EEN DAM IN DE THEEMS. Een grootsch plan van een Nederlander. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 15 APRIL 1936 Binnenland Jaarvergadering Christelijk Historische Unie. villa te soesterberg uitgebrand. bejaarde man doodgereden. de brand te venlo. De sinds vele jaren in Londen woon achtige kunstschilder A. van Anrooy ex poseert op de tentoonstelling van het „Royal Institute of Water-painters" een imposant schilderij, een panorama van de Theems te Woolwich, met op den voor grond een geweldige dam, voorzien van vier groote en twee kortere sluizen. Deze dam, die bestemd is om het getij by Wool wich op te houden en zoodoende o.a. de jaarlijksche overstroomingen te beperken door de verdere rivier vrij te maken van eb en vloed, bestaat voorloopig nog alleen op schildersdoek. Het plan voor een dergelijken dam is af komstig van den thans in Londen geves- tigden oud-Hollander, ir. J. H. O. Bunge, die in Januari 1935 een vereeniging vorm de om zijn idee te propageeren. Deze ver eeniging, de „Thames Barrage Association" is onlangs aangezocht om vertegenoordigd te zijn in het „Parliamentary Science Committee", een instelling in het leven ge roepen om parlementsleden van voorlich ting te dienen. We hebben naar aanleiding hiervan een onderhoud met den heer Bunge gehad, die zeide, dat zoodra van voldoenden steun blijk gegeven wordt, een openbaar onder zoek aan de orde is, en zonder dat komen we er niet. Ir. Bunge's plan komt in korte trekken hierop neer: Tot nu toe dringt het getij de Theems ongehinderd binnen, waardoor de rivier tot aan Teddington, ten zuidwesten van Londen, aan eb en vloed onderhevig is en waardoor de scheepvaart vooral tijdens laag water ernstig wordt belemmerd. Een dam met sluizen te Woolwich ten oosten van het centrum van Londen zou de geheele rivier boven Woolwich (50 K.M.) vr(j van eb en vloed maken. Hetgeen veel voordeelen biedt. Schepen, lichters, en booten kunnen dan ten allen tijde pak huizen bereiken en verlaten, toegang tot en onderhoud van de dokken zou aanmer-1 kelijk worden vereenvoudigd. De electri- sche centrales langs de rivier zouden over beter en meer water en over geregelden toevoer van brandstoffen kunnen beschik ken. De slijtage van bruggen en wallen zou door het opheffen van de schuring van eb en vloed aanmerkelijk verminde ren, de rivier zou minder verzanden en dus minder baggerwerk noodig maken, de Theems zou ook in de stad bruikbaar wor- den voor watersport, door het ontbreken van gevaarlijke getij-stroomen (in som mige gedeelten van Londen heeft de Theems een snelheid van 6 K.M. per uur). Toenemend verkeer op de rivier, ook voor passagiersvervoer, zou de overbelaste wegen aanzienlijk ontlasten en het groot ste gedeelte van Londen's rioolvuil, dat ten Oosten van Woolwich wordt uitge laten, zou door den dam buiten de stad worden gehouden. „De feiten getuigen aan alle kanten voor ons plan", vertelt de heer Bunge, „maar we stuiten, zooals altijd, op zooveel tegen strijdige belangen, dat het nog wel eeni- gen tijd zal duren, voordat de Engelsche regeering het aanpakt, Dat hindert niet", meent hij lachend, „we kunnen wachten". Als lid van de Zuiderzee-vereeniging, die in het verleden een vrijwel eindeloos ge duld heeft moeten hebben, weet hij wat wachten beteekent. Sinds Mei van het vorig jaar hebben we vier groote branden aan de Theems ge had, wier bestrijding ernstig werd belem- werd door laag water in de rivier. Wan neer zal de gemeente Londen deze zaak ernstig aanpakken? Moeten de parle mentsgebouwen soms eerst in brand staan? Toch geloof ik, zegt ir. Bunge tenslotte, met Hollandsch geduld en met Holland- sche volharding, dat we over een jaar of tien een stuk verder zullen zijn in de rich ting van de verwezenlijking van ons plan, dat voor den handel, schoonheid en ge zondheid van Londen van zoo vitaal be lang is. Rede van Jhr. de Geer en luit.-gen. Röell. De Christelijk-Historische Unie heeft heden in gebouw „Bellevue" in Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van jhr. mr. D. J. de Geer. Om half elf werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend, waarna jhr. de Geer de openings rede uitsprak. Spr. wees er o.m. op, dat sinds de laatste bijeenkomst van de Unie in het economisch en staatkundig beeld van ons land geen groote veranderin gen zijn ingetre den. Jhr. de Geer De politieke verkiezingen van den jong- sten zomer hebben eenige verschuivingen gebracht in de samenstelling der Staten colleges. In hoofdzaak ten koste van de vrij zinnige partijen. Spr. kwam vervolgens op de a.s. voor stellen tot grondwetsherziening. Wat het evenredig kiesrecht betreft, komt het spr. voor, dat het gemakkelijker is, de schaduwzijden daarvan op te sommen, dan een stelsel aan te geven, dat beter is. Indien wij de grondwetsherziening uit schakelen, aldus spr., zijn overigens de doelstellingen van de regeering in het af- geloopen jaar in hoofdzaak dezelfde geble ven. Met rusteloozen ijver is zij voortgegaan ^p den weg van verzachting van het leed der werkloosheid, steun aan de zwaarst ge troffen deelen van het bedrijfsleven, afslui ting van handelsverdragen om van het in ternationaal ruilverkeer te redden, wat ge red kon worden, aanpassing der staatshuis houding aan de dalende inkomsten, en ten slotte het scheppen van de voorwaarden voorzoover dit althans voor een regeering mogelijk is waaronder ook de volkshuis houding zich zal kunnen aanpassen. Jhr. de Geer besprak voorts de positie der christelijk-historischen in dezen donkeren tijd en eindigde: laat ons, naar mate het buiten donkerder wordt, te meer binnen de lampen brandende houden. Laat ons bewa ren het pand, dat ons toebetrouwd is. Laat ons wandelen als geroepenen, ten dienst van ons volk, tot zegen van vriend en tegen stander. Laat ons, ondanks wat drukt, blij moedig den arbeid voortzetten, stil en waardig, omdat wij het heden te ver g hebben, maar bovenal met vlammende geestdrift, omdat wij bouwers zyn der to - k°NaSt'de pauze heeft de commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. w. Röell, een rede gehouden over „Onze weer kracht." to Generaal Röell ving zijn rede aan met te constateeren, dat het doel van zijn re het groote samenstel, dat onze weer genoemd wordt en waarin eik® na vaderlander zijn plaats moet hebben, te bezien, in het licht der tegenwoordige omstandigheden. De moderne oorlog is de oorlog van een volk tegen heel een volk en naar spre kers oordeel is er geen reden om een van het volk speciaal uit den oorlog te den en zeker niet vrij te stellen van ine werking aan de middelen voor defensie.\ Het is thans noodig aandacht to W1J 0 aan de in de Jaoansche pers nu dag aa dag, wel is waar met Oostersche kleur en overdrijving maar niettemin voorkomende mededeelingen over onze Aziatische defen sie. Gelukkig, dat de Indische defensie en in de eerste plaats de vloot de warme belang stelling heeft van de Indische en van de ge heele rijksregeering en dat ook te haren aanzien het publiek geweten wakker wordt. Hoe gauw het buitenland deze preventie aanvoelt, toont wel de bijna overal plaats gevonden hebbende uitnemende reactie op de jongste regeeringsmaatregelen, in het bewapeningsfonds gematerialiseerd en bewerkstelligd in de dezer dagen genomen zeer wijze voorzorg in zake het onder de wapenen houden der halve lichting infan terie. Alvorens hierna over te gaan tot hetgeen leger en vloot het meeste noodig hebben om aan de hun sedert een tweetal jaren sterk gewijzigde taak te kunnen beantwoor den, gaf spr. eerst een overzicht van eenige punten, welke in dit verband onze aandacht vragen, n.L de Volkenbond en de z.g. par ticuliere wapenindustrie. Spr. bezag vervolgens onze weermacht te land en ter zee, met haar credit en debet in het huidige internationale licht. Sinds eenige jaren is er in Azië en West-Europa veel veranderd en daarmede is de grond ontnomen aan de omstandigheden en be ginselen waarnaar ons weermachtsbestel werd opgebouwd. Wat onze vloot in Indië betreft, merkte spr. op, dat geen van de onderdeelen der smal- deelen, te weten onderzeeërs, jagers, krui sers en vliegtuigen voor verkenning en voor het werpen van bommen kan gemist worden zonder de harmonie en het rendement der kostbare vloot onevenredig te verminderen, ja zoodanig in gevaar te brengen, dat de wetenschap van die disharmonie tevens de preventieve kracht der weermacht ter zee doet vervallen. Het verheugde spr. zeer, dat dr. Colijn het vlootplan van dr. Deckers een minimum noemde en zeide hiervoor jaarlijks 15 mil- lioen meer te behoeven, n.1. 7*4 millioen voor aanbouw en 7^4 millioen voor perso neelsuitgaven. Voorts komt ook de Indische weermacht te lande, sedert eenige jaren vooral inge steld op binnenlandsche ordebewaring, nu weer meer in het licht van verdediging tegen buitenlandsch geweld te staan. Tenslotte bepleitte spr. de opheffing van het euvel, dat de algemeene rijksdefensie geen gezamenlijk orgaan heeft. Gistermiddag te vier uur is brand uitge broken in een alleenstaande villa aan de Amersfoortsche straat 78 B. te Soester- berg, bewoond door den eersten luitenant vlieger J. Linthout. In een der benedenkamers was mevrouw Linthout bezig met papier een open haard vuur aan te maken, toen door den trek van den schoorsteen eenige brandende stukken papier naar buiten kwamen en op het rieten dak vielen. Al spoedig vatte dit vlam. De vrijwillige brandweer uit Soe- terberg was weldra ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het geheele huis uitbrandde. De inboedel, waaronder een uitgebreide bibliotheek kon, op slechts eenige meubelstukken na, geheel in veilig heid worden gebracht. De 70-jarige J. van Weegel te Hattemer- broeg (gemeente Oldebroek) is te Wezep, terwijl h(j onverwachts den weg overstak, door een auto van een benzinemaatschappij aangereden. In deerniswekkenden toestand is de man. die eenigszins hardhoorend was, raar het r.K. ziekenhuis te Zwolle overge bracht, alwaar hij in den loop van den avozi pan de gevolgen is overleden. DE NIEUWE VERKEERSSIGNALEN TE AMSTERDAM. Geperfectionneerde automatische ver keersregeling in de hoofdstad. Nu de verkeerslichten op het Leidsche- plein en op het Spui en in de Leidschestraat geruimen tijd bevredigend gewerkt heb ben, zullen op Donderdag 16 April a.s. des morgens te half tien op zes nieuwe kruis punten in de hoofdstad de automatische ver-j keersseinen in werking worden gesteld. Het" zijn de kruispunten langs de Stadhouderska-: de bij de Hobbemastraat, bij het Rijksmu seum, de Ferdinand Bolstraat en de van Woustraat, en langs de Weteringschans bij- het kruispunt Vijzelgracht, tegenover het' Rijksmuseum. Zoowel Stadhouderskade als' Weteringschans zijn voor het doorgaand ry4 verkeer van buiten Amsterdam van belang,; zoodat ook niet-Amsterdammers zich onge twijfeld voor deze nieuwe verkeersregeling zullen interesseeren. Het bijzondere van het nieuwe Amster- damsche systeem is, dat overal de lichten zullen reageeren op drempels, die in den rijweg zijn gelegd, waardoor aan de starheid van het oude systeem een einde komt In dien een hoofdverkeersweg als bijv. de Leidschestraat met een bijna onafgebroken verkeersstroom gekruist wordt door minder drukke wegen als bijv. de grachten, kan het licht voor het verkeer door de Leidsche straat zonder drempel groen blijven, indien in den rijweg van de grachten drempels zijn gelegd, die deze lichten op rood schakelen wanneer een voertuig passeert, dat daar door het licht op de gracht groen schakelt en door kan rijden. Aangezien echter de kruispunten, die thans geautomatiseerd worden, snijpunten van drukke wegen zijn, zullen in alle vier de rijrichtingen drempels worden gelegd, die de schakeling volbrengen. Bij elk geautomatiseerd kruispunt is een handschakelkast aangebracht, die het mo gelijk maakt, dat in bijzondere gevallen een verkeersagent de lampen met de hand scha kelt en daardoor in een bepaalde richting het groene licht geruimen tijd kan laten branden bijv. voor het laten passeeren van een lange stoet. LEERAREN VRAGEN VRIJSTELLING VAN REISBELASTING. Verzoekschrift aan den minister. De „Vereenigde Leeraren", leeraren met middelbare akten te Rotterdam, hebben in een verzoekschrift Z.Exc. den minister van financiën verzocht in het belang van het onderwijs in Nederland, vrijstelling van de reisbelasting te verleenen aan leeraren, die internationale congressen moeten bijwonen en aan studeerenden, van welke door de rijksexamencommissies gewenscht wordt, dat zij eenigen tijd in het land, in welks taal zij zich bekwamen, hebben vertoefd. GEVAARLIJK COUPEEREN. Melkwagenbestuurder gewond. Gisteravond wilde de automobilist S. uit Sneek op den Leeuwarderweg een melk wagen passeeren, toen van de andere zijde een auto naderde. De manoeuvre mislukte en S. reed eerst tegen een boom en ver volgens tegen den melkwagen. De bestuur der van dit voertuig, de heer S. de Boer uit Loenga gem. Wymbritseradeel, werd van den bok geslingerd en met een gecom- pliceerden beenbreuk en ernstige hoofd wonden naar het St. Antonius-ziekenhuis te Sneek vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Het paard moest worden afgemaakt. De automobilist kreeg geen letsel. De ernstig beschadigde auto is voor onderzoek in beslag genomen. BIJEENROEPING EERSTE KAMER. Behandeling afbetalingsstelsel en luchtbescherming. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 21 April half 9. Medegedeeld zal worden het besluit van de Centrale af- deeling. De voorzitter is voornemens, aan de Centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken onmiddel lijk na de openbare vergadering een groot aantal kleinere wetsontwerpen. Maandag 22 April 11 uur zal de Kamer in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling o.m. van de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds en van de wets ontwerpen: wettelijke regeling van het af betalingsstelsel en bescherming der burger bevolking tegen luchtaanvallen. DOUGLAS FAIRBANKS TE AMSTERDAM. LOOD IN HET DRINKWATER VAN VELDHOVEN. Behoedzaamheid geboden. In verband met geconstateerde gevolgen van loodvergiftiging in de streek rondom Veldhoven (N.Br.) is door den inspecteur van de volksgezondheid te Breda onlangs een onderzoek ingesteld naar de aanwezig heid van lood in het drinkwater. Hiertoe zijn op verschillende plaatsen in de gem. Veldhoven tien monsters drinkwater ge nomen en het resultaat van het onderzoek is, dat acht van de tien monsters de limiet van het toelaatbaar loodgehalte overschre den. De inspecteur van de volksgezondheid heeft thans in een uitvoerig schrijven aan het gemeentebestuur van Veldhoven o.m. meegedeeld, dat het gebruik van drinkwa ter waarin zeer geringe hoeveelheden lood zijn opgelost, zeer schadelijk is en de gezond heid ondermijnt, terwijl op den duur ern stige vergiftiging kan voorkomen. De sa menstelling van het water is in sommige streken van dien aard dat het lood oplost. Dit bezwaar kan men alleen ondervangen door de aanraking van water en lood te vermijden. Leidingen, pompbakken en der gelijke dienen in genoemde gem. van ander materiaal te zijn samengesteld. De inspec teur beveelt aan een bepaling in de bouw verordening op te nemen, welke gebruik van lood bij de watervoorziening verbiedt. Voorts geeft hij de bevolking den raad, om zoolang de looden leidingen, pompbakken e.d. niet zijn vervangen, des morgens de eerste twee emmers water weg te werpen. De bekende Amerkaansche flimster Douglas Fairbanks, die gister per vliegtuig op Waalhaven arriveerde, heeft, zooals reeds gemeld werd, zijn reis per vliegtuig naar Schiphol voortgezet en vandaar een autotocht gemaakt langs de bloeiende bol lenvelden. Vanavond stelde hij de pers in de ge legenheid, in het Amstel-Hotel, waar hij zijn intrek genomen had, het gebruikelijke onderhoud met hem te hebben. De langdurige vacantie, die de filmster heeft genoten, begint ten einde te loopen. Hij kwam heden uit Le Bouguet en wist gisteravond nog niet of hij morgen naar Londen of naar Duitschland zou vertrek ken. Vast staat echter, dat hij heden ons land weder verlaat, na zijn gezelschap, waartoe o.a. zijn jonge vrouw behoort, Mar ken en Volendam en misschien ook nog eenige onzer musea, te hebben laten zien. Naar aanleiding van de nieuwste kleuren- procedees geloofde Fairbanks, dat de kleu renfilm een groote toekomst tegemoet ging. Fairbanks eindigde het onderhoud met zijn bewondering uit te spreken over het werk, dat in Indië was verricht door de Nederlanders, die volgens hem de beste kolonisten waren, die hij kende. EEN KAMPEERAVOND VAN 20.000 PADVINDERS. De Jamboree-commissie deelt het volgen de mede: Een unieke kampvuuravond zal op 16 April gehouden worden voor de Nederland- sche padvinders. In den Haag komt een troep padvinders bijeen, wiens geheele pro gramma ingesteld zal zijn op het gehoor. Tegelijkertijd komen over het geheele land de Nederlandsche padvinders samen ten getale van 20.000 en voeren hetzelfde pro gramma uit. Dit is mogelijk, doordat de A.V.R.O. vanuit het groepshoofdkwartier van de 17e Haagsche groep de uitzending verzorgt en alle padvinders in het land zich voor de luidsprekers opstellen. De uitzending heeft plaats door de A.V. R.O. des avonds tusschen 8.10 en 9 uur. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Over boord geslagen. Hedenmorgen te kwart voor zes is een 27-jarige knecht, in dienst van de Koop- vaart-maatschappij, buiten de sluis van En gelen op de Maas over boord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. WEER EEN KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Ernstige hoofdwonde opgeloopen. Gistermiddag om half zes is ter hoogte van het station Haren een achtjarig dochtertje van den heer Leutscher, die met zijn beide kinderen op reis was van Utrecht naar Gro ningen, door tot nu toe onbekende oorzaak uit den sneltrein gevallen. Het kind werd met ernstige hoofdwonden op de spoorbaan gevonden en is naar het Diaconessenhuis te Groningen overgebracht. De toestand is niet ongunstig. De trein had een kwartier vertraging. In aansluiting op de berichten over den zwaren brand die gisteren in de veilingsge bouwen te Venlo woedde, vermeldden wij nog het volgende: Ruim twee uur is de brandweer bezig ge weest de frontgebouwen van de coöperatie ve veiling van den brand af te sluiten. De dakgoten van de veilinghallen en kantoor lokalen waren toen reeds aan het branden. Kantoor- en veilingpersoneel hadden onder leiding van den directeur, den heer H. in 't Zandt, de lokalen ontruimd. Schrijf-, tel en rekenmachines, dossiers en boeken wer den uit de lokalen verwijderd en naar vei liger plaats gebracht. Men moest wel dege lijk rekening houden met het feit dat het vuur ook deze lokaliteiten nog zou ver woesten. De wind, die tot nu toe den vuurgloed met groote snelheid had opgejaagd naar het front van de gebouwen, had intusschen een andere richting gekregen, hetgeen het blus- schingswerk sterk bevoordeelde. De drie brandweren van Venlo, Tegelen en Blerik concentreerden toen alle krachten op het meest bedreigde punt, waardoor zij er na een half uur in slaagden het vuur, in zijn geweldigen voortgang te stuiten. Te kwart voor twee kon men aannemen, dat de vei ling- en kantoorlokalen behouden zouden blijven. Met donderend geraas stortte toen een groot gedeelte van de uit steen en be ton opgetrokken opslagplaatsen in elkaar. De betonpeilers, waarop deze gebouwen rustten, zakten door en onder een geweldi gen vonkenregen sloegen de buitenmuren in 't gebouw. Met behulp van 'n ladderwagen spoot men van bovenaf in de brandende puinhoopen, waaruit de vlammen nog hoog oplaaiden. Men slaagde er in, den vuurhaard geheel in te sluiten en ook de houtzagerij van de Gebr. van Gasselt wist men geheel vrij te houden. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Dinsdagavond omstreeks kwart voor elf heeft nabij het autobus-station op het Vree burg te Utrecht een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een personenauto, bestuurd door een ongeveer 22-jarigen koopman. De wielrijder, de 25- jarige S. uit Utrecht, werd hierbij ernstig gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het Stads- en Academisch ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk geschiedde, door dat de wielrijder zijn bocht te veel naar links nam. De auto is op last van den commissaris van politie voor onderzoek in beslag ge nomen. STAKING AAN DE TELBURGSCHE KATOENSPINNERIJ. 170 meisjes leggen bet werk neer. Hedenmorgen hebben zeventig a tachtig meisjes van de Tilburgsche katoenspinnerij te Tilburg het werk neergelegd. De oorzaak van deze staking is egn loonconflict. De vo rige maand was een loonsverlaging van tien procent aangekondigd voor het geheele per soneel. Na een gehouden conferentie met de directie en de organisaties in de textiel industrie „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas", werd de loonsverlaging inge trokken voor het mannelijk personeel. Voor het vrouwelijk personeel bleef de loonsver laging gehandhaafd met deze wijziging, dat ingaande vandaag vijf procent zou worden gekort en op 29 Juni a.s. wederom vijf pro cent. De meisjes, die geen van allen zyn geor ganiseerd, zijn de voorgaande weken be werkt door de leiders van de staking in de maand September van het vorige jaar, de heeren Spijkers en Coolen. Deze hebben hedenmorgen met de tachtig stakende meisjes vergaderd en hier parool uitgege ven de staking door te zetten en anderen tot staking aan te sporen. Vanmiddag om half twee zijn ook de andere meisjes niet aan het werk gegaan, zoodat het aantal sta kende meisjes momenteel 170 bedraagt. Er wordt alleen door meisjes gestaakt Er zijn er nog maar tien aan den arbeid, komen. INTERN. PAEDAG. CONFERENTIE. Onder zeer groote belangstelling nam de Internationale Paedagogische Conferentie, die te Utrecht samenkomt, in gebouw „Leeuwenbergh", een aanvang. Tot dit doel is dit gebouw omgebouwd tot een conferentie-zaal met een viertal ge- luiddichte kamers, waar het gesprokene si multaan in andere talen kan worden ver taald, zulks ten gerieve van de vele buiten- landsche deelnemers. Gelijktijdig met de conferentie, wordt een groote tentoonstelling gehouden in het Ma liebaanstation, welke tentoonstelling georga niseerd is door het Museum voor Ouders en Opvoeders, en die oun. inzendingen van allerlei scholen uit de geheele wereld bij eengebracht heeft. De wachtkamer van het Maliebaanstation is tijdens de conferentie ingericht als koffie kamer voor Conferentiegangers, terwijl ver der voor lunchen een dieselrijtuig door de Nederlandsche Spoorwegen beschikbaar ge steld werd. Om half 5 werd de Conferentie in de St. Michaëlskapel gister off. door het Gemeente bestuur van Utrecht ontvangen. Daarvóór bracht het carillon van den Domtoren spe ciaal voor deze gelegenheid verschillende nationale hymnen ten gehoore. GEWEIGERDE MEDEWERKING VOOR STICHTING EENER SCHOOL. Bij koninklijk besluit is ongegrond ver klaard het beroep van het kerkbestuur der parochie van het H. Hart van Jezus te Arnhem tegen de beslissing van Ged. Sta ten van Gelderland, waarbij gehandhaafd werd de door den raad van Arnhem gewei gerde medewerking voor de stichting van een r.k. school voor gewoon lager onderwijs. STAKING IN ZUTPHEN. Bouwarbeiders willen niet zonder overeenkomst werken. Gisteren is in Zutphen een staking uitge broken in het bouwbedrijf, waar negentig arbeiders bij betrokken zijn. Vrijwel al het werk ligt stil; de staking heeft een ordelijk verloop. De arbeiders eischen van de pa troons, dat deze zullen toestemmen in het sluiten van een arbeidsovereenkomst. Een tweetal ongeorganiseerde patroons is ingegaan op een overeenkomst met de werknemersorganisaties, waarbij zij zich hebben verbonden, de voorwaarden van het collectief contract na te komen. De stakers posten bij de stopgezette wer ken; de orde wordt overal uitstekend be waard. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het ligt in het voornemen van H.M. de koningin om het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad te brengen tusschen Hemelvaarts dag en Pinksteren. Het ligt niet in de bedoeling van de ko ningin om te Amsterdam audiënties te ver leenen. VERNIELZUCHTIGE INBREKERS. Tijdens afwezigheid der bewoners een ruïne aangericht. Maandagmiddag omstreeks 12 uur werd de politie te Enschede ervan in kennis ge steld, dat was ingebroken in een perceel aan de Edisonstraat aldaar, waarvan de be woners, die heer J. R. en zijn gezin, met vacantie buiten de stad vertoefden. Het bjeek dat in de woning een ware ruïne was aangericht. Schilderijen waren van de mu ren genomen en beschadigd, lampen ver nield en enkele kasten opengebroken. Uit het feit, dat hier en daar kaarsen stonden, concludeerde men, dat er ook gepoogd was brand te stichten. Er wordt een klein be drag aan geld vermist, doch de schade door vernieling aangericht is vrij aanzienlijk

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9