^Binnenland Voortgezet Paaschcongres der S. D. A. P„ Uitvoerige discussies over het beleid van partijbestuur en pers. Twee redevoeringen van Ir. Albarda. Rede van Ir. Alberda. Resultaten van couranten reclame 11 jaar lang onderzocht. Markt tusschen 3 uur 3 en 4 uur n.m., waar tevens gelegenheid zal zijn de fraaie kerk te bezichtigen. In hotel De Zalm, eveneens aan de Groote Markt gelegen, zal een thé worden aangeboden, waarbij de fraaie Molen-tegels zullen worden uitge reikt. De inschrijving sluit op 3 Mei of zooveel eerder als het maximum van 100 wagens is bereikt by het Secretariaat der K. N. A. C., Lange Vijverberg 10 te 's-Graven- hage. POGING TOT ONTVOERING? Mysterieus voorval. Vrijdagavond heert op den weg tusschen Vlijmen en 's Hertogenbosch een mysterieus voorval plaats gehad, waarbij vermoedelijk een poging tot ontvoering in het spel is geweest. Omstreeks 10 uur reed de ongeveer 30- jarige Kraus uit Vlijmen per fiets in cie richting Vlijmen, toen hem een auto achterop reed. De wagen passeerde hem, stopte toen plotseling, keerde en reed den fietser tegemoet. Hierbij werd K. pardoes aangereden en tegen den grond geslingerd. Gewond bleef hij liggen. Drie of vier man stapten uit de auto en bonden K., nadat zij heb een prop in den mond hadden ge duwd. Hierna trachtten zij hem in den wagen te sleuren, waarin zij echter niet slaagden. Vermoedelijk zijn zij in hun werk gestoord door naderende personen, want plotseling lieten zij K. liggen en reden met de auto verder. K. werd door voorbijgangers opge merkt, die een dokter en de politie te Vlijmen waarschuwden. Hij werd naar het groot ziekenhuis te den Bosch vervoerd. In verband met dit geheimzinnige voor val vernemen wij nader: Omstreeks kwart over tien werd Kraus door voorbijgangers op den weg gevonden. Men waarschuwde de politie. Toen deze ter plaatse verscheen, was het bewustzijn bij K. teruggekeerd. Hij deed een verward verhaal en was van meening, dat er een poging tot ontvoering was gedaan om po litieke redenen, daar Kraus uit Duitsch- land is uitgeweken. De recherche, die een onderzoek heeft ingesteld, heeft echter reden om aan te nemen, dat het hier geen poging tot ont voering betreft. De stok, waarmede men Kraus mishandeld heeft, was namelijk uit struikhout gesneden en lag nog op den weg, toen K. daar werd aangetroffen. Dit feit doet een andere veronderstelling rijzen. K. heeft namelijk omgang met een meisje uit Vlijmen en daar de dorpelingen dit soms een vreemdeling niet toestaan, is het mogelijk, dat hier minnenijd in het spel is. De recherche, in samenwerking met de rijksveldwacht uit Vlijmen, stelt een onderzoek in. Intusschen is nog geen spoor van de auto gevonden. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. De brievenbesteller v. V. te Baarn werd er Zaterdag j.1. door den adjunct-commies der posterijen, den heer N., op betrapt, dat hij zich een bedrag van 40 toeeigende. Er volgde aangifte bij de politie, die termen aanwezig achtte v. V. in arrest te houden. Het vermoeden bestaat, dat v. V. zich wel meer aan verduistering in dienstbetrekking heeft schuldig gemaakt. Men had v. V. reeds eenigen tijd gewantrouwd. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat bedragen ver mist werden. DE TOESTAND VAN DR. F. M. WIBAUT. Naar wij vernemen is dr. F. M. Wibaut, wiens gezondheidstoestand de laatste maan den te wenschen overlaat, sedert ongeveer tien dagen bedlegerig. De omstandigheden in aanmerking genomen is er, naar men ons gisteravond bij onze informatie mede deelde, geen reden tot onmiddellijke onge rustheid. KIND VERDRONKEN. In het Wester-Marktkanaal te Amster dam is tegenover de marktcentrale Zondag middag een zesjarig knaapje, dat met zijn vierjarig broertje op een schuit aan het spe len was, te water geraakt en verdronken. De politie heeft het kind, welks ouders pas een week in Amsterdam wonen, met een dreg opgehaald. Geruimen tijd is nog ge tracht de levensgeesten weder op te wek ken, evenwel zonder resutlaat. De genees kundige dienst heeft het lijkje naar het Wil- helmina-gasthuis vervoerd. GEVAARLIJK SNOEPGOED. Meisje gestikt te Hilversum. Het achtjarig dochtertje van de familie V. te Hilversum werd na het gebruik van snoepgoed, waaronder een hoeveelheid droppoeder, plotseling onwel. Het kind klaagde over inwendige pijnen, waarbij zich hevige brakingen voordeden. Toen het meisje niet beter werd, verwittigde men den huisdokter, doch voordat deze gearri veerd was, was het kind reeds overleden. Tengevolge van het overmatig gebruik van droppoeder was een zeer sterke slijmaf- scheiding opgetreden, waardoor het kind is gestikt. Droppoeder en braaksel zijn door de po litie voor onderzoek in beslag genomen. De broertjes en zusjes van het meisje, die het droppoeder eveneens, doch in min dere mate tot zich genomen hadden, onder vonden daar geen nadeel van. KRUIDENIERSWINKEL UITGEBRAND. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kruidenierswinkel van den heer P. Hendriks, gelegen aan het Hofke te Tongelre. De vrouw van den eigenaar, die alleen thuis was, lag ziek .e bed en bemerkte tot haar schrik, dat op de benedenverdieping brand was ontstaan. Zij waarschuwde de buren, die de brandweer alarmeerde, doch toen deze arriveerde, stond het huis reeds in lichter laaie. Het brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagmiddag. Het 42ste congres der sociaal-demo cratische arbeiderspartij, dat op de Paaschdagen in „De Doelen" aan den Coolsingel te Rotterdam is gehouden, is Zaterdagmiddag met een rede van den voorzitter der s. d. a. p., de heer K. Vorrink, geopend (waarvan wij reeds in ons vorig nummer meldden). Toespraak van den heer de Bouchery. Namens de Belgische Werkliedenpartij heeft de heer de Bouchery het congres toe gesproken, gewagende van de samenwer king tusschen de Belgische en Nederland- sche arbeiderspartijen, welke versterkt wordt door de tegenwoordige internationale omstandigheden. Hij memoreerde de vor ming van de nieuwe Belgische regeering, waaraan de Werkliedenparty heeft meege werkt en die een radicaal breken beteekent met de vroeger gevoerde, noodlottige deflatie-politiek. Sedert is reeds beterschap in België te bespeuren. De bankiers zijn uit de regeering weggejaagd. De groote banken zijn onder de contróle der regeering gesteld. (Applaus). Aan de orde waren vervolgens de behan deling van de jaarverslagen en de bespre king van het in het afgeloopen jaar ge voerde beleid De heer Franke (Amsterdam) huldigde partijbestuur en party bureau voor het vele werk, in het afgeloopen jaar verricht, maar vroeg: Zijn wij wel voldoende onszelf? Daarbjj dacht spr. o.m. aan de wijze, waar op de partypers de nationale gedachte uit. Het is ons er niet om te doen, tegenstel lingen te verscherpen, maar wij mogen ook geen tegenstellingen verdoezelen. Onze tegenstanders en wy verschillen inzake de nationale gedachte. De heer Jan Rot (Amsterdam) maakte verschillende opmerkingen over de redactie van de Arbeiderspers, o.m. afkeurende, dat „Het Volk" inzake de reisbelasting is om gezwaaid van voor naar tegen en door groote koppen te veel tam-tam maakt voor de n. s. b. De heer Swiertsma (Hoorn) zeide, dat wat het royement-Duys betreft, de afdeeling Hoorn het betreurt, dat het beleid van par tijbestuur en kamerfractie aan de party in Noordholland groote schade kan toebrengen. (Tegenspraak). Misschien valt het nog mee, maar spr. heeft er een zwaar hoofd in. Mevrouw Wijnands (Maastricht) keurde af, dat de Arbeiderspers steeds opnieuw de diensten der s. d. a. p. aan de roomsch- katholieke staaatsparty aanbiedt. Zoo lang de r.-k. staatsparty onder den clerus staat, zal zij toch niet met ons gaan regeeren. Het is beter, te ageeren voor het Plan van den Arbeid, dat de katholieke arbeiders kan be wegen, tot ons te komen. De heer Waslander (Utrecht) zeide o.m., het eens te zijn met de nationale gedachte. Ook het partijbestuur beseffe dit. Een werkelijk nationale gedachte behoeft niet zoo uitdrukkelijk te worden geleden. Als men zich over koningschap en gods dienst wel eens onwelvoegelijk heeft uitge laten, is dit door individuen geschied, maar de hoofdredactie van „Het Volk" heeft her haaldelijk behoorlijk ons standpunt uiteen gezet. De heer Lopes Dias (Hilversum) prees de buitengewone lankmoedigheid van het partijbestuur, jegens den heer Duys aan den dag gelegd. Ten aanzien van samenwerking met de katholieken bedenke men, dat als er het volgende jaar een plan-regeering komt, de s. d. a. p. daaraan leiding zal moeten geven en dat het belangrijkste vraagstuk van het volgende jaar zal zijn, dat van deelneming der s. d. a. p. aan de regeering. Om half zes Zaterdagmiddag is het con gres tot acht uur geschorst. De Zaterdagavondzitting. In de avondzitting hebben vele afgevaar digden voorstellen verdedigd, door hun af- deelingen ingediend. De heer de Vries (Harenkarspel) bepleitte invoering van een behoorlijk, algemeen premievrij staatspensioen, mede ter ver ruiming van de werkgelegenheid. De heer 't Hart (Koedyk) sloot zich hier bij aan. Partij genooten uit hoogere regionen hebben hem gezegd, dat er geen geld voor is, maar sociaal-democraten moeten zeggen, dat het anders a n. Alkmaar vindt het niet kloppen, dat men leden van de partij toestaat zitting te nemen in comité's voor de film van de K XVIII en anderzijds het feit belachelijk maakt, dat de directeur van Polygoon een lintje voor deze film heeft gekregen. De heer Kohnert geeft ten aanzien van het geval-Duijs in overweging voor de toekomst elk Kamerlid een formulier te laten teekenen, waarin hij belooft te zullen aftreden indien de hoogste Partij instanties het noodzakelijk achten. Kamstra (Bergen): De pers is op congres sen altijd de zondebok; spreker wijst echter op de moeilijke positie, die „De Arbeiders pers" heeft. Ging „De Arbeiderspers" zich in principieel—socialistische isolement opslui ten, dan zou er geen sprake zijn van 200.000 abonné's. Moet men op alle slakken zout leggen? Het is hier als in den Transvaal- schen oorlog: men spreekt van kopjes voor en kopjes na... (vreugde). Spreker zou lie ver woorden van waardeering voor het werk van „De Arbeiderspers" hebben gehoord. De heer Scherpenzeel (Den Dolder) merkte op, dat de voorzitter had behooren te verklaren, dat de boycot van Duitschland overleden is. De voorzitter, de heer Vorrink: Ik ben geen lijkbezorger. De heer Scherpenzeel: Neen, maar als voorzitter heeft U te zorgen, dat geen ca- daver blijft rieken in onze beweging. (Vroo- lijkheid). Spr. begrijpt niet, waarom sociaal-demo craten bezwaar kunnen hebben tegen de Nederlandsche vlag. Een derde is reeds rood. Wij willen nu als echtgenoot de r.-k. staatsparty, maar behalve quadragesimo anno en rerum novaium zijn er encyclieken, die een heel anderen geest ademen, en als wij met de r.-k. staatspartij trouwen, zul len wij spoedig weduwe zijn. Of die we duwe eerzaam zal zijn, is de vraag. (Hilari teit). De heer Bakker (Oudkarspel) zeide o.m., dat de partij niet mee moet gaan doen aan de bewapening. De partijsecretaris, de heer C. Wouden berg, antwoordde daarna verschillende op merkingen over de interne organisatie en werkzaamheid der partij. Alkmaar heeft gezegd, dat maat regelen genomen moeten worden in verband met het feit, dat de heer Duys lid der Kamer blijft, maar de regeering kan zich alleen aan de wet houden en wie zich stelt op een standpunt als van den heer Duys, kan altijd wel iets vin den, dat voor een rechtvaardiging moet doorgaan. Ir. Albarda betoogde daarna dat de ka merfractie zich ook nog by de behande ling van het defensiefonds gesteld heeft op het program van de nationale ontwape ning, al waren er onder haar, wien dit niet gemakkelijk is gevallen. Tegen middernacht wordt dan het con gres verdaagd tot Zondagochtend negen uur. uur. De zitting van Zondagmorgen. Zondagmorgen is het congres voortgezet. De politiekhoofdredacteur van „Het Volk", de heer J. F. Ankersmit, heeft de, op de redactie van de Arbeiderspers geoefende, kritiek beantwoord. De heer Hermans sprak namens de Eerste Kamer-fractie. Men verwijt haar, te veel te spreken, maar als men de s.d.a.p. aanvalt, moet de fractie haar verdedigen. De heer Vorrink aan het woord. De voorzitter, de heer Vorrink, Zeide, dat het partijbestuur inzake de actie voor sterkere bewapening in het Zuiden in ver binding is getreden met een groep personen daar en met de Kamer leden, die het Zuiden vertegenwoordigen, en dat men de actie Ver der nauwlettend vólgt. De boycot van Duitsch land wordt niet offi cieel afgeschaft, omdat er een zedelyke veroor deeling van Duitsch land in zit en omdat in Koos Vorrink andere landen de belangstelling voor de boycot nu juist levendig is. De.partij geeft geen voorschriften aangaande vraag, of men bij bepaalde gelegenheden de nationale vlag zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaardag van prinses Juliana, is geen slechter sociaal-democraat, dan wie dit niet wil doen. Verkiezingen. Hierna werden de gebruikelijke verkiezin gen gehouden. Eenige partybestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herko zen. Het congres verleende dispensatie van de leeftijdsgrensbepaling aan den heer Vliegen om lid van het partijbestuur te blijven. De heeren Ankersmit en van der Veen werden herbenoemd als hoofdredacteur, re spectievelijk van „Het Volk" en „Voor waarts". Zitting van Maandagmorgen. Gisterochtend is het congres der S.D.A.P. in de Doelen te Rotterdam voortgezet. Wie beslist over deelneming aan regeering? Ir. Albarda heeft een voorstel van jJSjjJ*. het partijbestuur verdedigd om de beslissing over de vraag, of de par ty zal deelnemen aan een regee ring, van een buitengewoon partijcongres te verleggen naar den partijraad. Men heeft ge zegd, dat het het vorige jaar met het inflatiegevaar Ir. Albarda. nog al losgeloopen is, maar zou het ook los- geloopen zijn, als de kabinetscrisis langer had geduurd dan van 23 Juli tot 1 Augustus? Overigens heeft niet Colijn den gulden, maar heeft de gulden het kabinet-Colijn ge red. Ook na Kamerverkiezingen is spoed ver bonden aan het nemen van een beslissing in concreto over deelneming aan een regee ring. In België was het partijbestuur ge noopt vooruit te loopen op de congresbeslis sing, en waren sociaal-democraten gedwon gen, als minister zitting te nemen, voordat het congresbestuur bijeenkwam, dat achter af bekrachtigde. Dit is een ongewenschte toestand. Wij moeten, besloot ir. Albarda, nu toonen, dat de democratie niet bang is, maar snel weet te beslissen. Ir. Albarda verklaarde, dat het partij bestuur de bepalingen omtrent de samen stelling van den partijraad aan een onder zoek zal onderwerpen en voor het volgende congres voorstellen in dit verband zal indie nen. Maar het congres neme nu het partij- bestuursvoorstel aan. Er komt dan op het volgende congres een definitieve regeling, aldus ir. Albarda. Bij handopsteken verwierp het congres het voorstel van orde, waarna het partij be stuursvoorstel werd aangenomen. De amen dementen waren hiermede vervallen. Rede mr. dr. van den Bergh. Spreker behandelde allereerst de waar de en beteekenis der democratie. De par tij heeft de democratie steeds als een harer hoofdbeginselen beschouwd, van dit feit getuigt reeds haar naam. Niettemin is de volle inhoud der democratie niet steeds door alle partij genooten beseft. De vernietiging der democratie in een aantal landen en vooral bij onze oostelijke buren heeft althans dit goede met zich gebracht, dat de inhoud van het begrip democratie voor ons grooter en rijker is geworden. Vroeger hebben sommigen onzer de democratie alleen als middel ge waardeerd, als beste of als eenig middel tot bereiking van het socialisme. Thans zijn allen onzer er diep van doordrongen, dat de democratie meer is dan middel, dat zij tevens doel en beginsel is. Wanneer spreker persoonlijk socialisme en demo cratie in een middel-doel-verhouding zou moeten zien, dan zou hij zeggen: demo cratie is doel, socialisme is middel. Want voor spreker is het socialisme de eenige maatschappijvorm, waarin de democratie tot volle ontplooiing komen kan, slechts in het socialisme is geestelijke vrijheid voor een ieder mogelijk, slechts daar zal ieders persoonlijkheid tot volle ontwikke ling kunnen komen. De dictatuur, de dwingelandij wordt door ons om evenveel redenen verwor pen, als waarom wij de democratie aan vaarden. De dictatuur demoraliseert. De wereldgeschiedenis heeft vele dictaturen gekend (die alle ten gronde zijn gegaan), maar geen zoo afschuwelijk en technisch zco volmaakt, als de tegenwoordige fas cistische, waarbij Duitschland de kroon spant. De rijksdagbrand, de 30e Juni 1934, de jodenvervolgingen zullen een eeuwige schandvlek op de geschiedenis der menschheid blijven. Nog nimmer zijn leugen en bedrog zoozeer tot systeem ge worden, nog nooit zijn menschelijke voor- oordeelen en dwalingen in zoo vollen omvang als grondbeginselen aanvaard. Dientengevolge zijn kerk en godsdienst, waarmede een aantal onzer op niet al te besten voet hebben gestaan, in den strijd tegen het nationaal-socialisme onze bond- genooten geworden, ter verdediging van recht, menschelijke waardigheid en van al, dat het l^ven hoogeren zin en beteeke nis geeft. Slechts in een land als Duitschland, dat door de nukken der geschiedenis staatkundig steeds tot de onvolwaardigen heeft behoord en dat geleden heeft tot ver over de grenzen van menschelijk uit houdingsvermogen heen, is zulk een pa- roxysme van verdwazing mogelyk. Zoo lang Nederland Nederland blijft, zal de N.S.B. een klein en een vreemd element blijven in het Nederlandsche volk, een element, dat zichzelf buiten de eigenlijke volksgemeenschap stelt. De S.D.A.P. wijst dus iedere dictatuur af, ook die ter bereiking van het socia lisme en niet alleen, omdat ze die, al thans in West-Europa, als een volstrekt ondeugdelijk middel beschouwt, maar ook uit beginsel. Ons hoogste doel in, met en door het socialisme is de geestelijke vrij heid. Aan een ieder moeten gelijke maat schappelijke mogelijkheden tot ontplooi ing der persoonlijkheid zijn verzekerd. De dictatuur vóór het socialisme begint met dit meest essentieele element op te offeren. De overgroote meerderheid onzer tegenstanders is even heilig overtuigd van de juistheid van hun beginselen, als wij van de onze. Het is juist het prachtige van de demo cratie, dat zij alle eerlijke beginselen ge lijkwaardig acht. De geestelijke strijd moet tusschen de beginselen beslissen. Verkiezingen partijbestuur. De secretaris, de heer Woudenberg, deelde mee, dat als partijbestuurders her kozen zijn de heeren Albarda, Drees, Van der Kieft, Stokvis, in 't Veld en Vliegen en mevrouw de VriesBruins en dat nieuw gekozen is de heer van der Goes van Naters. Er werd vervolgens gepauzeerd. Zondagmiddag. De voorzitter, de heer Vorrink, heeft de zitting van Zondagmiddag geopend met het spreken van een woord van afscheid tot den afgetreden partijbestuurder mr. van Eek, die de leeftijdsgrens heeft over schreden en wiens persoon en werk hij huldigde, waarvoor mr. van Eek dankte, verklarende, dat hij voor de partij zou blijven werken. Voorstellen partijbestuur. Er ontwikkelde zich daarna een uitvoe rige discussie over deze voorstellen, waarbij van vele kanten verzet ertegen tot uiting kwam. Des avonds werd voor de congressisten een tooneelvoorstelling gegeven. De zitting van Maandagmiddag. In de middagzitting van gister heeft ir. Albarda een inleiding over den interna tionalen politieken toestand gehouden. Ir. Albarda herinnerde aan het indruk wekkende betoog, waarmee de Negus van Abessinië zich tot den Volkenbond heeft gewend, verklarende, dat morgen een an der land kan overkomen, wat heden met het zijne geschiedt, nu de collectieve vei ligheid niet verzekerd blijkt. Zoo is ook ons land blootgesteld aan het oorlogsgevaar. Het Volkenbondsverdrag heeft nog niet geleid tot een waarborg van de internatio nale rechtsorde. Het tractaat, neen, het dic taat van Versailles heeft verbittering eenerzijds en vrees voor wraak anderzijds geschapen. De republiek van Weimar heeft goeden wil getoond om de problemen op te lossen, maar Frankrijks houding heeft on danks Briand en de Fransche socialisten niet verhinderd, dat in Duitschland de de- De President van Sears, Roebuck Cy., deelt mede, dat door de maat schappij in 1936 een bedrag van 9 y3 millioen dollar zal worden besteed voor een reclamecampagne in couran ten. Er zal worden geadverteerd in 851 Amerikaansche bladen. Dit plan is gebaseerd op de proeven, die deze maatschappij reeds sedert elf jaar heeft genomen met alle mogelijke reclamemiddelen. Mr. Cunningham, de reclamechef van het bedrijf verklaarde: „De resultaten hebben bewezen, dat de courant verreweg het meest effec tieve middel Is om de omzetten van den detailhandel te vergrooten". mocratie ten val werd gebracht. Hitler's „mein Kampf" getuigt ervan, dat het natio naal-socialisme Duitschland den aanvals oorlog wil doen aanvaarden. De auteur van dit boek is dictator van Duitschland ge worden. De uitvoering van zijn gruwelijk program is in vollen gang. Dadelijk na zijn optreden is de herbewapening aangevangen Het Rijnland is wederrechtelijk bezet. Krachtig en snel handelen is noodig om oorlog te voorkomen. Spr. besprak vervolgens den groei der S. D. A. P. in ons land, blijkende uit de Staten- en raadsverkieingen. De verkie zingsuitslagen hebben het bewijs geleverd, dat de N. S. B. ons niet heeft kunnen ver zwakken. Toch is Mussert's doel de vernie tiging van herstel: Mussert's voornaamste doel de vernietiging van arbeidersbeweging en S.D.A.P. In zooverre kan men zeggen, dat zyn doel is mislukt. Het extremisme van links en van rechts krygt ondanks de werkloosheid geen vat op de arbeiders, die zeggen: „ga achter ons staan" en die de beste verdedigers zijn van de menschelijke vrijheid. Daarvoor vraagt spr. aller aandacht. De sociaal-democratie houdt tegenover het fascisme blijkens de verkiezingen onwrik baar stand in Zwitserland, Zweden, Enge land en Spanje, waar zij groeit in macht. Zoo kentert het betij. Het volgende jaar is het onze beurt. Het volgende jaarof eerder. De krach ten van het kabinet Colijn nemen af. De werkloosheid blijft. Maar het Plan van den Arbeid heeft reeds een ommekeer gebracht in den geestestoestand van honderdduizen den. Spr. besloot met een peroratie, waarin hij allen opwekte, tot de sociaaldemocratie te komen. Het congres applaudisseerde na ir. A1-' barda's rede langdurig, verhief zich van zijn zetels en zong de internationale, ge volgd door een driewerf: „vrijheid!" De voorzitter, de heer Vorrink, heeft met een woord van opwekking tot deelneming aan den strijd der sociaaldemocratie het congres gesloten. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. De 73-jarige J. Govers en de 40-jarige P. Das waren Zaterdagavond omstreeks negen uur op den Luikerweg onder Val- kenswaard, aan het wandelen toen zij, ter hoogte van de brng, plotseling werden aangeraden door de auto van den bier brouwer H. B. uit Valkenswaard, die ver blind werd door de lichten van een tegen ligger. De oude Govers werd op slag ge dood. Zijn metgezel liep ernstige verwon dingen op en moest naar het ziekenhuis te Valkenswaard worden vervoerd. De ma rechaussee heeft procesverbaal opgemaakt en de auto in beslag genomen. INBRAKEN TE TOOG AAN DE ZAAN EN ZAANDAM. Te Koog aan de Zaan is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in de koekfabriek van de firma van Delft. De dieven, die aan de achterzijde van het ge bouw binnen gekomen zijn, zijn er in ge slaagd de brandkast open te scheuren, waarbij hun een bedrag van 179 als buit in handen viel. De daders zijn onbekend. Dit is in de afgeloopen week reeds de derde inbraak. Te Zaandam heeft de politie gisteravond twee inbrekers op heeterdaad betrapt, toen zij poogden hun slag te slaan in de verf- winkel van de firma W. Kieft, aan de Zuiderkerkstraat. De verdachten zijn twee 18-jar. jongens uit Zaandam. Zij zijn door de politie achter slot en grendel gezet. HET LOT VAN DEN KETTINGHOND. Op de onlangs te Amsterdam in het Na tuurhistorisch museum „de Pinksterblom" gehouden tentoonstelling „Dierenbescher ming in Nederland" was een drietal hokken geëxposeerd, welke kettinghonden tot ver blijf gediend hadden. Deze gaven een in druk van het verschrikkelijke lot, dat de waakhond, die dikwijls gedurende zijn gan- sche leven aan een korten ketting ligt vast geklonken, beschoren kan zijn. Een kist, waarvan één der wanden was verwijderd, diende gedurende 10 jaren ach tereen een hond tot hok! Het dier was aan een zeer korten ketting bevestigd, de naak te planken van de kist, waarop zich een laag vuil en aarde had verzameld, vormden de ligplaats. Een ander „hok", dat ook op de tentoonstelling te zien was, bestond slechts uit een groote blikken bus. Hierin verbleef een kettinghond, óók gedurende strenge vorst! Deze enkele staaltjes van schandelijk slechte behandeling van huisdieren zouden met zéér vele te vermeerderen zyn. Hoe wel de wet in tallooze gevallen een ingrij pen van terzake bevoegden (politie en in specteurs, onbezoldigd rijksveldwachters van de vereenigingen tot bescherming van die ren) nog niet mogelyk maakt, kan niet on -

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11