Alcmaria V. V. V. èn de K. N. M. V. dat ingezien en het pro gramma in meer dan ooit zorgvuldig samengesteld zoodat we inderdaad voort durend spannende races zullen zien. Als andere jaren de seniores voor de 500 c.c. klasse startklaar stonden voor hun series, dan werd het stil rondom de baan. En als de startvlag viel, knetterden de motoren weer in dolle vaart, bestuurd door meesterhanden. Dat was sport, dat was top-snelheid, ge paard gaande met beheersching. Nu zal men hetzelfde zien. Maar de se niores zullen geen series rijden, maar manches. Dat beteekent: steeds 10 renners naast elkaar aan den start! Maar dat be teekent ook: strijd om elke plaats, want de punten in elke manche apart tellen mee in het eindklassement. En wie bijvoor beeld in de eerste manche als 5de aan komt, zal misschien tenslotte nog nummer één worden! Maar er is meer. De K. N. M. V. heeft de degradatie- en promotie streng doorge voerd en daardoor is het groepje seniores aan elkaar gewaagd geworden. Echter ook de juniores zullen nu veel meer strijd moeten geven. Want zou een Jan Rijk bij voorbeeld zich willen laten kloppen door een Q. v. d. Berg? Neen! Hij zal zoo spoe dig mogelijk weer willen promoveeren tot de hoogste klasse, en zich dus geheel geven. En de anderen zullen vechten om te toonen, dat ze zich thuis voelen in deze afdeeling en niet minder snel zijn dan de oude rotten! Let eens op: het tijdsverschil in beide klassen zal heel klein zijn! Men ziet, het programma is aanlokke lijk. En wij meenen, dat het beter is dan ooit. Overigens is alles bij het oude. Alleen mogen wy nog wel wijzen op de twee nieuwe zittribunes aan de Zandersloot, vanwaar men een fraai uitzicht heeft op den geheelen baan. Gistermiddag is de grasbaan gekeurd en door de T. C. in uitstekenden staat be vonden. Dus: Het spel kan beginnen. Biljarten. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIEBANDEN TE NEW-YORK. De eerste partijen. Europeanen ge handicapt. De wereldkampioenschappen in het drie- bandenspel zijn gister aangevangen, waarbij de Europeesche spelers bijzonder gehandi capt zijn door het feit, dat er op rood laken gespeeld wordt en met een gele bal. De Amerikanen zijn hier natuurlijk niet door gehandicapt, omdat zij reeds daarop hebben kunnen trainen. De Europeesche spelers hebben besloten wel in het tournooi uit te komen, doch onder protest. De eerste uitslagen luidden: Deardoff (V.S.) 50 67 7 0.746 Ankrom (V.S.) 39 67 4 0.582 Soussa (Egypte) 50 91 6 0.549 Lagache (Frankrijk). 47 91 6 0.516 Naar bekend neemt ook onze landgenoot Robijns aan dit tournooi deel. Wielrennen. RONDE VAN PURMEREND. Voor den internationalen wegwedstrijd „De Ronde van Purmerend" van de Am- sterdamsche Rennersclub „Le Champion" op 22 April a.s., bestaat veel belangstel ling. Deze wedstrijd, waarvoor toestem ming is verleend door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland N.W.U. en de plaat selijke autoriteiten, gaat over een afstand van pl.m. 120 K.M., waarvoor reeds de beste wegrenners, zoowel uit België als Nederland hebben ingeschreven o. w. Frans Dictus, Leo de Rijk, Cor. Leemans, Joossen, Alf van Osta, v. Puyvelde, Alois Meerschaert (allen Belgen); de Hollan ders Theo Middelkamp, Cor Heeren, J. Braspenning Jr., L. Reynen, A. Stuyts, R. v. d. Leur, J. Roele, P. v. Nek, B. Duyker, J. de Reus, J. v. d. Heyden, J. Bosland, N. Sliphorst, J. Hiddes. Over een afstand van pl.m. 60 K.M. zul len de beste Nederlandsche amateurs den strijd tegen elkaar aanbinden. Hiervoor zijn o.a. ingeschreven: Hellemons (Rotter dam); Saarloos (Rotterdam); Motké (Roermond); v. Zwelm (Nijmegen); De Boer (Harlingen); Optenberg (Den Haag); Piet Schipper, Zartepoorte, K. Veen, O. Moeke, Schulte, Anneese, Medik, Groene wegen (allen Amsterdam). 40 Nieuwelingen zullen eveneens pl.m. 60 K.M. rijden. De belangstelling voor de categorie der amateurs en nieuwelingen was zoo groot, dat de uitschrijvende vereeniging de in schrijving hiervoor reeds eenige dagen ge leden moest stop zetten. Door den burgemeester uit Purmerend, welke zich bereid heeft verklaard het startschot te lossen voor de profs en onaf- hankelijken, is een zilveren eeremedaille geschonken, welke als extra prijs aan den overwinnaar wordt toegekend. DRIELANDENWEDSTRIJD TE LONDEN. OomsLeene winnen het tandem nummer. 12.000 Toeschouwers woonden op de Herne Hillbaan te Londen gisteren den drielanden- wedstrijd voor amateurs tusschen Engeland, Duitschland en Nederland bij. De wereld kampioen Merkens won de sprint met van Vliet (Nederland) op de tweede en Horn (Engeland) op de derde plaats. De Duitscher won ook het nummer 550 yards met een tijd van 1 min. 3,6 sec. voor van Vliet en Horn. Een tandemrace over 2000 meter was voor onze landgenooten Ooms en Leene met een tijd van 3 min. 54,6 sec. met de Engelschen Chamers en Sibbit op de tweede plaats en de Duitschers Horn en Lorenz op de derde plaats. Hockey. INTERNATIONAAL DAMESTOURNOOI TE BERLIJN. Nederland wint met 60 van Hongarije. Te Dahlem bij Berlijn is gister een inter nationaal dames-hockeytournooi aangevan gen, waaraan zes landen deelnemen, waar onder een Nederlandsch dames-elftal. Onge veer 1000 toeschouwers woonden de eerste wedstrijden bij. Het Nederlandsch dames-hockeyelftal wist met niet minder dan 60 van Hongarije te winnen, terwijl de rust reeds met een 3—0 voorsprong voor onze dames was ingegaan. De Nederlandsche verdediging, waarin mej. Rollin Couquerque uitblonk, was veel te sterk voor de Hongaarsche aanvalslinie, ter wijl de Nederlandsche voorhoede een zeer productieve bui had. Op Eersten Paaschdag komt Nederland nu uit tegen Oostenrijk. Gister won Duitschland met niet minder dan 112 (41) van Spanje, terwijl Dene marken met 40 (20) van Oostenrijk wist te winnen, dank zij een uitstekend vooral technisch goed geschoold spel. De Eersten Paaschdag spelen voor het tournooi Dene marken en Duitschland tegen elkaar, terwijl er voorts een vriendschappelijke ontmoeting tusschen Spanje en Hongarije op het pro gramma staat. DE VEROVERAAR DER PAMPA'S. In het Roxy-théater. Na een voorprogramma, waarin een journaal met nieuws uit alle landen der aarde ,een grappige teekenfilm en een komedie in twee acten „Lijm en Liefde", draait deze week „De veroveraar der Pampa's," een cowboy-film van een ander genre dan we die wel eerder zagen. Maar zij is ons er daarom niet minder om ge weest, integendeel. In plaats van de hon- derd-en-nog-wat schoten, die we in een echte comboy-film als regel hooren knal len, worden we nu in een cabaret binnen geloodssd, waar we goeden zang beluiste ren en interessante dansen zien. Caesar, de hoofdpersoon, de veroveraar der Pampa's, is een cowboy met licht ont vlambaar hart, en die bovendien zeer veel houdt van zijn moeder. Op een goeden dag daalt er een vliegtuig in de vlakte wegens een motordefect en de inzittenden worden door cowboy's te paard naar de naastbijgelegen hoeve vervoerd. Caesar heeft het genoegen een der dames-passa giers bij zich op zijn paard te krijgen. Hij verneemt dat zy een Fransche zangeres is, die in Buenos-Aires zal optreden en al aanstonds raakt hij zóó verliefd op haar, dat hij een ander meisje, Rose, weer over laat aan Tito, een collega, die hem daar voor erg dankbaar is. Den dag na deze kennismaking heeft de groote race der cowboy's plaats, welke gewonnen wordt door Caesar, zooals hij reeds had voor speld, omdat hy zoozeer vertrouwde op zyn edel volbloed-paard Chico-Linda. De goede kwaliteiten van dit dier trokken ook de aandacht van den impressario van de zangeres Yvonne, mr. Scott, die een te- leurgestelden tegenstander van den „ver overaar", Bazan, weet over te halen het paard voor hem te stelen en naar Buenos- Aires te brengen, waar het dan zal deel nemen aan aldaar te houden races, waar mee mr. Scott veel hoopt te verdienen. De diefstal blijft natuurlijk niet lang verborgen en ook wordt alras bekend waarheen het paard vervoerd is. En nu gaat de rest van de film over Caesar's wedervaren bij zyn pogen om zijn eigen dom terug te stelen. Want op een recht matige wijze kan hij het niet weer in zijn bezit krijgen, omdat de rechter geen bewijs kan vinden in het enkele feit, dat de meester en het paard elkaar toonen te kennen. We zien Caesar dwalen in de groote Zuid-Amerikaansche stad, waar hij terecht komt in het eerste-klas cabaret, waarin Yvonne optreedt; we zien hoe Scott hem paait met de belofte Chico- Linda na de race terug te zullen geven en hem alvast een behoorlijke som gelds geeft, waarvan Caesar goeden sier maakt, maar onderwijl oogen en ooren toch goed open houdt. Hij verneemt dan, dat Scott het paard onmiddellijk na de race naar Frankrijk zal willen vervoeren, maar dan is voor Caesar ook de tijd aangebroken om handelend dop te treden en met suc ces. We zullen niet vertellen hoe hij Chico- Linda weer in zijn bezit krijgt en ook niet wat Yvonne doet, het zij genoeg te zeg gen, dat het geheel op een groote teleur stelling voor mr. Scott uitloopt en dat Caesar's houding tegenover Tito wel door dezen beloond wordt. Een film, die zeker niet zal nalaten voor al de Paaschdagen veel publiek te trekken. MODERN TIMES. City-theater, Wie zal zeggen, wat Chaplin nu eigenlijk precies bedoeld heeft met zijn laatste film' product? Is „Modern Times" een zonder eenige bijbedoeling aan elkaar geregen reeks komische beelden, waarin Charlie zyn vernuftige handgreepjes en zijn niet minder ongelooflijk handige beentoeren in een ra zend snel tempo aan ons oog voorbij laat trekken? Is deze film een opnieuw zoeken naar uiterste grappigheden of een klucht in schijn en in wezen een tragiek? Ja, wat zou deze rolprent al niet kunnen beteekenen. Het is trouwens nog een open vraag of er iets mee bedoeld wordt. Maar hoe 't ook zij, een ieder, die haar aanschouwd heeft, zal na afloop met zyn buurman van meening verschillen, althans in de uitlegging ervan. Want zonder uitzondering moet het spel van Chaplin en zijn partner Paulette God- dard als een der grootste genie-stukken be oordeeld worden. Nogmaals, de critiek op Charlie's laatste vondst is nimmer zoo individueel geweest als in „Modern Times". Wanneer wij hier dus een oordeel neer schrijven, dan zal dat er een zyn uit duizen den. Wij kunnen deze film niet anders zien dan één groote aanklacht tegen de mechani satie van dezen tijd met een onvoorwaarde lijk humoristischen inslag, omdat men nu eenmaal tegen mechanisatie beter met een opgewekt gemoed kan strijden dan met eeri pessimistisch geluid in zyn critiek. Na jaren van rust en kalmte aan het Chaplin-frönt, eindelijk dit gave werk, dat in alle hoeken der aarde weerklank moet vinden. Iets te vertellen van den inhoud? Als er geen inhoud is! Ja toch, de inhoud van elke Chaplin-film is geprolongeerd. Het slemielige kereltje, dat 't toch zoo goed meent met de wereld en haar bewoners. Het armoedige ventje, dat altijd alles met goeden moed probeert, doch die door het noodlot achtervolgd wordt, telkens en telkens weer. leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt ae aangedane en ontstoken plekken. Geer dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen biji AKXW Zoo staat hy dezen keer aan den loopenden band in een enorme fabriek, een fabriek, welke tot in de laatste technische perfectie geïnstalleerd is en waar de directeur zelfs beschikt over een volledig en goedwerkend televisie-apparaat. Door het monotone en zenuwsloopende werk aan den band, waar Chaplin slechts twee moeren heeft aan te draaien, wordt hij, na veel omzwervingen door de fabriek, malende en in het ziekenhuis vindt hy de zalige rust Doch zoodra hij genezen is, wordt hij weer zonder meer op de erbarmelijke we reld losgelaten en zie, nauwelijks is hij op op straat of het noodlot grijpt hem weer aan. Als een misdadig politiek leider wordt hij in het gevang gestopt en als door een tooverstaf raakt hij eruit om voor de zoo- veelste maal het met deze wereld te wagen, de wereld, die hy niet begrijpt en die hem niet wil begrijpen. Ten langen leste komt hij in aanraking met een der armste meisjes der groote wereld stad en voortaan vindt hij in haar degene, die met hem het vele leed en het weinige lief wil deelen. Zoo komen ze tesamen na het angstwekkende avontuur in het waren huis, waar Charley alsmaar rolschaatst en waar Paulette de droom van haar droomen verwezenlijkt ziet, n.L te slapen in een bed met donzen dekens in de gevangenis. Het lukt hen echter beiden te vluchten en aan 't eind van de film werken ze wederom samen, thans echter in een middelmatige dancing, waar zy danst en hij „zingt". Ja, in derdaad, hier heeft Chaplin zijn groote lief de voor de zwijgende film laten varen en is hij de zanger, wel meer de crooner, doch althans de filmacteur, die geluid voort brengt. Aan deze laatste scène gaat eerst nog voor af het huiselijk tafreeltje in een krot van een woning, een alleszins armzalig schuil plaatsje, dat nochtans ruimte biedt voor on eindig veel geluk. Doch na al deze verdrietige tegenvallers werd Paulette toch mistroostig en zy klaagt over de wreede menschheid. Dan is 't Char lie, die moedig het nogeens weer met 't aard- sche bestaan wil probeeren en zie, op den traditioneelen weg wandelen die twee hand in hand tot zij beiden een stip geworden zyn. Dit is in kort bestek het relaas van de snelopeenvolgende filmtafreelen, een over zicht, dat onvolledig is en nooit volledig zou kunnen zijn, omdat men „Modern Times" minstens vijfmaal gezien moet hebben voor aleer men een chronologisch geheel zou kun nen construeeren. Dat mag nooit de bedoeling zyn van een filmrecensie en wy volstaan dus met de eerlijke en openhartige erkenning, dat hier een film vertoond is geworden, welke niet zoozeer een langdurigen indruk zal achter laten, doch den beschouwer gedurende eeni ge uren meesleept in een teuglooze vaart van komische flitsen, zooals alleen maar Chaplin ons die geven kan. En daarvoor zyn wij hem en met hem Paulette Goddard dankbaar. MICHAEL STROGOFF, DE KOERIER VAN DEN CZAAR. Victoria Theater. De buitengewoon boeiende en spannende geschiedenis van Michaël Strogoff, een der meest bekende verhalen, die Jules Verne heeft geschreven, is opnieuw verfilmd en het is een film geworden, die men met de zelfde groote belangstelling zal zien als de avontuurlijke tocht van den Czarenkoerier van Petersberg naar Irkoetsk altijd gele zen is. Men weet, dat ten tijde van Czaar Alexan- der het Russische gezag in Siberië ernstig werd bedreigd door 'n Tartaren-opstand, met aan 't hoofd een wreeden Emir en als helper 'n verbitterden, gedegradeerden Rus- sischen officier. Er is slechts één middel om den gouverneur in Irkoetsk belangrijke legermededeelingen te doen toekomen en dat is het zenden van een koerier. Michaël Strogoff wordt daarvoor uitgekozen en dan begint de gevaarvolle tocht naar het hart van Siberië over Nisjni Novgorod en Tomsk. Op welke wijze Michaël, de on der een vreemden naam reist, alle bedrei gingen, listen en de meest gevaarlijke si tuaties weet te ontkomen, moet men gaan zien. Alleen een held als Michaël kan zoo iets volbrengen. Daartusschen ziet men de romantische geschiedenis van Michaël en Nadja, het Russische meisje, dat door Michaël over de grens wordt geholpen en hem later, als de Koerier door den wreeden Emir blind is gemaakt, op zijn moeilijken tocht leidt, een opoffering die tot zoo n schitterend einde voert na feilen strijd met den verrader Ogareff.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9