akker* Kloosterbalsem Rheumatfek laat U toch wrijven SCHAGERBRUG 1 tr» sfi-" UITGEEST SCHOORL 'W ST. PANCRAS •ntVqqi om mgtvschtnlevgnsl TEXEL jBucgediike Mattd Laat U niet kwellen door rheumatiiche pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd, met den geneeskrach» tigen Klooiterbaliem die ze mei verdrijft. dringt tot diep in de weefsel* door! aanhangig gemaakte vordering met verzoek arbiters te benoemen, welke zullen hebben te beslissen over de draagwijdte van de bo vengenoemde arbitrale uitspraak. Beide ge meenten hebben aan deze geschillen een eind willen maken en zoo is de wijziging tot stand gekomen. Voorts merkt spr. op, dat Gedeputeerde Staten volkomen miskennen het karakter der getroffen regeling. Tot M)n opvatting komt het college slechts door redeneering, daarbij geleid door de on gelukkige redactie van het contract 1927. Dat het nooit in de bedoeling van Heems kerk heeft geleden ook te willen deelen in de winst, welke Beverwijk in andere ge meenten dan Heemskerk maakt, wordt thans ook nog erkend door de meerderheid van den raad dezer gemeente en de beide wethouders. Ook het belang van Heemskerk brengt mede, dat er nu eens een eind komt aan het zooveel kosten met zich brengend geproceer tusschen beide gemeenten. Hierna werd gepauseerd tot half drie. UITSLAG AANBESTEDING. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een heerenhuis op een terrein aan de Nassaulaan te Alkmaar, voor reke ning van den heer Dr. F. J. Frederikse, onder architectuur van de heeren G. en J. Luiitge, is als volgt: Vasbinder te Alkmaar 19.643; Rus te Heiloo .9.306; Prins te Bergen 18.960; Ringers te Alkmaar 18.770; Beeldman, Bergen 18.675; Bot te Alkmaar 17.400; Bakker te Alkmaar 17.369; Kroonen- burg te Heiloo 16.811. Het werk is ge gund aan den heer IJ. Kroonenburg te Heiloo. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 7—14 APRIL 1936. Nieuwe zaken: Alkmaar: D. Landman, Omval 70, assu- rantiebedrijf. Harenkarspel: B. J. Jaspers, Veluwestraat D 154, Waarland, makelaar in onroerende goederen. Heiloo: J. de Haan, Rijksstraatweg A 58, makelaar in onroerende goederen. Den Helder: J. J. Schnittfinck, Herzog- straat 54, garagebedrijf. F. J. Claessen, Sluisdijkstraat 137, manu facturen. J. Bontes Jnr., Bonselaarsweg 22, schilder en behanger. P. J. A. Arts, van Galenstraat 55, banket en koekbakker ij. J. M. P. J. Verstegen, Soembastraat 12, makelaardij in onroerende goederen. M. Groenendijk, Narcisstraat 61, schilders bedrijf. „Moderne", Keizerstraat 67, winkel in hee- renconfectie. N.V. Mij. tot exploitatie van Bioscoop- théaters ,Lumière", Spoorstraat 3234, ex ploitatie v. bioscopen, enz. Wijzigin gen: Alkmaar: H. Bakker, Boezemsingel 6, groenten- en aardappelenkleinhandel; over gegaan aan B. de Vreeze. Anna Paulowna: Gebr. Waag, Stoomweg 66, vrachtautodienr.t; vennootschap ontbon den. Bedrijf voortgezet door de vennoot schap „Fa. voorheen Gebr. Waag" Opheffingen: Alkmaar: Firma Otto Finkensieper, Fnid- sen 111113, handel in manufacturen. Den Helder: H. J. Bastiaanse, Spoorstraat 87, schoen- en lederhandel. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 3495. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 1 bouwkundige, 2 opz.teekenaars, 1 waterbouwkundige, 3 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steen bikker, 3 steenhouwers, 3 stratenmakers, 2 stratenm.opperlieden, 1 stuc.opperman, 2 tegelzetters, 10 betonwerkers, 39 opperlie den, 15 stucadoors, 43 metselaars, 19 voe gers, 34 schilders, 100 grondwerkers, 75 timmerlieden. Groep Metaalindustrie: 1 autog.lasscher, 13 bankwerkers, 1 carrosseriebouwer, 2 constructie werkers, 12 electriciens, 3 fitters, 1 fraiser, 2 instrumentmakers, 2 kernma kers, 2 ketelmakers, 9 klinkers, 14 lood gieters, 2 lijnwerkers, 6 machinisten, 2 ma- chineteekenaars, 8 metaaldraaiers, 1 metaal- vijler, 2 metaalslijpers, 19 monteurs, 3 orgel makers, 2 plaatwerkers, 1 rijwielhersteller, 1 rijwiellakker, 6 scheepsbouwers, 1 scheepstimmerman, 1 scheepswerktuigkun- dige, 11 smeden, 13 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 2 vuurwer kers, 3 wagenmakers, 13 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep Voedings- en Genotmiddelen: 59 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 11 sla gers, 1 kok, 6 chocoladebewerkers, 1 suiker bakker, 1 off.choc.dragist, 18 bakkers, 2 bierbottelaars, 2 zuivelbereiders. Groep Verkeerswezen: 59 chauffeurs, 8 koetsiers, 4 motorschippers, 23 pakhuis knechts, 19 magazijnbedienden, 6 kellners, 1 hotelknecht, 2 loopknechten. Groep Houtbewerking: 23 meubelmakers, 7 stoffeerders, 10 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 8 boek binder, 7 letterzetters, 4 drukkers. Groep Handel: 19 vertegenwoordiger, 4 winkelbedienden, 1 colporteur. Groep Landbouwbedrijven: 12 tuinlieden, 22 boerenarbeiders, 3 bloemisten. Overige beroepen: 4 wasschers, 1 kleer maker, 2 rietwerkers, 7 schoenmakers, 1 port.-huiskn., 1 verfbereider, 1 kalkbran der, 2 huiden zouters, 5 incasseerders, 6 zak- kenstoppers, 2 secertarieambtenaren, 1 on derwijzer, 1 klompenschilder, 1 cartonnage- bewerker, 1 papierbewerker, 23 kantoorbe dienden, 3 administrateurs, 1 boekhouder- corr., 1 controleur, 1 verpleger, 283 los- en 39 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 28, tabaksindustrie 5, overige beroepen 8. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 29. Vrouwelijk personeel: 3 kantoorbedien den, 5 verkoopsters, 1 huishoudster, 4 dag meisjes, 2 dienstboden, 6 werksters. Alkmaar, 11 April 1936. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. VERTROKKEN PERSONEN. G. Blokker, N.H., dienstbode, van Kenne- merstraatwge 187 naar Zuidscharwoude. M. G. Reestman, R.K., wed. van J. Hagen, zonder beroep, van Westerweg 342 n. Stou- tenburg (U.) W. H. Snijders, geen, win keljuffrouw, van Drebbelstraat 2 n. Velsen, IJmuiden. H. Smith, R.K., bakkersknecht, van Liefdelaan 10 naar Bergen (N.H.) J. C. Smit, N.H., los werkman, van Oude gracht 46 naar Noord-Afrika. H. E. M. Wassenberg, R.K., onderwijzeres, van Oude gracht 204 naar Groningen. J. Heus, geen, suikerbewerker, en echtgenoote en zoon, van le Landdwarsstraat 13 naar Heiloo. A. E. den Adel, N.H., dienstbode, van Verdronkenoord 13 naar Velsen. H. E. Wempe, R.K., huishoudster, van Schou tenstraat 2a naar Haarlem. J. Bouma, N.H., dienstbode, van Kennemerpark 22 naar Tietjerksteradeel. J. T. Vader, R.K., dienstbode, van Lyceumstraat 19 naar Hei loo. J. J. Cramer, geen, bakkersknecht, van Ritsevoort 28 naar Zeist. M. de Jong, R.K., dienstbode, van Laat 203 naar Bergen aan Zee. J. S. M. M. Fraijman, R.K., kok, van Bierkade 17 n. Wagenirigen. L. Herrebout, N.H., hulp in de huishou ding, N.H., van Boterstraat 6 naar Sittard. C. M. W. W. Versprille, N.H., weduwe v. H. de Ridder, van Kennemerstraatweg 175 naar Varik. R. Leij, D.G., controleur crisis-zuivelcentrale, van Bisschop Botte- mannestraat 10 naar Hoogkerk. L. M. H. van Cleef, R.K., winkelbediende, van Laat 114 naar Winterswijk. M. M. Klaver, R.K., dienstbode, van Korte Landstraat 8 naar Heiloo. F. Smit, R.K., dienstbode, van Kerkplein 2 naar Oudorp. J. Wigger- mans, N.H., los arbeider, en echtgenoote en kinderen, van Wildemanstraat 22 naar Baarn. K. Kouwenberg, geen, los werk man, en echtgenoote, N.H., en zoon, R.K., van Groot Nieuwland 32 naar Den Helder. L. Griepsma, G.K., boerenknecht, van Schoolstraat 3 naar Zuid- en Noordschermer. J. H. Moorer, geen, depötchef N. S., en echtgenoote, van Stationsweg 184 naar Hengelo. A. van der Linden, geen, siga renmaker, en echtgenoote en kinderen, van St. Annastraat 25 naar Haarlem. F. H. Bijl, N.H., vertegenwoordiger van Kenne merstraatweg 39 naar Hillggersberg. S. E. de Groot, N.I., banketbakker, van St. Annastraat 25 naar Haarlem. Niet ver trokken van vaartuig „Wilskracht" naar Amsterdam, doch weder ingekomen aan het adres vaartuig „Wilskracht" W. M. Dekker, dienstbode. yUooinc iaai Tlieums Gymnastiekuitvoering. Den 2en Paaschdag werd in „Het Wa pen van de Zijpe" te Schagerbrug een uit voering gegeven door de plaatselijke gym- nastiekvereeniging „Ons Genoegen". (Dit was de eerste uitvoering na de wederoprich ting der vereeniging, die een gedwongen rust van pl.m. 12 jaren heeft genoten.) Medewerking werd verleend door de gym- nastiekvereeniging S.S.S. en D.I.N.D.U.A. van Sint-Maartensbrug. In zijn openingswoord heette de voor zitter van „Ons Genoegen", de heer P. Vries, in het bijzonder welkom de leden van de zustervereeniging van St. Maartens brug en den heer S. Jaring te Schagerbrug, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de wederoprichting van de herleefde ver eeniging. De uitvoering, welke door een talrijk pu bliek werd bijgewoond, is een waar succes geworden en heeft de verwachtingen zeer zeker overtroefd. Van een vereeniging, die 12 jaren heeft gerust, mag men niet te veel verwachten by haar eerste optreden. Niet temin werd er behoudens hier en daar een enkel foutje goed en vlot gewerkt, terwijl het aan de noodige ambitie geens zins ontbrak. De evenwichtsoefeningen van de kleinste meisjes van „Ons Genoegen" waren a''er- aardigst. Ook het nummer klassikaal brug van de dames van O. G. verliep vlot en gezien den korten tijd van voorbereiding goed. Een woord van hulde komt toe aan de Ijverige gymnasten, die in zoo korten tijd zulke prestaties te zien konden geven op T r din re, wrom»"1»-,n m.»»chen' Qo.de dezen eersten uitvoeringsavond, dank zij dé uitnemende leiding van den directeur der vereeniging, den heer C. Met. De oefeningen van de medewerkende zustervereeniging uit Sint-Maartensbrug vielen bijzonder in den smaak en stonden, wat voor de hajyjgligt, op hooger peil dan die van de jonge vereeniging „Ons Genoe gen". Vooral de toeren aan het hoogrek en de brugoefeningen werden bijzonder goed en vlot uitgevoerd. Tusschen de verschillende nummers door werden door de dames-gymnasten balletten uitgevoerd, waarbij de kleurige licht effecten medewerkten om het geheel tot iets moois te maken. Het nummer „De Kaasdragertjes" van de meisjes van „Ons Genoegen" was bijzohder aardig. Na een verloting ten bate van de kas van „O. G." sloot de voorzitter de uitvoering met een dankwoord aan hen, die op eeni- gerlei wyze hun medewerking aan dezen avond hadden verleend. Tooneelvereeniging „Vondel". Voor een goed bezette zaal gaf boven genoemde vereeniging op Maandag, 2e Paaschdag, in het hotel de Ooievaar haar 3e openbare uitvoering van dit seizoen. Op gevoerd werd „Ketty jokt nooit" klucht in 3 bedrijven door Ad. Pool. Vondel heeft ook thans weer een avond vol van gehietingen gegeven en heel veel succes geoogst, waartoe naast het spel ook de aankleeding van tooneel en de regie veel hebben bijgedragen. Vele zullen met genoe gen aan dezen avond terugdenken. Met 'n zeer gezellig bal werd dezè laatste avond van Vondel in dit seizoen gesloten waarbij de muziek op uitstekende wr --erzorgd werd door het plaatselijke kgezel- schap The Willy Band. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier gaf den tweeden Paaschdag haar laatste uitvoering in dit seizoen. De opkomst was niet bevredigend en niet volgens de verwachtingen. Eerstens heeft de vereeniging een goede reputatie en ten tweede is. de Paschen een tijd dat de menschen uitgaan. Als eenige reden voor dit minder goede bezoek is aan te nemen dat den laatsten tijd hier in Schoorl te veel uitvoeringen zijn gege ven. Maar het is jammer voor „Nieuw Leven" want men bedenke dat zulke uit voeringen flink bezoek moeten trekken, wil de financieele uitkomst bevredigend zijn. Opgevoerd werd het tooneelspel „Veertig", bestaande uit vier gedeelten. Het geeft een gebeuren weer waarbij een drietal vrijgezellen, allen in de buurt van veertig jaren, trouwplannen krij gen; op dezen leeftijd zijn die gebeurtelijk- heden meer en meer op zakelijkheid en verstand gebaseerd en het is vooral de rijke heer Bentink, die in dit spel op den voorgrond treedt, als verloofde van. een achttienjarig, meisje;sde bedoelingen zijn goed en de ouders ygjn bet meisje dragen zeer veel bij om dit huwelijk te verwezen lijken. "sT Doch de toekomstige verbintenis loopt mis waar het meisje te veel het verschil in leeftijd beseft. Bentink, als verstandig mensch, geeft haar de vrijheid terug wat in het laatste bedrijf gebeurt en door het bezonken en bezadigd spel van den man op rijperen leeftijd, iets of wat mede werkt aan een minder spannend slot. Trouwens iets anders was als oplossing niet in te denken. Vooral de rollen van de beide verloof den waren o.i. moeilijk weer te geven doch de uitbeelding en het spel waren goed. De ouders van het meisje maakten iets moois van hunne persoonlijkheden, terwijl ook de overige medewerkenden den naam van „Nieuw Leven" op het bekende goede peil hebben gehouden. Aankleeding en regie varen goed verzorgd. „Looft den Heer". Tweeden Paaschdag gaf do Christelij ke Zangvereeniging „Looft den Heer" haar jaarlijksche uitvoering in de Ned. Herv. kerk met medewerking van den heer Arie Post als declamator. Na het zingen van Psalm 150 vers 1 opende ds. Molenaar op de gebruikelijke wijze. Verschillende nummers heeft het koor ons laten hooren; vooral „Trauergesang" van M. Blummer werd keurig weerge geven. Jammer dat de bassen en tenoren zoo slecht bezet zijn, vooral in de forsch ge zongen nummers misten we het massale van wat een groot koor geven kan. Ook de twee laatste nummers „Als de ziele luis tert" en „Vrede" hebben ons goed vol daan. Het meisjeskoor zong keurig, voor namelijk „Nachtgezang" en „Wiege liedje". In de pauzes trad op de: heer Arie Post. Schitterend was zijn voordracht in „Joostje van Gelderen" en „Het Motor bootje". Nadat nog gezongen was van Psalm 68 vers 10, dankte ds. Molenaar allen 'voor dezen zoo goed geslaagden avond en ging voor in dankgebed. Prov. Bondsdag van het Ned. Jongel. Verbond. De Prov. Bondsdag van het N. J. V., die dit jaar op Texel gehouden is, heeft een uitstekend verloop gehad. Het weer heeft buiten verwachting medegewerkt. Per extra-trein werden de deelnemers, bijna 800 personen, naar Den Helder ver voerd, waar de grootste boot van T.E.S.O. „De Dr. Wagemaker", een extra reis maakte, om het gezelschap naar Texel te brengen. Op de haven stond de regelings commissie gereed voor ontvangst, waarna de deelnemers zich te voet, langs een om weg, door een mooi gedeelte van Texel, naar Den Burg begaven. Direct na aan komst, werd in de Ned. herv. kerk een jeugddienst gehouden. Het bleek dat het ruime kerkgebouw niet alle belangstellen den kon bevatten, waarom voor de Texel- sche deelnemers aan dezen dag, in de pau ze een kerkdienst werd gehouden. Door deze programma wijziging verviel het con cert van Concordia te Enkhuizen, die in de middagpauze zou plaats vinden. Verder verliep de dag, zooals we reeds meldden. Te n.m. 6.15 vertrok het gezelschap, bege leid door het Tex. fanfarècorps,en hon derden Texelaars weer wandelend naar de haven te Oudeschild. Nu werd den kort sten weg genomen en verliep de tocht 'zeer vlug. Te 7.15 verliet De Dr. Wagemakers met de deelnemers weer de Texelsche haven. Daar het intusschen prachtig stil weer was geworden was dit een zeer mooi zeereisje, waarvan allen zonder uitzonde ring veel genoten hebben. De regelingscommissie voor dezen dag (de heeren ds. Visser van Den Burg, J. v. d. Knaap, C. de Jong en S. W. Bruin) die de moeilijke taak van -voorbereiding op zich had genomen heeft eer gehad van haar werk. De opgewekte gezichte der be zoekers bij hun vertrek, waren het be wijs, dat deze tocht naar Texel zeer door de deelnemers werd gewaardeerd. £aatste A (Ongecorrigeerd.) DE VERLAGING DER BOTER- HEFFING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, moet het Vrijdag 10 April gepubliceerde bericht omtrent de verlaging der boter- heffing van 1.10 tot 1.per kilogram aldus worden gelezen, dat deze verlaging Zondag 12 April inging. Gelijk als bekend mag worden veron dersteld, gaan eventueele wijzigingen van de heffing op boter1 steeds in op den Zon dag, volgende na den datum van vaststel ling der heffing. DE BESPREKINGEN VAN DE GENERALE STAVEN TE LONDEN. Om half elf vanochtend zijn in het Ad miraliteitsgebouw te Londen de besprekin gen aangevangen tusschen de Britsche, Fransche en Belgische generale staven. De zetel der volgende besprekingen zal afhangen van het karakter daarvan. De bijeenkomsten der deskundigen zullen worden gehouden in de departementen van oorlog, luchtvaart of marine. De uiterste geheimhouding is opgelegd. Deze besprekingen dragen een buitenge woon besloten karakter. De uiterste voorzor gen zijn getroffen ten einde het uitlekken van bijzonderheden te voorkomen. De beraadslagingen worden beschermd door de wetten op de staatsgeheimen. DE STAKING IN TILBURG. Geen ingrijpen van rijksbemidde laar. In verband met de staking, welke onder het meisjespersoneel by de Tilburgsche ka toenspinnerij te Tilburg is uitgebroken, vernemen wij, dat er voor den rijksbemid delaar geen aanleiding" tot bemoeiing zij nerzijds bestaat, aangezien het hier een zoogenaamde „wilde" staking betreft. Spoct Voetbal. F. I. F. A. BESTUUR BIJEEN. Naar wij vernemen zal het bestuur der F.I.F.A. a.s. Zaterdag en Zondag te Parijs zijn tweedemaandelijksche bijeenkomst houden, waarbij ook de heer K. J. J. Lotsy aanwezig zal zijn. Een der belangrijkste punten zal zijn de bespreking der speciale commissie, be staande uit de heeren Lotsy, Seeldrayers en Rimet, inzake de organisatie van de wereldkampioenschappen voetbal in 1937. Naar bekend staat Frarkrijk op de nomi natie om in 1937 deze kampioenschappen te doen verspelen, eventueel in samenwer king met België en Nederland. Een ander purt van de agenda wordt gevormd door de kwestie der Olympische voetbalwedstrijden te Berlijn, waarvan verschillende onderdeelen nader aan een bespreking zullen worden onderworpen. Biljarten. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIEBANDSPEL. De resultaten der voortgezette partijen in het tournooi der wereldkampioen schappen driebandspel waren: Lee (V.S.) 50 51 4 0.980 Teidtke (Duitschl.) 42 51 4 0.823 Deardoff (V. S.) 50 96 4 0.520 Soussa (Egypte) 46 96 5 0.479 Jieck SxAaol EERSTE PLECHTIGE MIS. Op den eersten Paaschdag werd de jon ge Franciscaan Alvarus van de Reep feeste-. lijk ingehaald om den volgenden dag zijn eerste plechtige H. Mis te doen in de paro chiekerk van Rinnegom. Op de grens der gemeente had zich een groot aantal ruiters in dezelfde kleuren opgesteld om den neo mist te begeleiden. Onderweg sloot zich het fanfarecorps nog aan. Bij het patronaatsge bouw, waarvoor een keurige eerepoort was opgericht, werd stilgehouden; daar hield de burgemeester een welkomstrede en bood een zijner dochtertjes den pater een möoien ruiker rozen aan in de Egmondsche kleuren: rood en geel. Daarna zette de lange stoet achter het open rijtuig van den feesteling, waarin ook de ouders en den pastoor der parochie hadden plaats genomen, volgden tal van auto's waarin o.a. het kerkbestuur, het arm bestuur, famileleden en belangstellenden zich weder in beweging. Vóór Rinnegom stapte de priester uit, werd verwelkomd door een drietal in het blauw gekleede 'kusjes en een veertigtal bruidjes. Voor de kerk, waar weer een mooie ver sierde poort was geplaatst, sprak een lief bruidje op schitterende wijze een heil- wensch uit; onder begeleiding der muziek zongen de schoolkinderen een welkomstlied, waarna de pastoor een toespraak hield. Onmiddellijk daarna celebreerde de jonge priester een plechtig lof voor de parochia nen, die de kerk geheel vulden. Op den tweeden Paaschdag werd de plechtige H. Mis opgedragen. Vooraf zongen alle aanwezigen het danklied. Pater Alva rus werd geassisteerd door pastoor Roovers als diaken, pater van Boven O.S.B. als sub diaken en pastoor Looyaard als presbyter assistent. De oud-Rinnegommer-pastoor Roo vers, thans te Haarlem, hield de feestpredi- catie naar aanleiding van de tekst Quid re- tribriam.' Na de Mis zong het koor, dat de in ons land nog weinig bekende Mis van Flor Peeters had uitgevoerd, de feestcantate van Dobbelsteen. Van de receptie in het aardig met palmen versierde patronaat, werd een buitenge woon druk gebruik gemaakt. De parochie toonde groote belangstelling voor haar eersten priesterzoon na 28 jaren. We zagen o.a. ook het geheele convent der priorij, prof. Lampe en verscheidene niet- katholieken. Tijdens de receptie bood pastoor Looyaard namens de feestcommissie het geschenk der parochie aan, een enveloppe met inhoud. Onder het lof der avonds besteeg de neo mist den kansel en sprak een eenvoudig, doch hartelijk dankwoord. Egmond-Binnen heeft zyn dorpsgenoot op waarlyk schitterende wijze gehuldigd. DE DERDE LEERKRACHT AAN DE O. L. SCHOOL TE ZUIDSCHARWOUDE. Dinsdagavond had op uitnodoiging van de Oudercommissie van de o. 1. school te Zuidscharwoude een vergadering plaats van voorstanders van het openbaar lager onderwijs in verband met het aanstaand vertrek van den derden leerkracht aan odeze school wegens het verminderen van het aantal leerlingen. De heer J. Renaud, hoodf der o. 1. school, opende deze bijeenkomst met welkom, en gaf een resumé van de werkzaamheden van de commssie, welke was gevormd uit de Oudercommissie en een drietal belang hebbende ouders. De heer S. de Boer Kz., voorzitter van de oudercommissie, gaf een nadere toelichting. De Oudercommissie had een en ander wel onder de oogen ge zien in de gehouden vergadering, doch had het initiatief laten komen uit de burgerij, hetgeen ook zoo is geloopen op de Ouder avond. De Oudercommissie heeft een on derzoek ingesteld naar aanleiding van het besluit van de Ouderavond. Het antwoord, dat men van den candidaat had gehad was niet bemoedigend, doch als puntje bij paal tje komt, gelooft spr. wel, dat het in orde komt. De Oudercommissie, bijgestaan door de heeren De Geus, Bakker en Kuiper, is van meening, dat men moet doorgaan. Spr. had op deze openbare vergadering meer publiek Verwacht. De bedoeling is, dat thans verder wordt besproken en dat een rondgang wordt gehouden bij de voor standers van openbaar onderwys om een bijdrage en bovendien kan een bydrage worden gevraagd van het gemeentebe stuur. Zes of zeven klassen voor twee on derwijzers is te zwaar. De aanstelling van een kweekeling met acte zou het onder wijs ten goede komen. Voorts wees spr. op de mogelijkheid, dat het bemoeilijkt zal worden, dat de kinde ren die de zesde klasse hebben doorloopen, alle naar de u.l.o. kunnen gaan. Wethouder Du Burck dacht, dat thans een verklaring van het hoofd der school noodig is om de kinderen naar de u.l.o. te doen gaan. Het verwondert wel, als alle leerlingen naar de u.l.o. gaan. Het zou in het belang van de school zijn, als alleen verklaringen worden gegeven, wanneer de kinderen geschikt zijn voor het u.l.o. on derwijs. De gemeente kan, volgens den wethouder, geen financieelen steun geven,- omdat zij noodlijdend is. De heer Renaud merkte op, dat de be doelde regeling pas nieuw is, maar als alle kinderen op school waren gebleven, zou men toch niet aan het vereischte aan tal zyn toegekomen. De heer C. de Boer Wz. bracht ter spra ke de eventueele combinatie van scholen, bijvoorbeeld met Broek op Langendijk of Noordscharwoude. Spr. was hiervoor niet enthousiast ,rtiaar in het belang van het onderwijs was het misschien gewenscht. De voorzitter antwoordde hierop, dat men zich de illusie wel kon ontnemen, dat hierdoor een onderwijzer meer zou komen, daar het z^er waarschijnlijk zou zijn dat de bevolking van de school werd verdeeld over meerdere scholen. Verder moet er bij gedacht worden, dat de school als ze een maal weg is niet zoo makkelijk terug te krijgen is. Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd over deze kwestie, werd besloten, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld, de school te behou den en een derde leerkracht aan te stellen. Hiervoor zal een onderzoek worden inge steld bij de 230 (van de 480) gezinnen in deze gemeente, welke voorstander zijn van openbaar onderwys. Aan de oudercommis sie werden hiervoor toegevoegd de heeren D. Bakker, F. Kuiper, Moolhuizen, P. de Geus Jz„ G. Barten en J. Schoenmaker Pz. ALKMAAR. GETROUWD: Dirk Zwaan en Antje Vroegop. GEBOREN: Cornelia Petronella Maria, d. van Petrus Johannes Leek en Cornelia Brantjes. Jan Willem, z. van Frederik Johannes Frederik se en Jenny Hoeks.ra. OVERLEDEN: Anthonius Johannes van de Kamer, ge huwd met Neeltje Venneker, 75 jaar. Neeltje Langedijk, gehuwd met Cornelis Purmer, 46 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3